Plattegrond van de plaats der ramp te Antwerpen. 111 |I 1 Eene Looierij DROGERIJ, sa as a a HALZEN. DEHAWt Beschuit,, Notaris RANT, EEN GEHEELEN INBOEDEL Notaris BINK, HUIZINGE Advertentiën. T. H. Haag-en, Gouden Medaille BANT, te Waalwijk, Verberne, te Dussen, LOOIEBIJ, TUIN A. van de LEUR, Northonbuizen, ui TE HUUR en verder toebehooren. verkrijgbaar tegen 55 cents publiek verkoopen, 1 IS AfS&AG I 2)ubliek verkoopen publiek verkoopen: @1 mimrn RIJ- EN WERKTUIGEN, WEILAND, te Bezooien, KOPER- EN BLIKSLAGER, KATTENDIJK-DOK i |j Pomp Marcelis. Herberg lu longolnnd. SCHELDE. per POND bij Woensdag 25 September 1889, ter herberge van Johannes de Kort, bii AFSLAG op Woensdag 9 October 1889, op jVlaandag 23 September 1889 op Maandag' 7 October 1889, te WAALWIJK, zal op Maandag 23 September 1889, finaal verkoopen voor mej. M. en G. van DONGEN. EEN en Stationsstraat Waalwijk o cJ Rieth Go's petrol.-mag. Petroleum- pakhuizen. Corvilain's patronenmagazijn. Huizen Hui/ DROGE DOKKEN. Hout- loodsen en houtstapels. Bassin sas. mi ri ai 'd L «1 cr Brazilië C •T3 straat, c *0 O) V- ÜJ O In al de wijken der stad wordt door de politie ijverig jacht gemaakt op het in beslag nemen dei- kardoezen, voortkomende uit de fabriek Corvilain. Bij zekeren voddenkoopman heeft men van 250 tot 300 kilo's in beslag genomen. De bezitters er van zullen vervolgd worden voor diefstal of heeling. Buitengewoon veel diefstallen zijn er gepleegd in de drukte, die heerscht om de plaats der ramp. Een dier gauwdieven is der politie in handen gevallen, en het ware te wenschen dat allen dit lot deelden. Van die beroofden hebben wij de omstandig heden van een buitengewoon geval vernomen. De vrouw van een notaris uit de provincie, Mevr. C., werd beroofd van beide armbandenen boven dien is haar het geld niel alleen met de porie- monnaie, maar met den geheelen zak uit het kleed weggestolen. Hoe betreurenswaardig ook en hoe noodlottig in hare gevolgen de vreeselijke ontploffing was heeft zij toch haar keerzijde. Ten bewijze daar van willen wij het volgende mededeelen In de Korte Nieuwstraat stond een man met geopenden mond de schatten te bewonderen, die lagen uitgestald in den goudwinkel van M. D. V. Eensklaps wordt de hevige slag der ontploffing èn gehoord èn gevoeld. De man beeft op zijn voeten van schrik, en tot overmaat van ramp krijgt hij een stortregen glas voor het hoofd. liet groote raam van den goudwinkel was in hondera stukken geslagen en zoo op den man neergevallen, die het op een loopen zette alsof de duivel hem op de hielen zat. De goudsmid, die vermoedelijk dacht, dat een stoutmoedige dief zijn winkelraam had verbrij zeld, kwam in groote haast naar buiten geloopen, sprong de straat op en den vluchteling achterna. ,Houdt den dief! Houdt den dief!" riep hij zoo luid hij kon. //Hij is het! Hij is het!" klonk het dsarachter, en de gevolgen waren, dat de vluch teling met nog grootere snelheid de beenen be woog en eindelijk uit het gezicht verdween. Een zakkenroller heeft gebruik gemaakt, dat duizenden personen die zich om het gasthuis van Stuivenberg bevonden, ten nadeele van den heer Alfons Clarence, wonende Dierckxenstraat, eene portefeuille te ontfutselen die voor 11Ü00 franc diamant inhield. De kerel werd evenwel op hce- terdaad betrapt en liet de portefeuille vallen. De gauwdief werd in 1889 tot 2 maanden ge- vangenigstraf veroordeeld wegens zakkenrollen. De heer Corvilain is opnieuw op het parket door den rechlei van instructie verhoord. Ha hem was de beurt aan den ingenier der kardoe- zenfabriek, den heer Delaunay. De Opinion meldt, dat de heer Corvilain, eige naar der kardoezenlabriek, staande houdt dat de eerste ontploffing heeft plaats gehad in de petro- leumhangars van den heer Rieth, en dat het ont ploffen zijner fabriek alleen een gevolg van deze eerste ontploffing is geweest. Deze verklaring vindt over 't algemeen weinig lieloof. Meest alle bladen, welke de ramp te Antwerpen