N.immer 28. Zondag 7 April 1889. 12e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. YHSTETA, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. UITGEVER: Waalwijk. 64 E. Werner. en LaiiptraaJsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het gehceie rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Ad verten tiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden aileen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De groote generaal heeft de vlucht geno men. Hij is in Belgie, te Brussel. Hij heeft gemeend zelfs de aanvraag niet te moeten afwachten tot machtiging om een vervolging tegen hei-li in -cr*"stellei "'iilte Parijs het belangrijke proces tegen de leiders üer p. triotten-liga wordt gevoerd, heeft Boulanger het noodig geoordeeld de grens te leggen tusschen hem en zijne vervolgers zooals hij de regeering noemt. 't Is wel een indrukwekkende figuur die aldus het veld ruimt nu 'ter op aan komt rekenschap af te leggen van zijn woorden en daden Zoo verlaat men zijn post niet als men zich aan 't hoofd heeft gesteld van een be weging; men laat zijn vrijheid of zijn leven als de zaak, waarvoor men strijdt en werkt, dat eischtmaar Boulanger maakt een uit stapje naar Brussel en richt van daar een proclamatie aan de Franschenwaarin hij mededeelt, dat hij in 't lieve vaderland zal terugkeeren als alles voor hem in gereed heid is gebracht. Of men in Brussel erg in zijn schik is met de tegenwoordigheid van den grooten man valt te betwijfelen de regeering van Belgie zou door den onruststo ker allicht in moeielijkheden kunnen komen, doordien de generaal zich door zijn hoog dravende proclamatie verheft tot pretendent en als zoodanig zijn uitlevering kan worden aangevraagd als de Belgische regeering zelve 't den generaal niet duidelijk aan zijn verstand brengtdat zij zich zeer ver eerd gevoelt door zijn tegenwoordigheid, maar 't toch maar beter vindt als hij hoe eer hoe liever vertrekt. Als de generaal nu verder zich van 't po litiek leven wilde terugtrekken zou 't voor de Fransch: regeering misschien een uit komst zijn, maar daaraan denkt hij niet en toch heeft het boulangisme door 's generaals vlucht een knak gekregen als nimmer te vo ren; de boulangistische afgevaardigden zijn letterlijk verpletterdte meer daar zij van Het voorval in de houtvesterswoning op de grenzen, dat niet geheim kon blijven, daar het met den dood van den houtvester zulk een on- gelukkigen afloop had gehad, bracht natuurlijk een geweldige opschudding op Wilicza teweeg. Niets kon de vorstin onaangenamer zijn dan zulk een openlijke en bloedige twist. Doctor Fabian en de administrateur waren er diep door getrof fen, eD de ondergeschikten, al naarmate zij op de hand van den landheer of de vorstin waren, verdeelden zich in twee partijen, die zich harts tochtelijk voor of tegen de zaak verklaarden. Slechts een persoon verheugde er zich in, on danks den tragischen afloop de assessor Hu- bert. Hij bevond zich juist zooals we gezegd hebben, ten huize van den administrateur; het voorgevallene bracht hem onmiddellijk op de hoogte van den stand der zaken, gaf hem in zijne ambtelijke betrekking toegang tot het kas teel, dwong mijnheer Nordeck persoonlijk met hem om te gaan altemaal zaken, waarop Hu bert reeds lang heimelijk gehoopt had, zonder ze tot dusver te kunnen bereiken. Waldemar had hem zoo kort mogelijk mede gedeeld, dat hij, tot zelfverdediging verplicht, den houtvester üsiecki had doodgeschoten, i adatdeze een moordaanslag op hem had beproefd. Hij had den beambte tevens verzocht, de noodige stappen te doen om de zaak te L. aan te geven en zich tot elke nadere inlichting bereid verklaard, en de vertegenwoordiger van het politiebureau te L., had zich als een groot man in de openbaring- zijner werkzaamheid doen kennen. Met een woe denden ijver legde hij zich toe op het ondeizoek, dat hem was opgdragen, en maakte de ongetoof- lijkste voorbereidingen daartoe, maar alles te vergeefs. Hij wilde natuurlijk in de eerste plaats het dienstdoend personeel van den houtvester