Engeland. Duitschland. Rusland. BINNENLAND. Op de boulevards te Parijs was het Zondag zeer stildaar iedereen naar Versailles was. In de volksbuurten daarentegen was het zeer levendig en legde men de laatste hand aan de toebereidselen voor de feestelijkheden van Maandagbij gelegenheid van de opening der tentoonstelling. Maandag heeft de president der repu bliek ten ll/2 ure het Elysée verlaten om zich naar het „Champ de Mars" te begeven, tot het openen der tentoonstelling. Het rij tuig van den president werd begeleid door kurassiers. De heer Carnot werd overal op zijn tocht toegejuicht, Er was eene aanzien lijke menigte op de been. De straten waren getooid met vlaggen. Ten 2 ure had officieel de opening der tentoonstelling plaats. De minister-president Tirard sprak het eerst. Hij zeide dat de aanvankelijk gekoesterde vrees dat de ten toonstelling niet zou slagen zich niet heeft verwezenlijktdank zij de medewerking van Frankrijk en het buitenland De uitkomsten overtreffen de beste verwachtingen. De zoo gewaardeerde medewerking van het buiten land verhoogt den luister onzer tentoonstel ling. De vreemde regeeringen hoewel offi cieel geen deel genomen hebbende,hebben de pogingen der particulieren ondersteund. De minister betuigde aan het einde zijner rede den vreemden regeeringen dank. Wij zullen, voegde hij er bijde vreemdelingen met vreugde ontvangen. Wij willen hun bewijzen dat het repu- blikeinsche Frankrijk even gastvrij als edel moedig isen dat het er prijs op stelt den arbeid te eeren. De heer Carnot nam daarop het woord. Weest gegroet, sprak hij, gij arbeiders der geheele wereld. De vreemdelingen zullen hier eene gastvrije stad vinden die zich ge lukkig voelt hen in haar midden te zien. Zij zullen inzien wat de lasteringen, door blinden hartstocht ingegeven, te beteekenen hebben. De president wees verder op de wonder bare geestkrachtwaarmede Frankrijk zich opgebeurd heeft uit bittere beproevingen. Frankrijk boezemt door zijne loyauteit ver trouwen inhet vindt in zijne instellingen de kracht tot opwekking van den arbeidtot verlevendiging van handel en nijverheid. Het is in die grootsche feesten van den ar beid, dat de natiën nader tot elkander kun nen komen, elkaar kunnen leeren begrijpen en dat de gevoelens van achting en sym pathie moeten ontstaan die niet in gebreke zullen blijven van gelukkigen invloed te zijn op het lot der wereld door het uur te ver haasten waarop de hulpbronnen der volken en de voortbrengselen van den arbeid slechts dienstbaar zullen worden gemaakt aan de werken des vredes. Op het tentoonstellingsterrein is geen dag zoo ongelukkig geweest als die van Maandag. Niet minder dan 12 personen heb ben ongelukken getroffenwaardoor zij doo- delijk zijn gewond. In de afdeeling van schoone kunsten is een stellage ingestort waardoor vier werklieden zich ernstig hebben bezeerd. De regeering heeft op het tentoonstel lingsterrein de opening van een panorama van Castellani verboden, Parijsche beroemde personen voorstellende. De schilder heeft nl. de domheid gehad Boulanger op den voorgrond te plaatsen en Carnot in een hoek je op den achtergrond een plaatsje te geven. De oud-voorzitter van het comité com missarissen van het «Comptoir d'Escompte», is tegen het stellen van een borgstelling op vrije voeten gesteld. De Autorité zegt dat die borgstelling een millioen francs be draagt. Bij de herstemming voor 3 leden van den Parijschen gemeenteraad zijn Boulanger La- guerre en Naquet gekozende eerste met 1043 en de beide anderen elk met 981 stemmen. De drie socialistisch-revolutionaire candidaten, die tegen hen overstonden, heb ben 860 en 750 stemmen gekregen. De Eiffeltoren zal eerst den 15 Mei voor het publiek opengesteld worden. De werkzaamheden zijn alle nog niet