Spanje. Engeland. Duitsehland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. vloer opgebroken worden teneinde ze te kunnen transporteeren langs de rails, die ook gediend hebben om de goederen in het tentoonstel lingsterrein te brengen. De uitreiking der bekroningen, op de tentoonstelling verworven zal plaats hebben van 1 tot 3 October. De benoemingen in het Legioen van Eer zullen eerst eenige dagen later bekend worden. In den ministerraad is besloten een bui tengewone voorstelling in het Trocadeo te geven ten voordeele van de slachtofiers der ramp te Antwerpen. De bijzonderheden over uur en dag voor de voorstelling zullen later medegedeeld worden. De regeering heeft aan den nuntius ver klaard dat zij niet duldrn zal, dat de priesters en monniken voortgaan met prediken tegen de liberalen en dus tweedracht stoken in het rijkvooral in de oude Baskische provinciën. De regeering weigerde der ko ningin-regentes het verzoek over te leggen waarin verzachting van straf werd gevraagd voor de priestersdie wegens hunne pre dikatiën tegen de regeering gestraft waren. Naar de „Standard" uit Konstantinopel verneemtheeft de Britsche gezant aldaar Sir A. White, een lang onderhoud gehad met den sultan over den toestand in Armenie. Hij wees op de ernstige gevolgen die er uit een nog langer voorbijzien van de recht matige grieven der Armeniërs zouden kunnen voortvloeien. Twee nieuwe politieke processen zijn in Ierland aanhangig. Dokter Counsel is in hechtenis genomen wegens het houden van een redevoering over de uitzetting der pach ters, die hun huur niet kunnen betalen Ook is een bevel tot arrestatie uitgevaardigd te gen den Parnellistischen afgevaardigdeWilliam Redmond. Kardinaal Manning heeft in eene bij eenkomst met de directeuren der dokken voorgesteld de verhooging van het loon tot 6 pence per uur te doen ingaan den 4 No vember, met welk voorstel het comité voor werkstaking had ingestemd. Hierop hebben de directeuren der dokken doen bekend ma ken, dat zij deze voorwaarden aannemen, mits alle ambtenaren en werklieden aan de dokken en rivierkaden Maandag het werk hervatten. Daar alleen nog de sjouwers niet bevredigd zijn, verwacht men met vertrou wen dat Maandag d; werkstaking geëindigd zal zijn. Het onderzoek op het gevonden lijk te Whitechapeldoet den twijfel rijzen of hier wel Jack the Ripper de misdaad volbracht heeftmen vermoedtdat een navolger den moord gepleegd heeft. De grootvorst-troonopvolger van Rusland is met het yacht „Zarenna" te 374 ure te Kiehl aangekomen. Alle schepen in de haven salueerden. Op de Barbarossa-brug werd de grootvorst ontvangen door het corps officieren met den luitenant-generaal Goltz en den overste Guillaumedie ten zijnen geleide zijn aangewezen. Bij de brug stond eene eerewacht geschaard. De kade was bezet door eene talrijke menigte. De groot vorst begaf zich terstond naar het kasteel alwaar hij door prinses Irene werd opge wacht. De stad was feestelijk versierd. De keizer en de keizerin zijn Donder dag avond ten 8 ure in een open rijtuig langs den prachtig versierden weg te Hano ver, onder onder de daverende toejuichingen eener dichte menigte naar het residentieplein gekomen. De stadsdirector, aan het hoofd van den gemeenteraad, heette hen welkom, onder betuiging dat dit niet louter eene hulde uit beleefdheid was, maar voortkwam uit getrouwe harten, die bereid zijn om in goede en kwade dagen het keizerlijk echtpaar ter ter zijde te staan. Ten 9s/4 ure is de grootvorst-troonopvol ger van Rusland aangekomen en aan het station door den keizer onder herhaalde