Buitenland. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. In de staatkundige kringen te Berlijn hecht men een zeker gewicht aan een waarschijn lijk geinspereerd artikel van de „Kölnische Zeitung." waai in naar aanleiding van de nieuwe Fransche militaire wetverklaard wordtdat Frankrijk binnen een bepaalden tijd zal kunnen beschikken over een veel grooter aantal so ldatenen dat het voor Duitschland hoog tijd tijd is te onderzoeken, of het zijn leger niet moet versterken. Men ziet hierin een opgeworpen balletje voor de aanstaande verkiezing voor den rijksdag. De regeeringzich ongerust ma kende over de verschijnse'en, aanduidende dat de samenhang in de gelederen der car- telpartij niet bijzonder hecht is, zou er aan denken de verkiezingen, evenals in 1887, te doen plaats hebben op het terrein van een zoogenaamd nationaal gevaar. Ue République Francaise vestigt daaren tegen de aandacht op de verdedigingsmid delen van Frankrijk aan de zijde der Alpen. De militaire redacteur van dit blad vindt een onvolmaakte organisatie der reserve nog O O te verkiezen boven den toestand die thans bestaat. Het blad vestigt de aandacht van den minister van oorlog op deze ernstige quaestie. Rusland en het Vaticaan schijnen 't immer nog maar niet met elkaar te kunnen vinden. Opnieuw moeten de onderhandelingen ge staakt zijn. Rusland is weer teruggekomen op zijn vroegeren eisch invoering van de Russische taal in den Poolschen godsdienst en tegenover de algemeene protesten van de Poolsche geestelijkheid tegen zulk een concessiehet nationale bestaan van het Polendom ernstig bedreigend valt het aan het Vaticaan zwaar een beslissing te nemen. Daarbij heeft Rusland eenige candidaten voorgesteld voor den bisschoppelijken stoel die in de taalquaestie der regeering zeer ter wille zijn en tot welker benoeming het Vaticaan daarom nog niet is kunnen be sluiten. De onafhankelijkheidsverklaring van Bul garije is in den laatsten tijd nogal eens besproken naar aanleiding van geruchten als zou de bevolking uit dankbaarheid jegens prins Ferdinand van Coburg besloten zijn met geweld ten uitvoer te brengen wat de groote mogendheden niet geneigd schijnen goedschiks te verleenerb Er hebben ook ge ruchten geloopen dat de triple-alliantie uit wraak tegen Rusland besloten zou zijn den prins formeel als vorst te erkennen. Deze laatste lezing is hoogst onwaarschijn lijk en wat de eerste betreft, is hel alleszins te hopendat de Bulgaarsche vegeering kracht moge behouden om de onbesuisde uiting van de openbare meening des lands tegen te houden al kost het haar clan ook moeite en al zouden vele harer leden zelf niet ongeneigd zijn de kat de bel aan te binden. De gevolgen van dezen stap zouden niet te overzien zijn alles wat tot nog toe is ver kregen zou ernstig in gevaar komen. Daarbij korntdat agents-provocateurs niet vreemd schijnen te zijn aan de plotselinge opge wondenheid van het volk en men meent alle reden te hebben Rusland te verdenken van geheime medewerking. Vorst Ferdinand zelf weet zeer weldat gematigdheid op 't oogenblik nog verre te verkiezen is boven overijling ook al is 't bezit van de koningskroon uitlokkend. De oproerige beweging op Kreta moge min der worden, de plaatselijke ongeregeldheden tusschen Turken en Grieken duren voort In verscheidene districten hebben bloedige tooneelen plaatswaarbij menschenlevens verloren gaan. Opmerkelijk echter is dat in de steden volkomen rust heerschtdoch dat op het platteland alleen die ongeregeld heden voortduren. Tusschen den Sultan van Zanzibar en de Duitsch-Oostafrikaansche maatschappij dreigt weder een conflict uit te breken en wel naar aanleiding van een geldsquaestie. De