Nummer 26. Zondag 31 Maart 1889. 12e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. H. Industriëelen en Fabrikanten, Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN UITGEVER: Waalwijk. De kamer van koophandel en fabrieken, te Waalwijk, zich on ledig houdende met hel opmaken van het verslag omtrent den han del, de scheepvaart en nijverheid over 1888, houdt zich aanbevolen voor uwe opgaven en mededee- lingen. De kamer wenscht dezelve te ontvangen vóór 5 April a. s. WAALWIJK, 26 Maart 1889. op Woensdag 27 Maart 1889, 's avonds 67a ure. en Lanptraalsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag on Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarbo en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING Tegenwoordig alle leden behalve de heer Quirijns, die kennis heeft gegeven verhinderd te zijn. Voorzitter de wethouder Hoffmans, bij af wezigheid van den burgemeester. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde I. Ingekomen stukken a. Besluit van ged. st. houdende goedkeu ring van de gemeentebegrooting over 1889 ten bedrage in ontvangst en uitgaaf van f35,330,16. b. Idem houdende goedkeuring van af- en overschrijving van f325 op de begr. der gas fabriek. c. Idem houdende goedkeuring van de vaststelling van de bezoldiging van den on derwijzer C. Goossens op f800, en van den nieuw aan te stellen onderwijzer op f450. Aangenomen voor kennisgeving. d. Verslag der teekenschool-commissie. Ter visie voor de leden. e. Reclames tegen de kiezerslijsten, inge zonden door J. van WellA. Hesselberth Am. van Huiten, M. de Beer en T. Verreijen, die allen verzoeken alsnog op de kiezerslijs ten te worden gebracht. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt hiertoe zonder stemming besloten. Idem van G. Goossens. De voorzitter geeft te kennen, dat adres sant zich blijkbaar vergist heefttoen de kiezerslijsten gesloten werden was hij reeds naar Vlijmen verhuisd. B. en W. zijn van oordeel dat hij niet in de termen valt om op de kiezerslijsten gebracht te worden. De heer Timmermans „ik kan mij met die zienswijze niet vereenigen." De voorzitter „ten overvloede hebben wij het oordeel gevraagd van De Gemeentestem. Die antwoordt dat Goossens niet kan recla meeren omdat hij geen ingezetene is." De heer Timmermans ,,'t komt mij voor dat Goossens wel degelijk op de lijst kan gebracht worden krachtens art. 2 der kies wet dit toch bepaalt dal voor ingezeten der gemeente gehouden wordt hijdie zijne woonplaats gedurende het laatste aan de sluiting der kiezerslijsten voorafgaande jaar binnen de gemeente gehad heeft. Goossens verkeert in dit geval, is dus ingezetene en, daar hij overigens in de termen vaft om kiezer te zijn, heeft hij wel degelijk recht om op de kiezerslijst voor te komen. Over deze aangelegenheid wordt nog een geruimen tijd door de leden onderling van gevoelen gewisseld en ten laatste besloten Goossens op de kiezerslijst te brengen. Al leen het lid Wijten verklaarde zich ertegen, al de anderen voor. Adres van den oud-marktmeester Bo gaerts. Adressant deelt aan den raad mede dat hij ged. stalen verzocht heeft tusschen- beide te komen, teneinde uitvoering te ver krijgen van het raadsbesluit, waarbij hem schadevergoeding was toegekenddat ged. staten tengevolge van de latere intrekking van dat raadsbesluit geen termen konden vinden om tusschenbeide te komen, maar dat zij onder de gegeven omstandigheden eenige schadevergoeding niet onbillijk zou den achten. Op grond hiervan verzoekt adressant nog maals om schadevergoeding. De heer Baijens„ik ben van morgen op het raadhuis geweest om de verschillende stukken in te zien, maar dit heb ik er niet bij gevonden. Ik stel daarom voor het te stellen in handen van B. en W. om advies." De voorzitter „het adres is aan den raad gericht, deze heeft te beslissen." De heer Timmermans„wat zal er dan gebeuren met het laatste nummer der agen da?" (besluit tot vervolging van den markt- pachter of zijne borgen, wegens.achterstallige pacht over 1888.) De voorzitter„dit staat hier geheel bui ten." De heer Timmermans „ik ben dit in 't geheel niet met u eenswil men deze zaak oogenblikkelijk behandelen, mij wel; wil men echter nu besluiten het adres te stellen in handen van B. en W. dan komt het bij no. 7 toch ter sprake zij staan zoo nauw met el kander in verband, dat zij niet te scheiden zijn." De voorzitter „dit kan ik niet begrijpen. Het eene betreft vervolging wegens schuld het andere vraagt schadevergoeding." De heer Timmermans„kort en goed het verband bestaat hierin, dat de gemeente