BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk, Amerika. BINNENLAND. Zulk een openbaarmaking uit de acten van een nog hangend proces is bij de wet ver boden maar zulk een officieus blad mag een potje breken, onder vrienden ziet men zoo nauw niet, dat heeft de Köln. Zeitg, ook mogen ondervinden bij het Geftken-proces. Dat Crispi, de Italiaansche premier, niet zoo vast in zijn schoenen staat als eenige maanden geleden, blijkt uit het feit, dat hij interpellaties aangaande zijn houding tegen over Frankrijk liefst vermijdt. Zoo ook nu weer inzake een aangekondigde interpellatie over den beweeggrond van gene raal Menabrea's (Italiaansch gezant bij de Fransche regeering) verwijdering van Parijs op het oogenblik, dat aldaar de groote feestelijk heden plaats vinden. De generaal moet order hebben ontvangen om dadelijk naar Parijs terug te keeren. Het bericht, dat de Italiaansche gezant bij het Fransche gouvernement, op bepaalden last zijner regeering nu toch de tentoonstel- lings-feestelijkheden te Parijs zal bijwonen, heeft te Berlijn zoowel als te Weenen een ongunstigen indruk gemaakt. In elk geval wordt van liberale zijden alles gedaan om te toonen hoeveel sympathie men gevoelt voor de republiek en hoezeer men een toevallig samentreffen van 's gezanten afwezigheid van Parijs, met koning Humberts reis naar Berlijn, zou betreuren. Crispi wordt van links naar rechts geslin gerd met betrekking tot deze quaestie en eveneens gaat het hem in zake Abessinië. Terwijl er van verschillende zijden op wordt aangedrongen om partij te trekken van de onlusten in Abessinië, wordt in tal van steden voornamelijk in noordelijk Italië— krach tig tegen elk nieuw optreden geprotesteerd. Niet minder dan drie voorstellen worden in den loop der Meimaand van minister Gautsch in het Oostenrijks heerenhuis tege- moetgezien aangaande de volksschool, ver andering van toezicht op het onderwijs en het godsdienstig onderwijs op de volksschool. Als waarschijnlijk cijfer van het door de Oostenrijksche-Hongaarsche regeering in de delegatiën aan te vragen nieuwe buitenge wone krediet voor militaire doeleinden, wordt 7 millioen genoemd, bestemd voor den aan koop van het noodige aantal Manlieher ge weren. Zeven millioen is als het gemiddelde cijfer te beschouwen, want van andere zijde wordt dit slechts als eerste eisch genoemd, terwijl weder anderen het te vragen krediet lager stellen. Rusland ziet Rumenie's plannen tot ver sterking met leede oogen aan en daarmede wordt in verband gebracht de geheime tegen stand van den Rumeenschen premier Catargi tegen het voorstel tot versterking van enkele forten aan de grenzen, door den minister van oorlog doorgezet en door de kamer aange nomen. De regeering heeft besloten het eeuwfeest der revolutie te herdenken in de spiegelzaal van het paleis te Versailles, dezelfde zaal waar Willem I in 1871 na den slag bij Sedan tot keizer van Duitschland werd uitgeroepen. Voor dit feest zijn 1600 uitnoodigingen ver zonden: 800 aan de leden der beide kamers, 300 aan vertegenwoordigers van het leger en de overigen aan geestelijken, ambtenaren en afgevaardigden van andere corporatien. De feestcommissie uit den Parijschen ge meenteraad zal ter eere van het eeuwfeest 400,000 francs onder de armen der stad ver7 deelen. Bij de opening der tentoonstelling zullen twee toespraken worden gehouden, de eene door den president der republiek, de andere door den minister-president Tirard. Beiden zullen slechts kortelijk het woord voeren. Het programma der plechtigheid vermeldt alle bijzonderheden. Ten twee ure verlaat de president der republiek het Elysée. Zijn be zoek in de tentoonstellings-gebouwen zal minstens