u t "y "oe^ '"ngm Duits<hland. Zwitserland. Italië. Amerika. BINNENLAND. opnieuw te beginnen met den bouw. Een gelijk ongeval had nog niet lang geleden plaats en de veroorzaakte schade was ter nauwernood hersteld. Het plan was geweest om binnen 14 dagen water in het dok te laten, doch de opening moet nu tot het vol gende jaar worden uitgesteld. De bouw wordt uitgevoerd door de South Western Railway Company en de Southampton Dok Company samen. De oorspronkelijk geraamde kosten van meer dan een kwart millioen ponden Ster ling zijn door deze beide accidenten belang rijk verhoogd. Het uitzicht op een spoedig einde van de werkstaking in de Westfaalsche kolenmijnen wordt beter, nadat keizer Wilhelm Donder dag de bij hem verschenen deputatie van mijneigenaars tamelijk duidelijk te verstaan heett gegeven, dat de patroons door mensch- lievende houding het zware lot der mijnwer kers zooveel mogelijk moeten helpen verbe teren dat hij verwachtte dat zij door hunne humane houding bij deze werkstaking de so ciale politiek der regeering zouden onder steunen, en dat men op verbetering der toe standen, waarin deze werklieden leven, be dacht moest zijn. Aan het hoofd der depu tatie stond de afgevaardigde Hammacher, die den keizer de tusschen hem en den af gevaardigden der werkstakenden getroffen grondtrekken van de reeds vernielde even- tueele overeenkomst mededeelde. Het voor naamste hiervan is, dat voortaan de dage- lijksche normale arbeidstijd acht uren bedraagt en slechts in zeer dringende gevallen mag er langer worden gewerkt, maar dan moet telkens van te voren tusschen het bestuur van de mijn en eene commissie uit de ar beiders van die mijn dienaangaande een overeenkomst worden getroffen. Deze com missie zal ieder jaar gekozen worden door de mijnwerkers, die ouder zijn dan 25 jaren. Verder zal geen der werkstakenden wegens de tegenwoordige werkstaking later ontslagen worden. Ten opzichte van loonsverhooging werden geen bepaalde eischen gesteld, maar slechts de hoop op verhooging geuit, naar evenredigheid van de gestegen prijzen der kolen. Daar de werklieden hunne voorwaarden kalm en bescheiden hebben gesteld, neemt de sympathie voor hen in alle kringen merk baar toe. Hun voornaamste wenschen is niet langer dan acht uren in de diepte der mijn te blijven en er door kunstmatig vertraagd vertrek niet gedwongen in teruggehouden te worden. Terwijl er dus gegronde hoop is dat de werkstaking in Westfalen eindigen zal, heeft de werkstaking in de mijnen van Opper- Silezie een veel erger karakter. In Westfalen is geen mijn vernield, maar in Opper Silezie hebben de werkstakerr reeds verscheidene schachten verwoest. Ook pleegden zij gewel- dadigheden tegen de mijn beambten die de mijnwerken verdedigen wilden. Men vreest er eene werkstaking van 20,000 werklieden, ofschoon verscheidene directeuren terstond hoogere loonen beloofd hebben. De werk lieden verlangen een werktijd, in plaats van tien uren, als tot dusver, van acht uren. Tengevolge van de geweldadige uitspattingen zijn sterke afdeelingen militaire macht der waarts gezonden. De werkstakenden beletten zelfs bij sommige mijnen, dat de paarden ge voed worden, welke zich onder den grond bevinden, en waarvan er in eenige mijnen meer dan 60 zijn. Zij bedreigen de gebou wen, waarin de stoommachines zijn, enz. Naar men zegt, zijn de aanstokers der werkstaking in opper-Silezie, Silezische mijn werkers, die uit Westfalen zijn weggegaan. Ook eischen de werkstakenden hier, dat hun niet meer het lidmaatschap van sommige ver- eenigingen zal verboden worden. Men zegt, dat dit vereenigingen van een socialistisch karakter zijn. Ook moet een sociaal-demo cratische afgevaardigde in den Rijksdag Kuehn, daar eene vergadering met werksta kenden hebben gehouden. Wegens gevvelda- digheden zijn er ongeveer zeventig