Frankrijk. Engeland. Duitsehland. Oostenrijk, Turkije. Rusland. BINNENLAND. UITVOEK.1JSJGEJN. generaal 's namiddags oni half twee te Brussel teruggekeerd. Een leger journalisten was aan het station en een van hen trad op Boulanger toe om hem uit naam van allen zoo spoedig mogelijk een onderhoud te verzoeken. Met een minzaam lachje bescheidde de groote man de dienaren der pers in zijn hotel. Toen de generaal buiten het station kwam, gingen kreten van „weg met Boulangeren „leve Boulanger!" op. Per huurrijtuig reden Bou langer en graaf Dillon naar het hotel Men- gelle, terwijl Rochefort met zijn nicht in het hotel de Flandre, op de Place Royale, zijn intrek nam. Een viertal rijtuigen met jour nalisten volgden die, waarin de franschen gezeten waren, op den voet. Tien minuten na aankomst in het hotel ontving Boulanger de personen, als ook eenige van zijn te Brussel wonende aanhangers. Op de tot hem gerichte vragen, antwoordde de generaal, dat men hem te Parijs wilde ge vangen nemen, en daar hij zijn partij beter in 't buitenland en vooral te Brussel, wegens de telefonische gemeenschap, kan dienen dan in de gevangenis, had hij den raad zijner vrienden gevolgd en had naar Brussel de wijk genomen. Hij rekent tot 6 October in het 't buitenland te zullen vertoeven, daar dan de verkiezingen plaats hebben, waardoor dan zijn partij ongetwijfeld aan het bewind zal komen De regeeringsmannen, die hem nu gedwongen hebben het land te verlaten, zul len dan op hun beurt een schuilplaats in den vreemde moeten zoeken. De „brav' géneral" op de vluchtis het onderwerp van den dag. De een beweert, dat de bankiers aan den generaal verdere voorschotten weigerden de ander weet, dat Bouchez opzettelijk stukken ter inzage gaf aan een volbloed Boulangist, opdat de gene raal gewaarschuwd zou worden, dat de re geering stukken in handen had, waaruit blijkt, dat Boulanger het leger trachtte om te koopen en met vreemde mogendheden onderhandel de, weer anderen weten, dat de Freycinet Boulanger zijdelings gewaarschuwd heeft en o'p die Wijze een vreedzame oplossing aan het vraagstuk gaf om de terechtstelling met zijn nasleep van volksoploopen te voorkomen Zeker is, dat de ministers mededeeling ontvingen van het geheime vertrek van Bou langer en dat na gehouden overleg de vluch teling niet aan de grens is gearresteerd. De gezant in België ontving order den minister van buitenlandsche zaken officieel te verwittigen van het verblijf van Boulanger, en wijzende op het gevaar, gelegen in het herbergen van zulk een gast, te kennen te geven, dat derFransche regeering de uitwij king van Boulanger aangenaam zou zijn. De chef der zekerheidspolitie, Gragnon, heeft zijne functiën nedergelegd en is ver vangen door den staatsraad Cozelles, die voor een krachtig optreden der politie tegen de boulangisten gestemd is. üp den zelfmoord van den Parijschen directeur van het Comptoir d'Escompte, Den- fert-Rochereau, is reeds een geheele rij zelf moorden gevolgd, die allen min of meer in verband staan met den ondergang dezer finan- cieele onderneming. Te Le Mans schoot de bankier Allois zich voor het hoofd, hetgeen gevolgd werd door een ware bestorming der spaarbank, waarvan Allois vroeger directeur was, doch die gelukkig intact was gebleven. Uit Genève komt terzelfder tijd bericht van het overlijden van den grooten makelaar Gougnard, die zichzelf van kant maakte naar aanleiding van zijn verliezen bij de koper crisis te Parijs. Ook de zelfmoord van Van der Taelen te Antwerpen staat daarmede in nauw verband. De groote firma Constant-Jansens in laatst genoemde stad heeft eveneens haar betalin gen gestaakt. In de haven te Marseille hebben de arbeiders, ten getale van omstreeks 