Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Turkije. Rusland. BINNENLAND. tegen hen werd opgemaakt. De beide rechts geleerde heeren beweren echter, dat zij niets ongeoorloofds deden en dat zij door te oreeren eenvoudig hun beroep uitoefenden. In de zitting van het hof van justitie op Maandag betwistte de heer Levallée aan het hof de bevoegdheid om recht te spreken in de zaak van Boulanger c. s. De heer Che- veau kwam hiertegen op en de heer Buffet ondersteunde den heer Levallée. Nadat de openbare zitting eene wijle was geschorst ging het hof in eene geheime zitting over om te beraadslagen over de quaestie van bevoegd heid. Na eene repliek van den heer Trarieux las de heer de Kerdreluit naam der rech terzijde, een ontwerp-besluitwaarbij het hof zich onbevoegd verklaart kennis te nemen van de aan de beschuldigden ten laste ge legde feiten daar deze niet onder de termen vallen van een aanslag tegen 's lands instel lingen. Het hof heeft daarop met 212 stemmen tegen 5I uitgemaakt, dat de feiten van dien aard zijn dat het bevoegd is recht te spre ken over de beschuldigden. De rechterzijde heeft zich vervolgens verwij derd om te overwegen wat haar nu te doen stond. Zij heeft met eenparige stemmen besloten, geen deel meer te zullen nemen aan de zit ting Zij zal ook geen manifest uitvaardigen.. Op hun verzoek zijn de buitenlandsche studenten voor hun vertrek door den presi dent der republiek in audiëntie ontvangen. Er waren ongeveer honderd afgevaardigden die Belgie Zwitserland, Italië, Oostenrijk Hongarije Engeland Rusland Finland Griekenland RumenieZweden en Noor wegen Nederland enz. vertegenwoordig den. Vooraf waren mevrouw Carnot drie prachtige bloemenmanden gezonden zij kwam zelve bedanken voor de attentie en drukte verscheidene gedelegeerden de hand. Zondag is de trein van Caen naar Trouville met een twintigtal passagiers ge derailleerd. De trein-chef en een spoorwach- teres zijn gedoodde machinist heeft ernsti ge wonden bekomen. Te Toulouse is een bende vervaardigers van valsche bankbiljetten van 1000 francs ontdekt. De fabriek moet zes maanden be staan hebben en vele biljetten moeten in omloop zijn gebracht in den omtrek van Toulouse, alsook aan de speelbank te Mon te Carlo. Twee der schuldigen zijn in hech tenis genomende anderen is de politie op het spoor. De koningin heeft prins Hendrik van Pruisenbroeder des keizers en hoofd der Duitsche vloot, de orde van den Kousenband verleend. Het Hoogerhuis heeft in derde lezing het voorstel betreffende de apanages alsmede het wetsontwerp betreffende het Schotsche locaal bestuur goedgekeurd. In het Lagerhuis heeft de onder- staats secretaris Fergusson medegedeeld, dat over de gevangenneming van koning Cyo te Old Calabar door een Duitsch oorlogsschipvan de Duitsche regeering bevredigende verkla ringen zijn ontvangen. Uit Zanzibar wordt aan de New-York Herald geseind, dat Stanley naar de Oost kust op marsch is met Emin-pacha9000 man en een groote hoeveelheid ivoor, doch dat de datum van zijn aankomst nog zeer onzeker is. Deze mededeeling is niet in strijd met de vroegeredoch zij zou meer waarde hebben, wanneer tevens werd gemeld van welke plaats de correspondent van de Herald deze mede deeling heeft. Brand in Spitalfields. Eergistermiddag, ten half een, barstte er een brand uit in de magazijnen van de firma Pigott en Co., tent makers, Booth-street en spoedig stond heel het gebouw in brand. Het vuur was ontstaan in het benedenge deelte, en daar men de paarden wilde redden, deed men de deuren open, maar juist daar door kreeg het vuur lucht en verspreidde de brand zich met ongelooflijke snelheid. Het ergste van al was echter, dat die maga zijnen