geëindigd. Alle houten gebouwen behoorende tot de verlichtingsmagazijnen der stad Parijs, zijn door brand vernield. In deze loodsen werd het grootste gedeelte van het materieel be waard, dat voor de leesten noodig is, welke de stad Parijs dezer dagen zal geven, als vlaggen-tropeeënbanierenlampions enz. Ook een gedeelte van het vuurwerk is een prooi der vlammen geworden. Het onderkoningschap van Ierlanddat den hertog van Abercorn is aangeboden doch waarvoor deze bedanktewerd nu aan den markies van Ormonde geoffreerd, die verzocht het in bedenken te mogen nemen. De advocaat van Parnell stelt alle pogin gen in 'twerk het proces tegen de „Times" vóór de zomervacantie te laten afloopen. erger dan de Afrikaansche, welke uitsluitend Europa's aandacht en deelneming schijnt te monopoliseeren. De Vereeniging beweert, dat Turksche opperhoofden gewoon zijn Arme nische meisjes voor hunne harems geweld dadig te ontvoeren. De Turksche rechtbanken weigeren stelselmatig hare tusschenkomst, onder het stereotiepe voorwendsel, dat de ontvoerden Mohammedaansch geworden zijn. Ook de Daily News ontvangt te dezer zake berichten uit Konstantinopel, meldende de hernieuwde arrestatie van vele Armeniërs. De uit den kerker ontsnapte rooverhoofdman Moessabey begaat met zijne bende erge gruwelen, o. a. greep hij eenige notabelen, die hij met petroleum begieten en daarna aansteken de~d. Terwijl deze Armeniërs al dus doodgemarteld werden, zat Moessabey bedaard zijne pijp te rooken. De inlandsche bladen mogen de Armenische quaestie niet aanroeren, terwijl de buitenlandsche, wanneer zij haar vermelden, geconfiskeerd worden. Het trekt bijzonder de opmerkzaamheid in de politieke kringen dat de Fransche gezant, de heer Herbette, ondanks de bekende voor schriften zijner regeeringer van afgezien heeft de hier woonachtige Franschen uit te noodigen tot eetie bijzondere feestelijkheid ter viering van de honderdjarige herinnering der groote omwenteling en van de opening der internationale tentoonstelling te Parijs. De keizer en keizerin zijn Zondag te half 9 te Kiel aangekomen. Zij werden ontvangen door prins Heinrich en de Hes- sische Meinitigsche en Mecklenburgsche vorstelijke personen. Langs den weg naar het paleis stonden de nijverheidsvereenigin- gen en studenten met de banieren geschaard. Het keizerlijk paar werd door de volksmenigte met geestdrift begroet. Een niet zeer bemoedigende statistiek wordt openbaar gemaakt door de Freisinnige Zeitung aangaande Duitschland, waaruit blijkt, dat in de laatste jaren de posten, op de begrooting aangewezen als te betalen intrest voor de gesloten leeningen, op onrustbarende wijze gestegen zijn. Op het einde van 1874 had het Duitsche rijk, dank zij de oorlogschatting, door Frank rijk betaald, om zoo te zeggen geen schuld ei schers. Van net begrootingsjaar 1876/77 dagteekenen de leeningen; de buitengewone uitgaven voor leger en vloot moesten gedekt worden. De volgende statistiek toont duidelijk aan hoe de staatsschuld steeds is gestegen. 31 Maart 1877 16.300.000 mark; 1878 72.203.600 mark; 1879 138.860.700; 1880 218 057.600; 1881 267.786.500; 1882 319.239 000; 1883 348 951 500 1884 373 125 200; 1885 400.000.000; '86 440.000 000; '87 486.201.000 en 1888 658.000.000 mark. Het blad berekent verder, dat 15 Novem ber 1888 reeds het cijfer van 818.787.000 mark was bereikt en dat men, er bijvoegende de reeds aangenomen, maar nog niet uitgege ven kredieten, ten bedrage van 329.485.000 mark en de nieuwe, op de begrooting van 1889/1890 ingeschreven kredieten ten bedrage van 90.392 517 mark, de staatsschuld van Duitschland op het eind van 1889 kan stellen op de kleinigheid van 1238.614.000 mark. Dus in den tijd van 18 jaar de vijf milliard oorlogsschatting verbruikt en men heeft nog kredieten