Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. BINNENLAND. Donderdag 4 Juli, jaarmarkt te Waalwijk. De Wereldtentoonstelling te Parijs. Uit vertrouwbare bron wordt verzekerd dat er groote kans bestaat voor een bezoek van den keizer en de keizerin aan het Ita- liaansche hof. Dit bezoek zal dan geschieden na de herfstmanoeuvres wanneer het Itali- aansche koningspaar te Monza vertoeft. Van daar zouden de keizer en de keizerin te Na pels aan boord gaan van de Duitsche vloot teneinde naar Athene over te steken tot bijwoning op 6 October van het huwelijk van s keizers zuster met den kroonprins van Griekenland. Een bezoek aan Rome zou niet in 't plan liggen. - Nadat de werkstaking van de metselaars en timmerlieden te Berlijn vijf weken geduurd had schijnt zij thans met de nederlaag der werstakenden geëindigd. Zes duizend met selaars en timmerlieden hebben den arbeid hervat op voorwaarden die de patroons ge steld hebben. Het verlies aan loon, dat de werkstakenden geleden hebbenwordt op ongeveer vier millioen mark geschat. Een telegram uit Weenen van 27 dezer meldt De politie te Kladno zet haar onder zoek in zake de ongeregeldheden ijverig voort en heeft reeds 196 personen gearresteerd. Ondanks alle waakzaamheid is men er in geslaagd opnieuw dyamiet machtig te wor den en zijn in het Tzechisch geschreven bedreigingen in grooten getalie aangeplakt. Te Triest is een gevecht geweest tus- schen Turksche en Grieksche raatrozen. Een Turksche matroos heeft een Grieksche col- lega gedood en vijf andere zijn gewond. Men heeft groote verwachtingen van de komst van het gezantschap van koning Menelik, dat over een maand alhier wordt verwacht. In 't begin van juli gaat de koning naar Lekce, ter bijwoning van de onthulling van het standbeeld van Victor Emanuel. Een aanzienlijke diefstal zou aan het ministerie van oorlog ontdekt zijn in de fondsen voor de verdedigingswerken. In de Russische stad Niemiz, in het gou vernement Minsk, ziju tengevolge van verdere brandstichting 80 huizen en 50 winkel-hallen vernield en 5 personen in de vlammen om gekomen. Verscheidene personen zijn zwaar gekwetst. WAALWIJK, 28 Juni 1889. De Woensdag voorm. ten elf ure gehouden openbare vergadering van gemeenteraad werd bijgewoond door alle leden, uitgenomen de heeren Zijlmans en Baijens. Na voorlezing en goedkeuring van de no tulen deelde de voorzitter mede, dat is in gekomen goedkeuring van ged. staten op de gemeenterekening over 1887, alsmede op het kohier van den hoofdelijken omslag over 1889. (Dit kohier is vanaf Woensdag 26 dezer ge durende 5 maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing gelegd.) Aan den heer J. W. de Bree werd op zijn verzoek, wegens 40iarigen dienst en 66jarigen leeftijd, onder dankbetuiging voor bewezen dienstentegen 1 October eervol ontslag verleend als hoofd der openbare school alhier. B. en W. stelden voor een oproeping te doen voor sollicitanten naar de vacante be trekking, met acte voor Fransch en Duitsch, op een salaris van f1200. Daar er omtrent dit punt nogal verschil van gevoelen onder de leden bleek te be staan en het ook niet op het convocatie bil jet voorkwam, werd het op voorstel van den heer Timmermans aangehouden. Ten slotte werden eenige af-en overschrij vingen op de begrootingen van 1888 en 1889 goedgekeurd. De 's Hertogenbosche afdeeling van de Noordbrabantsche maatschappij van landbouw heeft in hare jongste vergadering besloten tot het houden van -eene tentoonstelling van vee, pluimgedierte, bloemen en veldvruchten, ea wel op 20, 21 en 22 Augustus. Als ter rein is gekozen het plantsoen, dat feestelijk versierd zal worden. De kosten zijn geraamd op f2600; door de gemeente zal f500 inde kosten worden bijgedragen. De regelings commissie is reeds voor het doel werkzaam. Donderdag 27 Juni heeft te 's Bosch voor de arrondissementsrechtbank terechtge staan zekere E. B. de W., oud 30 jaar, koop man, wonende te 's Hertogenbosch, beklaagd van den 7 Februari jl. aldaar voor het kan