N am nier 74. Donderdag 19 Sept. 1889. 12e Jaargang. T O NI. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Oorlog. FEUILLETON. Staatkundig overzicht. Naar het Duitsch van v. d. Horst, UOfc—BMWaMMM—M— 1 i —i— n m i ii |i |i I, De Echo van het Zuiden, Waalwyiiscli® m Ltiiplraalsclie Courant, ■IcXAxcr n ■OMMIM—«M—z Dit blad verschijnt Woensdagen Zaterdag avond. UITGEVER: Advertentiën 1-7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regTT Prrp!e?rS8HnPnr hpfttwil ril? f MR 4 TVTrnArvXT mTT-tT TATi.T gr°°te letters naar Plaat8™imte. Advertentien 3 maal ter plaatsing u filor,Pf^ J t ANTOON TXELEN opgegeven, worden 2xnaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- Bneven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden 4 land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van aan den Uitgever. Waalwijk. Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In een onzer vorige nummers hebben wij herinnerd, dat Bismarck de oude in den Dtiitschen Rijksdag de sombere profetie liet hooren, dat de oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk nu negentien jaren geleden, „kinderspel" was geweest in vergelijking met de worsteling, die in de toekomst te vree zen was. Dit verschrikkelijke woord is niet alleen herhaald, doch bevestigd door hen, die het oog houden op de volkswapeningen, welke in Europa worden voorbereid. Iedereen is overtuigd, dat de bloedige kamp gestreden zal worden met de reuzenkrachten van Rus land en Frankrijk aan de eene Oostenrijk, Duitschland en Italië te anderer zijde. Geheel Europa zal in vuur en vlam staan. De legermachten, die in een dergelijken oor log zullen opkomen, de reserven en de gar nizoenen medegerekend, zullen 12 millioen gewapenden tellen. Men vraagt zich tever geefs af, wie die milliarden moet opbrengen, vereischt voor de mobilisatie en het onder houd van dergelijke legermassa's. Volgens officieele gegevens brengt Duitsch land alleen drie millioen geoefende soldaten in het veld en in den bloedigen oorlog van 1870 streden nog geen millioen krijgers. De oorlog begon met 3(H).OuO Franschen tegen over 420,000 Duitschers. Hoe bloedig was het treffen en nu staat het twaalfvoudige aan tal, beter geoefend, gereed den kamp uit te vechten. In 1870 hadden de Duitschers het bekende naaldgeweer, dat B1^ kilo woog, bij een ka liber van 11 millimeter een zeker schot gaf tot op 500 meter en waarmede 5 rt 6 scho ten in de minuut gelost konden worden. Dit geweer, destijds als zoo moorddadig bekend, is evenals de chassepot geheel afgeschaft. De Franschen hebben nu een geweer, dat slechts 4 kilo weegt en bij een kaliber van 8 millimeter een draagkracht heelt over de 2000 meter en voorzien is van een magazijn door li- Q. Q. Oscar had uren lang een verkwikkenden slaap genoten en kwam tegen den middag aan het paleis Hartenstein, om zijne opwachting te maken. Hij stelde zich reeds voor hoe de schoone oogen der eigenares zouden glinsteren van genoegen op het hooren van zijn besluit om, zoo zij dit mocht verlangen, onmiddellijk te vertrekken. In de vestibule lagen traploopers, gordijnen, stoelen en ander huisraad in bonte mengeling door elkander; de portier en het kamermeisje dansten een wilden wals, terwijl de huisknecht als „Cavalier seul", de bewegingen van hetvioo- lijke paar mederaaakte en intusschen op lustige wijze tl ui ten de de muziek voor het leest leverde. De dienstboden stoven, op het zien van Oscar, die onverhoeds was binnengekomen, verschrikt uit elkander, en de portier beproefde het mogelijke om zijn gelaat weder in den gewonen deftigen plooi te brengen, terwijl hij aiepbuigend sprak ol' liever stamelde //Genadige heer, ik ja, dat wil zeggen wii" Oscar lachte. //Nu ja, zeg mij alleen maar of mevrouw de gravin thuis is vroeg hij op vriendelijken toon. Op deze woorden zagen hem de drie dienstbo den verwonderd aan. Maar wist mijnheer Verning dan niet, zoo was ongeveer hun gedachtengang, dat mevrouw reeds sedert eenige uren was ver trokken Het is waar, besloten zij. het besluit is wel spoedig opgekomen, maar men kon toch verwacht hebben, dat mijnheer Verning Oscar luisterde ternauwernood naar de onsa menhangende woorden der verraste dienstboden. //Vertrokken?