BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Griekenland. Rusland. BINNENLAND. Dillon en Rochefort alle verrtrouwen in het kiezerscorps, opdat „de waarheid tegenover den leugen, de eerlijke republiek tegenover een modderige dictatuur worde gesteld.» 't Lijkt wel of dien heeren alle lust tot schelden vergaan is en als men zoo plotse ling met oude gewoonten breekt is dit volgens 't zeggen van het volk, een slecht voorteeken. Moge de volksmond ditmaal waarheid hebben gesprokenMen kan zich verzekerd houden, dat men te Londen lang zoo zeker niet ver trouwt op den uitslag van de algemeene ver kiezingen. De hoop van 's generaals vrienden en vijan den eenzelfde hoop, al is 't dan ook met verschillende bedoelingen om hem nog eens in Parijs te zien zal waarschijnlijk wel niet verwezenlijkt worden. Vrijwilig komt hij niet naar Parijs ook het nationaal co mité heeft zich er tegen uitgesproken - en van uitlevering kan geen sprake zijn, omdat de generaal een politiek misdadiger isdie ook de door hem ontvreemde gelden voor politieke doeleinden heeft gebezigd. De Engelsche bladen vinden het dan ook, naar 't schijnt, te dwaas om er over te spreken Volgens te Parijs loopende geruchten zou men 't in den ministerraad niet eens zijn omdat minister Freycinet met niet genoeg gestrengheid tegen de boulangistisch-gezinde officieren wil optreden (morgen zal de mi nister een lijst van officieren voorleggen die geschrapt zullen worden, ten getale van 50.) Die zaak zal dus wel geregeld worden, maar nu moet er ook jaloezie in 't spel ko men van den premier tegenover minister Constanswelke laatste door zijn heftig op treden tegen Boulanger op 't oogenblik de held van den dag is. 'tZal wel zoo'n vaart niet loopen. De heftigste discussien in de Duitsche pers, aangaande de gespannen verhouding tusschen den rijkskanselier, vorst Bismirck, en den chet van den generalen staf, graaf Von Wal- dersee, hebben nog een naspel doordien de laatste, dien men voorstelde als den keizer tot den oorlog aanzettende, een gerechtelijke vervolging heeft ingesteld tegen een blad te Dortmund, dat den graaf wat al te scherp heeft aangevallen. In keizer Wilhelms bezoek aan Engeland heeft de bekende radicale afgevaardigde van het Engelsche LagerhuisLabouchère, aan leiding gevonden om een interpellatie te richten tot de regeering, waarbij hij wilde weten of Salisbury Engelands positie tot de triple-alliantie nauwkeurig heeft bepaald, dan wel of de premier eenige aanwijzing in dien zin heeft gegeven. De onderstaatssecretaris zeide, dat Engeland geen enkele verplichting heeft aangegaan dan diewelke het huis be kend zijn en dat het een afwachtende houding zal blijven aannemen, om zooveel mogelijk eigen belangen dienstig te zijn. Labouchère toonde zich niet tevreden gesteld hij wilde bepaald weten of sinds lord Salisbury's aantreden niets is geschied, waaruit de Ita- liaansche regeering kan afleiden., dat Enge land Italië zal beschermen tegen moeielijk- heden voor hetzelve uit de alliantie met Duitschland in de Middellandsche Zee voort vloeiende. Daar zulk een verklaring niet volgdehoudt Labouchère aan zijn meening van een geheime conventie tusschen den premier ec de triple-alliantie vast in de meening, dat -de minister-president een haat heeft tegen Frankrijk. Wel verklaarde de eerste lord der schatkistdat voor dat be weren geen grond is en werd het voorstel van den afgevaardigde Mac Arthur om als protest tegen de ontwijkende antwoorden van de regeeringhet inkomen van den ge zant te Rome met 6000 gulden te vermin deren, met 112 tegen 61 stemmen verwor pen maar dat neemt niet weg dat de re geering algemeen wordt verdacht, haar hulp te hebben toegezegd in bepaalde gevallen aan de triple-alliantiezonder bepaalde con