ft Staatkundig overzicht. Spanje. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Italië. Servie. Rusland. BINNENLAND. De boterbal zal ook wel wat opbrengen. Wat de rente betreft, nu hebben wij f 58000 tegen 4 pet. en we krijgen dan 70,000 tegen 3l/2 pet.; dit maakt een verschil van f130 die zullen wel uit de boterhal komen." De heer Timmermans „hoe men de re kening ook maken wil, dit staat vast: Door de conversie winnen wij f290 rente, maar voor het meerdere geleende verliezen wij f1400 £t 1500; dit moet betaald worden." De voorzitter„wij hebben in 't geheel geen plan de heele f100000 op te nemen; het volgend jaar alleen het noodige voor de trottoirs aan de Noordzijde der straat. Het dan overschietende zal niet in de gemeente verwerkt worden, maar bewaard om geld be schikbaar te hebben als, met het oog op de werken van den Maasmond, de gemeente door het geven eener subsidie een schutsluis aan de haven zou kunnen krijgen, zooals eenigszins is in uitzicht gesteld. Als de trottoirs en het gemeentehuis klaar zijn heb ben wij geen verdere plannen De heer Timmermans: ,,'t Komt mij ook voor dat wij kapitaal noodig hebben voor den Maasmond; maar als al de werken klaar zijn, waarop het dag. best. plan heeft, het raadhuis daaronder begrepen, dan zal er niet veel van de f 100000 overschieten, en 't zal een heel snoeperig schutsluisje zijn dat met behulp van dat overschot zal gebouwd worden." De voorzitter: „als de gemeente moet be zwijken onder de kosten van de herstelling van het raadhuis dan is het toch al erg 7 het plan bestaat om van de tegenwoordige teekenschool een raadzaal te maken. De trottoirs aan de Noordzijde der straat hebben ook al lang genoeg gewacht. De heer van der Heijden: „die hadden krachtens vroeger genomen raadsbesluiten al lang gemaakt moeten zijn vóór die in de Stationsstraat." De voorzitter„Zeker, mijnheer van der Heijden, zeker. Maar daarom mogen ze nu ook niet langer uitgesteld worden." De heer van der Heijden: „er is niemand tegen de trottoirs, integendeel; maar niemand gelooft dat gij van die f 101)000 geld zult overhouden." De heer Timmermans: ,,'t komt mij voor dat m#n moet bepalen hoeveel men zal leenen en uit welke middelen de rente en aflossing zullen betaald worden, dit moet; jaarlijks komt men nu al te kort en moet tijdelijk leenen, zooals zoo aanstonds wteer zal blijken." De voorzitter „er is geen te kort, alleen hebben wij gebrek aan kasgeld dit keert jaarlijks terugzooals de heer Timmermans, die ook wethouder geweest is ook onder vonden zal hebben en is een gevolg van de omstandigheid dat in April veel betaald moet worden terwijl van de inkomsten nog niets ontvangen is. Zeker is dit jammer en schadelijk maar na het sluiten van de nieu we leening zal ook hierin verbetering komen." De heer Timmermans ,.Hoe meer men leenthoe erger het wordt, dit is zeker; nie mand zal dit wijten aan het bestuur maar wel aan de leening, daar de toestand verslim- mert door meerder rente; daarbij is het min stens overbodig geld op te nemen voor za ken, wier noodzakelijkheid nog een vraag punt is." De heer Hoffmans„welk zaken zijn overbodig De heer Timmermans»de verandering van het raadhuis in de eerste plaats. Van de andere werken zal ik de nuttigheid niet ontkennen, maar 't is toch ook niet noodig ze met zoo'n haast uit te voeren en daar door de lasten te verzwaren. Daarbij zijn de werken voor den Maasmond in 'tverschiet; men deed dus beter eenigen tijd te wach ten." De voorzitter„als we moeten wachten lot de Maasmond klaar is zullen wij nog lang moeten wachten. We moeten alleen geld beschikbaar hebben voor 't geval we het noodig zouden hebben