tongerecht een valsche verklaring onder eede te hebben afgelegd. Het O. M., waargeno men door mr. baron Speijart van Woerden achtte beklaagde schuldig aan meineed en' eischte eene gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaren, terwijl zijne gevangenhouding door de rechtbank werd bevolen. Uit Goorle wordt gemeld dat aldaar een fraterhuis gesticht zal worden, dat moet dienen om kosteloos onderwijs te verschaffen en idioten te verplegen. Met de voorloopige werkzaamheden is reeds begonnen. Donderdag ochtend vond men een der veldwachters uit Woensel, die Woensdagavond op surveillance was uitgegaan, staande aan e®n boom vastgebonden, met een stuk hout bij wijze van prop in den mond. Drie personen, die door hem op verboden terrein waren betrapt, hadden hem deze on vrijwillige gevangenschap opgelegdterwijl zijne vrouw in de grootste ongerustheid ver keerde. Donderdag ochtend, omstreek drie uur, sloegen de vlammen uit de bakkerij van Van der Maden, te Geffen en zeer korten tijd daarna stonden vijf groote huizen in lichtelaaie. De meeste dezer huizen waren met riet gedekt, en onmogelijk was het nog iets van belang te redden. De schade zal nogal groot zijn, daar slechts een gedeelte der verschil lende inboedels verzekerd was. Ook een rei zend manufactuurkoopman leed onverwacht een aanzienlijk verlies. Hij overnachtte nl. in een der afgebrande herbergen; door den brand verrast kon hij niets redden van zijn voor raad manufacturen ter waarde van ca. f750, terwijl bovendien een bedrag van f 60 aan contanten, Woensdag bij gelegenheid van de markt te Osch ontvangen, te loor ging. De brandweer uit Osch, ter hulp ontboden, ver leende uitstekende diensten; zeker is door hare tusschenkomst eene verdere uitbreiding van dezen hevigen brand voorkomen. De afgebrande huizen waren bewoond door een een bakker, twee herbergiers, een brouwer en een smid. Woensdagavond tegen 9 uren kwamen te Kuik een viertal Belgische heeren aan, die dien dag per roeiboot van Venloo (afstand 48 KM.) waren gekomen, en den dag te voren den afstand van Bergh naar Venloo (61 KM.) hadden afgelegd. Donderdag mor gen te 9 uur zijn ze weder vertrokken en zij hoopten 's avonds te Gorinchem (80 KM.) aan t®. komen door eerst de Maas te volgen en bij de sluizen in de Heerewaardsche over laat in de Waal over te gaan. Heden Vrijdag denken zij te Rotterdam aan te komen, zoodat zij dan den geheelen afstand van ongeveer 230 KM. binnen vier dagen hebben afgeroeid. De gebroeders J. en S. Hendricks, timmerlieden te Roermond, sedert April voortvluchtig, wegens het plegen eener mis handeling met zwaar lichamelijk letsel, Bij vertrek van den Shah van Perzie, had Z. M. den restaurateur der stationsbuffetten alhier van uit Rotterdam last gegeven te zorgen voor een tiental fijne doozen brood suiker. De heer V. zorgde goed voor de bestelling en liet het bestelde door een be diende op een schoon presenteerblad bij aan komst in den salonwagen van den Shah be zorgen. Doch wie schetst de verbazing van den restaurateurtoen hij in plaats van geld, zijn presenteerblad en servet zelfs niet terugzag. De Shah had de doozen het presenteerblad en het servet medegenomen maarver geten te betalen. Men meldt uit Koevorden Door een hevige brand is de behuizinge des heeren Scholten in weinige oogenblikken in asch gelegd. Een zestal belendende ge bouwen vatten eveneens vuur en werden met het ameublement ook eene prooi der vlam men. Drie stuks vee zijn omgekomen. Woensdag is te Arnhem door de politie aangehouden een persoon verdacht van po ging tot brandstichting, door in zijne woning een hoop mandemakers teenen in brand te steken welke brand echter spoedig ontdekt en door de buren is gebiuscht. Donderdag morgen ten ongeveer drie ure ontstond er brand ten huize van den landbouwer J. Bosch, in de buurtschap Vemde, onder Epe. In zeer korten tijd was het ge- heele gebouw met den inboedel, twee hooi bergen en twee schuurtjes, eene prooi der vlammen. Niets is gered kunnen