drie uren duren. Voor eenige dagen zijn de paarden voor het rijtuig der koningin van Wurtem- berg, op den weg van Monaco naar Nice, geschrikt door het gerommel van een spoor trein, die uit een tunnel kwam, tengevolge waarvan zij op hol gingen. De paarden zijn tegen een muur aangerend: de leidsels braken en de paarden rolden op het talud, waar een boom, zonder welken zij in zee zouden ge vallen zijn, hen tegenhield. Een der dieren is gedood. De koningin is, evenals eene hof dame, die in het rijtuig gezeten was, onge deerd aan het gevaar ontkomen. Ook de koetsier is zonder letsel gebleven, maar een der bedienden, die uit het rijtuig sprong, heeft eene kneuzing gekregen. Naar de Daily News uit Madrid verneemt, heeft de regeering te Rome doen verklaren, dat noch het regentschap, noch het minis terie iets uitstaande heeft met het katholiek congres, hetwelk een zuiver privaat karakter draagt. Bij het katholiek congres, dat dezer dagen te Madrid plaats heeft, belooft het muzikale gedeelte, toevertrouwd aan de lei ding van den maestro don Jesus de Monas- terio, zeer belangrijk te worden, Ten eerste wordt de cantate uitgevoerd, die De Monas- terio componeerde voor het derde eeuwfeest der H. Theresia, op woorden door de heilige zelve geschreven, welke cantate alleen nog maar in Salamanca is gezongen. Daarenboven zal het schoone, overal bekende Tu es Petrus van den grooten Spaanschen meester Eslava ten gehoore gebracht worden, maar het voor naamste is de uitvoering van een werk, dat nog nergens, dan misschien vroeger in Rome, —men weet dat niet zeker— gehoord is, een ju weel van onschatbare waarde uit de eerste helft der 16e eeuw, een echt monument der oudheid op muzikaal gebied, nl. het beroemde motet „Lamentabatur Jacob", dat vroeger aan den onsterfelijken maestro Palestrina toege schreven, en voor een zijner beste werken gehouden werd. Door 'onderzoek o. a. van den abt Baini, die dat punt verklaart in zijn „Memorie storiche della vita e delle opere de Pierluiggi de Palestrina", is later gebleken, dat de eigenlijke maker een Spanjaard uit Sevilla was, don Cristobal Morales genaamd. Deze Morales was cantor van de Sixtijnsche kapel twintig jaar vóór Palestrina, en een der eerste componisten, die er zich op toelegden de muziek in overeenstemming te brengen met de woorden. Hij schonk zijn motet, dat zeer belangrijk is voor het contrapunt, aan Z. H. Paulus II. Eene kopie daarvan wordt bewaard in de bibliotheek Corsini en draagt het opschrift „Motetto de Giovanni Pierluiggi Palestrina, raro e famoso a d'admirabile studio ed ar- monia. De directeur der Capilla Real, don Valentin Zubiaurre, verblijf houdende in de Spaansche academie voor schoone kunsten, te Rome, nam een afschrift van het manus cript uit de bibliotheek Corsini en schonk het aan zijnen ineèster Eslava. Geen wonder dat de uitvoering, welke waarschijnlijk den laatsten dag van het congres plaats zal heb ben, met spanning tegemoet wordt gezien door liefhebbers van oude muziek. De Times hoort uit Alexandrië van aan houdende geruchten, dat El Senoussi's veld heer Aboe, nu drie weken geleden, Khartoem zou vermeesterd hebben en dat de mahdi zou zijn gevlucht. Volgens een bij Lloyd ontvangen tele gram uit Auckland kunnen de Amerikaansche schepen „Trenton" en „Vandalix" voor Samoa niet vlot gemaakt worden. De scheepskas van de „Trenton" is door den duiker in veiligheid gebracht. De „Eber" is geheel verloren, de „Nipsic" is vlot gekomen. Er zijn maatrege len getroffen om dit schip van Alost naar Auckland over te brengen. De Duitsche pers houdt zich druk bezig met de arrestatie te Bern van een Duitschen inspecteur van politie, op aanwijzing van