Notaris BINK, BES IIUIZINGE, Notaris RANT, BEKWAAM KNECHT S^** WEDSTRIJD PRE MIËN ER WORDT (IlitRUIill ZUID-HOLLAND, Advertentién. Bericht van Inzet. Wordt gevraagd TOISTGEEIsr, De verkoop van beetwor- :elen op suikergehalte, Levensverzekering-Maatschappij Tweede Kamer. Burgerlijke stand. Handelsberichten. verkoopen, goed kunnende vleezen. voor pakhuis en loopwerk, op Maandagen 9 September, bij inzet, en 23 September 1889, bij toeslag, telkens des avonds om 7 ure, bij Dewed. J. van dek. Meijs, te Bezooien, ONDER BEZOOIEN: met 3 woningen EERLOOIERIJ Toeslag Dinsdag 3 Sept. 1889 op eene zoollederlooierij een OM 1Het beste paard van 4 tot 6 jaar 2. De beste nagenoeg rijpe kalf- dragende koe, 3. De beste dito vaars, 4. Voor het beste vette rund, 5. Voor het beste r/gjarig veulen, Aangifte voor of uiterlijk op den 14en September e.k. aan den se cretaris der Afdeeling. Keuring 20 SEPTEMBER e.k. te Waalwijk op de markt, voorm. 9 ure. een flinke niet beneden de 16 jaar. Aanvankelijk weekgeld f 3,50, met jaarlijksche verhooging. Bij P. A. VERMEULEN, Uitgever te Steenbergen, is verschenen: door üu) g8 Wa UIIMM. Prijs 35 Cents. gevestigd te V1ANEN. Bijkantoor: AMSTERDAM, Heerengracht 2. Majoor Froger en eenige andere officieren liepen om dienstzaken over de spoorwegbrug, waartoe vanwege de Staatsspoorweg-maat schappij vergunning verleend was. De majoor, die vooraan was, merkte in de duisternis niet op, dat er wegens herstellingen een dekvak opengebroken was, en verdween onder de brug. Hij kwam op eene uiterwaarde terecht en werd daar half bewusteloos gevonden. De hem vergezellende officieren hebben toen al het mogelijke gedaan om spoedig hulp te verleenen. Er zijn in- en uitwendige kneu zingen geconstateerd, maar bepaald levens gevaarlijk is de toestand van den algemeen geachten officier niet. De politie te Delft ontving Woensdag voormiddag van den eigenaar van eene schiet tent, staande op de paardenmarkt aldaar, aangifte van diefstal van verscheidene gouden en zilveren voorwerpen, benevens eene me nigte vrouwenkleedingstukken, gepleegd door eene zijner dienstboden. De eigenaar spoedde zich naar Rotterdam, waar de vermoedelijke dievegge op zijne aanwijzing door de politie aangehouden en naar Deltt overgebracht werd, nog in het bezit zijnde van een groot gedeelte van het gestolene. Na gehoord te zijn, is zij naar het huis van bewaring te 's-Hage overgebracht. De boekhouder der firma W., wiens meelfabriek te Leeuwarden verleden week is afgebrand, en die met een zijner patroons gearresteerd werd, is in vrijheid gesteld. Bezooien. De matinée, verleden Maandag door de zangvereeniging „Ons Genoegen" gegeven bij den heer A. van der Zaken, mag in alle opzichten uitstekend geslaagd heeten. De zaal was goed bezet en aan de ver wachting van het talrijk publiek werd volkómen beantwoord, daar alle nummers, zoowel kooren als komieke voordrachten, door dit nog jeug dig gezelschap zeer goed werden uitgevoerd. Het bal was zeer geanimeerd, zoodat het evenals de uitvoering aan aller wenschen vol daan heeft, terwijl 't een zoowel als 't ander zich door een voorbeeldige orde gekenmerkt heeft. De Matinées, door de rederijkerskamer „Oefening kweekt Kennis," met medewerking van de liedertafel bij mej. de wed. Dekkers en de zangvereeniging St. Cecilia bij den heer W. Brokken gegeven, hebben ten volle aan de verwachting beantwoord