worden. Gelukkig dat het vee in de weide was, daar dit er anders gewis ook bij zou zijn omge- gekomen. Een politie agent heeft Woendag na middag te Utrecht eene 16jarige dienstbode aangehouden, als verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van bankpapier, ten nadeele van hare meesteresse, de wed. M. in de Ha verstraat. Een gedeelte van het ontvreemde is in beslag genomen. De jeugdige dievegge heeft bekend het feit te hebben gepleegd. Maandag sloeg de bliksem op den zui delijken toren der kerk te St. Odilienburg. Brand ontstond er nieteen groot aantal leien werden verbrijzeld. De daarnaast ge legen toren was van een bliksemafleider voorzien. Onder Beegden werden vele boomen stuk geslagen, en geraakte eene hooimijt in brand. Uit Akkrum wordt gemeld Dat een oudrenpaar met acht zonen ge- katrol loopt een sterk koord, waaraan een groote, open lederen zak of mand hangt, die een paar personen bevatten kan. Daar het eind van het touw, waaraan de zak hangt, over een stelsel van katrollen weer in den zak uitkomt, kan hij, die er in zit, de snel heid zoo regelen als hij verkiest. De passer of gaffel weegt slechts 21 Eng. pd. en is dus gemakkelijk te hanteeren en de toestel kan evengoed gebruikt worden om van een balcon als uit een venster te dalen. Elk gezin, meent de uitvinder, moest zulk een reddingstoestel op een gemakkelijk te bereiken plaats gereed hebben, om in tijd van nood te kunnen ontvluchten. —De gezellige gevangenis van Sainte Pélagie te Parijs behoort tot het verleden. Zoolas men weet, was het voor eenigen tijd een soort van onderscheiding voor veel staatkundigen en schrijvers, een tijd lang in deze gevangenis te worden opgesloten. Het gold als een bewijs van moed en beginselvastheid en velen ge troostten zich dit goedkoope martelaarschap. Men kreeg er vrij goede kost, flinke kamers, er was een groote tuin, waarin men kon wan delen en bovendien had men het recht den geheelen dag vrienden te ontvangen, boeken en dagbladen te lezen, enz. 1 hans zijn er weder een zestal personen wegens staatsmisdrijven gevangen gezet, waaronder ook de afgevaardigden Numa Gilly, doch de voordeeltjes, die vroeger de gevangenen hadden, zijn thans geheel afge schaft, en de heeren worden als gewone misdadigers behandeld. Op zoo'n manier gaat alle aardigheid er af hebben zich Woensdag avond vrijwillig aan- ze&end wordt, is geene zeldzaamheid, even- gemeld. Zij zijn terstond in de gevangenis te Roermond opgenomen. De persoon, die, beschuldigd van den moord te Stompwijk gepleegd te hebben, in hechtenis was genomen, is gisteren voorloo- pig in vrijheid gesteld. De dader van den afschuwelijken broe dermoord te Blesse, de éénentwintigjarige W. van der Wal, betoont voortdurend een inderdaad ijzingwekkende kalmte. Toen men hem kwam arresteeren, stond hij bedaard eene sigaar te rooken bij het lijk van den vershgene gebracht, gaf hij niet het geringste blijk van ontroering; toen hij naar de ge vangenis te Heerenveen werd getransporteerd keek hij met een onverschillig gezicht om zich heen. Ook in de gevangenis blijft hij dezelfde houding van onverschilligheid be waren. Intusschen is de rechterlijke instructie nagenoeg geëindigd en zal dus de zaak spoe dig naar de openbare terechtzitting worden verwezen. Zijn we goed ingelicht, dan zal hij terechtstaan wegens het toebrengen van lichamelijke mishandelingen, die den dood tengevolge hebben gehad, een misdrijf, waar tegen het wetboek van strafrecht een maxi mum straf van zes jaren gevangenschap be dreigt. min dat het bezit van dochters voor hen een onvervulde wensch is. Maar wèl behoort het tot de uitzonderingen, dat 28 jaren na de geboorte van den jongsten zoon alle acht nog in leven zijn, eene flinke burgerlijke po sitie innemenen ook nooit talrijker ge weest zijn. Dit alles viel den gebroeders Koopmans alhier ten deel, gedeeltelijk hier nog woon achtig, die dezer dagen dan ook alle acht als stoere Friezen, op ééne plaat zijn afge beeld. De jongste is 28 jaar, de