1000, het werk gestaakt. Zij willen den werkdag op negen uren, in plaats van op tien uren, ge steld zien. De werkplaatsen in de dokken en van eenige stoombootdiensten zijn de eenige aanzienlijke, waar nog gearbeid wordt. De Parijsche gemeenteraad heeft in eene stormachtige zitting in beginsel aange nomen, dat er op de Noorder begraafplaats een gedenkteeken zal worden opgericht op het graf der slachtoffers van den staatsgreep van 2 'December. De bladen publiceeren eenen langen brief van Stanley aan de Engelsche commissie die hem uitzond tot het opzoeken en ont zetten van Emin. Daarin geeft Stanley een treffend verslag van zijne merk «vaardige avon turen, alvorens Emin te bereiken. Gedurende 160 dagen doorworstelde Stanley's expeditie een reusachtig Afrikaansch woud, bedekkend paar raming eene oppervlakte van 246000 vierk. Eng. mijlen. Tusschen 31 Augustus en 12 November 1887 teerde de expeditie uitsluitend op paddestoelen en andere woud vruchten. De provisién had men grootendeels verteerd of moeten achterlaten, ook doordien de dragers deserteerden. In deze geheele onherbergzame streek ontmoette de expeditie geen levend wezen. Waar eenmaal dorpen stonden, hadden slavenhandelaars hun beu lenwerk verrichtterwijl andere in brand gestoken werden bij het naderen der expeditie. Toen deze half November 1887 eindelijk den woudzoom bereikte, telde zij slechts 174 op geraamten gelijkende mannen, in stede van 389. De tot de expeditie behoorende in landers waren zóó gedemoraliseerd en uit gehongerd, dat vele hunne geweren verscha- cherden voor eenig koren. Tot herstel der tucht moest Stanley twee ongehoorzamen doen opknoopen. Aan den oostkant v?n het door getrokken woud kwam de expeditie uit in vruchtbare velden en dalen, die de westzijde van het Albert-meer begrenzen. Hier vond de expeditie overvloed van voedsel, maar tevens gewapenden tegenstand onder eene zeer talrijke, over tallooze dorpen verspreide bevolking. Koning Mazamboni wilde de expeditie niet doorlaten, zoodat zij zich ge wapenderhand eenen doortocht moest banen. De expeditie bereikte Kakongo aan het Albert-meer op 14 December 1887, maar de ontmoeting met Emin vond eerst plaats op 29 April 1888, doordien Stanley zijne boot om het meer te bevaren, 190 mijlen achter zich had moeten laten en de oeverbewoners geene andere boot wilden beschikbaar stellen. Stanley besloot toen, de achtergelaten boot te doen halen, waarmede veel tijdverlies ge paard ging. Stanley vond Emin Bey gezond en volstrekt niet hulpbehoevenden eerder genegen te Wadelai te blijven, dan terug te gaan met Stanley. Emin heeft zijne kolonie, ongeveer 10000 koppen sterk, en verdeeld over veer tien stationsbezet gehouden door twee regimenten soldaten, benevens talrijke dienst baren waarmee hij tevens gemeenschap onderhoudt langs het Albert meer en den Nijl over 180 geographische mijlen. Het schijnt nog onzeker wat Emin doen zal: maar hij wil zijne standplaats in geen geval verlaten zonder de kolonisten mee te nemen. Om de achterhoede af te halen, die Stanley aan de Aruwimi onder Barttelot had achter gelaten, vertrok Stanley einde Mei derwaarts, en doortrok daarbij andermaal het groote Afrikaanscbe woud. Ongedeerd kwam hij aan de Aruwimi op 17 Augustus,. r>Uvaa-r het kamp verlaten vond en Barttelot dood terwijl er slechts 71 meerendeels uitge mergelde kranken van de 257 kampeerenden waren overgeschoten. Stanley, die zelf eenigen tijd aan gastritis leed, besloot nu naar het Albert meer en Emin-Bey terug te keeren na slechts een kort verblijf aan de Aruwimi. Stanley beschrijft de weinige woudbewoners als kwaadaardige, dwergachtige wilden. Hij ontdekte tijdens dezen marsch den vermoe delijk hoogsten sneeuwberg, 