als getuigen van het voorgevallene in verhoor niets wisten en de royalisten en bonapar- tisten zien, dat zij leelijk beetgenomen zijn. Reeds hebben twee voorname leden der bou langistische fractie hun ontslag genomen uit het boulangisten comité en de republikeinen juichen en jubelen over's generaals onhan digheid dat 't een aard heeft. Intusschen is Donderdag bij de kamer eene aanvraag ingekomen van de regeering, tot yo. "jing van Boulanger. De voorzitter gaf het "-«ord, aan den mi nister van justitie. Een geweldig rumoei ontstond er nu. Verscheidene leden werden tot de orde geroepen en over Baudry d'Asson werd de censuur uitgesproken, omdat hij ge zegd had dat men zich schamen moet lid dezer kamer te zijn. In den verderen loop der zitting was een tijdlang het rumoer oorverdoovend. Paul de Cassagnac beleedigde de ministers. Laur gaf uit zijnen naam en dien zijner vrienden te kennen dat zij begrepen wenschen te worden in de vervolging. Er werd geroe pen „Leve de republiek en ook >Leve Bou'anger De kamer heeft de commissie voor de aanvrage ter vervolging benoemd. Alle leden waren daarvoor gunstig gestemd be halve Cassagnac. De kamer heeft ten slotte de aanvraag tot machtiging om Boulanger te vervolgen goed gekeurd met 355 tegen 203 stemmen. Het einde der zitting van de kamer, vóór de stemming kenmerkte zich door rumoerige tafereelen. Toen tot onmiddellijke beraad slaging over de aanvraag der regeering be sloten wasnoemde Paul de Cassagnac het requisitoir een weefsel van leugens. Tirard zeide dat de regeering een man vervolgen wil, die de republiek trachtte omver te wer pen en dat zij het land wil behoeden voor een burgeroorlog. Een amendement van Dreyfus, strekkend om Boulanger te brengen voor het hof van assises werd verworpen met 504 tegen 70 stemmen. Baudry d'Asson besteeg de tribune en bedreigde den voor zitter. Vervolgens had de stemming plaats. Uit Madrid verneemt de Standard* dat nemenmaar den volgende dag vond men de houtvesterswoning ledig en gesloten. De lieden hadden liever niets met al den rechterlijken om slag te maken gehad en een reeds lang vooiaf beraamd plan ten uitvoer gebracht, door gedu rende den nacht de grenzen over te trekken. Hun nauwkeurige bekendheid met de streek maakte hun dit niet moeilijk, ondanks de scherpe bewa king die er van beide zijden plaats had. Zij hadden zich ongetwijfeld bij de opstandelingen gevoegd, wier verblijf zij gemakkelijk konden opsporen, en waren aldus ontsnapt aan der. arm der gerechtigheid, die zich door bemiddeling van den assessor zoo verlangend naar hen uitstrekte. Hubert was ontroostbaar. z/Ze zijn weg!" zeide hij diep terneergeslagen tot. den administrateur. „óeen een is er achter gebleven //Dat had ik wel vooraf kunnen zeggen/ merkte Frank aan. 't Was in de gegeven omstandigheden het verstandigst wat de menschen konden aan vangen. Ginos zijn ze veilig voor een onderzoek dat her. waarschijnlijk als medeschuldigen zou ontmaskerd hebben." „Maar ik wilde hen in het verhoor nemen riep de assessor verstoord. „Ik wilde dien ge heel en troep gevangen zetten." „Juist daarom wilden zij zich liever onzichtbaar maken en, om u de waarheid te zeggen, ben ik blij dat het zich op deze wijs heeft ontwikkeld. De woeste bende daar ginds was altijd gevaar lijk voor onsnu zijn wij hen zonder verderen omslag kwijt; terugkomen zullen ze niet licht en dus laat hen loopen Mijnheer Nordeck verkiest bovendien nipt, dat er veel ophef van de zaak wordt gemaakt.