omhelzingen en kus ontvangen. Vervolgens is hij met den keizer in een open rijtuig naar het paleis gereden, alwaar hij door de keizerin en prinses Albrecht hartelijk werd begroet. Vorst Karei van Monaco is Donderdag morgen op het kasteel Marchais overleden. De belastingen hebben in Augustus 1889 vier en een half millioen meer opgebracht dan in dezelfde maand van 1888, zoodat de opbrengst van de maanden Juli en Augustus te zamen 13*/^ millioen meer is dan in die beide maanden van het vorige jaar. De czaar heeft met den koning van Dene marken langdurige conferentien. Hij tracht de voorgenomen verloving van prins Christi- aan met de jongste zuster van den Duitschen keizer, prinses Margaretha, te verijdelen, bevreesd, dat met de de Duitsche prinses de invloed van Duitsehland zal toenemen en dat bij een oorlog de Deensche havens voor de Russische vloot gesloten zouden worden. De Russische gezant zond uit Constantinopel bericht, dat de Duitsche keizer den sultan had laten polsen over een bezoek. Langs de Noord - Atlantische kust heeft Woensdag een hevige storm gewoed. Bij den ingang der Delawarebaai zijn 20 schepen vergaan. Rondom de haven van New York heeft de storm veel schade aangericht. Op Coney-Island liepen de groote hotels ernstig gevaar; de marine-spoorweg is vernield; de esplanades in het front der hotels zijn er aanmerkelijk beschadigd. Op de telegraaflijnen langs de spoorwegen van New-York hadden storingen plaats. De communicatie met At- lantic-City en andere punten verder noord waarts aan de kust van New-Yersey was gestremd en kon alleen plaats hebben per boot tusschen Atlantic-City en Homer-Point hetgeen echter nog een waagstuk was. Vol gens later bericht was er te Atlantic-City ook een hevige brand uitgebroken. Een telegram van New-Yok 12 September luidt Uit de heden onvangen berichten omtrent een orkaan langs de Noord-Atlantische kust blijkt, dat de orkaan den geheelen afgeloopen nacht heeft voortgewoecL Atlantic-City is nog bijna geheel overstroomd. De schade is zeer groot. Langs de kusten van New-Yersey en Coney Island hebben verscheidene schipbreu ken plaats gehad. Er zijn 37 personen om gekomen. Een monsterachtige samenzwering tegen generaal Tages, president der republiek Uru guay, is ontdekt. Een aantal arrestatis z:jn gedaan, waaronder die van hooggeplaatste personen. Twee personen hebben bekend 600 nytro glycerine- en 80 dynamiet bommen te hebben gemaakt, die op het paleis van den president en andere gebouwen zouden ge worpen worden. Men gelooft dat de samen zwering het werk is van de Argentijnsche republiek. Gen.iraal Tages leidt zelf het onderzoek in deze zaak. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 15 Sept., des roidd. 12 ure, door de liedertafel ^Oefening en Vermaak'' van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." 1. Abendlied. Abt. 2. Krijgslied. Hol. 3. 4. SSngers Morgenfarht. Abt. BAARDWIJK. Op Maandag 16 Sept., Matinée door de liedertaf'el „Tot Bloei der Toonkunst," ten huize van den heer Mulders. Zie verder Programma's. WAALWIJK, 14 Sept. 1889. Het bestuur der „Hollandsche club," te Antwerpen, heeft eene warme oproeping' ge richt tot zijne „landgenooten," om van hun nen weldadigen zin blijk te geven ter gele genheid van de vreeselijk ramp, die honder den gezinnen fe Antwerpen heeft getroffen. „Dat groot en klein, arm of rijk," zegt het bestuur, „een ieder naar zijn krachten bijdrage om hulp te bieden, waar die zoo dringend noodig is „Het bestuur der „Hollandsche club"" te Antwerpen, dat tijdens de overstroomingen in