BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Griekenland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. De regeering heeft aangaande den datum voor de algemeene verkiezingen nog geen definitief besluit genomen, maar er bestaan verschillende redenen om aan te nemen, dat zij niet zullen plaats hebben 25 Augustus, doch eerst in 't laatst van September. De Schah van Perzie is Dinsdagmorgen te Cherbourg aan wal gestapt, waar hij door vertegenwoordigers van lands en stadsbe stuur en een aantal nieuwsgierigen begroet werd met de vereischte eerbewijzen, o. a. ook met het „Perzische volkslied." Per spoortrein ging de „Koning der Ko ningen" naar Parijs waar hij, ten aanschouwe van duizenden nieuwsgierigen in de door soldaten afgezette straten, naar zijn hotel reed, aan de zijde van den president Carnot, die hem bij het spoorweg-station was komen ontvangen. Ook hier werd den monarch het „volkslied," dat hem zoo verveelt, niet be spaard. De menigte in de straten riep niet veel „Vive le Schah!" om de kluchtige woordspe ling (leve de katwaartoe die kreet aan leiding geelt. Maar zij juichte het hoofd van den Staat met geestdrift toe en le Schah kon zich een deel van die hulde toeëigenen. De inwijding van de nieuwe Sorbonne is op 5 Augustus bepaald. De president zal de plechtigheid bijwonen., Op het opleidingsschip, „Couronne" bij de Hyères-eilanden, is een revolverkanon ge sprongen, toen de manschappen bezig waren het schoon te maken, niet wetende, dat nog een loop geladen was. Er werden vijf per sonen gedood en acht gewond. Een reusachtige maaltijd. Het dineetje, dat den verschillenden burgemeesters van Frankrijk 18 Augustus zal worden aangebo den in het „Palais de l'Industrie" te Parijs, zal bestaan uit 16,000 couverts. Het heeft moeite gekost, om voor zulk een gelegenheid een geschikt lokaal en een geschikten kok te krijgen, doch gelukkig is men na veel moeite in beide geslaagd. Om al de gasten te kunnen plaatsen, zal noodig zijn een tafel van twee en een halve mijl lengte om alle gasten naar behooren van ossenhaas te kunnen voorzien, zou men een stuk moeten bakken van 300 meter lengte. Zestig rijtuigen, met twee paarden bespannen, zou men noodig moeten hebben om de noodige borden aan te voeren. De persoon, die de gedrukte stukken, welke op het proces-Boulanger betrekking hebben en voor de leden van het hoogge rechtshof uitsluitend bestemd waren, gestolen heeft, is nog niet bekend. De rechter van instruc.ie heeft de brocheerster, Jeanne Devaux ondervraagd, doch zij ontkent pertinent eenig stuk weggenomen te hebben. Voorts zijn nog ondervraagd Mouillot, directeur van de voor malige drukkerij Dalloz, alsmede de heer Faivre, mede-eigenaar van het bonapartistiche blad „Le petit caporal. Ook zijn nog een paar werklieden der drukkerij, waar de stuk ken gedrukt zijn, gearresteerd. Het Britsche Lagerhuis heeft bij tweede lezing zijne goedkeuring gehecht aan de dotatie-voordracht. Uit Egypte komt de tijding van een nieuwe nederlaag, door de dweepzieke Soudan Arabieren (Derwischen) geleden. Met een verlies van 70 dooden en 80 gekwetsten zouden ze bij Anabi door de, onder Britsch commando staande Egyptenaren, zijn versla gen, welke laatsten daarbij slechts 5 man verloren. Aan boord van de „Hohenzollern", gevolgd door een vloot zoo talrijk als onder Duitsche vlag nog nooit in vreemde wateren is gezien, heeft keizer Wilhelm de reis naar Engeland aanvaard. De keizerin, die haar gemaal te Wilhelmshaven is komen bezoeken, is per extra-trein naar Kassei vertrokken, waar zij haar oudste zoontje op het kasteel Wilhelms- höhe bezocht. Dr. Peters, de leider van een Duitsche