"binnenland. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Rusland. hebben onderteekend. Zoolang Italië zich aansluit bij Duitschland kan Frankrijk meent men geen andere dan een vijandige of ten minste een geretireerde houding aan nemen. Toch is het treffen en liefst zoo spoedig mogelijk van een handelsconcordaat met Frankrijk voor Italië een levensquaestie.Zoo niet, zal Italië financieel verloren gaan. Zoo als de nieuwe minister van financien het budget wil samenstellen beloopt het deficit nog 19C millioen maar houdt men rekening met de al te optimistische berekeningen van de ontvangsten dan komt men tot een te kort van ongeveer 400 millioen en hoe zal daar nu in kunnen worden voorzien tenzij voor landbouw en nijverheid een nieuw tijdperk van bloei en ontwikkeling aanbreke? Een belangrijk incident is te Parijs voor gevallen in verband met de vervolging van generaal Boulanger, waarover in de laatste dagen zooveel was geschreven en gesproken. De procureur-generaal Bouchez heeft niet alleen geweigerd het voorloopig requisitoir op te maken, maar ook om een aanvraag tot machtiging om een vervolging tegen Bou langer in te stellen, tot den president der kamer te richten. De procureur-generaal meende als magistraatspersoon de aanvraag niet te mogen teekenen, daar volgens hem de aangehaalde feiten niet genoegzaam zijn gekenschetst om aanleiding te geven tot be schuldiging van een samenzwering. Bouchez heeft zijn ontslag gekregen en aangenomen. De heer Quaesnay Debeaurepaire ad vocaat-generaal, is benoemd tot procureur- generaal bij het hof van appèl te Parijs, ter vervanging van den heer Bouchez. De regeering zal tegenover Boulanger niet tot daden overgaan voor Vrijdag, als wanneer het proces tegen de patriotten-liga zal zijn afgeloopen. Volgens de officieuse pers bezit de regee ring documenten, die voor Boulanger hoogst bezwarend zijn en die bij de debatten over de autorisatie tot gerechtelijke vervolging zul len worden overgelegd. Dat kan interessant worden De commissie der kam?r heeft met al- gemeene stemmen op ééne na zich ten gunste verklaard van de door de regeering voorge stelde premie-leening ten behoeve der ten toonstelling. Zondag middag om 2 uur heeft men op den top van den Eiffelloren de vlag ge- heschen, als bewijs der voltooiing. Hierbij waren tegenwoordig de minister-president, afgevaardigden en gemeenteraadsleden. De vlag is 7.50 meter lang en 4,50 meter breed en heeft in 't midden de letters R. F. Deze letters, die in verguld zijn, zijn anderhalven meter lang. Bij het hijschen der vlag wer den 21 kanonschoten gelost. Minister Tirard heeft den ingenieur Eiffel en zijne medewer kers hartelijk geluk gewenscht en medegedeeld dat hij voor eerstgenoemde, den heer Eiffel, het officierskruis van het Legioen van Eer zou aanvragen. De gemeenteraad heeft dui zend francs onder de werklieden doen uit- deelen. Te Neuville hebben de werkstakers een aanval gedaan op de weverij Gaver en alle ruiten ingeworpen. De gendarmen hebben hen uiteengejaagd, waarbij verscheidene per sonen gewond geraakt zijn. Te Nimes heeft in de omgeving van het station een groote brand plaats gehad. De woningen van een aantal menschen en arme personen zijn vernield. PARIJS, 2 April. Het proces tegen de Ligue des patriotes is heden begonnen. Allen ontkennen ten sterkste dat de Ligue een ge heim genootschap was Déroulède verlangde alleen verantwoordelijk te worden gesteld. Hij zeide dat de Ligue er zal zijn, waar en wanneer zij noodig zal wezen. Het verhoor eindigde ten 2 ure. In de couloirs werd het gerucht tegenge sproken, dat Boulanger Parijs verlaten heeft. PARIJS, 2 April. De