Nummer 35. Donderdag 2 Mei 1889 12e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. "VHsT IE T.A ANTOON TIELEN, De graanmarkt. Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. 70 E. Werner. en liiiiifflilraalsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden /1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De Weener „Neue Presse" zeide in een harer laatste nummers, na den toestand der internationale graanmarkt onderzocht te heb ben, dat Europa binnenkort getuige kan zijn van een „wilde stijging* der broodprijzen. De oogst van 1889 is nog veraf. Tot dan toe zal Europa te voorzien hebben in groote behoeften, en te Berlijn, te Weenen, zoowel als elders vindt men lieden die zich ver beeldendat het moeilijk zal z'jn den hon ger te stillen. Wel spreekt men het woord hongersnood niet uit, dat uit het economisch woordenboek schijnt te kunnen worden ge schrapt, maar toch vreest' men dat de werk man de bevrediging van zijn eetlust zeer duur zal moeten betalen. Laat ons den toestand eens nagaan. Sedert de maand Maart zijn de wegen zoowel over zee als door de binnenwateren van de landen van waar het graan komt weder open. Sedert het begin van het handelsjaar 1888/89 dat is te zeggen van 1 September 1888 tot 9 Maart j.l., heeft Groot-Bril tannie aan tarwe en bloem ingevoerd dit laatste berekend in koren 29,243,471 hectoliter. Van 9—16 Maart zijn op de kust aangeko men 881,000 hectoliter en 5,742,000 heet. waren aangekondigd. In 't geheel dus heeft Engeland van 1 September 1888 tot half Maart 1889 ont vangen 35,886,000 heet. tarwe en bloem waarvan het ongeveer 15^ zal hebben uit gevoerd. Er blijven dus ongeveer 30 millioen hectoliter over. Volgens de officieele gegevens der statis tiek heef: Frankrijk van 1 Augustus 1838 tot 1 Maart 1889 ingevoerd 10.490,000 hecto liter tarwe en bloem, berekend als graan. Op 1 Maart waren daarenboven in de en trepots der douane aanwezig 4,293,000 HL., op weg 1.107,000 HL, zoodat in het tijds verloop van 1 Augustus 1888 tot 1 Maart DOOK Vastberadenheid en kracht spraken uit deze voorden. De roode gloed van het vuur bescheen Waldemar's gelaatstrekken, die op dit oogenblik als uit metaal gegoten waren. De vorstin moest het wederom toestemmen, dat 't haar zoon was, die daarvoor haar stond, met die onheilspellende blauwe ader nan de slapen, met dien blik en die houding „alsof men de moeder zelve zag." Ze had zich tot hiertoe tevergeefs een voorstelling trachten te maken, hoe het mogelijk was dat Waldemar, die koele, sombere Waldemar met zijn terugstootend uiterlijk, boven haar Leo kon wor den voorgetrokken, dat hij zijn schoonen, galan ten broeder in het hart eener vrouw kon ver dringenmaar op,dit oogenblik begreep zij het. //Hebt gij vergeten wie uw tegenstander is?" vroeg zij ernstig. „Broeder tegen broeder! Moet ik die vijandige, wellicht bloedige ontmoeting tusschen mijDe beide zonen mede aanzien? Denkt ge dan in het geheel niet aan mij en wat ik daarbij moet uitstaan „Uwe zonen herhaalde Waldemar. „Die moe derlijke angst en tederheid gelden in elk geval maar één van uwe zonen. Gij vergeeft mij niet, dat ik het geluk van uw lieveling heb verstoord] en ik weet eene oplossing, die u weinig tranen zou kosten. Maar houd u bedaard! Wat ik kan doen om een noodlottigen afloop te voorkomen, dat zal geschieden; zorg alleen dat Leo het mij mogelijk blijft maken een broeder in hem té zien. Gij hebt een onbeperkten invloed op hem naar u zal hij liooren ge weet, ik heb geleerd mijn natuur in bedwang te houden, maar mijne zelfbeheerscliing heeft haar grenzen maakt Leo het al te erg, aan sta ik voor niets meer in. Hij heeft er weinig slag van, de eer van een ander te ontzien, als hij zich beleedigd acht Hier werden zij gestoord. Een onderofficier van het detachement, dat Wilicza den vorigen da" gepasseerd was, verlangde den eigenaar van het Advertentiön 1 7 regels J 0,60 daarbO/eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, morden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. 