^dWeFlTnd. Advertentiën. Staatkundig overzicht. Frankrijk. Duitschland. BIN NENL AN1X Belgie. Burgerlijke stand. Handelsberichten. iHil ADRIANL'S NICOLAAS VAN RIEL, De Spaansche koningin-regentes heeft zich in beginsel verklaard tegen het regeeren zonder Parlement. De minister-president stelt nu de bijeenroeping der Kamer in het voor uitzicht tegen 8 Juni. Eenige leden zullen uit het ministerie treden die tegen het doen van concessien aan de minderheid zijn. Sa- gasta stemde voor eene conciliante politiek, daar de Kamer beslissen moet over de finan ciële voorstellen ter leniging van den nood der schatkist en de legerwet op afdoening wacht. De regeering zal optreden met de verkla ring, dat de beslissing over het algemeen stemrecht aan het slot der zitting gevraagd zal worden. De groots:e moeielijkheid bestaat in het uitdenken eener motie, die Martos in staat stelt als president der Kamer aan te blijven zonder motie van vertrouwen. Wordt deze afgestemd, dan is de scheuring der liberale partij onvermijdelijk en komen de conserva tieven aan het bewind. In den te Berlijn gehouden Kroonraad moet ernstig gesproken zijn over de werk stakingen der mijnwerkers en besloten zijn energiek optetreden nu 't langs vreedzamen weg niet te klaren is. Over de Samoa-conferentie hangt nog im mer de sluier des geheims en de geruchten aangaande de genomen besluiten en de slui ting loopen zeer uiteen. 't Blijkt, dat de afschaffing van het vice- koningschap van Ierland nog niet zoo der oplossing nabij was, als men heeft gemeend. In elk geval zal lord Londonderry niet de laatste zijn der officieele vertegenwoordi gers van koningin Victoria te Dublin. Na tal van blauwtjes te hebben geloopen heeft de regeering eindelijk haar man gevonden in lord Zetland. Dit is gebleken uit het antwoord van den premier, aan de Woensdag door hem ontvangen deputatie uit de con servatieve pairs en afgevaardigden van Ierland, die de vestiging van een koninklijke verte genwoordiging te Dublin kwamen bepleiten. Verder bleek, dat de regeering de zaak in onderzoek heeft genomen, maar het noodig acht om tot de zaak wordt beslist (niet vóór de volgende zitting) een plaatsvervanger voor lord Londonderry te zoeken en dien ook heeft gevonden in lord Zetland. 9 Juni dreigt voor Italië in 't algemeen, voor Rome in 't bijzonder een dag van onrust en agitatie, ja wellicht van erger nog te worden. Zooals men weet moet op dien dag het standbeeld vau Giordano Bruno worden onthuld. Meer en meer dreigt de plechtigheid een soort van manifestatie te worden tegen het aticaan en wel een van grooten omvang, want tal van gemeenteraden, universiteiten, de inrichtingen van kunst en wetenschap en alle radicale, liberale, democratische en zelfs gematigde vereenigingen, nemen er aan deel. De plechtigheid zal een nationaal feest van een sterk geprononceerd karakter zijn. Als de tegenstanders nu tegen-manifestatien be leggen, kan 't er warm toegaan. te voren tot het ministerie gerichte beschul diging, dat het de gcheele samenzwering met Pourbaix, den stillen verklikker, op het touw heelt gezet. Bara eischte eene parlementaire enquöte, en eindigde met te verklaren dat het geweten des volks het Kabinet veroor deelt. De heer Jacobs, van de rechterzijde, stelde voor tot de orde van den dag over te gaan door middel eener motie van vertrouwen, en eischte tevens de afzetting van den ad ministrateur der Süreté publique. De heer Frère Orban, lid van de linker zijde, noemde het aannemen van eene wel willende houding tegenover dit ministerie, zich schuldig maken aan medeplichtigheid. Door