Bijvoegsel ,1 ECHO VA1 HET ZUIDEN" van 14 JULI 1889. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrij k- H ongar ij e. Turkije. BINNENLiOTX- UITVOERINGEN. De Wereldtentoonstelling te Parijs. x. VAN Hoe meer het aanstaande huwelijk van prinses Louise van Wales, oudste dochter van den prins van Wales, met lord Fife sympathie bij het Engelsche volk verwerft, des te minder ingenomen toont men zich met het huwelijksplan van prins Albert Vic tor, oudste zoon van den prins van Wales, met prinses Victoria van Pruisen, zuster van den Duitschen keizer. Men zegt aan het hof dat prins Albert Victor over dit huwelijks plan, dat anderen voor hem gemaakt hebben, woedend is, en dat hij voor zijn nicht, de voormalige verloofde van den vorst van Battenber-g, nog nooit eenige liefde heeft gevoeld. Wanneer dit waar is, is het arme bruidje te beklagen. Een echthenoot, die haar en dien zij lief heeft, wordt haar geweigerd, en een die haai niet lief heeft, wordt haar op gedrongen. Treurige toekomst De Shah van Perzie zal de huwelijks plechtigheid bijwonen van prinses Louise met lord Fife en moet niet ongenegen zijn gevolg te geven aan de uitnoodiging om tot na 3 Augustus te blijven, ten einde de in spectie over de marine te kunnen bijwonen, waarvoor de „Crocodil" te zijner beschikking zou worden gesteld. Uit Calcutta wordt gemeld, dat de Indus uit hare oevers is getreden en dat in de stad Larkhana veertig personen zijn ver dronken. Uit Bombay seint men, dat in den Hur- nai spoorweg bij Quetta een gat geslagen is en dat het spoorwegverkeer gestremd is. In het paleis van justitie te Londen had Dinsdagmiddag een paniek plaats. De „Evening News" bevatte in haar middag editie een anoniemen brief, mededeelende dat bij het verschijnen van het blad vier helsche machines in het paleis van justitie rondgelegd werden, die op hetzelfde uur zouden ontploffen. Nauwelijks had het blad het licht gezien, of iedereen ontvluchtte het paleis; een afdeeling detectives stelde een onderzoek in en vond werkelijk vier helsche machines in het gebouw. In de avond-editie van de "Evening News" stond opnieuw een brief, waarin de schrijver mededeelde, dat de machines slechts met zand gevuld waren en dat hij alleen eens had willen toonen, hoe gemakkelijk een werkelijke dynamiet- aanslag uit te voeren is. Uit Berlijn wordt aan de Temps mede gedeeld, dat het leven van den keizer bij het bezoeken van den gletscher Buar in gevaar is geweest door een ijsblok, dat voor zijn voeten brak. Hij werd licht aan den schouder gewond. Uit Neukirchen wordt gemelddat 1100 mijnwerkers geweigerd hebben in de mijn af te dalen, omdat hunne gedelegeer den uit den dienst zijn ontslagen. Men ver wacht, dat dit bewijs van protest instemming zal vinden. De Duitsche keizerin zal eerlang (even als de gemalinnen van andere monarchenjhaar eigen lijfwacht hebben. Die lijfwacht der keizerin zal bestaan uit 24 man, onder bevel van een officier en twee onderofficieren. De manschappen worden gekozen uit de flinkst gebouwde mannen van het regiment der lijf wacht en gekleed in een witten, nauw slui tenden rok met karmozijnroode opslagen, lussen en een driekanten hoed. De conferentie over den Simplon-tunnel is gestaakt. Zwitserland verzet zich niet tegen den wensch van Italië om de monding van den tunnel op Italiaansch gebied te brengen, uit een militair of politiek oogpunt. De vraag is wie zal de meerdere kosten betalen en Italië alleen schijnt hiertoe niet bereid te zijn. Van de conferentie over de middelen ter bestrijding van de smokkelarij uit Zwit serland naar Italië, wordt niet veel heil ver wacht. De werkstakende wevers te Jagersdorf trachten de strike