BUITENLAND. Luxemburg'. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitsuhland. Zwitserland. Italië. Bulgarije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. parlement verlangde, daar het onder de Unie bloeide. Het voorstel van Clark werd daarop met 200 tegen 79 stemmen verworpen. Uit Konstantinopel verneemt de Daily News dat de geschillen op de Servisck-Albaansche grens weder begonnen zijn. Ettelijke Serviërs werden gedood of gewond. Servie heeft zijn beklag gedaan bij de Porte, doch deze wei gert tusschen beide te komen, omdat volgens haar de Serviërs de Albaneezen hebben aan gevallen, en dus de schuld van de moeilijk heden dragen. Er loopen nu geruchten, dat de beruchte Atchinoff - expeditie naar Abessinie min of meer een officieel tintje droeg, dat Atchinoff in 't bezit was van een officieel document, waarbij hij tot leider der expeditie werd be noemd, door niemand minder onderteekend dan door wijlen den minister van marine Schestakoffi Deze moet ook gezorgd hebben, dat de leden der expeditie van wapenen, kleederen enz. werden voorzien. Het ernstige feit van het officieel document alsook dat tal van hooge persoonlijkheden er alles van geweten hebben, moet den keizer, die er voor het eerst van hoorde, niet ten onrechte boos hebben gemaakt. LUXEMBURG 12 April. Gisteren bij het feestmaal heeft de hertog een toost uit gebracht op den koning >wien«, zeide hij „de Hemel de beproeving eener langdurige pijnlijke ziekte doet ondergaan. Onze ge meenschappelijke toost gaat gepaard met den wensch en de bededat de voorzienigheid hem de kracht geve om het zware hem op gelegde lijden met gelatenheid te dragen en zijne dagen nog een langen tijd verlenge. Leve de koningNadat deze toost met geestdrift was toegejuicht, hernam de hertog: «Drie en twintig jaar geleden heb ik u mijn vaderland verlorenthans heb ik bij een nieuw vaderland gevonden. Ik drink op den voorspoed en het welzijn van dil land. Ik bid God, mij altoos het inzicht en de krach ten te geven om den weg te vinden, die tot het welzijn des lands leidten dien nooit te verlaten. Ik ledig mijn glas tot den laatsten droppel en wil u eenige woorden zeggendie ik hoop dat weerklank zullen vinden in uwe harten en in die van alle Luxemburgers „Mir willen bleiwen wat mir sin („Wij willen blijven wat wij z:jn!") Deze toost werd met een onbeschrijfelijke geestdrift begroet. Men amuseert zich te Brussel over de re. ceptie van den heer Somzé, waar onder de talrijke genoodigden ook generaal Boulanger verscheen. Hij was het voorwerp van aller bewondering, doch eenige personen waar onder de ministersnamen toen zij den grooten man gezien hadden, ijlings de vlucht, zonder zelfs van den gastheer en de gastvrouw afscheid te nemen. De bekende geleerde Chevreul is in den ouderdom van 103 jaren overleden, na een zeer korte ziekte, want verleden week wan delde hij nog in den tuin van het Luxem burgpaleis. Chevreul was den 31 Augustus 1786 te Angers geboren, kwam op 17jarigen leeftijd te Parijs en stond weldra aan het hoofd van een chemisch laboratorium. In 1814 werd hij benoemd tot professor in de chemie, in 1826 werd hij tot de academie van wetenschappen toegelaten en in 1830 werd hij lid van het museum, waarvan hij in 1864 tot directeur werd benoemd. De chemie is aan Chevreul een aantal ontdek kingen verschuldigd, welke thans nog aan de industrie de grootste diensten bewijzen. Chevreul was commandeur van het legioen van eer. In het noorden openbaart zich opnieuw de arbeidersbeweging. De toestand te Neu- villy verergert. Versterkingen zijn er heen gezonden. De