HfflÏÏ TEEKENSCHOOL NOTARIS LOEFF, Advertentiën, VERKOOPEN: maakt bekend Drunen en Engelen. lil Hist s Vereenigde vergadering der beide kamers, De Wereldtentoonstelling te Parijs. TE De COMMISSIE voor de TeekenschoA ONROERENDE te DRUNENzal Dinsdag 1 October 1889, ter herberge van J. Elshout, te Drunen, en Dinsdag 15 October 1889 ter herberge van de wed. Louis van Rooij, IV. V. VI. VII. Wat toch was het geval? Verleden Don- dag namiddag kwamen hier op de reede vier kruitschepen; een groote ijzeren aak en drie kleinere schuitjes, gesleept door twee sleepbootjes. Op nauwlijks 300 M. van den wal werden de ankers uitgeworpen, de bewakers verlieten de schepen en de stoombootjes stoomden op, zoo men meende naar Lillo, om andere bewakers te halen, en dan de reis verder voort te zetten. Doch, noch sleepbootjes, noch bewakers kwamen opdagen De beman ning begon toen de lading der drie kleine scheepjes in de aak over te laden. 'sAvonds werden natuurlijk de seinlichten opgestoken en den volgenden dag met het overladen voortgegaan. Naar wij vernemen, werd van wege de recherche en de gemeente-politie het overladen wel verboden, doch zonder eenig gevolg waarom dan ook tegen gemelde schippers proces-verbaal sch'int opgemaakt te zijn, wat wij van harte hoopen dat niet zonder gunstig gevolg zal zijn. Zaterdag morgen is gelukkig deze gevaarlijke expeditie vertrokken, naar men berekent geladen hebbende 137,000 Kg. kruit. Het gerechtshof te Groningen heeft op 12 dezer uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den kleedermaker J. S. en dezen wegens verduistering tot 2 maanden gevangenis ver oordeeld. Genoemde had in Juni 1888 eene naaima chine op afbetaling besteld en ontvangen, onder conditie, dat deze eerst zijn eigendom zoude worden, nadat ze geheel door hem afbetaald zoude zijn. Desniettegenstaande heeft hij de machine reeds in December 1888 weder verkocht en ofschoon hij nu aan de gevolgen van zijne daad trachtte te ontsnap pen door zijne afbetaling niet geheel te sta ken, maar van tijd tot tijd weder iets af te doen, werd hij, zoo als boven vermeld, wegens verduistering veroordeeld. Koopers van naaimachines of andere roe rende goederen op atbetaling, zullen goed doen op deze en andere soortgelijke uitspra ken te letten, waardoor nu herhaaldelijk uit gemaakt is, dat het wederverkoopen of ver panden van op atbetaling gekochte goederen, thans onder de nieuwe strafwet als verduis tering beschouwd en gestraft wordt. Uit Enkhuizen wordt gemeld Het tjalkschip Voorwaarts, schipper van der Veen, van Groningen naar Amsterdam, geladen met boekweit, voer Zondag tegen den Leidam, bekwam een lek en geraakte aan den grond. Het tjalkschip Familie Vrouw, schipper Zeijlemaker, van Vlieland naar Amsterdam, kwam juist het Krabbengat binnen.De schipper meenende dat de Voorwaarts varende was, daar de zeilen nog niet gestreken waren, stuurde in de richting, waar deze lagtoen hij zijne vergissing bemerkte, was het reeds te laat; zijn vaartuig stootte tegen de Voor waarts aan, werd lek en geraakte aan den grond. Beide schepen zijn gelicht en alhier binnengebracht. Het vaartuig van schipper Zeilmaker heeft belangrijke schade bekomen; het is niet verzekerd. De lading van de Voorwaarts, bestaande uit 1650 H L boekweit, zal moeten worden gelost. De schade aan vaartuig en lading is nog niet te bepalen. Zondag avond is te Oudewater het zoontje van den heer B. van een schommel gevallen. Zonder een oogenblik bij zijn be wustzijn te zijn geweest, is het na eenige uren overleden. Men meldt uit Leeuwarden van 15 September Met den laatsten goederentrein van Zwolle is heden avond op het stations terrein alhier een wisselwachter overreden. In het diaconessenhuis zijn hem beide beenen afgezet. Uit Drachten wordt van 15 September gemeldHeden middag 3 uren brak een hevige brand naast het armhuis uit. Drie spuiten zijn bezig om de naastbij zijnde per- ceelen te bewaren. De brand is hoogst waarschijnlijk onstaan door broeien van