De Maatschappelijke bond Heden Woensdagavond 8 uur, CHAMELY, Advertentiën, gaal van mej. ie wei. van den wereldberoemden Royal Illusionist Entrée 49 cent. H.t Tweede Kamer. II ie zaal van mei. ia wei. JÏÏD. DITfKIÏÏS te BEZOOIEN. optreden PRESTIDIGITAÏION-ARTISTIQUE, Physique, HydrauliqueMechanique et Optique. C. van Helvoirt 73 B. Schrijner 26 A. van Drunen 3 L. W. Schoenmakers 2 O. A. Donkers 2 L. van Herpt 1 L. Burmanje 1 Muziekfeest te Tilburg. GETROUWD Cornells A. de Greeff, Anna C. A. M. Rath jï/VlPEF^OR OF ALL PRESTIGIATORS, ONOVERTROFFEN IN ZIJN GENRE OP HET GEBIED DER Bekroond met de GOUDEN MEDAILLE en het EERE-DIPLOMA SERAYE^Wo"6 kouinkhjke wetenschappelijke vereeniging te Programma's zijn 's avonds aan het lokaal verkrijgbaar A 10 cent. tegen een dekgeld van hoogstens 115. De merrien moeten het eigendom zijn van in woners der provincie Noorbrabant Paarden, welke met een dezer* premien bekroond wor den, komen niet in aanmerking voor andere in het programma der tentoonstelling uitge loofde prijzen en premien. Diegenen, aan welke vroeger een der bovengemelde pre mien werd toegekend, zullen thans niet mo gen mededingen. Bevordering van wedstrijden voor hand werkslieden in Nederland Op voorstel der Vereeniging tot bevorde ring van Fabriek- en Handwerksnijverheid in Nederland, werd door deze vereeniging, de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst en het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond, aan een commissie, waarvan elk dier corporatien twee leden benoemde en aan welke bovendien het recht werd toegekend meerdere personen te assumeeren, opgedra gen, de bevordering van wedstrijden voor handwerkslieden in Nederland. Het doel, met het in in het leven roepen dezer commissie beoogd, is vrij juist weerge geven in een rapport, uitgebracht door een voorbereidende commissie, door drie van de vier genoemde corporatien aangewezen be staande uit de heeren dr. J. Th. Mouton, Joh. IJkema, J. R. de Kruyff. mr. A. Kerdijk, G. Lasthuijzen en B. H. Heldt, met de op dracht van advies te dienen over de vraag: of het wenschelijk is eenigerlei blijvende organisatie in het leven te roepen om het houden van wedstrijden tusschen handwerks lieden en leerlingen in verschillende streken des lands te bevorderen; en zoo ja, hoe dan het doel het best kan worden bereikt? Thans is bij de uitgeversfirma Mouton en Co. te 's Gravenhage, een geschrift verschenen van de „Centrale commissie ter bevordering van wedstrijden voor handwerkslieden in Neder land", bevattende eenige algemeene regelen bij het organiseeren van plaatselijke, gewes telijke of vakwedstrijden voor handwerkslie den in acht te nemen Exemplaren van dit geschritt zijn gezonden aan de algemeene bekende vereenigingen op het gebied van nijverheid en kunst, aan vak- en werklieden- vereenigingen enz. Tevens is een beperkt aantal exemplaren beschikbaar voor belang stellenden, die daartoe een franco aanvraag richten tot den secretaris den heer B. H. Heldt, te 's Gravenhage. De bepalingen zijn vastgesteld betref fende de zevende algemeene tienjarige volks telling. Zij heett ten doel de aanwijzing van allen, die te middernacht tusschen 31 De cember 1889 en 1 Januari 1890 hun werke lijke woonplaats binnen Nederland hebben, onverschillig of zij opdat tijdstip in hun woning al dan niet aanwezig zijn, alsmede van hen, die, zonder werkelijke woonplaats binnen Ne derland te hebben, op dat tijdstip aldaar aanwezig zijn. Men schrijft uit Scheveningen Of er een heer of een dame de lucht in gaat is in zeker opzicht wat