ventie. Chakir-pacha schijnt de zaken op Kreta flink aan te vatten versterkingen komen in groote getale te Kanea en hij houdt een ge weldige opruiming onder de burgerlijke gouverneurs zoodat verblijdende resultaten mogen verwacht worden en als 's mans loon wordt reeds genoemd zijn aanstaande benoe ming tot minister van buitenlandsche zaken, ja zelfs tot groot-visier. Te Brussel is Zondag, bij gelegenheid der nationale feesten, met groote plechtigheid een standbeeld onthuld voor Frans Anneesens, die den 19 Sept. 1719 op het schavot stierf, „als martelaar in den strijd voor de gemeente vrijheden tegen het despotisme." In den jongsten Franschen ministerraad moet de datum voor de algemeene verkie zingen zijn vastgesteld. Men spreekt van 22 of 29 September. In den ministerraad van Dinsdag, deelde de minister van oorlog mede welke maatregelen hij denkt te nemen tegen de militairen en ambtenaren, die van hunne sympathie voor Boulanger op ongepaste wijze hebben doen blijken. De minister van bin- nenlandsche zaken heeft het verbod hernieuwd van aanplakking of colportage van manifes ten. Alleen de couranten mogen krachtens de bestaande wetgevingdergelijke stukken, ook van veroordeelden, straffe'oos opnemen. Zondag bood de stad Parijs aan al de burgemeesters van 't land een feestmaaltijd aan. Niet minder dan 13,000 dezer edel-acht- baren hadden aan die uitnoodiging gevolg gegeven en zaten aan, onder voorzitterschap van den president Carnot. In zijn toespraak gewaagde deze allereerst met voldoening van het welslagen der ten toonstelling, waarna hij aantoonde, hoe in het gezellig samenzijn van al de burgemeesters een schitterend bewijs lag van Frankrijk's kracht en eenheid. Misdadige woelingen en verdeeldheid zaaiende ondernemingen heb ben daar geen inbreuk op kunnen maken. Aan de landen, die hebben medegewerkt tot het slagen der tentoonstelling, is men tot dank verplicht. Frankrijk heeft zich aan die landen vertoond in zijn ware gedaantegastvrij, edelmoedig, loyaal, en iedereen heeft kunnen zien, wat achttien jaren van vrijheid van een zwaar beproefd volk hebben gemaakt, dat fier het hoofd heeft geboden aan den tegen spoed er. nu de plaats heeft hernomen, waarop het in de wereld aanspraak heeft. „In dat volk" dus vervolgde Carnot „stel ik dan ook vertrouwen. Het laat zich wel eens misleiden, maar herneemt ook spoedig weer bezit van zichzelf, en aan geener lei partij zal het toestaan de hand te leggen op wat het langs vreedzamen weg verkreeg. Laat de burgers der Republiek hunne oneenig- heden vergeten en alle krachten vereenen voor en wijden aan de Republiek, een en ondeelbaar, en aan de vrijheid en grootheid van Frankrijk Men had voor dezen grooten maaltijd, die in het nijverheids-paleis werd gegeven, na tuurlijk heel wat toebereidselen te maken, en dagen van te voren waren een aantal werk lieden bezig met het plaatsen van de tafels, waarvoor vele veranderingen noodig waren en het een ander weggebroken moest wor den. Vrijdag werd reeds de mayonnaise klaar gemaakt, waarvoor tweeduizend eieren ge bruikt werden en die in drie groote vaten op een koele plek werd bewaard. De 1200 stuks gebraden hoentjes, die koud voorgediend moesten worden, en 1500 eenden voor de pasteien, werden Zaterdag toebereid. Verschei dene gerechten echter moesten op den dag zeiven worden gereed gemaakt. Er werden 2800 liters soep gekookt, 3000 kilogram visch bereid en 2500 kilogram ossenhaas. Voorts waren er 18,300 liter wijn van verschillende soorten voor de gasten. Voor het frisch hou® den van die hoeveelheid was 6000 kilogram ijs noodig. De drie reusachtig groote koffie kannen konden te zamen 880 liter leveren en voor het gastmaal waren 30,000 broodjes besteld. Vierhonderd hofmeesters waren be last met het dekken van de