hooi. Di'tine». Verleden Maandag sloeg een paard, gespannen voor een met hooi geladen kar op hol. Een persoon, die op het hooi lag, liet zich er afvallen en bezeet de zich den schou der. Hierbij bleef het gelukkig. Baardwijk. Vrouw van Mierlo is verleden Zondag te Utrecht, na het ondergaan van eene operatie, gelukkig bevrijd van de per zikpit, die zij had ingeslikt. Haar toestand is echter nog bedenkelijk. Waspik, 16 Sept. Heden liep van de werf van den scheepsbouwmeester A. Rui enberg alhier met goed gevolg te water eene ijze ren zeilaak groot 105 ton voor 'rekening van den heer Cellestinus D'hertog, te Steen dorp (België). Kuamsdonk, 17 Sept. Onze gemeente was gisteren in feestdos gehuld. Langen tijd reeds was door de gemeentenaren het blijde oogenblik tegemoet gezienwaarop onze nieuwe kerk welke een sieraad voor de ge meente mag worden genoemd, door onzen beminden kerkvoogd zou worden geconsa creerd. Maandag was deze heugelijke ge beurtenis aangebroken en daarmede het tijd stip, waarop ons nederig kerkje door een trotschen nieuwen tempel werd vervangen. Is het wonder datvelen de handen in elkander hebben geslagenom een feest te bereiden, den beminden kerkvoogd, Mgr. Godschalk en zijn grootsch te verrich ten werk waa dig Voorzeker neen, en blijkens het programma der feestelijkheden, kan de commissie, die zich met de samenstelling van een en ander belastte, met welgevallen op haar moeielijk werk nederzien. Zondag, ten 7 ure voormiddags werd het feest geopend door het luiden der klokken en het uitsteken der vlaggen. Des namiddags ten 4 ure vormde zich bij den heer H. Floris een optocht, die zich naar de grens der ge meente Waspik begaf, om Mgr. Godschalk aldaar zijne opwachting te maken. De gidsen reden door tot de pastorie van den Hoog Eerw. heer deken van Waspik, alwaar Mgr. vertoefde, om Z. D. H. naar de grens onzer gemeente te geleiden, alwaar de kommandant der eerewacht eene toespraak hield. Nadat de stoet, bestaande uit gardes d'honneur, corporatien, koorknapen, schooljeugd, bruidjes, de twee harmonien, bij den eerboog was aangekomen, schaarden zich de bruidjes en jongetjes in twee rijen en werd Mgr. ver welkomd door een der bruidjes. Maandag begon 's morgens ten half zeven de plechtige kerkwijding, terwijl circa 10 ure eene pontificale H. Mis in het nieuwe kerk gebouw werd opgedragen. Een plechtstatige stoet vormde zich ten half tien bij de oude kerk om het H. Sacrament te begeleiden, dat door den ZeerEerw. heer, pastoor naar de nieuwe kerk werd overgebracht. Des namiddags ten 3 ure, werd door de harmonie aan de pastorie eene serenade ge bracht, terwijl ten 5 ure de gardes d'honneur bij de nieuwe pastorie bijeen kwamen om Mgr. bij zijn vertrek uitgeleide te doen. op Dinsdag 17 Sept. 1889, ten 1 ure, tot opening van de gewone zitting der staten- generaal. De heer rar. A. Van Naamen van Eeranes, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de le den der beide kamers zich in de zaal, bestemd voor de vergaderingen der tweede kamer, veree- nigd hebben, tegen half een uur de vergadering, en laat een koninklijk besluit van 10 September 1889, houdende zijne benoeming tot voorzitter der eerste kamer gedurende de aanstaande zitting, door den griffier dier kamer voorlezen. De voorzitter, wien derhalve, overeenkomstig het voorschrift van art. 108 der grondwet, de leiding der vergadering is opgedragen, benoemt een commissie van acht leden om de commissie door Z. M. der. koning benoemd tot opening de zer zitting, bij hare aankomst in het gebouw der staten-generaal te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. De lieeren ministers, hoofden van ministerieele departementen, die de commissie tot opening uit maken, en zich op statelijke wijze naar het ge bouw van de tweede kamer der staten-generaal hebben begeven, worden na een kort tijdsverloop daar aangekomen, de vergaderzaal binnengeleid. De heeren ministers plaatsen zich voor den troon De heer Mackay, minister van binnenlandsche zaken, houdt