17000 voet hoog. Eene depêche uit Santhome van 3 dezer, door den gouverneur-generaal van den Congo- staat gericht aan de regeering van den Congo- staat te Brussel, meldt dat onder de Arabieren te Stanley Falls het gerucht liep, van waar nog den 28slen Februari langs de Congo is overgebracht, dat Stanley en Emin-pacha ge zien zijn op weg naar Zanzibar met verschei dene duizend mannen, vrouwen en kinderen en 6000 olifantstanden. Reeds eenigen tijd geleden kondigden de sociaal-democraten tegen het voorjaar buiten gewoon groote werkstakingen in Duitsehland aan, welke loonsverhooging ten doel hebben. Te Keulen, Neurenberg, Halle, enz. hebben nu verscheidene duizenden metselaars het werk gestaakt. De commissie voor de immuniteit van af gevaardigden te Buda-Pest heeft met eenpa rige stemmen besloten te adviseeren de ver volging van den afgevaardigde Rohanczy toe te staan, daar deze door het dragen van een geladen revolver de wetten des lands ge schonden had. Het schot op den student had anders niet gelost kunnen worden. Minister Gautsch confereerde herhaal delijk met den keizer in zake de invoering der confessioneele schoolwet in het najaar. De postwagen is nabij Bellovar in Hon garije overvallen. De roovers doodden den postillon en de begeleiders en maakten zich meester van alle waardenwaaronder een aanzienlijk bedrag, bestemd tot betaling der soldij voor het garnizoen in Bellovar. Een telegram uit Konstantinopel aan de Daily Chronicle maakt melding van een ge rucht dat de sultan een komplot ontdekt zou hebben tegen hemzelven en ten gunste van zijnen vader. Op aanwijzing der politie heeft de Zwit- sersche regeering nog dertien Russen gear resteerd, verdacht als medeplichtig aan het nihilistisch complot. Het gerucht loopt, dat gebleken is, dat grootvorst Wladimir op de hoogte was der woelingen der nihilisten en de politie niet gewaarschuwd heeft; op order van den czaar zal hij Rusland verlaten en zich te Parijs vestigen. Noordbrabantschc stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Maart 1889. OpbreDgst personenvervoer f 1480.85 u goederenvervoer 1690.46 u postvervoer H 166,68 Diversen Totaal In Maart 1888 f3337.99 f3141,65 WAALWIJK. Zondag 7 dezer zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal uitgevoerd worden Programma AD LIBITUM. WAALWIJK 6 April 1889. Aanstaanden Donderdag 11 April, Paar denmarkt te Waalwijk. Bij de gisteren avond gehouden aan besteding van de veldtent, voor Wouter Brok, waren 7 inschrijvers. G. G. van Huiten 650 Waalwijk. Frits Mullers 600 Jan van der Pas 590 Karei van Olmen 585 Ebbe Treffers 530 Gerard van Dijck 525 Gebrs. de Bont 435 Nieuwkuik. Het werk is aan den minsten inschrijver gegund. Het Staatsblad no. 34 bevat een be sluit van den 4en April 1889 van den vol genden inhoud „In naam van Zijne Majesteit Willem III bij de gratie Gods koning der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau groot-hertog van Luxemburg, enz. enz. enz. De raad van state krachtens artikel 45 20 van de Grondwet, waarnemende het ko ninklijk gezag; Op de voordracht van den Raad van Mi nisters van 3 April 1889, lit. A; Gezien het besluit van de vereenigde ver gadering der staten-generaal van 3 April 1889 dat te dienzelfden dage is afgekondigd (Staatsblad no. 3.31 Gelet op de arti. 40 en 45 van de Grond wet Brengt ter algemeene kennis dat hij de waarneming, in naam des konings, van het koninklijk gezag aanvaard heeft. Last en beveeltdat dit besluit in het Staatsblad zal worden geplaatst en afschrift daarvan zal worden toegezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan ieder der ministerieele departementen, aan dehooge colleges van staat en aan het Kabinet des Konings. 