ontvangst aan invoerrechten langs de Duitsche kust bedroeg in 't vorig jaar inge volge de onlusten slechts 21/* lak ropijen waarvan de sultan lVg lak kreeg; de Duitsch- Oostafrikaansche maatschappij wil deze som nu vastellen voor de volgende drie jaar als basis voor de aan den sultan te betalen som, waartegen de sultan protesteert, omdat hij vóór twee jaar nog heeft geweigerd de tolontvangsten af te staan tegen een jaar lij ksche betaling van 12 lak ropijen, daar hij die som te laag vond. Een lak ropijen is 100,000 ropijen op 't oogenblik staan de ropijen eigenlijk f 1.20 waard op f 0.78. In elk geval is het een onbillijke eisch, dat de grootte der pachtsom zal worden berekend naar de door de onlusten des vorigen jaars verminderde ontvangsten aan invoerrechten. De directeur der Fransche rijksbuskruit- fabriek spreekt het gerucht tegen als zoude het Duitsche oorlogskruit beter wezen dan het Fransche. Het nieuwe Fransche kruit geeft even weinig rook als het Duitsche, terwijl het daarenboven met veel minder knal ontploft. De vijand zal dus uit het ge knetter der salvo's geen gevolgtrekking meer kunnen maken omtrent de getalsterkte der troepen. De minister van marine heeft naar Toulon bevel gezonden eenige opgelegde oorlogsschepen in dienst te stellen en daar mede de Fransche vloot in sterkte te brengen boven de Italiaansche voor onmiddellijk ge bruik gereed. De militaire onder-intendant Reichert is op non-activiteit gesteld, omdat hij de boeken over de geheime fondsen van den minister van oorlog verborgen heeft gehou den en ze eerst op verlangen van het hoog gerechtshof heeft vertoond. Reichert heeft dus aan den militairen plicht te kort ge daan Een vreeselijke orkaan heeft de stad Bur gos en omgeving geteisterd en groote schade aangericht. De gele koorts-epidemie te Havanna houdt aan. De Standard verneemt uit Athene, dat in het district Kanea de anarchie voortduurt. Er werden weder vijf christenen gedood. De Grieksche regeering verkeert in groote moeilijkheid, daar de oppositie haar verwijt, de Kretaansche broeders in den steek te laten. De Daily News verneemt uit Batoem, dat de geheele bevolking van Armenie ver ontwaardigd is over de slechte behandeling, die zij van wege de Moslem moet onder gaan. De Daily News voorziet een bezetten van Armenie door Rusland. Uit Soeakim verneemt de Times, dat er in Soedan een vreeselijke hongersnood heerscht. Men voedt zich met lijken. Uit Odessa verneemt dc Standard dat Rusland voortgaat met zijne krijgstoerustingen in den Kaukasus, alwaar het leger, thans 80,000 ïl honderdduizend man sterk, met nog 40,000 man wordt uitgebreid. Omtrent de groote werkstaking te Lon den, melden telegrammen van Maandag het volgende Het aantal werkstakers wordt thans op 80,000 geraamd, omvattende allerlei be drijven behalve dokwerkers. Inderdaad be stempelen de dokbesturen de beweging thans als eene antikapitalistische arbeidersbeweging, ofschoon zij aanvankelijk enkel tegen de dokcompagnieën was gericht. De werkstakers hielden Zondag verscheidene ordelijke mon- stermeetings. De grootste vond plaats in het Hyde Park, waar 150,000 menschen tegen woordig waren, na het houden van eeneti optocht met muziek en banieren. Op deze meeting verwierpen alle invloedrijke woord voerders het denkbeeld eene werkstaking te organiseeren onder de werklieden dei- gasfabriek en daardoor te Londen eene alge meene duisternis te weeg te brengen. Geene enkele op Holland varende stoomboot kan de Thames verlaten. De manschap der Hol- landsche stoomers vraagt thans geldelijken steun bij het Koning Willem-fonds en bij het Hollandsche kerkbestuur. Alle markten staan stil tengevolge van de werkstakingen. Alle