de volgende rede: Mijne heeren De koning, ook thans verhinderd in uw mid den te verschijnen, heeft ons opgedragen deze zit ting der staten-generaal te openen. De geestdrift, waarmede het heuglijk feit van zijner majesteits veertigjarige regeering door het Nederlandsche volk alom in den lande is her dacht, heeft opnieuw het bewijs geleverd, dat een hechte, onverbreekbare band liet huis van Oranje en Nederland vereenigd houdt. liet is ons aangenaam te mogen mededeelen, dat 's konings betrekkingen met de baitenland- sche mogendheden steeds van den meest vriend- schappelijken aard zijn. Onderhandelingen zijn aangeknoopt en middelen beproefd om aan be- staaude onzekerheid omtrent de grenzen van het Nederlandsch gebied zoo in Suriname als op Bor neo een goed einde te maken. De oogst heeft in dit jaar over het algemeen beantwoord aan de goede verwachtingen, die daarvan gekoesterd werden; de toestand van den veestapel is zeer bevredigend, de heropening van de Engelsche markt voor den onbelemraerden in voer van levend hoorn- en wolvee uit Nederland, die op 1 September jongstleden plaats had, zal ongetwijfeld een gunstigen invloed op den vee handel uitoefenen. Ook voor den goederenhan del, de scheepvaart en de nijverheid is de toe stand verbeterd. De toestand van 's rijks geldmiddelen blijft bij voortduring bevredigend, mede tengevolge van het ruimer vloeien van verschillende bronnen van inkomst. Behalve de reeds aanhangige wetsontwerpen zullen aan uwe overweging worden onderworpen voorstellen, tot herziening der wetten op de con- sulaatrechten en tot voorziening tegen besmette lijke ziekten wijders ontwerpen betreffende het faillissement en de surséance van betaling, het wetboek van militair strafrecht en de vaststelling van een reglement op de krijgstucht. In verband met de weldra te wachten voltooi ing der herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen zal u een wets ontwerp worden aangeboden tot vaststelling van liet bedrag der belasting op de ongebouwde eigen dommen voor het rijk te heffen. Met het daar voor aan te nemen bedrag zal rekening kunnen gehouden worden bij een mede aan u aan te bieden ontwerp van wet tot wijziging van som mige bepalingen van den zesden titel der wet, regelende de samenstelling, inrichting en bevoegd heid der gemeentebesturen, ter voorziening in de min gunstige financieele omstandigheden van som mige gemeenten. Een wetsvoorstel tot verbetering der heffing van invoerrechten naar de waarde zal u bereiken, nadat bij de wet zal zijn bekrachtigd de nadere overeenkomst tot wijziging van het handels- en scheepvaarttractaat met Groot-Brittannie en Ier land. Ontwerpen tot regeling van den verplichten krijgsdienst en tot vaststelling van de bepalingen omtrent den staat van oorlog en beleg zullen u zoo spoedig mogelijk worden voorgelegd. Een voorstel tot verandering der bestaande voorschriften op het vervoer van brieven en druk werken zal u eerlang bereiken, de herziening der wetten op de pakketpost en op de rijkspostspaar bank wordt voorbereid, gelijk mede een wetsont werp tot toekenning van tegemoetkoming aan werklieden wegens verminking in dienst van het rijk of van aannemers van rijkswerken. Overeenkomsten tot het verkrijgen eener betere regeling van het spoorwegwezen zullen vermoe delijk spoedig aan uwe goedkeuring worden on derworpen. De toestand der overzeesche bezittingen van het rijk geeft over het algemeen stof tot tevre denheid en hoop op vooruitgang. Zee- en landmacht kweten zich ook daar van haren plicht en handhaafden, waar zij geroepen werden aan vijandelijke aanvallen weerstand te bieden, haren ouden roem. Het nog altijd voortdurend verzet van enkele hoofden en hunne aanhangers onder de bevolking van Atjeh maakten tot tweemalen de wederop- vatting der wapenen noodzakelijk, waarbij ook door onze troepen groote verliezen geleden wer den. Niettemin openbaart zich steeds meer neiging tot toenadering en onderwerping. Op Java zijn de woelingen onder de