moeten verleenen tot een som van ruim 1200 millioen. Den czaar is een wet voorgelegd, waarbij de regeeringsbeambten,niet tot de orthodoxe kerk behoorend, ontslagen worden. De czaar wei gerde deze ukase voor geheel Rusland te bekrachtigen, doch sloot zich aan bij het voorstel haar voor de westgrens - districten Ssuwalki en Sedlez als tegenwerking der Ka tholieke propaganda af te kondigen. De rijksraad, als bijzonder gerechtshof zitting hebbende, diende den vroegeren mi nister van openbaar verkeer Posset eene scherpe terechtwijzing toe wegens nalatig heid in het bestuur van zaken, gebleken uit het spoorwegongeluk te Bourki. Verdere maat regelen tegen den ex-minister te nemen, mocht het gerechtshof niet aanbevelen. Weerkundige waarnemingen over de maand APRIL, te Waalwijk. Gevallen regen 483/8 millimeter. 14 Regendagen 17, 1214, 22, 24, 25, 29. de meeste regen viel 13 April lH/s m.m. j) minste 1 hagel 3 April. Windkracht Vio 8/io* meeste windkracht 8, 20 en 21 Apr. Windrichtiag N. 14, 15 16 N.-O. 1—3; N.-W. 17, 18, 22: Z. 4, 7, 28; Z,-0. 8, 11, 12Z.-W. 5 10, 13 20 21 27 29O 6 925W. 19 23 24 26 30 April. Geene bewolking 79, 11 19 23—25 28 en 30 April. De te Londen werkzame Armeniers- vereeniging heeft besloten een beroep te doen op de Engelsche regeering tot het vormen van eene buitengewone commissie uit de groote mogendheden, om den staat van zaken in Armenië te onderzoeken, waar, volgens de genoemde Vereeniging, eene slavernij heerscht, WAALWIJK 8 Mei 1889. Van officieele feestviering op aanstaanden Zondag, schijnt in Waalwijk geen sprake. Maar toch, feest zal er zijn! De liedertafel zal hare matinée toeganke lijk stellen voor niet-leden tegen betaling van 25 cent ten bate der armenkas; l'Espérance stelt zich voor een schitterend concert te geven met medewerking van den heer de Winter, waarop niet-leden ook zul len kunnen worden geintroduceerd; Chrispijn en Cecilia zullen, naar we lezen, een volksmatinée geven. Verder bestaan er plannen op nog andere publieke feestelijk heden, die wij, als zij doorgaan, in ons vol gend nummer zullen mededeelen. Ook te Drunen en Baardwijk worden aan stalten voor feestviering gemaakt. Eenigen tijd geleden namen eenige Geertruidenbergsche heeren het initiatief om de harmonie l'Espérance, alhier, uit te noo digen daar een concert te komen geven. Verleden Zondag gaf zij gevolg aan die beleefde invitatie en trad op in de zaai van den heer Sweep. Spoedig veroverde zij de onverdeelde sym pathie van het talrijk en uitgelezen publiek dat de uitvoering met zijne tegenwoordigheid vereerde. De burgemeester van Geertruiden- berg bracht haar namens alle toehoorders dank en hulde en sprak den wensch uit haar nog dikwijls in de grijze veste te mo gen hooren. Naar wij vernemen is er sprake van dat l'Espérance de volgende week de te Waspik te houden feesten bij gelegenheid van 's ko- nings iubilé zal gaan opluisteren. VVerleden Zondag gaf de zangvereeniging „Cecilia" op de zaal van den heer van Kregten, alhier, de aangekondigde uitvoering. Wij zouden meenen het gezelschap groo- ten ondienst te bewijzen door het bespottelijk overdreven Ioftuigiugen toe zwaaien, die het zelf zou weten niet verdiend te hebben en waar om het natuurlijk hartelijk zou lachen, maar gaarne erkennen wij, dat dit eerste optreden niet onverdienstelijk was, vooral als men reke ning houdt met de beschikbare krachten. Wij veroorloven ons de meening uit te spreken, dat zeker veel zou gewonnen wor den bij meer oordeelkundige keuze der stuk ken. Zoo kwam ons „Omhoog", van Heinze, minder geschikt voor, ten eerste omdat het veel te zwaar is en ten 2e een veel grooter aantal zangers vereischt. Vertrouwen» en „Ave Maria" van Abt vielen beter binnen het bereik der executanten en werden dan ook werkelijk