BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Servie. Turkije. '^^MNNENLANU3^ Burgerlijke stand. UITVOERINGEN. hoöger nalatenschappen dan 10000 pond,wat 800,000 pond zal opleveren, en de verhooging der bieraccijns, wat wordt geschat op300,000 pond. Hij zal dan zelfs nog een saldo van 180,000 pond hebben. Natuurlijk wordt door enkelen tegen deze fiscale maatregelen geprotesteerd maar de openbare meening heeft er vrede mede. Hoe meer de dag nadert dat de Samoa- conferentie te Berlijn zal samenkomen des te ongeruster wordt men over de resultaten ervan. Zoo weet de «Times» nu weer mee te deelendat de Amerikaansche vertegen woordigers volstrekte onafhankelijkheid moe ten eischen voor de regeering van Samoa Opnieuw loopen te Berlijn geruchten dat aan al de sociaal-democratische afgevaar digden van den rijksdag na afloop der zitting een proces zal worden aangedaan. Waarop de aanklacht zou moeten berusten is lang niet duidelijkwant het behooren tot het voorzitterschap van een partij kan toch onmogelijk gerekend worden onder het begrip van „geheime vereeniging" en even min zal die aanklacht kunnen berusten op het lidmaatschap van de sociaal-democra tische partij of van het bestuur der partij. Anders in Duitschland is veel mogelijk wat zulks elders niet is. Vorst Lichtenstein de bekende leider der Oostenrijksche clericalen, zal in Mei de nieuwe schoolwet indienen, naar gezegd wordt op bevel des keizers, üe liberalen zitten leelijk in den brand, want daar de rechterzijde als een eenig man er vóór zal stemmen heeft het Lichtensteinsche hervormingsplan meer kans van slagen dan ooit te voren. Met buitengewonen spoed wordt de niéu we militaire wet ingevoerd. De recruten uit de lichtingen 1868, 1867, 1866 worden tus- schen 10 Mei en 20 Juni opgeroepen. De zittingen voor inschrijving worden ook des Zondags gehouden. Crispi c.s. kan Afrika nog maar niet ver geten en men zegt zelfs, dat hij na de vacantie de Afrikaansche quaestie opnieuw zal te ber de brengen in de kamer en zal voorstellen Asmara en Keren te bezetten. De aanhouder wint, zal de premier denken, maar hoe komt men aan de dubbeltjes De mededeeling dat Rusland een eska der naar een haven in het kanaal zal zenden gedurende de Fransche Tentoonstelling, ver dient nadere bevestigingdaar zij niet in overeenstemming is met de gereserveerde houding, tot nog toe door het czarenrijk in acht genomen tegenover net jubileum der revolutie. Den llden Mei geeft de stad Parijs in het stadhuis een banket van 700 couverts. De president der republiek, de ministers en het corps diplomatique zullen er aan deelnemen. In de commissie van instructie uit den senaat als hooggerechtshof, moet verdeeldheid zijn ontstaan, doordien enkele leden in ver band met reeds in de papieren gedane ont dekkingen, een aantal nieuwe arrestatiën willen uitvoeren, wegens omkoopingen in 't leger andere integendeel in die feiten geen grond vinden tot nieuwe inhechtenisnemingen. De dossiers zullen opnieuw worden door gewerkt er. voorloopig zou men zich tot de reeds ingestelde vervolgingen bepalen. Generaal Saussier heeft de troepen ver boden deel te nemen aan den fakkeloptocht bij gelegenheid van de opening der tentoon stelling. De ministerraad heeft besloten door be middeling van de prefecten alle gemeente besturen van het land uittenoodigen deel te nemen aan de feestelijkheden op 5 Mei, den verjaardag van de samenkomst der rijks standen. Een Franschman, met name Osiris, heeft aan het drukpers-comité voor de tentoonstel ling eene som van hondderdduizend frank doen toekomendie hij ter