tusschen een doolhof van gebouwen liggen, alle van 5 of 6 verdiepingen, en alle dicht bewoond, zoodat men het vuur bijna niet kon bereiken. Een politie-agent redde 6 kinderen uit een der huizen. Alsnu be gonnen al de bewoners hun goed door het venster te werpen, zoodat er een ongelooflijke verwarring heerschte. Verscheidene kinderen worden nog vermist en men zegt, dat zij in de vlammen zijn omgekomen. Verscheidene personen zijn ge kwetst door uit de vensters te springen. De pompiers hebben enkel de niet aangetaste gebouwen kunnen behouden. LONDEN13 Aug. Naar de Standard uit Konstantinopel verneemt, heeft de Sultan eindelijk besloten tot het nemen van geweld dadige maatregelen op Kreta, daartoe voor namelijk aangezet door Griekenland's circulai re aan de mogendheden, welk stuk de grootste verbolgenheid bij den Sultan alsmede in de Turksche regeeringskringen heeft opgewekt aangezien het beleedigend is voor het Turk-, sche legerterwijl bovendien Griekenland zijne plechtige verklaringen van non-interven tie geschonden heeft. De mogendheden lieten reeds vóór het afzenden van Turkije's ant woord op Griekenland's circulaire aan de Porte verklaren, dat zij Griekenland's houding afkeuren, en het volle recht der Porte erken nen op een eigenhandig herstellen der rust op Kreta. Pas is de keizer behouden te Wilhelms- haven aan wal gestapt of 't volgende offi- cieele reisplan is weer voor hem opgemaakt: In den nacht van 17 op 18 gaat hij met de keizerin naar Bayreuth om aldaar twee Wag- ner-voorstellingen bij te wonen. Vervolgens gaan zij naar Liebenstein waar twee dagen zal vertoefd worden. Den 21 sten gaan de keizer en de keizerin over Karlsbad naar Straatsburgvan waar zij den 23sten naar Metz vertrekken om den 24sten te Munster en den 25sten 's morgens te Berlijn aan te komen. ZekerGeen monarch heeft ooit in het belang van den vrede en van Duitschland zooveel gereisd als Wilhelm II. De keizer van Oostenrijk en de aartsher tog Frans Ferdinand met een talrijk gevolg zijn Maandagnamiddag ten 5.10 ure, te midden van het heerlijkste weder, aan het station bij de Diergaarde te Berlijn afgestapt. Keizer Wilhelm en de gezamenlijke prinsen, alsmede Bismarck von Moltke Blumenthal, een aan tal generaals en Herbert von Bismarck waren aan het station. De begroeting der beide keizers was allerhartelijkst en de beide vor sten waren zichtbaar aangedaan. Eene eerewacht deed dienst en de muziek speelde het Oostenrijksche volkslied. Nadat de eere wacht veitrokken was en Bismarck den kei zer van Oostenrijk genaderd was om hem te begroetenreden de beide keizers weg in een met vier paarden bespannen open rijtuig aan beide zijden omgeven door troepen van de gardeduizenden en duizenden personen juichten de vorsten in geestdrift toe. In het tweede rijtuig waren gezeten de aartshertog Frans Ferdinand en prins Hein- rich van Pruisen, in de andere rijtuigen volg den Kalnoky, de rijkskanselier, Herbert von Bismarck von Moltke en de chef van den generalen staf Beck. De Oostenrijksche keizer werd in het paleis begroet door de Duitsche keizerin en de keizerin-grootmoeder. Volgens den wensch van keizer Frans Jo zef bleef, wegens zijn diepen rouw, zijne ont vangst te Berlijn, wat het uiterlijke aangaat, zooveel mogelijk binnen bescheiden grenzen. Dientengevolge waren de straten, welke de beide keizers doortrokkenuit particuliere middelen heel net getooidterwijl het stede lijk bestuur op uitdrukkelijk verlangen elke officieele versiering der stad naliet. Zelts het keizerlijk paleis had geen anderen tooi dan dien van de wapens der verbonden vorsten. Des te hartelijker is de taal der bladen van alle partijenen de officieele „Staatsanzeiger" brengt