Binnenland. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Servie. Amerika. UITVOERINGEN. De commandant van Ceuta verzocht drin gend versterking wegens de agitatie en op roerige beweging der omliggende stammen. De minister van buitenlandsche zaken heeft eene dreigende nota opgesteld, die aan Marokka gezonden zal worden naar aanlei ding van den zeeroof, die de kusten van dit rijk onveilig maakt. De ministerraad is bij eengeroepen om dit stuk te beoordeelen. De Russische kroonprins heeft Woensdag in den vroegen ochtend het Duitsche grond gebied verlaten en zijn vader, de czaar, komt Vrijdag te 27 dezer te Potsdam.Waarschijnlijk zal dit laatste bezoek even koel worden ge bracht en ontvangen ais het eerste, alles heel formeel en in de puntjes, maar daarmede basta. Zoowel de Duitsche als de Russische pers hebben zich in hoofdzaak bepaald tot een opsomming van feiten bij de vermelding van bijzonderheden, aangaande 's kroonprin sen verblijf op Duitsch grondgebied en waar de Russische bladen nog eenig commentaar leverden, daar was dit niet vrij van hatelijk heden. De contra visite van czaar Alexander van Rusland aan keizer Wilhelm van Duitschland, een stap, waarover de eerste bijna 15 maanden heeft moeten nadenken, zal dus nog in deze maand plaats vinden. Zooals men weet, zou de keizer in dezen herfst de stad Konings bergen en de provincie Oost Pruisen een bezoek brengen, maar reeds is bericht ge zonden, dat daarvan dit jaar niets zal komen, zoodat de bevolking de toebereidselen voor een feestelijke ontvangst heeft kunnen staken. De Times bespreekt de samenkomst op vrij onverschilligen toon, er op wijzende, dat er in de gereserveerde politiek van Rusland geen rerandering zal komen. %Het groote regeeringsblad slaat de plank wel niet mis, maar laat al te veel doorschemeren, dat men in Engeland eigenlijk een weinig jaloersch is, want het vergeet er bij te voegen welk een ongunstigen indruk 't zou hebben gemaakt indien de czaar eens niet gekomen ware. De gevolgen zouden noodlottig hebben kun nen worden, want al is men te Berlijn nu niet bepaald verrukt over 's czaren komst, men is toch tevredengesteld en een leelijke steen des aanstoots is uit den weg geruimd. Dringend wordt de eisch van de Czechen, dat de keizer gekroond zal worden tot koning van Bohemen. De jong - Czechische partij vooral wenscht - dit en stelt voor, dat de leden uit Bohemen voor de rijksbegrooting naar Weenen af te vaardigen, de verklaring zullen afleggen hunne medewerking aan de begrooting te ontzeggen, totdat de regeering toezegging gedaan heeft, dat de kroning binnen een bepaalden tijd zal plaats hebben. De Turksche regeering heefl definitief be sloten tot eene blijvende versterking van hare troepenmacht op Candida. Een achtste volledig armeecorps zal daar gevormd worden met artillerie en cavallerie. De Italiaansche gezant meldde uit Con- stantinopel dat in verband met de klachten, door hem en andere gezanten ingebracht over den toestand in Armeniede sultan toezegging gedaan heeft van eene vervolging van Moussa Bey; hij vreest echter, dat de ministers dit onderzoek op de lange baan zullen schuiven. Burgemeester en wethouders van Antwer pen hebben een uitgebreid rapport over de ramp ingediend aan den gemeenteraad. Veel nieuws is uit die officieele verklaringen niet te putten. B. en W. doen uitkomen dat de heer Corvilain bij zijne aanvragen steeds op den voorgrond stelde, dat het slechts te doen was om het lood en koper der patronen, het kruit werd niet vermeld in de stukken terwijl er op gewezen werd, dat f30,000 aan arbeidsloonen in 5 maanden zou worden uitbetaald. De heer Corvilain verklaarde herhaaldelijk zich aan alle voorschriften te onderwerpenmaar kwam er feitelijk geen enkel na ja was reeds volop aan het werk vóór de toestemming afkwam. Met het oog op de werklieden liet de gemeente de werk plaatsen niet sluitendaar haar inmiddels bekend geworden was dat de gedeputeerde staten verlof zouden verleenen. In de zitting van den gemeenteraad, deze week gehoudenkwam dit rapport ter tafel. Daar in Antwerpen de