NotarisRANT, Notaris BINK, Een HUIS, EOF, Schoenmakers. ;oopen: Zwitserland. Oostenrijk, Turkije. Rusland. ^BINNENLANÜ. 330ste Staatsloterij. Handelsberichten. TUIN 11 I1SM11, publiek verkoopen UITVOERINGEN. DONDERDAG 11 April 1889, PUBLIEK VERKOOPEN: DINSDAGEN 2 April bij INZET, en 16 April 1889 bij TOESLAG, telkens des avonds om 7 uurter herberge vau M. VAN VUREN, te Sprang Onder SPRANG, A. DINSDAG 2 April 1889 2 paarden, 2 veulens, 13 run deren, landbouw- en melk- gereedschappen, enz. Breeder bij biljetten omschreven. Tegen VAST WERK, en HOOG LOON worden terstond gevraagd EENIGE BEKWAME 11 Naar aanleiding van de onlangs te Zurich ontdekte bommenfabriek en het reeds vroe ger vinden van ontplofbare stoffen heeft de bondsraad besloten bij het strafwetboek eenige bepalingen te voegen waarbij tegen dergelijke vergrijpen straf wordt bepaald. Bij nader onderzoek is gebleken dat de personen, die te Zurich bommen maakten, hiervan de Engelsche, Fransche en Russische anarchisten voorzagen. Dinsdag heeft in de kamer de algevaar digde Eotsgot den minister-president Kolo- man Tisza beschuldigd, dat hij zich door den spoorwegaanleg in het comitaat Bihar bevoordeeld heeft. Tisza kwam hiertegen met verontwaardiging op. Na een levendig debat keurde Karolyi de handelwijze van Eotsgot ten krachtigste af en deed aan de kamer het voorstel, te verklaren dat ten deze op helderingen van den minister volkomen over bodig zouden zijn. Er heeft geene stemming plaats gehad, daar Tisza met deze verkla ring vrede nam. Aan het einde der zitting werd Tisza eene geestdriftige ovatie gebracht. Na afloop der zitting werd de liberale ai- gevaardigde Rohonczy op straat door een jeugdig student beieedigd. Rohonczy ver weerde zich met een revolver en wondde den student in het rechterbeen. Dientenge volge heerscht er groote opgewondenheid in de studentenwereldluidruchtige betoogin gen voor het gebouw der liberale club en voor de woning van Rohonczy zijn door de politie uiteengejaagd, en patrouilles door kruisen de stad. Woensdag was de toeloop der menigte om het gebouw van den rijksdag te Budapest ontzettend. Tisza, door enkelen toegejuicht, werd door de meerderheid uitgejouwd. On middellijk na de opening der zitting las de president een brief voor van den afgevaar digde Rohonczy, waarin deze verklaarde op den student Coliinar Schamezie geschoten te hebben, daar zijne immuniteit (onaantast baarheid als afgevaardigde) geschonden was, hij verzocht voor de rechtbank gebracht te worden. Hierop werd eene motie voorgesteld inhoudend verzoek aan de rechterlijke macht om opheffing der immuniteit aan te vragen. De afgevaardigde Iranyi stelde voor de com missie voor de immuniteit de zaak eerst te laten onderzoeken; de minister-president Tisza verklaarde zich voor ket laatste waartoe werd besloten. De keize.1 en keizerin zullen Zaterdag Pest verlaten. Koning Milan had een onderhoud van een uur met graaf Kalnoky en daarna een met den afdeeliugschef aan het departement van buitenl. zaken Szoegoenyl. Uit Konstantinopel verneemt de Daily News dat de Porte een bataljon soldaten naar Kreta zendt, waar de overheden beducht zijn voor onlusten bij gelegenheid der verkiezingen. De regeering van Servie heeft de Porte gepolst over de vraag, of zij aan Milan vergunning zou geven te Konstantinopel verblijf te hou den. De Porte heeft geantwoord dat de aanwezigheid van Milan haar onaangenaam zoude zijn, en daarna heeft de Servische re geering er niet verder op aangedrongen. Men verwacht dat koningin Nathalie te Odessa zal komen, waar reeds eenig meubilair als mede bagage van haar, onderweg naar Bu charest, aangekomen is. De Russische minister voor het verkeers wezen heeft van den czar bevel gekregen hem binnen eene maand een uitgewerkt plan voor te leggen voor een grooten doorloopen den spoorweg in Siberie uitvoerbaar in den tijd van drie jaren. Er wordt nu voorgesteld, van het