Spanje. Engeland. Duitsehland. Oostenrijk, Rusland. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke stand. UITVOERINGEN. den eir de burgemeesters van Brussel en Amsterdam. De minister Constans heeft 'een circu laire aan de prefecten gezonden om hun aandacht te vestigen op de emigratie naar de Argentijnsche Republiek. Het is den mi nister ter oore gekomendat er personen rondloopen, die geheel scheeve voorstellingen van de toestanden in Argentinië geven en daardoor het volk overhalen te emigreeren. Op het Parijsche tentoonstellingsterrein zijn nu nagenoeg al de gebouwen gereed, en de inzenders beginnen reeds met het uitstallen van hunne artikelen. De Eiffeltoren zal op de plateformesde trappen enz. 10000 menschen kunnen bevatten, zonder dat het er te vol is. Een reusachtig vat, een mededinger van het wijd vermaarde Heidelbergsche, is door de stad Epernay naar de tentoonstelling te Parijs gezonden. Dit vat, voor champagne wijn bestemd, wordt getrokken door 12 ossen. Bij het vervoer ondervindt men echter vele bezwaren. Bij Chateau-Thierry zijn de wielen van den wagen, waarop het ligt, door het zware gewicht in den grond gezakt, zoodat de wagen niet meer voort kon. Men hoopt het echter spoedig verder Je kunnen vervoeren, zoodat het over eenige dagen te Parijs zal zijn. Donderdag is te Madrid het katholieken- congres geopend; 2 aartsbisschoppen, 17 bisschoppen en eenige honderden priesters en monniken in 't geheel 1900 personen nemen er aan deel. 70 voorstellen en33 stel lingen zijn te behandelen; negen der voor stellen zijn gunstig voor het herstel van de weieldlijke macht des pausen. Betreffende de behandeling dezer negen punten deelde de nuntius mede, dat deze, na wijziging door de priesterlijke censuur aan de vrije discussie werden overgegeven met toestemming der Spaansche regeering. De nuntius had zich vergewist of het minis terie daarin beleediging vond voor het be vriende Italië, doch de minister van buiten- landsche zaken had geantwoord, dat een verbod der vrije discussie onvereenigbaar was met 's lands wetten. Namens het Vatikaan had de nuntius daarop zijne tevredenheid uitgedrukt voor de onpartijdige houding der regeering. Voor het katholiekencongres te Linz denkt men van den keizer van Oostenrijk ook deze concessie te verkrijgen. Boulanger is Woensdag middag te Londen aangekomen. Het station Charing Cross was -voor het publiek gesloten, doch toen men hem op straat gewaar werd, werd hij uitgefloten en toegejuicht. De generaal heeft zijn intrek in het „Bristol Hotel" genomen. Eenige leden van den gemeenteraad van Edinburg willen aan Parnell, tot compensatie van het hem gedane onrecht, het eerebur gerschap dier stad aanbieden. Dit voorstel vindt bij eenigen groot verzet, zij raeenen dat de naam van Parnell niet past onder die van Palmerston Disraeli, Bright, Rose- bery, Derby, Salisbury, Garibaldi, generaal Grant enz., die den titel van eere-burger heb ben verworven. Te Londen worden tegenwoordig con certen gegeven, waarop een aap viool speelt. Het dier kent zes kleine stukjes, die het vrij goed voordraagt. In het geheel stu deert de aap twee jaren. Het beest heeft een keurig net pak aan met zwarte rok en witte das, speelt op een kinderviool en zet bij de uitvoering een heel verstandig en ernstig gezicht. Er mankeert nog maar aan zegt een Engelsch blad, dat er nu eens een olifant komt, die piano speelt. In eene bijeenkomst der afgevaardigden van 300,000 kolenmijn werkers te Nottingham is besloten op 24 Juni den arbeid te staken, indien de patroons de loonen niet met tien percent verhoogen. De „Temps" meldt, dat een te Londen verschenen brochure over den toestand der Duitsche socialistische