goede gewoonte bestaat notulen en ingezonden stukken niet op te lezen doch voor belanghebbenden ter visie te leggenkwam het rapport onmid dellijk na de opening in behandeling. Na de wijziging van het aantal herkende dooden van 54 in 55, verkreeg het lid van Rijswijk het woordwelke de handelwijze van den gou verneur der provincie besprakdie zijn rap port aan de clericale bladen zond met den eisch aan de liberale bladen dit na te druk ken. De houding en de macht der gede puteerde staten werden gegispt. De heer Bosman deed nog nader de onverantwoorde lijke beslissing der gedeputeerden uitkomen die tegen de ongunstige adviezen van de gemeente en hare raadsleden op een gun stig rapport van eén persoonden inge nieur Verhoutstraetende stad gebood de gevaarlijke werkplaats binnen hare muren te dulden. Volgens besluit van den minister van ma rine zal in 't vervolg het eskader der Mid- dellandsche zee den naam dragen Escadre de la Méditerannée et du Levant." De op perbevelhebber zal dus de beide monden der Middellandsche zee onder zijn bereik hebben, en het Levant-station zal dan niet als tot dusver onder rechtstreeks bevel van den minister staan. Mermeixde hoofdredacteur van de „C o c a r d e komt tegen het vonnis van vier maanden gevangenisstraf in hooger be roep. Vervolgingen zijn ingesteld tegen tien reactionnaire of boulangistische candidaten die hunne verkiezingsbiljetten hebben doen aanplakken zonder vooraf aan de prefectuur kennis te hebben gegeven dat zij zich can- didaat stellen. Vóór den 22sten den dag der verkiezing moeten deze zaken behan deld zijn. Nog meer vervolgingen zijn ingesteld te gen verschillende candidaten of verkiezings agenten wegens andere misdrijven. De directie der tentoonstelling maakt bekend, dat alle klachten over de toegekende bekroningen doelloos zijn dat de jury haar taak geindigd heeft en zij derhalve ontbon den is. Volgens «Figaro> zouden te Parijs 54 stieren uit Spanje zijn aangekomen voor nieuwe stierengevechten. De 54 dieren zijn gedurende tien dagen in een enge hok opge sloten geweest, waar geen licht kon door dringen zoodat zij er dol van woede zijn uitgekomen. Uit Bordeaux wordt van 17 dezer ge seind Een vreeselijke brand is uitgebroken in Boutin's suikerraffinaderijdie 300,000 kilo suiker bevat. Het verlies wordt op een millioen geschat. Nadat generaal Miribel eene wapen schouwing over de troepen had gehouden bracht hij. als tolk van den minister van oorlog, lof aan het leger wegens zijn grooten vooruitgang. Aan het slot zijner toespraak verklaarde hij dat Frankrijksteunende op zijn leger, thans zijn rang terug heeft gekre gen. Het vreest niets meer van iemand. De minister van oorlog verklaarde vervol gens, dat hij zich gelukkig achtte te kunnen constateerendat Frankrijk met zulk een le ger veilig is en in staat om eerbied in te boezemen. Een twintigjarig inbreker had zich de zer dagen gevestigd in het oude kasteel Sou- chereauwelks bewoners tijdelijk afwezig waren. Hij drong door een venster een der zalen binnen klom door den schoorsteen de meeste vertrekken waren gesloten naar de slaapkamer van den eigenaar den graaf de l'Estoileen verschafte zich door het uitbreken van planken, toegang tot de pro visiekamers. Zoo leidde de ongenoode logé op het kasteel drie dagen lang een heerlijk leven en hij zou het waarschijnlijk nog lan- i ger hebben gedaan als hij niet zoo onvoor zichtig was geweest, lichten aan te steken. Dat licht trok de aandacht der dorpelingen die wisten, dat er niemand op het kasteel was. Zij waarschuwden de gendarmes, en na eenig zoeken werd de indringer gevonden en in verzekerde bewaring gebracht. De quaestie met Marokko houdt den mi nister van buitenlandsche zaken in hooge mate bezig. Men gelooft niet dat de sultan van Marokko openlijk in vijandelijkheden met Spanje wil treden. De minister van oor log is van meening dat men 20,000 man soldaten naar Marokko kan zenden, en eene versterking van even zooveel manschappen kan voorbereiden. De „Daily News" meldt uit Athene van hernieuwde arrestatien van christenen op Kretadientengevolge