bevolking door het krachtig optreden van het bestuur en de bestraffing der schuldigen geheel bedwongen en is de rust overal hersteld. Hoewel nog enkele takken van landbouw-nij- verheid lijden onder ziekten in het gewas of geringe prijzen op de wereldmarkt, breidt de nijverheid zelve zich uit en vermeerdert, ook onder eene gematigde heffing van belastingen, de welvaart der bevolking. Middelen worden beraamd om de kolonie Suri name uit haren staat van verval op te beuren. De kolonie Curacao werd geteisterd door eene langdurige droogte'. Aan de noodlijdende bevol king werd van bestuurswege en door de alge- meene liefdadigheid zooveel mogelijk hulp ver schaft. Gods onmisbare zegen ruste op uwen arbeid tot bevordering van 's lands belangen. In naam des konings verklaren wij deze zitting der staten-generaal geopend. Den heeren ministers wordt, na het uitspreken dezer rede, door de commissie uitgeleide gedaan. De voorzitter sluit, nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, de vereenigde ver gadering. XIX. Al de inzenders der Tentoonstelling verkeeren al sedert eenige dagen in angstige spanning om trent de uitspraak der jury. Wij kunnen thans aan onze lezers omtrent den jury arbeid het volgende mededeelen: Verleden Woensdag is de opperste jury op de ^Esplanade det Invalides'' bijéén gekomen om voorlezing te hooren doen van het algemeen verslag door den hr. Berger, Directeur-generaal der Tentoonstelling, uitgebracht aan den voor zitter van den ministerraad over den arbeid van de opperste jury, die den 26 Augustus eerst met hare werkzaamheden is begonnen. De groepen jury heeft 32,468 bekroningen voor gesteld. De opperste jury vraagt er echter 33.138. Zooals men weet zijn er meer dan 50,000 inzen- zendersaldus zullen in het gunstigste geval toch niet meer dan 66% bekroond worden. Op de koloniale Tentoonstelling te Amsterdam in 1883 gehouden, bedroeg het cijfer der bekronin gen meer dan 90%. Wij hadden dus volkomen gelijk toen wij on langs schreven, dat hoogst waarschijnlijk velen inzenders eene teleurstelling zou wachten. Ver beeld u, 34% wordt met lêege handen naar huis gestuurd Voor mede-arbeiders zijn niet meer dan 5.500 diülomas beschikbaar gesteld. Van die diploma's zal slechts ééne enkele klasse zijn. Zetten wij thans onze wandeling op hetChamp de Mars* voort: Achter het paleis der schoone kunsten verrijst het smaakvolle paviljoen door het vorstendom Monaco opgericht. Het is een fraai gebouw in Iialiaanschen stijl, versierd met medaillons en andere ornamenten van terra-cottavervaardigd in de porcelein- en aardewerkfabriek te Monte- Carlo. De inzending bestaat hoofdzakelijk uit het hoogst karakteristiek aardewerk dezer fabrieken, uit parfumeriën en likeuren, te Monte-Carlo gefabriceerd. Het aardewerk is eenvoudig verrukkelijk. Het is niet Fransch, niet Italiaanschmaar geheel en al een genre op zich zelf. De vormen zijn onbe rispelijk, kleur en teekening^verraden overal de meesterhand. En tusschen de honderden voorwerpen, welke daar op smaakvolle wijze zijn uitgestald vindt men overal groen en bloemen op kwistige wijze aangebracht. Een en ander maken het paviljoen van Monaco tot een der aantrekkelijkste punten van heel de Tentoonstelling. Zeer wèl geslaagd is ook een andere hoek wij bedoelen den zoogenaamdenAmerikuanschen hoek, welke aldus vvorat geheeten omdat verschillen de Zuid-Amerikaansche staten er paviljoenen heb ben gebouwd. We ontmoeten daar Brazilië, Argentina, Para guay, Guatemala, Chili. Voorts Venezuela, Mexico, enz. Argentina bouwde er een inderda.d vorstelijk paleis deels van baksteen deels van glas. De bouwmeester heeft deze drie materialen uitmun tend weten saam te voegen en er een schoon ge heel uit te vormen. Vooral maken de gekleurd glazen karbonkels,overal tot versiering aange bracht een zeer aangenaam effect. Het gebouw van Argentina is een der best ge slaagden van de Tentoonstelling. Zeer merkwaardig ook is het groote Paleis door Mexico opgericht ir. den stijl