oorspronkelijk plan af te wijken en te beginnen bij Slatoust, waarheen thans de Samara-Ufa lijn wordt gelegd, en den weg naar den Amur verder te vervolgen langs Cheliabinsk, Omsk, Tomsk en Irkutsk. Dit groote plan is zeker nog ver van zijne ver wezenlijkingdoch dat het met ijver en ernst ter hand wordt genomen, is zeker. De weg zal gebouwd worden volgens het zooge naamd Annenkoff- of Amerikaansche begin sel, zoo snel en goedkoop mogelijk, en de verdere afwerking uit te stellen tot de dienst geopend is kunnen worden. Als een tweede nieuwtje uit de Russische hoofdstad wordt gemeld, dat de minister van financien eerlang weder uitbreiding en ver hooging der invoerrechten zal voorstellen daar hij dezen maatregel als onvermijdelijk beschouwt. Het onderzoek der grensspoorwegen door den staf van generaal Gourko, wordt niet beschouwd als eene bedreiging tegen Oostenrijk. In den laatsten tijd zijn de troe pen op de Oostenrijksche grenzen niet ver sterkt. De ingezetenen van Waalwijk worden herinnerd aan hunne verplichting, om de stoepen en klinkerpaden zoomede de groote straat ter halve breedte schoon te vegen na bij droog weder bevorens met water te zijn begoten, de groepen te zuiveren en het slijk en ander vuilnis daarvan weg te voeren, als mede bij stortregens aanstonds den geregel- den afloop van het water te bevorderen. Verder dat het verboden is op de straten en openbare wegen, markten of pleinen, eenig vuilnis sintels asch of andere stoffen die verontreinigen, te werpen of het neergewor- pene niet op de eerste aanzegging der plaat selijke politie weg te ruimen. Wel zal men het vuilnis in niet te groote bakken dus in bakken die door 2 man kunnen worden opgelicht voor de huizen kunnen plaatsen, zoodanig echter dat ze niet hinderlijk zijn voor paarden of voertuigen om ze in de vuilniskarren te doen ledigen, waarna ze on middellijk moeten worden weggenomen. Kan door tijdgebrek of om andere reden het a&n hoopen geveegd vuil niet door de vuilniskar worden medegenomen of kunnen de bakken niet worden geledigd, dan blijft art. 85 van de politieverordening van kracht. Tegen hen, die in gebreke blijven, zal proces-verbaal worden opgemaakt. WAALWIJK. Zondag 24 dezer zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal uitgevoerd worden Onder leiding van haren instructeur Brohm: Programma AD LIBITUM. WAALWIJK, 23 Maart 1889. Gedurende de laatste dagen genoot Z.M. de koning weinig slaap en verkeerde hij meermalen in zeer opgewonden toestand. Het gebruik van voedsel bleef tamelijk voldoende en de krachten namen dan ook niet af. Verschijnselen van bloedvergiftiging deden zich niet in heviger graad voor. Ook de afgeloopen nacht bracht weinig slaap. De Staats Courant bevat de volgende mededeeling „In overeenstemming met vroegere berich ten van den consul te Buenos-Ayres wijst ook de waarnemende consul aldaar, naar aanleiding van bij hem inkomende klachten van teleurgestelde landverhuizers, op de wen- schelijkheid om niet naar de Argentijnsche Republiek te emigreeren, wanneer men niet in allen deele bekwaam is voor zijn vak als landbouwer. „Verder ontraadt ook hij bedoelde emigratie aan personen, die geheel zonder geldmiddelen zijn, vooral wanneer zij hun gezin medebren gen.^ „Eindelijk wijst hij er op, dat tengevolge van den sterken toevoer van werklieden, de dadelijke plaatsing bezwaren oplevert vooral voor hen, die ontbloot van alle middelen met hun gezin overkomen. „Intusschen acht ook hij in overeenstem ming met vroeger gegeven berichten, het land en het klimaat van Argentinië werkelijk goed voor den landbouw en meent hij dat er nog verscheiden millioenen menschen hun brood zouden kunnen verdienen. „In verband daarmede raadt hij aan het vormen van vereenigingen van kleine land bouwers, met het doel om voor gezamenlijke rekening land aan te koopen in Argentinië en dat dan met de noodige kennis van zaken zelf te exploiteeren." Aan den