gelegenheid van het eeuwfeest der revolutie, toegekend wil zien aan het voorwerp van kunst, van nijverheidof van algemeen nut, dat het comité het merkwaardigste oordeelt va.i al ie inzendingen. Hoe moeilijk bij zooveel wonderen, als de tentoonstelling van den menschenarbeid te aanschouwen zal geven de beslissing aan het comité ook vallen zal, heeft het evenwel de taak, die de milde scheuker het heeft opge dragen, niet van de hand willen wijzen. Het heeit nu besloten vijftig duizend trank toe te kennen aan den exposant van het bekroonde voorwerp en de overige vijftig duizend te verdeelen onder allen, werklieden en anderen, die bijgedragen hebben tot vervaardiging van het voorwerp, voor dezen in gelijke deelen. Ingeval het bekroonde voorwerp, zoowel wat conceptie als vervaardiging betreft, het werk mocht zijn van één persoon, dan zal de geheele som aan hem worden toegekend. De commissie van beoordeeling zal alle bevoegdheid hebben om de lijst van mede werkers, die haar zal worden aangeboden, te controleeren, en zij zal, indien zij meent dat daartoe termen zijn, de deelgenooten ook tot een grooter aantal kunnen uitstrekken. BORDEAUX, 18 Aprii. In de zaak van Raynal tegen Numa Gilly c. s. heeft de jury alle eischen van het gerechtshof toegestaan. Gilly is veroordeeld tot zes maanden gevan genis en een boete van fr. 1000, Savine tot drie maanden gevangenis en eene boete van fr. 1000, Cherse tot twee maanden gevange nis en eene boete van fr. 200, Peyron tot vijftien dagen gevangenis en eene boete van fr. 100. Gezamenlijk zijn zij bovendien ver oordeeld tot de betaling van fr. 12,000 scha devergoeding en in de kosten van 't proces. Het vonnis zal in vijftien dagbladen bekend gemaakt worden, en het boek „Mes dossiers" zal worden vernietigd. Een verschrikkelijke storm heeft in de provincie Cadix ernstige verwoestingen aan gericht en groote schade berokkend. Het rechtsgeding, wegens den moord op de markiezin Varela is thans voor het gerechtshof te Madrid in behandeling. Wij hebben indertijd de bijzonderheden medegedeeld van deze misdaad, welke groot opzien wekte, te meer door de onthullingen omtrent het gevangeniswezen te Madrid waartoe zij aanleiding gaf. De beschuldigden zijn: José Tasquez Va rela, de zoon, Higinia Balaguer en het dienst meisje der vermoorde dame, bedrijvers van den moord, en de gewezen gevangenisdirec teur Millan Astray en de gezusters Dolores en Maria Avila, medeplichtigen José zat, op het t'jdstip dat de moord ge pleegd werd, gevangen wegens een kleinen diefstal, en men achtte dus in het eerst zijn alibi ten klaarste bewezen. Maar bij onder zoek bleek, dat de directeur der gevangenis waarschijnlijk omgekocht voor een aan deel in het door de misdaad te verwerven geld den jonkman toestond vrijelijk de gevangenis in en uit te gaan en dat José op den avond van den moord dronken terug was gekomen in de gevangenis en een paar oppas sers had verteld, dat hij zijne moeder had ver moord. Het dienstmeisje heeft herhaaldelijk verklaard, dat zij alleen de misdaad pleegde; maar men hecht geen geloof aan die beken tenis. Er zijn niet minder dan 600 getuigen op geroepen in deze zaak. De gerechtszaal is dagelijks vol belangstellenden. De Gladstonianen kunnen weer op eene belangrijke zege wijzen, daar te Rochester hun candidaat, de heer Hughessen, ter ver vanging van den conservatief Hallet, met 1652 stemmen is gekozen, tegenover den conservatieven candidaat Davis, die slechts 1586 stemmen verwierf. Groote is natuurlijk de vreugde over deze overwinning. Het is thans een feit, dat de heer