personen reeds gevangen genomen, maar tot dusver hadden er geen bloedige botsingen met de militaire macht plaats. Veeleer schijnt de openbare rust verzekerd. In de steenkolenmijnen van Saksen ver langen de werklieden ook hooger loon, en daar zijn eveneens vele socialistische elemen ten. Daar het spoorwegverkeer gedeeltelijk stil staat, worden de spoorwegbeambten in die districten gebruikt om de politie te hel pen. Men schat het aantal van a le werklieden in Duitschland, die thans door de werksta kingen zonder werk zijn, op 235,000. Naar de mijndistricten zijn geheime agenten van politie gezonden om na te gaan of er ook buitenlandsche opstokers schuilen. Woensdag nacht werd het noorden van Duitschland bezocht door zeer hevige wolk breuken. Op sommige plaatsen werden de spoorwegdijken verwoest, en staat dienten gevolge het spoorwegverkeer stil. In de be kende vesting Koenigstein bij Dresden sloeg de bliksem in het buskruitmagazijn; dit sprong in de lucht, maar merkwaardig genoeg, zon der dat één mensch het leven er bij verloor. Er is te Zurich een meeting gehouden om te protesteeren tegen de uitzetting van Lutz en de nihilistische Russen. De voorzitter maakte de vergadering er opmerkzaam op, dat er twee spionnen in de zaal waren. On middellijk hoorde men „eruit!" De vermoe delijke spionnen werden aan hoofd en beenen gegrepen, op een tafel gelegd en zij zouden zeker gelyncht zijn, wanneer de politie hen niet had ontzet. Zij beweren volbloed Duit- sche sociaal-Democraten te zijn, die vroeger te Bazel hebben gewoond. Het vredecongres te Rome heeft een voor stel van markies Pareto aangenomen ten gunste van de handelsvrijheid. Zondag jl. hebben ernstige onlusten te Casorezzo, niet ver van Milaan, plaats gegrepen. De inwoners, meerendeels hun be staan vindende in de zijde- en katoenspin nerijen, hadden grieven tegen de patroons. Hierdoor verbitterd, zijn zij in massa opge staan en begaven zij zich met hunne vrouwen en kinderen naar de woning der verschillende fabrikanten, waar zij de ruiten insloegen, roepende„Aan ons het geldaan ons het graan De syndicus zond haastig naar Milaan om hulp, waarop eene compagnie soldaten kwam die het plaatsje militairsgewijze bezette. Een twintig personen zijn in verzekerde bewaring genomen. Te Arluno, eenige kilometer van Casorezzo, is het dien dag nog erger toegegaan. De ellende is daar nog grooter dan te Casorezzo; in vele huizen ontbreekt er brood. De werk lieden hebben den patroons eene verhooging van loon gevraagd, maar daar die geweigerd werd, hadden zij besloten den arbeid te staken. Hiermede niet tevreden, hebben zij het huis van den syndicus belegerd en ge roepen „De dood aan hem Dadelijk wer den alle winkels gesloten. De meubels van het huis van den graaf dal Verme werden weggehaald en 's avonds op een der pleinen verbrand. Eindelijk kwamen er troepen, waarop de menigte uiteenging en de vlucht nam naar het platteland. Patrouilles doorloopen nu dag en nacht de straten en de fabrieken zijn gesloten, Ook in eenige andere plaatsen van den omtrek hebben Zondag en Maandag onlusten plaats gehad. Per telegraaf wordt uit New - York het overlijden bericht van pater Damien, van de Congregatie van Picpus. Pater Damien was de heldhaftige missionaris, die zich voor ver scheidene jaren vestigde op het eilandMolokai, dat tot afzonderingsoord dient voor de hon derden melaatschen, welke van Honolulu en de overige Sandwichseilanden daarheen wor den overgebracht. Geruimen tijd bood het krachtige gestel weerstand aan de besmetting, tot ook hij eindelijk door de vreeselijke kwaal werd aangetast, waaraan hij thans is bezweken. Zijn verheven werk zal intusschen worden voortgezet; reeds waren een jeugdige missi onaris en verscheidene vrouwelijke religieu zen, die zich evenals pater Damien aan den vreeseÜjksten dood hebben