Nummer 44, Zondag 2 Juni 1889. 12e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. YIÏTËTA, ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. 76 E. Werner 1884 67833 KG. 1885, 74713 1886 73928 1887, 74219 1888, 80325 in 1884. in 1885. in 1886. in 1887. in 1888. 5421 6031 6827 7013 6980 269 219 231 249 270 1823. 1906. 2021. 1983. 2070. Landbouw. o van het Zuiden, Vvaalwijlisilif en Lanptrautsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag: en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door bet geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regel» f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolf Steinrr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. UITTREKSEL uit het VERSLAG der Ka- nier van koophandel en fabriekente A Waalwijk betreffende den toestand van handelscheepvaart en nijverheid over 1888. Vervolg. Granen. De oogst over 1888 leverde een klein beschot en daarenboven was de kwaliteit zeer slecht, zoodat de meeste granen on geschikt waren voor de bakkerij en hoofd zakelijk tot veevoeder moesten dienen. In de maand Augustus onderging de markt een aanzienlijke verhooging en wel voorna melijk om het slechte weder; de jarige gra nen bleven zeer gezocht en waren van af dien tijd onmisbaar zelfs met eene verhoo ging van f30 tot f40 per 30 II.L. De aanvoer van buitenlandsche granen in onze haven was vooral dit jaar groot en klom tot 4300 last. De slechte inlandsche kwaliteiten en daarenboven het gemakkelijk vervoer van Rotterdam en Amsterdam tot Tilburg per stoombootdienst tot Waalwijk en verder per stoomtram, gaven hiertoe voor al aanleiding. Aan onze beurs werd verhandeld Rogge, oogst 1887 f5.it 5.50 per [1L. y 1888, f3.75 a 4.25 ,f n Tarwe, 1887 f8.— 9.— '1888, i/ i.' Wintergerst Zomergerst Haver f6.—a 7.— f3.50 a 4.50 f 3.25 a 3.75 f6.it 6.50. per 100 KG. Boter. De aanvoer van boter aan de openbare boterwaag was iets meer dan in 1887. Ongerekend hetgeen aan winkeliers en particulieren buiten de openbare veiling werd geleverd, zijn de navolgende hoeveel heden aangevoerd DOOR Niet zoo goed was het met den assessor Hubert afgeloopen, hoewel hem in den loop van dit jaar pene onverwachte en vrij aanzienlijke erfenis ten deel was gevallen ongelukkig ten koste van het beroemde lid zijner familie. Professor Sehwarz was namelijk voor eenige maanden gestorven en daar hij ongehuwd was vei viel zijn ver mogen aan zijne, bloedverwanten. Hubert's gel delijke omstandigheden verbeterden hierdoor aan merkelijkmaar wat baatte dit hem nu? De vrouwop wier bezit hij zoo stellig gerekend had, was met een ander getrouwd, en hijzelf was nog altijd geen regeeringraad en had ook voors hands geen' uitzicht dit de worden, hoewel de ijver voor zijn ambt niets te wenschen overliet, en hij het politiebureau te L. elk oogenblik met zijne zoogenaamde ontdekkingen in rep en roer gebracht en zijn uitsterste best gedaan had om in dien orawentelingstijd ook voor zijn eigen land een paar hoogverraders machtig te worden, zonder gevolg zooals wij weten. Maar dat land gedroeg zich op waarlijk hemeltergende wijs tegen zijn trouwsten dienaar; het scheen geen begrip te hebben van diens opofferingen en zelf verloochening en het met Frank eens te zijn, die op zijne onbewimpelde manier verklaarde, dat de assessor tegenwoordig //de eene domheid op de andere stapelde," en Tiet in dienst van'den staat nooit ver zou brengen. Inderdaad werd Hubert bij elke bevordering zoo in het oog vallend voor bijgegaan dat zelfs zijne collega's er allerlei toespelingen op begonnen te maken, en diep be- leedigd, rijpte er allengs een gewichtig besluit in zijn ziel. Door de erfenis van zijn oom was hij onafhankelijk geworden waarom zou hij dan nog