tafels. Er waren 80,OOü borden, 20,000 vorken, 20,000 messen, 16,000 eetlepels15,000 koffielepeltjes en 52,000 glazen noodig. Een waar Garguantua- festijn dus. De drie mannen uit Weenen, die met een kruiwagen op weg togen naar Parijs, hebben, zooals reeds bericht werd, dien tocht volbracht binnen den bepaalden tijd van 30 dagen. Het zijn de 29jarige huurkoetsier Eduard Feichllinger en twee slachtersknechts de 26 jarige Jozef Bruschl en de 27jarige Alfred Htlbner. Twee der reizigers gingen te voet, terwijl beurtelings een van drieën op den kruiwagen zat, waarmee zij een koffertje met eenige noodige kleedingstukken vervoerden. Zij had den eerst zeer mooi weder, maar toen begon het te regenen, veertien dagen lang. Gedu rende dien tijd verstuikte Feichtlinger zich een voet, zoodat hij eenige dagen voortdu rend op den kruiwagen moest liggen, en toen hij pas hersteld was, kreeg Htlbner ingewands ontsteking, zoodat hij vier dagen achtereen gekruid moest worden. Voorts had het weinig gescheeld of zij waren in een onweder door den bliksem getroffen. Op verschillende post kantoren langs hun weg vond het drietal telkens kleine sommen reisgeld, door een comité te Weenen daarheen gezonden. Zij ondervonden veel belangstelling. Te Straats burg werden zij feestelijk ontvangen, alsook te Nancy, waar men hun bloemen aanbood. Vierentwintig uren vóór den tijd kwamen de reizigers te Vincennes aan. Daar rustten zij wat uit en versierden hun kruiwagen, om den volgenden dag feestelijk Parijs binnen te gaan. De Eiffeltoren moet daar een zoo groot- schen indruk op hen gemaakt hebben, dat zij hun pet afnamen en een kruis sloegen. Bij hun vertrek uit Parijs verlootten zij hun kruiwagen, die in een restaurant der Rue d'Hauteville ter bezichtiging is gesteld. Volgens bericht aan de Times uit Zanzi bar verbande de Sultan zijnen eerstén minister wegens bedreigingen van Duitschlands zijde. De houding der vreemde oorlogschepen hield de oproermakers in bedwang. Naar de Standard uit Athene verneemt, heet de toestand op Kreta verbeterd te zijn. Chakir Pasha moet krachtig optreden, ook bij het ontwapenen van vergrijp plegende Turken. Een Fransch priester werd in de straten van Kanea mishandeld. De Fransche consul eischte dat de misdadigers gestraft zullen worden, onder bedreiging van anders te zullen vertrekken. Het oordeel der Engelschen over de Duitsche vloot is niet zeer gunstig. Daily Chronicle o. a. zegt „Beschouwt men het Duitsche eskader, dat met keizer Wilhelm naar Engeland kwam, met het oog op de vraag, welke waarde die Duitsche schepen in geval van een bondge nootschap voor ons zouden hebben, dan oor- deelen de vlootofficieren bijna eenstemmig, dat de naar Engeland gekomen vaartuigen niet veel waarde hebben. Geen enkel schip de Irene misschien uitgezonderd kan met eere genoemd worden als vertegenwoordiger der klasse, waartoe het behoort. Zestig per cent der snelvarende kruisers le klasse en 30 percent der kruisers 2e klasse zouden in staat zijn om in minder dan twee uren alle Duitsche schepen op te ruimen. Geen enkel Duitsch oorlogschip kan tegenover de Gala tea of de Australia gesteld worden. „Anders is het wat de bemanning aan gaat. Als wij niet goed oppassen zal zij spoedig die van onze vloot overtreften. Onze officieren moeten erkennen dat de Duitsche zeelieden lichamelijk niet voor de onze ou- derdoen. Men kan hierin de uitwerking van den algemeene dienstplicht zien. Misschien waren het uitgelezen manschappen, maar zelfs in dat geval waren het buitengewoon flinke ge stalten. Wat echter de schepen aangaat, die waren, naar het oordeel der officieren, tien jaren ten achter, of liever zes jaren wat de groote oorlogschepen en drie of vier jaren wat de kruisers betreft." LONDEN, 20 Aug. Tijdens het