Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Rusland. BINNENLAND. op den slechten toestand van de Westzijde der haven. De voorzitter belooft daarop te zullen letten en de heer Hoffmans zegt, dat in de Wagen straat en langs de haven nieuwe buizen zullen worden gelegd tot achter de losplaats van den tram; dan zullen natuurlijk de gaslan taarns beter branden. Nadat nog de heer Quirijns gewezen had op foutieve opgaven van eenige Waalwijksche markteu in verschillende almanakken, wordt de openbare vergadering gesloten er worden de reclames tegen den hoofdelijken omslag met gesloten deuren behandeld. Het hooggerechtshof heeft Woensdag in de zaak-Boulanger uitspraak gedaan. Er hebben twee ziitingen plaats gehad, een ochtend en een avondzitting. In de morgenzitting is door den president de vraag voorgelegd of het feit, dat Boulanger den 2 December 1887 (dag van de presidents-verkiezing) te Parijs is geweest, tegen hem getuigt, welke vraag met 100 tegen 91 stemmen ontkennend is beantwoord. Vervolgens werd met 190 tegen 18 stemmen Dillon schuldig verklaard aan deelneming aan den aanslag op de veiligheid van den Staat. Ten opzichte van Rochefort is met 197 tegen 9 stemmen beslist, dat ook hij schuldig was aan den aanslag zoowel door persoonlijke deelneming als door provocatie danrloe. Wat de verduistering door Boulanger van 24000 francs uit de reservekas van hel de partement van oorlog betreft, hierover werd het hooggerechtshof het ook met 195 tegen 5 stemmen en 10 onthoudingen eens. Ver volgens werd de vraag gedaan of er tegenover Boulanger verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen mochten worden. De voorzitter zou verbanning de politieke straf bij uitnemendheid vinden, doch hij verklaar de zich van stemming te onthouden. Sebline verklaarde zich voor toepassing van ver zachtende omstandigheden, daar de beschul digde, volgens hem, een groot deel zijner kracht vond in de zwakheid der regeeiings- mannen. De overige leden waren het hier mede niet eens en besloten met 199 tegen 6 stemmen en 5 onthoudingen geen verzach tende omstandigheden te doen gelden. Het zelfde werd beslist tegenover Dillon en Ro chefort. De avondzitting van het hooggerechtshof werd om half zeven geopend. De president Le Royer opende de zitting met ontroerde stem en verklaarde de drie beschuldigden schuldig aan het smeden van een complot, Boulanger schuldig aan een aanslag op de veiligheid van den staat, Dillon en Rochefort als medeplichtig daaraan, terwijl ten slotte Boulanger ook schuldig verklaard werd aan de hem ten laste gelegde verduisteringen. Overeenkomstig het besluit, in een vooraf gegane zitting van den Senaat genomen, werden dientengevolge Boulanger, Dillon en Rochefort veroordeeld tot levenslange depor tatie naar een versterkte vesting. Deze straf, aldus wordt in het vonnis gezegd, wordt uit gesproken in plaats van de doodstraf, die voor politieke misdrijven is afgeschaft. Na voorlezing van dit vonnis werd de zit ting gesloten en giugen de senatoren rustig uiteen. Geen enkele manifestatie heeft zich voorgedaan, niet één enkel» kreet is door het honderdtal nieuwsgierigen geuit. De republikeinsche ochtendbladen juichen en jubelen over het tegen Boulanger c. s. gevelde vonnis en wijzen er met een zeker leedvermaak op, dat tegen het vonnis geen beroep kan worden aangeteekend. De leden van den Senaat worden wegens hun moed en energie hemelhoog geprezen. De boulangisten toonen hun verslagenheid; zij hadden^een uitspraak van minder belang verwacht: Bou langer tien jaren gevangenschap en vrijspraak voor Dillon en Rochefort. Rochefort verklaarde eenen interviewer dat het arrest van den Senaat geenerlei veran dering brengt in de vooruitzichten van het boulangisme, die eerder verbeterd zijn. 