langer miskenning en achteruitzetting verdragen, waarom nog langer die ondankbare regeering dienen, die zijn schitterende hoedanig. De prijzen varieerden tusschen f 1,20 f 1,45 per Kg. Vee. De gezondheidstoestand van het vee was over het algemeen gunstigterwijl geen enkel ziektegeval van besinettelijken aard zich heeft voorgedaan. Onze jaar- en weekmarkten werden druk bezocht, zoowel door binnen- en buiten landsche kooplui als door veehouders, terwijl de aanvoer van vee en landbouw-producten dien van vorige jaren overtrof, zooals uit hieronder volgende opgaaf blijkt. De meeste handel wordt nog steeds gedreven in kalf- dragend vee, dat grootendeels wordt gekocht voor Belgie. De meer gunstige toestand onzer markten heeft men ook te danken aan het gemak kelijke verkeer sedert de opening van den staatsspoorweg Zwaluwc's Bosch. Gedurende het jaar werden op de diverse markten aangevoerd runderen, schapen, varkens. De prijzen der kalfkoeien waren gemid deld van f105 tot f230 en die der kalf- vaarzen van f90 tot f175 per stuk. Op de vóór- en najaars-paardenmardt wer den aangevoerd 340 paarden, waarvan de prijzen varieerden van f 200 tot f800 per stuk. Er werd gekocht door Eransche en Duit- sche kooplui. De land- of akkerbouw was ongunstig heden niet wist te waardeeren, terwijl zij allerlei onbeteekenende m nschen, zooals dien docter Fa bian bij voorbeeld, met eervolle betrekkingen en onderscheidingen overlaadde Hubert liet zich hier en daar uit, dat hij zijn ontslag wilde nemen; hij herhaalde dit zelfs in tegenwoordigheid van den president en moest de bittere ondervinding opdoen, dat deze hemop allerbeleefdste wijs, hierin volkomen gelijk gaf. Hij was van gevoelen, dat de assessor, thans in liet bezit van zulk een vermogen, zich niet meer met ambtszorgen behoefde te kwellen en dat hij groot gelijk had, zich aan dat drukke leven te onttrekken; bovendien was hij wat //zenuwachtig* voor een beambte, van wien men in de eerste plaats kalmte en bedaardheid verwachtte. De wenk was duidelijk genoeg. Hubert gevoelde iets van den menschenhaat en de wereldverach ting, die zijn beroemden bloedverwant bezield hadden, toen hij na dit gesprek op staanden voet naar huis ging om schriftelijk zijn ontslag te vragen. Het verzoek werd afgezonden en ook werkelijk aangenomen. Nog zaten de staat en het politiebureau van L. hierover niet in zak en asch, maar die toestand was wellicht aanstaande, als dat ontslag in de volgende maand werkelijk een feit zou worden. De assessor was te zeer de neef van ziju oom, wiens verongelukte behande ling hij hud nagevolgd, om de treurige gevolgen hiervan niet in de toekomst te duchten. Het paard van den jongen landheer van Wilicza stond op het voorplein van Rakowicz. Het ge schiedde maar uiterst zelden, dat hij herwaarts kwam, en ook dan duurden zijne bezoeken slechts zeer kort. De kloof, die hem van zijne naaste bloedverwanten scheiddewilde zich nog altijd niet sluiten en de laatste gebeurtenissen schenen haar zelfs nog meer verwijd te hebben. Freu e Morynski bevond zich met VValdemar alleen in haar boudoir. Wanda was zeer ver anderd. Zij had wel altijd bleek gezien, maar die bleekheid had geenerlei overeenkomst met de doodsche kleur, die thans haar gelaat bedekte Men kon haar aanzien wat zij geleden had ir. den tijd, dien haar zoo innig geliefde vader, ziek en den dood nabij, in de gevangenis had door gebracht, zonder dat ze hem slechts éen oogen blik had mogen zien; toen de droom van vrijheid vooral ten opzichte van de aardappelen en de roggewelke gewassen veel leden door de aanhoudend natte weersgesteldheid. Ook de haver, hoewel tamelijk goed, leed door het natte weder tijdens den oogst. De hooibouw was niet ongunstig, ofschoon