1 Notaris RANT, HOLLANDS!!II HOLT. Notaris RANT, Notaris BINK VERBERNE, 40 HEMEN 1100111116 SGHÜLDBRIEVEN. Burgemeester en Wethouders Advertentiën, publiek verkoopen getröïïwdT- publiek verkoopen maakt bekend STOUBE Y1BKOCWBH: AANBESTEDING. Aanbesteed UITLOTING maken bekend De Wereld-tentoonstelling te Parijs. Eene Schoenententoonstelling. Jordanus Franciscus Ilubcrtus van Calkcr, weduwnaar van M. AJ. van Hcijst, en Johanna Maria flcnrica de Raad, Franciscus Johannes van Tilburgh en Anna Maria Dekkers, Christina Adriana Francisca Bax van Dongen, in den oudeidom van ruim 70 jaren. Dr. L. G. VAN IIEIJST. Waalwijk, 17 Mei 1889. te Waalwijk zal op Vrijdag 24 Mei a. s., 's morgens 10 uuraan de HAVEN te Waalwijk, om contant Geld, te Waalwijk, te Waalwijk, zal op Dinsdag 28 Mei 1889 Een netten, goed onderhouden cömpleten IN- BOEDEL, wraaronder vele mahoniehouten en an dere meubels, marme ren en vergulde pen dules staande klok, porceleinen eetservies, zilver-1 werken als Lepelsvorken, dinélepels, peper bus, mostaardpot en zoutvaatjes (antiek) olie- en azijnstel enz. De NOTARIS te Dussen, zal te Drongelen in 't VEERHUISop Dinsdag 4 Juni 1889 voormiddags 10 uur op de Elanden enz. onder DRONGELEN, BAARD WIJK, BESOIJEN en EE- THEN. Op MAANDAG 27 MEI 1889, 's namiddags 7 urezal door den Heer P. VAN LOON Gz., in het Hótel „de Twee Kolommen", bij den Heer V. J. GERRIS, te Waalwijk, worden Het bouwen eener Leerlooierij met Droogzolders, onder be heer van den bouwkundige Jos. van Ree. van WAALWIJK dat in hunne op 20 dezer gehouden open bare vergadering zijn uit UITGELOOT de volgende SCHULDBRIEVEN, betaalbaar 1 JULI 1889ten kantore van den G e- meente-Ont vanger alhierals a. van de geldleening van 1878, nos. 2, 3, 5, 6 7, 8,9,10,11,12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20,21,22, 24, 25, 26, 27, 29, 30, 31,33,36, 37, 38, 40, 41, 43, 44, 45,47,48, 49, 51, 52, 53, 55, 56, 58,60,61, 62, 63, 64, 65, 67, 68, 69, 70. b. van de geldleening van 1882, nos. 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9,10,11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18,19,20, 21, 23, 24, 25, 26, 28, 29,30,31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 39,41,42, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51,52, 53, 54, 55, 57, 58, 59, 60,62,64, 65, 67, 68, 69, 70. 20 Mei. Tot bestuurslid in het water schap Groote Oude Straat alhier is benoemd de heer A. v. d. Hoeven Az., te Sprang, en tot bestuurslid in het waterschap «Binnen de Oude straat» de heer D. van Campen, alhier. Sprang20 Mei. Door den raad dezer gemeente is aan den heer A. G. Roozen, die p.m. 8 jaar als onderwijzer aan de openbare school werkzaam was, op diens verzoek, we gens benoeming ais kommies bij de belastingen, eervol ontslag verleend. i. Sedert Maandag 6 Mei is de Tentoonstel stelling geopend, maar de Tentoonstellingsdrukte heerscht te Parijs al weken lang. Aan den stroom van bezoekers, die ons te wach ten staat, is een stroom van commissieleden, van inzenders, van representanten, van bedienden en werklieden voorafgegaan. En de komst dier voorloopers telt mede. Niet alleen komt een deel hunner zich voor 6 of 7 maanden hier vestigen, dikwerf met vrouw en kinderen maar boven dien hebben bijna al de inzenders en represen tanten verschillende zaken noodig tot inrichting hunner uitstalling. 'tZijn veeltijds kleinigheden, als ge wilt, maar die menschen zijn altijd zeer gehaast en zien op geen geldmits ze dadelijk geholpen worden. 