en den tal rijken bezoekers eenige zeer aangename uren verschaft. De Soirée door den royal Illusionist Cham- bly gegeven op de sociëteit Maatschappelijken bond, heeft mede uitstekend voldaan en zelfs veel meer gegeven dan men zich voorstelde. Het talrijk publiek toonde zich dan ook uiterst tevreden over hetgeen het te zien kreeg. Capelle, 29 Augustus. Bij de verkiezing voor een lid van den raad dezer gemeente in plaats van den heer W. Hagoort, die zijn ontslag had aangevraagd, zijn 147 stemmen ingeleverd, waarvan de heeren: G. Vermeulen Wz. (burgemeester) 51, G. Verheyden Gzn. 46, M. J. Rijken Azn. 36 en D. van Campen 11 stemmen bekwamen, zoodat eene herstemming - moet plaats hebben tusschen de twee eerst - genoemden. (Ziiting van Woensdag.) Onderwijswet Het algemeen debat wordt voortgezet De heer Heldt was ook conciliant gestemd doch stelde zijn voorwaarden. Hij was bereid tpt 't brengen van een offer ten nadeele van het openbaar onderwijs gedreven door mede lijden met de kinderen, die van den tegenwoor- digen toestand de slachtoffers zijn. Maar de waar borgen zijn hem in deze wet te gering. Vooral gold zijn bezwaar de bepaling, vast stellende het aanial kinderen per onderwijzer, hetgeen ten nadeele zal zijn van het onderwijs van de kinderen des volks. Veertig kinderen per klasse moet het maximum zijn. Dat zou meer geld kosten, maar waar 't het onderwijs geldt ziet spr. op geen millioen. De heer Heldt verklaarde zich tegen de ver plichte schoolgeldhefiing en zou om die reden tegen de wet stemmen. Spreker verdedigde leerplicht als een nationaal belang en trachtte het daarte gen aangevoerde te weerleggen, Een herziening zonder leerplicht is voor liem onaannemelijk. De heer Zijlker, bestrijdende het doel om op de lagere school godsdienstige dogmatiek in te voerenverklaarde zich tegen het subsidiestelsel en voor leerplicht en zou tegen de wet steramen, ook omdat hij daarvan verwacht daling van het peil van 't onderwijs. Overigens gol den ook zijne bezwaren tegen de wetde ver plichte schoolgeldheffing, de rechtsgelijkheid, de financieele regeling, enz. De heer Gildemeeeter stond op het standpunt des heeren Mees. Hij verwachtte overeenstem ming, mits aan billijke eischen werd tegemoet gekomen. De minister van binnenlandsche zaken verde digde het ontwerp, dat alleen in het algemeen belang is voorgesteld, een middel tot pacificatie en beëindiging van den nadeeligen schoolstrijd. Vele zaken zijn niet herzien, omdat zij geen aanleiding gaven tot strijd op dit oogenblik. Leerplicht past niet in het kader dezer wet. Als beginsel alleen het op te nemen zonder uitvoe ring te verzekeren, baut niet. En de uitvoering er van hangt samen met tal van andere regelingen. Ook zou men buiten de wet het schoolverzuim zeer kunnen beperken door meer aanraking der onderwijzers met de gezinnen. De minister betoogde, dat het subsidiestelsel uiterst geschikt is om den schoolstrijd te doen kalmeeren. Het is een bijdrage voor de taak die het bijzonder onderwijs op zich neemt en die, daar de neutrale school onvoldoende is, voor velen noodzakelijk is. Door dit ontwerp is het bereikbare nagestreefd. Het beginsel van schoolgeldheffing kan niet ge mist worden, wel misschien de zaak anders ge regeld. Ook deed de minister in den loop zijner rede uitkomen dat wijziging van verschillende pun ten betreffende de inrichting van het open