Par- nell een eisch tot schadeloosstelling wegens laster tegen „the Times" heeft ingesteld. Hij verlangt L00,000 p., ruim een millioen gulden. Uit Falcarragh (Ierland) wordt bericht, dat al de uitgezette pachters van de „Olphert Estate" de hoeven, waaruit zij verdreven werden, weer in bezit genomen hebben. Zij worden daar nu belegerd door een sterke politiemacht en eenige rechtsbeambten. Zij zijn echter ruim voorzien van levensmid delen en sommigen ontvingen nog eenigen nieuwen voorraad, welken vrienden hun, on danks de bewakers, door de schoorsteenen deden toekomen. De landeigenaar heeft verklaard, dat hij in geen geval tot een schikking met de pacnters wil overgaan; liever laat hij de huizen met grond gelijk maken. Intusschen hebben de pacht rs van een naburig landgoed, de „Stewart-estate", het voorbeeld der pachters van Olphert gevolgd en hunne hoeven, waaruit zij verleden jaar verdreven werden, weer in bezit genomen. Uit een schrijven uit Zanzibar aan de „Kreuz Zeiting" blijkt, dat de Duitsche Emin- expeditie met tal van moeielijkheden te kam pen heeft. De Duitsche consul-generaal en admiraal Deinhardt verwachten niet veel heil van deze onderneming. In verscheidene galanterie-fabrieken te Neurenberg is het werk gestaakt, omdat de patroons den arbeidstijd van tien uren niet willen invoeren. De „Norddeutsche Algemeiue Zeitung" meldt, dat de keizer tot gedelegeerden in de Samoa-conferentie heeft benoemd: den staats minister graaf Herbert von Bismark en de geheimraden Holstein en Krauel. De politie heeft 13 Russische en Poolsche studenten gevangen genomen, die bij de zaak der ontplofbare bommen betrokken zijn. Eeni gen van hen zijn reeds weder in vrijheid gesteld, anderen zullen uitgewezen worden. De Italiaansche minister Crispi heeft aan de Porte een krachtig vertoog gericht om zich te beklagen, dat de gouverneur van Janina een hem door den Italiaanschen con sul van Prevesa gebracht bezoek niet beant woord heeft. Crispi dreigt oorlogschepen naar Prevesa te zullen zenden. Op den spoorweg tusschen Genua en Florence is een aanzienlijke diefstal gepleegd. De koffers van den Italiaanschen gezant in Brazilië, graaf de Riva, zijn opengebroken en daaruit zijn een aantal voorwerpen van waar de o. a. de ridderorden van den diplomaat gestolen, ter gezamenlijke waarde van 40.000 lire. Men vermoedt, dat de diefstal het werk is eener „zwarte bende," die op de Italiaan sche spoorwegen rooverijen pleegt. Te Rome is Vrijdag in de Susanna- straat een in aanbouw zijnde huis ingestort, waarbij vier menschen gedood en vijf ernstig gekwetst werden. Koning Humbert liet ter stond de noodige informatien inwinnen en hel blijkt, dat zoowel de architect als de aannemer beiden reeds in hechtenis geno men zijn. Te Bosa (Sardinië) heeft het volk een socialist uit de handen der politie willen bevrijden. Bij de bestorming van het politie bureau gaf de politie vuur en werden vele burgers gewond, waaronder vier levensge vaarlijk, terwijl twee agenten zware wonden bekwamen. De soldaten rukten uit en brachten de stad tot rust. Een deputatie der Israëlietische gemeente te Weenen heeft den minister-president naar aanleiding van de onhebbelijkheden der an tisemieten een memorie overhandigddie door den minister grondig onderzocht zal worden daar bij de regeering overeenkom stig de wet allen gelijk zijn. Koningin Nathalie heeft nabij Belgrado de villa Simic gehuurd, met recht van koop zoo zij zich voor goed in Servie vestigt Volgens gerucht zou zij eerst 13 Mei te Belgrado aan komen waar het volk haar een feestelijke ontvangst