I VOS en J, MILLENMH dubbel HUIS, ERF en T EEN BIMU1I TAILLEUR. Advertentiën, RANT, te Waalwijk, RANT, te Waalwijk, BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. BINNENLAND. Handelsberichten. Notaris te Drongelen, N otaris Wordt gevraagd: Christina Adrians Francisca Bax van Dongen, op WOENSDAG 24 Juli 1889, PUBLIEK VERKOOPEN: te veld staande n mum l duw r maakt bekend dat het MAANDAG 29 Juli 1889, derd, is weder op den voorgrond getreden. Terwijl cardinaal Lavigerie te Lucern het congres zal presideeren, welks samenroeping te danken is aan zijn apostolischen ijver bereiden de mogendheden zich voor deze zaak op een andere wijze te Brussel in be handeling te nemen. Tot nog toe hebben zij niets ernstigs gedaan om deze geesel van Afrika te vernietigen. Toch zijn zij verplicht, als men ten minste geloof mag schenken aan mannen als Livingstone en Gordon, doortas tende maatregelen te nemen tegen de slaver nij, door haar in het hart te treffen, in 't binnenland en zijn uitmondingen, in plaats van door de weinig aidoende uitzending van kruisers om den handel ter zee tegen te gaan. Europa is het aan zich zelf, zoowel als aan Afrika verplicht ernstige maatregelen in over weging te nemen om het kwaad in den wortel aan te grepen. Ons werelddeel moet insge lijks zijn aandacht vestigen op den handel in spiritualiën, die onder de vlag der beschaving het zwarte ras vergiftigt en het met uitster ving bedreigt, evenals de Maoris van Nieuw- Zeeland. De openbare meening is zich gaan verontrusten over deze stelselmatige over strooming van Afrika door alcoholische dran ken. In Duitschlandwaar de kooplieden van Hamburg en Bremen uit dezen handel niet weinig profiteerenis in den rijksdag er tegen geprotesteerd, 't Moet worden atge- wacht of deze quaestie ook op het programma zal staan van de conferentie van Brussel. Anders zou het zeer goed kunnen zijn, dat de openbare meening in deze bijeenkomst van vertegenwoordigers der mogendheden om de groene tafel ten nutte van Afrika niets anders zag dan een tweede uitgave van de congressen van het begin dezer eeuw waarop de diplomatie zeer handig volkeren en landen verdeelde, zonder dat deze er in gehoord werden. Van den 15 Mei tot en met 9 Juli heeft het bezoek van den Eiffeltoren aan de on derneming eene som opgebracht van ruim 17, millioen frank. Op een te Saint-Fargeau gehouden boulangistisch banket heeft Deroulede mede gedeeld dat Boulanger zich in alle arron dissementen van Parijs candidaat zal stellen bij de aanstaande verkiezingen. De procureur-generaal Quesnay de Beau- repaire is tot officier van het legioen van eer benoemd. De kamer heeft de wet ter voorkoming van bedrog in den wijnhandel aangenomen. Wijnvan gedroogde rozijnen gemaakt mag niet meer als natuurwijn verkocht wor den. De kamer van afgevaardigden heeft Maandag het ontwerp aangenomen, waarbij een eerste annuïteit van 3 millioen toegestaan wordt voor verdedigingswerken in de vijf oorlogshavens. De kamer heeft met 363 stemmen tegen 63 de op nieuw gewijzigde begrooting aan genomen. De minister van marine heeft eene krediet aanvrage ingediend van 58 millioen voor het aanschaffen van gepantserde schepen en tor- pilleurs. Hij vroeg er de urgentie voor en de onmiddellijke beraadslaging er over. Met 471 stemmen tegen 12 werd de kredietaan vrage goedgekeurd. De senaat heeft het ontwerp tot het tegen gaan van veelvuldige candidatures voor de kamer goedgekeurd met 213 stemmen tegen 64. Hierna heeft de senaat de amnestiewet gewijzigd aangenomen. Het door de kamer toegestane krediet van 58 millioen ten behoeve der marine is bij den senaat ingekomen. De voordracht is aan eene commissie verzonden en de zitting middelerwijl geschorst. De senaat heeft in de avondzitting met 213 tegen 24 stemmen zich vereenigd met de begrooting, gelijk die van de kamer is terruggekomen. De kamer van afgevaardigden heeft met 273 stemmen tegen 251 een voorstel goed gekeurd waarbij bepaald wordt dat de op brengst van den verkoop der kroonjuweelen strekken zal tot oprichting van eene hulpkas voor invaliede werklieden. De amnestiewet, gelijk die veranderd is door den senaat is daarna aangenomen. De voorzitter las vervolgens