een kleermaker te Bazel, die beweert van be doelden politieman 200 mark ontvangen te hebben wegens bewezen spionnage-diensten. Een gestreng onderzoek is ingesteld. Men herinnert zich de sensatiewelke in het Duitsche parlement «le onthulling heeft ge maakt van de handelingen van Duitsche agen ten in verschillende Zwitsersche kantons. De inspecteur van politie, van wien hier boven sprake is, Wohlgemuth genaamd, blijft noch s'.eeds in arrest. Dinsdag zal de Bonds raad beslissen of hij in vrijheid gesteld zal worden. De Duitsche gezant is van een en ander in kennis gesteld. De conferentie betreffende de Samoa- eilanden is Maandag namiddag ten %l/2 ure geopend in de congres-zaal van het paleis van den rijks-kanselier; de bijeenkomst heeft geduurd tot 33/4 uur. Omtrent het verhan delde is op voorstel van Duitschland besloten de strengste geheimhouding in acht te nemen. Volgens een bericht uit Bern heeft de Zwitsersche bondsregeering besloten dbe schuldigden in de zaak der bommenfabrica- tie te Zurich voor het bonds gerechtshot te brengenin plaats van ze bij de Zuricher kantonnale rechtbank te doen terechtstaan. Naar hetgeen uit St. Petersburg aan de „Daily News" wordt gemeld heeft het zich wel bevestigddat de Petersburger politie bewijzen in handen heeft omtrent het bin nensmokkelen van Zuricher dynamietbommen in Ruslandtnaar blijkt tevens, dat het haar nog niet is gelukt eene geheime bergplaats dezer projectielen op te sporeu. De bladen van de oppositie betuigen on verholen hun ongenoegen over de houding der regeering jegens Frankrijk. De afge vaardigde Cavalotti stelt voor ter gelegen heid van de opening der tentoonstelling brieven en telegrammen van gelukwensching te zenden aan den president der Fransche republiek. Alle liberale vereenigingen wor den uitgenoodigd aan de manifestatie deel te nemen. Crispi heeft in zake de expeditie naar het binnenland van Abessinië toegegeven en van den minister van oorlog bedongen een versterking van materieel en ammunitie te Massowah. Achthonderd spinners in de spinnerij te Trumau nabij Weenen hebben het werk ge staakt omdat de directie weigert het loon te verhoogen De meerderheid der commissarissen van de tramweg-maatschappij te Weenen heeft haar ontslag als zoodanig genomen. Naar men zegt, ontving de maatschappij een ver zoek der regeering om inlichtingen omtrent de inrichting en het bestuur over het zieken en pensioenfondsomtrent het opleggen van straf aan de beambten, alsmede over de wijze van ontslaan uit de betrekking. De gemeen teraad zal het plan tot overneming der aan- deelendie4 't bezit zijn van den groot sten aandeelhouder Reitze, in overweging ne men. De regeering, aldus luidt een later bericht, heeft de tramweg-maatschappij met seques - stratie bedreigd, wanneer vóór 15 Mei niet alle nieuwe voorgeschreven regelen zijn inge voerd. Op 12 na, hebben alle koetsiers het werk 'hervat. Gedurende de ongeregeldheden te Weenen bij gelegenheid van de werkstaking zijn 460 personen gevangen genomen en 206 gewond, waarvan 40 poiltieagenten en 20 soldaten. Nog een aantal gewonden worden bij particulieren verpleegddeze nog niet mede geteld. Aan eigendommen is voor 10000 florijn schade aangericht. Het tramwegverkeer is weder in vollen gang. De invoering van een werktijd van twaalf uren voor de koetsiers zal eerst daags geschieden. Maandag zijn te New York de feestelijk heden begonnen ter herinnering aan het feit, dat Washington honderd jaar geleden tot president werd gekozen. De beurs en alle scholen zijn tot Donderdag geslotendeze drie dagen zijn uitsluitend aan feestelijkhe den gewijd. De stad is vol bezoekers uit alle deelen der Vereenigde Staten. President