schuld heeft aan Bogaerls en Bogaerts aan de gemeente." De heer Baijens„mij dunkt dat er in 't geheel .geen verband is, want de gemeente heeft op 't oogenblik in 't geheel geen schuld aan Bogaerts het convocatiebiljet is gedag- teekend 24 Maarttoen was van dit adres nog niets bekend ik blijf voorstellen het in handen van B„ en W. te stellen." De heer Timmermans „dit is een nutte- looze strijd. Ik stel voor dit adres en no. 7, gelijktijdig nu of straks te behandelen. De heer van der Heijden: «'t komt straks toch ter sprake.» De heer Verbunt„zou men niet verplicht zijn 't in verband te brengen?" De voorzitter, „het adres is pas ingekomen; zooals Baijens heeft opgemerkt heeft de ge meente van Bogaerts geld te vorderen en Bogaerts van de gemeente niets. Zeker is 't dat Bogaerts verplicht is te betalen." De heer Timmermans: ,,'t is niet noodig de zaak te stellen in handen van B. en W., hun advies hebben wij reeds genoeg gehoord. Zooals ik reeds gezegd heb zijn die twee zaken onafscheidbaar. De gemeente is schul denaar van Bogaerts." De voorzitter „op welke gronden De heer Timmermans „u zult mij ver oorloven dit straks te bespreken." Het voorstel Baijens in stemming gebracht wordt aangenomen met 7 stemmen tegen de heeren Timmermans en Verbunt; de heer van der Heijden onthield zich. g. Bedenkingen van gedep. staten tegen de verordening op de hondenbelasting. De verordening wordt dienovercenkomsig ge wijzigd. II. Benoeming eener commissie tot het ontwerpen van eene politie-verordening. De voorzitter: »er is ingekomen een schrijven van ged. staten, waarbij verzocht wordt de bestaande politieverordening geheel te herzien en in overeenstemming te brengen met de nieuwe strafwetged. st. verzoeken dit te doen voor 1 April. De heer van der Heijden: „hoelang is 't geleden dat dit schrijven is ingekomen?" De voorzitter: «een paar maanden.» De heer van der Heijden: „een mooie tijd." De voorzitter: „het ontwerp is bijna gereed. De secretaris heeft er druk aan gewerktB. en W. stellen voor nu eene commissie te be noemen voor dat ontwerp. De heer Timmermans: „is het de bedoe ling van B. en W. eene commissie te doen benoemen tot het concipieeren eener nieuwe verordening?" De voorzitter: „er is een concept." De heer Timmermans: „dan zou ik er voor zijn dat B. en W. die behoorlijk geconcipi eerde verordening ter tafel brengen; 'tkan toch nooit de bedoeling zijn dit werk door 3 leden te laten doen." De voorzitter: «het ontwerp is gereed; er is alleen een commissie noodig van 3 leden om het na te zien en te wijzigen,waar zij het nood zakelijk zullen vinden.» De heer Timmermans: „of kan het bestuur zich er soms mede vereenigen het werk aan een vaste commissie op te dragen, zooals de gemeentewet dit wil?" De voorzitter: „voor 't oogenblik niet, later misschien welook geloof ik dat dit wel plaats heeft in groote gemeenten, maar in kleine niet." Tot leden der commissie worden gekozen bij eerste stemming Quirijns met 8 en Gragt- mans met 6 stemmen, bij 2e stemming Wijten met 5 stemmen. III. Aangaan eener geldleening. De voorzitter: „ingevolge het in de vorige vergadering gevallen raadsbesluit en de aan B. en W. verleende machtiging, hebben dezen getracht de leening onderhands te plaatsen. Zij zijn hierin in zooverre geslaagd, dat zij iemand hebben gevonden, die de heele leening wil nemen, tegen den koers van 98 zonder kosten, en een rente van 3Va pot. De houders van oude obligatien hebben de prioriteit om hunne stukken tegen nieuwe in te wisselen tegen den koers van 981/a. De coupons en aflossing zijn jaarlijks be taalbaar ten kantore van den nemer tegen i/s pet. provisie. De aflossing zal geschieden de eerste 5 jaar 3 X f500 de tweede 5 jaar 4 X f 500 de derde 5 jaar 5 X f 500 aflossing en rentebetaling hebben plaats 31 December. Tot ultimo December 1890 heeft de ge meente het recht geld op te nemen tot een bedrag van flOOOuO toe, op de gestelde con ditie; na dien tijd is de geldschieter niet meer aan den koers gehouden en de gemeente evenmin. Dit aanbod komt B. en W. tamelijk voor- deelig voor. Wij hebben er ook met anderen over gespreken en die zeggen ook dat het niet duur is. Wij hebben ook het gevoelen van ged. staten gevraagd, en die werpen ook geen bezwaren op. Wie van de heeren ver langt over deze zaak het woord?" De heer Timmermans: „ik wensch te vra gen of het voornemen is een leening te slui ten van f100000. Ik geloof dat dit de be doeling is. Dan weet men, dat b:j ieder - leening de middelen moeten worden aange wezen waaruit rentebetaling en aflossing zullen