den bedrij venden vorm betreft hetzelfde, doch nie mand zal ontkennen dat de zenuwen ster ker worden geprikkeld, wanneer een knappe donkerlokkige Amerikaansche zich met een valscherm naar beneden laat duikelen, dan wanneer een Engelschman in zijn hemds mouwen dat waagstuk onderneemt. Duizenden waren dan ook Zondag naar Scheveningen gegaan om miss Laurence haar stout stuk te zien uitvoeren. Tien minuten voor half vijf schoot de bal lon „Alexandra" het luchtruim in. Op een duizelingwekkende hoogte gekomen, rukte de elegante vrouwelijke matroos haar parachute los en keerde, aanvankelijk met een bliksem snelheid, naar de aarde terug, waar zij, vlak voor den muur der cellulaire gevangenis, in de duinen ongedeerd neerkwam. „Griezelig" noemden de dames het, maar geen harer sloeg op het critieke moment de oogen neerde heeren vonden het een bru taal exemplaar van een meid maar oogden haar met welgevallen na, terwijl de kantle den en die waren het talrijkst het een akelige manier vonden om een boterham te verdienen. Die uitroepen geven volkomen den indruk weer, welken de stijging en daling van het moedige meisje op het publiek maakte. De luchtreiziger Garnerin zou in Nijme gen opstijgen toen de vulling bijna gereed was, wilde hij in de afgesloten ruimte gaan, doch had daarbij niet op den schildwacht gerekend, die aan den ingang geplaatst was, om het publiek tegen te houden. „Je suis Garnerin!" zeide de luchtschipper. „Da w'ik wel gleuven, daj' gernerien wol len, moar 't zei nie gebeuren, heur-je," ant woordde de ijverige landsverdediger en liet den reiziger stil buiten staan. Zondagmorgen sloeg te Amerongen de bliksem in het kerkgebouw van de Ned. herv. gemeentetijdens de godsdienstoefening plaats had onder leiding van ds. Heinecken uit Den Haag. Boven het orgel in een raam geslagen, naar het scheen in den vorm van een vuur bol, was het licht ter nauwernood zichtbaar, of de bol spatte met gesis uiteen, zonder echter eenige schade te veroorzaken. Hoe wel de gemeente verschrikt opsprong, wist ds. Heinecken haar door een bemoedigend woord tot kalmte te brengen, en zong zij op zijn uitnoodiging pslam 91, vs. 5. Hierna nam de godsdienstoefening een einde. Een poging tot moord gevolgd door een moord bracht Zaterdagnacht de gemeente Oost- en West-Barendrecht in groote opschud ding. Jan Levering, in die gemeente woon achtig, trachtte tegen den zin van den vader verkeering aan te knoopen met Jannetje Mon ster. Zaterdagavond elf uur was hij weder naar het meisje toegegaan en had met haar een gesprek voor de woning van haar vader aan den Smidshoek. Het onderhoud scheen voor Levering niet de gewenschte wending te nemen, hij ontstak allengs in woede, trok zijn mes en bracht het zeventienjarige meisje, dat vluchtte, een diepe snede in den rug toe. Tobias Monster, de vader, snelde op het angstgeschreeuw zijner dochter de woning uit om haar te hulp te komen. De onverlaat viel daarop dezen aan en bracht hem een doodelijke verwonding - in het onderlijf toe. Op het moordgeroep kwamen de overige huisgenooten toesnellen en vonden den vader neergezegen, badende in zijn bloed, terwijl de ingewanden door de snede vielen. Dr. Broeksmit uit Charlois, op verzoek van den verslagene gehaald, kon dan ook niet anders constateeren, dan dat de dood onvermijde lijk was. Onder een vreeselijk lijden, dat twee uur duurde, bezweek de ongelukkige vader, die een vrouw met acht kinderen nalaat. De moordenaar was naar zijne woning ge vlucht en werd daar, op den zolder verscholen, gearresteerd en omstreeks twee uur geboeid