Nummer 27. Donderdag 4 April 1889. 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. H, Industriëelen en Fabrikanten! FEUILLETON. TINETA, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. De kamer van koophandel en fabrieken, te Waalwijk, zich on ledig houdende met het opmaken van het verslag omtrent den han del, de scheepvaart en nijverheid over 1888, houdt zich aanbevolen voor uwe opgaven en mededee— lingen. De kamer wenscht dezelve te ontvangen vóór 5 April a. s. WAALWIJK, 26 Maart 1889. 63 E. Werner. De Echo van het Zuiden, Waalwyksclie en Langstraalsche Courant, >Ss Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land°worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In de Fransche kamer heeft Labuissière het verslag ingediend over het door den se naat aangenomen voorstelwaarbij de druk pers-delicten worden overgebracht bij de cor- rectioneele rechtbank. Door de Boulangis- ten werd tegenstand gebodendoch met 266 tegen 259 werd de urgentie aangenomen. Onder levendige toejuichingen ter linker zijde heeft de senaat met 207 tegen S3 stemmen het ontwerp aangenomen, waarbij de regelen worden vastgesteld door den senaat in acht te nemen wanneer deze zich constitueert als hoogst gerechtshof. Deze toejuichingen vinden hierin haar grond datnaar als zeker gemeld wordt, de regeering binnen zeer kort bij de kamer eene aanvrage zal indienen tot gerechtelijke vervolging van Boulanger en eenige andere afgevaardigden [Laguerre, Turquet, Laisant], wegens complotteeren tegen de veiligheid des staatsen dat geding zal dan moeten gevoerd worden voor den senaat. Onmiddellijk na goedkeuring der aanvrage zouden de vier worden in hechtenis ge nomen. Door het parket zal eene vervolging wor den ingesteld tegen de leden van het zoo genaamd nationaal comitémede wegens samenspanning tegen de veiligheid van den staat. Intusschen maakt Havas eene ietwat duis tere nota bekend omtrent het verhandelde in den jongsten ministeraad, waaruit men zou mogen opmaken dat de regeering voor het oogenblik althans er niet aan denkt Boulan ger en eenigen der zijnen voor den senaat als liof van justitie te vervolgen wegens samenspanning tegen de veiligheid des staats. De militaire maatregelen echterdie ge nomen worden wijzen er op dat ernstige gebeurtenissen worden verwacht. Men voorziet een pronunciamento van Boulanger. Generaal Saussier inspecteert dagelijks de kazernes en ontvangt per telefoon 's avonds de rapporten of de voorgeschreven maatre gelen worden genomen. Officieren zijn inde kazernes geconsigneerd en compagnieën wor den marschvaardig gehoudenzoowel over dag als 's nachts. De prefecten hebben order ontvangen alle brochures en strooibiljetten in beslag te ne men die zij vermoeden, dat van de Boulan- gistische partij komen. Naar uit Frankfort a/d M. gemeld wordt heeft aldaar eene conferentie plaats gehad van den hertog, erfprins van Nassau, met den Luxemburgschen minister Eyschen. De her tog heeft zich bereid verklaard het regent schap te aanvaardennadat de vereischte voorzieningen getroffen zijn in verband met het buiten staat verklaren van den koning om de regeering waar te nemen. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van den Luxemburgschen staatsraad is be sloten dat er, vóór de aankomst van den re gent in het land eene proclamatie zal wor den uitgevaardigd de instelling van het re gentschap aankondigende. De kamer zou daarvan akte nemen en den regent uitnoo- digen den eed af te leggen. De ministers van H. M. de koningin van Engeland hebben een warme week achter zich. Trots de urgentie ten opzichte van de vaststelling der begrooting liet de oppositie zich niet van haar stuk brengen. Zij onder wierp de regeering aan een soort inquisitie naar aanleiding van de zaak TimesPigott Parnell. Uren lang duurden bij iedere zitting de heftige aanklachten door de oppositie gere leveerd en het kruisverhoor der ministers