* „Mijnheer Nordeck heeft in dit geval niets te verkiezen," verklaarde Hubert op zijn plechtig- sten en streng ofïicieelen toon. „Hij moet zich bui gen voor de wet, die het strengst en nauwkeurigst onderzoek eischt. Wel is waar is de geheele zaak in zoover ze hem betreft, aan geen twijfel onder hevig. Hij heeft slechts zijn eigen leven verde digd en niet eer geschoten, dan nadat de hout vester dit op hem liad gedaan. Zijne verklaring in - dit opzicht wordt door het getuigenis van den koetsier, door het ontvluchten van het dienst doend personeel, in een woord door den gehee- len stand van zaken bevestigd. Hoogstens zal het Engelsch-Marokkaansche geschil bijge legd is. De sultan staat toe dat de Engel- sche kabel aan land gebracht wordt, en heeft beloofd de factorijen te Kaap Juby verder ongemoeid te zullen laten. Er is een keizerlijke kabinetsorder over de ramp bij Samoa openbaar gemaakt, waarbij diep leedwezen wordt uitgesproken over het door God beschikte verlies aan officieren en manschappen, die nog pas in December j.l. hun leven in getrouwe plichtsvervulling voor den kAzer en het rijk hadden verbonden. De keizer verwacht dat het vertrouwen der marine op hare voortdurende ontwikkeling door deze ramp niet geschokt zal blijken. Het voorbeeld van hen die. hunnen plicht doende, verschei den zijn moge voor de marine voor altijd eene leidster zijn, om haar voor het heil en den roem van het vaderland hare taak ook verder te doen vervullen. De staatssecretaris van het ministerie van marine heeft in den Duitschen rijksdag het woord genomen voor een verklaring betref fende de Samoa ramp. De beide schepen Eber en Adler zullen vervangen worden en de zorg in de ruimste mate voor de achter geblevenen van de verongelukten rekent de regeering zich als een plicht. Gevaar voor Europeanen is er voor 't oogenblik naar allen schijn niet en de geest der inboorlingen schijnt niet bepaald vijandig. De afzending van een voldoend sterke vloot- macht is noodzakelijk, omdat Amerika reeds de afzending van drie schepen heeft bevolen en om te voorkomen, dat men zou denken dat Duitschlands belangstelling in zake Samoa verkoeld is. Voor de uitterusten expeditie is men reeds ijverig in de weer. De regeering der Vereenigde Staten heeft een drietal schepen bevel gegeven naar Sa moa te stevenen en een tweetal andere moeten zich tot een vertrek naar Samoa gereed houden. Naar de Daily News uit Rome verneemt bevestigen de laatste depêches uit Massowah het bericht, dat de koning van Abessinie gesneuveld is in een veldslag tegen de der- men hem met eenige gerechtelijke vragen lastig vallen en dan onvoorwaardelijk vrijspreken. Er gaan hier echter nog geheel andere diDgen om we hebben hier ontegensprekelijk met een op roer, met een samenzwering te doen „Óm Gods wil!" riep de administrateur terwijl hij opsprong begint ge al weer daarvan?" „Met een samenzwering te doen," eindigde Hu bert den volzin, zonder zich van zijn stuk te la ten brengen. „Ja, mijnheer Frank, dat was het alle feiten spreken daarvoor." „Onzin!" zeide de administrateur zonder om wegen. ,,'tWas een muiterij tegen den landheer persoonlijk en niets meer. Bij Osiecki en de zijnen waren de gewelddadigheden aan de orde van den dag en de vorstin liet dat alles zijn gang gaan omdat zij en hare bevelen onvoor waardelijk geëerbiedigd werden. Van gehoor zaamheid aan een ander wilde die ruwe troep niets weten, en toen mijnheer Nordeck hen die wilde inscherpen en toonen wie de baas was grepen ze naar hun geweren. Elk ander zou in zijne plaats verloren zijn geweest, maar hem hebben zijne geestkracht en koelbloedigheid gered. Hij schoot dien moordenaar, dien Osiecki, zonder plichtplegingen neer, en dit boezemde de anderen zulk een ontzag in, dat geen hunner zich meer durfde roeren. De zaak is zoo helder en duide lijk mogelijk en ik begrijp niet, hoe ge daar achter alweer een samenzwering zoekt." „En hoe verklaart ge dan de tegenwoordigheid van freule Morynsky te dier plaatse viel de assessor hier in op zulk een trionileerenden toon, alsof hij met dit woord een aangeklaagde van de hem ten laste gelegde misdaad overtuigde. „Wat had de gravin in de houtvesters woning te maken, die twee uren van ltakowicz ligt en tot Willicza behoort? We weten immers maar al te goed, welk een rol zij en de vorstin in den geheelen opstand spelen. Bij dat volk zijn de vrouwen het allergevaarlijkst. Alles weten ze, alles leiden zehet gansche net van staatkundige intriges berust in hare handen en freule Morynski is een echte dochter van haar vader, de volgzame leerling harer tante. Hare aanwezigheid in de houtvesterswoning is ten