kamer heeft met 306 tegen 236 stemmen geweigerd, over te gaan tot de artikelsgewijs behandeling van een ontwerp, strekkende om overtredingen, door de pers tegen de ambtenaren begaan, naar de correctioneele politie te verwijzen. In zake de Ligue des patriotes werden 44 getuigen voor de verdediging gehoord, waar van de voornaamsten verklaarden dat de bij eenkomsten openbaar waren. Er had niets bijzonders plaats. Bij de aankomst der beide koninginnen te San sebastiaan, zijn geene politieke aangele genheden behandeld zooals enkele bladen meenden te weten alleen heeft de regen- tesse in tegenwoordigheid harer ministers aan koningin Victoria verklaard, dat het haar aangenaam geweest was, dat de Spaansche en de Engelsche diplomatie in zake Marocco het geheel eens waren. Het geschil over het leggen van den En- gelschen kabel is bijgelegd, alleen onder handelt men nu over de schadevergoeding aan de factorij op kaap Juby, waarbij de moeielijkheid gerezen is, dat Engeland de souvereiniteit van den sultan over die streek niet erkent. In Engeland breiden zich de pokken op onderscheidene plaatsen uitzoo o. a te Bronston waar van de 1350 inwoners 110 door de pokken zijn aangetast. De verplichte vaccinatie ondervindt op verscheidene plaatsen krachtigen weerstand, somtijds ook van officieele zijde, zoo zou o. a. te Luton bij Londen besloten zijn geen vervolgingen in te stellen tegen de ouders die weigeren hunne kinderen te laten inenten. Ook in Belgie breidt de ziekte zich in verschillende provinciën uit en heerscht zij in tal van gemeenten epidemisch. Het Woensdag te Plymouth aangeko men stoomschip „Henrada" zette aldaar twee der opvarenden van het stoomschipSumatra" van Glasgow aan waldat op reis van Ba- toum met petroleum naar Hongkong in zee is verbrand. Het schip had eene bemanning van 36 personen. In de Middellandsche Zee brak er brand in de lading uil die met groote moeite gebluscht werd en die den kapitein aanleiding gaf om Constantinopel aan te doen waar de lading goed onderzocht werd. Een week na het vertrek van Constantinopel brak echter opnieuw brand uit en ditmaal bleek het blusschen daarvan geheel onmogelijk zoodat de opvarenden in de booten gingen. Zij werden later allen gered. Slechts éen zeeman een Ier is bij het ongeval verdronken. "Veel opzien maakt een artikeltje in de „Nord Deutsche Zeitung", waarin met zoo veel woorden gezegd wordt dat wanneer men destijds geweten had, „dat slechts professor Geffcken stak achter de bekende openbaarmaking van keizer Frederik's dag boek en dat het echt was, de regeering waarschijnlijk nooit tot eene vervolging zou zijn overgegaan" Men meende dus de «Fortschritt» te treffen en in blinde vervol gingswoede sloeg men mis. Uit Zanzibar brengt de Times bericht, dat volgens mededeelingen van de inboor lingen de Duitschers Vrijdag bij de beschie ting van Saadani honderd .bommen in het dorp hebben geworpen. De eenige doode is een hondde inwoners waren allen bij tijds gevlucht. Een Duitsch koopvaardij schip is te Zanzibar aangekomen met 6000 geweren en 18000 vaten buskruit om ver kocht te worden. Het schip wordt door een oorlogsbodem bewaakt en mag zij lading niet lossen. De honderd te Bagamoyo aangekomen somalis van dr. Peters veroorzaken groote onaangenaamheden. De Duitsche consul ge neraal zal binnenkort naar Berlijn vertrekken. De rijkskanselier heeft Maandag eene deputatie ontvangen uit de directie van den centralen bond der Duitsche industrieelen die hem uit naam van Duitschlands industrie kwam gelukwenschen met zijn verjaarfeest. Bismarck gat zijne vreugde te kennen over de gunstige ontwikkeling der toestanden