ook over de grenzen te brengen. De landraad neemt krachtige maatregelen om uitbreiding van de werkstaking te beletten. De aftreding van den stadhouder Pretis te Graz slaat in verband met de moeieiijk- heden over het bezetten van den post van landoverste in Istrie. Pretis had iemand voorgedragendien Taaffe niet wilde en laatstgenoemde had beloften gedaan zonder vooraf Pretis te raadplegen. Ook het hoofd der politie te Triest, hofraad Pichler, zal binnenkort gepensionDeerd worden. Van Kreta komt bericht, dat de sultan 20000 Turksche ponden gezonden heeft en zijn goedkeuring heeft gehecht aan de op richting van een landbouw-bank. Vier compagnieën Turksche infanterie, die zich naar Varios zouden begeven, zijn door de boeren tegengehouden en uit vrees voor een botsing zouden de soldaten zijn terug gekeerd. Uit Constantinopel is bericht ontvangen, dat de Russische regeering ernstige pogingen instelt bij de Porte, om Turkije's neutraliteit te verkrijgen in geval van oorlog, nadat ge bleken is dat van een bondgenootschap geen sprake kan zijn. Men maakt zich ongerust over de wapening van de Servische grensbevolking in schijn om weerstand te kunnen bieden aan de roovers- benden maar inderdaad een voorbereiding om op een gegeven oogenblik tot den op stand bereid te zijn. WAALWIJK. ZONDAG14 Juli zullen de verschillende muziekvereenigingen op hunne respectieve lokalen des voormiddags eenige stukken uit voeren. Nam. 6 ureConcert, door de har monie St. Chrispijn in dgn tuin bij de kin deren Van Ree. Ten 9 ure en verder alle avonden op dat uur S o i r e op de harmoniezaal van de erven Van Riel door Mevr. Boekbinder en de heeren Boekbinder en Jacobs. Maandag 15 Juli. V/m. lOVa, M a t i n e door de liederta fel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienmet medewerking van de heeren Défaïs en P. Snijders. Nam. 6 ure, Groot Concert door de harmonie „1 Espérance" op Recht door Zee terzelfde tijd Volksbal aldaar. Dinsdag 16 Juli. V/m. 10 uur Matin ée op de harmo niezaal door de harmonie 1' Espérance en verdere specialiteiten. Ten 9 ure S o i r e op de harmoniezaal voor de leden van de sociëteit de Unie. Woensdag 17 Juli. V/m. 10 uur, Matinée door de To neelclub „Eensgezindheid" in de zaal van den heer H. Mulders. lot/s uur M a t i n e door de Tooneelcub „Ons Genoeg.n" van Waalwijk op de bo venzaal bij den heer H. van Kregten. 107* uur> Matinée door de Zangver- eeniging, Cecilia* op de harmoniezaal van de erven Van Riel, Nam. 5 uur Bal op Recht door Zee. 9 uur S o i r e op de harmoniezaal van de Erven van Riel, voor de leden van l'Espé- rance" en van „Recht door Zee." Donderdag 18 Juli. Bal op Musis Sacrum voor de leden en abonné's der liedertafel „Oefening en Ver maak." Vrijdag 19 Juli. Nm. 472 uur Bal in het hotel du Lion d'or bij Mej. Verwiel. Na afloop S o i r e. Zaterdag 20 Juli. 47a uurbal in het hótel Verwiel voor de leden van den kon. Orauje doelen. Dagelijks op verschillende plaatsen gele genheid tot dansen. Men zie verder verschillende programma's. K- WAALWIJK, 13 Juli 1889. In de gisteren avond onder voorzitterschap van den burgemeester gehouden raadsverga dering waren alle leden tegenwoordig. Na voorlezing en goedkeuring van de no tulen der vorige werd ter tafel gebracht een schrijven van den heer districts schoolopzie ner. Deze heeft bedenking tegen het raads- besl, krachtens welk een oproeping zou gedaan worden voor een hoofd der school, zooals dit in de laatste raadsvergadering is bepaald. Voor ongeveer een half jaar toch heeft hij medegewerkt om de jaarwedde te brengen op f 1300hij verwacht dat ged. staten de redenen zullen vragen die er toe geleid heb ben om ze nu weder