prefect van het noorderdepar tement, die op een inspectiereis was, is naar Rijsel teruggekeerd. PARIJS12 April. Gisterenavond werd beweerddat de regeering op het laatste oogenblik besloten had de aanklacht bij den senaat in te trekken en Boulanger voor een krijgsraad te laten te recht staan op grond van poging tot omkooping van militairen. Het is duidelijk, dat dit slechts een gerucht is. De senaat heeft benoemd de commissie van negen ledendie de aanklacht zullen onderzoeken en het werk verrichten dat de rechter van instructie anders afhandelt. Aan de rechterzijde was de keus gelaten een harer leden, d'Audiffret-Pasquier of Buffet in deze onderzoekingscommissie zitting te laten ne men. Met groote meerderheid besloten de conservatieven zich van alle deelneming aan het voorloopig onderzoek te onthouden, waar op de commissie werd saamgesteld uit negen leden der republikeinsche partij en wel: De- möle, Cazot, Cordelet, de Marcère, Morelles, Lavertujon, Merlin, Trarieux en Munier. De onderhandelingen over de etiquette, bij het bezoek van den Duitschen keizer in acht te nemen, worden ijverig voortgezet. Het schijnt moeite te kosten de gestrenge Engelsche vormen te plooiep naar de Duit- sche gebruiken, terwijl de prins van Wales de vaststelling der feesten niet weinig be- moeielijkt, door zijne verklaring, dat hij den keizer niet wenscht te ontmoeten. Voorgesteld is nu, dat de keizer aan boord zijner pantservloot den Theems zou opstoo- inen en zijne bezoeken zou brengen van boord uit. In het Hoogerhuis zeide de heer Mad den, in antwoord op eene vraag, dat hij niet heeft hooren spreken over het gerucht, volgens hetwelk de markies van Londonderry zijn ontslag zou nemen als onderkoning van Ierland. Omtrent een grooten brand te Surat (Britsch-Indie) wordt bericht, dat een vierde gedeelte dier stad, waaronder de voornaam ste handelswijk, in de asch gelegd is en dat 15,000 menschen zonder onderkomen zijn. Het blijkt dat er brand woedde op negen plaatsen tegelijk in verschillende gedeelten der stad. De ellende wordt er nog vergroot door een cholera-epidemie, welke te Surat is uit gebroken. Er zijn te Surat en te Bombay inschrijvin gen geopend voor bijdragen tot leniging van den nood. Lord Reay, gouverneur van Bombay, heeft zich onverwijld naar de zwaarbezochte stad begeven. Tijdens de beraadslagingen Donderdag avond in het lagerhuis na de indiening van het wetsontwerp der regeering om uitvoering te geven aan de internationale suikerconventie, werd deze wetsvoordracht, als strijdig met de beginselen van den vrijhandel, sterk aange vallen. Ook de Times schrijft tegen het wetsontwerp, welks aanneming onwaarschijn lijk lijkt. De Reichsanzeiger behelst eene bekendma king van de rijkscommissie, volgens welke het verbod van het verschijnen van no. 65 en volgende der Volkszeitung ingetrokken is. Het Huis van afgevaardigden is uiteen gegaan tot den 3()en dezer. Zondagmiddag is te Essen eene door mijnwerkers zeer druk bezochte vergadering gehouden, waarin op den verbeterden toe stand der steenkool- en ijzerindustrie gewe zen en aanleiding gevonden werd om nu ook op verbetering der werkloonen aan te drin gen. Er is besloten 15 pet. verhooging van loon te vragen en afschaffing der overwerk- tijden; alles echter onder nadrukkelijke be paling, dat alleen de minnelijke weg ter ver krijging daarvan mocht worden ingeslagen. Donderdag waren te Berlijn berichten in omloop, dat de keizerin van Oostenrijk sedert den zelfmoord van kroonprins Rudolf in een toestand van ziekelijke zwaarmoedig heid verkeert en aan zulke zenuwaandoenin gen