partij van de hand des afgevaardigden Liebknecht, bij de boekhan delaars te Berlijn in beslag is genomen De Bondsraad behandelt een wetsont werp, strekkende tot wijziging van artikel 4 van het strafwetboek, dat betrekking heeft op misdaden en vergrijpenwelke in het buitenland door Duitschers worden gepleegd. Te Weenen hebben, volgens telegrafische tijdingen, Dinsdag avond de geweldenarijen van het gepeupel, naar aanleiding der werk staking van de tramkoetsiers, nog grooter verhouding aangenomen dan den vorigen dag. In de voorsteden Hernals eu Favoriten had de militaire macht groote moeite om de rust verstoorders uiteen te jagen. De laatstge noemden, zoo het bleek, goed georganiseerd, vielen niet alleen de tramrijtuigen aan, maar wierpen ook de vensters der koffiehuizen en der woningen van de vreedzame burgers in. Blijkens de verdere berichten, hebben aldaar ook Woensdag avond in de voorsteden ern stige ongeregeldhedenplaats gehad, niettegen staande er eene militaire macht van eenige regimenten verspreid was. Er zijn meer dan 30 winkels en andere lokalen van joodsche ingezetenen vernield. Het bestuur der tram wegmaatschappij heeft brieven ontvangen, waarin het wordt bedreigd met dynamiet- legging en brandstichting. Op de paarden- tramlijnen zijn dynamiet patronen gevonden. Tusschen de soldaten en de volksmenigte hebben er geregelde gevechten plaats gehad, waarbij de militairen met de bajonet er op moesten indringen. Op bevel der politie moesten nu in de bedreigde wijken bij het vallen van den avond alle huisdeuren, dus ook alle koffiehuizen en restaurants, enz. zijn gesloten. Het geheele garnizoen werd ter handhaving der orde in dienst gestód. Alle berichten stemmen hieriiT- overeet de ongeregeldheden het karakter va"- gewone werkstakingen verre te boven- gaan en men met de eigenlijke werkstaking der tramkoet siers slechts nog z*eer weinig heeft te doen. De keizer w;A twee van die koetsiers, aan voerders der werkstaking, ten gehoore ont vangen, ten einde persoonlijk hunne klachten over de handelwijze der tramdirectie te hooren. In den gemeenteraad is men op die directie hoogst ontevreden en werd Woensdag een be sluit genomen om aan de geconcessioneerde tramweg-maatschappij een boete op te leggen van 50.000 gulden wanneer het tramweg- verkeer niet binnen 24 uren weder in volle werking is, welke boete voor iederen dag vertraging met 10,000, gulden zal worden verhoogd. De verbittering tegen de tramweg maatschappij is zooveel te grooter, omdat zij eerst onlangs bij den gemeenteraad eene verlenging der concessie met vergunning tot verhooging van tarief heeft verkregen. 1500 personen hebben zich doen in schrijven voor deelneming aan het congres der katholieken. Alle oud-adelijke families zijn vertegenwoordigd. De deelnemers zullen verdeeld worden in secties van 120 tot 150 personen, die het werk voorbereiden. Men weet nog niet onder welken vorm de quaes- tie van het herstel van de wereldlijke macht des pausen zal worden gesteld. Mgr. Stross- mayer wordt op het congres verwacht. Naar hetgeen uit St. Petersburg aan de Daily News wordt gemeld, zijn er te Kroon stad vele zeeofficieren gearresteerd en staat het ook vast dat er een complot was gesmeed, maar scheen de politie de draden er van nog niet in handen te hebben. Volgens de Times heeft de politie te St. Petersburg ontdekt dat een onbekend persoon eene groote hoeveelheid vergift heeft weten meester te worden in eene apotheek met gebruikmaking van een valsch briefje van eenen geneeskundige. Dit wordt in ver band gebracht met eenen voorgenomen aan slag op het leven van den czaar. Een noodlottig spoorwegongeluk heeft, naar men uit Buenos-Ayres