baai- onderwijs in de toekomst niet bepaald is uitge sloten. Zitting van Donderdag. Het algemeen debat wordt voortgezet. De hr. Tak van Poortvliet, toegevende dat de ge breken van het openbaar onderwijs moesten worden weggeruimd, stelde zich tegenover het voorstel op opportunistisch standpunt. Zou dit ontwerp aen strijd beëindigen De regeering durfde dat niet pertinent zeggen misschien wel op politiek terrein. Voor de beantwoording van die vraag vroeg spreker wat geeft deze rege ling niet En dan is 'tantwoord geen betere financieele rege ling, geen opheffing van ongelijkmatigen druk, geen verbetering van het onderwijs, geen leer plicht en dan antwoordt spreker, neen De regeering hadzonder de gevolgen te be denken concurrentie opengesteld tusschen het bijzonder en 'topenbaar onderwijs, deze geheel vrij, gene gebonden door de grondwet. Dit ont werp bracht den strijd over daar waar slechts behoefte is aan openb. onderwijs, in de gemeen ten het maakt van dien strijd een onderdeel van het gemeenteleven. Hield daarmede de po litiek geen verband De strijd tusschen staat en kerk zal door deze wet in hevigheid toenemen. Deie wet opende een concurrentie met staatsgeld tegen déh staat. Waar zag men dit ooit? De minister overwege alle bezwaren en neme voorloopig dit voorstel terug. (Hilariteit,) De heer Schaepman verweet den heer Rutgers zijn aanval op de rechterzijde en zag daarin niet veel concilianten zin. Verder wederlegde hij de bewering van den heer Mees dat de katholieken staats- en kerkrecht verwarren. Vervolgens zette de heer Schaepman met een historische be schouwing uiteen hoe de vrije, bijzondere school al meer en meer op den voorgrond moest tre den tot beëindiging van den schoolstrijd. Zoo moest men komen tot deze wet, die een einde zal maken aan den politieken strijd over de school. Men mocht niet volhouden dat de open bare school geen richting had, dat was onjuist en de strijd daartegen gewettigd. Spreker verklaarde zich ten slotte tot conciliatie in den vorm bereid. De heer Hartogh meende dat de wet de voorge spiegelde ontheffing van financieelen druk der gemeenten niet bracht en het peil van 't onder wijs werd verlaagd. Een in t uitzicht stellen van een ruimere toepassing van art. 49 is onge lukkig. Spreker vraagt aan den min, van finan cien is door deze wet versterking der middelen noodig En zoo ja waarom stelt gij die dan niet voor? Spreker was bereid tot samenwer king hij berustte in 't subsidiestelsel, maar vroeg leerplicht en opheffing van de bezwaren aan de schoolgeldheffing verbonden. Bij de replieken bestreed de heer Van Houten op nieuw sterk de staatssubsidie, een inmenging van den staat in strijd met de vrijheid, door de clericalen gewenscht en door spreker altoos voor gestaan. Die staatsvoogdij wordt ook nu nog aoor clericalen bestreden en staatssubsidie voor bijzondere ongodsdienstige scholen is in strijd met pauselijke encyklieken. Hij houdt vol, dut zoolang de rechterzijde open baar onderwijs handhaaft, öt haar handeling ver keerd is, óf haar bedoelingen verdacht zijn. Betere financieele regeling met de gemeenten is voor hem hoofdzaak. Hij vraagt of de rechterzijde behoef tige gemeenten niet meer wil geven, tenzii de bijzondere scholen meer subsidie krijgen. De heer Lohman hield vol, dat de rechterzijde zeer eenstemmig was. De schoolstrijd en de strijd voor de vrije school zullen