den heer Bara werd eene motie van afkeuring voorgesteld, doch de Kamer heeft met 78 tegen 32 stemmen de door den heer Jacobs voorgestelde motie van volledig ver trouwen in het Kabinet aangenomen. De heeren Le Jeune, Beernaert en De Volder onthielden zich bij de stemming, welker uit slag door de rechterzijde met toejuichingen werd begroet. Toen de zitting geëindigd was, stonden verscheidene duizenden voor het gebouw der Kamer. Eenige ministers en katholieke afge vaardigden werden, toen zij op straat kwamen, uitgefloten en uitgejouwd. Een peloton poli tie dienaren en gendarmen kwam tusschen- beide. Nadat verscheidene personen in ver zekerde bewaring waren genomen, slaagde de gewapende macht er in de manifesteerenden uiteen te drijven, die heengaande riepen „Ontslag van het ministerie De Senaat heeft de legerwet in haar ge heel goedgekeurd met 191 stemmen tegen 96. 5 De ongeregeldheden te Belgrado, die men eerst van geen politieke beteekenis achtte, doen nu toch nog als zoodanig van zich spreken; men ziet er in een minder gunstige stemming van het volk tegenover Oostenrijk (Zooals men weet is de partij van den voor uitgang,^ waarvan Garaschanin 't hoofd is, Oostenrijk zeer gunstig gezind). Van andere zijde weet men te malden, dat de regeering op de stemming van 't volk heelt gewerkt omdat zij Garaschanin en zijne partij verdenkt naar 't gezag te staan. De ongeregeldheden moeten ook verdeeld heid hebben gewekt tusschen 't kabinet en het regentschap, zoodat twee of drie minis ters hun ontslag willen nemen. Garaschanin zal naar alle waarschijnlijkheid uit het land verbannen worden en de stemming van het volk tegen den ex-minister moet alles behalve gunstig zijn. Van deh terugkeer van den metropolitaan verwacht de regeering geen ongeregeldheden. De Oberpresident der provincie Westfalen treedt af. Voor die plotselinge aftreding wil men van vele kanten deze verklaring geven Hagemeister heeft naar de meening des kei zers niet tijdig de vereischte energie ont wikkeld om het hervatten der groote werk staking te verhinderen, .zoodat het gevaar van socialistische agitatien aanmerkelijk toe nam. Te Berlijn zijn op het oogenblik 11000 metselaars, die het werk hebben gestaakt. 6000 van hen hebben de stad verlaten. In het district Landstrasse woedde gisteren eene groote brand. Tien brandweer lieden kregen een ongeluk, een van hen is overleden, drie liggen op sterven, terwijl de overigen zwaar gewond zijn. In de Kamer van afgevaardigden heeft Woensdag de heer Beernaert, hoofd van het kabinet, op welsprekende wijze getracht de beschuldiging te weerleggen dat hij met po- litie-spionnen heeft samengesmeed tegen de burgerij. „Had ik dat gedaan", zeide hij, „dan zoude ik eerloos zijn; maar wat eer loos is, dat zijn de tegen mij ingebrachte beschuldigingen zonder bewijs" (toejuichingen van de rechterzijde). De heer Beernaert gaf vervolgens een verslag van het bezoek, door Pourbaix aan het ministerie gebracht. Deze laatste, zeide de minister, had mij geheim houding gevraagd, omdat anders zijn leven op het spel zou staan. De minister beriep zich voorts op de liberale bladen, die in 1887 het ministerie hadden geluk gewenscht met zijne krachtige houding. Ten slotte wierp de minister den liberalen voor den voet, deze geheele aangelegenheid te gebruiken voor eene verkiezings-campagne (langdurige, toejuiching van de rechterzijde). Nadat de heer Beernaert gesproken had, hernieuwde de oud-minister Bara de daags WAALWIJK 1 Juni 1889. Zooals te verwachten was, is bij de her stemming voor een lid der provinciale staten in