oudste telt er 50. Woensdag voormiddag omstreeks 9 uur ontstond er te Zuid-Beierland brand in de kapitale hofstede van den landbouwer A. Har- tjensveld. Door de langdurige droogte ston den weldra de woning en schuur in lichte laaie, zoodat er aan geen blusschen te den ken viel. Van het bouwgereedschap is er nog al wat gered, doch van de meubelen en kleeren weinig. De brand moet ontstaan zijn door het stoken van den oven. Naar men verneemt, is alles verzekerd. In Italië hebben zich voor 60 onder- dergeschikte ambtenaars-plaatsen bij de pos terijen 11,000 sollicitanten aangemeld, waar- VIII. In het paleis, gewijd aan de inzendingen op het gebied der Vrije Kunsten vinden verder nog ver tegenwoordigd de kweekschool voor Bewaar- sehoolhouderessen te Leidenhet Museum van kunstnijverheid, te Haarlem, kaartenen atlassen van cie firma's A. W. Sijthoff, te Leiden, Thieme (V Co. te Zutphen en Hugo Suringar te Leeuwarden. «\!i- ^7an(leflngi> welke ik maakte door onze afdeeling in het palcis der Nijverheidsproducten, verzuimde ik nog uwe aandacht te vestigen op een als Rus verkleede Duitscher, die midden in onze afdeeling Russische houten bakjes en andere Russische snuisterijen staat te verk'oopen. Toen ik op een goeden dag dien man mijn verwonde ring er over te kennen gaf, dat hij juist onze afdee ling had uitgekozen, waar hij toch in het geheel niet thuis behoort, vernam ik van hem, dat er nergens op de tentoonstelling een plaatsje voor hem gevonden was, totdat hij eindelijk hier was verzeild geraakt, waar de commissie zich over Overigens staat deze persoon in de plaats Lstdlef zijner inwoning hoogst ongunstig bekend en was hij zelfs de schrik zijner medeburgers. Eenigen tijd geleden moet hij nog een op zichter (hij is timmerman) gedreigd hebben hem neer te zullen schieten en, naar men zegt, werd er onder zijn gereedschap inder daad een geladen revolver gevonden. Donderdag nacht, circa 1,30 ure, werd te Veere den trekker Smit, van Middelburg, door een zijner paarden het linkerbeen ver brijzeld. Het ongeluk overkwam hem, door dien hij het leidsel, dat rond den staart van het paard was geslagen, wilde verwijderen. Geen stap kunnende gaan, werd hij in het wachthuis bij de schutsluis gedragen door den sluismeester met een paar knechts. Bij afwezigheid van den gemeentegeneesheer ver leende de heer R., cand.-arts te Utrecht, de eerste geneeskundige hulp, waarna hij naar zijne woning werd vervoerd. Uit Maarsen wordt van 25 Juni gemeld: Een schromelijk ongeluk greep dezen mid dag plaats bij de werkzaamheden aan het Merwede-kanaal onder deze gemeente. Het blok eener heistelling opgehaald zijnde, wilde niet weder vallen. Een werkman, zijn hoofd boven den in te heien paal brengende, zag naar boven om te weten waar aan het ha perde toen plotseling het blok loslieton- noodig te zeggen dat de ongelukkige op de plaats dood bleef. Men schrijft uit Rozendaal aan de Prov. Nb*. Ct. Ter algemeene Duitsche tentoonstelling van middelen tot voorkoming van ongel ikken werd door de firma Engke te Stuttgart een toestel ingezonden, waarmee paarden, die op hol gaanoogenblikkelijk van het rijtuig kun nen losgemaakt worden; dit toestel, uitge vonden door zekeren Kimnichdraagt den naam van «Moments-A usspanner beim Durchgehen der Pferde.» Volgens vertrouw bare berichten is de constructie solideeen- voudigen de werking zekerde strengen worden er in een oogenblik mee losgemaakt. Iedere smid of wagenmaker kan den Uit- spanner fabriceeren en met weinig kosten aan ieder rijtuig bevestigen desverkiezende in verband met een nieuw en uitmuntend remtoestel, waardoor het rijtuig ook terstond tot staan wordt gebracht. Indien de „Aus- spanner werkelijk al deze eigenschappen ver- eenigtzal hij al spoedig den weg naar ons land gevonden hebben. —Een werkman te Londen, Edw. Fowndrow heeft een toestel uitgedacht, waarmede men uit een brandend huis kan ontvluchten. Het toestel is zeer eenvoudig en kan in weinige oogenblikken in gebruik worden