zal bereiden. Eenige weken geleden werd ter kennis van de Porte gebracht door de Russische regee ring, dat gevaarlijke nihilisten hun toevlucht in de Turksche hoofdstad hadden gezocht, en aldaar een complot tegen het leven van den czaar voorbereidden. De Turksche po litie stelde een onderzoek in en zij kreeg een zekeren Karei Meijer in handen, die her kend werd als lid van het nihilistische cen- traal-comité. In 't begin ontkende hij Meijer te zijn doch later kwam hij tot bekentenis en' erkende dat men een moordaanslag op het leven van den czaar, tijdens het Griek- sche Paaschfeestop het oog had. Meijer is onder sterk geleide naar Odessa overge bracht. WAALWIJK. MAANDAG22 April zal de harmonie „l'Espérance" op de harmoniezaal uitvoeren precies 121/* ure: 1. l'Espérance, Grande Marche. Haarman. 2. l'Union fait la force, Ouverture Canivez. (Eerste uitvoering.) 3. La Somnambule, fantaisie, solo's en koor, (eerste uitvoering.) J. Kessels. 4. Bon Appétit, polonaise. Tack. r/~~ WAALWIJK 20 April 1889. Dr. L. G. va.i Heijst, die sinds 1871 on afgebroken ons district vertegenwoordigde in de staten van Noordbrabant, is door aan houdende ongesteldheid genoodzaakt, zich bij de aanstaande verkiezing niet beschik baar te stellen. Het gansche district zal ongetwijfeld de omstandigheden betreuren, die den geachten afgevaardigde, steeds met zoo éclatante meer derheid gekozen, het verder waarnemen van het mandaat onmogelijk maken. Hij kan er zich van verzekerd houden, dat zijne talrijke vrienden de beste wenschen voor zijn welzijn koesteren. Z. M. de koning is nog meestal te bed en gevoelt zich verzwakt, maar verlangt en gebruikt meer voedsel, zoodat naar alle waar schijnlijkheid de krachten wel weder zullen toenemen. De toestand van opgewondenheid is voors hands geweken. Z. M. geniet meermalen een kalmen en natuurlijken slaap, en zijn kwaal veroorzaakt hem volstrekt geen pijnen. Naar aanleiding van deze gunstige ver schijnselen, gelooft men aan een toenemende beterschap. Regentschap De wet op het tijdelijk regentschap wordt dezer dagen verwacht. Naar men verneemt, bestaat het plan, de leden der tweede kamer zeer spoedig na het bijeenkomen der eerste kamer op te roepen, waarschijnlijk nog in de volgende week, ten einde de regentswet af te doen, waarna zij dan hun recès zouden hervatten. Met onzen invoer van levend vee in Engeland staat 't nog altijd op losse schroe ven; dan op deze, dan op gene wijze wordt er aan getornd. De zaak is, zooals men weet, in dit stadium, dat de regeering zou wen schen, dat een onderzoek naar den toestand van ons vee ingesteld werd door afgevaar digden van de Engelsche Landbouwmaat- schappij. Hoewel belanghebbenden ten onzent reden hadden om ongerust te wezen over de on partijdigheid van een dergelijk onderzoek schijnt de zaak een anderen loop te zullen nemen, welke evenwel ook van bedenkelijken aard is. De Engelsche Landbouwmaatschappij besloot in hare laatste vergadering de uit— noodiging der regeering om personen naar Nederland te zenden, teneinde zich van de voldoendheid der maatregel en ter voorkoming van invoer van veeziekten te overtuigen, niet aan te nemendoch zij stelde voor, de in werking treding van de verordening van Juni tot 1 September uit te stellen, teneinde on dervinding te verkrijgen van de voldoendheid der maatregelen in Nederland en het gevaar van veeziekten op de tentoonstelling te Windsor af te sluiten. Voorts deed zij het voorstel om de bestaande wetten op dit stuk te verscherpen. Naar het Vaderland verneemt, moeten bij de regeering in bewerking zijn een