in verband met de werken van den Maasmond. De trottoirs moeten in elk geval komen. Het raadhuis zal nog wel niet invallen, maar 't is toch geen raadhuis voor Waalwijk." De heer van der Heijden „voor een ge meente, die geld te kort komt!" De voorzitter: „dat is tegenwoordig de mode. Zoowel groote als kleine gemeenten gaan schulden aan om werken van openb. nut aan te leggen. Als het raadhuis verbouwd wordt zal dit een verfraaiing zijn voor de heele gemeente en daarvoor zullen de inge zetenen wel V2 percentje over hebben." De heer van der Heijden «Va percentje voor de trottoirs en Va percentje voor het raadhuis, dat wordt al een heel percentie." De heer Zijlmans „voor zoover de zaak thans aangaat, hebben wij alleen te maken met de teekenschool en de trottoirs; voor andere werken is een nieuw raadsbesluit noo dig. Wij hebben ons dus op 't oogenblik met geen andere zaken te bemoeien." De heer van der Heijden „zij laten ons maar vast zien waar de duiten zullen blij ven, mijnheer Zijlmans." De voorzitter„kunnen de heeren zich vereenigen met dit plan van onderhandsche leening of verlangen zij publieke inschrij ving De heer Ficq„aangezien B. en W. het onderhandsche plan voordeeliger achten, zou ik daar voor zijn, publiek zal zeker meer kosten veroorzaken De voorzitter: „natuurlijk." De heer van der Heijden„omdat het nu zoo goedkoop is. zou ik er maar f 25000 bij nemen; want tegen den aangegeven koers krijgt gij geen fÏ00,0OO maar slechts f 98000 dus dan komt ge er al 2000 tekort. De heer Timmermans „ik blijf er bij dat de middelen tot schulddelging en rentebe taling behooren te worden aangewezen; ged. staten zullen ook daarnaar vragen. De te genwoordige middelen zijn nauwelijks toerei kend voor de tegenwoordige behoeften, dus zeker niet voor grootere." De voorzitter „natuurlijk zal de rente wel eenigszins hooger worden, maar wees niet bang, ze zal best betaald komen. Als de leening eenmaal gevoteerd is, zal er toch geen geld opgenomen worden, zonder telkens machtiging van den raad te vragen. U is zelf financier, mijnheer Timmermans, vindt u het voorgestelde plan vo^rdeelig De heer Timmermans „ik ben tegen de leening zelve, niet tegen het voorgestelde plan, dat mij niet onvoordeelig voorkomt." Het leeningsplan wordt goedgekeurd met algemeene stemmen, uitgenomen die van den heer Timmermans, die tegen de leening pro testeert. IV. Tijdelijke leening. De voorzitter „B. en W. vragen machti ging om voor 2 A 3 maanden f 2000 a 2500 op te nemen ter voorziening in gebrek aan kasgeld.* De heer Van der Heijden: „ik deed er maar 50C bijals 't tegenvalt zit ge anders weer dadelijk vast." De heer Mombers„dan zouden zij ver keerd gerekend hebben." De heer Van der Heijden „dat gebeurt wel meer." De gevraagde machtiging wordt verleend. V. Vaststelling bouwplan boterhal en veld wachterswoning en teekenschool. De voorzitter „de heeren zullen de hier opgehangen plannen gezien hebben. B. enW. stellen voor plan 2 te nemen." De heer van der Heijden „hoe groot is het verschil der kosten De voorzitter„dh is moeilijk juist te zeg gen, omdat de kosten van uitvoering kunnen mee of tegenvallen't wordt geraamd op f340.