Emin-Pacha-expeditie, die, zooals men weet van den beginne af aan tegenspoed onder vond, is nu in Witu, door zijne manschappen op 60 na verlaten, en zonder verder naar het binnenland te kunnen trekken. Tweehonderd dragers, die een vriend voor hem in Zanzibar wierf, mogenkrachtens verbod van den sultan, de hoofdstad niet verlaten. Schmelzkopf vertrouwd vriend en met gezel van den Duitschen rijkscommissaris in Zanzibar, kapitein Wiszmann is door een ongelukkig toeval verdronken. Wiszmann moet zeer veel moeilijkheden ondervinden door den vijandigen geest onder de inboorlingen. Hij zal alles in het werk stellen om het vijandige stamhoofd Bushiri in handen te krijgen en hij moet voornemens zijn een aanval te doen op Kilwa, welke plaats hij dreigt plat te branden. Donderdag avond te half negen brak in de electrische afdeeling der tentoonstelling van voorwerpen op de openbare veiligheid betrekking hebbende, brand uit in de ma chinehal. Het middelste gedeelte der afdeeling werd vernield. Voor dat de brandweer was aangerukt werd het vuur door middel van bluschgranaten uitgedoofd. Door de congregatie der bisschoppen is een circulaire verzonden aan de episcopaten der geheele wereld, met de uitnoodiging 's pausen jongste allocutie van alle kansels te lezen en er door de priesters voor de ge meenten nader commentaar op te doen le veren. De Italiaansche regeering moet in dit rondschrijven hettig worden aangevallen. In welingerichte kringen wordt verzekerd, dat Oostenrijk geen invloed heeft doen gel den op het besluit van Italie's regeering in zake de ontbinding der irredentisten-comité's. Ook zou de reis van Italie's gezant naar Rome niet 't minst daarmede in verband hebben gestaan, daar deze eerst na den maatregel naar Rome is gegaan. Door de politie is gearresteerd en uit Weenen gezet een beambte van de Oosten- rijksch-Fransche maatschappij tegen onge lukken, Josef Rybakowski geheeten, wegens de afzending van een telegram van adhesie aan het internationaal socialisten-congres. Koning Milan van Servie vertrekt 15 dezer van Belgrado naar Parijs. Bulgarije's premier Stambouloff weer spreekt alle geruchtenals zou Bulgarije ernstig plan hebben zich onafhankelijk te verklaren. Zoolang de Porte geen vijande lijkheden tegen Bulgarije op touw zet, zal alles worden vermeden, wat de goede rela- tien zou kunnen verstoren. ATHENE, 1 Augustus. De vergadering der Kretensers heeft de hulp ingeroepen der Panhellenisten voor den worstelstrijd, dien zij voeren moeten voor de verwezenlijking der nationale wenschen. De vergadering ver klaart dat de toestand uiterst gespannen ia. Het vriest niet altoos in Rusland. De cor respondent van de Daily News te Odessa schrijft Bij menschengeheugenis heerschte er nog nooit zulk een ondragelijke hitte in deze streek van Zuid-Rusland. De oudste Engel- schen herinneren zich geen tweede voorbeeld. Zelfs onder de Russische daglooners ko men bijna dagelijks gevallen van zonnesteek met doodelijken afloop voor. In de laatste tien dagen stond de thermometer des mid dags nooit lager dan 1440. Een dag slechts, verleden week, was het 130o in de schaduw. Waar boornen en planten niet kunstmatig worden besproeid, daar verwelkt en verdort alles. De lange, gloeiend heete dagen, ge durende welke geen enkele donderbui het aardrijk verfrischtevolgden elkander met onveranderlijke regelmatigheid op. Zelfs na zonondergang waait er geen koelteen de nachten zijn zoo drukkend heet, dat slapen onmogelijk is. Reeds om 5 uur 's morgens heeft men een zonnescherm noodig. Volgens hetgeen ik op zekeren morgen zag en hoorde aan het bacteriologische station, moet er toch wel iets aan zijn van de „honds