het besluit voor, waarbij de zitting gesloten wordt. Hij gaf de hoop te kennen, dat de nieuvve ver kiezingen zullen strekken tot bevestiging der republiek. De zitting is ten 101/, ure geëindigd. Een liefdevol vader. Dinsdagmorgen heeft men op den weg op een honderd meter van Saint-André de Roquelongue (Frankrijk), het lijk gevonden van een vijftien-jarigen jonge ling. Hij was in het hoofd getroffen door een geweerkogel. De jongeling, die met zijn moeder en zijn twee broeders te Carcassone woont, was den vorigen dag zijn vader een bezoek gaan brengen die verblijf houdt te Saint-André. Zij hadden daar met elkaar twist gekregen. Den volgenden morgen on derricht van den dood van zijnen zoon, hoorde de vader die mededeeling zeer onverschillig aan en sprak als zijn vermoeden uit, dat men hier aan zelfmoord had te denken. Dit ver moeden heeft echter niet belet, dat de justi tie hem heeft gearresteerd, als verdacht den moord te hebben gepleegd. Drie- vierduizend personen hebben de belastingbeambten te Barcelona aangevallen omdat door hen een smokkelaar is gedood. Veertien arrestaties hebben plaats gehad. Uit Tanger wordt bericht dat al de oproerige stammen zich aan den sultan heb ben onderworpen. Terwijl de regeering plan heeft deel te nemen aan de te Brussel te houden confe rentie der mogendheden ter vaststelling der grenzen van de bezittingen op Afrikaansch gebied, omdat zij aan den equator herhaal delijk reden tot klagen heeft gehad over het optreden van andere Europeesche staten wordt in een deel der pers die deelneming ernstig ontraden, omdat Spanje's eischen toch niet zullen worden ingewilligd. Men zegt, dat de komst van Boulanger op de „garden partij" van den prins van Wales ter eere van den Shah den Franschen gezant zoo onaangenaam was, dat hij den prins ver zocht de uitnoodiging te schrappen. De prins weigerde dit en toen Boulanger met hertogin d'Uzès aan den arm triomfantelijk verscheen maakte de Fransche gezant zich uit de voe ten. Vrijdag avond hadden hier samenrottingen plaats van de werkstakende metselaars. De oproermakers werden door de politie en door detachementen lichte ruiterij uiteengedreven. Zevenentwintig personen werden gevangen genomen. De bladen van alle partijen, van de democratische Volkszeitung tot de ultracon servatieve Reichsboten, verklaren, nadat zij kennis hebben genomen van jongste nota van Zwitserland, dat Duitschlands diploma tieke handeling in het conflict met Zwitser land geen succes heeft gehad, en dat het thans het verstandigste ia zich tevreden te stellen met een verscherpt politietoezicht op de vreemdelingen, gelijk Zwitserland plech tig belooft. Eerst thans, nu van alle kanten berichten zijn ontvangen, kan men den omvang na gaan van de verwoestingen, in oostelijk-, mid den- en zuid-Duitschland teweeggebracht door het vreeselijk onweder van den 12en dezer. In Thuringen is de geheele oogst vernield. Allerwege hadden er storm en hagelslag plaats. In de stad Crimmitschau (Saksen) b.v. zijn door de hagelsteenen, die ter grootte van een ei vielen, 50,000 vensterruiten ver brijzeld. De koning van Wurtemburg werd in den tuin van zijn kasteel te Friedrichtshafen bijna door den bliksem getroffen, daar deze op eenige schreden afstands in een boom is ge slagen. Op den Oostenrijksch-Hongaarschen spoor weg, bij het station Himberg, heeft een bot sing van twee treinen plaats gehad, welke alweder een gevolg was van verkeerden wis selsstand. De machinist van den aanko menden personentrein bemerkte eenige oogen- blikken te voren, dat hij op hetzelfde spoor was als een stilstaande goederentrein, en nam zijn maatregelen om de vaart van den trein te verminderen. Daardoor en door de om standigheid, dat de vier achterste wagens van den goederentrein welke verbrijzeld werden geladen waren met zakken vol meel, was de schok niet zeer hevig meer. Slechts twee passagiers werden licht gekwetst en de overigen kwamen met den schrik vrij. Het blijkt, dat de wisselwachter, die den wissel voor de aankomst van den personen trein in orde had gebracht, onder den invloed van vermoeidheid en warmte in slaap geval len bij het fluiten van den personentrein wakker schrikte en, in zijn