het district Heusden, de candidaat der antirevolutionnaire kiesvereeniging de heer G. Branderhorstjz., gekozen met 932 st. tegen 848 uitgebracht op Mr. W. D. Bosch, die verzocht had niet in aanmerking te komen. In al de overige districten, waar liberalen met antiliberalen in herstemming kwamen, hebben eerstgenoemden de zege behaald. Den 11 Juni heeft er in het district Heusden weder eene verkiezing plaats voor de vacature van Eeten. De boeren uit de omstreken van Til burg, die gewoon zijn het hooigras van de Langstraatsche landeigenaren uit de hand te hurenbieden slechts van f 40 tot 50 per H.A. waar zij verleden jaar van f80 tot 100 uitloofden, terwijl er thans eenderdeen op vele plaatsen de helft meer gras aanwezig is. Zaken worden er echter nog niet gedaan. Men schrijft uit het Land van Altena De wintergewassen staan hier zeer goed; vooral de tarwe staat zeer zwaar; ook het koolzaad belooft zeer goed te worden; boonen, erwten en suikerbieten zijn mooi voor den dag gekomen en de eerst gezaaide suikerbieten staan goed. De veeprijzen zijn hier zeer hoog, tenge volge vooral van het overvloedige gras. De hooihandel is van weinig beteekenis; voor klaverhooi werd nog f 16,50 besteeden voor hooi voor de persen f 12 a 13 per 500 kilo. Voor het groot festival, dat 15 Juli te St. Oedenrode gehouden zal worden ter ge legenheid van het 25jarig bestaan der har monie, „Nos jungit Apollo,"hebben reeds 18 harmoniegezelschappen en tanfares hunne medewerking toegezegd. Moeite noch kosten worden gespaard om het feest schitterend te doen zijn. Een practische, nieuwe mode wordt door de Parijsche tentoonstelling in zwang gebracht, namelijk zomerlaarzen voor heeren en dames van grijs leder en wollen of zijden stof, welke niet zoo licht een bestoven aan zien hebben als schoeisel van zwart leder. Het eerste paar grijze laarsjes werd door een deputatie van schoenmakers aangeboden aan mevrouw Carnot, die er zeer mede in genomen is. Men schrijft uit Leende (Noordbrabant): De vooruitzichten voor onze landbouwers zijn slecht. Door de vreeselijke hagelbui van den 7en Mei jl. is rogge totaal verhageld. Ook de aardappelvelden zijn grootendeels halverwege onder water gezet, zoodat hierop noodzakelijk verrotting moet volgen. De aaidappelen zullen dus spoedig gerooid zijn. Het gemeentebestuur heeft de aangerichte schade zoo nauwkeurig mogelijk opgenomen en deze beloopt f34000. Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat het plan om door de gansche provincie een collecte te houden ten einde de landbouwers te ondersteunen en hun schade een weinig te vergoeden. Wij willen hopen, dat de commissie naar wensch zal slagen, want verscheidene landbouwers, zullen het dit jaar zwaar te verantwoorden hebben, te meer nog omdat de vorige jaren ook slecht zijn geweest. Toen Donderdag de sneltrein vanVlis- singen naar Breda bij een tusschen-station in aantocht was, bevond zich eene op post staande wachteres in hevige ongerustheid, daar zij meende haar kind, eenige meter van haar af, spelende te zien tusschen de rails, waarover die trein moest voorbijrijden. Wat te doen Nog enkele oogenblikken en het was te laat. Met de seinvlag in de hand nam zij ijlings een sprong de rails over, struikelde en slechts hare seinvlag werd midden doorge reden, terwijl haar kind veilig zat te spelen op eenige schreden buiten het spoor. De sneltrein snorde voorbijmoeder en kind waren ongedeerd, maar de vrouw was zoo ontsteld, dat zij in de eerste oogenblikken sprakeloos was. Uit Ruhrort wordt van 29 Mei gemeld: Gisteren nacht tegen 2 uur brandde te Duisburg het zeer groote graanpakhuis met daarbij behoorende elevator der firma Lehn- kering geheel af. Op de vijf verdiepingen hooge zolders lagen 50,000 zak graan, "die alle totaal verbrand zijn, evenals een zestal waggons, die ter belading daarbij stonden. De elevator is eveneens verbrand en ligt in de haven. De schade wordt op l]/3 millioen mark geraamd. Het pakhuis met toebehooren was bij 6 maatschappijen verzekerd. Tilburg30 Mei. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier, is een adres gezonden aan den minister van financien, om verandering te bekomen in den sinds geruimen tijd bestaanden toestand, dat de fabrikanten van wollen goederen, die voor den verkoop hunner waren gemeenten van hoogeren rang bezoeken, bezwaard werden met een aanvullingsrecht, en de medeteeke- nende deelgenooten in firma's, ten doel heb bende het fabriceeren van wollen stoffen, aangeslagen worden als „koopman tabel 14," een en ander tengevolge eener resolutie van den vorigen minister van 2 Maart 1887. Verschillende colleges van ged. staten heb ben geoordeeld dat het sub 1 geheven recht niet verschuldigd is, en ged. staten van Noord brabant waren tevens van gevoelen dat de sub 2 bedoelde aanslag abusief was. Niette genstaande deze beslissingen, gaat de fiscus voort met zoodanige fabrikanten aan te slaan en te belasten met belangrijke aanslagen in het patentrecht, welke alleen worden geresti tueerd aan hen die tijdig en volgens de wet telijke voorschriften hunne bezwaren indienen. De komiek Van Ree voldeed weer goed. De ijverige directeur dient bijzondere lof toe gezwaaid te worden niet alleen om zijne uit stekende leiding, maar ook om de vele lieve solo's die hij ten beste gaf. De heeren Verheijden, Platteel en Vissers hebben eveneens aanspraak op eene eervolle vermelding. De secretaris-penningmeester heeft ook geen stof tot klagen daar de ontvangst pl. m. 45 gulden is en 't aantal donateurs met tien vermeerderd is. Baardwijk, 30 Mei. De in het begin dezer week gehouden verpachting van het hooiland der gemeente bracht f462 op tegen f608 verleden jaar. De mindere lust tot pachten wordt toege schreven aan den overvloed van gras, die overal bestaat, zoodat de heiboeren minder behoefte aan 'tgras hier hebben. Drunen, 1 Juni. Gisteren heeft de welEd. heer Jos. Loeff, na den voorgeschreven eed te hebben afgelegd het ambt als notaris alhier aanvaard. Bij zijne aankomst in de gemeente werd hij opgewacht door de harmonie „de Een dracht,", die hem bij zijn tocht door de ge meente begeleidde met de gemeente-autori teiten. Daarna bracht zij den nieuwen titularis eene luisterrijke serenade. Heusden, 29 Mei. Door de heeren J. J. A. Kuijs grondeigenaar te 's-Gravenhage en A. Hartog Azn., ingenieur te Rotterdam, is concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van hier over Vlijmen naar 's Hertogenboscli. Hilvarenbcek31 Mei. Eergisteren nam, woedde op 'tgeh. Esbeek onder deze ge meente een vrij hevige brand. Aangewak kerd door den feilen wind stond in weinige oogenblikken de met stroo gedekte boeren woning van den landbouwer P. de Bruijn in lichte laaie en kon slechts het vee nog gered worden. Voor nog hulp kwam opdagen had het vuur van het brandende perceel zich ook reeds medegedeeld aan de in de nabijheid staande boerderij van den landbouwer Fiers en in weinige oogenblikken was ook huis en schuur een prooi der vlammen. Was toen niet juist de brandspuit uit H. ter plaatse verschenen, dan was voorzeker een derde perceel weldra in een vuurzee herschapen geweest, want ook daar sloegen de vlammen reeds het dak