aan het hoofd zijner kolommen aan keizer Frans Jozef een korten vriendschapsgroetdie rechtstreeks van kei zer Wilhelm afkomstig moet zijn en aldus luidt«Met zijn keizer begroet het Duitsche volk heden in den persoon van keizer Frans Jozef den vriend en bondgenoot van onzen monarch en den heerscher van een machtig naburig rijk, met wien wij ons om geschied kundige overleveringen gemeenschappelijke belangen en gelijke liefde tot den vrede ver bonden hebben. Zware beproevingen, die keizer Frans Jozef getroffen hebben, hebben zijn hel denmoed niet gebrokenen de smart, waar mede zijn hart vervuld is heelt zijn plicht gevoel als monarch waarmede hij zijn volk een luisterrijk voorbeeld geeft, nooit over meesterd. Duitschland vereert in den hoo- gen gast den vorstdie gedurende veertig jaren van arbeid den bevrienden nabuurstaat den weg tot grootheid en welvaart heeft aan gewezen en het brengt hem zijne diep ge voelde hulde. Welkom zij keizer Frans Jozef de vriend van Duitschlandde edele machtige bondgenootGod spare hem voor zijn volk en voor ons De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung» brengt aan het hoofd van het blad zelfs een dichterlijken groet van den bekenden dichter Ernst von Wildenbruch, die in zeven beter gemeende dan poëtisch uitgedrukte strophen het Oostenrijksch-Duitsch vredesverbond be zingt. Wildenbruch is, gelijk men weet, legatie- raad bij het ministerie van buitenlandsche zaken. Eene ontzaglijke menschenmassabelemmer de uren lang het verkeer op straat en be groette den keizerlijken gast met de warmste manifestatien. In die manifestatien deelde ook de Oos tenrijksche minister van buitenlandsche zaken, graaf Kalnokydie begeleid werd door den ouden en jongen Bismarck. Als zeker wordt beweerd dat er tusschen de hier aanwezige Oostenrijksche en Duitsche chets van den generalen thans, op grond van het bestaande staatkundig verdrag vanallian tie, ook eene militair-technische overeenkomst, waarover reeds vroeger gehandeld wasge troffen zal worden. Alle gezantschappen, ook het Russische en Fransche, hebben heden gevlagd. Dit is op merkelijk want bij het bezoek van den ko ning van Italië hebben zij dit niet gedaan. De bakkersknechts te Berlijn hebben weder bijeenkomsten gehouden, om te beraad slagen over nadere maatregelenten einde hunne eischen bij de patroons door te drijven. In eene daarop gevolgde algemeene vergade ring waarin er ruim duizend aanwezig wa ren is het zeer onstuimig toegegaan. De leden van het werkstakings-comité beschul digden hunnen voorzitter dat hij de bewe ging tot loönverhooging had belemmerd en het zijne schuld was dat de geheele werk staking ten slotte was misgeloopen. Dien tengevolge werd er tegen hein zulk een tu muit gemaakt, dat hij ijlings de vlucht moest nemen. Drie andere leden van het comité verklaarden af te treden. Daarop werden er anderen en ook een nieuwe voorzitter be noemd. Vervolgens werd besloten, aan de bakkers de vroegere en eenige nadere eischen te stellen en ingeval zij daarin niet willen tegemoet komen eene algemeene werstaking te beginnen. Bij de stemming over dit besluit bleek hetdat ruim de helft der aanwezigen weder aan het werk ware»i maar nu toch medestemden voor eene nieu we algemeene werkstaking. Volgens een der berichtgevers is na de vergadering nog ge bleken dat een belangstellende „rijke oom" in Amerika een bedrag van 50,000 mark voor hunne werkstakingskas had beschikbaar gesteld. BERLIJN, 13 Augustus. De keizerin heeft te paard de parade der garde bijgewoond. Keizer Wilhelm commandeerde de parade, die ter eere van den keizer van Oostenrijk werd gehouden en onder begunstiging van prachtig weder schitterend