bespreken, zijn het eens dat alle officieren dei- genie en artillerie van gevoelen zijn, dat er niet alleen buskruit, maar ook veel dynamiet in de kardoezenlabriek van den heer Corvilain aanwe zig moet zijn geweest, dit bewijst de breede en diepe kuil, op de plaats waar dit noodlottig ge bouw gestaan heeft. Uit het verhoor is overigens gebleken dat toen op 7 Juli het verlof kwam de patronen te ledigen met de beperkende bepaling, dat nooit meer dan 300 kilo vrij buskruit in de fabriek aanwezig mocht zijr., de werkzaamheden reeds gedurende vier maanden geregeld geschiedden. Iemand, die de werkplaats dikwerf moest be zoeken, verklaart dat hij steeds met zekeren angst zich daarheen begaf, nadat hij eenmaal wist, dat de patronen in kisten naast de stoommachine stonden en gezien had hoe de' arbeidsters met ijzeren messen de patronen leeg maakten. Onder de patronen .moeten er gevonden zijn die niet met kruit, doch met een soort dynamiet als springstof gedeeltelijk gevuld w ren. "Van het personeel is op wonderbaarlijke wijze een jonge man van '22 jaar gered. Op het oogen- blik der ontploffing bukte hij om een nieuwe kist patronen op te nemen, werd opgenomen en 150 meter verder bewusteloos neergeworpei. De openbare weldadigheid laat zich niet onbe tuigd; duizenden worden ingezameld door de commissieleden, die in het zwart gekleed met zil veren schaal op straat collecteeren. De heftige partijstrijd der bladen maakt echter een onaangenamen indruk. Het is wel een bewijs hoe verwoed de staatkundige partben daar tegen over elkaar staan, dat zelfs een ongeval, dat allen trof, de haat en nijd niet één oogenblik tot zwij gen brengt. De vraag is gedaan welke winst deze gevaarliike ontlading der patronen opleverde; eenigen weien te melden, dat deze gekocht zijn voor de waarde van het lood; wat nu meer aan kruit en koper daarvan te behalen viel was winsten deze wordt geschat op ongeveer f300000. De president der Fransche republiek heeft reeds een gift voor de slachtoffers aan den burgemeester van Antwerpen doen toekomen. In alle Belgische steden wordt een inzameling gehouden. De minister van oorlog heef; de commandanten der legerkorpsen verzocht de verschillende mili taire muziekkorpsen uit te noodigen, liefdadig heids concerten te geven. Men vertrouwt, dat een aanzienlijke som bij eengebracht zal worden; op de lijst aan de beurs was alleen over de 50000 francs geteekend Woens dagmiddag half twee. Een hand is gevonden met zwart glacé hand schoen, vermoedelijk van een vreemdeling, die de dokken bezocht tijdens het ongeval. In de uitgebrande petroleuin-bergplaatsen vindt men hier en daar witte asch, volgens medici ver brande beenderasch, daar moet dus een mensch verbrand zijn. Vlak bij de portierswoning vond men half gesmolten sleutels en daarbij de witte asch, boven vermeld. Op die plek is dus den kelijk de portier gestorven. Een der hoogste militairen gaf het volgende rapport De heer Corvilain verzwijgt de gevaarlijkste bewerkingen, die in de werkplaats geschiedden, en wel het drogen en het ledig halen der patronen. Ik heb gezien, dat bij het fornuis, waarin het lood gesmolten werd, op den 7den van deze maand patronen neergelegd waren om te drogen. Ge schiedde dit drogen om het kruit, dat veel gele den had in de vochtige magazijnen, weder bruik baar te maken, hieraan was het nadeel verbon den dat dit veel gemakkelijker ontbrand baai- werd terwijl ook de zwavelkoek geheel droog bij de minste aanraking met een hard voorwerp ontploft. Wat deed men nu in de werkplaatsen van den heer Corvilain? In plaats dat de patroon, waaruit de kogel gehaald was, in het water werd gewor pen, zooals dit geschiedt in de militaire inrich tingen, werden Je hulzen geledigd met eene spa del. Het is nu zeer wel mogelijk, dat dit ijzeren voorwerp de percussie geraakt heelt en de ont branding veroorzaakte van het kruit, dat reeds op de werktafels lag en zoo in een oogenblik alles deed ontbranden. Ik