beter ten gehoore gebracht. O'^er 't algemeen heeft „Cecilia" goede verwachtingen opgewekt. Vooral den direc teur, den heer Norb. van Bladel, komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop hij deze eerste uitvoering geleid heeft. Hij en de leden moeten zich niet laten ontmoedi gen, omdat er zoo weinig toehoorders wa ren verschillende oorzaken hebben daartoe medegewerkt. Bij een volgende gelegenheid zal dit ongetwijfeld anders zijn, want 't is een feit dat het Waalwijksch publiek veel houdt van muziekuitvoeringen en nooit on genegen is een pas begonnen gezelschap te steunen, dat zich moeite en kosten getroost om eene eervolle plaats te veroveren op mu zikaal gebied. Cecilia ga dus met onverdroten ijver voort om zich te bekwamen, het make zich anderer ervaring ten nutte en streve moedig voor waarts op de edele baan der kunst, opdat haar naam eenmaal zoowel in het buiten- als binnenland met eere genoemd worde, neven onze andere herhaaldelijk bekroonde muziekgezelschappen. B:j de gisteren ten raadhuize alhier ge houden aanbesteding van botermijn, teeken- school en veldwachterswoning waren inge komen drie inschrijvingrbilletten en wel van G. van Huiten, Waalwijk, voor f9800. Eb. Treffers, -9925. Struik Co. Oosterwijk, - 8468. Verleden Zondag namiddag, toen om streeks 4,15 ure de tram de Peperstraat te Kaatsheuvel passeerde, stonden daar eenige personen bij een langs de tramlijn liggenden hoop keien. Nauwelijks was de locomotief voorbij of een hunner wierp een kei onder een rijtuig, zoo dat hij onder de wielen ge raakte het rijtuig kreeg een vreeselijken schok, de beide potten der asmetalen vlogen aan stukken en de wagen kwam buiten het spoor terecht, zoodat de trein niet verder te krijgen was. De dienst ondervond tengevolge hiervan een paar uur vertraging en de twee volgende treinen konden niet over Kaatsheu vel loopen maar moesten den weg langs de Sprangsche vaart nemen, 's Maandags och tends had de dienst weer geregeld plaats. Door de lage handelwijze van een onver laat is aan de maatschappij een groote schade berokkendterwijl ook menschenlevens in gevaar gebracht zijn. Zoowel voor de N. B. T. als voor het rei zend publiek is het te wenschen, dat de da der van het snoode bedrijf ontdekt worde en zijne gerechte straf ontvange. De Mpij. looft f25.uit van voor de aanwijzing. Het kantoor te Drunen van de bijzon- derè telegraafonderneming „Heusden-Drunen" zal, met ingang van 6 dezer, op werkdagen open zijn van 8 tot 91/2 voor-, van HR/g uur voor- tot I2V3 uur na- en van Sl/s tot en 7 tot 8 uur namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. De civiel-ingenieur G. H. Broekman te 'sHertogenbosch is, met ingang van 1 Mei jl., belast met het toezicht op de uitvoering van den locaal-spoorweg Warasdin-Golubovec (Hongarije), welke plaats heeft onder leiding van deroieer J. H. Nivel, directeur der Gel- dersch - Overijselsche locaalspoorweg - maat schappij te Winterswijk. Ook te Tilburg maakt men plannen om het 40jarig koningschap op Zondag 12 Mei luisterrijk te vieren. De liedertafel „Sou venir des Montagnards" zal een concert geven; de societeh „Philharmonie" geeft een feest hal, terwijl de zaal versierd zal worden. Men spreekt ook van een volksconcert op het Heuvelplein en illuminatie van het plein „de Velthoven." Naar wij met zekerheid vernemen, zijn er tegen de hooge schatting van de com missie tot herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen in het schattingsdistrict Tilburg, onderdeel Ooster hout, niet minder dan 106 bezwaarschriften met verzoek om herschatting van meer dan 1000 perceelen bij den burgemeester van Oosterhout ingekomen. De meesterknecht der gasfabriek te Oudenbosch C. Roepen, die sedert het over lijden van den heer F. met de directie belast