slaperigheid mee- nende, dat de wissel nog niet in orde was, dien nogmaals verzette en nu in den ver keerden stand. WAALWIJK, 16 Juli 1889. De uitbreiding van het station terrein en hoofdgebouw te Tilburg, hoe dringend noodig ook, schijnt niet verwezenlijkt te kunnen wor den. De regeering en de directie van de Nederlandsche Zuid - Oosterspoorweg - maat schappij zijn bereid haar aandeel in de kosten te dragen. De spoorweg-maatschappij Grand Central Beige laat evenwel niets van zich hooren. Er bestaat plan in het midden van Amsterdam een bouillonhuis op te richten, waar men staande, als aan de Engelsche„bars", soep en evenzoo vleesch en groente tegen zeer lagen prijs kan gebruiken. Als de onder nemer, de heer B. J. Smits, door zeer spoe dige plaatsing der nog beschikbare aandeelen in staat wordt gesteld deze inrichting tot stand te brengen, vleit hij zich daarmede tevens bij te dragen tot het beteugelen van misbruik van sterken drank. Omtrent het gebeurde met het 18jarig meisje te Tilburg, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, wordt van daar nader het volgende gemeld Op korten afstand van hare woning werd het meisje volgens hare verklaring aangerand door vier manspersonen, die haar vastgrepen, de kleederen van haar lijf trokken en het hoofdhaar afsneden, en onzedelijke handelin gen pleegden, waarna zij wegliepen. Uit schaamte dat zij halt naakt was, had zij zich toen in de bosschen op 1 uur afstand van hare woning verborgen, tot des avonds om streeks 61/2 uur, waarna een landbouwer haar op zijne kar met hooi opnam en thuisbracht. Door de maréchaussées is een onderzoek ingesteld, doch zij konden de daders niet op het spoor komen. Vrijdag namiddag omstreeks half vijf is de bliksem ingeslagen bij Lemmens te Slenaken. Eene naaimachine werd stuk ge slagen. De vrouw en twee kinderen werden getroffen, doch niet gedood. Te Oude Pekela is de bliksem gesla gen in de behuizing van T. Hendriks, waar door het perceel geheel afbrandde. Van den inboedel werd bijna niets gered. Geef niet aan bedelaars Ergens wij weten niet waar is dezer dagen door de politie een vrouw gearresteerd die aan den openbaren weg bedelde. Aan het bureau trok het de aandacht dat zij er zoo log en zwaar uitzag en werd haar klee ding doorzocht. Toen werd ontdekt dat zij een aanzienlijk geldsbedrag aan bankpapier, goud, zilver en koper bij zich had. Een lederen, om het lijf gebonden, gordel bevatte veertien kilogram men koperen muntstukken. Een oud jacht- valies onder haar rokken bevatte een bedrag van veertienhonderd gulden in goud. Om het naakte lichaam had zij een doek gebonden, waarin bankbiljetten zaten. Het geheele bedrag dat de bedelaarster met zich rondsleepte, bedroeg drie duizend zes honderd gulden. Bovendien had de juf- trouw nog een partij aardappelen, een paar pond erwten en andere zaken in haar zakken. De hoofdconducteur bij de staatsspoor wegen J. Verhoeks te Leeuwarden, die den 31 Maart jl. bij het uitoefenen van zijnen dienst onder den trein geraakte en zwaar aan het rechterbeen verwond werd, heeft thans dat lichaamsdeel geheel verloren, daar het geamputeerd is moeten worden. Uit het reservefonds der maatschappij is den onge lukkige een kunstbeen en een stel krukken verstrekt. Over de hem toe te kennen jaar- lijksche schadevergoeding is men alsnog in onderhandeling. Uit Utrecht meldt men Heden middag had alhier een treurig on geval plaats. Op het rangeerterrein van het station Maliebaan werd het zoontje van den opzichter der Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij S. door een trein aangereden. Zwaar gewond werd het kind naar de ouder lijke woning gebracht. Gisteren is gevankelijk te Middelburg overgebracht J. de B., timmermansbaas, wo nende te Vlissingen, verdacht van in den avond van 10 Juli opzettelijk brand te hebben doen ontstaan, waardoor menschenlevens in gevaar werden gebracht, in een ledigstaande benedenwoning in de Coosje Buskenstraat te Vlissingen gelegen perceel, aan verdachte in eigendom toebehoorende en waarvan het bo\ engedeelte bewoond was. Hij verklaarde dat een schildersknecht hem bij het in brandsteken was behulpzaam ge weest, wat door deze ontkend wordt. Naar men verneemt