Nummer 34. Zondag 28 April 1889. 12e Jaargang, Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON™ YIHET1 ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. 69 E. Werner. De Echo van het Zuiden Waalwyhsclie en Ufi^strHlsrfct Coiraist, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maandenƒ1,00. Franco per posi door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarbo en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steinïr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Generaal Boulanger heeft Woensdagoch tend Brussel verlaten en is denzelfden dag te Londen aangekomen. De republikeinsche Fransche pers ziet deze woonplaatsverande ring met voldoening; zij houdt zich overtuigd dat de verwijdering den plebiscitairen can- didaat een goed deel van zijn prestige zal ontnemen en dat de kiezers het ten slotte moede zullen worden voor hem té stemmen Het spreekwoord, „uit het oog uit het hart" is vooral waar in Frankrijk, Maar niet alles was een dwaze voorin genomenheid met Boulanger, in het door hem behaalde succes. De gansche veldtocht is geleid door kuiperij en berekening en begunstigd door allerlei soort ontevredenheid. Daarom moet men niet te vroeg victorie kraaien, 't Beste dat de re geering kan doenis. de enkele maanden die zij voor zich heeft te gebruiken om voldoening te verschaffen aan billijke grie ven. De viering van het eeuwfeest van 1789 en de wereldtentoonstelling zijn twee troeven in haar spel. Zij schijnt genegen er partij van te trekken en men kan dit niet dan goedkeuren Be wegelijk en voor indrukken vatbaar als het is, zal Frankrijk in de ophanden zijnde re publikeinsche plechtigheden en tentoonstel- lings-teestelijkheden een gelukkige afleiding vinden voor zijn behoefte aan leven en be weging. 't Zou reeds iets gewonnen zijn als men den Boulangistischen stroom eenigen tijd kon hij tegenhouden, maar hem in een enkelen dag te doen terugkceren dat is wat anders. De ziekten, welker verloop men een oogen- blik stuit, worden dikwijls veel heviger en het algemeen stemrecht in Frankrijk is te zwaar getroffen om, zelfs bij veel takt en voorzichtigheid een volledige genezing te mogen hopen. Zoo flegmatiek mogelijk drukken de En- gelsche bladen hun verwondering uit over de De vorstin zag liem in het gelaat, dat op dit oogenblik door de hoog opflikkerende vlammen van het haardvuur werd beschenen. Het droeg de uitdrukking van bittere, maar bedwongen zielsmart. „En dus hebt gij 't werkelijk gedaan gekre gen, ondanks hare herhaalde weigering? 't Is waar, wat krijgt ge niet gedaan Na haar ge sproken te hebben, zult ge nu ten minste over tuigd zijn, dat ik Wanda's deur niet voor u ge sloten hield, zooals gij stellig geloofdet. Het was haar eigen wil u niet te zien, maar ge hebt u weinig genoeg daaraan gestoord." „Na datgene wat Wanda gisteren om mijnent wil gewaagd heeft, heb ik toch wel het recht om haar te zien en te spreken 1" riep hij. //Spre ken moest ik haar. O, wees maar bedaard," ging hij op bitteren toon voort, „uw nicht heeft vol komen aan uwe verwachtingen beantwoord en al het mogelijke gedaan om mij alle hoop te be nemen. Zij verbeeldt zich alleen haar eigen zin te doen, waar zij zich blindelings aan uw wil onderwerpt, 't Waren uwe gezegden, uwe be schouwingen, die ik uit haar mond moest hoo- ren. Ik alleen had haar misschien hare toestem ming afgedwongen, evengoed als dit onderhoud, maar ik vergat dat ze van eergisteren avond af onophoudelijk onder uw invloed was geweest. Gij hebt haar het woord, dat zij, nog bijna als kind door u overgehaald en gedwongen, aan mijn broeder heeft gegeven, als een onherroepelijke belofte voorgesteld, die het doodzonde zou zijn te verbreken, hebt haar op die wijs in uwe na tionale vooroordeel en gestijfd //Waldemar I// viel zijne moeder hem dreigend in de rede. //In het vooroordeel," herhaalde hij met klem en nadruk, „dat het verraad aan haar geslacht en alom