handel De commissaris van politie te Arnhem waarschuwt de winkeliers, geen goederen af te geven aan Johannes Franciskus Verbeek oud 40 jaar, kapper, laatst woonachtig in de Willemstraat No 11, aldaar, die wanneer men hem goederen afgeeft, deze onmiddellijk weer verkoopt en het door hem gekochte niet be taalt. Postzegelverzamelaars zullen met belang stelling vernemen dat Oostenrijk tot vervan ging van bijna al zijn tegenwoordige postze gels overgaat; daarenboven zullen er tegelij kertijd vier verschillende postpakketzegels worden afgegeven, ter waarde van 30 en 50 kreuzers, 1 en 2 gulden. Door de arrondissements rechtbank te 's Hertogenbosch is uitspraak gedaan in zake Fca. R., tapster aldaar, die beschuldigd was van den 20sten Februari j.l. een boer, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, in haar herberg te hebben gelokt en hem aldaar gewelddadig op den grond te gooien, zijne portefeuille uit de binnenzak van zijn jas te halen en daaruit zich een bedrag van 175 toe te eigenen. De rechtbank ver klaarde beklaagde schuldig aan de feiten haar ten laste gelegden veroordeelde haar tot eene gevangenisstraf van twee jaren. Tegen den politie-agent F. v. d. B te 's Hertogenbosch die den 6en dezer zijne vrouw in drift doodstak, is door het O. M. bij het gerechtshof twee jaren gevangenisstraf geëischt. Zijn verdediger, Jhr. Mr. F. X. A. Verheijen, vroeg ontslag van rechtsvervolging, met een beroep op art. 40 W. v. S. en de geschiedenis van dat artikel, waaruit blijkt dat onder overmacht ook psychische dwang wordt verstaan. Men meldt uit Sittard Dezer dagen werden in de Pruisische grens gemeente Hillensberg twee Nederlanders aan gehouden, die bezig waren met het frauduleus invoeren van graan. Zij zijn in de gevangenis te Heinsberg opgesloten. Naar wij vernemen hebben de gearresteerden verklaringen afge legd, welke ook de aanhouding van een land bouwer uit Hillensberg ten gevolge hebben gehad. Men schrijft uit Drempt: W. Jansen, wiens woning en inboedel j.l. Zaterdag door brand vernield zijn, is bij het lichten van eene gezonken vischaak in den IJsel geraakt en verdronken. Zijn lijk is drijvende onder de gemeente Steenderen gevonden. Te Breda is Woensdagavond te 10 uren brand uitgebroken in het magazijn van mi litaire goederen van den heer J. F. de Booy, gelegen aan den Teteringschen dijk. Een groote voorraad dier goederen werd eene prooi der vlammen, terwijl het houten gebouw mede gedeeltelijk afbrandde. Met behulp der brandspuit uit de nabij gelegen stoom - bierfabriek van den heer F. Smits van Waes- berghe was de brand te 11 uren bedwongen. Het bestuur van den algemeenen bond vau katholieke kiesvereenigingen is van oor deel, dat het rapport der Staatscommissie inzake de afschaffing der plaatsvervanging bij het leger behoort te worden afgewacht alvorens in die zaak een besluit te nemen of voorstellen te doen. Het bestuur ver trouwt tevens, dat de Volksvertegenwoordi ging buiten de alleruiterste noodzakelijkheid niet tot afschaffing zal overgaan. Een groot gedeelte der mannelijke werk lieden (circa 100 in getal) der lucifersfabriek te Eindhoven heeft Donderdag het werk ge staakt, naar aanleiding van de in de fabriek door aanplakking aangekondigde loonsver mindering. Tilburg, 20 Maart. In de heden gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad is besloten 1. Overeenkomstig het rapport der com missie tot verbetering door keibestrating van den weg van de zoogenaamde schutkooi naar de parochiale school van Korvel. 