op f1200 te stellen; hij zou dit moeilijk kunnen beantwoorden. Ook acht hij aanteekening voor Engelsch wenschelijk. Op voorstel van den voorzitter werd deze zaak behandeld met gesloten deuren. Na heropening deelde de voor; itter mede, dat de raad besloten heeft den heer schoolopziener mede te deelen, dat hij bij zijn vorig besluit blijft. Hierna werd door den heer Ficq voor gesteld de gelegenheid te openen voor lui, die zonder behoeftig te zijn toch niet goed f 5 kunnen betalen voor te trouwen, om dit te doen tegen betaling van f 2 of f 2,50 Alle leden waren in princiep daarvoor en het desbetreffende besluit zal in een volgende vergadering worden ter tafel gebracht. De heer Hoffmans besprak de wenschelijk- heid dat er een tweede agent van politie werd aangesteld hoofdzakelijk voor de pol ders. Uit de bespreking bleek dat dit onder werp vroeger reeds meermalen is besproken maar dat die aanstelling door de gemeente en de beide polders op onoverkomelijke be zwaren is gestuit. Zooals uit de rubriek „uitvoeringen" blijkt, zal er de volgende week op muzikaal gebied genoeg te profiteeren vallen. Op de kermis zelve vinden we tal van koek- en galanteriekramen, de wafelkramen van Van der Heijden en van Smits, een groote en verschillende minder groote malle molens, schommels, enz. Ook zal hier voor het eerst vertoond worden GALATHÉ. Ofschoon reeds velen Galathé kennen is het voor vele anderen toch nog nieuw, en zeker nieuw zijn de groote verbeteringen en verfraaiingen door den directeur Trompetter aan deze optische begoocheling aangebracht Galathé, blijft steeds iets liefs. Bij kon. besluit is benoemd tot amb tenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 'sHer- togenbosch voor de kantons 'sHertogenbosch, Osch, Heusden en Waalwijk, ter standplaats 'sHertogenbosch, mr. H. G. van Sonsbeeck, advocaat en procureur aldaar. Nieuw hooi wordt in de Langstraat met weinig handel voor f 10 per 500 Kg. scheep gedaan. Roggestroo wordt tot Nieuw jaar op levering aangeboden voor f 9 per 500 Kg. De verpachting van granen te velde brengt minder op dan verleden jaar, hoewel de te verwacht n oogst van zaad en stroo heel wat beter belooft te zijn. Het plukken en verzenden van bessen is in de Bovenlangstraat in vollen gang. De voorraad is niet zoo groot als verleden jaar en de langdurige droogte deed ze klein van stuk blijven. Naar qualiteit wordt van 10 tot 13 ct. per Kg. besteed. Donderdag interpelleerde de heer Roëll de regeering, of deze voornemens is het ontwerp in te dienen tot verlenging van den termijn, waarop het maximum-aantal onder wijzers aanwezig zal moeten zijn. Hij ging uit van deze stelling, dat vóór 1 Januari 1890 de schoolwetsherziening niet zal zijn inge voerd en vreesde moeielijkheden voor de gemeentebesturen bij het opmaken van be grootingen. Minister Mackay zag geen dringende nood zakelijkheid in termijnsverlenging. Het kan geen kwaad, dat pressie blijft bestaan tot completeering der onderwijzers. Gemeente- begrootingen zullen opgemaakt moeten wor den naar de bestaande wet. Komen niet alle onderwijzers er op voor, dan zullen gedepu teerde staten moeten beslissen. De heer Loiiman vroeg of het regeerings- antwoord spoedig was te wachten en de be handeling in dit zittingsjaar der regeering aangenaam zou zijn De minister antwoordde, dat deze week de gevraagde staten zullen gereed komen, en de volgende week het antwoord met staten aan de commissie ge zonden worden. De interpellatie is hiermee afgeloopen. Boven Tilburg woedde Woensdagmid dag een hevig onweder, dat driemaal terug keerde, na naar het Noorden te zijn wegge trokken. Te half zes sloeg de bliksem in het huis van Corn. Bartens, in de Rabrake, be staande uit drie woningen, door zijne kinderen bewoond. In een oogenblik stond alles in brand, zoodat van den inboedel niets kon gered worden. Alleen een varken in het schop ontkwam aan de vlammen. Alles was verzekerd. Te Mierlo zijn door een onbekende oorzaak twee woningen afgebrand. Alles was verzekerd. De politie stelt een onder zoek in naar de oorzaak. Te Klein Heitrakgemeente Asten (N.