BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsohland. Italië. Oostenrijk. Rusland. Amerika. 1 BINNENLAND. Zooals te wachten was, geeft het bezoek van den Russischen kroonprins aan Duitsch- lands keizer geen recht op hooggespannen verwachtingen. Men vindt het te Petersburg heel aardig, dat men den jongen grootvorst zoo lief ontvangt, maar daarmee uit, men geraakt er niet door in vervoering en alles blijft bij 't oude, ook al bevatten de geruch ten waarheid, dat de kroonprins den keizer de komst van zijn vader officieel heeft aan gekondigd. De aanslag op Crispi, den Italiaanschen premier, gepleegd, is van grooter beteekenis dan men zoo oppervlakkig wel zou denken, afgezien nog van de vraag of men al dan niet te doen heeft met een politieke misdaad. De dader, Emilio Caporali genaamd, heeft namelijk verklaard republikein te zijn en dat is voor de regeeringsgezinde pers genoeg om, ondanks de verzekering van den schul dige, dat hij niet op aanstoking heeft ge handeld, dat hij alleen een einde heeft willen maken aan zijn ellendigen toestand, (voor nadere bijzonderheden zie men hieronder) de schanddaad geheel op rekening te stellen van de agitatie der radicalen, die steeds in de weer zijn de meening te verspreiden, dat Crispi de schuld is van al de ellende in de lagere volksklassen. Zoo niet direct, dan toch indirect zijn de radicalen volgens een groot deel der pers aan dit misdrijf schuldig en geheel en al ongelijk hebben zij, die zoo spreken, misschien niet. Al te ver gaan zij echter als zij de radi calen direct schuldig noemen aan de schand daad, als zij hun meening kond doen, dar er een samenzwering moet hebben bestaan tegen den premier, enz. Enkele van de bladen gaan zelfs zoover den partijen der oppositie het recht te ontzeggen, ten minste de indi recte verantwoordelijkheid voor een daad van zich te werpen, die een onmiddellijk gevolg is van hare ophitsingen en die taktiek beoogt een tweeledig doel. Terwijl men n.l. den premier en zijn partij dient, wekt men afkeer in 't hart des volks tegen de directe ot indirecte daders van een feit, dat algemeene verontwaarding wekt en welks slachtoffer in één etmaal tijds reeds 3000 telegrammen had ontvangen van deelneming, waaronder van den koning, von Bismarck enz. 't Schijnt, dat de ongelijke verhouding tusschen de financien en militaire eischen of liever tusschen hetgeen de kamer voor de oorlogstoebereidselen geven kan en de re geering eischt (of 't kan, dat vraagt zij niet) zal leiden tot kamerontbinding, daar Crispi dit eischt, in het vaste vertrouwen op een sterke en gewillige meerderheid, die niet evenals de tegenwoordige alle nieuwe belastingen zal verwerpen, uit vrees niet herkozen te worden door te zwaar belaste kiezers. Aangaande de gisting tusschen Bulgarije en Servie loopen de geruchten nogal uiteen maar wat nog eigenlijk niemand heeft kun nen zeggen is hoe er eigenlijk een spanning is ontstaan, aangenomen, dat zij ontstaan is of nog bestaat, want enkele ongeloovige Thomassen en die hebben het wel "eens bij 't rechte eind houden het niet voor onmogelijkdat er tusschen beide staten in 't geheel geen spanning heeft bestaan, maar dat een van de betrokken regeeringen zoo maar wat heeft verteld, om andere bedoelin gen te verbergen. De leidende staatslieden in Bulgarije zoo wel als in Servie, zullen zich nog wel eens ernstig bedenken, voor zij in een oogenblik van óvermoed de lont in het kruit werpen. De Times verneemt intusschen uit Kon- stantinopel dat de Porte, naar aanleiding der onrustbarende berichten harer agenten in Bulgarije en Servie nopens de toenemende oorlogstoerustingen dier beide staten, den commandant harer Macedonische