lijdt, dat er van tijd tot tijd verstands verbijstering onder door loopt. Eenige dagen geleden was zij daardoor in groot levensge vaar geraakt en alleen door snelle hulp van an deren gered.Tijdensdie vlagen speelt haar voor al het denkbeeld door het hoofd, dat de keizer maar een tweede huwelijk moet aangaan om een nieuwen troonopvolger te verkrijgen. De voornaamste geneeskundigen voor zenuwlij den worden geraadpleegd. De Standard verneemt uit Genève dat de bondsiaad bij vertrouwelijk schrijven de kan- tonbesturen heeft uitgenoodigd de bewegingen der Russische uitgewekenen stiptelijk na te gaan. De Zurichsche politie sloot een Russisch leesmuseum aldaar, ais zijnde een nihilistisch centrum; en er is eene beweging ontstaan tegen Russische huishuurders en kamerhuur ders. De eigenaars, schade vreezende door ojntploffingen, weigeren als een man panden aan Russen te verhuren. Het bericht, dat de gestorven negus zijn neef Degiac Mangasei tot opvolger benoemde, draagt de goedkeuring van Crispi weg, daar Degiac, die voor jaren als tolk fungeerde voor een Italiaansch gezantschap geacht wordt met Italië in vrede te willen leven. Het toenmalig hoofd der missie, Branchy, Italiaansch consul te Melbourne, met verlof te Rome, heeft langdurige conferentien met Crispi gehouden en zich weder bereid ver klaard met Degiac te onderhandelen. Te Napels werd in de vorige week de prinses Strongoli, hofdame der koningin, op klaarlichten clag door onderscheidene spits boeven aangevallen op het oogenblik, dat zij in haar rijtuig wilde stappen. Een der schur ken ontrukte der dame een diamanten oor ring ter waarde van twaalf honderd gulden en nam met zijne kameraden de vlucht zon der dat men er in mocht slagen een der misdadigers te arresteeren. De oud-ministers Radoslaof en Invantschof zijn tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens beleedigingen tegen vorst Ferdinand. De rechtbank heeft het verzoek van den procureur-generaal verworpen, om de veroor deelden onmiddellijk in arrest te nemen, en hen in de clementie van den vorst aanbe volen. Naar de Daily News uit Petersburg en uit Odessa verneemt, heeft de Russische politie vier gereed zijnde dynamietbommen ontdekt. Haar was bekend, dat eene groote hoeveel heid bommen te Zurich waren vervaardigd, doch onbekend was haar, waarheen die ge zonden waren. De Zuid-Russische agenten vonden sporen van eene herlevende dynamiet - campagne. De overheid verdenkt verscheidene politie-beambten van medeplichtigheid. Naar de New-York Herald meldt, hebben de republieken van Midden-Amerika, Cos tarica, Guatemela, Honduras, San Salvador en Nicaragua den 16 Februari jl. een tractaat gesloten, waarbij zij overeenkomen alle onder linge geschillen bij te léggen, door het in roepen van eene scheids-rechterlijke beslissing hetzij van de Amerikaansche, de Chileensche, de Mexicaansche of de Argentijnsche, hei zij van de Zwitsersche of van eenige andere Europeesche regeering. De vijf contractee- rende partijen verbinden zich verder, geen afzonderlijke bondgenootschapoen te sluiten zonder de toestemming van alle andere par tijen. Jaarlijks zullen gedelegeerden van de replublieken bijeenkomen om de gemeen schappelijke belangen te behandelen en af te doen. Uit New-York wordt geseind, dat on der de arbeiders groote opgewondenheid heerscht wegens de arrestatie van drie be stuursleden van de „ridders van den arbeid" onder beschuldiging van medeplichtigheid aan de dyamiet ontplffing in de brouwerij van Stevenson. WAALWIJK. Zondag 14 dezer des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum/'' 1. Neerlands taal Stille. 