* stamelde hij als in zich zelf. „Ja, mijnheer Verning. En hier is een briefje van mevrouw aan uw adres." Oscar stak het couvert bij zich en opende het eerst nadat hij uren lang in gepeinzen verzonken had rondgedwaald. Hij las: met 8 schoten, die in 20 seconden gelost kunnen worden. Duitschland heeft aangeno men en heeft zijn leger binnen het jaar ge wapend met een geweer van 7V3 millimeter. Oostenrijk, dat drie jaar geleden eene her wapening bevolen had, met een repetitiege weer van 1L millimeter, is nu bezig dit te vervangen door een van klein kaliber; Italië wijzigt het geweer, Rusland alleen heeft nog geen keuze gedaan tusschen de aangeboden repeteersysteemen, doch hit zal weldra moe ten volgen. Met de nieuwe wapenen zal het infanterie- gevecht reeds op meer dan 1000 meter aan vangen. Het vuurgevecht begint voordat de partijen elkaar zien en daar de soldaten veel meer patronen mede kunnen voeren, zal het moordend lood nog minder dan vroeger ge spaard worden. Men beweert dan ook, dat het aantal gewonden, in de laatste oorlogen 15°/0, stijgen zal tot 30 a 50 per honderd en dat over legers van millioenen Voor dat de infanterie met de bajonet kan aanvallen, zal zij 1000 meters en meer moe ten marcheeren onder het doodend lood van den vijand, die een regen van kogels op haar weg kan slingeren, zoo dicht als waaraan vroeger nooit gedacht werd en achter de in fanterie in linie wacht den aanvallenden dan nog het artillerievuur, dat eenige duizenden meters ver draagt. Ja, een officier der artillerie houdt staande dat een duel der kanonnen tusschen de Duit- sche en Fransche strjdmachten, een van bei den moet vernietigen. Werd het in den oorlog van 1870 reeds niet meer noodig geacht bij eene cavalerie- aanval een carré te vormen, in den toekom- stigen oorlog is eene charge der cavalerie op geordende infanterie niet meer mogelijk. De cavalerie zal den vijand tot op geen honderd meter kunnen naderen. Vangt het infante- rievuur aan op 300 meter met een gemiddelde snelheid van 20 schoten per minuut, dan kunnen de escadrons elkaar niet zoo vlug opvolgen dat één den strijd met de sabel kan openen. «.Gij zult boos zijn, mijn vriend, en mij wel licht trouweloos noemen! Kom echter naar Napels, leer daar het leven kennen van zijn vroolijke zijde en gij zult mij gelijk geven. Zoolang men zich inspant om een vurig begeerd iets machtig te worden, stelt men zich daarvan allerlei illusiën voor, doch eens in het bezit daarvan geraakt, komt de verveling al spoedig opdagen. Gij zult weldra de waarheid dezer woorden beseffen het leven is te kort om zich te vervelen of boos te maken. Kom naar Napels! Tot wederziens! Uwe Emmy. Oscar lachte als iemand, wiens verstand ver bijsterd is en doolde al verder cn verder, zonder te weten waarheen zijne schreden te richten. HOOFDSTUK IV. Weken lang bleef Toni met den dood kampen. In hare koortsdroomen verried zij maar ai te vaak hare bekendheid met het noodlottig concept- testament en bewees ten duidelijkste aan de beide mannen, die hare sponde zorgvuldig bewaakten, dat het beeld van den trouweloozeu geliefde haar ziel noch steeds bleef vervullen. „Ik mocht het niet zeggen," lluisterde zij dik wijls in den droom. «Ik kon, ik mocht niets zeggen. O, waarom moest Dahlberg ook alles verraden en daardoor in Oscar's hart de kiemen leggen van argwaan en wantrouwen. Oscar! Os car! gij hebt mij diep gegrield!" De oude Australiër, die elke beweging van het zieke meisje aandachtig gadesloeg balde de vuist. „Hij zal haar nooit wederzien," bromde hij. "Nooit! God moge hem vergeven. Weet gij waar hij is heen gegaan Rudolf?" De dokter schudde het hoofd. „Ik heb alle moeite in het werk gesteld om zijn tegenwoor dige verblijfplaats op te sporen, doch zonder eenig gevolg. Niemand weet, waar hij zich op 't oogenblik bevindt. Heden zal men een begin maken met de goederen van Schorndorf in