Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Servie. Turkije. Rusland. BINNENLAND. Vooral op liet laatste punt zijn de feiten in cijfers overtuigend. Uit de boeken van het ministerie van oorlog is gebleken, dat Boulanger met de gelden aan den staat eigen propaganda en persoonlijke uitgaven betaalde. De senaat zal in Augustus officieel als hoog gerechtshof zitting nemen. In de kamer richtte Lafont Maandag eene vraag tot de regeering betreffende den laster, die tegen de regeering en de afge vaardigden gericht wordt. Hij haalde een dagbladartikel aan, waarin Tirard aangeval len wordt. Phillippon vroeg vergunning deze vraag in eene interpellatie te veranderen. Hierover ontstond eene heftige woordenwis seling tusschen Rouvier en Andrieux, waar bij de boden der kamer onder groot rumoer tusschenbeide moesten komen. De orde van den dag, behelzende dat de kamer ander maal het systeem van schandelijke lastering tegen de regeering brandmerkt, werd aange nomen met 349 tegen 116 stemmen. Fransche deserteurs, die zich in den vreemde ophouden, hebben ter gelegenheid van het eeuwfeest een algemeene amnestie verzocht. De regeering is niet bereid hier aan te voldoen, doch zal de kamer voor stellen aan eenige personen gratie te ver- leenen. In de omgeving van Tarbes zijn ver scheidene dorpen overstroomd. In 't Hippodrome te Parijs, is tegen woordig een leeuw als kunstrijder opgetre den. Het dier, een jonge, vrouwelijke leeuw, uit de woestijn van Afiika, wordt uit zijn hok gelaten in een ijzeren kooi, welken men vlug midden in den onafzienbaren circus op slaat. Tegelijk met het leeuwtje komt een grooter hond binnen, die blijkbaar tot ge zelschap dient. Aan den anderen kant is een paard ingelaten, geheel opgetoomd als voor een kunstrijder. Die kunstrijder zal de leeuw zijn. Het dier is bij zijn binnenko men terstond op een zuil in het midden ge kropen en wacht daar, met de onvriende lijkste gebaren tegen zijn meester, diens be velen af. Slechts noode en onder herhaalde zweepslagen worden die opgevolgd. De kunst stukken bestaan in het. rijden eerst op het zadel, later op den rug van het paard en het op- en afspringen van een kleine hoogte. Later volgt met paard, leeuw en hond ach ter elkaar e;n groote hindernissenren. Het tooneel is echter vreemd, maar nog al niet erg angstwekkend. De ministerraad heeft besloten de begroo ting in de kamer aan de orde te brengen. Indien de oppositie ook nu weer het mid del van obstructie te baat neemt, dan zal de regeering het behoud van het tegenwoordige budget voor het volgende jaar voorstellen. Men verzekert dat, tengevolge van de krachtige vertoogen, door lord Salisbury ge richt tot de Poitugeesche regeering, deze laatste thans bereid is de zaak van den De- lagoa-baai-spoorweg aan een scheidsrechter lijke uitspraak te onderwerpen. In Zanzibar is een paleisrevolutie te wachten. De sultan weigerde het verzoek van Duitschland en Engeland om alle slaven vrij te verklaren. De Britsche consul Portals bezocht her haaldelijk Ali, den broeder van den sultan, die zich genegen toonde de Westersche mo gendheden te volgen, Men verwacht, dat hij binnenkort tot sultan zal worden uitge roepen. De stoomboot „Kinsembo", welke van de westkust van Afrika te Liverpool is bin- nengeloopen, heeft berichten over Stanley medegebracht. Den 17 Mei was de stoom boot te Banana en vond daar Herbert Ward met 17 man, de overgeblevenen van de 200 man, die later Stanley zijn gevolgd. Omtrent Stanley vertelde Herbert Ward, dat hij in lompen en zonder schoeisel ging. Ontzet tende ontberingen had hij geleden en van de 600 man, die met Stanley onmiddellijk zijn medegegaan, zijn er 400 verloren