Nummer 38. Zondag 12 Mei 1889. 12e Jaargang 12 Mei 1849 Leve Nederland 12 Mei 1889 de KONING leev'! Oranje! Hoezee! m m I I ff i en Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 1 i i 1 i 1 Staatkundig overzicht. U IT G E VÊbT ANTOON TIELEN, Waalwijk. Grijsheid is des levens krone schreven wij 19 Februari 1887 Pottgieter na, bij ge legenheid van 's Konings 70cn verjaardag. Met hoeveel meer recht mogen wij dit thans zeggen, nu de beminde YORST het zeldzaam voorrecht geniet, gedurende 40 jaren de koninklijke kroon te hebben ge dragen gedurende welken tijd HIJ de liefde van geheel zijn volk in de hoogste mate heeft weten te verwerven. Die liefde, die grenzelooze vereering blijkt te meer bij deze gelegenheid, zij tracht zich te meer op zichtbare wijze te uiten, omdat wij nog zoo kort geleden gedrukt gingen on der het droeve, ja onvermijdelijk geoordeelde vooruitzicht, dat wij WILLEM III en in Hem den laatsten mannel ij ken telg uit het geliefde huis van Oranje zouden verliezen. Maar hoezee die slag schijnt voor 't oogen- blik afgewend. Juichen wij dus en jubelen wij Laat wapperen de vlaggen, laat klinken de blijdste tonen en dat het ons aller leuze, ons aller bede zij. Ja, LEVE DE KONING Met een van dankbaarheid vervuld hart vloeit deze wensch van onze lippen. LEVE DE KONINGIN, Z. M's. onafscheide lijke gezellin, die hoe hoog reeds staande in de achting en liefde Harer onderdanen, zich een titel te meer daarop heeft verwor ven, door de wijze waarop zij den kran— ken VORST verpleegd heeft en alzoo zeker veel heeft bijgedragen tot Z, M's. herstel. LEVE H. K. H. PRINSES WILHELMINA, de hoop van het gansche vaderland! lm Sm fm v. ui CMÖ WrlKV? Dinsdag a. s. komt de Fransche Kamer weder bijeen ter discussie van de begrooting van 1890 en men hoopt vóór 30 Juni er mee gereed te zijn, daar in Juli de vernieuwing der algemeene staten de tegenwoordigheid van tal van afgevaardigden in hun departe menten eischt. De Senaat moet de wijzigingen behandelen, door de Kamer in de militaire wet gebracht, en zal zoo noodig ook als Hooggerechtshof zitting nemen. De liberalen en republikeinen in Spanje keeren zich tegen Sagasta, die op aandringen der conservatieven de budget- en landboinv- wetten vóór het ontwerp van algemeen stem recht zal laten gaan. De liberalen beschul digen de minister het ontwerp tegen te wer ken, daar dit nu in deze zitting niet afgehandeld zal kunnen worden. De nadering der vacantiën doet zich in de politiek geducht gevoelen, questions brfilan- tes zijn er niet en het is zelfs niet waarschijn lijk, dat Herbert von Bismark's nota aan den Zwitserschen Bondsraad toegezonden aangaande Wohlgemuth, aanleiding zal geven tot eenige moeilijkheden. Duitschland zou misschien niets beters kunnen doen dan de zaak doodzwijgen, want door het geschrijf over en weer komen er dingen aan 't licht, die 't best verzwegen waren, zoodat zelfs der regeering niet ongenegen bladen, hoewel de handelwijze van den Bondsraad niet goed keurend, duidelijk als hun meening doen kennen, dat Wohlgemuth niet conime il faut heeft gehandeld. Dat het schoone Meiweder het hart ver heft tot andere dingen dan Kamerdiscussiën, zelfs al loopen die discussiën over hoogst belangrijke onderwerpenis Woensdag in den Duitscken Rijksdag gebleken bij de be raadslagingen over de pensioen-verzekering Een der leden stelde voor de discussiën te sluiten, de meening uitende, dat het Huis niet gerechtigd was eenige beslissing te ne men. iMen ging aan het tellen en waarlijk er waren maar 176 leden aanwezig, 23 bene den het aantal, noodig om eenig besluit te nemen, zoodat de zitting moest opgeheven worden. In regeeringskringen is men hoogst onte vreden over de blijkbare onverschilligheid voor de opzettelijke tegenwerking van een zoo belangrijke wet. Men meent, dat de landbouwende provin ciën met kracht tot het laatste toe de behan deling van het voorstel