naar de gevangenis te Dordrecht overgebracht. Gisteren middag had de strooper L. v. B., te Tilburg, het ongeluk met zijn geweer in de struiken verward te raken, tengevolge waarvan het schot afging en hem in den schouder trof. Hij sleepte zich nog een hon derd pas voort, doch zakte daarna ineen. Zijn lijk werd een uur later gevonden. TeVucht is Maandag, ter gelegenheid der kermis, twist ontstaan tusschen twee broe ders genaamd Michels. De oudste werd vreeselijk mishandeld en raakte bovendien te waterof hij er in gestooten of er zelf inge sprongen is moet nog worden uitgemaakt. De toestand van den mishandelde, die door de zorg van de politie per handwagen naar zijne woning werd vervoerd laat volgens verklaring van den geneesheer te wenschen over. De maréchaussées uit 's Bosch waren gis teren te Vucht, om naar het gebeurde een onderzoek in te stellen. Van Urk schrijft men aan het Handels blad Met zekerheid kan worden gemeld, dat in den jongsten storm van.*onze visschersvloot twee schuiten zijn vergaan; zeven personen zijn daarbij verdronken, waarvan twee ge huwd waren. Een dier schuiten werd bevaren door drie broeders. Van de 10 gestrande vaartuigen zijn er twee afgebracht, de overige zijn waarschijnlijk verloren. De opvarenden zijn allen gered. Een groot deel der visschersvloot is binnen gekomen met groote schade, gebroken zwaar den en sommige zonder roer. Van één schuit is nog niets bekend. Volgens de LI. Ct. voeren op eene schuit, toebehoorende aan Okke De Boer, drie broers, zoons van genoemden Okke de Boer; één er van was pas een jaar gehuwd en laat een jeugdige vrouw achter. De man was 24jaar, zijn eene broer 22 jaar, de andere een jongen van 15 jaar. Liet andere vaartuig behoorde aan Meindert Koffeman, waarop diens eenige zoon als schipper voer, die gehuwd was en een kind heeft. Zijn knecht was ten vorigen jare we duwnaar geworden en had bij zich een zoontje van hem, dan een jongen van 18 jaar, zg. den derden man. Deze zeven vonden hun dood in de golven. Ook zijn er zes schuiten te Vlie op het strand, waarvan er vier ge heel weg zullen zijn. Te Berchem, is Zondag in den toren van de R. K. kerk, tengevolge van het inslaan van den bliksem, een begin van brand ont staan. Door spoedig aangebrachte hulp kon deze nog bijtijds worden gebluscht. Tijdens een hevig onweder op Zondag middag, sloeg de bliksem door het venster in de woning van de weduwe C. Bouman te Deil. De bewoonster werd bedwelmd door de buren gevonden, doch kwam spoedig tot bewustzijn en had geen letsel bekomen. De aangerichte schade is ook overigens gering, daar geen brand werd veroorzaakt. Uit Oud-Beierland wordt van 26 Aug. gemeldGisteren nacht heeft alhier eene poging tot moord plaats gehad. Aan J. van H. werden verschillende steken en sneden met een mes toegebracht. Op het geroep van moord drong de politie de woning binnen en vond H. te bed, badende in zijn bloed. Ter stond werd geneeskundige hulp ingeroepen. Als vermoedelijke dader wordt aangewezen zekere A. P., die echter zijne schuld ontkent. Zondag ochtend woedde te ongeveer 10 uur boven Deventer en omstreken een hevig onweder. De bliksem sloeg in den windko- renmolen van den molenaar Lammers aan den Snippeling, nabij de stad. De molen werd door den brand geheel vernield. Baardwijk. Uitslag der verkiezing van één lid voor den gemeenteraad A Uitgebracht 110 st. Blanco 2 Volstrekte meerderheid 55 Gekozen C. van Helvoirt. Capelle, 27 Aug. Heden werd de aange kondigde reis der Nieuwstraatsche scholieren naar Rotterdam gedaan, onder begunstiging van