Harrison en het kabinet nemen op hun reis van Was hington naar New-York denzelfden weg, wel ken Washinhton destijds van Mount-Vernon genomen heeft. In de haven zijn alle sche pen met vlaggen getooid, twaalf oorlogsche pen en eenige honderden stoombooten lig gen voor anker. De president zal onder het lossen van saluutschoten de haven hinnen- stoomenom door een feestcomité in de Wallstreet ontvangen te worden en vandaar naar het stadhuis te gaan, waar hij door tienduizend schoolkinderen zal toegezongen worden. Maandagavond moest een bal in het opera gebouw p'aats hebbende prijs voor een loge voor toeschouwers bedroeg reeds 300 dollars. Dinsdag had een parade plaats waaraan 35000 man deelnamen. Heden volgt een optocht, waarin de staten, nationalitei ten en industrieën vertegenwoordigd zullen zijn. Aan dien optocht zullen 100,000 per sonen deelnemen. Circa 300 wagens zullen in den stoet zijn. Overal hcerscht veel geestdrift. (p— WAALWIJK 1 Mei 1889. Op de verleden Zondag alhier gehouden kiezersvergadering is bij acclamatie tot can- didaat voor het lidmaatschap der provinciale staten geproclameerd de heer Mr. J. A. Loeff, advocaat-procureur te 's Bosch. De uitslag der wedvlucht van Utrecht, gehouden op Zondag 28 April, door de so cieteit „De Postduif" alhier, is als volgt le PrijsL. Wagemakers wiens duif aan kwam om 12 ure 24-19 2e Prijs A. v. d. Lee 12 26-22 3e PrijsL. Wagemakers 12 28-14 Wegens te weinig deelneming kon aan het planom de wedvlucht algemeen te doen zijn, geen uitvoering gegeven worden. De Staatscourant deelt een besluit mede 29 April, in naam van Zijne Majesteit Willem III genomen en aldus luidende De Raad van State, krachtens art. 45, 2°. der Grondwet waarnemende het Koninklijk gezag Gezien de voordracht van den Raad van Ministers van 29 April 1889 Gelet op art. 47 van de Grondwet Heeft goedgevonden en verstaan 1°. met wijziging van het Koninklijk be sluit van 25 April 1889 n°. 6 te bepalen dat, alvorens het ontwerp van wet tot benoeming van eene Regentes van het Koningrijk, in de bij dat besluit bedoelde vereenigde vergade ring der Staten-Generaal wordt aangeboden, aan die Hooge Vergadering zal worden voor gesteld een besluit te nemen, waarbij wordt verklaard dat het in art. 38 van de Grondwet omschreven geval heeft opgehouden te be staan 2°. de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie te machtigen evenbedoeld voorstel aan de vereenigde vergadering der Staten-Generaal aan te bieden. Afschrift van dit besluit zal worden gezon den aan den Raad van Ministers, aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie en aan de beide Kamers der Staten- Generaal. Het besluit is gecontrasigneerd door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie. In de gisteren gehouden vereenigde zitting van de staten generaal heeft de mi nister-president Mackay verklaard, dat de toestand des konings sedert 7 April zoo sterk verbeterd is dat, op advies van de geneesheeren, de ministerraad in overeen stemming met den raad van state voorstelt te verklaren, dat de koning weer in staat is de regeering waar te nemen. Het voorstel is naar de afdeelingen ver zonden, die heden om 1 uur bijeen komen. Een telegram van het Loo verklaart, dat het zoo bijzonder herstel des Konings zich van dag tot dag al meer bevestigt. Naar wij vernemen, gaat Z. M. dage lijks in beterschap vooruit, en bestaat er alle hoop op herstel van gezondheid. Blijft deze gunstige wending aanhouden, dan zou door Z. M., in overleg met zijne geneesheeren, besloten zijn dezen zomer in het buitenland door te brengen tot volkomen herstel van krachten. Zelfs wordt reeds de 3de Mei genoemd als de dag, waarop het vertrek