heeft de verdachte bekend, zich, door vele schulden daartoe genoopt, aan het strafbare feit te hebben schuldig gemaakt. Vrijdag namiddag omstreeks 572 uur, is er boven Brussel een kortstondig, maar hevig noodweer losgebarten. In het Park, het Bois de la Cambre en in den Botani- schen tuin heeft de stormwind zware boomen geknakt of ontworteld; aan verscheidene hui zen hebben wind en hagelslag groote schade toegebracht, terwijl in de lager gelegen ge deelten der stad een aantal kelders tengevolge van den slagregen onder water werden ge zet. Van persoonlijke ongelukken wordt geen melding gemaakt. Binnen het half uur was de storm bedaard en het weder weer zoo schoon als kort te voren. Zaterdagavond zijn de passagiers van den trein, die te 10.44 te Groningen van Leeuwarden aankomt, aan een groot gevaar ontsnapt. Ter hoogte van de halte Vierverlaten sprong van een der raderen van een waggon 2e kl. een wielband, doch daar niemand hiervan iets bemerkte, reed de trein door, totdat op een wissel nabij het station Groningen een viertal personen waggons ontspoorden. De trein die reeds niet meer met volle vaart reed, werd terstond tot stilstand ge bracht. Geen der passagiers had eenig letsel bekomen. De aangerichte schade is betrekkelijk ge ringterwijl Zondagmorgen de weg reeds hersteld was. De afgesprongen wielband werd nabij Vier verlaten teruggevonden Capelle, 15 Juli. Zondagavond hebben een vijftal polderwerkers op eene ongehoorde manier huisgehouden bij den veerman V. S. alhier. Op hunne vraag om eene harmonica werd hun een weigerend antwoord gegeven, en dit gaf al dadelijk aanleiding tot twist. De veerman, alsmede een der belhamels werden daarbij gewond. Na nog eenige ruiten te hebben ingegooid hebben zij zich zelf 't Maasje overgezet, en zijn zco de plaat gaan poetsen. Toen de politie verscheen was er niets meer van hen te bespeuren; zij doet thans ijverig onderzoek, doch dit heelt nog tot niets geleid. GORINCHEM, 15 Juli. Men besteedde voor: ristarwe f7,75 a 7.90 roode dito 1' 6,60 f6,75, witte dito f7,50 A 17.75 inl. rogge f5,50 A 5,60 buitenl. dito f5,20 a 5,30 gerst 1'4,90 a 5,haver f 3,3,25 beste kook- erwten f0,k 0,lijnzaad fper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 138 koeien enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f200 k 250 Kalfvaarzen f 120 k 180 Melkkoeien t 120 k 200 Ilokkeling oasen f 00 lVs ja"ge ossen f 100 130 Guiste vaarzen f100 k 120 Pinken f 40 a 80 Graskalveren f 20 a 40 11 Nuchtere kalv. f 6 a 12 Aangevoerd 8 varkens van 19 a 22 c., per half kilo, 340 biggen van f 8 a 12 per stuk Eieren f 0.85 0.95 per 26 stuks. ROTTERDAM 15 Juli. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm. De beste f 7.25 k f 8.25 Mindere en geringe f 0.a 0, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 5.k 5.20; dito mindere f 4.40 k 4.80. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 3.a 4,mindere f 0,a 0,beste Zomer f3,a 3.60; mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.50 k 3.75. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f 5.25 6. Duivenboonen van f0.— a 0. Bruine boonen de beste f9,— a 10,00; Mindere f 6,— k 8.50. Witte boonen. De beste f6.50 k 7. Kook erwtende beste partijtjes van 17.25 k 8.mindere van f0.a 0. Schokkers van f0,it 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed tot f a f Zomerzaad f 0,tot f0. Xanariezaad f6.25 tot f6.50 V oor de vele bewijzen van deelneming^ ondervonden bij het overlijden mijner dier bare echtgenooteMevrouw betuig ik bij deze mijnen oprechten dank. Dr. L. G. VAN HEIJST, Waalwijk, 12 Juli 1889. zal voor de heeren d"s namiddags 3 uur, bij PIET NIEUW KOOP, op den dijk te Drongelen, onder DRONGELEN en EETEN. te Besoijen, behoorende aan N. van der HAMMEN, cs. aldaar is ingezet op f 1400. Dagelijks kail ten kantore van genoem den notaris gehoogd worden tot aan den dag der toewijzing zijnde 's avonds 7 uur, ter herberge van de wed. DEKKERS, te Besoyen. genegen om voor een CONFECTIEZAAK te werken, en tevens in de gelegenheid ook op andere plaatsen C03tumes te gaan aan meten. Brieven met opgaaf van conditiën onder letter Z, aan het bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2