niet eindigen, m .ar bij eerlijke uitvoering van dit ontwerp naar den geest er van zal rechtskrenking ophouden en rechtsgelijkheid gehuldigd worden. In het vervolg zijner rede bestreed de heer Lohman het stelsel van den heer Tak en ontkende dat het ontwerp het openbaar gezag zou onder mijnen. De strijd zal voortduren, maar met vrije keuze, tusschen de openbare en de bijzondere school' Subsidie verdedigde hij als middel van gelijk stelling, als het eenig mogelijke, als men de open bare school wil laten voortbestaan. Wordt dit ontwerp verworpendan zal de schoolstrijd de gcheele politiek blijven beheer- schen. De heer Mutsaers ontkende, dat de katholieken in het Zuiden geen behoefte aan bijzonder on derwijs zouden hebben en verzekerde, dat de schuld eener eventueele verwerping niet op de rechterzijde kan geladen worden, als zij onrede lijke eischen weigert in te willigen. De heer De Beaufort waarschuwde tegen aan neming van een compromis, zonder medewerking der linkerzijde. De' minister repliceerde en hield vast aan zijn verklaringen. Geen wijziging in het karakter van het openbaar onderwijs is te wachten. Het algemeen debat is afgeloopen. (Zitting van Vrijdag.) De tweede kamer is heden begonnen aan de artikelen der schoolwet. Op art. 2 (leervakken) is voorgesteld een amend.- BorgesiusFabiusVermeulen, om de beginselen der vormleer te doen vervallen, maar op te ne men als verplicht leervak: Eerste oefeningen in het handteekenen Het amendement is aangenomen met 81 tegen 9 stemmen. Artikel 2aldus aangevuld met vrije- en orde-oefeningen in gymnastiek, welke door den heer W. van Dedem en den minister nader waren verdedigd en met eerste oefeningen in het hand teekenen aangenomen. Bij art. 8 heeft de minister overgenomen het amendement-de Beaufort, om de kennisgeving aan het schooltoezicht van de toelating van kweeke- lingen in de school, drie dagen vooraf te doen geschieden door de hoofden der school. Naar aanleiding van een amendt.-Bool, kondigde de minister in de volgende zitting een nieuw artikel aan, regelende de vrijwillige toelating van onderwijzers in de school om hulp te verleenen. WAALWIJK. (Niet ofliciöel.) Van 1831 Aug. GEBOREN: Johannes Petrus, zoon van Johannes Alessie en Petronella van der SandenMa ria Bernarda, d. van Bernardus Wilhelmus Kaak en Maria Elisabeth van Scliijndel Johanna Maiia Catharina d. van Hendrikus Appels en Maria van de Wiel; Petronella Leonora, d. van Jan Baptist Ten Haaff en Adriana SteenbergenGerardu9 Johannes z. van Johannes Buitenkamp en Jacoba Pen- nings. ONDERTROUWD: Alphons Eduard Antonie Jozeph Scheepers, 25 jaren, en Maria Ca tharina Elisabeth van Baal26 jaren. Hendrik van Rijswijk, 30 jaren, van Baard wijk en Maria Élisabetha Mulders, 32 jaren. GETROÜWD: Cornelis Adrianus de Greeff, 37 jaren, en Anna Catharina Adelheid Maria Rath, 27 jaren, te Vechel. OVERLEDEN: Martinus Johannes Buitenkamp, 6 weken. Johannes Hendrikus Kuis, 4 maanden. Petrus van der Zanden 12 j. Johannes Nicolaas j. Elisabeth Ma ria van Vuurer. 