toegewijd, zijn ballingschap en apostolaat onder de melaat schen komen deelen. Herhaaldelijk werd ge durende den laatsten tijd door protestantsche Amerikaansche bladen met de hoogste be wondering van de heldhaftige zelfopoffering van pater Damien gewag gemaakt. WAALWIJK. Zondag 19 dezer zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal uitgevoerd worden Programma AD LIBITUM. rjf- WAALWIJK 18 Mei 1889. In eene verleden Woensdag gehouden ver gadering van stemgerechtigden in den Bin- nenpolder van Waalwijk zijn benoemd tot voorzitter de heer JUD. TIMMERMANS Wz. tot bestuurslid de heer FL. VAN BAAL. De inspectie van verlofgangers zal dit jaar plaats hebben Te Tilburg, voor de verlofgangers der lichtingen 1888 en 1885 op 3 Juni, des voorm. 11 ure, lichtingen 1886,1887 en 1888 op 4 Juni des voorm. 11 ure, en voor de verlofgangers van Diessen, Goorle en Hil- varenbeek op 5 Juni des voorm. 11 ure. Te Waalwijk, voor Baardwijk, Bezooien, Capelle en Waalwijk, op 6 Juni des midd. 1 ure. Te Loonopzand (Kaatsheuvel) voor Loon- opzand, Sprang, Udenhout en Vrijhoeve-Ca pelle op 7 Juni des middags 12 ure. Te Heusden, voor Drunen, Hedikhuizen, Herpt, Nieuwkuik, Oudheusden en Vlijmen op 11 Juni voorm. 11 ure. Te Oosterwijk, voor Berkel, Haren, Hei voort, Moergestel en Oosterwijk, op 17 Juni voorm. 11 ure. Te Oosterhout, voor Oosterhout en Don gen, op 4 Juni, voorm. 9 ure. Te Raamsdonk, Geertruidenberg, Waspik en 's Gravenmoer, op 5 Juni, voorm. 10 ure. Mgr. A. Godschalk, R. C. bisschop van 's Bosch, heeft benoemd tot procurator der nieuw op te richten parochie aan den Neer kant (gemeente Deurne en Liessel) den ZEerw. heer A. M. van Erptot vice-prefect van het seminarie te St. Michiels-Gestel den eerw. heer J. H. M. Völker, tot kapelaan te Mierlo den eerw. heer J. C. de Graaf en tot kapelaan te Heivoort den eerw. heer A. M. M. H. Bolsius. Volgens eene gisteren gemaakte bere kening hebben bij de plaats gehad hebbende verkiezingen van leden voor de provinciale staten de anti-liberalen tot dantoe (Dokkum was toen nog niet bekend) gewonnen In Zuid-Holland 7 plaatsen, (Leiderdorp 2, Zoetermeer 1, Schiedam 1, Sliedrecht 2, Mid- delharnis 1)en verloren een plaats (Den Haag). In Noord-Holland verloren een, (Schagen). Te Nieuwer-Amstel kunnen de antiliberalen nog een zetel en te Haarlem 2 zetels winnen. In Zeeland één gewonnen. (Goes). In Utrecht verloren zij een zetel in de stad Utrecht, en wonnen een te IJselstein. In Friesland kunnen de anti-liberalen een zetel winnen te Heerenveen zij wonnen er 3 te Sneek, terwijl te Franeker 5 zetels kun nen vermeesterd worden. In Overijsel werden door de anti-liberalen gewonnen vijf zetels (Kampen Dalfsen Raalte, ieder een, en te Almelo 2) en ver loren een plaats (Zwolle). In Gelderland werden reeds door de anti liberalen gewonnen vijf zetels (Putten, Olde- broekDoesburg, elk een en te Zevenaar twee), terwijl nog twee zetels kunnen ge wonnen worden, namelijk te Ede en te Gel der malsen. In Noordbrabant wonnen de anti-liberalen nog 1 zetel en wel te Heusden, terwijl in dat district nog een zetel bij herstemming kan gewonnen worden. In Limburg, Groningen en Drente bleet de toestand gelijk hij was. Alzoo zijn de anti-liberalen nu reeds vast in het geheel vooruitgegaan 19 zetels bij de herstemming kunnen zij er nog 12 winnen. Eindelijk blijkt, dat de anti-revolutionaire beweging haar voornaamste kracht vindt op het platteland, daar de vrijzinnige candida- ten zegevierden in bijna al de groote ste den: Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage Utrecht, Leiden, Dordrecht, Gouda, Arnhem, Zwolle, Tiel, Zutfen (Brabant en Limburg zoowel als Friesland en Groningen buiten rekening latende). De Eerste Kamer zal van 1890 tot 1893 nagenoeg onveranderd blijven. Men meldt uit 's Bosch: Het afleggen van valsche