het openbaar te verkoopen. Wat moet er van de arme oude vrouw worden Waarvan zal de on gelukkige weduwe moeten leven in het vervolg? Verning antwoordde niet, maar reeds den vol genden dag ontving zij..e schoonzuster, door De draagkracht van het belegeringsgeschut is over de tienduizend meter gestegen. Een granaat van 15 centimeter, die in 1870 sprong in 40 a 45 stukken, berst nu uiteen in 300 a 350 scherven van pm. 10 gram en pm. 800 van kleinei gewicht, die alle de kracht bezitten een plank van 21/,, centimeter te doorboren. Waar moet dat alles heen En nu wordt uit Amerika gemeld dat daar een stuk ge schut met luchtdruk is uitgevonden dat 250 kilogram dynamiet uitwerpt, voldoende om een pantserschip te vernietigen, wanneer het water niet het schipbinnen een kring van 100 Meter om het doel geraakt wordt. Waar moet dat heen Onder de gegeven omstandigheden schijnt de oorlog niet mogelijk, tenzij de menschen totaal krankzinnig geworden zijn. Wanneer de vijand een land binnenrukt dan komt er geen half millioen overweldigers maar het drie-, het vierdubbele; Een leger op voet van oorlog dat beteekent de gansche man nelijke natie op de been, dat zijn enorme onmiddelijke kosten. In een woord, als de oorlog uitbreekt, zooals men in de wandeling zegt tusschen den vredebond en Frankrijk en Ruslanddan zou dit de allergrootste ramp zijn in de geschiedenis des mensch- doms. En men gaat maar steeds voort met de wapenen te volmaken en de legers uit te breiden. Hoe lang nog zullen de staatslie den der oorlog kunnen, ja durven begrijpen in hunne betekeningen Niet minder dan 10.525.640 kiezers kun nen Zondag a.s. in Frankrijk van hun rech ten gebruik maken om uit de 1700 candi- daten voor 576 zetels hun keus te doen. In de departementen zijn er voor 't meerendeel twee candidaten voor eiken zetel, in de ste den drie en vier. raiddel van de post, een vrij aanzienlijke som, waardoor zij ten minste voor het vervolg tegen gebrek gevrijwaard was. Maar waar was Oscar Had hij misschien de hand aan zich zelt geslagen Onbewust van hetgeen om haar heen gebeurde, half waanzinnig van smart en onrust, bracht zijne moeder hare dagen door in wanhoop en vertwij feling, niet in staat ora waan van werkelijkheid te onderscheiden, ongelukkiger dan ooit te 'voren, verlaten en eenzaam als ware zij in een woestijn. Weken lang had de krisis ged'uuH, toen einde lijk de eerste straal van bewustzijn bij de arme Toni weder ontwaakte en zij, zwak en uitgeput als een geknakte bloem, de oogen weder opende ora tot het leven terug te keeren. Met veel tact en zeer voorzichtig leerde de oude dokter haar haren oom kennen, zorgvuldig vermijdende om de teedere snaren van haar gemoed aan te roeren en over de gebeurtenissen van de laatste dagen een hardnekkig stilzwijgen bewarende. Ook de oude Verning mocht niet over die za ken spreken of Oscars.naam over zijne lippen laten komen. Gaarne had hij dit anders gewenscht, gaarne had hij zijne nicht'op het onwaardig ge drag van den jongen man gewezen en haar daar door verachting voor den onwaardige, aan wien haar rein harte toebehoorde, ingeboezemd, doch de omstandigheden verboden dit en hij zweeg. Tegen de verwachting der beide vrienden gold Toni's eerste vraag niet Oöcar, doch wel de gra vin Hartenstein, en toen zij vernam, dat deze naar Italië was vertrokken, moest men alle pogingen in het werk stellen om haar niet weder in on macht te doen zinken. Langzamerhand sterkte het meisje echter weder aan et; spoedig was zij, dank zij de zorgen van hare trouwe verplegers, weder in zooverre her steld, dat zij in hare kamer op en neer mocht wandelen. Op zekeren keer, dat zij bezig was een geschenk te beschouwen, dat haar oom haar had medegebracht, hoorde zij dezen een levendig ge sprek voeren mei den jongen Dahlberg. „Neen," zeide de oude, „ik wil daartoe mijne toestemming niet geven. Toni noch ik hebben dit bagatel geld noodig en bovendien, het komt niet bij mij op, daarvoor den naam mijns over leden broeders te schandvlekken. Moeder en zoon zijn reeds ongelukkig