ge gaan. Zij vielen bij troepjes op den weg en stierven van honger en uitputting. Stanley's haar is wit als sneeuw geworden, hij is we der naar Emin pacha getrokken, die met 900 man en een grooten voorraad ivoor naar de Oostkust op reis is. Ditzelfde nieuws werd eenigen tijd gele den ook openbaar gemaakt, zonder dat het tot dusver bevestigd was. Door de koningin is toestemming ver leend voor de verloving van de oudste doch ter van den prins van Wales met den her tog van Fife, pair van Schotland. Prinses Louise is 22 jaar oud, de hertog, een intieme vriend van den prins, is 40 jaar. De hertog is een der groote grondbezitters en heeft een groot landgoed, grenzende aan Balmoral, de verblijfplaats der koningin in Engeland. De Schotten zijn zeer ingenomen met deze ver loving. Sterven de zonen van den den prins van Wales ongeltuwd, zoo zijn de kinderen der prinses de gerechtigden op den troon van Engeland. In het hoogerhuis heeft lord Carnarvon de aandacht gevestigd op den toestand in Armenië, welke van zoodauigen aard is dat hij den vrede in Europa in gevaar kan bren gen. Lord Carnarvon drong er op aan dat Engeland zijnen invloed bij de Porte aan wende opdat deze de beloofde hervormin gen invoere. Lord Salisbury erkende dat de Porte verplichtingen op' zich genomen heeft tegenover Engeland en de overige groote mogendhedenmaar verklaarde dat Enge land niet aansprakelijk kan worden gesteld voor het achterwege blijven der hervormin gen. Lord Salisbury werpt alle verantwoor delijkheid in deze van zich. Men kan niet ontkennen dat er wanordelijkheden zijn ont staan, maar de voorstelling die daarvan ge geven wordt, is overdreven. Men kan Turkije verwijten die wanordelijkheden niet met ge noeg kracht te hebben onderdrukt, maar die staat is zwak en arm. De tijd zal in dat land den hartstocht dooven, met welke thans de verschillende rassen en godsdienstige secten elkander bestrijden. Na deze verklaringen was het incident af- geloopen. De Berlijnsche bladen melden de aanstaan de verloving van den oudsten zoon van den prins van Wales met prinses Victoria van Pruisen, zuster des keizers. Men herinnert zich, dat prins Alexander van Battenberg, ex-vorst van Bulgarije, deze prinses heeft willen huwen, doch dat Bismarck er zich tegen verzet en ook zijn zin gekregen heeft. Het voorval aan het banket te Stuttgart met officieren van het Russische regiment, waarvan de koning van Wurtemberg de chef is, heeft zich als volgt toegedragen Op het feest dat koning Karei verleden week vierde, was ook een deputatie Russische officieren gekomen om den chef geluk te wenschen. Aan een diner werd door een der aanzittenden op het Duitsche leger gedronken, waarop een der Russen antwoordde: „Ik ken geen Duitsch leger, ik ken alleen een Wur- tembergsch leger; waarop de Duitschers zich onmiddellijk van tafel verwijderden. Het hoofd der Russische deputatie heeft het in cident trachten te vergoelijken door de be wering, dat de Russische officier de Duitsche taal niet voldoende machtig is, om zich er in uit te drukken. Koningin Margaretha van Italië heeft een villa te Kissingen gehuurd, en zal daar eenigen tijd vertoeven met de Duitsche kei zerin. Een groote brand heeft te Ltlneburg gewoed. Ontstaan in de groote stoomkuiperij van Reichenbach werden in korten tijd 36 huizen eene prooi der vlammen, zoodat eenige honderden van hun dak beroofd zijn eerst na een arbeid van 24 uur was de brandweer het vuur meester. De dragonders moesten de orde handhaven, daar onder de bevolking eene paniek ontstond, waarvan vele booswich ten gebruik maakten voor diefstal. De Russische grootvorst-troonopvolger is op zijn terugreis van Stutgard Berlijn