1889 Frankrijk van het buitenland ontvangen heeft 15,901,000 HL. graan en bloem. Men heeft uitgerekend dat gedurende het handelsjaar 1888/89 Engeland noodig zou hebben 50 millioen HL. en Frankrijk 22 millioen. In öj/g maandvan 15 Maart tot 1 September zal Engeland dus nog moeten invoeren 20 millioen HL. en Frankrijk in 5 maanden, van 1 Maart tot 1 Augustus, na genoeg 6 millioen HL., samen dus 26 mil lioen HL. Bij die 26 millioen HL. moet men voegen de behoefte der andere invoerlanden Italië, Nederland, Belgie, ZwitserlandSpanje en Portugal, bedragende 15 millioen HL. In 't geheel zijn er dus noodig 41 mil lioen HL. Het departement van Landbouw te Was hington heeft den stock bij de farmers der Unie op 1 Maart geschat op 39 millioen HL., terwijl de handelswereld de hoegroot heid van dien voorraad veel lager heeft ge taxeerd. In Engeland gelooft men dat de Vereenigde Staten tot September nog 6 mil lioen H. L. naar Europa zullen kunnen zen den. Wat Rusland aangaat, dat van 1 Januari tot 15 Maart 51,663,000 pud heeft uitgevoerd van 1 Augustus 1888 tot 1 Maart 1889 heeft het uitgevoerd 189/10 millioen hectoliter dus 2?/]o millioen per maand terwijl vanaf einde December tot half Februari, de meeste zijner uitvoerhavens door het ijs'gesloten zijn geweest. Blijft deze hoeveelheid van 27/10 millioen per maand aanhouden van 1 Maart tot 1 Septemberdan zal de uitvoer van Rusland nog bedragen 16 millioen HL. Verleden jaar heeft Rusland gedurende hetzelfde tijdsver loop van 1 Maart tot 1 September alleen naar Engeland 63/4 millioen HL. uitgevoerd. De Indiën hebben verleden jaar van 1 Maart tot l September bij de 2!/o millioen HL. geleverd en zullen dit waarschijnlijk ook van 't jaar doen. De bijdrage van Chili en Australië voor de Europeesche behoefte be droeg verleden jaar van 1 Maart tot 1 Sep- kasteel terstond t,e spreken. Waldemar begaf zich naar hem toe. Hij was er in de laatste dagen aan gewoon, dat zulke onverwachte stoornissen zich juist dan voordeden, als hij het minst in de stemming verkeerde om er zich mede op te houden. De onderofficier bevond zich in de voorkamer, llij bracht den landheer een groet en een ver zoek van zijn chef over. Terstond naaat het de tachement op zijn post was aangekomen, had deze zich verplicht gezien de rust te handhaven. Gedurende den nacht had er aan gene zijde van de grenzen een heltig gevecht plaats gehad, dat met de nederlaag van de opstandelingen eindigde zij vloden in de grootste wanorde, terwijl de overwinnaars lien met verbittering nazetten. Een deel van de vluchtelingen was de grenzen over getrokken. Hier hadden zij een patrouille ont moet, die hun de wapens had ontnomen en naar L. zou voeren. Onder deze bevonden zich echter eenige zwaar gewonden, die, zooals men vreesde, het transport niet konden verdragen; zouden ze voorloopig in het naburig Wilicza mogen opgenomen worden De wagen met de zieken was reeds onder in het dorp. Waldemar verklaarde zich terstond bereid aan dit verzoek te voldoen en liet onmiddellijk in de woning van den administrateur de noodige aanstalten maken om de gewonden te ontvangen. In pei'soon ging hij derwaarts, door den onder officier gevolgd. De vorstin was onderwijl alleen achtergebleven. Zij had deze tijding niet gehoord en geen notitie genomen van de reden, waarom haar zoon haar verliet ze was met geheel andere gedachten bezield. Wat nu? Die vraag doemde telkens weer als een dreigend spook voor haar op, dat zich door niets liet verbannen; indien de beslissing ook mocht uitgesteld worden, hiermede werd ze niet opgeheven. De vorstin kende hare zonen le goed, om niet te weten wat het gevolg zou zijn als ze elkaar als vijanden ontmoetten, en doodvijan den moesten ze worden van het oogenblik al' dat Leo de waarheid ontdekte. Hij, wiens ijver zucht reeds bij de eerste losse verdenking zoozeer werd opgewekt, dat ze hem bijna zijn plicht uit het oog deed verliezen, als hij thans