ben zeker, dat de ramp moet worden toegeschreven aan het ontbranden van een groote hoeveelheid kruit en geloof mij niet te vergissen deze te schatten op eenige dui zenden kilogrammen. De enquete zal hierop uit komst geven. De bewering van den ingenieur Delaunay, dat dc ontbranding van het petroleummagazijn de catastrophe veroorzaakt zou hebben kan ik niet aannemen. Indien dit juist was, dan zou de rook wolk die omhoog steeg na de ontploffing aan eene zijde eene zwarte massa vertoond hebben, afkomstig van niet geheel verbrande petroleum. Wij eonstateeren met alle inwoners der stad, dat de rookmassa, die in de lucht dreef, zuiver wit was en dat ieder die eenige malen het ontploffen van buskruit en de rook daarvan aanschouwden, geen oogenblik getwijfeld hebben waaraan de ontploffing te wijter. was. De toevloed var nieuwsgierigen te Antwerpen houdt nog steeds aan, de terreinen blijven afge zet. Het zou eigenlijk een goedkoop middel we zen de dokken te ruimen door het publiek één achtermiddag toe te laten men kan verzekerd wezen, dat Jan geen patroon, geen gebrand stuk hout, geen glasscherf meer te vinden zou zijn alles zou als aandenken medegenomen worden. Omtrent het gehucht Austruweel, zoo zwaar geteisterd en waar zoovele dooden en gewonden vielen, vernemen wij, dat de plannen reeds waren gemaakt dit te onteigenen voor de uitbreiding Ier dokken. Het plaatsje, waar ieder huis een estav'.net was, werd veel bezocht door wande laars en visschers, terwijl steeds eenige schilders daar de Schelde kwamen schetsenwaarmede goede zaken te maken vielen. De stukken werden veelal verkocht aan de Engelschen, die na een bezoek aan de dokken daar langs kwamen. W oensdagavond heeft de directeur van liet hos pitaal Stuyvenberg wederom den toegang open gesteld tot herkenning der laatst ingebrachte lijken. Eene bestorming had plaats, en zesjorge meisjes zijn nog herkend, zoodat nu in het ge heel 47 lijken herkend zijn. 16 personen, waarvan de namen bekend zijn, worden vermist. Donderdagmorgen is alles begraven en werden in het hospitaal uitgebreide desinfectie maatrege len genomen. Van de gewonden is er een ge storven, die eene vrouw met vier kinderen on verzorgd achterlaat. Het blad Opinion verneemt, dat op de plaats des onheils overgebleven stukken van een grenaat gevunden zijn. De geniesoldaten hebben op bevel der rechtbank het opsporen der lijken op de plaats waar de labriek stond, gestaakt. Een speciale commissie is benoemd om het terrein te onderzoeken en een rapport te leveren omtrent het al of niet waar schijnlijke van de bewering der betrokken per sonen. Woensdag werd een meisje uit het droogdok opgehaald, de kleederen en het haar waren ver brand, ook de beenen waren niet te vinden. De burgerlijke autoriteiten woonden we derom de begrafenis bij der overige slacht offers, die mede op kosten der gemeente geschiedde. Ten tien uur waren zij met de militaire autori teiten vereenigd in de Kathedraal, waar een groote lijkdienst gehouden werd. De Capucijner Norbert hield de lijkrede. Het bestuur der brouwerij-tentoonstelling die in deze dagen te Antwerpen gehouden werd, be sloot in het nijverheidspaleis een liefdadigheids feest te geven, 's middags fancy-fair met een monstertombola en 's avonds reuzen-vuurwerk. De bruto opbrengst van den dag zal voor de onge- lukkigen wezen. Uit binnen- en buitenland stroomen de giften toe en worden liefdadigheids voorstellingen ge geven. Te Berlijn zal in het Residenztheater een voor stelling ten voordeele van de noodlijdenden ge geven worden, terwijl ook te Parijs inzamelingen worden gedaan en de Voltaire het houden eener weldadigheids-tentoonstelling aanbeveelt. Algemeen opzien baart het bericht, dat de heer Corvilain van de stad de overgebleven patronen opgeëischt zou hebben en reeds weder eene aan vrage zou hebben ingediend om elders het werk voort te zetten, Men beschouwt dit algemeen als een poging om aan zijn aangenomen houding, als