die er toch nog vrij goed zijn afgekomen. Van beide zijden werden de debatten in het lagerhuis met buitengewone heftigheid gevoerd buiten alle regels der parlementaire welvoegelijkheid om, met een woede,die haar gelijke niet kent. Het staat nu vast, dat sir Richard Webster als procureur-generaalals wettelijke raad gever van de kroon, en sir Richard Webster in zijn qualiteit van advocaat van de Times, een dubbele rol heelt gespeeld. Aan de regee ring heeft hij de verzekering gegeven, dat de aan Parnell ten laste gelegd brieven authen tiek waren zonder welke verklaring nimmer een enquête-commissie zou zijn ingesteld, en van geheime stukken van het ministerie en de hulp der uitvoerende macht in Engeland en Ierland heeft hij ge- of liever misbruik gemaakt tot ondersteuning van de zaak van de T im es, Hiervan en van nog veel meer aangaande het beruchte T i m e s-Parnel-proces wilde de wat al te nieuwsgierige oppositie zeker heid hebben, als het openstellen van de ge vangenissen voorde agenten van de Times, die den ongelukkigen de keus stelden be loond te worden of voor altijd gevangen te blijven. Waar deze en dergelijke feiten zijn aan 't licht gekomenis 't geen wonder dat de openbare meening zich allengs kant tegen de regeeringdie al haar beambten in dienst stelt van een courant. De »Reichs-Anzeiger« bevat eene keizer lijke aanschrijving aan den rijkskanselier waarbij het opperbevel over de marine ge scheiden wordt van het beheer. Het opper bevel wordt gevoerd door den commandee renden admiraal volgens de beschikkingen des keizershet beheer geschiedt onder ver antwoordelijkheid van den rijkskanselier door den secretaris voor de marine. Tot deze waardigheid wordt de schout bij nacht Heusner benoemd. In verband met het nieuwe supplementaire krediet van 21,885,00 mark,door de regeering van Duitschland aan de vertegenwoordiging gevraagd en welke nieuwe eisch zeer weinig tegenkanting vindt - alleen bij de oppositie - rekent een der voornaamste Berlijnsche bladen uit, dal de kredieten, zoo successievelijk in het Duitsche parlement aangevraagd na 1 Januari 1872 tot nu toe, dus in 17 jaar tijds,tezamen negen en een half milliard beloopen (9;500,000,000.) De gewapende vrede kost nogal iets! Het wetsvoorstel, in de kamer van Italië ingediend, waarbij het ministerie gemachtigd wordt bij decreet een aantal artikelen van het douane-tarief te wijzigen is vergezeld van een toelichting van den nieuwen minister van financiëndie duidelijk doet uitkomen dat de; e maatregel wordt genomen op grond van de noodzakelijkheid om een handels overeenkomst te treffen met Frankrijkals zijnde het voor het oogenblik onmogelijk een nieuw tractaat te doen sluiten. Uat is zeer openhartig van het kabinet maar ongelukkig vormen politieke redenen een hinderpaal, waar het geldt de verwezen lijking van de vredelievende plannen, die den grond vormen van het progiamma, uitgaande van het nieuwe Italiaansche ministerie. Frankrijk is nog eenigszins wantrouwig en meentdat een te sluiten handelsconcordaat vooral zou strekken tot de verschaffing van de noodige middelen aan Italië om aan zijn verplichtingen tegenover de triple-alliantie te voldoen. Te Parijs zijn er stroomingen, die zeer tegen een regeling met Italië zijn gekant zoolang het deel uitmaakt van den Duitsch- Oostenrijkschen bondmen wil de natie doen boeten voor de diplomatieke dwalingen van de regeeringspe»sonen die de triple-alliantie DOOIt //Terug, Wandal' fluisterde Waldemar, terwijl hij haar op zijde trachtte te duwen, rit Koint tot een uitbarsting. Zelfs gij kunt die niet meer verhinderen. Geef mij ruimte om mij te kunnen verdedigen.' Wanda voldeed niet aan dit verzoek; integen deel bleef ze hardnekkig naast hem staan. Zij wist dat hij voor de overmacht moest bezwijken, dat haar onmiddellijke nabijheid zijn eenige red ding was. Nog vreesde men de hand aan haar te slaan, nóg waagde niemand