vernam dat zijn broeder hem inderdaad het hart zijner aan staande had ontroofd, als Waldemar's slechts uit- tember l1/* millioen HL. Dit jaar verwacht men van die twee stre ken in hetzelfde tijdsverloop slechts 1/2 mil lioen HL. Tot dekking der behoeften van Engeland en Frankrijk, zijnde 26 millioen HL. zullen Amerika Rusland Indie Chili en Australië 25 millioen HL. kunnen leveren; het overige 1 millioen zal kunnen komen van Egypte en Argentie. In de behoefte van Italië, Nederland Belgie, Duitschland Zwitserland Spanje en Portugal, in 'tgeheel 15 millioen HL., kan voorzien worden door RumenieServie en OostenrijkHongarije die zelfs 2 millioen HL. meer zouden kunnen uitvoeren niette genstaande deze drie landen dit jaar nieuwe afzetmarkten gevonden hebben. Oostenrijk is er in geslaagd graan in natura naar Brazi lië te zenden wat zonder precedent is. Hieruit valt af te leiden dat de landen van voortbrenging in staat zullen zijn aan Westelijke Europa al het graan te leveren, dat het noodig zal hebben. Misschien zullen de prijzen omhoog gaan, maar van hongers nood kan er geen sprake zijn de voor ver bruik noodige hoeveelheid bestaatdit is het voornaamste. Maar wat tegenover deze cijfers die te nauwernood een evenwicht constaieerente zeggen van hen die door kunstmiddelen den internationalen graanhandel trachten te bemoeilijken Van het onderzoek, ingesteld door de com missie van instructie uit den Franschen se naat als hooggerechtshof, gaat de aardigheid ook al af, incidenten komen niet voor en alleen daardoor zou de aandacht van het publiek op de „faits et gestes" van de com missie van negen gevestigd zijn gebleven; het hooggerechtshof zelf is niet populair en de tentoonstelling neemt aller belangstel ling in beslag. Alles saamgenomen bestaat wendig beteugelde woestheid weer met al hare vroegere kracht in dien strijd uitbarstte de moeder sidderde voor den "afgrond, die zich bij deze gedachte voor haar opende. Ze wist dat zij dan machteloos zou zijn, ook tegenover haar jongstgeborene, dat haar invloed op hem in dit opzicht te kort schoot. Waldemar zoowel als Leo stroomde het bloed hunner vaders door de aderen, en welke contrasten Nordeck en vorst Baratowski ook mochten geweest zijn, in eene zaak stemden zij overeen: het was beiden even onmogelijk geweest de eens geprikkelde harts tochten te bedwingen. De deur van het zijvertrek werd geopend. Mis schien kwam Waldemar terug; maar neen, 't was een sneller, onrustiger voetstap dan de zijne. _<u ruischten de plooien der portiere, die haastig door den binnentredende ter zijde werd gescho ven, en met een uitroep van schrik en blijdschap snelde de vorstin van haar zetel op. „Leo! Gij hier?" Vorst Baratowski lag in de armen zijner moe der. Hij beantwoordde hare omhelzing wel, maar uitte geen woord ter harer begroeting. Zwijgend drukte hij haar aan zijn bor-stde beweging verried niet dat hij blij was haar terug te zien. „Van waar komt ge?" vroeg de vorstin, bij wie de bezorgdheid reeds spoedig de overhand verkreeg over de verassing. „Zoo eensklaps, zoo onverwachts! En hoe kunt ge zoo onvoorzichtig zijn u bij lichten dag op het kasteel te laten zien? Ge weet immers, dat ge hier overal met gevan genneming bedreigd wordt. De patrouilles gaan overal rond. Waarom hebt ge niet gewacht tot dat het donker werd Leo richtte zich uit hare armen op. „Ik heb lang genoeg gewacht. Sedert gisteren avond ben ik op de been den geheelen nacht heb ik op de pijnbank gelegen, 't was onmogelijk de gren zen te passeeren ik moest mij verborgen hou den. Eindelijk, bij het aanbreken van den dag, gelukte mij dit en heb ik de bosschen van Wi licza bereikt maar toen kostte het nieuwe in spanning tot het kasteel door te dringen. Hij stiet dit alles opgewonden en met afge broken volzinnen uit. Zijne moeder ontdekte eerst thans, hoe bleek en ontroerd hij er uitzag. Met zacht geweld liet ze hem op een stoel plaats nemen. „Bekom eerst wat! Dat waagstuk heeft u doo- er dus wel grond