't Is ongeloofelijk wat die lieden uitgeven, wat aan hen verdiend wordt. Een paar dagen vóór de opening wenschte een mijner vrienden, een zeer bescheiden inzender, die slechts één enkelen meter plaatsruimte heeft aan gevraagd zijn naam en woonplaats op zijne vitrine geschilderd hebben. Het waren 20 let ters, en hij moest er 10 frank voor betalen een halven frank per letter. Eerst vond hii die wel wat duur, maar hij kreeg spoedig van den schil der ten antwoord ^mijnheer ik heb geen tijd om mij te laten afdingen tijd is geld voor mij als gij lang praat vraag ik u een trank per let ter." Het schilderen van die 20 letters heeft op mijn horloge af, twintie minuten geduurd. En die schilder Iiad zóóveel te doendat hij sommige klanten 3 of 4 dagen moest uitstellen. Of zoo'n man ook een daghuurtje verdient Stellig heeft hij op de tentoonstelling nog twintig collega's wie net even zoo gaat. Jammer dat niet elke week ergens eene groote Tentoonstelling te openen is; anders zou ik ook onmiddellijk letterschilder trachten te worden. In korte jaien zou ik een rijk man zijn Is de tentoonstellingsdrukte te Parijs al een week of wat te merken, de tentoonstellingsprijzen zijn in vele hótels en restauratien, maar inzonderheid in de hótelsook weer ingevoerd. Ieder wil natuurlijk profiteeren van de gelegenheidmaai de hótelhouders zijn er altijd als de kippen bij Eten, nu ja, dat kan men in de niet te dure restauraties, die hoofdzakelijk eene Parijsche clientèle hebbennog voor den ouden prijs doch daar, waar de loop der vreemdelingen is, wordt ook al opgeslagen. En de kamers in de hotels zijn dat bijna alle. De vrienden, die dezen zomer te Parijs.komen zonder de stad goed te kennenzullen er een aardig centje laten zitten boven de gewone tarie ven zonder het daarom een greintje beter te hebben dan anders. Het tegendeel zal zelfs waar zijn. Ook onze landgenooten zullen dez<m zomer on getwijfeld bij duizenden de fransche hoofdstad komen bezoeken. Ik begrijp daarom niet waar om nog niemand bij ons op het denkbeeld is ge komen om tegen billijken prijs gezelschapsreizen in te richten. Te Brussel is men reeds zoo ver standig geweest. Daar is dezer dagen eene maatschappij opgericht welke een verblijf van vier dagen en vier nachten te Parijs aanbiedtvoor niet meer dan zeventig frankswaarvoor de reizigers vrije reis hebben logies, 's morgens koffie, twee uitstekende maal tijden daags, twee entrées op de tentoonstelling, een in een concert en een in een cirqueterwijl zij een gids te hunner beschikking hebben om de merkwaardigheden van Parijs te gaan zien. Op die wijs is men gevrijwaard voor alle over dreven eischen van hotel- en restauratiehouders, van koetsiers enz. Mij dunkt dat men dit Brusselsche voorbeeld te Rotterdam of Amsterdam moest trachten te volgen. Maar.... men zal daartoe waarschijnlijk geen ,durf* hebben, en ik geloof de lezers van uw blad dus geen ondienst te doen, als ik hun zeg, dat die Brusselsche maatschappij den naam draagt van „Société Franco-Beige de voyages a prix réduit," en gevestigd is 166 Henegouwlaan. Zij zullen dan misschien daar kunnen vinden, wat zij naar alle waarschijnlijkheid in Holland tevergeefs zullen blijven zoeken. Maar hoor ik u zeggen, //gij zendt mij om te beginnen al een heel zonderlingen tentoonstel- lingsbrief. Als gij zoo voortgaat zal ik, aan het het einde gekomen, precies hetzelfde kunnen zeg gen als wanneer ik mijn kat naar Rome zal ge stuurd hebben. Het beestje zal dan eenvoudig zeggen miauw miauw Toegestemd. Maar ik moet toch een aanloopje