bericht, plaats gehad tusschen Baucalari en San Martin. Van een trein uit Rosario, met een aantal passagiers voor het meerendeel Fransche landverhuizers zijn daar drie wagens ont spoord en, terwijl zij onderst boven een eind- weegs werden voortgesleept, in brand geraakt door de olie uit de lampen. Zoodra de trein stilhield, snelde men den ongelukkigen passagiers van die waggons te hulp. Men vond hen in een allerjammer lijksten toestand: door den schok en het in storten van de wagens gedood, treurig ver minkt of verbrand. Er zijn in het geheel 50 dooden en 72 gewonden, waaronder velen in een zeer be- denkelijken toestand verkeeren. Men wijt het ongeluk aan de nalatigheid van het bestuur der spoorwegmaatschappij. De reeds gemelde groote brand te New York ontstond door het vlam vatten van een overloopend vat met petroleum beneden in een der pakhuizen. Dat pakhuis stond weldra in lichte laaieen de vlammen, door het vele brandbare dat er aanwezig was gevoed, breidden zich met groote snelheid uit. Zij waren zoo hevig, dat de brandweer een paar uren lang er niets tegen kon doen. Het was een grootschmaar vreeslijk schouwspel zooals men daar in jaren niet had gezien. De duizenden toeschouwers moesten, wegens de groote hitte, op een af stand van minstens 3()0 meter blijven, dichter bij was het niet uit te houden. Gelukkig woei het niet erg; bij een krach- tigen wind zou de verwoesting nog veel grooter zijn geweest dan nu. Men heett berekend, dat in de Ver- eenigde Staten van Amerika, ieder jaar voor sigaren en sigaretten 186.500000 dollars wordt besteed en 20,000000 dollars voor rooktabak. Als men hier nog bijvoegt, dat het bedrag voor snuiftabak 50,000000 dollars is, dan is de geheele jaarlijksche rekening voor tabak 256,500000 dollars. Het geheele bedrag, dat Amerika door brandschade verloren heeft in 1886 is 120,000000 dollars. Hieruit blijkt dus, dat men jaarlijks twee maal zooveel geld betaalt aan tabak, dan de schade bedraagtwelke men door groote brandverwoestingen geleden heeft. De passagiers van de Danmark zijn allen gered en op de Azorische eilanden ge bracht, en wel door het stoomsship Missouri. 340 hunner gingen in dat schip naar Phila delphia. eenigen kwamen naar Lissabon en een ander gedeelte bevindt zich alsnog op de Azorische eilanden. Volgens de laatste berichten uit het Oklahoma gebied is er eene groote reactie ingetreden' na de overdreven bedrijvigheid van den jongsten tijd. Groote ellende en gebrek aan voedsel heerschen onder de land verhuizers, waarvan velen, met achterlating hunner goederen en hunner gekochte titels van grondbezit, even haastig vluchten als zij gekomen zijn. De vluchtelingen hoopen zich op in de nabijgelegen streken, evenals vóór de openstelling van Oklahoma. Dientenge volge dalen de prijzen aldaar geweldig, vooral die van de op speculatie gekochte gronden, waarvan vele thans onverkoopbaar geworden zijn. WAALWIJK. CONCERT door de lièdertafel «Oefening en Vermaak» van Waalwijk en Bezooien, op Zondag 28 April 1889op de zaal Musis Sacrum. Aanvang 7Vg ure precies. WAALWIJK 27 April 1889. Aanstlanden Donderdag 2 MeiJAAR MARKT, te Waalwijk. De herijk van maten en gewichten zal in onze gemeente plaats hebben 13 en 15 Mei a. s. namiddags ll/2 tot 51/» uur, en 14 en 16 Mei van voormiddags 6 tot 11 uur. Morgen namiddag ten 6 ure zal op Musis Sacrum alhier eene vergadering ge houden worden van leden der R. K. Kies- vereeniging in het district Waalwijk uit de gemeenten Waalwijk, Baardwijk, Bezooien en Waspik. Doelhet stellen van een candi- daat voor de provinciale statenin plaats van Dr. van Heijst die zijn verlangen heeft te kennen gegeven niet meer in aanmerking te komen. Nadat eene