's Gravenhage, den 4den April 1889. De vice-president van den Raad van State Van Reenen. (Het besluit is gecontrasigneerd door al de ministers De Staats-Courant behelst de volgende mededeeling Op last van den raad van state, krachtens artikel 45, 2°., der grondwet waarnemende het koninklijk gezag, brengt de directeur van het kabinet des Konings ter algemeene kennis, dat alle stukken voor den Raad in voor noemde hoedanigheid bestemd, aan het Ka- biwet des Konings moeten worden bezorgd. Plet Woensdagavond verschenen nummer der Staatscourant bevat volgend officieel bericht omtrent den toestand van Zijne Ma jesteit den koning Volgens verklaring van professor Rosen- stein en de geneesheeren des konings is, bij langzamen achteruitgang van den algemeenen toestand van Zijne Majesteit, ook een geringe toeneming der plaatselijke ziekteverschijnselen waar te nemen. Door den minister van oorlog is ter kennis van de militaire autoriteiten gebracht, dat de regeering niet voornemens is een wetsvoorstel aanhangig te maken om opnieuw den diensttijd te verlengen voor de ingelijf- den bij de militie te land der lichting van 1883 althans indien geen onvoorziene om standigheden zoodanigen maatregel noodza kelijk maken. Daarentegen heeft een wetsvoorstel tot verlenging van den diensttijd van de miliciens der lichting van 1884 reeds het departement van oorlog verlaten. In verband hiermede zullen de paspoorten van de miliciens der lichting van 1883 in gereedheid worden gebracht en de door hen opgelegde goederen in de kleedingmigazijnen ingeleverd. De dag der pasporteering zal later worden opgegeven. De inlijving van militiens der lichting 1889 zal dit jaar plaats hebben; Te Tilburg, op Vrijdag 3 Mei, des morgens te 9 ure, voor- de gemeenten Alfen, Baard wijk, Kapelle, Diesen, Dongen, Goorle, Haa- ren, Hilvarenbeek, Hoogemierde, Loonopzand Moergestel, Oorschot en Oostelbeers, Ooster- wijk en Berkel, Sprang, Vrijhoeven-Kappel, Tilburg, Udenhout, Waalwijk en Bezooien. Te 's Bosch op 1 Mei, des morgens ten 8 ure voor de gemeentenAlemAlmkerk, Berlicum, Boxtel Esch en LiempdeDinter en Heeswijk, Drunen, den Dungen, Dussen, Eethen Drongelen en MeeuwenEmpel Bokhoven en Engelen, G effen, Giesen, Andel en Rijswijk, Hedikhuizen, Herpt en Oudheus- den, Heivoort, 's Bosch Heusden Lit en Litooien, St. Michiels-Gestel, St. Oedenrode, Rosmalen en Nuland SchijndelVechel Vlijmen en Nieuwkuik, Vucht en Cromvoort, de Werken, Werkendam, Woudrichem, Wijk en Veem Te Breda op Vrijdag 10 Mei des morgens Sl/2 ure voor de gemeenten: Baarle-Nassau Breda, Chaam, Etten, Fijnaart, Geertruiden - berg, Gilze, Ginneken, Hoeven, Klundert Made, Oosterhout, Prinsenhage, Raamsdonk, Rijsbergen, Terheijden, Teteringen, Waspik en 's Gravenmoer, Willemstad, Zevenbergen, Zundert en.Zwaluwe. De vereenigingen Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht, Sociaal-Democratische Bond en de Unie stellen zich voor, in grooten getale handteekeningen te verzamelen op onderstaand adres aan den koning: „Sire. Het volk gaat gebukt onder lasten ver boven zijne draagkracht, „Bij de verkiezingen in Maart 1888 is dit erkend door alle partijen. Door allen werden beloften afgelegd, om hierin verandering te brengen. Doch thans, een jaar daarna, heeft noch de regeering, noch de tweede kamer blijk gegeven die beloften te willen nakomen en het volk te ontheffen van den ondragelijk geworden last, dien de onbillijkheid van ons belastingstelsel het oplegt. „Het nijvere en arbeidende deel des volks, dat werkende en zwoegende den kost moet verdienen, gaat meer en meer achteruit, het moet steeds meer en meer ontberen, voor een deel, omdat het te veel belasting moet betalen, en dat terwijl anderen, de gegoeden en