strijdkracht die thans de Grieksche grens bewaaktge last heeft dadelijk terug te keeren en maat regelen te beramen om de Servische en Bul- gaarsche grenzen te bewaken. In officieuse kringen te Athene is men niet tevreden over de wijze, waarop Chakir-pacha op het eiland Kreta te werk gaatmen noemt zijn optreden te gestreng en acht een algemeene amnestie beter dan gestrenge ver oordeelingen. De „Standard" verneemt uit Athene dat Chakir-Pacha in eene nieuwe proclamatie met de zwaarste straffen allen bedreigtdie wapenen of leeftocht verschaffen aan de op standelingen of hen anderszins helpen mochten. Zaterdag namiddag ondergingen de heer Corvilain en de architectdie de fabriek heeft ingericht, een langdurig verhoor voor den rechter van instructie. Naar aanleiding van het verhandeldeteekende de rechter ten acht ure het bevel tot inhechtenis neming. Dit werd onmiddellijk uitgevoerd zooodat de beide beschuldigden van manslag door onvoorzichtigheid reeds vóór tien uur in een cel der ce'lulaire gevangenis waren gebracht. Het aantal kijkers 11a de ramp blijft grootde treinen hernemen echter den gewonen dienst. Uit Vlissingen kwamen Zondag twee stoombooten met nieuws gierigen. De lichter „Elevator", die het buskruit aan 't laden was van de kardoezenfabriek Corvi lain ligt thans aan de Pijp Tabak onder góede bewaking. De opgeraapte patronen worden voor rekening van M. Corvilainnaar het fort Ferdinand gebrachtwaar zij zullen gesor teerd worden. Zaterdag werden de bewoners der Kam menstraat door een nieuwe ontploffing opgeschrikt. Het was slechts eene naphta- ontploffing, die een huis beschadigde en twee personen licht verwondde. Wederom zijn bij de politie aangegeven 17 personen als vermist. Pourbaixtot heden slechts vervolgd wegens zijne handelingen tijdens werkstaking in 1887, is Zaterdag in de gevangenis te Charleroi ondergebracht. Een onderzoek is ingesteld over de werkstaking in 1886 dat reeds vele feiten aan het licht brachtdie eene nieuwe vervolging voor de rechtbank rechtvaardigen. In de jongste vergadering van het inter nationaal instituut van statistiek is mede- deeling gedaan van een vergelijkenden staat van bezoekers op de groote tentoonstellingen. De eerste algemeene tentoonstelling te Lon den, in 1851, werd bezocht door 6 millioen personen, zijnde gemiddeld 40,000 per dag; die te Parijs in 1855 door 472 millioen, zijnde 24,000 per dag; die te Parijs in 1867, door 9 millioen, zijnde 42,000 per dag die te Weenen in 1873, door 7 millioen zijnde 40,000 per dag: die te Parijs, in 1878,door 121/o millioen, zijnde 65.000 per dag; die te Philadelphia door 10 millioen, zijnde 61,000 per dagde tegenwoordige tentoonstelling te Parijs is tot nu dagelijks gemiddeld bezocht geworden door 150,000 personen. Verscheidene Duitsche bladen nemen een uittreksel over van een artikel in de Fort nightly Riview over de fortificatiën van Pa rijs. De conclusie van dit artikel is, dat minstens twintig legercorpsen, ter gezamen lijke sterkte van 600000 man, noodigzijn om Parijs in te nemen. Een diligence, welke van SaintGer- vais naar Estrechoux reedis door het in zakken van een brug, in de rivier de Mare gevallen. Van de 28 menschendie er in of opzaten, zijn vijftien zeer gevaarlijk ge wond. Drie zijn reeds overleden en vijf ande ren liggen op het uiterste. Gedurende de laatste 60 dagen is er te Madrid geen druppel regen gevallenin ze ventien provinciën heeft hetzelfde plaats gehad, terwijl er in acht andere slechts een van de 6C dagen regen gevallen is. Over de gevolgen van de Londensche werkstaking zegt het N. v. d. D. het vol gende De buitenlandsche handel van Londen is voor een groot deel verdwenen en de handel