hebben. Bovendien, de tentoonstelling is nu al eenige dagen geopend en ik moet (Ihs met mijne correspondentie beginnen, daar helpt niets aan. Doch, ouder gewoonte is nog bijna niets klaar en zoudt ge nu willen dat een eenvoudige ver slaggever op die wet van Perzen en Meden een uitzondering maakt Neen, zeker nietdat kunt ge niet willen. Aangenomen zelfs dat ge het wildet, gij zoudt het zelfs niet mogen. Ik wil correct zijn en in de pas blijven. Als zoovele groote industriëelen en fabrikanten u nog niet dan pakkisten laten zien en hoog)tens u la ten assisteeren bij hunne uitpakkerij zonder ge daardoor nog eenig denkbeeld krijgt van hetgeen ge later, als alles geordend is, zien zult, behaagt het mij ook u bij deze een eenvoudig voorwoord tot mijn geschrijf voor te leggen, dat u, als ge aan het einde er van gekomen zijt, over de ten toonstelling nog even wijs laat als gij begont. Neem eenvoudig aan dat ik ook pas bezig ben met het openen mijner kisten en wacht af dat ik mijn boeltje klaar neb. Mijn eenige wensch is, dat mijn geschrijf u dan niet moge tegenvallen. Pakkisten leveren niets moois op en eene uitpakkerij heeft weinig aan trekkelijks. Als ge dus aan mijn voorwoord, mijne pakkisten en mijne uitpakkerij, niets aan trekkelijks vindt, welnu, lieve lezeres en waarde lezer, ik druk u dan hartelijk de hand, want dan zijn we het volkomen eens Mogen we dit ook zijn, als ik later eens geloof dat ik een #mooien brief" schrijf. Ik moest geen kranten schrijver zijn om dit nooit te gelooven. En nu punctum. Als het met de bezoekers ter tentoonstelling den geheelen zomer zóó doorgaat, en er is geen reden om daaraan te twijfelen, dan zal stellig hun aantal dubbel zoo groot zijn, als in 1878. Verleden Zondag alleen kwamen er meer dan 216 duizend Nooit is ook zeker zooveel te zien geweest voor zoo weinig geld. Officieel is de entréeprijs een frank; in werke lijkheid slechts 65 a 75 centiemen. Ziehier hoe dit in elkaar zit De inrichting der tentoonstelling heeft millioe- nen gekost, die voor een groot gedeelte gevonden moesten worden uit de opbrengst der entrées. Maar deze gelden zouden uit den aard der zaak eerst langzaam en verdeeld over een tijdvak van 6 maanden, te beginnen met de opening, dus eerst van Mei, binnenkomen. Om nu dadelijk geld te hebben is het „Crédit- foncier' in den arm genomen, dat reeds maanden geleden entréekaarten heeft uitgegeven bij vellen van 25 stuks voor den prijs van vijf en twintig frank. Elke kaart vertegenwoordigt dus een frank; zulk een kaart heelt men slechts af te knippen evenals een coupon. Andere entréekaarten be staan niet; aan de guichets kan men geen kaarten krijgen en wordt geen geld ontvangen. Vooraf moet men zich dus van zulk een entrée voorzien. Trouwens dit is niet moeielijk; men vindt ze in alle tabaksbureelen, bij de wisselaars, in de kran tenkiosken en bij honderden venters langs de straat en voor de ingangen aan de tentoonstelling. Bij elk vel van 25 kaarten is eene rentelooze obligatie gevoegdvan fr. 25.aflosbaar met hooge premiën binnen 75 jaar. Elk jaar heeft eene uitloting plaats, met premiën tot 100,000 frank toe. Tijdens den duur der tentoonstelling hebben 6 uitlotingen plaats. Die obligatie vertegenwoordigt dus eene zekere waarde en zoodoende kan de houder er van de 25 entréekaarten, welke hij er bij ontving, voor minder dan de 25 frank, die hij er voor betaald heeft, verkoopen. Dit doen dan ook velen en zóó is in die kaar ten een uitgebreide handel ontstaan. In de eerste dogen na de