geschieden. Op dit punt wensch ik inlichtingen ten einde te vernemen op welke wijze B. en W. denken de schuld te delgen en de rente te betalen." De voorzitter«wel, uit de inkomsten der gemeente. Als al de thans bepaalde werken zijn uitgevoerd is het grootste gedeelte ge daan als wij 10 jaar verder zijn, heeft de gemeente nogal wat inkomsten; de gasfabriek is dan vrij en de winsten komen dan aan de gemeente. De inkomsten der gemeente laten volgens het oordeel van B. en W. wel toe die aflossing en rente te stellen zooals is aangegeven. Het geld zal worden opgenomen naarmate de behoefte. Dit jaar hebben we eerst de conversie; daarvoor is noodig t 58500; daarbij moeten we geld hebben voor het gebouw der nieuwe teekenschool, veldwachterswoning en botermijnverder voor het voetpad of trottoir aan de noordzijde der straat, waar de boomen geplant zijn voor een en ander zullen we hoogstens f70000 moeten opnemen. De draagkracht der gemeente kan hier wel tegen, te meer daar aflossing en rentebetaling gesteld worden op 31 December." De heer Timmermans „voor mij zouden deze inlichtingen misschien voldoende kunnen zijnmaar niet voor ged. staten. Die zullen juist willen wetenuit welke bronnen de gemeente die rentebetaling en aflossing doen zal." De voorzitter „wel natuurlijk zooals ik reeds gezegd heb, uit de inkomsten." De heer Timmermans„Natuurlijk, uit de inkomsten Maar die worden nu reeds jaar lijks overschreden. Hoe kan tnen nu uit dezelfde middelen nog meerder rente betalen? Reeds vroeger is gezegd, dat de belastingen niet zouden behoeven te worden verhoogd voor de uitvoering der werken, die men op het oog hadlater is dit geworden waar schijnlijk nietmaar ik vrees dat die waar schijnlijkheid spoedig geconverteerd zal zijn in zekerheid van verhooging wij zullen dus moeten vernemen dat tot schulddelging en rentebetaling het bestuur aanwijst verhooging van belasting, zoo niet, dan tast de raad in 't duister rond en doet een greep in de fi nancien zonder te weten waarop die uitloopt. De gasfabriek delgt jaarlijks schuld. Er is gezegd dat ze in 10 jaar vrij zal zijndit is niet juist; f15000 a f1000 jaarlijks is 15 jaar. Maar dit staat gelijk; gasrechten zijn ook een belasting. Men zou ook kunnen zeggen dat de voor de haven gesloten lee ning over zooveel jaar afgelost is en zoo van alle andere leeningen. De last blijft dezelfde en mij komt voor dat men der gemeente te veel op de schouders legt. Er is nog een ander bezwaar de geld schieter .zal er zich niet mee kunnen veree nigen geld te leenen, zonder te weten waar aan alles besteed zal worden; en, zooals reeds gezegd het geheele kapitaal moet in 1890 worden opgenomen daarvan wordt 58500 gebruikt voor conversie aan de tegenwoordige houders die in een wel wat ongunstige po sitie komen daar zij betalen en de nieuwe nemers slechts 98. De rentelast vermeerdert dus na 1890 met 1400 a 1500. De eerste jaren blijft de aflossing dezelfde, maar later vermeerdert zij om de 5 jaren met 500 wij komen dus in geen betere posititiede te maken werken werpen geen rente af, integendeel zij eischen onderhoud. De raad mag zich wel eens bedenken alvo rens hij tot leenen overgaat. Wil men ech ter de belastingen verhoogen dat het dag. bestuur dit dan doe uitkomen." De voorzitter„Die f 100,000 behoeven wij in 1890 niet op te nemen; tot einde van dat jaar kunnen wij zooveel opnemen als wij noodig hebben tegen den bepaalden koers; de rest kunnen wij in 10 jaar nemen, maar dan is de geldschieter niet aan den koers gehouden. Dat u bevreesd zijt dat de belastingen zul len moeten worden verhoogd, dit laatste ziet het dag. best. niet in tekorten zijn er maar weinig. Als alle gemeentewerken zijn uit gevoerd verkeeren zij in goeden toestand en eischen niet veel onderhoud. Maar als zelfs de belastingen iets opgevoerd moesten wor den, laat dit dan. Als 't volgend jaar de trottoirs aan de Noordzijde der straat ge legd zijn, dan zullen de burgers zeker niet tegen een half percentje verhooging opzien, als dit zou moeten zijn. Daarbij, als de finan cien behoorlijk worden beheerd, waarom zou den wij er dan niet komen Het budget sluit nog al tamelijk wel." De heer Timmermans: „ik constateer dus dat de voorzitter toegeeft, dat de belastingen wel degelijk zullen moeten verhoogd worden." De heer Gragtmans „De heer Timmer mans is wel angstig, maar ik zie niet in waarom. Wanneer wij f70,000 opnemen hou den wij f12000 over; daarvoor kunnen de ontworpen werken voor dit jaar goed ge maakt worden.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1