voor het bericht van de XlXe Siècle, dat de commissie voornemens is ongeveer 20 Mei het onderzoek te sluiten. Er bestaat eene dubbele reden voor dat de vertegenwoordigers der vreemde mogend heden te Parijs de feestelijkheden van de opening der tentoonstelling niet bijwonen, ten eerste omdat het jubileum van de revolutie er mee in verband staat eri ten tweede omdat hun staten niet officieel aan de tentoonstel ling deelnemen. Men had nog gehoopt, dat de vertegen woordigers, met uitzondering van dien van Rusland, zij het dan ook niet officieel, zou den deelnemen aan het feest van 5 Mei, de samenroeping der rijksstanden doorLodewijk XVI, maar ook dit zal niet geschieden; naar de Köln. Zeitg. meent een gevolg van Frank- rijks onwelwillende politiek tegenover de an dere mogendheden behalve Rusland. Het voorstel van inkomstenbelasting, dat reeds door Duitschlands keizer is goedge keurd dus voor dat het in den landdag komt-— schijnt niet in behandeling te zul len komen vóór de verkiezingen voor den ijksdag, naar men van officieuse zijde meldt met het doel de krachten der volksverte genwoordiging niet te verdeelen om daardoor de kans open te stellen, dat de werklieden pensioenwet nog in deze zitting tot stand komt. Deze mededeelingen van officieuse zijde gaan vergezeld van de opmerking, dat men het over de grondbeginselen van het voorstel in den ministerraad volkomen eens is. Is dit bericht juist, dan rijst de vraag waartoe men de leden van den landdag dan laat samenkomen voor een onbeteekenende zitting van enkele uren. Over het te verwachten proces tegen de sociaal-democratische leden van den rijksdag wordt druk geschreven en de officieuse Hamb. Korr. heeft ei zelf wat al te veel van gezegd door als gronden van aanklacht dezelfde te noemen als die van het proces, dat op het oogenblik te Elberfeld in behandeling is. mammmmtmmmm delijk vermoeid. Hoe roekeloos, leven en vrijheid op het spel te zetten, ter wille van zulk een kortstondig weerzien Gij begrijpt toch zelf, dat onze angst voor u al onze vreugde verstoort. Het is mij onverklaarbaar hoe Bronislaw u heeft kunnen laten gaan. De strijd is immers in vol len gang." „Neen, neen," viel Leo in. „In de eerste vier entwintig uren geschiedt er niets bijzonders. Wij zijn nauwkeurig op de hoogte van de plannen der tegenpartij. Overmorgen, misschien morgen al, kan het tot een beslissing komen; zoolang blijft alles rustig. Als er een gevecht voor de deur stond, zou ik niet hier zijn; maar nu moest ik even naar Wilicza, al had het mij leven en vrijheid gekost." De vorstin zag hem bezorgd aan. „Ge hebt toch verlof van uw oom, Leo vroeg zij plot seling, alsof er een onbestemd vermoeden in hare ziel oprees. „Ja, ja wel barstte de jonge vorst uit. Hij vermeed echter zijne moeder hierbij aan te zien „Ik zeg u immers dat alles in orde, alles vooraf berekend is. Ik sta met mijn aldeeling in de bosschen van A. in volkomen gedekte stelling Mijn adjudant heelt tot mijne terugkomst het opperbevel in handen." „En Bronislaw „Oom heeft de hoofdmacht bij W. vlak aan de grenzen samengetrokken. Ik dek hem met de mimen den rug. Maar vraag mij nu niets meer moeder! Waar is Waldemar?" „Uw broeder?" vroeg de vorstin, verbaasd en ontsteld tegelijk, daar zij den samenhang begon te vermoeden. „Komt ge soms om hem?" „Waldemar zoek ik!" barstte Leo thans uit. „Niemand anders dan hem! Hij is niet op het kasteel, z.-gt Pawlick, maar Wanda is hier. Dus heeft hij haar werkelijk naar Wilicza gevoerd als een buir, die hij veroverd heeft, als zijn eigen dom, en zij heeft dat toegelaten Maar ik zal hem toonen, wien Wanda toebehoort en haar evenzeer." „Om Godswil, Leo, ge weet „Wat er in de houtvesterswoning op de gren zen is voorgevallen? Ja, dat weetik. De knechts van Osiecki troffen gisteren met mij samen zij vertelden mij wat zij hadden bijgewoond'Be- gnjpt ge nu, waarom ik, het kostte wat het wilde naar Wilicza moest?" (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1