cavallerie en artillerie is in de ka zernes geconsigneerd. Zeven duizend werklieden in de ijzer fabriek, genaamd „Thames Ironworks, aan de Theems te Black wall, hebben zich bij de werkstaking der arbeiders in de dokken aangesloten. Dè stokers bij de „South Metropolitan" gasmaatschappij, eene der grootste gasmaat schappijen te Londen, hebben het werk ge staakt. Men raamt het getal der werkstakers thans op honderdduizend. Verscheidene be drijven, die er nog buiten gebleven waren, zijn thans medegesleept; onder -'eze is de steenkoolhandel de voornaamste, en dit wordt daardoor nog verergerd, dat vele kolenla- dingen op de Theems onaangeroerd blijven liggen. De kolenprijzen stegen dientengevolge enorm. Ook de vleeschprijzen zijn stijgende; groote hoeveelheden bevroren vleesch liggen ongelost op de rivier en zullen spoedig moe ten bederven, tenzij zij terstond uitgeladen worden. De eigenaars trachten dit te doen, maar de werkstakers beletten het. Zij hebben eenige geladen vleeschwagens omvergeworpen en den inhoud vernield. De arbeiders in de gasfabrieken nemen thans ook aan de werk staking deel, terwijl de werklieden in olie- en loodwitfabrieken eveneens neigingen tot het staken van den arbeid vertoonen. De geheele handel word meer en meer verlamd en de toestand wordt steeds onhoudbaarder. De voornaamste reeders en stoomvaart-maat schappijen hebben het voornemen hunne zaken tijdelijk naar Plymouth te verleggen. Eene depêche van 27 Aug." luidt De werklieden der steenkolen-maatschappij van „Kings Cross," eene der voornaamste ondernemingen van dezen aard, alsmede het personeel van de „Peek Frean," eene der grootste biscuitfabrieken, hebben den arbeid gestaakt. Het aantal werkstakers is thans ongeveer 130.00U. De prijzen van graan, vleesch en steen kolen zijn stijgende. De werkstakers blok- keeren feitelijk Deptford, waar groote hoeveel heden buitenlandsch geslacht vee, voornamelijk uit Nederland, opgestapeld liggen en dreigen te bederventenzij het spoedig vervoerd wordt. De pogingen om dit versche vleesch althans gedeeltelijk naar de vleeschmarkt over te brengen, werden geweldadig door de werkstakers verijdeld. Heden houden de besturen der dokken vergadering, ter overweging van den staat van zaken; men verwacht gewichtige besluiten De handelskringen oefenen zwaren druk uit om de dokbesturen tot toegeven te bewegen en aan de gevaarlijke crisis een einde te maken. De bioedei van den veldmaarschalk Von Moltke, regeeringsraad, is overleden op het kasteel bij Rateburg in Lauenburg. Het monster-proces te Ratibor in Si- leziëtegen 66 landverhuizings-agenten is aangevangen en zal naar berekening twee maanden duren. De keizer en de keizerin zijn Zondag morgen half negen wederom in Potsdam aan gekomen en woonden met het hof de gods dienstoefening bij. Tot commandant van het gardekorps is benoemd de commandant der grenadiers, ge neraal Mansei. De benoeming van generaal Ignatieff tot gouverneur-generaal te Kieff is officieel bevestigd. De generaal-commandant van het militair district Kieff, generaal Ra- detzky, is tot lid van den rijksraad benoemd. Een noodlottige brand heeft te New-York een huis in de 7e Avenue vernield. Negen menschen kwamen daarbij om het leven en verscheidene anderen werden gewond. Vermoedelijk is de brand moedwillig aan gestoken. De bewoner der benedenverdie ping, een restaurateur, en zijn kok zijn in hechtenis genomen' onder verdenking van de brandstichters te zijn. Een stoombootwedvaart op den At- lautischen oceaan is Woensdag te New-York aanvaard door drie snelvarende stoombooten: 1 eutonic van de White Starlijn, City of New Tork van de Inmanlijn en City of Rome van de Anehorlijn, welke een paar minuten na elkander van daar vertrokken zijn naar Queen- stown. Er zijn een aantal weddenschappen aan gegaan omtrent den uitslag van den wed strijd. WAALWIJK, 28 Aug. 1889. Gisteren avond, ten 7]/2 ure, is eene open bare vergadering gehouden van den gemeen teraad tot behandeling van de volgende punten.