bepaalt zich tegenwoordig meer tot wat de 4 of 5 millioen inwoners van Londen voor hunne eigene behoeften noodig hebben de scheepsbouw heeft zich geheel en al van de Theems naar elders, vooral naar de Clyde verplaatstsedert de groote werkstaking van 1872 is Londen ook niet meer het centrum voor den handel in katoen, rijst en indigo. Grimsby, Liverpool en Southampton hebben voordeel getrokken van de tegenwoordige werkstaking. Een ander resultaat der werkstaking zal wezen, dat de dokmaatschappijen voortaan niet meer de mannen zullen noodig hebben, die zij vroeger behoefden om de schepen te lossen. Volgens eene regeling met de ree- ders, die binnenkort tot stand zal komen zullen de reeders voortaan zelf ook voor het lossen zorg dragen en daarvoor geoefende werklieden in permanenten dienst nemen. De vraag naar ongeoefende werklieden zal dan geheel verdwijnen of althans belangrijk ver minderen. Die laatste toevlucht voor werk lieden die in andere bedrijven niet slagen zal dus geheel worden weggenomen. En het zijn juist die ongeoefende werklieden die het werk gestaakt hebben en die andere werlieden uit sympathie tot deelneming in de strike overhaalden Het vooruitzicht, dat de havenrechten te Londen nog hooger zullen opgedreven worden, een noodzakelijk uitvloeisel van de loonsver- hoogiug, is ook weinig bemoedigend voor den vooruitgang van Londen's handel. Wel is waar staat hier tegenover het plan om te Londen nieuwe goedkoopere dokk n te maken waar de rechten veel minder zullen zijn, doch een noodzakelijk gevolg hiervan zal dan weder zijn het verlies, voor een groot deel althans, van de 17,000,000, die de bestaande dokken gekost hebben. In tegenstelling met de meeste andere ge slaagde werkstakingen ziet men dus hier als resultaat niets dan groote en permanente schade, zoowel voor werklieden als voor werkgevers. Toch kan niet ontkend worden, dat de werklieden groote grieven hadden. De voornaamstedie tegen het contractstel sel, was de eerste om weggenomen te wor den. De grootste vloek van het werk in de dokken zijne onbestendigheid, zal thans ook verdwijnen maar ten koste van het aantal geémploieerden. De burgerij begint in te zien, dat Londen's grootste bloeitijd achter haar ligt. De laat ste dagen van den strijd hebben ieder's oogen geopend en de groote onverschillig heid heeft voor eenige ongerustheid plaats gemaakt. Donderdagavond had er een aanvaring plaats tusschen de passagiersboot „Banshee" en de goederenboot „Irene," beide van de London and North. Western Railway, tus schen Holyhead en Ierland varende. Het ongeluk had plaats halverwege het Iersche kanaal te midden van een zware mist. De „Irene" liep in volle vaart tegen de „Banshee" en sneed als met een mes een harer raderen af. De 500 passagiers aan boord der „Ban shee" kwamen gelukkig met den schrik vrij. Beide booten kwamen Zaterdag te Holy head binnen. LONDEN, 17 Sepr. Heden voormiddag heeft er in de Londensche dokken eene ern stige muiterij plaats gehad, ten gevolge van ongenoegen tusschen de oude dokwerkers en degenen, die tijdens de werkstaking waren aangenomen. Deze laatsten klaagden over bedreigingen, waarbij zij waren blootgesteld aan mishandeling. De dokwerkers beschul digden de dokbesturen van kwade trouw gebleken door bevoorrechting der nieuwelin gen. Burns herhaalde nadrukkelijk deze be schuldiging die gisteren avond in de groote bijeenkomst was uitgesproken onder verkla ring dat de dokbestuurders laaghartig en arglistig hunne plechtige beloften poogden te ontduiken. Hij waarschuwde hendat de werkstaking in nog ruimer omvang zou uit breken, wanneer zij hunne tactiek niet wij zigden en verzekerde dat de oude dokwer kers nooit