was. Persoonlijk voerde keizer Wilhelm het geheele gardekorps en vervolgens nogmaals het eerste regiment grenadiers aan, tot voor den keizer van Oos tenrijk, die daarna het Frans-Jozefregiment voor keizer Wilhelm deed defileeren. Langs den weg, heen en terug, werden de keizer van Oostenrijk en het Duitsch keizerlijk echt paar door de volksmenigte met geestdrift toegejuicht. Uit Lucern komt bericht, dat van het con gres voor de afschaffing der slavernij voor goed wordt afgezien. Uit Pesth wordt gemeld, dat 3000 werk lieden in de Funfkirchener steenkolenmijnen hebben gedreigd het werk te staken, wanneer de werktijd niet ingekort en het loon niet verhoogd wordt. De overheid aldaar had reeds tijdens de arbeidstaking der mijnwerkers in Duitschland bericht ontvangen van de Duitsche autoriteiten, dat er Duitsche mijn- werkers naar Funfkirchen op reis waren ge gaan, om er de werklieden op te hitsen. Daar er nu echter ook met dynamiet wordt gedreigd, zijn er strenge militaire maat regelen genomen. Chaker-pacha is naar Creta vertrokken. De Grieksche vloot heeft bevel ontvangen om zich te Syra te concentreeren. Naar de Standard uit Athene verneemt, melden berichten uit Kreta dat de bloedig botsingen voortduren, alsook het verbranden en plunderen van dorpen. Niettegenstaande de koele ontvangst der Grieksche nota zal Griekenland spoedig intervenieeren, tenzij de toestand weldra verbetere. De officieuse pers te Athene blijft bij het internationale karak ter der Ivretaansche quaestie aangezien Turksche onderdanen naar Griekenland vluch ten, om aan het Turksche wanbeheer te ontsnappen. Zeven commissarissen zijn door de opstandelingen benoemd 0111 met de Turk sche commissie te confereeren. Zij eischen vermindering van belastingen, een afzonderlijk geldelijk beheer, hervorming der gerechts hoven, alsook verdeeling der ambten onder christenen en mohamedanen overeenkomstig het bevolkingscijfer. De regeering treedt weder scherper tegen de nihilisten op; te Charkow werden 82 per sonen gevat, waaronder 31 joden. WAALWIJK, 14 Aug. 1889. Gisteren avond te 6Vf ure heeft de ge meenteraad eene openbare vergadeiing ge houden, ter behandeling van de volgende zaken 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de op 16 Juli gekozen leden van de gemeen teraad. 2. Adres v/h bestuur van de 14e afdeeling van de Noorbr. maatsch. van Landbouw, om subsidie voor uit te reiken premien op de najaarsmarkt. 3. Adres van P. H. C. Wijlen om ontslag als lid van het R. C. gasthuisbestuur. 4. Advies van mr. Berginann in zake den uit weg aan de Stationsstraat. 5. Reclames hoofd, omslag. Tegenwoordig waren alle leden, behalve de heeren Zijlmans, Baijens en Wijten. De geloofsbrieven der nieuwgekozen leden zijn goedgekeurd en is mitsdien tot hunne toelating besloten aan de XlVe afd. der Noordbr. maat schappij van Landbouw is eene subsidie toe gekend van hetzelfde bedrag en onder de zelfde voorwaarden als verleden iaar aan den heer Wijten is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het R. C. gasthuisbestuui de voorzitter stelde voor het advies van mr. Bergmann, in zake den uitweg aan de Stationsstraat, met gesloten deuren te behan delen. De heer v. d. Heijden verzette zich hiertegen. Bij de stemming staakten de stemmen, zoodat de beslissing of die zaak met,geslo ten deuren zal worden behandeld is aange houden. Met algemeene stemmen besloot de raad verder geen vergoeding te geven aan de on derwijzers, die aan het vergelijkend examen zullen deelnemen voor hoofd der school. Bij deze gelegenheid vernamen wij, dat in 't geheel zich 15 sollicitanten hebben aan gemeld, waarvan I door den schoolopziener is geschrapt, als hebbende niet de