zonneklaar bewijs dat er een samenzwering bestaat. Zij haat haar neef met al het fanatisme van haar volk zij alleen heeft dien sluipmoord beraamd. Daarom stond wischen, nabij Metemeh. Het schijnt dat de Negus getracht heeft koning Menelek over te halen hem tegen de derwisehen bij te staan, doch dat Menelek dit geweigerd heeft. De Italiaansche ministerraad houdt naar aanlei ding van het bovenstaande eene buitengewone vergadering. Men vreest dat de zaak der opvolging op den troon van Abessinie moei lijkheden zal opleveren. Menelek en de Debeb-derwischen maken daarop aanspraak omdat de Negus kinderloos overleden is. In Rumenie heeft men weer eens een mi- nisterieele crisiszijn ontstaan te danken hebbende aan verschil van mecniug in net kabinet zelf, over door den minister van jus titie voorgedragen benoemingen in de rech terlijke macht. Uit Odessa wordt aan de Standard gemeld, dat de Russische regeering beslist heeft dat Askinoff zal worden geïnterneerd in een door hem zeiven goedgekeurde plaats 'des rijks onder belofte zijnerzijds van geen nieuwe expedities meer te zullen op touw zetten zonder machtiging van de regeering. Boulanger is te Brussel en denkt er gerui- men tijd te blijven. Zonder dat iemand er iets van wist, is hij Dinsdag morgen, met den nachttrein uit Parijs, dus te half zes te Brus sel aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het Hotel Mengelle in de Rue Royale. Van uit Parijs was de Brusselsche politie verwittigd, doch te laat en de generaal was reeds lang tusschen de Brusselsche muren, toen men de Parijsche treinen ging bewaken. Dinsdag avond heeft Boulanger van de tele foon tusschen Brussel en Parijs gebruik ge maakt om een manifest te telefoneeren. Eerst toen werd het bekenddat de Fransche agitator er reeds was. Woensdag morgen is Boulanger met graaf Dillon naar Mons gegaan, waar Rochefort met zijn nicht vertoefde, en met dezen is de ze op eens, als uit den grond opgerezen, te mid den van de oproerlingendaarom trachtte ze mijnheer Nordeclc zijn revolver te ontrukken, toen hij op Osiecki aanlegde, en hitste dezen en zijn volk aan, om een poging tot moord op hun meester te wagen. Maar die Waldemar is toch een buitengewone persoonlijkheidNiet alleen bedwong hij het geheele oproer, maar hij ver zekerde zich ook van de opstookster en voerde haar met geweld naar Willicza. Ondanks al haar tegenstreven, heeft hij zijne verraderlijke nicht aan hare aanhangers ontrukt en haar in de slede naast zich gezet, en is toen met haar aan den haal gegaan, alsof leven on dood er van afhingen. En denk eens, hij heeft haarzoolang de rit duurdemet geen enkel woord verwaardigdgeen syllabe spraken ze met elkaar, maar hare hand heeft hij geen oogenblik losgelaten, om elke poging tot ontvluchten te verlui deren. Ik weet dat alles precies den koet sier heb ik 't uitvoerig laten vertellen „Ja. ja, ge hebt hem drie uren achtereen in het verhoor genomen," viel de administrateur hem knorrig in de rede, „totdat de arme man er ein delijk zelf in verward raakte en op alles ja ant woordde. Hij heeft buiten het venster, waar hij stond, volstrekt geen bijzonderheden kunnen on derscheiden en niets gezien clan een woest ru moer, met den landheer en de jonge gravin in het midden. Terstond daarop viele n de beide schoten, en toen is de koetsier, zooals hij zegt, angstig naar zijne paarden teruggeloopen - al het overige hebt gijzelf hem in den mond gelegd. Alleen het getuigenis van mijnheer Nordeck is van gewicht." De assessor nam het gezegde hoogst kwalijk en had grooten zin de geneele politiemacht van L. op den spreker af te sturen, welker handelwijs in zijn persoon zoo ongehoord geminacht en ver oordeeld werdmaar hij bedacht zich nog bij tijds, dat het immers zijn toekomstige schoon vader was, die zich deze terechtwiizing veroor loofde, en bij hem moest men dus zoo iets door de vingers zien, al was het te bejammeren, dat hij niet meer ontzag had voor de offioiëele on feilbaarheid van zijn aanstaanden schoonzoon. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1