8j. Antonetta vanVuu- ren 6 m. Petrus Antonius Schalkwijk 11 maanden. SPRANG. GEBOREN: Cornelis Jan, zoon van Leendert van der Hoeven en Maria Hendrina van Pelt. Huiberdina Maria, dochter van Maurits Holster en Huiberdina van Os. Hendrik z. van Hendrik Bolder en Johanna Cornelia Glavimans. Denis, z. van Wouter Cor nelis Geenen en Adriana Wouterina Tim mermans. CAPELLE. Van af 17—23 Aug. GEBOREN: Anna Pieternella, dochter van Jaco bus Faro en Jaantje de Haan. Hendrika Antonia, d. van Gerrit Dirk de Bie en Din- gena Maria van Campen. OVERLEDEN Maria Pieternella Ruijtenberg oud 24 jaren. Cornelia Pieternella Wijn belt, oud 20 jaren, eclitgenoote van Bastiaan van der Waals. Martina Lesage, oud 20 jaren. Willem Jacobus Treffers, oud 1 jaar. Adrianus de Rooij, oud 19 jaren. Cornelia Jacoba Verduijn, oud 4 jaren. WAALWIJK, 30 Augs. Ter beestenmarkt was de aanvoer heden op nieuw belangrijk Kalfkoeien f 122,50 a 280, Kalfvaarzen f110,a f190. De handel was zeer vlug. Varkens f 7,25 a f 12.50 tot 21.75. Weilammeren f 0.a 0. Ter botermarkt aangevoerd 588 KG., verkocht van f1,00 ii 1.15 per KG. Eieren f3.50 a 4,50 per 100 stuks. Voortdurend blijft er vraag bestaan voor goed zwaar leder, de prijzen gaan iets beter worden, terwijl voor licht zooileder in de prima soorten almede betere prijzen bedon gen worden. Alleen inférieure soorten zijn verlaten en moeielijk te plaatsen aan geschikte prijzen. Schors met eenigen handel van f 2,25 tot f 4,25 per 65 kg. vrij hier in de haven. AMSTERDAM, 30 Aug. Bericht, van de makelaars BROUWER ANCHER en DORDREGTER. Huiden. In de afgeloopen week zijn af gedaan 369 Oost-Indische buffelhuiden en 373 dito dito. Verder in afwachting der inschrijving op 3 September e.k. Inlandsche artikelen stil. ROTTERDAM, 27 Aug. Bericht M. C. W. BREUKELMAN. Op Donderdag 5 September a.s. verkoop bij inschrijving alhier van: Ca. 12000 Oost-Indische runder 27000 buffel ,z 2500 Afrikaausche huiden diverse gewichten. te Waalwijk, zal ten verzoeke van Mej. W. en C. VAN DONGEN, te Bezooien, en WEILAND, sectie D. no 737 738 739, 4-37 en 177 3 KOOPEN en MASSA. groot 23 aren 30 cent. in GETROUWD Z. J. REIJERS, Predikant, en W. E. LAGERWEY. Westbroek, 31 Aug. '89. De Heer en Mevrouw Reijers-Lagerwey bedanken, ook namens wederzijdsche betrek kingen, voor de vele bewijzen van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. te Waalwijk, BERICHT dat het Bouw land en de Duinen op Giersbergen behoorende aan Hendr. van Helvoirt te. Loon- opzand en Mart. Meliste Helvoirt, zijn ingezet als volgt KOOP I op f285. II f120. III f300. 's avonds 7 uurter herberge van J. H. JANSEN, te Druuen. Dagelijks kan ten kantore van genoemden notaris gehoogd worden. Adres ouder motto vleezen aan 't bureau van dit blad. Door de 14e afdeeling der Maatschappij van Landbouw zullen worden toegekend voor.* le prijs f 20. 2e prijs f 10. le prijs f 15. 2e prijs 10. Mits allen binnen de 14e afdeeling te huis behoorende. le prijs f 10. 2e prijs f 5. le prijs f 10. 2e prijs f 5. le prijs f 15. 2e prijs f 5. De onder nos. 3, 4 en 5 bedoelden moe ten binnen de provincie te huis behooren. Het bestuur der 14e afd. der N.-Br. Maatschappij van Landbouw, J. VAN DIJK, voorzitter. VAN HEIJST, secretaris. Te bevragen bij den uitgever dezer cou rant, onder motto loopjongen. een leiddraad voor fabrikanten en landbou wers om te contracteeren Na ontvangst van 37 cents in postzegels wordt dit boekje franco toegezonden. Commissarissen I. G. AIKEMAte Amsterdam L. A. Baron VAN ITTERSUM, te Vianen\ W. HARMENS Cz., te Harlmgen. Directeur Mr. H. W. WAARDENBURG. De Maatschappij sluit overeenkomsten voor elk soort verzekering op het raenschelijk leven.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3