was, is op noodlottige wijze om het leven gekomen. Een lek willende stoppen, is hij gestikt. Hij laat eene vrouw met vier kin deren na. Zondag ochtend brandde te St. Michiels- Gestel de boerderij af van T. Pijnappels. Het huis was wel, de inboedel daarentegen niet verzekerd. Zaterdag avond is tusschen Hilversum en Laren zekere H. Molenaar, een vischven- ter, gehuwd en vader, die huiswaarts keeren- de zich in min of meer beschonken toestand op eene hondenkar bevond, aangereden door de Gooische stoomtram, met het treurige gevolg, dat hij aanstonds overleed. Zijn lijk is naar Hilversum overgebracht. Een troep Zigeuners, sterk 2 mannen 3 vrouwen en lü kinderenafkomstig uit Hongarije, houdt zich sedert eenige dagen weder op aan onze Zuidelijke grenzen. Na dat zij in den nacht van 30 April op 1 Mei door de Belgische gendarmen te Reusel op Hollandsch grondgebied waren neergezet, zijn zij den daarop volgenden dag door onze politie naar Bergeijk getransporterd en daar weder op Belgischen bodem teruggebracht. De troep, die paard en wagen met zich voerde, zag er armoedig uit; vooral de kin deren waarvan verschillende nog zeer jong, waren schamel gekleed. Naar men zegt zijn dit dezelfde lui, die verleden jaar eenigen tijd onze grensgemeen ten onveilig maakten. Het onweder, dat Zondag een heer lijken zomerdag bedierf, hield boven onze streek ruim anderhalf uur aanvergezeld van regen en hagel. Ongelukken of schade heeft het hier gelukkig niet aangericht. Niet alzoo echter op andere plaatsen. Te Steenbergen werd van een korenmolen een wiek afgeslagen, zonder brand te ver oorzaken. Te Oosterwijk hield het onweder 21/3 uur aan en ging vergezeld van hagel en zwaren regen. Aan de in bloei staande vruchtboo- men is hierdoor vrij wat schade toegebracht. Te Bokstel gingen zware donderslagen ge paard aan een dichten, een half uur aan houdenden regen van hagelsteenen, zoo groot als knikkers, die aan de in bloei staande gewassen zeer veel schade berokkend heeft. Door den grooten toevloed van water wer den de riolen verstopt en was de passage naar het station een half uur lang gestremd. Te Moergestel sloeg de bliksem op twee plaatsen in zware boomen. Te Veen werd een paard van J. de Kok, zoodanig door den bliksem getroffen, dat het dood in de weide nederviel. Het veulen, dat er bij liep, bleef ongedeerd. In sommige Noordbrabantsche dorpen viel zooveel regen dat de stallen en kelders on derliepen. Gedurende het Maandag middag ten 3 ure te Tilburg gewoed hebbende onweder, sloeg de bliksem in de woning van den we ver P. K., in de wijk Hasselt, waardoor deze getroffen werd en onmiddellijk een lijk was. K. was een 27jarig oppassend werkman en de kostwinner zijner moeder, bij wie hij in woonde. Tijdens het onweder dat gisteren mid dag over Tilburg woedde, ontstond door het inslaan van den bliksem brand bij den land bouwer L. Smulders, in de Gasthuistraat, ten gevolge waarvan het bovengedeelte van het woonhuis met al het daarop aanwezige een prooi der vlammen werd. Het vee en den inboedel heeft men nog intijds kunnen red den. Alles was tegen brandschade verze kerd. Om 4 uur, werd er weer brand geroepen, nu in de Z wij zenstraat. Daar was het dak aan 't branden van een woning van R. Naaij- kens; het vuur werd dadelijk door de buren gebluscht; de schade is zeer onbeduidend, de oorzaak onbekend. Omstreeks half zeven sloeg de bliksem in de bandfabriek van de Beer-Lommen, ver nielde een gedeelte van den schoorsteen en de planken bezetting van het dak doch richtte geen verdere schade aan. Zelden heeft men daar zoo'n onweder gehoord. Te Kromvoort is tengevolge van het in slaan van den bliksem eene boerderij af gebrand. fcca»iea»apgMwa»«Tirn«M»wi»ii urn mum—b—

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2