-Br.), zijn de woning bewoond door den landbouwer PWilbers benevens twee schu ren afgebrand. Het huis was niet, de in boedel wel verzekerd. Door de politie te Tilburg is weder beslag gelegd op een valschen rijksdaalder met het jaartal 1870 goed nagemaakt en van een blauwachtiger kleur dan de echte. Woensdagmiddagomstreeks half zes is het boeierjacht van den heer G. vanLin- dernte Alblasserdam ter hoogte van Slik kerveer door een rukwind omgeslagen met het noodlottig gevolg, dat de drie opvaren den (de heer van Lindern met zoon en knecht) zijn verdronken. voorstellen die terstond aan een moord dachten en van het geval aangifte bij de maréchaussées te Tilburg gedaan hebben. Dezen zijn druk bezig met het onderzoek. Bloedsporen zijn er ter plaatse niet gevonden; alleen hebben eenige arbeiders omstreeks vijf uur een paar marskramers met hunne wagens daar zien voorbijtrekken. Dezen zijn door de maréchaussées achterhaald, doch nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Baardwijk, II Juli. Bij 't kersenplukken viel dezer dagen de landbouwer G. P. uit den boom zoodanig dat zijn toestand zeer bedenkelijk is. Drongelcn De knecht van liet veer had Woensdag 1.1. het ongeluk bij het opgrijpen van den tros der pont, door het losschieten van den haak der pontbrug te water te ge raken. Door de sterke vloeiing van het tij gelukte het den varensgezel H. slechts met moeite den drenkeling behouden aan wal te brengen. Bussen. De werkzaamheden aan den Nieu wen Maasmond thans in de onmiddellijke nabijheid onzer gemeenteworden met alle kracht voortgezet en vorderen naar wensch; reeds is men begonnen aan het onlangs aan- besteede en weer door dezelfde ondernemen de firma Bekker en Van Seters aangenomen perceel. Er zijn 5 excavateurs in werking die met behulp van een lCtal locomotieven met wagens, pl. m. 80.000 kub. meter grond per week verzetten. Ruim 100 werklieden zijn er werkzaam, die een flink weekgeld verdienen en onder welke steeds de beste orde en tevredenheid heerscht. Verschillende ambachtslieden en arbeiders van hier en om streken hebben hun gewoon handwerk ter zijde gelegd om dit te gaan verruilen met spade of kruiwagen. Er is dan ook door landbouwers alhier niet dan tegen hoog loon aan werkvolk te komen men zegt, dat voor eenige weken voor een hooier f2,— daags werd betaald. Dagelijks komen vele vreem delingen naar hier stroomen, van waar men binnen 10 minuten midden op het werk loopt, om dat alleszins groote werk te bezichtigen en een ieder keert hoogst voldaan van zijn uitstapje huiswaarts. Tilburg. Een 18jarig meisje begaf zich Vrijdag ochtend te vijf uur naar de fabriek op het Goirkewaar zij werkzaam was.Toen zij te twaalf uur niet thuis kwam, werden de ouders ongerust, en ging de zuster naar de fabriek en vernam dat hare zuster in het ge heel niet daar geweest was. Toen zij terug kwam vond zij langs den weg op ongeveer 10 minuten afstand van hare woning het af gesneden lange haard rokken en de kou sen van hare zuster, zoomede een mansvest en een paar mansschoenenalles in eenen zak. Men kan zich den schrik der ouders Onze koloniën zijn op de Esplanade des In valides waardig vertegenwoordigd door een In dische kampong. En evenals alles hier grootsch is ingericht, is de