2' De Nornen Gevaert 4. Im Walde Kücken. WAALWIJK 13 April 18S9. De schoenfabrieken in deze streek hebben op 't oogenblik volop werk, en goede knechts zijn zeer gezocht. Aan de eischen, door de afnemers aan qualiteit en prijs gesteld, is zeer moeilijk te voldoenmaar onze wakkere bazen rusten niet, voordat zij dit vraagstuk volkomen heb ben opgelost. Een verblijdend verschijnsel mag het dan ook genoemd worden, dat het Waalwijksch en Langstraatsch fabrikaat tegenwoordig zeer hoog staat aangeschreven en in geen en deele voor het buitenlandsch behoeft onder te doen. In plaats van voor vreemden invoer te vree zen, zijn er reeds firma's die naar Oost-Indie, naar de Transvaal en Zuid-Ameri <a. expor teeren, en als wij wèl zijn ingelicht zal een onzer eerste huizen binnen kort Belgie laten bereizen om ook daar met de buitenlandsche producten in 't strijdperk te treden. De toestand van verval, waarin de schoen makerij, gedeeltelijk door eigen schuld, gerui- men tijd verkeerd heeftmag beschouwd worden als door de energie der belangheb- henden geweken te zijn. De nieuwe aanleg, tegenover het station alhier, is zoo goed als gereedzoodra de verschillende gewassen die er geplant z:jn, tot vollen groei en bloei gekomen zijn, zal het plantsoen een geliefkoosd plekje voor de wandelaars zijn. In de gisteren gehouden zitting van de tweede kamer is de geheele arbeidswet aan genomen met 84 stemmen tegen 1. Domela Nieuwenhuis was de eenige tegen stemmer. Op de remonte-markt te Waspik waren Woensdag aangevoerd ongeveer 60 paarden waarvan slechts één is aangekocht. Te Zevenbergen werd Donderdag van de 60 voorgebrachte paarden geen enkel goed gekeurd. De commissie bestond uit de heeren majoor Diemer, majoor-paardenarts Schreuder kapitein Kromhout en luit. de Jong. Te Zevenbergen waren generaal Alewijn en de minister van oorlog Bergansius bij de keuring tegenwoordig. Sedert een paar dagen schijnt 's konings toestand een gunstiger wending genomen te hebben. Z.M. genoot meermalen een rustigen slaap en ook overigens bleef de opgewondenheid achteswege. Hoewel de voedselopname nog niet vol doende geacht kon worden, bleven de krach ten stationnair. De algemeene toestand is bevredigender. De Stct. bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den koning: «Volgens verklaring van prof. Rosenstein en de geneesheeren des konings, is, doordat Zijne Majesteit in de laatste dagen meer na tuurlijken slaap heeft kunnen genieten, Hoogst- derzelver toestand eenigszins gunstiger. Bij grootere kalmte gevoelt zich de Hooge Lijder in het algemeen aangenamer, ofschoon zeer zwak.> Op 1 September e. k. kunnen bij de rijkskweekscholen voor onderwijzers te 's Her togenbosch, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht kweekelingen wor den geplaatst. Zij moeten zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. On derwijs, boeken en leermiddelen worden hun van rijkswege kosteloos verstrekt. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich voor 15 Mei e. k. aan melden bij den directeur der kweekschool, die zij wenschen te bezoeken. Zie verder de St.