bezoek van keizer Wilhelm aan koningin Victoria, moet Herbert von Bismarck met den markies van Salisbury de Oostersche quaestie ingaan de besproken hebben. Von Bismarck achtte het gewenscht Turkije wederom een sterke positie te verschaffen. Den treurigen toestand van de Turksche staatsfinanciën achtte hij de doodelijke wonde van het Turksche rijk. Hij stelde aan Salisbury voor den Sultan te noodzaken een Europeesche controle over alle geldmiddelen te aanvaardenbij een gezonde regeling zouden de inkomsten ruim voldoende zijn voor de behoefte en zouden Engeland en Duitschland een krachtigen na tuurlijken bondgenoot winnen. Zaterdagmorgen om 8 uur zijn de Keizer en de Keizerin per extra-trein te Beyreuth aangekomen. In een rijtuig met vier paar den reed de prins-regent met zijn gasten naar het paleis. Des namiddags woonde het keizerpaar de opvoering van „Die Meister- singer" bij, welke opvoering schitterend ver liep. Telkens, wanneer de Keizer zich in het publiek vertoonde, werd hij toegejuicht. De Keizer en de Keizerin hebben een prach- tigen lauwerkrans op het graf van Wagner doen leggen, met het opschrift «Aan den meester." Voor dat de opera aanving, had de Kei zer een ongeluk met een paard, dat voor het rijtuig gespannen was, waarin hij geze ten was. Een der voorste paarden van het vierspan struikelde, waardoor ook het daar opvolgende paard viel en het lemoen van het rijtuig brak. De vorst bleef rustig in het rijtuig zitten, zoodat h" ^fr-val zonder ernstige gevolgen afliep 'r vervolgde per tweespan zijn weg In den Elzas wó ;-en petitie getee- kend, die aan den Kei*.cte Straatsburg zal worden overhandigd, waarin terzijdestelling der verplichte passen gevraagd wordt.TeBerüjn verwacht men weinig succes van deze po ging- Naarthen verneemt, zal de jongste zus ter des Keizers, prinses Margarethe, zich eer lang verloven met den toekomstigen groot hertog van Luxemburgden erfprins van Nassau. In Westfalen worden toebereidselen gemaakt voor de aanwezigheid van den Russische,Di Kroonprins bij de keizer-manoeuvres. Keizer Wilhelm heeft bij zijn verblijf te Peterhof, den Kroonprins persoonlijk tot het bijwonen van die manoeuvres uitgenoodigd, maar, naar het schijnt door een misverstand, bleef het schriftelijke antwoord op die uitnoo liging uit, en de Kroonpins reisde, bij gelegenheid van het jubileum te Stuttgart, Berlijn voorbij zonder zich daar op te houden. Het schijnt dat de zaak thans opgehelderd is, zoodat de Kroon prins de uitnoodiging aannam. Men heeft hier over deze zaak het zwijgen bewaard omdat men, nog afgezien van den zeer ge- schokten gezondheidstoestand van den Kroon prins, wegens de te St. Perersburg loopende stroomingen tot op het laatste oogenblik de mogelijkheid van onverwachte gebeurtenissen in het oog houdt. Ten aanzien van het tijd stip waarop de Czaar zal komen, heerscht nog steeds onzekerheid het heet nu weder dat hij den 16en September te Berlijn zal aankomen. Daarmede schijnt in verband te staan dat de opperhofmeester van den Czaar graaf Nesselrodete Berlijn aangekomen is. De dikste man van München August Strohofer, wiens gewicht niet minder dan 3 centenaars bedroeg, is dezer dagen overle den. Hij had zijn kolossalen omvang voor een groot deel te danken (of te wijten) aan het Münchener bierwant hij was niet al leen de dikste man, maar ook de grootste bierdrinker der Isarstad. STRAATSBURG, 20 Aug. De Keizer en Keizerin, vergezeld van den groothertog van Baden en gevolg, zijn heden namiddag te 5U4 uur onder het schoone weder alhier aan gekomen. Aan het station werden zij ont vangen door den stadhouder, den staatsse cretaris Puttkamer, den districtspresident en den burgemeester. Vergezeld van een es corte ulanen en terwijl de verschillende ver een igingen