opening der tentoonstelling kocht men ze overal voor 70 a 75 centimes; thans reeds vindt men ze voor 65, zelfs bij de Beurs voor 55 centimes. Iedereen vaart wel bij dit stelsel: 1. De tentoonstelling heeft er dadelijk gereed geld door bekomen; 2. De lcooper, die zelf gebruik wil maken van zijne kaarten, kan voor fr. 25,vijf en twintig maal naar de tentoonstelling gaan en behoudt dan nog eene obligatie van 25 frank overmet kans om hóöge premien te trekken; 3. Wil hij zijne kaarten verkoopendan be hoeft hij daarvoor, zonder te verliezen toch geen 25 l'rank te vragen zoodoende wordt het bezoek grootelijks bevorderdvooral voor hendie met een geheel gezin de tentoonstelling willen gaan zien, is dit van belang; 4. De beambten aan de guichets hebben geene geldelijke verantwoordelijkheidde comptabili teit en de contróle worden daardoor veel ver eenvoudigd; 5. Honderden arme drommels verdienen nu nog een broodje als wederverkoopers der kaar ten. Daar de tentoonstelling nog niet geheel en al gereed is, zullen wij onze eigenlijke bezoeken er aan voorloopig nog een week uitstellen en ons bij deze bepalen tot een algemeen overzicht van het terrein iets watmet liet oog op de verba zende uitgestrektheid daarvan ganscli niet over bodig is. Wij nemen het Trocadero paleis tot uitgangs punt. De rechtervleugel van dit overblijfsel der ten toonstelling van 1878 herbergt eene rijke ver zameling voorwerpen van retrospectieve kunst. De glooiend naar de Seine afloopende tuin is aangewezen voor de inzendingen van boom- en bloemkweekers en vormt een waren botanischen tuin. De Jenabrug verbindt dien bloemhof met het Mars veld. Op dit laatste, recht voor de brug, verheft zich de EifTeltoren. Op het Marsveld lang3 de Seine vindt men eene aanschouwelijke voorstelling van de geschie denis der menschelijke woningen. Verder op, verschillende paviljoenen en kiosken, waaronder een fraai steenen gebouw, in Holland- schen stijl, waarin de gebrs. Boas, uit Amster dam, eene diamant-slijperij hebben ingericht. Achter die verschillende gebouwen en gebouw tjes strekt zich ter weerszijde van het Marsveld eene groote Halle uit. De voorste helft links,is daarvan ingenomen door de schoone kunsten rechts door de vrije kunsten. De bei de achterste helften herbergen de nijverheidsvoortbrengselen uit vreemde landen. Op den achtergrond zijn beide zijgebouwen door eene middennalle met elkander vereenigd. Daarin vindt men hoofdzakelijk alleen de nij verheidsproducten van Frankrijk. Achter dit middengebouw strekt zich de fraaie machinermalerij uit. Achter liet rechterzij gebouw zijn verschillende paviljoenen opgericht door Amerikaansclie en Oostersche staten. Van den ,quai d'Orsay* wandelt men onder lommerrijk geboomte tusschen 2 houten loodsen, waarin alles verzameld is wat betrekking heeft op den landbouw en de veeteelt, in den uitge- breidsten zin. Men vindt daar ook een Hol- landsche bakkerij. Aan het eind van den #quai d'Orsay" voor zooverre deze voor de tentoonstelling is ingeno men hebben we rechts van ons het plein dat zich voor hótel des Invalides uitstrekt. Links vinden we daar verschillende koloniale inzendingen waaronder een Indische kampong. Rechts de inzendingen van het ministerie van oorlog en van verschillende instellingen van openbaar nutvan philantropische inrichtingen enz. Daar achter weêr landbouwwerktuigen en gereedschappen. En hiermede geloof ik mijne lezers een kort overzicht te hebben gegeven van de verdeeling en inrichting van het terrein. Senior. Het post- cu