Nummer 37. Donderdag 9 Mei 1889. 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. YINETA, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Luxemburg. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. 72 E. Werner. Echo van het Zuiden, Waalwtyksche en Langstraatsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarbo /eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De val van het Comptoir d'Escompte te Parijs is voor Frankrijk een ramp zonder voorbeeld. In 't kort gezegdvan de bank blijft niets over, noch het kapitaal noch de reserve. Behalve de verbintenissen met mijn-maat schappijen aangegaan, had de disconto-bank aan de metaal-maatschappij 146.480.615 fr. voorgeschoten50 millioen meer dan het geheele kapitaal en de reserve. Als waarborg was gegeven 67,827 ton ko per tegen den koers van 40 pond sterling (960 francs) dus zou er toch reeds een verlies zijn van 78 millioen, maar of tegen 40 pond sterling een kooper kan worden gevonden, terwijl het koper op het oogenblik op 36 staat, is de vraag. De koper-speculatie heeft aardig wat geld verslonden; de bank heeft 170.00b ton ge kocht voor 325 millioen, en zelfs als men nu 40 pond st. per ton kon maken, zou het verlies nog ruim 155 millioen bedragen. Dit verlies is betaald door het geheele kapitaal van de Bank, door het geheele kapi taal van de metaal-maatschappij (aandeelen en obligatien) en door 22 millioen van de kapitalisten door deelneming aan de specula tie. De feestelijkheden ter herdenking van het 100-jarig jubileum der groote Fransche revo lutie, hebben Zondag in Frankrijk een aan vang genomen en ook de internationale tentoonstelling ter viering van dat jubileum, de wedstrijd, waarop de volkeren der wereld proeven komen afleggen van hun bekwaam heid en ontwikkeling, van de hoogte waarop kunst, nijverheid en wetenschap staan, is ge opend. De plechtigheid van Zondag te Versailles is niet bijgewoond door de leden der rech terzijde zoo van Kamer als Senaat, maar de boulangisten schijnen het volk beter te ken nen, want zij hebben in een opzettelijk daar toe belegde vergadering het besluit genomen deel te nemen aan de herinneringsfeesten en DOOR Zwijgend zag Waldemar eenige seconden zijne moeder aan, die liem eer van een leugen beschul digde dan dat ze aan een misslag van zijn broe der geloofdeen misschien was het dit, dat zijne stem zoo kil en onmeedoogend maakte, toen hij hernam Vorst Baratowski was een gewichtige post toevertrouwd, met streng bevel dien niet te ver laten. Met zijn schaar dekte hij zijn oom den rug. Vorst Baratowski ontbrak op dien post, toen de nachtelijke overval plaats had; de aan voerder ontbrak en de overigen waren niet tegen die overrompeling bestand. Ze verweerden zich in het wild, zonder eenig overleg het eindigde met een bloedbad. Omstreeks twintig man red den hun leven, door op ons gebied te vluchten, maar vielen onze patrouilles in handen drie van de vluchtelingen zijn zwaar gewond bij Frank onder dak gebracht. Van hen vernam ik het voorgevallene de overigen zijn allen verstrooid of gedood.' //En mijn broeder?' vroeg de vorstin met uit wendige kalmte, maar er lag iets aangrijpends in die gedwongen bedaardheid. „En het Moryns- kisclie corps Hoe is het daarmede afgeloopen „Ik weet het niet," antwoordde Waldemar. „Men zegt dat de overwinnaars in de richting van W. zijn doorgedrongen. De berichten van hetgeen daar is voorgevallenontbreken tot dusver." Hij zweeg. Een onheilspellende stilte volgde. Leo had het gelaat in beide handen verborgen en liet een dof gesteun liooren. De vorstin stond voor hem, het oog onafgewend op hem gericht naar adem hijgende. „Laat ons alleen, Waldemar," zeide zij einde lijk met heesche stem, maar met de haar eigen vastberadenheid. zich tot de