van Z. M. is bepaald. Dit bericht wordt heden bepaald tegen gesproken De regeering heeft, naar aanleiding van het eindverslag, nog eenige wijzigingen ge bracht in het wetsontwerp, houdende bepa lingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel, voornamelijk betreffende de straf bepalingen. Nadere overweging heeft niet geleid tot de overtuiging, dat eene definitie van het begrip van levering in het ontwerp behoort te worden opgenomen. De bedoeling van art. 667 B. W. is duidelijk, en vanzelf spreekt het, dat daaronder begrepen is de levering van voor het buitenland bestemde surrogaten van boter. Voor de definitie van de uitdrukking „openbare verkoopplaatsen" acht de regee ring geen nadere overweging noodig. Volgens het weekblad „De Ingenieur" is weldra eene algemeene wettelijke regeling van de verzekering van werklieden tegen on gelukken te verwachten. Aan het ministerie van waterstaat wordt naar het U. D. meldt een wetsontwerp voorbereid tot wederinvoering van het stelsel van octrooien voor uitvindingen. Generaal Reuther, lid van de 2e Kamer en oud-minister van oorlog is overleden. In de Tilburg gehouden algemeene vergadering van het „Tilburgsch Algemeen Verzekeringsfonds voor Werklieden" is be sloten tot eene verandering in het bedrag der uitkeeringen bij tijdelijke onbekwaamheid tot werken, wegens ziekte of verwonding, zoodat die uitkeeringen als volgt zijn vast gesteld klasse 1 f 2.40 p. week of f 0.40 per werkdag; klasse 2 f 4.80 per week of f 0.80 per werkdag: klasse 3 f 7.20 p. week of f 1.20 per werkdag; klasse 4 f 4.80 per week of f 0.80 per werkdag. Eene belangrijke quaestie van strafrecht is Maandag voor den Hoogen raad behan deld, nl. ter zake van het beroep, ingesteld door den proc. gen. te 's Hertogenbosch, tegen een arrest van het hof aldaar, waarbij een Roermonder ontslagen was van alle rechts vervolging. Deze Roermonder had in eene strafzaak, wegens mishandeling, drie getuigen k décharge omgekocht om in strijd met de waarheid, te zijnen voordeele eene verklaring onder eede af te leggen. Nadat zij reeds eene valsche verklaring onder eede hadden afgelegd, kwamen zij nog ter terechtzitting daarop terug. Alsnu werd tegen den omkooper eene strafvervolging ingesteld wegens het opzettelijk uitlokken van eene valsche ver klaring onder eede, dat door een begin van uitvoering is gevolgd Advocaat mr. M. P. G. Kappeijne van de Coppello, optredende voor den Roermonder, bestreed in een uitvoerig en belangrijk plei dooi de memorie, door den proc. gen. te 'sBosch ingediend. Hij ontkende dat de ge tuigen zich aan meineed hadden schuldig gemaakt. Het verhoor was nog niet gesloten, toen zij op de verklaring terug kwamen en zij kwamen op die verklaring terug uit vrijen wil, daar het van hun wil afhankelijk was, ook na de aansporing des presidents, bij hunne valsche verklaring te volharden. Zij pleegden dus geen misdrijf en dat de Roer monder auctor intellectualis van de poging tot misdrijf zou geweest zijn, ontkende pleiter geheel. Art. 47, 2°. strafrecht, is ten onrechte door den proc. gen. te 'sBosch beschouwd als voor een bijzonder misdrijf geschreven „omkooping tot het plegen van een strafbaar feit." Volgens de eerste beginselen van strafrecht kan er geen auctor intellectualis zijn, als er geen strafbaar feit gepleegd is door een an der. Hij vroeg bevestiging van het arrest met onmiddellijke invrijheidstelling van den gerequireerde. De conclusie is bepaald op 13 Mei. Volgens een door het huis Antony Gibsons uitgegeven en in de dagbladen be kend gemaakt prospectus wordt het onver kocht gedeelte van de 61/! pets. geconsoli-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2