op nijverheidsgebied in den loop van een jaar tijdsen tevens sprak hij de hoop uit dat de voor het behoud van den vrede gunstige vooruitzichten zullen medewerken tot eene verblijdende ontwikkeling van den Duitschen arbeid. Voor Duitschland in het bijzonder, zeide hij zijn de monarchie en de monar chale gezindheid des volks de beste steun pilaren van den vrede. Naar aanleiding van de ontploffing te Zu rich heeft de bondsraad besloten ernstige maatregelen te nemen tegen de Russische ni hilisten. Op zijn sterfbed bekende de stu dent Brinstein een nihilist van de daad te zijn weigerde echter medeplichtigen te noe men. Twee Russische studenten en eene vrouwelijke studente zijn gearesteerd12 Russen zijn spoorloos verdwenen. De politie is een zeer uitgebreide samenzwering op 't spoor. De werkstaking onder de landbouwers in de provincie Como strekt zich uit. TeTurate hebben zich ongeregeldheden voorgedaan. De burgemeester werd met den dood bedreigd. Het centrum der beweging is te Appiano. Volgens een telegram aan den Temps wordt in de kamer een gematigde partij ge vormd, onder voorzitterschap van den afge vaardigde Rudiniwelke partij reeds 70 le den telt. Uit Warschau melden particuliere brieven, dat eene uitgebreide geheime nihilistische drukkerij ontdekt is en dat op aanwijzing uit gevonden bescheiden veel arrestatien zijn geschied. De censuur verbiedt de dagbladen melding van deze zaak te maken. Een deel der Russische pers acht het uitroepen van den Rumeenschen troonopvol ger even onwettig als de regeering van prins Ferdinand van Bulgarije. De Russische ge zant wordt aangespoord de vernietiging der wet te bewerken. Weerkundige waarnemingen over de maand MAART, te Waalwijk. Gevallen regen 162/3 millimeter. Vorst 2 en 3. Donder 21 Regendagen 7, 10, 11, 12, 16, 18, 19, 21, 24, 25, 28, 30. Geen bewolking, 4, 5, 6. 8, 9, 14, 29. Geheel bewolkt, 2, 7, 11, 15, 18, 21, 24, 25. 26. Windrichting O., N.-O. en N. 1, 2, 3, 4, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 20, 21, 22, overige dagen Z., Z.-W. en W. Windkracht Vlo 'Vio- Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor, te Waalwijk, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Maart 1889, Ingelegd f 1681,57. Terugbetaald f2013,78. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 779. WAALWIJK, 3 April 1889. Zaterdag 13 April a. s., voormiddags 10Vg ure, tweede zitting van den militieraad te Tilburg. Hooi zonder handel. Kalfkoeien in een doen f 175 a 240. Weikoeien voortdurend zeer gezocht. Door het verkoopen hunner getuigde paarden, waarin de omzet in de laatste weken belangrijk was, worden door de Langstraatsche boeren veel tweejarige aangekocht, 'die meerendeels in den omtrek van Zevenbergen voor f 225 a 300 naar qualiteit genomen worden. Uit Tilburg wordt gemeld In de teekenzalen der rijks hoogere buger- school werd de gelegenheid opengesteld ter bezichtiging van de tentoonstelling der tee- keningen, door de leerlingen der burgeravond school gedurende den cursus 1888 1889 ver vaardigd. De tentoonstelling werd druk be zocht en bewees dat de vruchten van het teekenonderwijs door de leerlingen ten volle genoten worden. De twee hoofdafdeelingen waren lijnteekenen en handteekenen, welke in verschillende onderafdeelingen verdeeld waren. Aan de vervaardigers der best ge slaagde teekeningen werden Ier aanmoediging bekroningen toegekend, bestaande in groote en kleine zilveren medailles en getuigschriften. Ook bevatte de tentoonstelling zoogenaam de perspectief- of projectieteekeningen; alleen merkten wij dit jaar niet de geboetseerde voorwerpen naar gipsvoorbeelden op. De wintercursus