opening van de aanstaande kies campagne te onthouden van elke manifesta tie, die de tentoonstelling zou kunnen schaden. Een wetgevende maatregel van groot be lang als toevoeging aan de onderwijswet in Engeland, is door Chamberlain in een rede voering aangekondigd. Volgens de bestaande wetgeving hebben al de Engelsche gemeenteraden het recht binnen hun grenzen het onderwijs verplich tend te stellen of facultatief te maken. De meesten hebben de verplichting ingevoerd Chamberlain nu heeft aangekondigd, dat binnen korter of langer tijd bij de verplichting de kosteloosheid zal worden gevoegd. Voor Engeland is een wetsvoorstel in dien zin reeds in bewerking en latet zullen de wel daden ervan ook tot Schotland en Wales worden uitgebreid. De Duitsche regeering zal zorg dragen dat de zaak Wohlgemuth ondanks den gemoedelijken naam van den betrokken po litie beambte een hoogst „ungemüthliche" zaak nog een staartje heeft Terwijl men in Bern volhoudt, dat alle bewijzen voorhanden zijn dat Wohlgemuth zich heeft schuldig ge maakt aan politie-spionnage en agitatie-wek kende woelingen, heeft Duitschlads regeering uit het haar toegezonden materiaal die over tuiging nog niet verkregen, maar meent in tegendeel, dat er niet de minste grond was voor 'smans arrestatie, ja zelfs wil men het geheele verloop der zaak niets anders noemen dan eene socialistische manoeuvre, terwijl de politieman niets heeft gedaan, wat niet ge oorloofd was. Volgens den Bondsraad kreeg Lutz geld van Wohlgemuth en moest daarvoor agitatie onder de werklieden wekken te Bazel, in den Elzas en Baden, en daarvan bericht zenden aan Wohlgemuth. De mededeelingen der Norddeutsche All- gemeine, dat Zwitserland door een zwak politietoezicht de naburen noodzaakt op zijn grondgebied voor hun eigen belangen te waken, maakt daar intusschen geen indruk, daar uit het geheel blijkt, dat de Duitsche regeering niet op de hoogte der details is. Hij aarzelde, altijd had zijne moeder een kon den, dikwijls genoeg een vijandigen indruk op hem gemaakt. Hier, op deze zelfde plek, had zij zien als zijne verbitterdste tegenstandster doen kennen, toen de strijd om de heerschappij op Wilicza tusschen hen was uitgebarsten; maar zoo als op dit oogenblik had hij haar nog nooit gezien, en hij, de harde, ongevoelige Nordeck, kon een opwelling vau angst en mededoogen niet bedwingen, toen hij het vonnis van zijn broeder in die trekken las. „Moederzeide hij zacht. „Ga heen herhaalde zij. „Ik heb met vorst Baratowski te spreken. Een derde is daarbij over bodig. Laat ons alleen Waldemar gehoorzaamde en verliet het vertrek, hoewel het opnieuw in zijn binnenste kookte, toen hij heenging. Hij werd verbannen, als zijn moeder met zijn broeder wilde spreken. Indien ze dezen nu al haar toorn deed ondervinden, zooals ze hem zoo menigmaal hare tederheid had betoond, zoo bleef haar oudste zoon niette min een vreemde daarbijhem werd gelast heen te gaan hij was „overbodig" voor moeder en broeder, hetzij deze elkaar liefderijk of haatdra gend tegemoet kwamen. Een bittere gewaarwor ding welde in Nordeck's ziel op en toch gevoelde hij, dat dit uur hem op zijne moeder had ge wroken voor de tederheiddie ze hem had ont houden, en dat zij thans in haar lievelingszoon, haar afgod, de zwaarste straf onderging, die haar kon worden opgelegd. Waldemar liet de portière achter zich dicht vallen. Hij bleef in de zijkamer om, indien het noodig mocht zijn, den toegang te bewaken, daar hij maar al te goed begreep, aan welk gevaar Leo zich blootstelde. Vorst Baratowski had een te openlijk en te beslissend aandeel in den op stand genomen om ook niet hier vogelvrij ver klaard te zijnook hier werd hij met veruor- deeling en gevangenneming bedreigd. Hij was, onvoorzichtig genoeg, bij lichten dag