we der gepasseerd, zonder dat het hof verwittigd was van zijne lcomst: hij was in burgerkleeding, werd ontvangen door den gezant en eenige leden van de ambassade, nam aan het station het ontbijt en vertrok 9 uur 5 minuten weder naar St. Petersburg. KIEL, 1 Julij. Het keizerlijk jacht Hohen- zollern met den keizer en zijn gevolg aan boord, is kort voor vijf uur in den namiddag onder het saluut van alle oorlogschepen in zee gegaan. Aan eenige buitenlandsche bladen wordt uit hoog-officieuse bron te Berlijn gemeld, dat de Duitsche regeering met de enkele oprichting eener Zwitsersche Bondspolitie tot het houden van toezicht op vreemdelingen, zich niet tevreden kan stellen, maar van de Zwitsersche regeering zekerheid verlangt te ontvangen dat de nieuwe instelling „in doel- treffenden geest" gehandhaafd zal worden. Ten einde ook niet met Frankrijk in moei lijkheden te komen, is den graaf van Parijs het verblijf te Vevey door de Zwitsersche regeering ontzegd, tenzij hij zich verbond op Zwitserschen grond alle staatkundige bemoei ingen achterwege te laten. Het gerucht als zou vorst Bismarck moeite doen een samenkomst tusschen den Czaar en keizer Frans Josef te bewerken tegen Augustus te Berlijnwordt in politieke kringen even gereserveerd opgenomen als dat omtrent een samenkomst tusschen beide vorsten alhier. Het begrootings-comité der Oostenrijk- sche delegatie heeft de gewone en buiten gewone begrooting van marine aange nomen. In antwoord op eene vraag be treffende de opheffing van het eskader in de Levantzeide admiraal Sterneck dat dit gedaan was vanwege de kosten. Ook de meeste andere mogendheden hebben hare eskaders in die streken opgeheven. De re geering zal echter overwegen of het nuttig kan zijn in den aanstaanden winter één oorlogsschip in de Oostelijke wateren te stationneeren. Over de noodzakelijkheid van eene vloot op den Donau bestond onder de leden der delegatie verschil van inzichten. Admiraal Sterneck zette dientengevolge met nadruk de noodzakelijkheid uiteen om op die rivier meester te blijven. De regeering zal de noodige maatregelen nemen om de ver dediging te verzekeren. Het drijvende oor- logsmaterieel zal in geval van een gewapenden aanval ook op de rivieren eene belangrijke taak te vervullen hebben. In de Hongaarsche delegatie heeft de commissie voor het krijgswezen de gewone legerbegrooting aangenomen. Te Rome heeft Zaterdagavond een de monstratie tegen de Bruno - feesten plaats gehad. Behalve de kerken, kloosters en pries terlokalen waren een groot aantal huizen geillumineerd. Alles liep rustig af. In eene Zondag tot de kardinalen ge houden toespraak herhaalde de Paus krachtig zijn protest tegen de oprichting van het ge- denkteeken voor Giordano Bruno. De heiligste dingen, zeide de Paus, zijn bij deze gelegen heid aangerandde regeering heeft openlijk dat alles voorbereid; het is een pijnlijk geval dat men in de stad Gods de ketterij ver heerlijkt heeft door een monument van al wat schandelijk en verfoeilijk is. De Paus beklaagt zich bij de geheele katholieke wereld dat de voorgewende eerbewijzingen aan het hoofd der kerk plaats maken voor beleedi- gingen, en dat men Rome tot hoofdstad van het ongeloof wil maken. Italië wil het tot eenen oorlog tegen het pausdom laten komen, maar zoo oud als hij is, zal de Paus, sterk door zijn vertrouwen op Godden strijd volhouden. ROME, 1 Juli. De beurs toonde zich zeer ongerust over het gerucht, dat de Paus voor nemens zou zijn eerstdaags zich van hier te verwijderen. De Times meldt, dat Servie troepen op stelt langs de Turksche grenzen. Het blad is van oordeel, dat de toelating van Bul- gaarsche officieren op de militaire