's Keizer Franz Jozefs bezoek aan Duitsch- lands hoofdstad is niet van belang ontbloot, de samenkomst der twee voornaamste leden van de vredesliga aan de oevers der Spree, is natuurlijk een belaxigrijk feit, een verblijdend feit zelfs, als bevestiging van de goede ver standhouding tusschen de beide vorsten en beide volken, maar meer niet; er behoeven geen overeenkomsten bezegeld of nieuwe ge sloten te worden, geen misverstanden uit den weg geruimd of concessien verleend, dus, een bezoek om Europa ten overvloede nog eens te toonen hoe goed men 't met elkander meent, in zekeren zin eene bevestiging van hetgeen officieele en officieuse bladen van beide lan den dagelijks rondbazuinen. Zoo koel Griekenlands nota aangaande Kreta te Berlijn en Weenen ontvangen is, zoo gunstig is men het rondschrijven der Porte gezind; de leidende mannen, graaf Bismarck en Kalnoky hebben den Turkschen gezanten vezekerd, dat geen enkele groote mogend heid Turkije's recht om de troebelen op Kreta te dempen, in twijfel trekt. Men schijnt den Sultan tot energiek optreden te willen dringen om een algemeenen opstand, die voor Europa's vrede hoogst gevaarlijk zou kunnen worden, te voorkomen. Ook Italië weuscht dat en de Porte schijnt die wenken goed begrepen te hebben, want reeds heeft zij vier schepen afgezonden en zes zullen onverwijld volgen. Het voorstel van Ruslands gezant om de orde op Kreta te doen herstellen door samen werking van de consuls met den gouverneur- generaal, vindt geen ingang. Chakir Pacha heeft den staat van beleg op Kreta afgekondigd en de bevolking onder bedreiging van strenge straffen bevolen de wapenen neer te leggen en in hare woon plaatsen te blijven. De Times meldt uit Konstantinopel, dat, na herhaaldelijk gedelibereerd te hebben, de ministerraad besloten heeft eene legermacht bijeen te trekken aan de Grieksche grenzen, indien Griekenland volharden mocht in de voorgenomen interventie op Kreta. Aan de New-York Herald wordt uit Zan zibar gemeld, dat de Sultan zegt zijne ver moording of onttroning te duchten. Hij ver denkt de Duitschers en de Engelschen, dat zij tegen hem intrigeeren met zijn broeder Seydali, wien de Engelschen den troon van Zanzibar zouden toegezegd hebben tegenover zekere concessien, als totale opheffing der slavernij. De volkshaat tegen Duitschers en Engelschen te Zanzibar groeit dagelijks aan; men vreest een algemeenen moord van Euro peanen die zelfs aangekondigd is tegen Zondag, den Mohammedaansche nieuwjaars dag. De Figaro meldt de aankomst te Parijs van generaal Vannowsky, den Russischen mi nister van oorlog. Freycinet bracht hem een bezoek. Te Parijs zijn een honderdtal kranten venters gearresteerd, omdat zij biljetten ver spreidden, door Boulanger onderteekend. Dinsdagavond hebben 15 personen op den Eiffeltoren eenigen tijd tusschen hemel en aarde gevangen gezeten. Het gezel schap ging van het tweede platform met den ascenseur in den noordelijken pijler om laag toen na ongeveer 20 meters dalens deze plotseling stil stond en er, ondanks alle moeite, noch op- noch nederwaarts eenige beweging in was te brengen. Daar zaten de reizigers in eene ijzeren kooi gevangen, en reeds begonnen de dames van het gezelschap te gillen en flauw te vallen. Door de in middels ontboden ingenieurs werden daarop drie planken gelegd van den ascenseur naar de trap, en langs dezen, vooral voor duizel- achtige menschen zeer gevaarlijken weg, moest het gezelschap zijne vrijheid herwinnen. Edison is nu te Parijs de held van den dag. Wel niet in die mate als zijn voorganger aldaar, de Schah, maar dat wenscht hij niet eens. Hij heeft al terstond bij zijn aankomst