het, haar van zijne zijde weg te rukken maar het oogenblik naderde dat ook die laatste schroom ophield. „Ga op zijde, freule Morynskiklonk de stem van den houtvester snel en onheilspellend boven het getier van de anderen uit. „Op zijde of mijn kogel treft ook u!" Hij hief zijn geweer op. Wanda zag dat hij den vinger op den trekker legdezij zag het van woede en haat misvormde gelaat van den man en dat gezicht deed haar alle bedacht zaamheid en zell'beheersching uit het oog verlie zen. Nog slechts eene gedachte stond haar dui delijk voor den geest: liet doodsgevaar, waarin Waldemar verkeerde, en het laatste middel dat haar overbleef aangrijpend, wierp ze zich aan zijne borst en beschermde hem met haar eigen lichaam. 't Was te laat het schot knalde en reeds de volgende seconde werd het door Nordeck's wa pen beantwoord. Met een doften kreet stortte de houtvester neer en bleef onbeweeglijk op den grond liggen. Waldemar's kogel had met ont zettende zekerheid doel getroffen, hijzelf stond overeind en Wanda met hem De schielijke be weging, waarmede ze hem had trachten te be schutten, had hem uit de baan van het doode- lijk schot gerukt en hem zoowel als haar gered. Dit alles geschiedde zoo snel, dat aan geen der overigen de tijd overbleef om aan den strijd deel te nemen. In een en dezelide minuut zagen zij freule Morynski zich daarin mengen,; den hout vester op den grond uitgestiekt en den landheer met hoog opgeheven wapen voor zich staan, be reid om dat eerste schot door een tweede te laten volgen. Eenige seconden heerschte er een dood- sclie stilte niemand bewoog zich. Waldemar had onmiddellijk, nadat hij zijn re volver had afgeschoten, Wanda in zijn eigen, eenigermate gedekte stelling gedrongen en zich voor haar geplaatst. Alet een enkelen blik over zag hij den toestand. Hij was omsingeld men belette hem heen te gaan tegenover zes geladen geweren had hij niets dan zijn wapen alleen. Als het tot vechten kwam, was hij reddeloos verloren en Wanda met hem, zoodra zij het nog eens beproefde om hem te beschermen. Aan een afdoende verdediging was niet te denken. Hier kon slechts onverschrokkenheid, wellicht verme telheid uitredding geven en dit moest in elk ge val beproefd worden. Hij hief zich in zijne volle lengte op, wierp met een krachtige beweging de haren terug, die hem over het voorhoofd fladderden, en de beide geweerloopen, die het dichtst iu zijn bereik wa ren, met de hand op zijde slaande, trad hij mid den onder de aanvallers. Zijne reusachtige ge stalte stak boven al de anderen uit en zijn blik schoot vonken, terwijl hij dezen op zijne weer barstige onderhoorigen liet rusten, alsof hij hen hiermede alleen kon verdelgen. //De wapens neer 1" riep hij met donderende stem. „Ik duld geen muiters op mijn territoor. Daar ligt de eerste, die 't beproefd heeft. Wie zijn voorbeeld volgt, deelt ook zijn lot. Legt de geweren neer, zeg ik Als verlamd van schrik en ontzetting staarden de mannen sprakeloos hun meester aan. Ze haat ten hemze waren tegen hem opgestaan en hij had zoo even hun aanvoerder gedood; het was natuurlijk dat ze zich hierover wilden wreken, hier en op dit oogenblik, terwijl de wraak nog in hun macht stond. Ze hadden ook het stellig voornemen zich op Waldemar te werpen, maar toen hij nu in hun midden trad en hun wapens met de bloote hand ter zijde sloeg, alsol hij wer kelijk kogelvrij wastoen hij onderwerping van hen eischte met het voorkomen en op den toon van een onbeperkt gebieder, toen ontwaakte weer de oude, blinde gehoorzaamheid, die zonder naar het //waarom" te vragen, zich buigt voor den keen wien de macht toekomt; toen zegevierden moed en beleid over de instinctmatige volgzaam heid van lage, ondergeschikte naturen. Zij beef den schuw terug voor die bliksemende oogen, die zij sedert lang hadden leeren vreezen, voor dat dreige: de voorhoofd met de thans hoog op gezwollen blauwe ader. En Waldemar