academie te Weenen bewijstdat eerbiediging der Russische gevoeligheid opgehouden heeft een factor der Oostenrijksche politiek te zijn. Nog steeds wordt ijverig onderzoek ge daan naar het valies, dat aan den metropoli- taan Michael werd ontstolen. Behalve de 34000 francs in Fransch goudgeld, was daarin zijn briefwisseling met koningin Nathalia. Het openbaar maken van deze stukken zou ernstige gevolgen voor Servie hebben. Formeel worden de geruchten omtrent onlusten in het Sandsjak Novibazar tegen gesproken. Er heerscht in de geheele provincie de volmaakste rust. In den ministerraad werd in ernstige over weging genomen den uitvoer van granen zoo niet te verbieden, dan toch door rechten te belemmeren; bij de stijgende prijzen vermin deren de, voorraden in de stapelplaatsen aanzienlijk, zoodat de vrees ontstond, dat een hongersnood op schralen oogst zou vol gen. De gouverneurs der provinciën telegra feerden, dat de uitzichten van den oogst beter waren dan eenige weken geleden. Een wolkbreuk, zooals zelfs de bekende oudste menschen zich niet herinneren, heeft te Warschau groote schade aangericht. Op verscheidene plaatsen vernielde het water de straat, drong kelders en onderverdiepingen binnen, overstroomde en vernielde gedeelte lijk omstreeks 800 grafgewelven in de nabij heid der stad. Ook ten plattelande is groote schade aan het te veld staande gewas toe gebracht en kwam veel vee om het leven. Hier en daar werden gaten geslagen in den dijk van den Weichselspoorweg, terwijl de telegrfische gemeenschap gebroken werd. Donderdag 4 Juli, jaarmarkt te Waalwijk. WAALWIJK, 3 Juli 1889. Gisteren voormiddag ten elf ure heeft Waalwijks gemeenteraad weder een openbare vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den burgemeester. Tegenwoordig waren alle leden, behalve de heer Baijens. Na voorlezing en goedkeuring der notulen stelde de voorzitter namens B. en W. voor, een oproeping te doen voor een hoofd der openbare schoolin 't bezit der hoofdacte met aanteekening voor Fransch en Duitsch, terwijl aanteekening voor Engelsch tot aan beveling zal strekken. De heer Quirijns gaf in overweging of 't niet wenschelijk zou zijn ook het bezit der acte voor het Engelsch als vereischte te stellen, door toch in onze gemeente veel zaken met Engeland worden gedaan en dus ook veel in die taal wordt gecorrespondeerd. De heer Timmermans was het tamelijk goed eens met den heerQuirijns; spreker heeft echter na de laatste vergadering, zooals trouwens de andere heeren ook wel zullen gedaan hebben, informaties ingewonnen,en is tot de overtuiging gekomen, dat het moeilijk zal zijn geschikte personen in het bezit van al die acte's voor onze gemeente te vinden. Hij geeft daarom den heer Quirijns in overweging het voor stel van B. en W. als het meest geschikte te beschouwen. De heer Quirijns vereenigde zich volkomen met de zienswijze van den hr. Timmermans. Nadat ook nog de heeren Gragtmans en Mombers het resultaat hunner informaties hadden medegedeeld werd het voorstel van B. en W./zonder stemming aangenomen. Hierna werd mede zonder stemming op voorstel van B. en W. besloten, het salaris van het te benoemen schoolhoofd te be palen op f1200, met vrije woning. Op de vraag van den voorzitter of iemand der leden iets te zeggen had vroeg de hr. van der Heijden, wat er was van het loopend gerucht, dat de gemeente gevaar liep weder in een proces te worden gewikkeld. De voorzitter antwoordde dat hij dit zelf niet wist; wel had hij een dagvaarding ontvan gen en was daarop op informaties uitgeweest; hij zou 't wel denken maar dan natuurlijk de zaak in den raad ter tafel brengenhij heeft de zaak aan een deskundige onder worpen