vereischte acten. Van de 14 overblijvenden hebben 9 aanteekening voor de 3 talen. Het examen zal plaats hebben 19 en 20 Augustus a. s. Hierna werden de deuren gesloten tot be handeling van de reclames tegen den hoof- ddijken omslag. Het uitvoerig verslag in ons volgend num mer. Volgens een berichtgever aan het Utr. Dagblad is de toestand van Z. M. den koning tegenwoordig zoo gunstig als men met mo gelijkheid mag verwachten. Z. M. verricht toch met opgewektheid Hds. bezigheden. Hij staat 's morgens vroeg op en gaat des avonds niet naar bed, alvorens de brieven en dienst- stukken, die met de laatste post, d. i. te ruim 9 uren, zijn aangekomen, te hebben nagezien. Wel bezoekt dr. Vlaanderen telken morgen te acht uur Z. M., maar dat kan meer als een geneeskundig toezicht beschouwd worden, want geneesmiddelen worden er niet meer gebruikt. De eenige klacht, die Z. M. uit, is over een onaangenaam gevoel, dat opgewekt wordt door staan, loopen en rijden. Bestond dat niet, dan zou men Z. M. voor volkomen gezond kunnen verklaren. De adjunct-ingenieur bij den Rijks- Waterstaat Jhr. C. D. A. G. Everts, te 'sHer- togenbosch, is belast met het toezicht op de uitvoering van het gedeelte Keizersveer-Ha- goort, van de werken tot verlegging van den Maasmond. Het feestprogramma ter gelegenheid van de te 'sHertogenbosch te houden nationale tentoonstelling van paarden, runderen, schapen, varkens pluimgedierte planten, bloemen vruchten, groenten, akker- en la..dbouwvoort- brengselen op 20, 21 en 22 Augustus e. k. luidt als volgt Dinsdag 20 Augustus. Te 11 uur open stelling van het terrein. Te ll/9 uur ontvangst van hh. burgemeester en wethouders van ',s Bosch en plechtige opening der tentoonstel ling. Daarna matinée door de liedertufel „Oefening en Uitspanning" \an 's Bosch" en het muziekcorps der dd. schutterij van 'sBosch. Te 5 uur maaltijd in 't paviljoen. Te 8 uur groot concert. Woensdag 21 Augustus. Te 11 uur opening der tentoonstelling van paarden, runderen enz. Te 1 uur onderzoeken bekroning van twee- en éénspannige equipages. Te 2 uur plechtige uitreiking van de groote gouden medaille, geschonken door Z. M. den Koning en voor zien van de bustes van HH. MM. den Koning en de Koningin. Van 24 matinée. Te 51/., uur feestmaaltijd in het paviljoen. Te 8 uur groot concert. Donderdag 22 Augustus. Te 11 uur opening der tentoonstelling. Te 2 uur nationale wed ren met ponneys niet hooger dan 1.35 M. en bereden door ruiters beneden 18 jaren. Ie prijs f 20, 2e prijs f 10, 3e prijs f 5. Bovendien voor den netst uitgedosten ruiter f 5 en voor het sierlijkst harnachement f 5. Gedurende den wedren muziek. Na afloop uitreiking der prijzen. Aangifte tot deelneming aan den wedren vóór 17 Augustus bij den heer Th. van Pels, secretaris der regelings- commissie. 'Ie 5 uur maaltijd in het paviljoen. Te 8 uur groot concert en groot vuurwerk gedu rende de pauze. Dagelijks kermisvermakelijkheden. Eiken avond electrische verlichting. Zij, die aan den feestmaaltijd op 21 Aug. f 3 't couvert wenschen deel te nemen, moeten vóór 15 Aug. daarvan kennis geven aan de regelings-commissie oi aan den restau rateur, den heer P. Mulders. Vrijen toegang gedurende de 3 dagen, tot de tentoonstelling en alle festiviteiten, hebben de leden der afdeeling 's Bosch der Noordbr. Maatschappij van Landbouw. Leden van andere afdeelingen dier Maatschappij hebben op vertoon van hun diploma vrijen toegang op 21 Aug. Het entrée is voor elk bezoek op alle drie de dagen 25 ct. per persoon. Van de beruchte serie H. B. valsche bankbiljetten van f 25, waarvan er in Mei dezes jaars een in de kas der gasfabriek te

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2