eeden neemt op schrikbarende wijze toe; immers stond den 9 dezer L. I.uit Schaikdeswege voor het gerechtshof alhier terecht en werd hij heden tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld gisteren werden voor hetzelfde hof onder an deren twee zaken behandeld, de eene tegen L. M., uit Sint Geertrui en de andere tegen H. E., insgelijks uit Sint Geertrui; in beide zaken stonden de beklaagden terecht, insge lijks wegens het afleggen van valsche eeden, terwijl in diezelfde zitting, staande de zitting de getuige J. H. uit Gronsveld wegens het afleggen eener valsche verklaring onder eede, in voormelde zaak t gen L. M. werd aange houden. De behandeling dier eene zaak werd onbepaald uitgesteld, daar vier andere getuigen van plan waren zich aan hetzelfde misdrijl schuldig te maken. Een vreeseiijke brand vernielde Zondag middag te Oosterhout in korten tijd een groote boerderij met schuur, bewoond door Braat en eigendom van de weduwe Rombouts, en een huistoebehoorende aan P. Van Tilburg bewoond door drie gezinnen, waarin aan de straatzijde een koffiehuis was. Van de in boedels is een groot gedeelte gered gewor den, doch daarvan was niets verzekerd. Oor zaak onbekend. Nabij het station van den Staatsspoor weg te Hengeloo (O) wilde Woensdag middag de machinist S. van het pompstation (het zoogenaamd achtkant) zich naar huis begeven en liep over de rails, juist toen de losse machine van den sneltrein in aantocht was. De ongelukkige kwam onder de machine en bleef op de plaats dood. Hij stond bekend als een zeer opassend man en had juist onlangs den dag van zijn 25jarige dienst vervulling mogen vieren. De bij herhaling aangekondigde opstij ging van den ballon-parachute had Donderdag middag te Rotterdam plaats op het terrein der voormalige Marine-werf, dijkzijde, ditmaal met den luchtreiziger Young. Dit terrein, en ook het gereserveerde gedeelte er van, waren slechts matig met pubiiek gevuld, zooveel te meer de aangrenzende straten en wegen, - terwijl verder talrijke toeschouwers hadden plaats genomen op de daken der huizen en op den rondgang der windmolens in den omtrek. Een muziekkorps, vroolijke aria's spelende, bracht gedurende de vulling van den ballon eene aangename afwisseling. Even vóór 4 uren werd met de vulling van den ballon, door middel van heete lucht, een begin gemaakt. Zaclvjes aan begon deze zich uit te zetten, een 30tal mannen hielden hem in bedwang, en juist half vijf steeg het lucht vaartuig, op het commando„los" van den heer Williams, met geweldige snelheid om hoog, in hevige slingeringen de parachute met den heer Young met zich medevoeren de. Dit was een aangrijpend oogenblik, angst kreten werden alom gehoord doch deze werden spoedig door gejuich der menigte overstemd, toen de koene luchtschipper, in Z.O. richting wegdrijvende, op eene duizelingwekkende hoogte gekomen, eene vlag ontplooide en de toeschouwers toewuifde. Onmiddellijk daarna onttrok een dichte nevel ballon en reiziger aan het oog. In spanning stroomde alles naar de steigers aan het einde der werf, en na een vijftal minuten staren, werd eindelijk de inéén gefrommelde ballon zichtbaar, die in de richting van IJselmonde scheen neer te vallen van den reiziger was niets te be speuren. Nader is van zijnentwege medegedeeld, dat hij behouden en wel op het land van den heer Cohen, nabij de machinefabriek te Feyen- oord is neergekomen, zijn ballon weinige meters verder. Volgens zijne verklaring is dit de eerste maal, dat hij door den dichtgepakten nevel zicht verloren heeftop 2300 voet volgens den hoogte-meter gekomen, en niet wetende waar boven hij zich bevond, doch hopende de rivier gepasseerd te zijn, heeft hij de schaar laten werken en is toen op goed geluk nedergedaald. Gelukkig ongedeerd. Woensdag nacht woedde te Roermond in de houtzagerij van J. F. een