stond on gekwetst voor hen. De kogel van Osiecki, die nooit doel miste, was machteloos langs hem af gegleden, maar de houtvester lag dood ter aarde, midden in het hart getroffen het was met een soort van bijgeloovigen afschuw, dat de omstan ders allengs achteruit weken. Langzaam gingen de dreigende buksen uaar beneden. De kring rondom den landheer werd al wijder en wijder; het waagstuk om, geheel alleen, een zesvoudige overmacht het hoofd te bieden, was gelukt. Waldemar keerde zich om en, Wanda bij den arm grijpende, trok hij haar mede. //En nu, gaat uit den weg!" beval hij op denzelfden gebieden den toon. „Ruim baan!" Een paar van de lieden bieren stokstijf staan, maar de beide voorsten weken aarzelend achter uit en lieten hierdoor inderdaad den toegang tot de deur vrij. Geen van de anderen verzette zich hiertegen. Geen onwillig woord werd vernomen; zwijgend lieten zij hun heer en meester en freule Morynski passeeren. Waldemar verhaastte zijn stap* in het minst niet. Hij wist dat hij het ge vaar slechts voor het oogenblik meester was en dat het in dubbele mate zou terugkeeren, zoodra de lieden tot bezinning kwamen en zich van hunne overmacht bewast werden maar hij ge voelde tevens dat het geringste teeken van vrees gewichtige gevolgen kon hebben. Nog werd de geheele straks zoo teugellooze bende door de macht van zijn oog en zijn stem beheerscht 't was zaak haar te ontkomen eer die betoove- ring ophield, en dit kon reeds het volgend oogen blik geschieden. Hij tr d met Wanda de voordeur uit. Hier wachtte de slede. De koetsier ijlde hen bleek van schrik tegemoet. De schoten hadden hem naar het venster gelokt; hij scheen het voorgevallene gedeeltelijk mede te hebben aangezien. Walde mar hief zijne gezellin schielijk in de slede en volgde zelf „Voorwaarts!" zeide hij kortaf en haastig. „Tot aan gindsche boomen stapvoets; maar laat de paarden zich dan reppen, zoodat we zoo schielijk mogelijk het bosch Dereiken." De koetsier gehoorzaamde. Waarschijnlijk was zijn eigen leven hem niet het minst dierbaar. Binnen weinige minuten hadden zii het beschut tend geboomte bereikt en nu ging het met ra- zendeu spoed voorwaarts. Waldemar hield nog altijd de pistool met overgetrokken haan in de rechterhand, terwijl zijn linker Wanda's vingers zoo vast omknelde, alsof hij ze nc^>it weer wilde loslaten. Eerst toen de houtvesterswoning reeds een groot eind achter hen lag en 'alle vrees voor nagezonden kogels verdwenen was, gaf hij die defensieve houding op en wendde zich tot zijne gezellin. Eerst thans zag hij dat de hand, die hij in de zijne hield, met bloed was bevlekt het kwam nog met dikke droppels uit de mouw van haar kleed te voorschijn, en de man, die zoo even nog met onwrikbare bedaardheid het ge vaar getrotseerd had, ontroerde zoo, dat zelfs zijne lippen verbleekten. rit Is niets," zeide Wanda, haastig zijne vraag voorkomende. „Die kogel van Osiecki moet ra kelings langs mij heen zijn gegaan. Tot nu toe heb ik het niet eens gevoeld dat ik gewond was.' Waldemar haalde zijn zakdoek uit en wa9 haar behulpzaam om den gewonden arm hiermede te verbinden. Hij wilde spreken daar hief de jonge gravin het doodsbleek gelaat tot hem op. Ze vroeg niets, ze verzocht niets, maar ze zag hem met zulk een angstig smeeltende uitdruk king aan, dat Nordeck verstomde; hij begreep dat hij haar voor het oogenblik althans moest ontzien. Alleen sprak hij haar naam uit, maar iu dat eene woord lag meer dan eene lange, harts tochtelijke liefdesverklaring had kunnen bevat ten „Wanda Zijn blik zocht den hare, maar tevergeefs ze hief de oogen niet weer op en hare hand lag zwaar en koud in de zijne. UIoop niets," zeide zij op doffen toon en zoo zacht, dat het hem als de laatste ademhaling van een stervende in de ooren klonk. „Gij zijt de vijand van mijn volk en ik ben de verloofde van Leo Baratowski.' (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1