heerschende meening, als zou Boulanger in de wereldstad op bijzondere wijze worden behandeld of gefêteerd. Hij zal behandeld of liever gezgdgeheel niet behandeld worden als elk ander politiek vluchteling, die op Engelands bodem gastvrijheid komt zoeken. Toch wordt door enkele bladen voorzien dat de regeering, al ware 't alleen ingevolge de belangstelling van zekere kringendie belangstellen in alles wat excentriek en cu rieus is in ongelegenheden zal komen, maar dat is men zoo gewend. Kort maar duidelijk is de „Standard", die zegt »dat de generaal allen tijd tot nadenken zal hebben. De wapeningen van Engeland hebben het onderwerp uitgemaakt van een politieke rede voering, door Engeland's premier te Bristol uitgesproken. Met kracht kwam de leider van het kabi net op tegen de meening, dat Engeland een aanvallende of uitdagende houding zou aan nemen tegenover een of andere mogendheid; de plannen tot versterking der marine zijn geboden door de wetten van zelfverdediging, die een natie voorschrijven gelijken tred te houden met de andere mogendheden. Ook over zijn Iersche politiek sprak de premier, aanvoerende dat de instelling van zelfregeering in Ierland de mogelijkheid open stelt, dat Ierland zijn havens voor de schepen eener Engeland belagende mogendheid opent. Van den tusschen Churchill en Chamberlain ontbranden strijd aangaande het kiesdistrict Bristol heeft hij ook gesproken en gezegd dat tusschen de beide regeeringspartijen oneenig- heid moet vermeden worden, waarbij Chur chill in 't ongelijk werd gesteld. Dr. Stoecker, de groote politieke en anti semitische Duitsche agitator, de man, die het vorst Bismarck reeds lang zoo lastig heeft gemaakt, trekt zich uit het politieke strijdperk terug, „de voortzetting der agita tie, door hem gewekt en gevoerd, voor het oogenblik niet doeltreffend achtend." Ja, ja de druiven zijn zuur als men ze niet kan bereiken aan haar volk zou zijn, als zij er in toestemde de mijne te worden, omdat ik toevallig een Duit- schcr ben en de omstandigheden mij dwongen, vijandig tegen u op treden. Wel nu,'ge hebt uw doel bereikt; ze zou nu liever willen sterven, dan ware het slechts éen vinger tot hare bevrijding uit te steken of mij vergunning te geven dit te doen. En dat heb ik alleen aan u te danken," „Ik heb Wanda natuurlijk haar plicht onder het oog gebracht," antwoordde de vorstin koel. „Eigenlijk was het overbodig, want ze was reeds door eigen nadenken tot bezinning gekomen zooals ik hoop, dat ook thans bij u het geval is. Dat die vroeger kinderlijke genegenheid niet bij u is uitgebluscht maar zich integendeel tot een hartstocht heelt ontwikkeld, heb ik van den dag af geweten, toen ge hier verklaardet mijn vijand te zijn. In hoever die hartstocht beantwoord wordt, weet ik eerst sedert eergisteren. Het zou niet baten u het voorgevallene te verwijten wat geschied is, is geschied, maar ge voelt, wat ge thans aan uzelf zoowel als aan Leo verschul digd zijt onvoorwaardelijk van haar te schei den. YVanda heeft dit reeds ingezien en gij moet er u evenzeer in schikken." //Moet ik?" vroeg Waldemar. „Ge weet, moeder, schikken heeft nooit in mijn aard gelegen, en wel het minste dan, als mijn gansche levensgeluk op het spel staat." De vorstin hief half verschrikt, half verbaasd het hoofd op. „Wat bedoelt ge daarmede? Wilt ge soms aan uw broeder zijne aanstaande ont- roovennadat ge hem toch' al hare liefde ont roofd hebt?' „Die liefde heeft Leo nooit bezeten. Wanda kende zichzelve evenmin als haar eigen hart, toen zij in uwe en haars vaders wenschen en de ge zamenlijke familieplannen toestemde. Hare liefde bezit ik en nu ik deze zekerheid heb, zal ik ook weten te nemen wat mij toekomt." „Spreek niet zoo boud, Waldemar," zeide de vorstin met iets hoonends in haar stem. „Hebt ge wel bedacht wat uw broeder u op zulk een gezegde zou antwoorden?" „Ik zou mijne aanstaande haar woord terug geven, als zij irij verklaarde, dat