- 1. Aanbieding der gemeente-, armen- en gasthuisrekening over 1888. 2. Advies van mr. Bergmann in zake uitweg Stationsstraat. 3. Bezwaarschriften hoofdelijken omslag 1889. Tegenwoordig waren alle leden behalve de heeren Qurijns, Wijten en Baijens (eerst genoemde met kennisgeving.) Aangeboden werden de gemeenterekening met een batig saldo van f 908.66, de armen- rekening met een tekort van f279.5572, en de gasthuisrekening met een goed slot" van f 429.21. 1 ot onderzoek dezer rekeningen werden als commissie benoemd de heeren Verbunt, Mom bers en Timmermans. Hierna werden punt 2 en 3 behandeld met gesloten deuren. Na heropening deelde de voorzitter mede dat de raad de heeren Quirijns en Mombers heeft opgedragen, te trachten een vergelijk te sluiten met van Steenes en Benjaminse, over den uitweg in de Stationsstraat. Na afhandeling vau de zaken aan de orde is door den heer Verbunt ter sprake gebracht de schutsluis aan de haven, met de vraag wat daaromtrent sedert de vorige vergade ring door het dag. best. gedaan is. De bur gemeester heeft daarop geantwoord, dat hij met den heer ingenieur Bake heeft gespro ken omtrent het engageeren van een des kundige om ter zake van voorlichting te dienen. Wij achten het niet in 't belang dezer ge wichtige aangelegenheid de verder daarover gevoerde discussien te relateeren. Bij den verleden Maandag door de le den van den „koninklijken Oranje Doelen" alhier, gehouden wedstrijd om het koning schap, is de heer B. Hendriks koning ge worden. Onder de bij dat gezelschap gewone vroo- lijkheid en opgewektheid werden verder ver schillende prijzen verschoten en na afloop de nieuwe sire gekroond. Dat „Oranje" onder zijne regeering moge groeien en bloeien en steeds onder de leden dezelfde prettige geest moge heerschen De gemeentebesturen zijn door den mi nister van binnenlandsche zaken uitgenoo- digd tot inzending eener opgave van de op brengst der gemeentelijke directe belastingen en het getal, zoomede van de opbrengst der opcenten op de personeele belasting, een en ander volgens de gemeente-rekening over 1888. Onder directe belastingen behooren enkel te worden begrepen hoofdelijke om slagen en andere heffingen, bedoeld bij art. 243 der gemeentewet, voorts belastingen op de honden, straatgelden en andere belastin gen voor het gebruik of genot van openbare gemeentewerken, bezittingen of inrichtingen, voor zoover die krachtens kohieren worden geheven. De overige heffingen, bedoeld bij art. 254 der gemeentewet, zijn dus uitge zonderd, evenals schoolgelden en begrafenis rechten. In de te Brussel gehouden bijeenkomst zijn de gedelegeerden van Staats-, Rhijn- en Hollandsche spoorwegen met vertegen woordigers van de Belgische staatsspoorwe gen en den Franschen Noorderspooaweg tot overeenstemming gekomen nopens de voor genomen organisatie van extratreinen naar Parijs. De eerste goedkoope trein naar Parijs zal, volgens regeling van 1.1. Maandag, op 12 September loopen. Het vertrek van Utrecht N. R. S. is bepaald op 8.10 's avonds ver trek Rozendaal 10.56; aankomst Parijs 6,55 's morgens. De terugreis van Parijs 's Woens dags 18 Sept. vangt aan te 9,40 'savonds, aankomst te Rozendaal 5,47 's morgens en te Utrecht te 9,20 's morgens. Biljetten voor den trein worden uitgege ven, behalve aan de voornaamste stations waarlangs den trein gaat, 0 a. ook te Am sterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Leeuwarden, Groningen enz. De reis van die plaatsen, in aansluiting aan den extratrein, vindt per gewonen trein plaats. Zoo vertrekt men op de heenreis van Amsterdam bijv. te 5,55 's middags per Rijnspoorweg, om te Utrecht den trein te treffen, en te Rozendaal aan te sluiten. De prijs van Utrecht be draagt voor de reis heen en terug f20 per 2e en f 14 per 3e klasse voor Amsterdam f21 voor de 2e klasse en f 14,55 voor de 3e klasse en van Rotterdam f 18,15 voor de 2e en f 12.70 voor de 3e klasse. Door het centraal bestuur van het al gemeen Nederlandsch werkliedenverbond te Amsterdam is een adres tot de tweede ka mer gericht met betrekking tot het aanhan gige wetsontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs. Behoudens eenige voorzieningen, waarvoor het bestuur verwijst naar de adressen der Maatschappij tot Nut van 't algemeen, der Vereeniging voor Paedagogiek en van het hoofdbestuur van het Nederlandsch onder wijzersgenootschap, wier strekking is om het peil van het volksonderwijs niet te doen da len, maar zoo mogelijk te verheffen, dringt het bestuur bij de kamer aan vooral te zor gen, dat lo. het getal leerlingen in elke klasse in geen geval grooter moge zijn dan pl. m. 40; 2o. het teekenonderwijs worde opgenomen onder de verplichte vakken, en 3o. de kin deren verplicht worden de lagere school ge regeld te bezoeken, liefst tot den leeftijd van 14 jaar. In het Tijdschrift van Gen. deelt prof. Forster belangrijke onderzoekingen mede over de inwerking van keukenzout op het leven van bacteriën. Dat onderzoek werd ingesteld naar aan leiding dat hij geroepen werd te adviseeren of gezouten en gerookt vleesch aan keuring moet onderworpen worden als versch vleesch. Prof. Forster sluit zijn voorloopige mededee- ling door te getuigen dat hem uit zijne proef nemingen in het algemeen is gebleken, dat het inzouten of pekelen van vleesch van slachtdieren, die aan puerperaal- of wondin- fectiën, besmettelijke vlekziekten van varkens en mischien ook die aan andere zoönosen hebben geleden, niet in staat is om het le ven van de, de ziekte veroorzakende, para sieten te vernietigen. Het zouten heeft dus volstrekt niet, zooals men dikwijls meent te mogen aannemen, eene algemeene antisep tische werkingin e'k bijzonder geval moet vooraf experimenteel onderzocht en vastge steld worden, of een dergelijke invloed door geconcentreerde zoutoplossingen al dan niet wordt uitgeoefend. Prof. Forster zal zijne onderzoekingen in deze richting voortzetten, en ook de inwer king van het op zouten volgend rooken (of drogen) nagaan. Daar het hier een in de praktijk onzer volks voeding hoogst belangrijk onderwerp geldt, znllen zijne studiën zeker met de meeste be langstelling worden gevolgd. Nog steeds zijn er valsche bankbiljet ten van f 25 in omloop. Weder werd er een te Utrecht ter verwisseling aangeboden door een boer, te Amersfoort, die beweerde dit op de paardenmarkt te hebben ontvangen van iemand, aan wien hij zijn paard ver kocht had. Op de a. s. te Breda te houden land bouwtentoonstelling zal eene buitengewone hengstenkeuring gehouden worden. De mi nister van oorlog heeft daartoe eene premie van f500 beschikbaar gesteld, verdeeld als volgt: lo. Een premie van f350 voor den schoonsten hengst, op den dag der keuring, minstens 3 jaar oud, geschikt voor fokking van rementepaarden 2. Twee premien, een van flOO en een van f50, voor de schoonste meriien, geboren tusschen 1881 en 1885, en geschikt voor fokking van remontepaarden. De bekroonde hengst moet van 1 Jan. tot 1 Juli 1890 onafgebroken beschikbaar zijn,

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2