dagen." Op één enkelen dag waren aldaar 21 gevallen van dollehondsbeet aangegeven en gedurende de laatste twintig dagen kwa men niet minder dan 38 gevallen van water vrees voor, die volgens Pasteur's inentings systeem werden behandeld. De correspondent vergeet echter te mei - den, dat dit waarschijnlijk veroorzaakt werd door het gebrek aan drinkwater en den ver waarloosden toestand der honden in Zuid- Rusland. In Canada heerscht groote verontwaardi ging wegens het optreden der Noord-Ame- rikaansche zeepolitie in de Behringzee, die het schip Black Diamond in beslag nam we gens beweerde schending der Amerikaansche wet op de robbenvangst. De Canadasche regeering wordt hartstochtelijk uitgenoodigd, de bedreigde Canadasche robbenvangst te verdedigen. De New-Yorksche bladen ne men een gereserveerde houding aan, maar de hoofdorganen achten de Amerikaansche tactiek in deze zaak onhoudbaar. Het te San Francisco aangekomen stoom schip „Belgic" heeft bijzonderheden aange bracht omtrent een brand, die de stad Su- Tschou, in China, teisterde. De vlammen verbreidden zich met zoo razende snelheid, dat twaalf honderd menschen verbrandden en vierhonderd onder de puinhoopen werden bedolven. Niet minder dan 87000 huizen werden verwoest en 170000 menschen van alles beroofd. De grootste nood heerschte onder hen. Toen de «Belgic» vertrok stier ven iederen dag honderd menschen tenge volge van ziekten en gebrek aan voedings middelen. WAALWIJK3 Aug. 1889. Gisteren, bij gelegenheid van den verjaar dag onzer geëerbiedigde koningin, wapperde de vlag van het raadhuis. Tengevolge der wijzigingen in den dienst op Zondagen der telegraafkantoren in Ne derland, zullen van Zondag a. s., o. a. de volgende kantoren slechts geopend zijn van 8 tot 9 ure voor- en van 1 tot 2 nre namid.: Dongen, Drunen, Geertruidenberg, Kaats heuvel, KlundertOudenbosch Oud-Gastel Raamsdonk, Steenbergen, Waalwijk, Waspik, Werkendam, Willemstad en Zevenbergen. Van 8 tot 9 ure voor-, van 1 tot 2 en van 7 tot 8 ure 's namiddags Bergeti-op-Zoom, Breda, Eindhoven, Hel mond, Rozendaal en Tilburg. Van 8 tot 9 ure voormiddag alleen: Gilze, 's Grevelduin-Capelle en Rijen. Zoowel jarig als nieuw hooi in de Lang straat lusteloos. Stroo met eenigen handel f9 a 10 per 500 Kg. Op levering blijft het voor f9 aangeboden. Aardappelen uit de Bovenlangstraat naar qualiteit 11 a 13 ct. per 5 L. Het bederf in de vroege soorten is door het natte weder van verleden week zeer toegenomen. Van snij- en slaboonen is de pluk over 't algemeen overvloedig, zoodat dagelijks aanzienlijke hoeveelheden naar de naburige weekmarkten verzonden worden. De prijzen van de eerste variëeren per 100 stuks tusschen 11 a 15 ct. van de laatste per mandje tusschen fl a 1.50 Nieuwe rogge wordt te Loonopzand door enkele kleine boe ren en burgers voor f 4.50 a 5.per Hl. afgeleverd. Het beschot eu de qualiteit zijn voldoende, doch het zaad is niet droog. Met de vetweiderij gaat het in het noord westen van Noordbrabant dit jaar niet zoo voorspoedig als verleden jaar. Wel was er steeds overvloed van weigras, maar het werd bij de vele en zware regenbuien door het vee vertrapt, en de ondervinding heeft be wezen dat bij droge zomers de groei merkelijk meer bevorderd wordt dan bij natte. Daar enboven heeft men het weivee peperduur moeten inkoopen, zoodat, al worden er thans hooge prijzen voor het slachtvee betaald, het minder zwaar gewicht de rekening niet zoo voordeelig doet sluiten als verleden jaar. Het miltvuur openbaart zich in den laatsten tijd onder het rundvee in Noordbrabant op bedenkelijke wijze; sedert enkele dagen be zweken daaraan te Klundert twee ossente Berkel een