felle brand. Behalve de houtzagerij werd het houtma gazijn totaal verwoest. Oorzaak onbekend; alles was verzekerd. Als een gevolg van de in Duitschland heerschende werkstaking werden Woensdag per extratrein langs Maastricht uit Belgie ingevoerd 65 waggons met steenkolen. Ook zijn nog bij de Belgische mijnen vele orders voor steenkolen ingekomen, die anders in Duitschland zouden zijn gedaan. Voorloopig vaart ook Kerkrade bij de werkstaking goed daar de aflevering van steenkolen uit de mijnen aldaar zeer is toegenomen. Loonopzand, 17 Mei.'s Koningsfeest is hier op bijzondere wijze gevierd. Zaterdagavond werd het met het luiden der klokken geopend. Zondag wapperde van schier alle huizen Neerlands driekleurOranje tooide menige borst, het herhaalde klokkengelui verhoogde de feestelijkheid. Van 1 l1/3-l1/2 uur gat de „Sophia's Vereeniging" in haar lokaal, waar het beeld van Z.M. tusschen groen en bloe men prijkteeen schoon volksmatinée, dat druk bezocht was en ook door de hoogwel geboren familie Verheijen werd Dijgewoond. Jhr. Mr. J. B. Verheijen beschermheer der Vereeniging, wees in eene keurige improvi satie op de hooge beteekenis van dit natio nale feest. Spreker schetste in eene van geestdrift tintelende rede de weldadige, va derlijke regeering van Z.M. Willem III, deed helder uitkomen, wat het stamhuis van Oranje, wat vooral de laatste mannelijke telg uit dat doorluchtige huis voor Neerland was, voor Neerland is. De welsprekende redenaar her dacht met van aandoening trillende stem het onverwachte, wonderbare herstel van onzen geliefden vorst en sloot, zichtbaar diep be wogen, zijn indrukwekkende rede met de bede dat het Gode moge behagen onzen dierbaren Koning nog vele jaren te sparen voor zijn vaderland, voor zijn volk. Een „Leve de Koning" verwekte een storm van toejuichingen en lus'ig weerklonk daarop het „Wien Neerlandsch bloed" door de ruime zaal. Van 4-8 uur liet zich de muziek bij tusschenpoozen op stra'en en pleinen hooren. Maandagnamiddag werd het feest ^voortge zet. Door ruime bijdragen van eenige per sonen, wier hart warm klopt voor Neerlands vorst, was men daartoe in staat gesteld. Ook de schooljeugd zou daarin deelen. Om 31/! uur vereenigden zich de „Sophia's- Vereeniging" en de liedertafel „Echo der Duinen" op het schoolplein, om met de kin deren een optocht door het dorp te houden. Elk kind was in feestgewaad en met Oranje getooid; talrijke vlaggetjes wapperden in de hand der kleinen en menig schild met toe passelijk opschrift sierde den stoet. Onder het gelui der'klokken trok men op en lustig klonk bij afwisseling, beurtelings of gezamen- 1 jk, onder het marcheeren of bij de halten muziek en zang. Er was een massa volk op de been, waaronder eene feestelijke stemming heerschte. Vóór en na den optocht werden de kinderen op krentenbrood en bier onthaald. 's Avonds bleef men in de lokalen der beide muziek-véreenigingen gezellig feestvieren. Er werd gespeeld en gezongen gedronken en geklonken ter eere van den koninklijken ju bilaris. Tot laat in den avond hield de feestvreugde aan door geen enkelen, zelfs den geringsten wanklank gestoord. Op een telegram van gelukwensching door de «Sophia's-Vereeniging» aan den Koning opgezonden, ontving zij Maandag een tele gram van dankbetuiging, dat 's avonds in de zaal der vereeniging door den president werd voorgelezen, waarop een drietal volksliederen werden aangeheven. Eere aan Loonopzanddat opnieuw op zoo'n waardige wijze zulke treffende blijken van verknochtheid aan Neerlands roemrijk vorstenhuis heeft gegeven Kaatsheuvel, 15 Mei. Gisterenavond om streeks 10 uur, overleed na eene korte onge steldheid plotseling onze zeer geliefde herder, de zeereerwaarde heer A. Jansensedert 18 jaren pastoor dezer parochie. De droefheid

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2