minderjarige dochter in deze gemeente een huwelijksaanzoek had ontvangen dat door hare ouders niet werd ingewilligd is zij er verleden Zondag met haren beminde van door gegaan. Hare ouders riepen de hulp der politie in door welker bemoeiingen hare verblijfplaats spoedig was opgespoord. Intusschen vernamen hare ouders, dat zij zou trachten eene plaats als dienstbode te krijgen, waarin zij gereedelijk toestemden. Van hare huwlijksplannen schijnt voorloo pig niets te komen. Donderdagavond is er een buitengewoon nummer van de „Staatscourant" uitgegeven met het volgende bericht omtrent den toe stand van Z. M. den koning. Volgens verklaring van prof. Rosenstein en degeneesheeren des. konings is de toestand van zijne majesteit op dit oogenblik naar omstan digheden zeer gunstig. De ernstige stoor nissen van het zenuwleven zijn geheel ge weken de slaap is rustig en verkwikkend de voeding is voldoende, en de krachten des konings nemen zichtbaar toe. De vereenigde vergadering der staten- generaal tot ontvangst van de wetsvoordracht tot benoeming van een regent of regentes is thans bepaald op 30 April a. s. Naar wij vernemen, zal het ontwerp door de regeering persoonlijk bij de kamers wor den ingebracht. De wet betreffende het regentschap is gereed, H M. de koningin wordt als regentes voorgedragen. Zij heeft verleden week, toen minister Mackay op het Loo vertoefde, zich definitief voor die taak beschikbaar gesteld. Het kostte evenwel groote moeite H. M. te bewegen. Niet dat het haar ontbrak aan de persoonlijke bereidwilligheid, maar zij aarzel de omdat de mogelijkheid van herstel des konings allerminst bleef buitengesloten. De indiening der regentenwet is nu echter weder vertraagd als gevolg der gunstige wending, welke zich in den toestand van Z. M. voor deed. De geneesheeren moeten echter van oordeel wezen dat de beterschap weder zou kunnen worden gestoord als de koning tot het verrichten van werkzaamheden overging. De prikkelbaarheid van Z. M. zou zich dan weder spoedig kunnen openbaren. Opmerke lijk is het niettemindat Z. M., zoodra hij weder tot volle bewustzijn kwamterstond naar de staatsstukken vroeg. Het besef van plicht is bij hem diep geworteld. Bij de tweede kamer is een wetsont werp ingediend tot instelling eener staats commissie van 13 leden, tot voortzetting der arbeidsenquêteen vaststelling van hare bevoegdheden en van de wijze waarop zij werken zal. Verschillende bepalingen der enquêtewet zijn op déze enquête toepasselijk verklaard. De opdracht is dezelfde als aan de kamer commissie, alleen wordt de goedkeuring des ministers vereischt voor de inrichting en den omvang der werkzaamheden. De staatscommissie zal gesplitst worden in drie afdeelingendie gelijktijdig op ver schillende plaatsen verhooren kunnen afne men. De commissie wordt ook bevoegd ver klaard schriftelijk inlichtingen in te winnen. De enquête moet zijn afgeloopen vóór 1 Januari 1891. Militie De Raad van State, waarnemende het koninklijk gezag, heeft uit overweging der noodzakelijkheid om de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1884 en de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1885 na het verstrijken van hun gewonen diensttijd alsnog in dienst te houden, op de voordracht dei ministers van oorlog, marine en binnenlandsche zaken, het volgende be paal d „De afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1884 en van de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1885 wordt geschorst, tot dat zal zijn beslist omtrent de bij de staten-generaal ingedien de voordracht van wet, strekkende om hen tot langeren diensttijd te verplichten." Het jongste nummer van den „Specta tor" bevat een plaat met