zou de petro- leuratank het eerst ontbrand zijn, meer kracht bij te zetten. Uit het getuigenverhoor schijnt geconstateerd te wordendat de ontploffing van de kleinere hoeveelheden kruit op de werkbanken aanwezig in de werkplaats het eerst plaats vond en dat later de zware slag volgde. Een sleeper, die gered is, hoewel gewond, verklaart zich duidelijk den slag te herinneren, hij beschrijft dien als, Rakke.... RakkeRakkeBom. In den tijd der kleine voorafgaande ontbrandingen had hij gelegenheid van den wagen te springen en te trachten zich achter zijn paard te bergen. De kogelregen bracht hem echter ernstige verwondingen toe. Eene andere getuige verklaarde, dat op den dag zeil, dus eenige uren voor het ongeval, 1400 kilo getransporteerd was, naar een schuit daar aan den wal. Het staat dus vast, dat meer dan de ver oorloofde 300 kilo kruit zich in het depot heeft bevonden. Een schuit met 25000 kilo buskruit lag nog tijdens het ongeval in de nabijheid vast- gemeerd, ja werd eerst 24 uur later verwijderd daar niemand vermoeden had op den gevaarlijken inhouddoordien de gebruikelijke zwarte vlag maar niet geheschen was. Vrijdagnamiddag is men begonnen de droog dokken leeg te pompen. Uit het Kattendijkdok zijn vier stukken romp en een hoofd opgevischt. Het aantal personen, dat door de opgeraapte patronen gekwetst wordt, wordt Reeds talrijker. Men verzekert, dat in het begin van de aan staande zitting in de kamer een wetsontwerp zal aangeboden worden, strekkende om schadevergoe dingen te verleenen aan de slachtoffers der ramp. De schade, te Antwerpen veroorzaakt door ae ontploffing, is onberekenbaar. Meer dar. 5000 huizen zijn beschadigd. St Heden overleed, tijdig voorzienB van de laatste HH. Sacramenten der stervenden, de WelEd. Zeer Gel. Heer LAURENTIIS G0SEYV1NUS VAN HEIJST, m med. dokter en oud lid der Staten van BNoorbraba.it, in den ouderdom van bijna 72 jaren, g Namens de familie, A. J. VAN GILS, pastoor, k jggWaalwijk, 6 Sept. 1889. met Te bevragen onder motto looierij aan het bureau „De Echo van het Zuiden" te WAALWIJK. 1218 Groote HALZENdoorgaans 5 milli meter dikdoch ook dunner en dikker geschikt voor schoenfabrieken en weverijen zijn naar KEUZE Lmgelsche Stoom Drijfriemen- fy Leder fabriek bekroond met REIMS, April 1889. KEULEN, Juli 4-889. Verkrijgbaar te Waalwijk, bij C. A. Verwiel en te Bezooien bij H. Both, Jr. te Waalwijk, zal te Baardwijk, bij VEILING op ter herberge van Adrianus Mulders, telkens des avonds 7 uur, Onder BAARDWIJK KOOP 1. Een huis en erf, sectie E. no 714, groot 90 centiaren, Behoorende aan ADRIANUS VAN DEN HEUVEL, schoenmaker te Baardwijk. KOOP ,rI. Een dubbel huis, erven en tuin, sectie E. no 925, 926 en 927, groot 9 aren 27 centiaren. Behoorende aan JOHANNES VAN DEN HEUVEL, schoenmaker te Baardwijk* te WAALWIJK, zal ter herberge van HUBERTUS MUSKENS, te Kaatsheuvel, telkens des avonds 7 ure, onder Kaatsheuvel Koop I. Een huis, erf en tuin, sectie B. nos. 2515 en 2516, groot 14 aren 80 centiaren. Koop II. Huizen, erven en tuin aan de Rechtvaart, sectie A. nos. 760 en 761, groot 17 aren 20 centiaren. Beide koopen eigendom van C, NootenSmid te Kaatsheuvel Koop III. Huis, erf en tuin, sectie B. nos. 2709 en 641 gedeeltelijk, en voor het geheel groot 16 aren 50 centiaren. Koop IV. Een bouwterrein gelegen naast koop III, gedeelte der nos. 2709 en 641 van sectie B., ge heel groot 16 aren 50 centiaren. Van deze beide koopen, eigendom van J. H. Kipping te Waalwijk, zal ook eene massa geformeerd worden. NOTARISSEN en zullen ten verzoeke van de heeren A. C. VOS en J. MILLENAARte Drongelen ten huize van den heer VOS genoemd, op Donderdag 19 September 1889, des voormiddags 9 uur, om contant geld alsmede des avonds om 7 ure, bij J. v. d. MEIJS' te Bezooien, ~'V c ingezet en gehoogd op f1700. beveelt zich aan voor het slaan van van verschillende wijdte, volgens de nieuwste methoden.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3