kampong dit ook. Hij is veel grooter en vol lediger dan die wij in 1883 op de koloniale ten toonstelling te Amsterdam hebben gezien. Hier beslaat hij ruim een half hectare gronde, waarop een twintigtal gebouwen, allen van bam boes, zijn opgericht in Javaanschen, Sumatraschen en boedaneeschen stijl. Het zijn eenige hollandsche heeren, aan wier hoofd de hr. Martin Wolff, uit Amsterdam staat, aan wie de bezoekers der tentoonstelling deze aantrekkelijkheid verschuldigd zijn. Onze rijke koloniën zijn in het hoofdgebouw op het Marsveld op niet meer dan zeer beschei den wijze vertegenwoordigd. Wat er is, is niet slecht, maar er ts zulk een bitter beetje Daarom verdienen de heeren, die hier een In- dischen kampong hebben ingericht, te meer onze waardeering Zij geven ons ten minste een beeld te zien van het leven, de zeden en gewoonten in Indiè, terwijl in den toko welke er zich bevindt ook de hoogte kan beoordeeld worden, welke de kunstnijverheid er heeft bereikt. De commissie heeft een ingenieur, den hr. Cores de Vries, expresselijk naar Java gezonden om daar de uitvoering van haar plan voor te berei den. De hr. de Vries heeft er eenige families van Javanen, Maleiers en Soedaneezen geënga geerd, in het geheel zestig personen, en die hier heen gezonden. Onder dit GOtal bevinden zich 19 vrouwen en 2 kinderen. Hij heeft er zich de noodige materialen aangeschaft om hier de ge bouwen op te richten, plannen en teekeningen daar voor medegebracht, de noodige artikelen voor den toko, de ingrediënten voor eene rijsttafel aangekocht, enz. Het personeel heeft de reis gemaakt onder ge leide van den hr. J. II. Bernard, een man die 17 jaar in Indie heeft doorgebracht, met de taal de zeden en gewoonten aldaar volkomen bekend is en hier als tolk en adjunct-directeur tevens op treedt. Hij is letterlijk de vader van den steeds in de beste harmonie levenden troep. De meeste gebouwen zijn bewoond door Indi sche families, die er zich den dag door bezig hou den met verschillenden arbeid. Zoo ziet men een hoedenmaker aan het werk, men ziet er eene vrouw uit de hand doek bedrukken voor sarongs en wat dies meer zij. Het is vooral hoogst merkwaardig de 'wijze te zien, waarop dit bedrukken van doek geschiedt. Ue figuren worden geheel uit het hoofd getee- kendvan eenig voorbeeld of model bedient de drukster zich nietal wat zij teekent is fantaisic. In de eerste plaats bedekt zij met was al de plaatsen, welke zij wit wil laten. Is het doek overal met die figuren bedekt, dan dompelt zij het in een kleurbadrood, blauw of geel. Daarna wordt het gedroogd en strijkt zij vervolgens op de n aatsfir: wpIW 1.1.r de plaatsen welke zij de gegeven" kleur wil laten behouden eveneens was. Dan volgt indompeling in een ander kleurbad, waardoor die kleur zich dan weer alleen hecht op de plaatsen welke nog niet met was bedekt zijn. Op deze wijze wordt de bewerking voortgezet, dat is, het aanbrengen van was en het daarna telkens dompelen in een ander kleurbad, totdat al de figuren en kleuren welke de drukster er op te voorschijn wilde roepen, er op staan. Alsdan wordt de was zorgvuldig weggekrabd en is het doek gereed. Aan elke lap voor een sarong, nog geen twee meter groot, wordt ongeveer eene maand gear beid, voor dat zij geheel bedrukt is. In Indie is de prijs er van ongeveer vijfendertig gulden. Op de tentoonstelling wordt elke lap verkocht voor honderd frank. Een der gebouwen is ingericht voor toko in eeiI a°der *8 eene restauratie gevestigd. Daar is eiken middag tegen één uur gelegen heid om voor zes frank gehruik te maken van de rijsttafel. Het indische gedeelte daarvan

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 5