gemeenschappelijk zullen willen arbeiden met degenen, die tijdens de werk staking zijn aangeworven. Die woorden von den luide toejuiching. Bij het oproer werden thans vijftien dokwerkers gewond. Slechts aan eene sterke politiemacht mocht het ge lukken, ernstiger ongeregeldheden te voor komen en de vechtenden te scheiden. De in specteurs der dokken hebben 150 oproerma kers doen wegjagen onder verklaring dat zij niet behoefden terug te komenwant dat zij toch nooit weer in dienst zouden worden genomen. De groote parade van het 10e legerkorps, bij Hannover gehouden, is op schitterende wijze afgeloopen. De keizer droeg de gene raalsuniform, de keizerin was in een wit rij kleed met het teeken en de kleuren van het regiment kurassiers. Hare Majesteit was even eens te paard. Prins Albrecht van Pruisen, als generaalinspecteur der eerste legerinspec- tie, was hierbij tegenwoordig en de groot hertog van Oldenburg, prins Boudewijn van Vlaanderen, veldmaarschalk prins George van Saksen en graaf Waldersee kommandeerden de regimenten, waarvan zij chef zijn. De Rus sische grootvorst-troonopvolger, die de uni form van het Westfaalsche regiment huzaren droeg met den band van de orde van den Zwarten Adelaar, woonde de parade bij aan de linkerzijde des keizers. Tegen 3 uur keerde de keizer te paard naar de stad te rug en ging de keizerin met prins Albrecht per rijtuig. Aan de groote taptoe Vrijdagavond op de electrisch en door Bengaalsch vuur verlichte Friederichplatz, te Hannover gehouden, werd deelgenomen door 17 muziekkorpsen tel lende 380 man. De keizer en de keizerin za gen het schouwspel met den Russischen troon opvolger voor een der ramen van het paleis aan. Het aantal studenten in Duitschland is, volgens opgaven van prof. Lekis, zoo groot, dat er in bijna alle vakken tweemaal meer jongelieden studeeren, dan er voor de be staande behoefte gepromoveerden noodig zijn. Alleen in tandheelkunde en katholieke god geleerdheid zijn niet te veel studenten. Er zijn zelfs te weinig katholieke theologanten een feit, dat te meer opmerkelijk is, daar in die wetenschap gemakkelijker dan in eenige andere onbemiddelden kosteloos kunnen stu deeren. De ministerpresident Crispi heeft Vrijdag bloot gestaan aan een aanslag. Met zijn doch ter in een open Victoria uit rijden, sprong eensklaps iemand op de trede en bracht met een scherpen steen een gapende wonde in het aangezicht des ministers toe. De minis ter had de tegenwoordigheid van geest zijn dochter te beschermen en den koetsier en palfrenier toe te roepen den dader in han den te krijgen. Een geestelijke hielp daarbij en leverde den boosdoener aan de politie over. Crispi liet later den geestelijke zijn bij- zonderen dank betuigen. Caporali zoo heet de man, die het waagde den minister aan te vallen, beweert den minister niet gekend te hebben; hij zegt eerst een uur voor den aanslag op het denkbeeld gekomen te zijn, dat hij, de ongelukkigste, den gelukkigsten der mannen zou vermoorden. Bij Caporali heeft men behalve versleten kleederen eenige sentimenteele romans en brieven aan een vrouw gevonden. De schuldige is kalm, hij verklaart uit eigen beweging gehandeld te hebben. Hij noemt zich republikein, maar voegt er bij tot geen enkele politieke vereeniging te behooren. De wond van Crispi heeft een gunstig ver loop. Het spoorwegstation te Praag is Zaterdag gedeeltelijk afgebrand. Na verloop van twee uren was men de vlammen meester. De schade is aanzienlijk, De Novoie Vremia vestigt de aandacht der regeering op de handelingen der Duit sche geestelijken in de Baltische provinciën, die de bevolking tegen het gouvernement op ruien. Zij geven den raad in geschillen niet meer