-Ct. No 86. Bij aanschrijving van het departement van oorlog is bepaald, dat het blijvend ge deelte van de miliciens der lichting van 1888 van de regimenten infanterie den 14en Sep tember e. k. in het genot van onbepaald ver lof zal worden gesteld. Van de 64 leden, die in de provinciale staten van Noordbrabant zitting hebben, zijn dit jaar aan de beurt van aftreden: Voor het district 's Bosch, de heeren: L. J. N. Spierings en jhr. Jos. de la Court, te 's Bosch, H. G. Godschalk te Berlicum en T. A. Wolters te Heesch. District Grave, de heeren: Ad. Walter te Grave, L. van Wijnaerden te Uden, H. Ver- straaten te Mil en J. D. Arts te St. Anthonis (Oploo). District Tilburg, de heeren: jhr. P. J. v. d. Does de Willebois te 's Bosch, J. Verhoeven te Gilze en J. F. van Uden te Boxtel. District Heusden, de heeren: J. J. v. Tien hoven v. d. Bogaard te Werkendam, dr. L. G. van Heyst te Waalwijk, mr. W. D. Bosch te 's Bosch en A. den Dekker te Emmik- hoven. District Helmond, de heeren: J. /-.uyssen te Asten F. W. M. Manders te Vechel en G. Coovels te Helmond. District Eindhoven, de heeren: J. F. H. de Wit te Veldhoven, mr. Th. G. M. Smits te Eindhoven, J. H. Gijrath te Valkenswaard en W. van den Heuvel te Geldrop: District Breda, de heeren: mr. L. A. N. Gerrits te 's Bosch, mr. M. P. M. van Dam en W. Merkelbach te Breda. District Zevenbergen, de heeren: mr. A. J. M. Smits te Oosterhout, C. Aarden te Stand- daarbuiten, mr. G. J. H. Heere te Raams- donk en L. J. Smits te Breda. District Bergenopzoom, de heeren: C. J. VerheijenP. A. G. van Gilse, beiden te Rozendaal en C. de Bie te Gastel. Naar men verneemt zal de groote divi sie-manoeuvre welke dit jaar in de eerste helft van September zal plaats hebben, in oostelijk Noordbrabant worden gehouden. Het hoofdbestuur der Noordbrabantsche maatschappij van landbouw heeft in zijne te Tilburg gehouden vergadering een ontwerp van nieuwe statuten vastgesteld, waaromtrent thans het gevoelen van de afdeelingen zal worden ingewonnen, om daaromtrent in eene nader te houden buitengewone algemeene vergadering der leden, eene definitieve be slissing te nemen. Voorts werd a. besloten: Aan de hooge regeering een adres te rich ten tot ondersteuning van een door de af- deeling Bergenopzoom aan haar gedaan ver zoek, strekkende dat de wet op de personeele belasting in dier voege worde gewijzigd, dat aan hem, die een paard heeft aangegeven voor het gebruik daarvan met rijtuigen op veeren of riemen, voor zijne overige paarden het gemengd gebruik zal zijn toegelaten, mits voor eerstgemeld doel slechts één paard te gelijk gebezigd worde. Dezer week werd voor de arrondisse- ments-rechtbank te Breda in zake de civiele procedure J. F. de Booy, koopman, wonende te Breda, als eischer, tegen mr. Willem Al- berda, particulier, wonende te Ginneken, als gedaagde, een uitvoerig pleidooi gevoerd door mr. L. H. Th. Wenmaekersadvocaat te 's Bosch, voor den eischer, en mr. M. Tyde- man jr., advocaat-procureur aldaar voor den gedaagde, waarbij eerstgenoemde aan het slot van zijne toelichting concludeerde tot toewij zing der vordering wegens de schadevergoe ding van 10000 enz. wegens een door den gedaagde voor den eischer geplaatst belee- digend en honend stuk in de (oude) Bredasche Courant van Zondag 17 Juli 1887; en door laatstgenoemde tot ontzegging van de vorde ring van den eischer, als zijnde lo. de rechts vordering door verloop van een jaar vervallen; 2o. eischer door het geschreven stuk niet benadeeld is in eer en goeden naam en 3o. van geen beleediging noch laster sprake kan zijn, als hebbende bedoeld stuk dat niet op het oog gehad. De uitspraak is bepaald op 7 Mei a. s. N. B. C. Woensdagavond ontstond weder op raadselachtige wijze brand te Haaften. Thans was de brand uitgebroken aan een hooischelf die in eigendom en in dichte nabijheid der boerderij van de wed. R. v. H., stond. Het is aan de ijverige brandweer te dan ken dat het vuur geen uitbreiding, had. In drie uren had men het vuur met eene

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2