der burgeravondschool is voor het seizoen hiermede afgeloopen. Met den vol genden cursus zal de nieuwgebouwde teeken zaal in gebruik genomen worden; de bestaande is reeds langen tijd voor het groote aantal leerlingen gebleken te klein te zijn. Het fanfare-gezelschap „Nos Jungit Apollo" te St. Oedenrode zal. ter gelegenheid van zijn 25jarig bestaan, op 15 Juli a. s. een groot festival voor harmonieën en fanfare gezelschappen geven. Bij de Woensdag jl. gehouden provin ciale keuring van dekhengsten, bij den heer C. Bink, aan den Teteringschen dijk te Breda, werden elf paarden voorgebracht, waarvan er drie werden afgekeurd. De premie van f 300 werd toegekend aan den driejarigen bruinen hengst „Apollo", van gebroeders Hagens. Omtrent de mededingende paarden werd opgemerkt, dat over het algemeen de lichaamsbouw voldoende wasenkele heng sten muntten uit door schoone vormen en fraaie, sterke spieren. Andere zeer noodza kelijke eigenschappen, vereischt tot het aan- fokken van goede landbouw-, artillerie- en koetspaarden, waren minder voldoende. Op ongeveer lien minuten afstand van het station Eindhoven, zijn Zaterdag drie wagens van den goederentrein 538, welke ongeveer te 2 ure uit Eindhoven naar Box tel vertrekt, ontspoord, ongeveer op dezelfde plek waar in eenige jaren tijds reeds drie maal treinen ontspoorden. Een der goederen wagens, welke zwaar beladen was, schijnt van de rails afgesprongen te zijn en heeft in zijne vaart de twee naaste wagens mede- gesleept. Gelukkig bleef de eene lijn van het dubbel spoor vrij, zoodat de treinen uit Hol land geene vertraging ondervinden. Een der wagens is geheel verbrijzeld geworden. In verband met de geruchten als zoude zekere heer B. eene groote erfenis van eene freule te Amsterdam hebben bekomen en diensvolgens op eenen grooten voet te 's Gra- venhage zijn gaan leven, is door de politie te Leiden een onderzoek ingesteld, waarvan het gevolg is, dat tegen B. proces - verbaal opgemaakt en hij ter beschikking der justitie gesteld is. Drie agenten van politie te Rotterdam, Vrijdag avond omstreeks ÏO1/^ uur op rust in hun huisje aan de Boompjes zijnde, ont dekten dat twee verdachte personen zich begaven naar goederen, niet ver van daar op den wal liggende, vervolgens onder het dekkleed kropen, en eene baal opensneden, waaruit zij in een zak, dien zij bij zich had den, eene hoeveelheid koffie, bij weging ge bleken 10 KG., overbrachten. Zij werden ge grepen en met het gestolene gebracht naar het bureau van politie aan de Groote Pau- wensteeg. Men meldt uit Geleen Dezer dagen meldden de bladen den dood van den heremiet van den Schaefsberg bij Valkenburg. Gezegd werd, dat met diens dood de laatste kluizenaar van den Lim- burgschen bodem was verdwenen. Dit is min der juist. Hier woont nog een echte type dezer orde. Hij bewoont de van oudsher bekende kluis van St. Jan. Het is een ern stige, eerbiedwaardige grijsaard, met langen baard, gekleed in ruwe pij, omgord met een koord, waaraan een rozenkrans hangt. Aan den bezoeker opent hij vriendelijk de deur, en met de meeste bereidwilligheid toont hij hun al het belangwekkende zijner woning en kapel. De gevangenis te Maastricht is zoo overbevolkt, dat eenige gevangenen naar el ders moesten worden overgebracht. Zelfs zijn twee gevangenen van daar naar Groningen vervoerd, om er hunne straf te ondergaan. Te Apeldoorn is een 67jarig metselaar in beschonken toestand in het kanaal geraakt en levenloos op het droge gebracht. Een Duitsch landverhuizer, op weg van Mannheim via Rotterdam naar New-York, kwam op de stoomboot „Siegfried" in kennis met een paar hem onbekende andere Duit schers, die