Holland, en vooral bij de verschrikkelijke ramp van Krakatau, van de Antwerpsche bevolking zoo'n hartelijke en krachtdadige medewerking ondervond, stelt zich ter be schikking van zijne landgenooten tot het in ontvangst nemen van gelden, waarvan in de dagbladen geregeld melding zal gemaakt worden." Het verzoekt den Nederlanders hunne gif ten, waardoor „een blijvend gedenkteeken van broederschap in het Vlaamsche land" gesticht moge worden, in te zenden aan den voorzitter, den heer S. Rijuders, Bisdom wo nende Stadswaag 4, te Antwerpen. Ook wij verklaren ons gaarne bereid gif ten, die men voor dat doel zou willen af zonderen, in ontvangst te nemen en aan bo venstaand adres over te maken. Donderdag namiddag viel in de tweede kamer een der belangrijkste beslissingen in zake de onderwijswet, bij de behandeling van art. 46 schoolgeldheffing. Na verwerping, met 51 tegen 42 stemmen, van het amendement van den heer De Beau fort c.s., werd het regeeringsartikel, dat het tegenwoordig art. 46 met betrekking tot de schoolgeldheffiing moet vervangen, aangeno men met 72 tegen 21 stemmen. Niet het regeeringsartikel in den oorspronkelijken vorm echtermaar het in den loop der beraad slagingen van Donderdag door de regeering gewijzigde artikel was het, dat aan de stem ming werd onderworpen. Minister Mackay hield namelijk vol de noodzakelijkheid van het artikel ter tegemoet koming aan geopperde bezwaren en stelde een bijvoeging voor om het minimum van het schoolgeld te bepalen op 20 cents per maand en voorts onder voldoende waarbor gen om vrijstelling van verplichte school geldheffing mogelijk te maken. P(- In verband ook met de voltooiing van den staatsspoorweg van Zwaluwe naar 's Bosch is eene uitbreiding van het station te 's Bosch ontworpenwaardoor het bestaande station tevens wordt vervangen door een nieuw. Deze uitbreiding maakt noodig de gedeel telijke verlegging van de aansluitende staats spoorweggedeelten Utrecht 's Bosch en BoschBoxtel en van den Nederlandschen Zuid - Oosterspoorweg. Bovendien zal de provinciale weg van Raamsdonk naar 's Bosch, ter herstelling van afgebroken gemeenschapmoeten worden omgelegd van Groot-Deuteren tot den over weg aansluitende aan den stationsweg. Aan het ontworpen station zullen aansluiten aan het zuidelijk uiteinde de staatsspoorwegen Zwaluwe—'s Bosch en Boxtel's Bosch en de Nederlandsche Zuid-Oosterspoorweg Tilburg 's Bosch en aan het noordelijk uiteinde de staatsspoorweg naar Utrecht en de Neder landsche Zuid-Oosterspoorweg naar Nijmegen. De wegen zullen daartoe, met uitzondering van den eerstgenoemde, voor zooveel noodig worden verlegd, evenals de bestaande Die- zebrug die vervangen wordt door eene meer westelijk te plaatsen brug ingericht voor dubbel spoor met beweegbaar gedeelte over twee doorvaartsopeningen elk wijd 14 M., terwijl de onderkant van de beide tot door vaart in te richten openingen niet lager komt dan 8,35 cM. boven Amsterdanrrch peil. De „Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen" en de „Nederl. Zuid-Ooster- spoorwegmaatschappij" zijn over dit plan van uitbreiding gehoord en hebben zich daar mede vereenigd. Een onteigeningsontwerp is thans aan de tweede kamer ingediend. De vergadering van de staten-generaal wordt heden namid lag 3 ure, in naam des konings, door den minister van binnenland- sche zaken gesloten. De WelEerw. heer J. M. van Roessel is benoemd tot kapelaan te Driel. Gisterennamiddag sloeg van een panel nabij de markt alhier een dikke rookwolk uit het dak. Op het vermoeden van brand traden eenige personen binnen, wien het gelukte den brand in zijn geboorte te stuitenwat vooral te danken is aan onzen gemeente-veldwachter en den voerman A. Coppens. Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht en de politie doet streng onderzoek. De familietwisten schijnen tegenwoordig aan de orde van den dag. Nadat onlangs een vader alhier zijne kinderen verwond heeft, en pas kort geleden te Veen een broeder moord gepleegd is heeft verleden Zondag te Kaatsheuvel tusschen broeders een twist plaats gehad, die zoo hoog liep, dat de een den ander een messteek in den rug toebracht. Dienzelfden dag had daar een kloppartij plaats waarbij de beleedigde in een sloot viel; in plaats van hem hulp te verleenen hield men zijn hoofd onder water. De justitie zal hebben uit te maken of hier aan poging tot doodslag moet gedacht worden. Door de politie alhier is procesverbaal opgemaakt tegen drie personen, die de vrij heid genomen hadden zich in den tuin van een onbewoond huis noten toe te eigenen. Eergisteren namiddag is een metselaar, die op den steiger aan de teekenschool al hier aan 't werken was, door het omslaan van de ladder, waarop hij stond, naar bene den gevallen en met het hoofd omlaag op een zandhoop neergekomen. Hoewel hij uiterlijk geen ernstige kwet suren bekwam, klaagt hij erg over pijn in den schouder en heeft zijn werkzaamheden nog niet kunnen hervatten. De toestand der vrouw te Baardwijk die, zooals wij in ons vorig nummer berichtten, een perzikpit had ingeslikt, is nog zeer zorg wekkend. In weerwil van alle ingestelde pogingen heeft men den steen nog niet kun nen verwijderen. De vrouw bevindt zich thans te Utrechtwaar zij heden eene ope ratie zal ondergaan. De firma F. B. van Ditmar, te Utrecht, is voornemens uit te geven een geïllustreerd gedenkblad ten voordeele van de noodlij denden door de vreeselijke ramp te Antwer pen. Dit gedenkblad, getiteld Holland Antwerpen, zal bijdragen bevatten van Ne derlandsche en Belgische letterkundigen, schil ders, toonkunstenaars, enz. Dinsdag avond is een machinist van de Westlandsche stoomtram onder de ge meente Naaldwijk, beklemd geraakt tusschen de machine en een personenwagen. De on gelukkige naar het ziekenhuis te 's Hage overgebrachtis dermate gekneusddat de doctoren geen hoop geven op behoud van zijn leven. Men meldt uit Oorschot Het elfjarig zoontje van den heer S. alhier, wilde spelende een losse patroon openen, welke onafgeschoten op het manoeuvreveld was gevonden zij ging onverwacht af, met het ongelukkige gevolg, dat de linkerhand zwaar werd verwond en een vinger geheel, en een ander gedeeltelijk afgezet moesten worden. Men leest in het D. D. Spoed aan het departement van oorlog De reiswijzer voor een milicien verlofgan ger te Deventer, ingeval hij met spoed bij zijn korps in Groningen onder de wapenen moet komen, luidt als volgtDeventer, Zutfen, Amersfoort, Hilversum, Amsterdam, Zaandam, Enkhuizen, Stavoren, Leeuwarden, Groningen. Vrage welk traject zou genoemde verlof ganger moeten afleggen, ingeval hij „geen" spoed behoeft te maken. Door de politie te Maastricht is aan gehouden en naar de gevangenis overgebracht W. J. F., oud 19 jaren, kantoorbediende, bij de firma Maasmolen, verdacht van diefstal door middel van valsche sleutels. Tilburg krijgt alweder een nieuw kloos ter. Ditmaal zijn het de dochters der heilige Clara, die zich daar zullen komen vestigen. Een huis in de Heuvelstraat is tot voorloopig verblijf dezer religieusen ingericht. Tijdens afwezigheid van den bewoner is in de heide, onder Woenselbij zekeren Wouters inbraak gepleegd. Behalve 