een heerlijk zomerweer. Wat de kinderen genoten hebben valt moeilijk in woorden weer te geven. De klanken van be- en ver wondering, de kreten van verbazing en op getogenheid die zij zeiven uittenkunnen dat alleen. De diergaarde was 't glanspunt in den dag en werd maar noode verlaten. De verzameling dieren en planten is in den laatsten tijd dan ook genoegzaam verrijkt om éénen geheelen dag er mee te slijten. Na eenen tramrit door de stad naar Feijen- oord, waar ook veel aan booten, enz. te zien valt, wandelden de reizigers naar de Kipstraat, waar zij een goed middagmaal gebruikten. Later werd nog een bezo ek gebracht aan de Groote kerk om graftombes te zienen, na tuurlijk ook een niet kortdurend aan de Pas sage, die Rotterdam schooner heeft dan eenige andere plaats in ons land. Opgewonden kwamen allen in goeden wel stand te Capelle ruim 9 uren terug. Ze heb ben deeg gehad van hunne spaarcentjes. I het hoe sterk de muzikale geest tot op de klein- I ste dorpen onzer provincie ontwikkeld is. Het is een feit dat in deze streken geen dorpal is het nog zoo kleinzonder harmonie of lieder tafel is, en bij eene gelegenheid als deze kan de liefde voor de muziek niet anders dan aange moedigd worden. Na afloop der muziekuitvoe ringen werden een zilveren cornet a pistons en een elpenbeenen dirigeerstok met zilver gemon teerd onder de deelnemende harmoniën verloot. De harmonie //Vlijt en Eendracht* uit Rijen be kwam het eerste en „Nooit Gedacht* uit Moer dijk het tweede geschenkdaarna werd aan elk gezelschap een groote zilveren lierinneringsme- d illewaarop het wapen van Tilburg aan de eene en de datum der feestviering aan de andere zijde, op plechtige wijze uitgereikt. Wat nu volgde behoorde tot het schoonste van den avond: een fakkeloptocht, bestaande uit een vijf honderdtal aan stokken gedragen lampions, af gewisseld door transparanten o.a. van Z. M. den koning en het wapen van Tilburg, met verschil lende soorten lampions versierd en het geheel voorafgegaan door muziek. Bij den donkeren avond maakte die lange rij van lichten een groot- schen indruk, dien men niet licht vergeten zal. Na door de straten te zijn getrokkenkwam men weer in het feestlokaal terug, waar groote reünie plaats had bij welke gelegenheid het niet aan de noodige feestvreugde ontbrak. Uit Tilburg wordt van 25 Augustus gemeld Heden heeft het gezegde zich bewaarheid, dat een triestige morgen een vroolijken dag brengt. Toen de treinen heden ochtend' den stroom van vreemdelingen en de deelnemende muziekgezel schappen in onze stad brachtendacht een ieder dat de viering van het vijf-en-twintig bestaan der harmonie #Orpheus" »in het water zou vallen." Tegen den raiddag brak echter het zonnetje door, doch dit nam niet weg dat het voornaamste num mer van het programma, de optocht, tengevolge van een hevige regenbui, die hem onderweg over viel, niet dat effect maakte, dat hij bij helderen zonneschijn zou hebben teweeggebracht. Om met het begin te beginnendien ik te ver melden dat gisteren avond door de feestvierende harmonie in haar versierd lokaal een schitterend concert gegeven isdat tot. laat in den avond duurde en waarbij het niet aan speeches ontbrak. Heden voormiddag tegen 12 uur men dacht algemeen dat de optocht wegens het slechte we der zou worden uitgesteld verzamelden zich de muziekgezelschappen en allen die aan den stoet zouden deelnemen bij het station waar de optocht geregeld werd. Daarna trok hij door de verschillende straten, waaraan de bewoners door het uitsteken der vlaggen een feestelijk aanzien gegeven