koe, te Ginneken twee vaarzen en te Uden twee koeien, terwijl verder ver dacht van besmetting verklaard werden te Ginneken 17 runderen en te Uden 6 melk koeien en 1 kalf. De lijken der gestorven runderen zijn op last van den districtsveearts allen verbrand. De conferentiën tusschen den minister van binnenlandsche zaken en de commissie van voorbereiding voor de onderwijswet zijn afgeloopen. Naar men wil, zou de minister in zijn ontwerp deze wijziging hebben ge bracht, dat de bijdragen van het rijk aan de gemeenten voor cle toekomst op het tegen woordige bedrag worden gefixeerd. (Vad.) Dit bericht wordt door de Standard beslist tegengesproken. Tegen een lid van den Bredaschen ge meenteraad is proces-verbaal opgemaakt wegens het zich in het openbaar vevtoonen na het gebruik van te veel vergunning. (Vad.) Prof. Eitner, in Weenen, heeft eene ontdekking gedaan, die van groot gewicht moet worden voor een belangrijken tak van industrie. Hij heeft nl. de looistof, die voor het fabriceeren van leder moet gebezigd wor den, geëxtraheerd uit de dennennaalden, dus eene grondstof, die tot dusver weinig waarde had en in vele landen in zeer grooten over vloed voorhanden is. Het oprichten van fabrieken om de nieuwe looistof te bereiden, zal geen groote bezwa ren hebben, omdat in den bastafval van de cellulosefabrieken eene buitengewoon goed- koope grondstof in overgroote hoeveelheid voorhanden is. Prof. Schrödter, die reeds eene voor het bedrijf in het groot vooral ge schikte methode, om de dennen-looistof te verkrijgen, heeft aan de hand gedaan, bere kent, dat uit het materieel der houtstoffabrie- ken jaarlijks millioenen aan looistof verkre gen kunnen worden. Rechtstaal De kantonrechter te 's Gravenhage veroor deelde in de vorige week o. a. „C. K. en J. v. d. Z., tot fl.of 1 dag, beiden wegens het als ezeldrijver de door de politie aangewezen plaats voor de Stand plaats van ezels niet innemen." Wij verwachten nu spoedig een vonnis als dit „Q. N. en N. Q. tot f 1.-— of 1 dag, bei den wegens het als bezitter van een hond den dóór de politie aangewezen muilkorf voor gemuilkorfde honden niet dragen." Bestaat er ook een politiereglement, dat strafbaar stelt „het als Nederlander de als Nederlandsch aangewezen Nederlandsche taal niet of slecht schrijven Zoo niet, dan zij het den wetgever aan bevolen. Ned. Speet. Eenige meisjes uit Swalmen, tuk op kermispret, reisden Zondag, vergezeld van de „de jong", naar het naburige Pruisische plaatsje S., teneinde er bij familie en be kenden de kermisgenoeglijkheden mee te maken. Bij aankomst werden er zoo lief mo gelijk elkaar zonder ophouden knipoogjes toegeworpen, want aan dansplaatsen geen gebrek. Enfin, 's avonds werd dan ook het eerst gedacht aan 's meisjes droombeeld „Hoep, Marjennekeschneeverkenneke, loat de pupkes danse Maar, o ramp Door een meer dan ongelukkigen zwenk men weet nog niet hoe verliest een der Swalmer hartediefjes onder een „welske" haar even wicht, komt terecht op haar „centrum gra- vitatis" en raakt door deze noodlottige botsing haar tournure kwijt, gevuld met Hollandsche sigaren. Een der vriendinnetjes komt op dit drama toegeschoten, ziet deze malaise, verkleurt van angst en schrik, ge raakt aan het wankelen, stort eveneens neer en een tweede tournure ziet het daglicht, waaruit (uit de tournure altijd) echter geen sigaren maar eenige rolletjes pruimtabak te voorschijn komen. Sigaren en pruimtabak waren door de grenscommiezen niet opge merkt en dienden natuurlijk voor de „jonk" van beide meisjes. Men schrijft uit Sluis Jl. Zondag avond omstreeks 8 uur steeg te Blankenberghe (badplaats) de heer Chale uit Brussel per luchtballon