160 aan geld werden nog verschillende kleeding- stukken ontvreemd. De dief of dieven heb ben waarschijnlijkom den diefstal te be dekken, getracht brand te stichten, waardoor twee bedden zijn verbrand. Door den rook kwam men tot de ontdekking van hetgeen er had plaats gehad en kon men huis en inboedel voor ondergang bewaren. De politie doet ijverig onderzoek. Men meldt uit Beek bij Nijmegen De politie alhier heeft eene goede vangst gedaan. In een opperman die onder een valschen naam op de steenfabriek van den heer Burgers werkzaam was, herkende zij een in het politieblad gesignaleerd persoon den 27en Juni bij verstek door de Bossche recht bank tot twee maanden gevangenisstraf ver oordeeld, Lambertus Albers genaamd,geboren te Herpen. Ook hier had deze man zich aan dronken schap en beleediging schuldig gemaakten was tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Hij is door de veldwachter van Beek en Ooi naar Nijmegen overgebracht. Een jongen te Esschen hadom eene gedachtenis te hebben aan de ramp te Ant werpen eenige patronen medegenomen en wilde die openen. Plotseling ontplofte de patroon en verbrijzelde den onvoorzichtige de rechterhand. /^Baardwijk13 Sept. In de gisteravond ^gehouden raadsvergadering is tot wethouder gekozen de heer Joh. van Helvoirt Lz. Te vens zijn in die vergadering gekozen tot ambtenaar van den burgerlijken stand de hh. Joh. van Helvoirt Lz. en C. van Helvoirt. De liedertafel bracht den heer J. van Helvoirt eene serenade. Kapellc, 11 Sept. Van de 185 kiezers maakten er 158 bij de gisteren gehouden herstemming voor een gemeenteraadslid van hun stemrecht gebruik. De uitslag was, dat de heer G. Vermeulen Wz., burgemeester80, en de heer G. M. Verheijden Gz. 78 stem men bekwam, zoodat eerstgenoemde ver kozen is. Gccrtruidenbcrg, 12 Sept. De heer Meijers, burgemeester en secretaris alhier heeft Maandag jl. zijn 25jarig jubileum als secre taris dezer gemeente gevierd. De gemeen teraad gaf blijk van zijne belangstelling door het aanbieden van een geschenk, en de in gezetenen door het uitsteken der vlaggen, terwijl het harmoniegezelschap den jubilaris eene serenade bracht. WAALWIJK. (Niet officieel.) Van 714 Sept. OVERLEDEN: Elizabeth Verhoofstad 8 jaren. SPRANG. GEBOREN: Pieterzoon van Willem van der Schans en Pieternella Wilhelmina van Uijt- hoven. Janna Maria Elisabeth, dochter van Francis Maat en Johanna Adriana ten Bosch. Jacobus Adrianus, x. van Jacobus Adrianus van der Schans en Johanna Nieu- wenhuizen. OVERLEDEN Johanna Jacoba Hendrika Dor- renboom, cehtgenoote van Abraham Johan nes Groothuis, oud 40 jaren. Dirkje van Raamsdonk, echtgenoote van Ilermanus Metske, oud 50 jaren. WAALWIJK 13 Sept. De handel in kalfkoeien blijft bij voortduring zeer levendig, waardoor de prijzen uiterst hoog zijn. De aanvoer ter veemarkt alhier was buitenge woon groot bij vluggen handel en hooge prijzen. Vette koeien le qual. 75 a 80 ct. per kilo; 2e qual. 65 a 70 ct. Kalfkoeien f 125 a f.290. Kalfvaarzen t '102.50 a f 195. Jonge varkens f 11.a f 14.75. Ter botermarkt aangevoerd 449 KG. van f 1,36 a fl,46 per KG. Eieren f4.— a f5.per 100 stuks. In granen voor consumptie met eenige afdoe ningen aan vorige prijzen. De markt voor goed zoolleder blijft vast gestemd. Lieht zooileder in inferieure soor ten is minder gevraagd en moeilijk aan vorige prijzen te plaatsen. Eenige ladingen goede en prima soorten schors werden afgedaan aan prijzen van f 3,75 tot 4,25 per 65 kg., naar qualiteit hier vrij in de haven te leveren.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2