der oorspronkelijke bewoners van dit aloude land. Volgens dien stijl valt het licht alleen van boven binnen, want andere openingen in den muur dan een zeer breede deur, waren niet bekend. En die deur staat geheel boven; men krijgt er slechts toegang toe langs een monumentalen trap. Voor het gemak de bezoekers zijn echter ge lijkvloers eene paar zijdeurtjes gemaakt. Behalve verschillende producten vinden we daar binnen ook een aantal wassenbeelden in hel schilderachtige Mexikaansche kostuum. In de nabijheid heeft Paraguay een paviljoen gebouwd dat hoewel kleiner van omvang, in sierlijkheid van bouw geenszins bij de paviljoe nen der andere Amerikaansche staten behoeft ach ter te staan. De inzendingen, welke daar binnen zijn bijeengebracht, geven een getrouw beeld van de industrie des lands en de hulpmiddelen waar op het kan bogen. Wij zullen niet in bijzonderheden treden over hetgeen te zien is hetzij in het paviljoen van Paraguayhetzij in een aer andere genoemden maar bepalen ons eenvoudig te zeggen dat de Amerikaansche Republieken hare deelneming aan de Tentoonstelling met ernst hebben opgevat en hare paviljoenen een bezoek overwaard zijn. Dit bezoek is niet alleen uitermate leerrijk het is ook aangenaammen ziet er veel nieuws, wat het oog boeit. Dochspreken wij niet alleen van de Ameri kaansche republiekenmaar liever van de Ame rikaansche staten want anders zouden wij het sierlijke paviljoen buitensluiten door Brazilië gebouwd en dat door een ijzeren corridor ver bonden is met een verrukkelijke serre, waar de flora des lands in al hare grootsche schoonheid is vertegenwoordigd. En aan wien denkt ge wel dat de Braziliaan- sche commissie de inrichting van eenen Brazi- liaanschen tuin heeft opgedragen Aan een Belgaan den hr. Lucien Linden te Brussel, een der grootste bloem- en boomkwee kers van België Het paviljoen van Brazilië is, zooals al de an dere paviljoenen uit den Amerikaanschen hoek, gebouwd naar de plannen en teekeningen van een Franschen architect. Dit is de eenige aan merking, die men op dezen hoek misschien zou kunnen maken. Overigens doorleelt men er een geheel nieuwe wereld en volgt er om zoo te zeggende eene verrassing op de andere. En aan welke staat de eerepalm zou moeten worden toegewezen voor de meest volledige inzendingen, zie dat zou ik waarlijk ook niet weten. Zeker is het dat Brazilië dan niet achteraan zou komen in de rij. Senior. "Voor de groote belangstelling, mij be toond bij mijne benoeming tot lid van den gemeenteraadbetuig ik bij deze oprech ten dank. C. VAN HELVOIRT. "Baardwijk, 17 Sept. '89. dat zij, die wenschen toegelaten te worden voor het leeriaar 1889/90, zich behooren aan te melden\ter secretarie alhier ofl bij de heeren TH. VAN DELFT en H. MEUL- KENSvan af heden tot en met 28 dezer maand. Het schoolgeld voor den geheelen cursus bedraagt f 2.voor inwoners en f 5. voor buiten-leerlingen. Waalwijk, 14 September 1889. DE COMMISSIE voornoemd. ONDER te Drunen, telkens des avonds 6 ure, Voor de fam. IV. G. Smitste Drunen, Onder Engelen l/4 onverdeeld in een perceel best HOOILAND, genaamd Sluiskamp, sec tie E. no 100, geheel groot 2 hectaren 66 aren 90 ctntiaren. Onder Drunen HUIS en ERF, C. no 835, groot 9,90 aren. STAMHUIS met ERF en BOUW LAND, groot 26 aren. BOUWLAND en TUIN, gedeeltelijk afkomstig van Beaarth, groot 25 aren. BOUWLAND, achter koop 4, groot 31,50 aren. BOUWLAND, achter koop 3, groot 31,40 aren. BOUWLAND, ten Westen van koop 3, groot 18,32 aren. VIII. BOUWLAND, ten Westen van den vorigen koop, groot 18,32 aren. IX. BOUWLAND, achter koop 7, groot 22,93 aren. X. BOUWLAND, ten Westen van den vorigen koop, groot 22,93 aren. XL. BOUWLAND, in de middelste Ven nen, groot 34,60 aren. XII. BOUWLAND met Heide, groot 74,40 aren. XIII. HEIDE, groot 74,40 aren. XIV. De helft in HEIDE, geheel groot 3.28,30 hectaren. XV. BOUWLAND,Eendenkooi, groot 43,90 aren. XVI. Idem aldaar, groot 37,20 aren. I. II. III.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3