verklaard, dat hij niet naar Europa gekomen was «om «gefêteerd» te worden en dat hij liefst met de zijnen onopgemerkt zijn gang wil gaan. De „toovenaar van Menlo Park" kan ech ter niet beletten dat hij in dagbladen en koffiehuizen druk besproken wordt en dat zijn doen en laten getrouwelijk aan het pu bliek wordt medegedeeld. Op den Eiffeltoren, waar hij door de ver tegenwoordigers van den bouwmeester Eiffel zelf is op reis werd rondgeleid en eenige uren doorbrachtwerd hern in een vertrekje op het bovenste platetorme een ontbijt aangeboden, gevolgd door een klein concert van pianozang en viool, waarbij een Kdison-phonograaf de uitgevoerde muziek weergaf. Voor zijn vertrek hij kwam te 9 uren en ging om halt twaalf heen werd hem een tweede ontbijt bij Brébant, op het eerste plateforme, aangeboden. Na Parijs zal Edison ook Londen, Florence en Napels bezoeken. Bij zijn aankomst in de Fransche hoofdstad werd Edison aangenaam verrast met een „gesproken brief" van koningin Victoria welke brief, in een phonograaf geplaatst, de stem der koningin liet hooren, die hem wel kom heette in Europa en hem gelukwenschte met zijne vele onschatbare ontdekkingen. Edison is 42 jaar oud. De geschiedenis van Amerika's „smartest" inwoner is zeer interessant. Hij begon als een krantenjongen, nauwelijks in staat om te lezen. Toch waren zijne kansen als krantenjongen groot. De couranten waren zijne klassiekenen het spoorwegperron of de open straat zijn stu deervertrek. Hij wenschte telegrafist te worden, en hij slaagde. Na verloop van tijd opende hij een winkeltje in Michigan voor het repa reeren van telegrafische instrumenten. Daarna trachtte hij iets uiitevinden en vervaardigde het automatische remontoir-horloge, waarop hij meer bekendheid begon te verkrijgen. Van dien tijd af dagteekende zijne onderscheiding' en in 1876 was hij in een positie om de werkbank te verlaten en zich geheel te wijden aan onderzoekingen en uitvindingen. Edison is de uitvinder van de kooltelefoon, de pho nograaf, de aerofoon, de phonometer, de elec- trische pen enz. enz, De Daily News meldt uit Madrid, dat het gemeentebestuur 28 gemeenteraadsleden ge schorst heeft, die moeten terechtstaan wegens medeplichtigheid aan het ontdekte bedrog met de stedelijke financien. De benoeming van Mellado, hoofdredacteur van den Impar- cial, tot burgemeester van Madrid, maakt een zeer gunstigen indruk. In politieke kringen vormt het door de regeering genomen besluit om het wetsvoor stel aangaande de tienden zoodanig te ver anderen, dat die voortaan door de geestelijk heid van de grondeigenaren en niet meer van de pachters moeten worden geheven het eenig onderwerp van gesprek. Dit besluit is een concessie aan de oppositie, welke echter besloten schijnt het te bestrijden, in de hoop het kabinet te doen vallen, welks toestand door de ontevredenheid der conservatieven aanmerkelijk zal verzwakt worden. De United Ireland zegt, dat zij een telegram in cijferschrift bezitwaaruit de medeplichtigheid van het gouvernement in de zaak Times-Pamell blijkt. De bekende protectionist Chaplin aan vaardt het presidentschap van het nieuwe landbouw departement. Chaplin kant zich sterk tegen den invoer van levend Hollandsch vee. Aan de Standard wordt uit Athene gemelddat nabij Rhetymon op Kreta, de Turken in het dorp Pigi het domein van den Britschen consul geplunderd en een christen bediende vermoord hebben. De commissie der nationale vergadering eischt vergoeding voor de door plundering geleden verliezen. De Standard verneemt uit Shanghai, dat •een Chineesch syndicaat is gevormd met een kapitaal van 60 millioen taels, voor den aan leg van eene spoorweglij n van Hankow naar Peking. De keizer van Oostenrijk