2. Aan de harmonie Orpheus en Goir- ke's Zangschool" 500 subsidie te verleenen voor de a. s. zilveren feestviering, behoudens goedkeuring van gedep. staten. Waspik. De opbrengst van de verpach ting der wei- en hooilanden door het alge meen armbestuur alhier is alweder eenige percenten onder die der vorige gebleven. De perceelen van particulieren die bij dezelfde gelegenheid in het openbaar verhuurd werden, golden zelfs gemiddeld 10 pet. minder. In weerwil van den belangrijken teruggang der huurprijzen zijn al de ongebouwde eigen dommen onder onze gemeentedoor de commissie tot herziening van de belastbare opbrengst daarvan geschat op de waarde welke zij in de beste jaren hadden toen de prijzen van hooi en hoornvee op hun toppunt stonden zoodat men wanneer de aanslag geregeld wordt naar denzelfden maatstaf als de thans bestaandein plaats van 10 pet. van de werkelijke opbrengst ,15 a 20 pet. daarvan aan grondlasten zal moeten op brengen. Bovendien is bij die schatting geheel en al de omstandigheid uit het oog verloren dat door het verleggen van den Maasmond de landerijen in onze buitenpolders binnen weinige jaren van de voor haar zoo onmis bare irrigatie zullen verstoken zijn en dien tengevolge ternauwernood de helft van het gras zullen opleveren van weleer. Wat hier van het gevolg zal zijn heeft geen betoog noodig. Bezwaarschriften waarbij in cijfers er op gewezen wordtdat de vermelde schatting bovenmate hoog en derhalve onbillijk te achten is, bij de betrokken commissie inge diend leveren eene zeer onbevredigende uit komst op. Cupelle, 22 Maart. Aangenomen het be roep naar 's Grevelduin- en Vrijhoeven Ca- pelle: Ds. J. J. Ruijs, van Mijnsheerenland. ^Baardwijk, 22 Maart. Door de onderlinge veeverzekering alhier, opgericht den 12 Jan. van dit jaar, is nu reeds eene uitkeerig ge daan aan de wed. Joh. Krol, voor eene melk koe, die, volgens verklaring van den rijks veearts van den veekring Waalwijk, onder de bepaling valt van art. 6 van het reglement. Het blijkt uit 't bovenstaande, hoe nuttig een goed ingerichte veeverzekering is.,, Drunen. 22 Maart. Blijkens de alhier op heden gesloten kiezerslijsten, bedraagt het aantal kiezers, voor de leden van de tweede kamer der staten generaal, de provinciale staten en den gemeenteraad ieder 264. In de gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad is onder goedkeuring van H.H. gedeputeerde staten besloten le. Tot het aangaan eener geldleening groot 10,000 bij openbare inschrijving aan den meestbiedenden tegen eene rente van 3Vs ten honderd. 2e. Tot den openbaren verkoop van een perceel bouwland, groot 41 aren, nabij het station alhier, geschikt voor bouwterrein. Getrokken prijzen. (Naar de geschreven lijst.) lste Klasse. Trekking van 20 Maart. No 17172 f20000; no 10359 f2000; no 4572 f 1000; no 259 en 13922 elk f400; no 15668 en 18113 elk f200; no 674 5038 en 5321 elk f100. Trekking van 21 Maart. No 1999 f5000; no 5916 f 1000; no 7675 f200; no 6540 f100. WAALWIJK22 Maart. Rundvee met redelijken aanvoer; handel vlug. Kall'koeien f 105,a 235,00 Kalfvaarzen f90,a f165. Varkens f8,— a f 13.25. Ter botermarkt aangevoerd 1109 KG., verkocht van fO,86 a 1.16 per KG. Eieren f 2,50 a 3.per 100 stuks. oorspoedig bevallen van een welgescha pen DOCHTER, Cornélie Boelen-Volders. Waalwijk, 21 Maart 1889. te WAALWIJK, zal, ter herberge van A. VERHOEVEN, te W a a 1 w ij k, op des middags 12 uur, wegens Liquidatie eener Stalhouderij, 1 Brik, (6 persoons) zeer kort in gebruik geweest. £9 1 (4 persoons.) 2 Vigelanten, zeer goed onderhouden. 2 Tilbury's. 2 Karretjes (4 persoons.) Voorts Paardentuigen, De kens en Stalgereedschappen. te WAALWIJK, zal ten verzoeke van JAN BURMANJE c.s., te Sprang, op 1*^1 f aan dë Straat, groot 34 aren 50 cent. en Twee perceelen BOUWLAND, aan de Biersteeg, groot 1 beet. 27 aren 90 cent in 3 perceelen en in massa. te DUSSENzal voor den heer GÖ- VERT VERSTEEG EN KINDEREN, voorm. 9 uur, te EETHEN, in 't dorp: B. Te EETHEN, in 't Rechthuis, Dinsdagen 2 en 16 April 1889, telkens nam. 4 ure: a. LANDBOUWERSWONING met TUIN te Eethengroot 59,10 aren. b. 2.09.40 heet. WEILAND aldaar. c. 55 aren BOUWLAND te Drongelen d. Vs in 1.65.80 beet. WEILAND al daar. Brieven franco letters XYZ aan het bu reau van de ECHO.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2