het opschrift „Een Paaschei voor Nederland". Zij stelt voor een mandgevuld met groen waarin zich een groot ei bevindt, dat prijkt met de woorden „Ontwerp schoolwet." Onder de plaat is geschreven „Dit merkwaardige paaschei, gelegd door het ministerie, Is een natuurhistorische mysterie. Om er een schoolwet uit te doen groeien, Moeten er honderd en vijftig parlementaire hanen op broeien." Uit Oosterwijk wordt van 24 dezer gemeld -. Dezen nacht had er tusschen hier en Til burg een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Aan eenen overweg nabij deze gemeente kwam een goederentrein omstreeks 3 uren des nachts in botsing met een wagen, be spannen met een paard, waarmede een vrouw met haren zoon zich naar de markt begaven. Gelukkig liepen dezen er naast, anders waren zij vermoedelijk verongelukt, daar de wagen door de locomotief werd medegesleept; nu hadden zij den tijd terug te loopen en zich zoo te reddenook het paard ontkwam op onverklaarbare wijzede strengen waren ge broken, en men vond het dier rustig grazend langs den weg. De vrouw met haren zoon en eenige geredde koopwaar werden met den trein meegenomen. Meer dan waarschijnlijk heeft de vrouw den boom, die den weg afsluit, opgelicht om niet te wachten, en is juist op dat oogenblik de trein gekomen. Het gebeurde moge thans eene reden zijn om aan dien overweg andere maatregelen te nemen. Vroeger was daar een zandweg, die weinig gebruikt werd, en kon men den afsluitboom niet oplichtenzonder groote krachtsinspanning en verbreking. Thans kan een kind den boom oplichten en loopt er een kunstweg die zeer druk bereden wordt ook des nachts, wanneer het wel gebeurt dat er op één nacht bijna 100 voertuigen pas- seeren. Voorwaar geen plaats voor een trek boom bediend door eenen wachter, die op 360 meter afstand is geplaatst. Donderdag ochtend brandde de woning afbewoond door en toebehoorende aan J. Marlog te Reek. De belendende gebouwen bleven gespaard; van den inboedel is slechts weinig geredniets was verzekerd. —Uit Kuik wordt van 24 April gemeld Heden middag ontstond door onvoorzich tigheid van eenige jongens een begin van brand in een dennenbosch aan den grintweg naar Haps, tegenover de zoogenaamde Witte Poort. Dooi" het krachtig optreden van eenige in de nabijheid werkende personen werd het vuur in zijn eersten voortgang gestuit, waardoor een groot onheil werd voorkomen. Thans brandden slechts ongeveer 30 aren dennenbosch en eikentakhout afmaar was de hulp niet zoo spoedig en doelmatig ge bracht, dan waren de gevolgen niet te over zien geweest, daar de wind het vuur in de richting dreef van ruim honderd hectaren dennen- en eikenhout met zeer ruige heide. Te Geldrop is een huis, bestaande uit drie woningen, toebehoorende aan B. van der Ploeg, geheel afgebrand. De inboedels gingen mede grootendeels verloren. Alles was verzekerd. Waspik, 24 April. Heden werd met goed gevolg te water gelaten van de werf van den scheepsbouwmeester A. Ruitenberg de ijzeren zeilaak Hoop op Zegen, groot 85 last, voor rekening van den heer M. J. van der Kaa. BaBaws^WiV-TWBBBagaaaiaMBsagsaaaraMiniiii mmmmimm CAPELLE. Yan 19 tot 26 April. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Gerrit Verha gen, 25 jaren en Adriana Musterd, 20 ja ren Willem de Rooij, 27 jaren en Adriana Boeser, 22 jarenOornelis Gerrit Hoef nagel, 25 jaren, te Waalwijk en Adriana Johanna van Zuilkom, 23 jaren Anto- nie Rekkers, 25 jaren en Adriana Mallant 27 jaren, te Genderen; Gerrit van der Wiel, 26 jaren te Waspik en Johanna Borst lap, 27 jaren. HUWELIJKS-VOLTREKKING: Willem Kruijf, 21 jaren, te Almkerk en Antonia van Zeist, 19 jaren.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2