is Donderdag avond te 9 uur van Berlijn naar Ischl over Leipzig vertrokken. Op den geheelen weg naar het Anhalter station met onafgebroken geestdrift begroet, begeleidde keizer Wilhelm zijn hoogen gast in een met vier paarden bespannen rijtuig. Aan het station was het afscheid allerhartelijkst. Aartshertog Franz, die met 's keizers gevolg reeds aan het station was, vertrok een half uur later over Praag naar Weenen. Bij de Maandag te Spandau gehouden manoeuvres is voor het eerst op groote schaal het nieuwe niet-rookende buskruit toe gepast. De uitkomsten waren zeer verrassend. Het scheen alsof de vooruitgeschoven troepen linie geen deel nam aan het spiegelgevecht. De manschappen schenen werkeloos op den grond te liggen, ofschoon zij wel degelijk vuurden. Op drie honderd meter afstands ziet men niet de minste rook, en slechts vlak in de nabijheid ziet men dunne wolkjes, die zeer snel vervliegen. Ook is de knal zwakker en korter van duur. Toen de troepen naar huis gingen, werden zij door een hevig onweder overvallen. De bliksem sloeg te midden van een piket uhlanen en doodde een man en een paard, terwijl vier soldaten en vele pdfRHen letterlijk ver lamd werden. Toen jl. Vrijdag een 10-tal leden van de Wielrijdersvereeniging te Aken, van het bergachtige Montjoie terugkeerden, had een der leden, zekere Louis Kahr uit Aken de onvoorzichtigheid om tijdens het afrijden van een berg de beide beenen op de stuurstang van zijn bicycle te leggen. Eensklaps ziet hij op zijn weg een hond liggen, hij tracht het beest door roepen en bellen op te schrikken doch te vergeefs. Op het oogenblik dat het voorwiel van de machine den hond raakt springt deze op. De tweewieler krijgt eene wending en stoot op een grooten steen, met het ongelukkig gevolg dat Kahr tegen den grond wordt geslingerd en met gebroken ledematen door zijne inmiddels toegesnelde medeleden wordt opgenomen en weggedragen. De onmmiddellijk ingeroepen geneeskundige kon niet verhoeden dat L. K. den volgenden dag aan de bekomen kneuzingen overleed. De justitie te Bern deed onderzoek naar eenige personen, die anarchistische manifes ten hebben verspreid, waarin de soldaten opgestookt worden hun chefs te vermoorden. Men gelooft, dat de verspreiders „agents provocateurs" zijn, die uit het buitenland naar Zwitserland zijn gezonden. De bekende ontwerper van den Trans- kaspischen spoorweg, generaal Annenkoff,heeft onlangs aan der medewerkers van het tijd schrift „Export" medegedeeld, dat men bij ge bruikmaking van den door de regeering geprojecteerden spoorweg door Azie, van Londen uit, Peking in 18 dagen zal kunnen bereiken, terwijl men door deze reis via het Suezkanaal 45, en over Canada, Vancouver en Yokohama 35 dagen noodig heeft. Het ministerie van openbare werken heeft den duur van den aanleg op 11 jaren geschat en de kosten op 600 millioen roebels begroot. Naar aanleiding hiervan deelde Annenkoff mede, dat hij (nu hij de plannen bestudeerd en den weg onderzocht heett) zich sterk maakt, wanneer hem de leiding van het werk werd toevertrouwd, het binnen drie en een half jaar gereed te hebben, terwijl de kosten slechts op de helft van de begrooting, nl. 300 millioen roebels, zullen komen. De keizer en de keizerin zijn vrijdag avond op reis gegaan om de manoeuvres der vloot nabij Sweaborg bij te wonen. Naar de Daily News uit St. Petersburg verneemt, heeft de czaar, volgens geloofwaar dige berichtgevers, plotseling alle reisplannen veranderd. De reis naar Potsdam zoude uit gesteld zijn om onbekende redenen, maar het heet dat de czaar eerst het huwelijk van de Montenegrijnsche prinses Anastasia wil bijwonen. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 18 dezer, des inidd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal „Musis Sacrum." 