op. Drijvende zuidoostwaarts is de luchtreiziger 10 minuten van Lapscheure (eene Belgische gemeente een uur van Sluis gelegen) op eene weide doodgevallen, en om tien uur werd het lijk in het gemeentehuis gebracht. Ongeveer an derhalf uur schijnt hij in de bovenste lucht lagen vertoefd te hebben. De dokter van Moerkerke schouwde Maandag middag het lijk en bevond schedelbreuk de oorzaak van den dood. Behalve enkele papieren, eene portemonnaie met een weinig geld, vond men een klein kompas bij hem. Zijn lichaam, schijnt ge hangen te hebben aan een houten cirkel (breed 6 c.M., dikte l1/» c.M.) Geen mand, geen schuitje, geen anker waren aanwezig. De photograaf Zonnevijlle uit Sluis heeft een afdruk van het lijk enz. genomen. (Vl.Ct.) Donderdag avond is de persoon van Joh's Spierings, te St. Michels-Gesteldie Zondag nacht, na een twist met een zekeren Van Gulik, bewusteloos werd weggedragen, aan de gevolgen der bekomen slagen enz. overleden, zonder weder bij kennis te zijn geweest. Van Gulik is reeds Maandag in arrest ge nomen: De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seint dat er ongunstige berichten uit Atjeh ontvangen zijn. Bij een gevecht moeten aan onze zijde 19 dooden en 22 ge wonden gevallen zijn. 't Kan verkeeren. Toen onlangs, tijdens het bezoek van den Schah te Amsterdam een verslaggever van een liberaal blad aan een wethouder een op merking maakte, werd door den laatste aan den eerste de verzekering gegeven „het ge voelen van de heeren van de Pers laat mij volkomen koud Diezelfde wethouder kwam in herstemming en sprak Maandagavond op het „onder onsje* der liberalen reeds dadelijk dezen merkwaar- digen volzin uit: „Ik ben bereid mijn in lichtingen ter beschikking te stellen van de heeren van de Pers Men zietdat de wind gauw kan omslaan. (St.) De reizigers van Amsterdam en Amers foort en tusschenstatious die Woensdag een pleizierreisje naar Kleef maakten, werden nabij de spoorbrug te Reenen hevig verschrikt door een feilen schok. Van een der wagens knapte nl. een dikke ijzeren haak. Er heersch te onder de 983 passagiers groote ontstelte nis zoodat velen de portieren openden en den trein verlieten. Na eenig oponthoud kon de trein de reis voortzetten. Loon op zand, I Aug. Hedenmiddag op de hoogte van den weg naar Udenhout, derail leerde de tram van 3 uur. Even te voren kwam de locomotief in aanraking met eene kar waarvan de dom een deuk in de plaat maakte. Wellichtdat er iets door dien schok ontzet is geworden en dit aanleiding tot het déraillement heeft gegeven. De lijn raakte door dit ongeval versperd zoodat de tram van 3 eerst te 6 uur aankwam. 's Grevelduin-Capelle. Bij de alhier plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraadwerd gekozen de heer D. de Bruijn Ezn., met 90 stemmen. Op den heer D. van Campen waren 86 stem men uitgebracht. De Wereldtentoonstelling te Para's. XIII. Na de Nederland9che en onze koloniale afdee ling bezocht te hebben, willen we thans in de eerste plaats onze aandacht wijden aan de deel neming der Zuid-Afrikaansche Republiek. Beginnen wij met te zeggen dat zij een der Staten iswaarvan de regeering officieel heeft deelgenomen aan de tentoonstelling. Dank zij een voldoende subsidie van Staatswege heeft deze vooral voor ons Nederlanders in vele opzichten zoo belangwekkende Republiek, hoofd zakelijk wegens de stamverwantschap tusschen hare bewoners en ons bestaande, een zeer fraai paviljoen kunnen oprichtenwaarvan de Zuid- Afrikaansche vlag: rood, wit en blauw, met over de lengte aan de zijde van den stok, een groenen baan, lustig wappert. •—-"■-Uggsga^g;-L

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2