haddenhij was samengesteld, zooals wij reeds in ons vorig nummer opgaven. De lange stoetmet de fraaie vaandels der verschillende gezelschappen en de sierlijke wa gens, voldeed algemeen, net slechte weder niet in aanmerking genomen aan de verwachting. Geen wonder dat hij vergezeld werd door eene groote menigte, zoowel vreemdelingen als inwoners, en gelukkig dat het groote plein op de Velthoven voor allen ruimte bood, want daar werd op het middenterreineen groot grasveld omgeven door hoog geboomte, de Orpheusmarchcompositie van den heer J. L. Kroes directeur van ,Or- pheus", op schitterende wijze door de 500 execu tanten uitgevoerd. Daarna trok de stoet in de zelfde orde naar het feestlokaal,waar den bestuur ders der vereenigingen door den hr. F. Lommen president van „Orpheus", de eerewijn werd aan geboden. Te 4 uur begon het festival, de uitvoe ring van twee muziekstukken door elk der ver eenigingengedeeltelijk in eene kiosk in den tuin der sociëteit en in eene kiosk op het Goirkeplein. Toen het weder opklaarde, begon het publiek te vermeerderen en heerschte er in de nabijheid eene groote drukte, die nog verhoogd werd toen de Harmonieën beurtelings met muziek door de stad trokken. Er heerschte over het algemeen eene opgewekte stemming, en bij de concerten bleek Onderwijswet. Het algemeen debat werd gisteren voortgezet. De heer Sanders verklaarde zich bereid, hoewel hij 't daarmede niet eens was, met het voorge stelde subsidiestelsel mede te gaan, zich voorbe houdende op den „waarborg" terug te komen. Maar lettende op den concilianten geest der rech terzijde, zou hij zich, behoudens andere bezwaren, niet laten weerhouden voor de wet te stemmen, door de vrees voor godsdiensthaat of leegloopen der openbare school, tengevolge van 't subsidie stelsel. Hij zou voor de wet stemmen op erond van billijkheid. Bezwaar had spreker tegen de beperkte wijze der regeling, ten aanzien van de organisatie der openbare school. Herziening van de art. 21 (x*e- geling van schooltijden, enz.) en 25 (klassenver- deeling) was noodig. Ook de regeling van het schooltoezicht, dat veel grooter arbeid krijgt, achtte spreker wenschelijk. Hij achtte voorts de waarborgen aan het premiestelsel verbonden on voldoende en had overwegend bezwaar tegen het premiestelsel voor de opleiding van onderwijzers. Hij zou zijn voor een verhooging der rijksbijdrage aan de gemeenten. De heer Zaaijer zette zijn onbeperkte waardee ring van de openbare school tegenover alle grie ven uiteen. Te ontkennen was het niet, dat een deel der natie evenwel strijd voerde tegen die school, en dat men daarmede rekening diende te houden. Spreker was dus tot samenwerking be reid, vooral nu de overzijde een deel harer ex orbitante eischen had laten varen. Maar verkla ringen der regeering waren hem niet voldoende; want hoewel hier verzoeningsgezind, waren de leiders dat in extra-parlementaire geschriften of redevoeringen niet. Men wilde van auti-revolu- tionaire zijde den strijd niet opgeven. Het bleek uit een artikel van dr. Kuijper in den Standaard. Hij wilde verklaringen der'leiders, dat zij hunne wenschen varen lieten, teneinde zijn dubia weg te nemen. Wil men iets tot stand brengen, dan zal de overzijde concessies moeten doen. Spreker pleitte krachtig voor leerplicht. van Waalwijk met die, mede namens wederzijdsche betrekkin gen, oprechten dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelliugbij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Vechel, 20 Augustus 1889.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3