telegraafkantoor te Waalwijk is op werkdagen open van 's morgens 8 tot 's avonds 9 uurop Zon- en feestdagen van 8V21<> uur voormiddags en van 12—V/a uur namiddags. Op Zou- en feestdagen wordt maar ééns besteld, namelijk omstreeks 10 uur v. m. Te Londen is eene schoenententoonstel - liug geopend, waarop niet alleen schoenen en laarzen van alle landen der wereld, maar ook uit alle tijdperken der geschiedenis in gezonden zijn. Onder de ingezonden voor werpen bevinden zich uit riet gevlochten Egyptische sandalen, die door Alma Tadema geleend zijn. Grieksche laarzen, door Atheen- sche dames bij feestelijke gelegenheden ge dragen, ruwe Noorweegsche van koord ver vaardigde schoenen, en laarsjes, die eens de voeten van eene bruid uit Damascus tooiden; de laatste zijn van hout en met paarlemoer ingelegd de hakken zijn bijna een voet hoog. Geborduurde roodlederen schoenen, vroeger in het bezit van paus Pius IX, staan naast laarzen uit Pesjawer (Voor-Indië), die van huiden van visschen vervaardigd werden, en zware Hollandsche schoenen uit de 17e eeuw naast fijne met parels bezette Turksche pan toffels van eene dame uit den harem. Na tuurlijk zijn hier heel wat schoenen en laar zen, die aan vroegere leden der koninklijke familie van Groot-Brittannië toebehoord heb ben. Daar zijn b.v. ruw bewerkte van dub bele zolen voorziene schoenen, die eens ge dragen werden door Maria van Lotharingen, de moeder van de ongelukkige Maria Stuart, evenals laarsjes, door de laatstgenoemde zelve gedragen de laatste zijn klein en smal en van zwarte zijde. Ook zien wij er schoenen uit den tijd van koningin Elisabeth, van prach tige met goud doorweven stof gemaakt en andere waarin eene der vele vriendinnen van koning Karei II gedanst heeft, vervaardigd van zijde en kant en met eene groote parel versierd. Uit den nieuweren tijd zijn breede met passement bezetterooskleurigevan atlas vervaardige schoenen, eens het eigen dom van George III en dergelijke voetbe- kleedselen van rooskleurig gevoerd leer met roode hakken, die koning Willem IV bij zijne kroning droeg. Ook wordt de aandacht ge trokken door een paar kleine zwarte wandel schoenen, de eerste, die de tegenwoordige Prins van Wales droeg en door een paar kleine met monogram en kroon versierde schoentjes, waarin zijn oudste zoon prins Albert Victor de eerste proeven in de kunst van loopen aflegde. 1 1 1 11 iveduwe van J. C. Verwiel, Die bij deze oprechten dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij ge legenheid van hun huwelijk ondervonden. Waalwijk, 21 Mei 1889. die tevens hun oprechten dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij ge legenheid van hun huwelijk ondervonden. Waalwijk, -inqq Kaatsheuvel,) Mei 1889* f f Heden overleed tot mijne diepe f droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervendenmijne I dierbare Echtgencote VROUWE Allerhande GEZAAGD dat „de Boschdries" onder Capelle, be- hoorende aan CHRIST, v. d. HOEVEN aldaar, thans met de verhooging staat aan f1450.— Dagelijks kan ten kantore van ge noemden Notaris gehoogd worden tot aan den dag van TOESLAG, zijnde Donderdag 23 Mei a s., 's avonds 7 uur, ter herberge van JAN DEKKERS te Capelle, des voormiddags 9 uur, ten sterf huize van den ZeerEerw, Heer C. JANSSENS, Pastoor te Kaatsheuvel KIJKDAG 27 Mei, van 9—12 24 ure. en Aanwijzing op den dag der Aanbesteding ten 6 ure namiddag. Bestek en teekening liggen in genoemd Koffiehuis ter inzage. van Waalwijk, 21 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3