tijdens het inzamelen de weersgesteldheid te wenschen overliet, zoodat er nog veel hooi slecht gewonnen is. De opbrengst was pl.m. 3800 Kg. per hectare. Omtrent den hooihandel ontving de kamer de navolgende opgaaf uit Waspik Tengevolge van den aanhoudenden regen had de hooioogst onder ongunstige omstan digheden plaatshet weder werkte nadeelig op de kwaliteit. Hierbij kwam een ruim gewas in Engeland, waardoor de vraag voor dit land niet van eenige beteekenis was. De handel was dientengevolge, vooral in de mindere kwaliteit, onbeduidend en de prijzen daalden voortdurend, zoodat zij van f44 op f36 per 1000 Kg. kwamen. Omtrent de cultuur te "Vlijmen, Nieuwkuik en Haarsteeg wordt het volgende gemeld: Met den hophandel ging het zeer slecht. Er was nog een aanzienlijke voorraad van het vorige jaaren met het oog daarop hadden de teelders veel hop uitgerooid. De productie van hetgeen nog geteeld werd, was vrij voldoende en de hoedanigheid niet slecht. De opbrengst wordt geschat op 250,000 halve kilo's Slechts korten tijd in den aanvang van het seizoen was de prijs f 30, waarvoor de teelders niet wilden verkooperi; de prijzen daalden fabelachtig snel tot f12, vervolgens tot f 5 en thans wordt f2.50 per 50 kilo betaald. Het gevolg hiervan is, dat opnieuw veel hop uitgerooid maar ook dat pogingen worden aangewend om een betere soort in te voeren en de behandeling der hop te verbeteren. De groententeelt ging beter, hoewel de resultaten er van nog niet in evenredigheid en zelfstandigheid, waarvoor hij zijn leven veil had gehad, welke verwezenlijking ook zijne doch ter zoo vurig hoopte, als een zeepbel uit elkaar werd ge dagen. De angstige onzekerheid, eer zijn lot was beslist, de langdurige slingering tusschen vrees en hoop, de zenuwachtige opwekkingen bij de vergeefsche pogingen om hem te bevrijden dit alles had blijkbaar sporen bij haar achterge laten. Wanda was een van die menschen, die met onverzwakte geestkracht ook het zwaarste ongeluk weerstand kunnen bieden, zoolang er slechts een flauwe schemering van hoop over blijft maar die,als die schemering verdwijnt, mach teloos in elkander zinken; en dit moment scheen nu voor haar te zijn aangebroken. Voor het oogenblik was er wel is waar nog een koorts achtige overprikkeling in haar voorkomen te be speuren, een samenrapen van hare laatste krach ten, maar het waren dan ook de laatste. Waldemar was niets veranderd in zijn uiter lijk. Hij stond vóór haar en scheen de jonge dame weinig verscnoonend te behandelenwat haar toestand toch zoo dringend eischte. Hij had bij na iets dreigends in zijn honding, en zijne stem klonk toornig en droevig toen hij zeide: //Ik smeek u voor de laatste maal geef dat denkbeeld op. Ge vermoordt uzelve op die ma nier, zonder uw vader te kunnen helpen. 'tZou slechts zijn lijden vergrooten, als hij u voor zijne oogen moest zien wegkwijnen. Gij wilt hem vol gen in de vreeselijke woestenij in dat moor dend klimaatwaarvoor de sterkste gestellen bezwijken gijdie van uwe jeugd af verwend en met alles omringd zijt geweest wat weelde en gemak den mensen kunnen biedengij wilt u nu aan de ergste ontberingen bloot stellen Indien de krachtige natuur van den graaf er al op den duur tegen bestand moge zijn, de uwe houdt het geen twee maanden uit. Vraag het aan uw doctorvraag het aan uw spiegel ze zullen u zeggen dat ge in die om geving het volgend jaar niet meer beleeft." //Denkt ge dan, dat papa dat zal beleven?" antwoordde Wanda met sidderende lippen. ,We hopen en verlangen nu niets meer van het leven maar willen ten minste samen sterven. »En ik dan?" vroeg Waldemar op bitteren en verwijtenden toon. Zij wendde het hoofd af, zijn tot de huurprijzen. De opbrengst wordt geschat Snij-, princessen- en