wets ontwerp, tot afschaffing der Noordzeekanaal- gelden, en een wetsontwerp, waarbij onder naasting van den Rijnspoorweg het gansche Nederlandsche spoorwegnet ter exploitatie wordt overgedragen aan de Hollandsche spoorwegmaatschappij en de Exploitatiemaat schappij, tegen jaarlijksche uitkeering van een winstaandeel aan den Staat. —Een juffrouw, die door de Utrechtsche politie de vorige week te Driebergen werd aangehouden, had eenige weken geleden ook een goudsmid te 's Bosch voor twee gouden horlogekettingen opgelicht. Zij is genaamd W. J. van A., 26 jaren oud en wonende te Arnhem. De hoofdconducteur R. der II. S. M. te Kesteren wonende, verliet 11. Vrijdag zijne vrouw en zijn kind, met zijn ontvangen trak tement in den zak. Hij kwam op den gewonen tijd niet terug, en daar hij den volgenden dag ook nog afwezig bleet, maakte zijne vrouw zich zeer ongerust. Maandag kwam hij met den trein van half twaalf te Kesteren. Het was spoedig algemeen bekend, dat hij zonder kennisgeving zijne betrekking had verlaten, eu dat hij zich in ondertrouw be vond met eene tweede vrouw. Daarop is hij Dinsdag gevankelijk naar Tiel overgebracht maar terstond weder op vrije voeten gesteld. Door de koninkelijke maréchaussée uit Eindhoven is in het huis van bewaring te 's Bosch binnengebracht zekere W. C. de W., oud 32 jaren, arbeider, wonende te Stratum, beschuldigd van in den namiddag van den 15 dezer op de openbare straat te Eindho ven, bij gelegenheid van eene samenscholing van werkstakers, deze mondeling te hebben opgeruid en de daar diensthebbende maré- chaussées beleedigd en bedreigd. Men meldt uit Zevenaar De heer N., stalhouder te Emmerik, een paard gekocht hebbende te Arnhem, wilde 's avonds met het dier huiswaarts keeren en om nog tijdig de grenzen te passeeren haastte hij zich zeer. Op een flinken draf door het dorp Westervoort rijdende was dit reeds genoeg om hem voor een paardendief te doen houden. Op een telegram van daar naar hier gezonden door den heer M., een gezag hebbend persoon, werd de man bij aankomst alhier staande gehouden en in arrest gesteld. Gelukkig wist hij spoedig zijn identiteit te bewijzen en werd hij in vrijheid gesteld, doch eerst na eenige uren wachtens. Druilen, 17 April. Heden voormiddag had de persoon J. v. R., landbouwer op de Schei ding alhier, tijdens een onbewaakt oogenblik achter in den stal met een mes zich bijna den hals afgesneden. Deze persoon is sedert jaren lijdende aan zwaarmoedigheid, die vooral haren oorsprong vindt in zijne meening, dat hij hoe ook arbeidende, onmogelijk tot kwijting zijner schulden komen kan, hoewel hij in 't geheel geen schulden moet hebben. Capelle, 19 April. Bij den heer W. Hagoort alhier, heeft eene koe een kalf ter wereld gebracht met een kop gelijkende op dien van een dog. Snuit en tanden komen geheel overeen met die van bedoelden hond, doch het dier is blind. WAALWIJK. (Niet offieieel.) GEBOREN: Johannes Z. v. Joseph Kogels en Jo hanna van Wijk. SPRANG. GEBOREN: Jacobus Z. van Arie Vriens en Cornelia Werther. Dirkje Wilhelmina D. van Sebrecht Arnold us Ramstéijn en Geertruij Schiedon. Adrian us Bertus Z. van Bernardus van Willigenburg en Maria Bartha Varossieau. Joost Z. van Johan nes Teunis van Thielen en Adriana van Oosterhout. Johannes Pieter Z. van Cor nells van den Hoven en Helena Petronella Hoefnagel. HUWELIJKS-AANGIFTE: Adrianus de Roon jm. 27 j. van Hardinxsveld met Cornelia Maria de Beer id. 24 j. Maurits Mande- makers jm. 26 j. van Loonopzand met Margrieta Ophorst jd. 21 j.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2