genoeg en zoudt gij dan denken, dat ik in staat zou zijn om hen nog De generaal, den „grooten" bedoelen wij, is weder eens nergens en overal. Volgens de Soir zou hij van Londen naar Jersey vertrok ken zijn, daardoor dus het eerste deel ten uitvoer brengend van zijn bekend programma, door de Figaro gepubliceerd. De XIX Siècle weerspreekt het maar op grond van de getuigenissen van een van 's generaals vrien den en die hebben niet veel waarde, terwijl de houding der boulangistische pers van dien aard is, dat men er geen touw aan kan vast maken. De vermoedelijke uitslag der stemming op Zondag a. s. wordt geschat op 200 monar chisten, 40 boulangisten, voornamelijk uit Pa rijs, terwijl den republikeinen een meerder heid van 36 stemmen wordt voorspeld. Er bestaat eenige spanning tusschen den sultan van Marokko en de Spaansche regee ring. De geaant heeft zijne opwachting nog niet gemaakt en wacht tot Marokko voldoe ning geeft aan de Spaansche vorderingen. De Spaansche evolutievloot heeft het anker in de baai van Tanger laten vallen. De werkstaking te Londen is nu inder daad geëindigd. Officieel hebben de direc teuren der dokken een mededeeling gericht tot de bladen, meldende, dat de werkstaking een einde heeft genomen. Na de teekening der conventie, door kardinaal Manning voor gesteld, kwamen de leden van het werksta kerscomité bijeen op Mansionhouse, waar de burgemeester en kardinaal Manning enkele woorden tot hen richtten. De menigte rondom Mansionhouse vernam het bericht van de bij legging der verschillen met enthousiasme. De doorslag is gegeven doordien de lich- tersbazen Zaterdag middag het besluit der lichtersjouwers aangenomen hebben. Naar Hydepark trok Zondag een optocht van 50,000 dokwerkers. Burns wenschte den werklieden geluk met het einde der werk staking en wijdde een woord van dank aan den burgemeester en kirdinaal Manning voor de energie en de toewijding, door hen bij de onderhandelingen aan den dag gelegd. verder te vervolgen. Nooit, mijnheer Dahlberg, ik laat mijne aanspraken op Schorndorf varen en wil er nooit meer van hooren." Toen werd alles stil. Toni's hart sloeg hoor baar en in haar binnenste kookte en bruiste het, alsof de koorts nog in hare aderen woelde. „Moeder en zoon zijn reeds ongelukkig genoeg," had haar oom gezegd. Wat beduidde dat? Waar was Oscar en wat was er van hem geworden O, indien zij slechts in staat geweest ware om uit te gaan of om te vragen, doch noch de dok ter, noch haar oom wilden zich iets omtrent hetgeen haar zoo na aan het hart lag, laten ont vallen. Op zekeren dag werd de jonge advokaat bij haar aangediend en met een gevoel van blijd schap gaf Toni verlof om hem bij haar toe te laten, want van hem moest en zou zij vernemen wat er van Oscar en ha~r tante was geworden en dat hij zich niet zou ontzien om haar alles te vertellen, wat hij wist, daarvan was zij, helaas, maar ai te zeker. Zij kende Dahlberg slechts zeer oppervlakkig, en alleen als zaakwaarnemer van de gravin, bij wien zij hem nu en dan had aangetroffen. Ernstig en bescheiden naderde de jonge man het meisje, dat even bleek als hij en in het volle bewustzijn van hetgeen hij haar te vragen zou hebben, voor hein stond, en legde in hare hand een frissche bouquet van viooltjes. „Goddank, juffrouw Armfeld," sprak hij kalm en zacht, „dat ik het genoegen mag hebben u weder te zien, en dat de zware ziekte, die u getroffen had, weder geheel geweken is, zonder ernstige gevolgen achter te laten." Toni verzocht hem plaats te nemen, terwijl zij zelve haren armstoel opzocht, en zich in het pelsdek van den dokter wikkelde. Zoo moest hij de vroolijke, zingende en springende Toni dan terugzien, bleek en bevend en zoo hulpeloos, zoo zwak als een klein kind. „Mijnheer Dahlberg," sprak zij zacht en blijk baar met het doel ora een gesprek uit te lokken, „mag ik u verzoeken, deze uouquet in het vaasje op den schoorsteen te plaatsen en dan mij eens te vertellen, wat er alzoo gebeurd is gedurende den tijd mijner ziekte. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1