- De heer van der Heijden„zonder badi- neeren, als 't verschil zoo gering is, zou ik toch liever plan 1 nemen, dat een sierlijk gebouw is, waarop men vreemdelingen ge rust kan wijzen." De voorzitter: ;,als no. 2 gebouwd is zal het beter bevallen dan no. 1 en de onder houdskosten zullen veel minder zijn." De heer van der Heijden„als de meer derheid plan 2 werkelijk mooier vindt dan plan 1, dan heeft zij gelijk dat zij dit neemt, omdat het ook goedkooper is; maar is dit niet het geval, dan zou ik het erg dwaas vinden het te laten om die kleine rente." De heer Baijens „plan 1 is heel sierlijk, maar de plaats, waar het moet komen, leent zich er niet toenummer 2 is een licht, sub tiel en hecht gebouw, dat men gerust aan vreemden mag laten zien." De heer van der Heijden „zij zullen er niet mede spotten, maar als men no. 2 neemt om die f340, dan is het kleingeestig." De voorzitter: „No 1 viel niet in den geest, omdat het gebouw daar niet te pas kwam wij hebben van Dijck toen een anderen gevel laten teekenenzonder te zeggen dat hij minder moest kostentoen heeft hij no 2 gemaakt." De heer Mombers «op het oog is no 1 veel mooier; ik zou op die f340 niet zien." De heer van der Heijden: f 400 tegen 3V3 pet. is f14 rente 'sjaars, houd dan die f50 subsidie in voor die jaarlijkschelandbouwpret.» De heer Gragtmans: «ik heb deskundigen hooren beweren dat de gevel van plan 1 heel moeilijk te metselen is.» De heer van der Heijden: „dit zal die des kundige gezegd hebben, omdat van Dijck het plan gemaakt heeft; had die deskundige het plan gemaakt zou 't misschien andersom ge weest zijn." Plan 2 wordt ten slotte aangenomen; tegen Verbunt en Mombers, buiten stemming van der Heijden. VL Benoeming van een onderwijzer: De voordracht luidt: L. Bloemaerts, H. E. Festen, A Govaerts en A. J- Gerris. Het hoofd der school en de schoolopziener bevelen aan den sollicitant Festen, omdat hij reeds eenigen tijd is werkzaam geweest; de schoolopziener acht hei ook om het prestige beter een vreemde te benoemen dan een in woner. De heer van der Heijden: „wij hebben in tegendeel mijnheer Ficq in de laatste verga dering hooren beweren, dat men in Tilburg bijna uitsluitend inwoners nam en men zich daar zeer goed bij bevond. Wij zouden hier ook een inwoner kunnen nemen. Deze dra gen bij in de lasten, 't is billijk dat zij zoo veel mogelijk ook de voordeelen genieten." Bij de eerste stemming werden uitgebracht op Bloemaerts 5 en op Govaerts 5 stemmen. Bij herstemming op Bloemaerts 6 op Go vaerts 4 stemmen, zoodat eerstgenoemde ge kozen is. VII. Besluit tot vervolging van den markt- pachter of zijne borgen, wegens achterstallige pacht over 1888. De heer Timmermans: „mijne heeren, de twee uren zijn verstreken. Aangezien B. en W. toch rapport hebben uit te brengen omtrent het adres van Bogaerts, kan punt 7 heel ge schikt blijven rusten tof. bij de behandeling daarvan. De vergadering gaat uiteen. De positiè van het Fransche kabinet is aan merkelijk verzwakt door oneenigheid in zake het boulangisme. De meeste leden wenschen de krachtige houding, door het ministerie aan genomen door te zetten terwijl de Freyci- net en een paar anderen Boulanger zelf niet in staat van beschuldiging willen stellen maar willen isoleeren door de minder in vloedrijken te vervolgen. Zij houden zich overtuigd dat Boulanger zich spoedig zal bla- meeren, terwijl eene vervolging, hem reclame zou verschaffen. De president der Fransche kamer van afgevaardigden, de heer Méline voerde het woord aan het feestmaal der vereenigde kamers van koophandel en zeide o. a., dat men wel zou doen op het gebied van handel en nijverheid de ruime hulpmiddelen bijeen te trekken welke men thans verspilt in par tij-twisten, dynastieke of caesaristische woe lingen. Niets zou trouwens gemakkelijker wezen in een landwaar men als het ware snakt naar orde om in vrede te kunnen ar- "béiden onder eene grondwet, die ruimte geeft voor hervormingen. Met eene vaderlandslievende aansporing tot eendracht besloot spreker. Eerlang mag een aanvraag van de Engel- sche regeering verwacht worden bij de ver schillende mogendheden of zij