zullen trachten uit te doen stellen tot het najaar. De regeering is echter vast besloten nog in deze zitting van den Rijksdag eene be slissing over de pensioenwet te eischen. Moch ten de leden volharden in hun toeleg den wetgevenden arbeid door afwezigheid te ver tragen, dan zal de regeering den Rijksdag met keizerlijk besluit voltallig verklaren. Een werkstaking der arbeiders in de mijnen in Westfalen uitgebroken, heeft op het oogen- blik een grooten omvang aangenomen; in het gebied van Bochum, Essen en Gelsenkir- chen, is het werk zoo goed als gestaakt en nu reeds do n de gevolgen in ijzer en staal- labrieken zich gevoelen, waar gebrek komt aan steenkolen. Duurt de strike nog enkele dagen, dan moeten alle ijzergieterijen enz. het werk staken en dan zou de crisis wel eens ernstige gevolgen kunnen hebben. Een toenadering tusschen de werkgevers die in den laatsten tijd enorm verdiend heb ben, maar daarvan hun volk niet lieten pro*- fïteeren en de werkstakers is dringend ge boden reeds nu beloopt het aantal der laatsten 70,000. De openbare meening is bijna geheel aan de zijde der werklieden. Er wordt gezegd dat tusschen de mijn werkers van DuitschlandBelgie en Enge land een internalionale overeenkomst is ge troffen om een kolennood te bewerken. 't Loopt met de interpellation aangaande Crispi's politiek in de Italiaansche kamer nogal gunstig af voor den premier. Veel is er Dinsdag gezegd vóór een energieke Afrika-politiek weinig er tegen en Crispi speelde dan ook geen al te gewaagd spel toen hij in antwoord op de interpellatie zeide, dat de regeering geeen veroveringen wil maar men alles maar aan haar moet overla ten een houding, die alleen te verklaren is door een groot zellvertrouwen. De toenemende invloed van Rusland, zoo wel te Constantinopel als op het geheele Balkan-schiereilandverontrust de Oosten- rijksche regeeringdie bericht ontvingdat Saïd-Pacha zijn verzoek om ontslag als groot vizier heeft teruggenomen,op aandringen van Nelidoff, den Russischen gezant. Graaf Kalnoky deelde aan den Italiaan- schen gezant mede, dat graaf Taaffe de inter pellatie van Carneri in den rijksraad zou beantwoorden met de uitdrukkelijke verkla ring dat de regeering vreemd is aan het katholieken-congres en de daarop aangeno men motiën afkeurt. De Italiaansche gezant verklaarde zich daarmede niet geheel voldaan en deelde als den wensch van Crispi mede, dat de regeering er op wijzen zou, dat dergelijke manifestatiën gericht zijn tegen hare buitenlandsche poli tiek, als rakende eene bevriende, geallieerde mogendheid. De stemming in Servie wordt Oostenrijk ongunstig. Een liberaal Servisch blad te Schabatzdat steeds op Oostenrijk wees dat er in geslaagd was Bosnië en Herzoge- wina door krachtige maatregelen rechtsze kerheid en wijs beleid tot welvaart te bren gen bevat nu heftige artikelen, waarin Oos tenrijk beschuldigd wordt, de bosschen uit die streken te exploiteeren ten eigen bate, zonder dat de opbrengst de bevolking ten goede homt. Te Petersburg loopen geruchten dat het hervormingsplan van graaf Tolstoi waarbij het bestuur der gemeenten weder zou over gaan in handen van de aristocratie, zijn be werker spoedig in het graf zal volgen; bitter weinig leden van de regeeringslichamen zijn voor dezen reactionairen maatregel. De Russische regeering heeft de onder handelingen met den Paus atgebroken, we gens de propagandadoor de katholieke geestelijkheid in de grens-provincien georga niseerd. De Echo van het Zuiden, Waalwjjksclie en Langstraatsche Courant. >5S Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door liet gehecle rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco Ie zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarbo-en 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Stein er, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. ifiim •vW'

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1