op het kas teel aangekomennog bevond zich de escorte, die de gewonden gebracht had, in het dorp en elk oogenblik kon liet gewapend geleide met de overige vluchtelingen Wilicza passeeren 'twas inderdaad geraden voorzichtigheidsmaatregelen te gebruiken, In het Oostenrijksche Huis van Afgevaar digden is geinterpelleerd over de houding der regeering tegenover de manifestaties, met betrekking tot het herstel van het wereld lijk gezag des Pausen, en de vraag gesteld of de regeering in deze een verklaring kan geven, die de Italiaansche regeering volko men bevredigt. Een tweede interpellatie had betrekking op de werkstaking der tramkoetsiers; de in- terpellant wilde weten in hoeverre de geruch ten aangaande anti-semitische manifestaties met betrekking tot die werkstaking en het daarmede samengaande, juist waren en of de regeering plan had voortaan zorg te dra gen voor een gelijke toepassing der wet. Er zijn toch lui, die alles willen weten. Lastig voor de regeering Op de interpellatien in de Italiaansche Kamer tot Crispi gericht naar aanleiding van het aan den gezant te Parijs verleende verlof juist gedurende de tentoonstellingsfeesten, heeft de premier geantwoord, dat de buiten- landsche gezanten niet uitgenoodigd zijn door de Fransche regeering en dus tegen de ver leening van een verlof geen bezwaren be stonden. De interpellanten verklaarden zich hier mede niet voldaan, maar hebben toch geen motien gesteld, zoodat Crispi er goedkoop is afgekomen. Volgens de Köln. Zeit. zou Rusland een tweetal maanden eens poolshoogte hebben genomen in Bulgarije, door Stambouloft, den Bulgaarschen premier, te doen verstaan dat bij de verwijdering van vorst Ferdinand, Rus land Bulgarije in geenen deelen zou lastig vallen of zich in binnenlandsche aangelegen heden mengen. De premier moet Ferdinand met het voor stel hebben bekend gemaakt en beiden moeten het verworpen hebben, omdat Rusland reeds hetzelfde heeft beloofd bij de aftreding van vorst Alexander, maar niet gehouden. Waldemar stond aan het venster, zoo ver mo gelijk van de deur verwijderd. Hij wilde niets hooren van het gesprek, waarvan men hem had uitgesloten, en dit was ook niet mogelijk de dikke, fluweelen plooien der portière vingen elk geluid op. De tijd drong echter. Meer dan een half uur was verloopen en het onderhoud daar binnen duurde nog altijd voort. Noch de vorstin, noch Leo scheen te bedenken, dat het gevaar voor den laatste met elke minuut toenam. Wal demar besloot eindelijk het gesprek af te breken. Hij trad weer het salon binnen, maar bleef ver wonderd aan den ingang staan, daar hij in plaats van het opgewonden tooneel, dat hij hier had denken aan te treffen, alles in diepe rust vond. De vorstin was verdwenen en de straks open staande deur van haar schrijfkabinet gesloten. Leo bevond zich alleen in de kamer. Hij lag in een leunstoel met het hoofd in de kussens gedo ken, zonder zich te bewegen, zonder den binnen tredende te bemerken, het beeld van smart en wanhoop. Waldemar stapte op hem toe en riep hem bij zijn naam. „Verman nklonk zijne zachte en dringende vermaning. „Uwe veiligheid staat op het spel. Wij staan thans in allerlei betrekkingen met L. ik kan het kasteel niet vrijwaren voor bezoekers die u gevaarlijk zijn. Trek u althans in uwe eigen vertrekken terug. Ze kunnen evenals vroe ger voor gesloten doorgaan en Pawlick is te ver trouwen. Kom mede!" Langzaam hief Leo het gelaat ophet was vaalbleek elke droppel bloed scheen er uit geweken. Met wijd geopende, strakke oogen zag hij zijn broeder aan, zonder hem te verstaan. Zijn oor ving slechts werktuiglijk het laatste woord op. „Waarheen?" vroeg hij. „Zoo schielijk mogelijk weg uit deze vertrek ken, waar ieder kan binnenkomen. Ga mede ik smeek het u." Leo stond even