eerst te Duisburg aan boord waren gekomen. Toen men 's avond te Nij- megen, waar de stoomboot bleef overnachten, was aangekomen, begaf men zich aan wal. Men bezocht een koffiehuis, en de twee be doelde Duitschers wisten den landverhuizer te verlokken om kaart te spelen. In een om mezien had de landverhuizer 30 mark ver loren en hij zou waarschijnlijk nog meer van zijne reispenningen verspeeld hebben, zoo hij niet in tijds was gewaarschuwd door een ander landverhuizer, die had opgemerkt, dat de bedoelde personen valsch speelden. Waar schijnlijk waren dit dezelfde twee zoogenaam de kwartjesvinders, die meermalen op de stoombooten tusschen Mannheim en Nijmegen landverhuizers tot hun slachtoffers kozen. De gemeente-ontvanger, te Andel, heeft de hand aan zichzelven geslagen, naar thans gebleken is, wegens een niet onbelangrijk tekort op de onder zijne berusting zijnde gelden. Men is reeds bezig met het leggen van de spoorlijn langs de Loonsche baan te Vucht, waarover het benoodigde zand voor het baan vak Vlijmen's Bosch zal vervoerd worden. Zvvaluwe, 30 Maart. Naar wij vernemen, is in antwoord op de klacht van eenige in gezetenen van Lage-Zwaluwe over de onvei ligheid van den toegangsweg naar het spoor wegstation aldaar, door den minister te kennen gegeven, dat de door de adressanten bedoelde overweg hoogstens vijf minuten vóór de komst der treinen naar Moerdijk wordt afgesloten, dat het bezwaar van de mogelijkheid van insluiting aan eiken overweg bestaat, die met treksluitboomen wordt afgesloten, doch dat het waarschuwingssein dient om dit te voor komen, en dat bovendien bedoelde overweg tot de weinig bezochte openbare wegen be-' hoort, waar eene bediening op de plaats zelve bezwaarlijk kan worden geëischt. Twee groote Scheepsrampen hebbende vorige week plaats gehid. Volgens telegrafisch bericht heeft er over de Samoa- eilanden een geduchte orkaan gewoed. De Duitsche oorlogschepen de Adler, Olga en Eber, en de Amerikaansche oorlogschepen Trenton, Vandalia en Nipsic zijn op de riffen gedreven en totaal verloren. Van de Ameri kaansche bemanningen zijn 4 officieren en 46 matrozen, van de Duitsche 9 officieren en 87 matrozen verdronken. Officieel wordt dit bericht bevestigd en aangevuld met de me- dedeeling, dat van de Adler 20 man en van de Eber 5 officieren en 70 andere schepe lingen verdronken zijn. Alle Berlijnsche bladen zijn vol van het verschrikkelijk ongeluk, het welk de Duitsche vloot voor Samoa getroffen heeft. De vergane kruiser Adler was 884 reg. tons groot, had vier kanonnen, en telde 128 koppen, van wie er 20 verdronken zijn. De Eber, eveneens vergaan, mat 570 reg. tons, had 3 stukken geschut, en was met 85 koppen bemand, van wie zich slechts 10 hebben kunnen redden. Alle overigen, met den kapitein en de officieren, zijn in de diep te verzonken met het schip, dat op een groot koraalrif midden in de haven geloopen, en uiteengebarsten is. De haven van Apia, in welke de ramp heeft plaats gevonden, staat bij de zeelieden in een kwaden naam wegens hare gevaarlijkheid bij stormen uit het noorden, omdat zij dan, naar die zijde open, aan al het geweld der volle zee bloot staat. Bij den ingang en in het midden loo- pen door de haven groote koraalriffen. De tijd der ergste stormen valt in Maart, zoodat de stoombooten dan gewoonlijk onder stoom in de haven liggen, om bij opkomenden storm uit het noorden dadelijk de volle zee te kun nen kiezen. De betrekkelijk kleine stoom schepen Adler en Eber waren tegen den snel opkomenden orkaan volkomen weerloos. Zij werden, toen de stoom niet meer voldoende

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2