eene heg vormden, reden de vor stelijke personen naar het keizerlijk paleis, door eene ongehoorde volksmenigte luidruch tig toegejuicht. Voor het paleis werd aan het keizerlijk paar hulde gebracht door de bur gemeester van den Elzas en door 400 land meisjes in nationale kleederdracht. In het paleis werden de militaire en burgerlijke overheden aan HH. MM. voorgesteld. He den avond had er eene groote taptoe plaats. De stad is prachtig versierd. Onder dagteekening van Zondag wordt uit Massowah gemeld, dat Ras Aloü reeds her haaldelijk aan generaal Baldighera heeft ge schreven om vrede met Italië te verzoeken. De bakkers te Livorno hebben het werk gestaakt. De autoriteiten trachten de orde te handhaven én de bevolking van elders van brood te voorzien. Op het plein Colonna is Zondagavond nabij het hotel van den Oostenrijkschen ge zant, een bom onlploft; een gendarme, twee burgers, een dame en een kind zijn gewond. Op het oogenblik werd juist een concert op het plein gegeven. Een paniek ontstond en een aantal dames vielen in onmacht. Als een toevalligheid wordt gemeld dat die dag juist de verjaardag was van keizer Frans Jozef. De nieuwe encycliek van den Paus beveelt bijzondere gebeden voor den heiligen Joseph, den beschermer der werklieden, en gelast de feestelijke viering van zijn naamdag. De toestand der kerk wordt besproken en verklaard, dat de vijanden der kerk voort gaan het geloof en de grondbeginselen van den godsdienst te bestrijden en in stilte den oorlog tegen den H. Stoel voortzetten. Volgens berichten uit Constantinopel heerscht in Mesopotamie de cholera en raapte die ziekte reeds ruim duizend menschen weg, waarvan alleen van 14—16 Aug. 116. Op het eiland Creta is, naar uit Athene aan the Standard wordt gemeld, op twee uren afstands van Kanea, eene formeele bot sing ontstaan tusschen de opstandelingen en de Turksche troepen, waarvan 1600 man aangekomen zijn, terwijl nog 6000 man ver wacht worden en 40,000 in reserve staan. De opstandelingen trokken terugdooden en gewonden vielen aan weerskanten. Aan de Daily News. wordt uitetf^thene geseind, dat Chakir Pacha's proclamatie (welke aan de christenenen de schuld geeft de on lusten begonnen te hebben) een ongunstigen indruk gemaakt heeft. De Grieksche pers oordeelt ook de afkondiging van den staat van beleg, ais alleen gericht tegen de Chris tenen, terwijl de Turken vrij mogen voort- rooven en moorden. De krijgsraad heeft den kolonel Rochinski veroordeeld tot degradatie en verbanning naar Siberie, wegens deelneming aan een geheim politiek genootschap. WAALWIJK, 21 Aug. 1889. Van de 14 sollicitanten, die zich voor de betrekking van hoofd der openbare school alhier hadden aangemeld, hebben elf aan de oproeping gevolg gegeven. Van dezen hebben 2 zich gisteren teruggetrokken, zoo dat in 't geheel 9 aspiranten zijn overge bleven. Het vergelijkend examen, afgenomen door den districtsschoolopziener, den heer Van Oppenraaij, geassisteerd door de heeren Ra venhorst, van 's Bosch, Verschuren, van Til burg, en Van der Sluijs, alhier, liep hoofd zakelijk over Fransch en Duitsch, rekenen en wiskunde en Nederl. taal en letterkunde. Het mondeling werk voor de klas bestond uit de behandeling van eene leesles en van een rekenkundig onderwerp. De voordracht, die naar goedvinden van den schoolopziener 3, 4 of 5 personen kan bevatten, wordt einde dezer week tegemoet gezien. In de op 3 September alhier te houden onderwijzersvergadering zal door den districts schoolopziener, den lieer Van Oppenraaij, be sproken worden De geprojecteerde oprich ting eener afdeeling van het Nederl. on derwijzersgenootschap. Zondag hield de sociëteit „de Postduif" alhier, hare laatste wedvlucht van dit jaar

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2