gesteld. Het bestaat uit twee ijzeren staven, die evenals een passer bovenaan door een scharnier ver bonden zijn en met de beide punten tegen de benedenhoeken van het venster worden vastgezet, terwijl de tophoek, die door ket tingen aan het huis wordt bevestigd, naar buiten steekt en een katrol draagt. Over het hem had ontfermd. De waarheid is waarschijnlijkdat niemand hem met zijne prullen heeft willen hebben, dan alleen onze commissie, die zoodoende weer van. een paar meters plaatsruimte afkwam. „Hebben is hebben" dachten zeker de heeren ,en krijgen is de kunst." En nu verder. Wij verlaten thans het Cliamp de Mars en be geven ons naar den Quai d'Orsay waar we in een der loodsen, tusschen Luxemburg en Rumenie, Nederland wederom vertegenwoordigd vinden. üp den Q,uai d'Orsay vinden we landbouwpro ducten en al wat met landbouw en veeteelt in betrekking staat benevens eet- of drinkbare waren. In de eerste plaats vermelden wij een Holiand- schen Bar, waar een drietal Hollandsche dames getooid met kap en oorijzer, uitsluitend Hol landsche producten verkoopen: likeuren van Lucas Bols; chocolade van de firma Driessen, te Rot terdam, en door tusschenkomst van den heer A. Oudshoorn, een der ijverigste agenten die in onze aldeeling gevonden worden, jenever van de firma van Duiken, Weiland Co.,' te Rotterdam; pom- meranzen-spiritus van Ketjen zn. te Doesburg, likeuren van de firma Haajes en Levert, te Am sterdam, cacao van de firma Korff Co., aldaar beschuit van de brood- en meelfabriek „de Haan in gelijks aldaar, enz Dezelfde artikelen heeft de heer Oudshoorn trouwens ook reeds weten in te voeren in verschillende groote etablissemen ten buiten de tentoonstelling, zoodat in heel Parijs de Hollandsche producten al meer en meer bekend worden, dat natuurlijk niet kan nalaten onzen uitvoerhandel in het algemeenten goede te doen komen. Voorts is in den Ilollandschen Bar een zeer praktische Gids voor Parijs te verkrijgen, uitge geven door den heer Misset, te Deutichem. Voor zoo verre ons bekend is, is dit de eenigen waaraan niet alleen eene beknopte maar nauwkeurige be schrijving der tentoonstelling, maar ook een plan van de tentoonstelling is toegevoegd, zonder dat daarom een plan van Parijs er aan ontbreekt. Overigens treffen wij in de Nederlandsche afdee ling op den Quai d'Orsay een aantal belangrijke inzendingen aan: Beschuit van den heer Verkade, te Zaandam de eerste die van beschuit een export-artikel ge maakt heeft. Aan zijne monumentale etalage heeft hij veel zorg besteed. Voorts beschuit van de hierboven reeds genoemde fabriek „de Haan te Amsterdam, Hofleverancier van Z. M. den ko ning en van de fabriek „het Anker," firma Gree- ter A Co,, insgelijks te Amsterdam. Beide even monumentale inzendingen zijn evenzeer twee sie raden onzer afdeeling. In de étalage van de firma Greeter Co. vinden we behalve verschil lende soorten beschuit, ook Hollandsche krake lingen. Een der schoonste étalages is ongetwij.eld die van de firma Mispelblom Co., distillateur te Zutphen, die onder een kunstig gebeeldhouwde portiek, een arbeid van den heer Frederiks, meu belmaker te Zutphen, eenige insgelijks van'beeld houwwerk voorziene vaten exposeert. Waalwijk is hier vertegenwoordigd door den lieer Zeegers, die in eene keurige vitrine zijn gnnstig bekend en bijzonder aromatiek Van Gils- elixer exposeert, dat hier, tusschen de verschil lende bitters en likeuren een zéér goed figuur maakt. Wij twijfelen er dan ook geenszins aan ot de wakkere fabrikant zal spoedig weer eene nieuwe bekroning kunnen voegen bij de velen welke hem zoo binnen- als buiten 's lands voor zijn Van Gils-Elixer zijn te beurt gevallen. Als al onze fabrikanten en industrieelen steeds zoo ijverig deelnamen aan tentoonstellingen in het buitenland als de heeren W. Timmermans iAT en. he®r Zeegers, te Waalwijk, en dan altijd ook zoo flink voor den dag kwamen als die heeren gewoon zijn te doen dan zou de

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2