andere boonen op 15,000 hectoliter a f 2,50 per hectoliter. Doperwten en andere erwten 25,000 hec toliter h f2,50 per hectoliter. Aardappelen 15,000 hectoliter a f2,50 per hectoliter. Vroege wortelen 2,000,u00 bosjes tegen gemiddeld twee cent per bos. Asperges 30,000 halve kilo's tegen 25 ct. per l/2 kilo. Frambozen, zwarte-, witte-, roode en kruis bessen 1,175,000 Ys kilo's tegen 7 cent per 7s kilo. De opbrengst van kruisbessen is zeer ver minderd tengevolge van de verwoestingen, die de huismusschen en rupsen er aan toe brengen. De eersten pikken al vroeg in het voorjaar de jonge scheutjes af, zoodat geheele struiken kaal blijven en die dan nog groen worden zijn later een prooi van de rupsen. Als geen maatregelen worden genomen tot een aanmerkelijke opruiming van de rausschen, zal men de kruisbessenstruiken wel kunnen uitrooien. Te Haarsteeg bestaat een landbouw ver— eeniging op kleine schaal, die zeer aardig werkt en zich allengs uitbreidt, en te Vlijmen is eene tuinbouwvereeniging gesticht met een uitgebreid programma. Voorloopig zijn daar enkele lezingen over groententeelt ge houden en nieuwe soorten pootaardappelen en hopplanten aangekocht. Tengevolge van het natte weder was de hoedanigheid van het geteelde koren, waarvan de hoeveelheid betrekkelijk gering is, niet best. Een gunstig verschijnsel is, dat velen zich meer op veehouden gaan toeleggen. Aan zienlijke hoeveelheden melk worden dagelijks afgeleverd aan de fabrieken vau kunstboter, voornamelijk te Oschterwijl het fokken van kalveren en varkens sterk toeneemt en goede resultaten oplevert. zonder te antwoorden. «-En ik herhaalde hij nog driftiger. »Wat moet er van mij worden „Gij zijt althans vrij. Gij hebt het leven nog voor u. Draag het zoo goed als ge kunt. Ik heb nog wel erger te dragen." Waldemar wilde heftig antwoorden; een blik op het bleeke gelaat, waarop zulk een bittere zielesraart stond te lezen, verbood hem dit ech ter en hij dwong zichzelf tot kalmte. Wanda, toen wij elkander, nu een jaar gele den, eindelijk vonden en begrepen, scheidde ons het woord dat gij mijn broeaer hadt gegeven. Ik zou u ten koste van eiken prijs aan hem ont rukt hebbenmaar zoover ia het niet gekomen. Zijn dood heeft den slagboom neergeworpen, en welke nieuwe bezwaren zich nu ook van buitenaf mogen verheffenhij is neergeworpen tusschen ons. Bij Leo's pas gedolven graf, in een tijd dat het leven van uw vader dagelijks in gevaar ver keerde, heb ik het niet gewaagd u van liefde van vereeniging te spreken, heb ik mijzelf geweld aangedaanom u slechts zelden en vluchtig te zien. Gij en mijne moeder, gij liet mij immers bij elk bezoek op Rakowicz gevoelen, dat ge mij nog altijd als uw vijand beschouwdet, maar ik hoopte op de toekomst, op betere tijden en, en nu moet ik zulk een besluit uit uw mond hooren! Begrijpt ge dan niet, dat ik mij tot mijn laatsten ademtocht daartegen zal verzetten? „Wij willen samen stervendat is gemakkelijk gezegd en ook gemakkelijk gedaan, als men zooals Leo door een kogel midden in het hart wordt getroffen. Maar hebt ge u wel eens voorgesteld, wat de dood in ballingschap is? Dat is langzaam weg kwijnen, die maandenlange doodstrijd onder ai- ierlei ontberingen, die den geest doen bezwijken, nog eer ze het lichaam sloopen, op verren afstand van het vaderland, afgesneden van de wereld en alles wat daarop voorvalt, buiten het bereik van alle geestelijk levenwaaraan gij evenzeer be hoefte hebt als aan frissche lucht om adem te halen, neergedrukt, ia, verstompt te worden onder den last der ellende. En eischt ge van mij dat ik dat zal verdragen, dat ik het zal toelaten, als gij vrijwillig zulk een lot op u neemt?' Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1