1. Morgenzang. Cartol. 2. Schweigen der Nacht; groot koor met baryton solo's en accompagnement. Kreutzer. 3. De Martelaars. Rillé. BAARDWIJK. Zondag 18 Augustus des nammidd. half twee uren, Bondsconcoursbij den heer W. Pullens „in 't Vosje" opgeluisterd door de harmonie „De Eendracht", van Drunen. WAALWIJK, 17 Aug. 1889 Van de 14 sollicitanten voor de betrek king van hoofd der school alhier hebbep behalve de vereischte diploma's, 8 aanteeke* ning voor Engelsch5 voor wiskunde3 voor teekenen 2 voor gymnastie en een is fn 't bezit van de acte M. O. aardrijkskunde. 3 hunner staan aan 't hoofd van scholen. De oudste is 43, de jongste 25 jaar. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de consul te Buenos-Ayres, de heer Van Riet, voor het laatst tijdens zijn verblijf hier te lande, aan 's ministers departement te spreken zal zijn op Dinsdag en Woensdag 20 en 21 Augustus e. k., des voormiddags van 10 tot 12 uren en des namiddags van 2 tot 4 uren. Reuter seint uit Londen: In het lagerhuis heeft de heer Lewisham heden verklaard, dat de regeering nog steeds overtuigd is, dat de toestand van het Neder-^ landsche vee zoodanig is, dat zij het niet noodig acht het in werking treden van het bevel, waarbij de invoer van vee uit Neder land wordt toegelaten, zonder dat het wordt geslacht of aan quarantaine onderworpen, te verdagen tot na den daarvoor eenmaal ge stelden datum. Men schrijft uit Osch, van 13 dezer: Verleden week werd hier's nachts midden in de kom der gemeente op drie plaatsen ingebroken en brood, spek en eer. horloge ontvreemd. Kort daarna werden de drie vermoedelijke daders van den diefstal even buiten de kom der gemeente etende gevonden. Twee van hen werden gepakt, terwijl de derde met geweld wist te ontkomen. Dezen middag nu is de ontvluchte, een jongen van 17 a 18 jaar, van een hooizolder gehaald en stevig geboeid naar 's Bosch getransporteerd. Waar moet het heen, als zoo iets reeds midden in den zomer gebeurt? Aan werk ontbreekt het hier anders niet zoo dat slechts aan lust tot stelen kan ge dacht worden. In de gevangenis te Maastricht is Zon dag nacht door een gevangene eene poging tot ontvluchting gedaan. Tot dat einde had hij een langen spijker, die stevig in den muur bevestigd was, weten uit te trekken en daar mede een muur van graniet gedeeltelijk uit te breken. Reeds was hij een eind wegs met het werk gevorderd, toen de cipier den toeleg ontdekte en dien verijdelde. Gelukkig ook, want de uitbreker was de gevaarlijke inbreker Döch, die reeds in Duitschland 10 malen waaronder tweemaal telkens tot 4 jaren ge* vangenisstraf, is veroordeeld geweest. Hij is thans in beter verzekerde bewaring gesteld. Te Scheveningen heeft een ongeluk plaats gehad. Een 20jarig jongeling, die voor zijne ouders eene bokkingrookerij dreef, is in den bokkinghang door het vuur aangetast en heeft deerlijke brandwonden bekomen. Op last van dr. v. d. Sluis naar het ziekenhuis te 's Gra- venhage overgebrachtis hij den volgenden ochtend, na een smartelijk lijden, bezweken. Woensdag ochtend is te Zevenaar, met den trein van tien uur, aangekomen en door de Duitsche politie aan de rijkspolitie uitge leverd de persoon van Jean Gerardus Neijssen, welke persoon zich in ons land aan een zwaar misdrijf moet hebben schuldig gemaakt. Dinsdag middag ontstond er door eene tot nog toe onbekende oorzaak een vrij hevige brand in een hooiberg van de weduwe De Ruiter te Oestgeest. Het dak der stalling waarop de vlammen spoedig oversloegen, werd gelukkig door het flink optreden der plaat selijke brandweer, geholpen door de spuit

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2