geneigd zijn deel te nemen aan een conferentie tot be raadslaging over maatregelen om den slaven handel te onderdrukken. In het lagerhuis is besloten tot een dergelijken stap op voor stel van den afgevaardigde Buxton. Zooals men weet had de Belgische regee ring reeds in September van 't vorig jaar het plan opgevat bij de mogendheden aan te drin gen tot deelneming aan een dergelijke con ferentie maar de voorvallen in Oost-Afrika hebben de plannen toen doen verdagen. De reactionaire politiek van Duitschland's regeering maakt het met het voorstel aan gaande de perswet wat al te bontzoodat zelfs de nationaal liberale ja de officieuse bladen als „Kölnische, Nationale" enz. er met kracht tegen opkomen hoewel de tekst in zijn geheel nog niet bekend is, Dit voorstel heeft bepaald op het oog aan vallen op de grondslagen van den staatop den eigendomde kerk en de monarchie maar dat is de Kreuz-Zeitung nog niet eens genoeg, dat blad wil eveneens aan vallen op den adel en de geldmannen ge straft zien. Dus zou dan van politieke vrijheid geen sprake meer zijn De Hongaarsche kamer van afgevaardigden heeft nu eindelijk de discussie over de mili taire wet geëindigd zij heeft het beruchte artikel 25 aangaande het gebruik van de Duitsche taal bij de reserve-officiers-examens aangenomen met een meerderheid van 109 stemmen. Deze meerderheid behoeft geen verwondering te baren, want men weetdat Tisza in den oorspronkelijken tekst belangrijke wijzigingen heeft weten te brengen. Veranderingen zullen, naar nader blijkt, in ieder geval plaats vinden in het Oostenrijksche ministerie maar er is daarbij geen sprake van eenige concessie aan de oppositie in tegendeel zijn de veranderingen van titula rissen in overeenstemming met de wenschen van de partij van Tisza. Tusschen vorst Ferdinand van Bulgarije en zijn premier schijnt alles zoo hartelijk mogelijk te gaanvan dissonanten wordt niets gehoord, de vorst ontvangt zijn premier aan 't station gaf te zijner eere een diner enz. O nder de hier bedoelde quaestien neemt die betreffende Elzas-Lotharingen eene eerste plaats in. Het zal zijn aan de groene tafel ot op het slagveld. In den omtrek van de haven te Antwer pen is het in den laatsten tijd zeer onveilig. Er worden dagelijks allerlei diefstallen ge pleegd. 's Avonds, maar soms ook op klaar lichten dag, worden goederen van de wa gens, waarop zij vervoerd worden, gestolen door brutale dieven, die in verscheidene ge vallen ook karren plunderden, waarbij een waker op post stond en dien waker duchtig afklopten. Op vele plaatsen durven daarom de wakers niet alleen op post staan. De koningin van Engeland met prinses Beatrix en den prins van Battenberg is Woens dagmiddag om een uur te San Sebastian aangekomen. De koningin-regentes van Spanje, omringd door minister Sagasta, de leden van haar militaire en civile huis en alle autoriteiten der stad en der provincie, wachtte haar gasten aan het station op. Na de gebruikelijke begroeting namen de twee koninginnen in een open rijtuig plaats, ge volgd door nog zeven rijtuigen, waarin het gevolg was gezeten. De beide vorstinnen werden luide toegejuicht. Op het kasteel Ayete aangekomen, gebruikten de twee koningin nen het dejeun^ in een salon afgescheiden van de overigen. Na het dejeuner heeft de koningin haar gasten geleid naar het stad huis, waar der koningin van Engeland bou- quetten en een album met gezichten der stad werden aangeboden. Tot aan het grenssta tion Irun heeft de koningin van Spanje ko ningin Victoria uitgeleide gedaan. Zeer ont roerd en na een hartelijke omhelzing scheid den de beide vorstinnen. De kamer heeft het ontwerp aangenomen, waarbij