werktuiglijk op als hij had ge luisterd. Hij zag met een wonderlijk vreemden blik de kamer rond, alsof hij zich eerst moest herinneren waar hij in de wereld wasmaar toen zijn oog op de gesloten deur van het bou doir zijner moeder viel, huiverde hij over het geheele lichaam. De hertog van Nassau en de erfprins zijn Zaterdag te één uur vertrokken. De geheele stad was op de been. Aan het station be vond zich eene ontzaglijke menigte. De Ka mer, de Raad van state en alle hoogge plaatste ambtenaren waren er bij aanwezig. Het rijtuig van den hertog werd met bloemen bestrooid. In den wagen staande riep de hertog Leve de koning hetgeen de menigte met toejuichingen beantwoordde totdat de trein vertrok. De hertog en alle met de orde begiftigde personen droegen het ridderkruis der orde van Adolf van Nassau. Zondag middag te 12 uren isop het oogenblik dat de president Carnot het Elisée verliet om zich naar Versailles te begeven een individu tusschen de ruiters van het escorte doorgedrongen en heeft een revolver op den president afgeschoten. Het rijtuig vervolgde zijnen weg, hetgeen aanduidde dat Carnot niet gekwetst was. De dader werd terstond in hechtenis ge nomen en voor den commissaris van politie gebracht. Hij heeft verklaard dat hij slechts de aan dacht heeft willen trekken omdat hij het slachtoffer van onrechtvaardigheid en onge lukkig is. Zijne revolver was slechts met los kruit geladen. Carnot werd toegejuicht. Te twee uur kwam de stoet te Versailles aan, waar de president door den burgemees ter werd verwelkomd waarna een gedenk - steen in het hotel des Menus-Plaisirs werd geplaatst. Hierbij werden redevoeringen ge houden door den minister-presidentdoor Le Royer, door den president der Kamer en ten slotte door president Carnot. Na een lunch gebruikt te hebben en een bezoek aan het paleis, keerden de hooge staatslieden tegen 8 uur des avonds te Parijs terug. „Waar is Wanda?" vroeg hij eindelijk. „In hare kamer. Wilt ge haar zien De jonge man schudde ontkennend het hoofd. „Neen, zij zou mij ook met verachting van zich stooten 't was erg genoeg dat eens te ouder vinden Hij leunde achterover in zijn stoelzijne an ders zoo heldere krachtige stem klonk nu dof en afgebroken. Men kon het hem aanzien dat tooneel met zijne moeder had hem tot in de ziel getroffen. „Leo," zeide Waldemar ernstig, „hadt gij mij niet zoo getergd, dan zou ik u dat bericht niet zoo ruw hebben medegedeeld. Maar gij bracht mij tot het uiterste met dat afschuwelijke woord." „Trek het u niet aan. Moeder heeft het mij betaald gezet. In hare oogen ben ik nu een ver rader, een eerlooze. Ik heb dat moeten aanhooren en zwijgen." Er lag iets akeligs in de strakke, doffe kalmte van den anders zoo hartstochtelijk opgewonden jongelingin dat eene halve uur scheen zijn ge heele natuur een verandering te hebben onder gaan. „Volg mijdrong Waldemar aan. „Ge moet toch vooreerst nog op het kasteel blijven." „Neen, ik wil naar W., en dat wel terstond. Ik moet weten, hoe het met oom en de zij oen is afgeloopen." „In 's hemels naam!" riep zijn broeder ontsteld. „Ge zult toch niet zoo dwaas zijn, nu op helder lichten dag de grenzen over te gaan Dat zou met een zelfmoord gelijk staan." „Ik moet," beweerde Leo. „Ik weet een plek waar ik ze vrij kan passeeren. Heb ik van mor gen dien weg gevonden, dan zal ik hem ook nu niet tevergeefs zoeken." „Ik waarschuw u; ge krijgt het nu niet meer gedaan. Sedert van morgen zijn de wachten ook van onzer, kant verdubbeld en aan de overzijde is een driedubbel kordon getrokken. Ze hebben bevel gekregen, ieder neer te schieten die het wachtwoord niet kent. En gij komt in elk ge val te laat. Te W. is de uitslag van het gevecht reeds lang beslist." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1