zij een ander lief had," antwoordde de jonge man vastberaden. „Onvoorwaardelijk haar woord teruggeven, hoe- De man blijft hofpredikant en mag rede voeringen houden zooveel hij wil, maar van niet-politieken aard. De oproerige beweging te Weenen heeft, zooals meer en meer blijkt, een sterk gep o- nonceerd anarchistisch en anti - Semitisch karakter. In joodsche café's en kroegen zijn de ruiten verbrijzeld en in joodsche buurten is de verwoesting van grooten omvang. Crispi heeft oneenigheid met den minister van oorlog in zake Massowah. De laatste weigert troepen uit te zenden voordat de kamer de noodige kredieten heett toegestaan, die zoo hoog geraamd worden, dat de volksvertegenwoordigers deze onvoor waardelijk zullen weigeren. Crispi wilde de kamer voor een fait accompli stellen. Een deel der Italiaansche pers kan met Crispi's houding tegenover Frankrijk en met koning Humberts reis naar Berlijn als beze geling van de triple-alliantie maar geen vrede vinden; sterk wordt geijverd voor een toe nadering tot Frankrijk. Veel heftiger toon wordt aangeslagen door de republikeinen, die een uitgebreide propaganda op touw zullen zetten tegen 's konings reis, welk moet wor den beschouwd als eene uitdaging tot Frankijk gericht. Te Bucharest dreigt eene neiuwe minister crisis. Generaal Mano dreigt ontslag te nemen als minister van oorlog, Catargi beschuldi gende hem tegen te w rken de nieuwe ver sterkingen ten uitvoer te leggen waarvoor de kamer 15 millioen toestond. Catargi, die de uitvoering wenschte te verschuiven, met het oog op den toestand der financiën, heeft zijne positie zeer ver zwakt daar de koning uitdrukkelijk den wensch te kennen heeft gegeven dat de vestingwerken zoo spoedig mogelijk voltooid zouden zijn. Naar gemeld wordtheeft Italie's minister van buitenlandsche zaken genoegen genomen met de door de Porte voorgestelde schikking omtrent hetgeen met den Italiaanschen con sul le Prevesa is voorgevallen. Die zaak kan mitsdien beschouwd worden als geregeld. zeer ikzelf ook daaronder mocht lijden. Maar zooals ik Leo ken, zal hii dit niet doen. Hij zal zich driftig maken, Wanda met zijne verwijten tot wanhoop brengen en zichzelf en ons een reeks van de vreeselijkste toor.eelen bereiden." „Zoudt ge hem soms willen voorschrijven, dat hij zich kalm moet houdengij die hem zoo doodelijk beleedigt?" viel zijne moeder hier in. „'t Is waarLeo is niet hier; hij strijdt voor de heiligste belangen van zijn volk, en terwijl hij eiken dag, elk uur zijn leven daarvoor waagt, vermoedt hij nietdat zijn broeder te huis achter zijn rug Zij zweeg, want Waldemar legde zwaar de hand op haar arm. „Moeder," zeide hij met een stem, die de vorstin waarschuwde niet verder te gaan, daar die doffe, met geweld onderdrukte toon gewoonlijk bij hem door een uitbarsting gevolgd werd. „Zwijg met die beschuldigingen, waaraan gij toch zelve niet gelooft. Gij weet beter dan ieder ander, hoe Wanda en ik tegen die liefde gestreden hebben, weet op welk een oogenblik het zegel werd verbroken dat ons de lippen sloot. Achter Leo's rug Op mijn kamer ligt de brief, dien ik hem schreef, eer ik naar Wanda ging; mijn gesprek met haar brengt daarin geen verandering teweeg. Weten moet hij het, dat het woord „liefde" tusschen ons is ge wisseld; wij zouden beiden niet kunnen dulden dit voor hem te verhelen. Ik heb plan u den brief te geven. Gij alleen weet met zekerheid waar Leo thans te vinden is en kunt hem dien bezorgen." Dat zal ik wel laten!" riep de vorstin driftig. „Ik ken het opgewonden gestel van mijn zoon te goed, om hem zulke folteringen op te leggen. Afwezig te blijven, misschien nog maanden lang, terwijl al zijn ijverzucht is opgewekt en hij weet dat zijn dierbaarste bezitting hier bedreigd wordt dat gaat zijne krachten te boven. Neen, neen, dat is onmogelijk! Wanda heeft mij beloofd dat zij zal zwijgen, en ook van u verwacht ik dit Zij keert nog heden naar llakowicz