vooral zij die hunne inkomsten niet door arbeid verwerven, veel te weinig in de be lastingen bijdragen. „Wij gevoelen ons gedrongen, uwe aandacht te vestigen op dezen onhoudbaren toestand, waardoor zelfs tot 25 pet. van het inkomen aan belasting wordt betaald, de ontevreden heid der ingezetenen steeds aangroeit en een dreigend aanzien verkrijgt, waarvan wij u niet onkundig willen laten. „In het bijzonder zijn het de accijnzen en de patentbelasting, waardoor de werkman en de kleine neringdoenden b'uten verhoudinr zwaar worden gcuiu^t." Kondet gij een be roep doen op geheel het Nederlandsche volk, met groote meerderheid zou dit het uitspre ken, dat het afschaffing van die belastingen verlangt. „Wij hopen, dat dit ernstige woord moge uitwerken, dat niet langer door het doen voortbestaan van den veroordeelden toestand de ontevredenheid der Nederlandsche inge zetenen stijge, maar dat door billijke maat regelen het zwaar gedrukte volk worde ontlast." Uit het huis van bewaring te Utrecht zijn twee personen, die preventief waren op genomen, ontvlucht. Vele valsche bankbiljetten van f 25 schijnen te Amsterdam in omloop te zijn. Zij zijn goed nagemaakt. De gelijknnis met de echte is groot, doch het watermerk Ne derlandsche Bank in het papier ontbreekt. De volgnummers zijn blijkbaar met een stem pel gedrukt. Ze zijn ruw en niet scherp be grensd van vorm. De P. van de onderteekening Pierson, is van onderen dunner dan op de echte biljetten. De gemeenteraad van 'sBosch heeft in eene woensdag avond gehouden vergadering benoemd tot derden geneesheer in het krank zinnigengesticht aldaar, dr. Smeenk te Brielle, nadat dr. Van der Hagen,in de vorige vergade ring benoemd, verklaard had die benoeming niet aan te nemen. Het college weerlegde voorts de bedenking in eene vorige vergadering tegen de regeling van den geneeskundigen dienst der armen ingebracht en stelde omtrent dit punt de quaestie van vertrouwen. De raad verklaarde vertrouwen in het col lege te stellen. Naar men vermeent is I. K. uit Prin senhage, die met zijne echtgenoote in arrest was gesteld als beschuldigd van mishandeling van zijn 31/2jarig zoontje, den dood tenge volge gehad hebbende, wederom op vrije voeten gesteld. Door de marechaussée te Sittard zijn bij vier ingezetenen der gemeente Nieuwstad verschillende goederen, als meubelen, klee- dingstukkeu enz. in beslag genomen, welke afkomstig zouden zijn uit den boedel van den onlangs gefailleerden en thans voortvluchti- gen aannemer U. aldaar. Men schrijft uit Leiden Thans niet op Zaterdagavondzooals in den laatsten tijd gewoonte was geworden, maar gister-, dus op Woensdagavond, hadden er in onze gemeente andermaal ernstige on geregeldheden plaats, uitgelokt door de komst uit Den Haag van eenige sociaal-democraten met „Recht voor Allen" welk orgaan door hen weer luide te koop werd aangeboden. Die socialistische ventersaan het station alhier verwelkomd door twee Leidsche vrien den, werden weer spoedig door een dreigende, groote menigte omringd. Ze bleken goed gewapend en ook voorzien te zijn van gela den revolvers. Tot die ontdekking van het laatste kwam men, doordien een paar malen in verschillende straten schoten knalden welke echter gelukkig niemand wondden. Eén venter raakte ook een oogenblik van de been en kwam, zijn pak couranten stevig vasthoudende, onzacht tegen de straatsteenen terecht. Eén politieagent vooral had het te vens nog hard te verantwoorden. Eenige huizen bewoond door personen die men socialen noemtwerden door anti sociaal-democraten bestookt, d. w. z. van de ruiten werd op verschillende manieren bewe zen dat ze bestonden uit glas, eene breekbare

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2