en die was van oordeel dat er niet veel gevaar bij was; in alle geval zou de des kundige beginnen met uitstel te vragen. De heer Gragtmans bracht de troittoirs aan de Noordzijde der straat ter sprake. De voorzitter en ook de wethouder Hoffmans vonden dat daarbij niet zooveel haast was daar er toch eerst geld voor moest worden uitgetrokken op de begrooting en dit niet vroe ger kan gebeuren dan op die voor 't volgend jaar. Er werd ook nog gesproken over het het al ot niet opruimen van alle boomen het benoemen eener commissie enz., maar daar we dit chapiter later nog wel meermalen zullen hooren bespreken, voordat de trottoirs aan de Noordzijde gelegd worden, zullen wij het relaas er van voor heden onzen lezers besparen te meer daar de bespreking tot niets leidde. r%z- Bij de verleden Zondag door de socië teit „de Postduit" alhier gehouden wedvlucht van uit Groningen zijn de prijzen behaald als volgt: le prijs zilveren medaille, uitgeloofd door Z.Exc. den heer minister van oor log, door de duif van A. v. d. Lee, aangekomen ten 95525. 2e door die van L. Wagemakers aangekomen ten 9—57—25. 3e door die van H. Snaphaan, aan gekomen ten 9—58—80. De duiven waren 's morgens ten 6 ure bij prachtig weder en Noorden wind opgelaten. Naar wij vernemen heeft bij den provin cialen wedstrijd, verleden Zaterdag van uit Troyes (Frankrijk) gehouden, eene duif van den heer J. Mombers, te Kaatsheuvel, den eersten prijs: een gouden lsuwertak met ver guld zilveren medaille, behaald. De duif was ten 5 ure 's morgens losge laten en kwam ten 1.35 aan. De feestvergadering van onderwijzers in het arrondissement Langstraat zal op Mu sis Sacrum alhier gehouden, worden den 23 dezer maand. De heer Van Langen zal bij die gelegenheid op vereerend aanzoekan dermaal punt 8 der vraagpunten inleiden.nl. vergelijking tusschen Potgieter en Bakhuizen van den Brinkterwijl de heer Van Ouden hoven, na de pauzeals feestredenaar zal optreden. De consecratie der St. Josef's kerk te Tilburg heeft Maandag met den meesten luister plaats gehad. Door eene nieuwe dienstregeling voor de rijkstelegraafkantoren op Zon e.i algemeen erkende christelijke feestdagen, die met 1 Aug. a. s. in werking treedt wordt vol daan aan een verzoekdat oorspronkelijk van de Alkmaarsche kamer van koophandel is uitgegaan en door vele andere kamers werd ondersteund. Een rechtmatige grief was tot dusverdat er geen eenheid bestond in de regeling van de diensturen op de kleinere en grootere kantoren. Daarin is nu voorzien door eene nieuwe regeling volgens welke er althans een paar urendes voormiddags van 8 tot 9 en des namiddags van 1 tot 2 zul len zijn, waarin alle rijks-telegraafkantoren in Nederland geopend zullen zijn. Die kanto ren, waar des avonds dienst is hebben ook één uur, namelijk van 7 tot 8, waarin zij allen gezamenlijk voor den dienst geopend zijn. Ter voorziening in den kwijnenden toestand van sommige takken van landbouw heeft de heer Bahlmann een wetsvoorstel in gediend strekkende om bij invoer de volgende rechten te heffen: Van tarwe f 1,20; rogge f 0,60; gerst f 0,60; boekweit f0,30; haver 0,30; maisf0,30; spelt, gepeld, f 0,60; idem, ongepeld, f 0,30; gepeld ot gebroken graan, grutten, enz., niet afzon derlijk belast, t 0,60; brood, beschuit en meel van graan f2,40, boonen en wikken fU,30; erwten f0,60; stijfsel van alle soorten f4.00; gist f20 en mout f 1.07, alles per 100 kilo gram. - Tot heden werd in de Langstraat het hooi, dat voor de persen werd afgeleverd, bij de verkoopers aan huis gewogen en werd hun van wege de koopers een weger gezon den. Dit overoud gebruik zal weldra geheel

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2