zich tot de rechtbanken te wenden, maar het conflict door Duitsche arbiters te laten beslechten. De Duitschers weigeren Russisch te spre ken of te antwoorden op vragen, die in 't Russisch worden gedaan. Velen zenden hun kinderen niet naar school, opdat zij de Rus sische taal niet zullen leeren. Tengevolge van den jongsten storm heb ben in de Delaware-baai 29 schepen schip breuk geleden, 31 der opvarenden zijn om gekomen en 190 door reddingbooten aan wal gebracht. De schepen die gedurende den storm buitengaats gebleven zijn, kunnen thans in de haven komen, waar gedurende drie da gen alle verkeer onmogelijk is geweest. De suikerraffinaderij van de firma Dick and Meyer, te Brooklijn, staat sedert eenige dagen in brand, en men heeft weinig hoop nog iets van de gebouwen te redden. Twee personen zijn in de vlammen omgekomen, en de schade zal overgroot wezen. Later meldt men nog, dat geheel het ge bouw tot den grond vernield is. De verliezen, welke op 5 millioen gulden geschat worden, zijn door verzekering ge dekt. Bij een onweersbui in Albany, Geor gia, zijn 9 personen door den bliksem ge troffen en gedood. Vrijdag 20 September a.s., paar denmarkt te Waalwijk. WAALWIJK, 18 Sept. 1889. Naar aanleiding van hier loopende ge ruchten als zou er een kinderdoodslag ge pleegd zijn, is door politie en justitie, geas sisteerd door een geneesheer, een onderzoek ingesteld. Het resultaat is geweest, dat van doodslag geen sprake kan zijn. De verdachte, die zich in arrest bevond, is op vrije voeten gesteld. Het bericht, dat een kinderlijkje zou ge vonden zijn drijvende in de haven zooals de eene of aan den Zomerdijk zooals een andere courant mededeelt, is onjuist. Het drukke gebruik, dat van den eersten goedkoopen trein 2e en 3e klasse naar Parijs is gemaakt, heeft de betrokken spoorweg- besturen doen besluiten Donderdag a.s. weder zulk een trein te doen loopen, geheel op denzelfden voet als de vorige, waarmede ongeveer 450 personen vervoerd zijn. Te Breda is Zaterdag de landbouw tentoonstelling op feestelijke wijze geopend. Nadat de heer Neomagusvoorzitter der regelings-commissie, de verschillende mede werkenden had herdacht, droeg hij de tentoon stelling over aan den president der afdeeling Breda van de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw, den heer F. J. M. Heijlaerts, die vervolgens de tentoonstelling met eene toespraak opende. Onder de genoodigden behoorden de donateurs en donatrices, de hooge autoritei ten, onder wie zich bevonden de voorzitter en secretaris der Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw, te 's Bosch, de com mandant der 3e divisie inf. generaal-majoor Kempers, enz. De tentoonstelling heeft alle verwachting overtroffen. Er zijn niet minder dan 733 inzendingen, met inbegrip van paarden, vee, honden, enz., terwijl in Concordia ongeveer 500 inzendingen zijn tentoongesteld van de schoonste verzameling. Onder die tot opluistering munt uit het stedelijk wapen in mozaïekvorm van planten, van de bloemiste wed. van Gurp, te Breda. Voor de Argentijnsche republiek wor den in ons land voortdurend belangrijke inkoopen van runderen en paarden gedaan, waarvoor hooge prijzen besteed worden. Een echtpaar uit het Zeeuwsche dorp Kapelle is verleden week naarj Antwerpen vertrokken en keerde daaruit nog niet terug. Ook vernam men niets van de lieden, zoodat vermoed wor 't, dat zij bij de ontploffing het leven hebben verloren. Uit Bath wordt gemeld Gedachtig aan de ramp, die Antwerpen onlangs getroffen heeft, verkeerden velen hier in de laatste dagen der afgeloopen week in groote ongerustheid. t»aw*u.raaagasir«ar)Bi 11 in—wwBBHi—

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2