uit. Door krachtig optreden der brandweer is dit laatste perceel behouden gebleven. Behalve den inboedel van Fiers was alles tegen brandschade verzekerd in de Brusselsche Mij. Bij het redden van zijn vee heeft een der bewoners nog eenige brandwonden bekomen aan handen en aangezicht. Oorzaak onbekend. Waspik30 Mei. Na eene vergeefsche poging eenige dagen te voren, gelukte het verleden Zaterdag der Waspiksche politie een flinken slag te slaan. Tot groote vreugd der thuis zittende echtgenooten en moeders, werd dien avond tegen negen leden der Vereeniging voor Volksvlijt en Volksver maak, waaronder 5 bestuursleden en de vice- president proces-verbaal opgemaaktmen verwacht dat twee leden van den gemeente raad die ditmaal door het oog eener naald zijn ontkomen, binnen korten tijd hunne °-e- rechte straf niet zullen ontgaan. Van gewoonlijk goed onderrichte zijde wordt verzekerd, dat do burgemeester van Waspik in deze zaak niet zoude zijn betrok ken. De heer H. J. de Bontwethouder al hier is door de arrondissements-rechtbank te 's Bosch benoemd tot schatter voor ge rechtelijk te onf eigen en perceelen, in de ge meenten WaspikMeeuwen en Besoijen. Verleden Zondag had alhier een bui tengewoon concert plaats der Harmonie l'Es- pérance van Waalwijk. Bij het aankomen van den trein werden door de Harmonie van Waspik eenige mu ziekstukken uitgevoerd op het perron van het station, daartoe welwillend door den sta tionschef beschikbaar gesteld, waarna men in optocht naar het lokaal der vereeniging Volksvlijt en Volksvermaak trok. Aldaar aangekomen heette de voorzitter, Dr. Freericks, de zustervereenig hartelijk wel kom waarna men overging tot uitvoering van een keurig programma, die algemeenen bijval mocht verwerven na afloop waarvan men des avonds zeer vroolijk scheidde. Gapclle30 Mei. De zangvereeniging „Oefening kweekt kunst" bezorgde heden eene genoeglijken namiddag aan ongeveer 200 personen die uit alle deelen van deze gemeente en ook uit naburige plaatsen waren samengekomen in de schoollokalen van de Nieuwstraat. Als reeds enkele ma len te voren geschied isgaf zij op H e m e 1 v a ar t d ag eene uitvoering, die ook dit maal goed geslaagd is, althans wat de stukken na de pauze betreft en in 't bijzonder „Oo het Kerkhof1'. F WAALWIJK. (Niet ofliciifel.) Van 25—31 Mei. GETROUWD: J. B. Timmermans, weduwenaar van Th. A. H. van Gils en Lucie C. J. Vroomans. OVERLEDEN: Adrianus Nicolaas van Riel we duwenaar van Cornelia van Vucht, 69 j. CAPELLE. Van 24 tot 31 Mei. HUWELIJKS-AANGIFTE Jan Antonie Sem t. Alphen 37 jaren te Dongen en Wilhelmina Anna de Rooij 28 j. HUWELUKs-AFKONDIGINGKornelis Snijders JUj. en Johanna Wilhelmina Rozenl.rand, 22 te Loonopzand.— Louis Eduard Adolf Lie bert 34 j. en Margaretha Dolfina Lam- berdina Wilhelmina Kühne 31 jaren te Hel mond. J HUWELIJK tusschen Adriaan Mandemakers 29 j. te Loonopzand en Pieternella Gerritdina Verhagen 26 j. OVERLEDEN Huibert de Rooij 29 j. echtgenoot van Maria Spierings. WAALWIJK, 31 Mei. Runderen met flinken aanvoer, handel vlug. Kalfkoeien f 110,— a 285,— Kalfvaarzen f105,— a f170.— Varkens f6,50 a, f 12.75. Weilammeren f3.75 a 7.50. Ter botermarkt aangevoerd 409 KG., verkocht van f 1,07 a 1.18 per KG. Eieren f 3.— 4,— per 100 stuks. Heden overleed tot ons aller diepe droefheidvoorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden, onze veel geliefde "Vader, Behuwd- en Grootvader in den ouderdom van bijna 69 jaren. J. G. VAN RIEL. M. VAN RIEL. C. J. VAN DE "WERFF- T,r Van Riel. IWaalwijk, 31 Mei 1889.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2