terug en gaat zoodra zij geheel hersteld is, naar onze Lmilie te M„ om hier zoolang te blijven, totdat Leo terugkomt en zijne rechten persoonlijk kan laten gelden." „Dat weet ik," antwoorde Waldemar somber; De geruchten van op het leven des czaren beraamde aanslagen in verband met de bom- menzaak van Zurich willen maar niet tot zwijgen komen. Of dit nu een gevolg is van de tijdelijke malaise op politiek gebied of wel voortvloeit uit het feitdat de waarheid steeds wil bovendrijven, is moeilijk te zeggen, want uit Petersburg wordt wel alles tegen gesproken maa r daaraan kan men geen waarde hechten, omdat ieder blad in Rusland moet zwijgen en spreken op bevel. Men noemt als datum voor de aanslagen Maandag 17 dezer en het Russische Paasch- feest, terwijl als projectielen vergiftigde bom men zouden gebezigd zijn, als de politie er de lucht niet van gekregen had. De stad Antwerpen zal op alle Zondagen, van 7 Juli tot 15 September a. s., haar 5e „Bestendig muzikaal Festival" houden, waar toe zij alle muziek- en zangvereenigingen van Belgie en het buitenland uitnoodigt. Elke vereeniging kan voor hare deelneming den dag kiezen, welke haar het best schikt. Er is een bedrag van ruim 4000 francs aan premiën uitgeloofd. De eerste premie is 1000 francs. Prospectussen worden verstrekt door den burgemeester van Antwerpen. De National zegtdat verscheidene perso nen in hechtenis zijn genomen, die beleedi- gende biljetten tegen de regeering en den procureur-generaal verkochten. Zij zullen vervolgd worden evenals de opsteller en de uitgever er van. De laatste heeft reeds de vlucht genomen. De gemeenteraad van Parijs zal 11 Mei een banket aan de maires van Frankrijk aan bieden. Aan dezen feestmaaltijd, welke ze venhonderd couverts zal tellenzullen ook uitgenoodigd worden de lord-mayor van Lon- „dat heeft zijzelve mij gezegd. Zij kan nu den afstand tusschen ons niet groot genoeg maken naar haar zin. Wat de liefde, wat de wanhoop slechts kan uitdenken, heb ik haar voorgehou den tevergeefs. Telkens antwoordt ze mij met dat onherroepelijke neen. WelDu, 't zij dan zoo tot Leo's terugkomst! Misschien hebt ge ge lijk en is het beter dat we die zaak onder vier oogen afdoen die manier is mij altijd h.et aan genaamst. Ik ben elk oogenblik bereid hem te woord te staan. Wat er dan tusschen ons voor valt dat's een andere vraag!" De vorstin stond op en trad op haar zoon toe. „Waldemar, geef die dwaze hoop op! Ik zeg u, Wanda zou nooit de uwe kunr.en worden, zelfs indien ze vrij was. Er ligt een te groote, on overkomelijke kloof tusschen u beiden. Ge dwaalt als ge denkt dat zij ooit van gezindheid zal ver anderen. Wat gij nationale vooroordeelen noemt, dat zijn voor naar de levenssappen, waarmede zijn sedert hare vroegste jeugd is gevoed, die ze niet kan ontberen zonder het leven zelf te ver liezen. Moge de afstammeling der Morynski's u al liefde toedragen, de verloofde van vorst Bara- towski weet, wat plicht en eer van haar eischen, en wist zij het niet, dan zijn wij er nog, om het haar te herinnerenik, haar vader en Leo in de eerste plaats." Een minachtende glimlach speelde den jongen man om de lippen, terwijl hij antwoordde„En gelooft ge dan inderdaad, dat een van u mij zou terughouden, als ik Wanda's jawoord had ont vangen Dat zij 't mij weigert, dat zij mij ver biedt voor en om haar te strijden, dat is het wat mij straks, toen ik bij haar was, mijne bedaard heid deed verliezen. Maar om 't even! Wie nooit liefde in zijn leven heel'tondervonden en haar dan eensklaps in al hare volheid en zaligheid leert kennen, zooals ik in dit laatste uur, die doet daarvan niet weer zoo schielijk afstand. De prijs is te groot om den kamp niet te wagen. Waar ik alles moet winnen of verliezen, zet ik ook alles op het spel, en al deden zich r.og tienmaal meer bezwaien tegen onze vereeniging op Wanda wordt mijne vrouw." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1