een recht van 5 frank wordt gelegd op roggemeel en een van 5 frank op graan. Dinsdag avond werd er door studenten een «punch» gegeven ter eere van Anloine. Omstreeks duizend hunner waren tegenwoor dig. Antoine herinnerde in zijne toespraak aan den strijd der studeerende jongeling schap voor de vrijheid. De vrijheid van bin nen en de. waardigheid naar buiten moet het doel zijn. Europa, sprak hij verder maakt zich gereed om de groote quaestien te regelen. Het is gewapend tot aan de tan den, bijna tot uitputting zijner financien toe. De keizer heeft een parlementair diner bij Bismarck bijgewoond, waaraan een 60-tal le den van den Rijksdag genoodigd waren. Bij die gelegenheid heeft de keizer zich zeer minzaam met de andere genoodigden onder houden en den afgevaardigde Huene de orde van den Rooden Adelaar overhandigd. In den senaat heeft de minister-president Crispi, in antwoord op eene vraag van den heer Rossi, verklaard dat Frankrijks ant woord op de door Italië gedane openingen (tot hervatting der onderhandelingen over een handelstractaat) geen hoop geeft, dat dé I egenwoordige Fransche kamer een handels tractaat zou goedkeuren. Thans behoort Frank rijk voorstellen te doen. De minister erkende verder het bestaan eener crisis in Italië. Hij deed een beroep op het gezond verstand van allen om haar te keer te gaan. Wat de regeering aangaat, zij zal niet in gebreke blijven te doen wat haar plicht is. Woensdag was de jeugdige koning Alex ander uit de manége in zijn paleis terugge keerd, toen tusschen 7Vs en lOVa uur ver scheidene dynamietpatronen, die onder de manége waren gelegd, ontploften. De politie gelooft aan een aanslag op het leven van den koning. Het onderzoek wordt nog voort gezet. Het Wiener Tageblatt meldt uit Peters burg, dat op 19 dezer bij de reis van den Russischen keizer en zijne gemalin naar Gat- schina een spoorweg-aanslag is beproefd ge worden door oude rails dwars over den weg te leggen. De hindernis werd tijdig ont dekt en cle keizerlijke trein kwam behouden aan. Nog dienzelfden nacht hadden er te Petersburg huiszoekingen en inhechtenisne mingen plaats, waarbij een handwerksman, zekere Jarzenski, zich van het leven beroofde, omdat bij hem verdachte voorwerpen wer den gevonden. Naar de Daily News uit Petersburg ver neemt, verkrijgen de onthullingen omtrent het dynamietkomplot te Zurich verrassende af metingen. Het onderzoek toont eene omvang rijke samenzwering aan in Rusland, nieuwe aanslagen beoogend op het leven van den czar en van andere hooggep'aatsten. Er hebben talrijke arrestatién plaats gehad te Petersburg, Moskow, Kieft, Charkow, Odessa en elders, vooral ook in Zuid Rusland. Het Joodsche element schijnt sterk vertegenwoordigd te zijn onder de aangehoudenen. De gedoode student Bernstein stond aan het hoofd der samenzweer ders. Hij organiseerde mee het komplot tegen den czar, nu twee jaren geleden. De czar bleef zeer kalm onder deze tijdingen. WAALWIJK, 30 Maart 1889. Wij ontvingen volgend schrijven 's-Bosch, 10 Maart 1889. Mijnheer de Redacteur Wij hebben de eer en het genoegen UEd. het hierbijgaande schrijven van wege het Nederlandsche Episcopaat bij tijds mede te deelen met beleefd verzoek hetzelve op den gestelden datum, of in het daarop volgende nummer in uw Blad op te nemen, en verder dien overeenkomstig te willen handelen. UEd. bij voorbaat dankzeggende voor des- zelfs welwillende medewerking in dat schoon en overheerlijk liefdewerk, zijn Wij met ge voelens van hoogachting, de Bisschop van 's Bosch, t A. GODSCHALK. Aan de redactie van De Echo van het Zuiden" te Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2