vluchten velen hunner in het gebergte; Turksche troepen zonder leeftocht plunderen steeds in den omtrek van Selena om zich het noodige te verschaffen. De „Daily News" meldt uit Tiflisdat de. berichten uit Armenie steeds onrustwekkender luidenvooral sedert bekend is, dat Chefket Pacha, befaamd wegens zijn aandeel in de Bulgaarsche gruwelen de hoofdadviseur van den sultan is in de Armenische aangelegen heden. De gouverneurs der Armenische pro vinciën kregen bevel alles bijeen te schrapen en op te zendenom de kosten der troepen op Kreta te dekken. Met het oog op de buitengewone verhoo ging der steenkoolprijzen door de particuliere mijn-eigenaren, heeft de Pruisische minister van openbare werken aan de besturen der mijnen, die het eigendom van den staat zijn, opgedragen bij het verhoogen der koopsprij- zen voor steenkool en bruinkool, voorzoover deze wegens het stijgen der productiekosten noodig wordt geacht, groote behoedzaamheid in acht te nemen en zich geheel te onthouden van een overdreven gebruik maken van de tijdelijk gunstige omstandigheden, zelfs op het gevaar af dat dien ten gevolge aan het voort- brengingsvermogen der bedoelde staatsmijnen onevenredig hooge eischen zouden worden gesteld. Eenig opzien wekken alhier de jongste onthullingen cloor Fourault de Montdion te Parijs gedaan. Deze namelijk, door het pro ces tegen Boulanger bekend als Fransch spion in Duitschlandbeweert dat het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn in het voorjaar van 1887 oorlog met Frankrijk ver wachtte, en derhalve bij Mollke aandrong om ten spoedigste het repeteer-geweer bij het leger in te voeren. Toen in 1887 het oorlogsgevaar voorbij was, erkende de Duitsche generale staf, dat de Fransche -geweren beter waren dan de Duitsche, en begon toen dadelijk nogmaals aan het verbeteren der repeteer-geweren. Hiertegen kwam Bismarck bij den ouden kei zer Wilhelm op wegens het gevaar, dat daaruit voor 's lands financiën ontstond, en hij verlang de staking van de nieuwe bewapening. De keizer evenwel wilde, ingevolge Moltke's ge schrift, dat Duitschland's bewapening in Mei 1888 weer als vroeger superieur zou zijn aan die van Frankrijk. Meer nog dan deze mededeeling wordt aandacht geschonken aan Fourault's bewering, dat er tusschen Duitschland en Belgie eene overeenkomst bestaat betreffende de bescher ming der grenzen bij een mogelijken oorlog. Er wordt herinnerd, dat in den tijd, waar van Fourault spreekt, op geheimzinnige wijze gewag gemaakt werd van een diefstal bij den generalen staf te Berlijn. De kroonprins zal zich, ter bijwoning der huwelijksplechtigheden, met een eskader naar Griekenland begeven. Het bevel zal gevoerd worden door admiraal Ganevosa. De vloot zal in den Pyraeus ankeren. Het gerucht wil, maar onder voorbehoud zij het medegedeeld, dat de partij van han delen te Belgrado omgaat met het plan om een grooten coup te ondernemen. Men zou binnenkort Petrus Karageorgewitch willen terugroepen. Bij een hevigen brand in goederenmaga zijnen te Louisville (Ver. St.), welke een scha de van lOOOOUO dollars veroorzaakte, zijn zes brandweermannen om het leven gekomen. Te St. Joseph, in Missouri, is het hoofd gebouw eener daar te openen tentoonstelling afgebrand met al wat er in was. De schade bedraagt f600000. WAALWIJK. ZONDAG 22 dezer, zal door de harmonie l'Espérance, in de zaal van de erven VAN RIEL, worden uitgevoerd: 1. Marche militaire W. v. W. 2. Aan de Oevers van de) >T- Schelde, fantaisie Mmnen- 3. Blondinette, polka pour piston Renard. 4. Op weg naar Lindenau! marsch. Kom. WAALWIJK, 21 Sept. 1889. Bij Z. M. besluit is benoemd tot griffier van het gerechtshof te 's Hertogenbosch jhr. mr. J. L. E. M. de Kuyper, thans subst.-griff. bij dat college. Bij den gisteren alhier gehouden wedstrijd, zijn door de XIVe afdeeling der Noordbr maatschappij van landbouw toegekend de volgende prijzen I. voor het beste paard van 4 tot 6 jaar le prijs f 20.— aan L. Rijken Jz., te Sprang. 2e prijs f10.aan B. van der Hoeven Bz, te Kapelle. II. De beste nagenoeg rijpe kalfdragende koe; le prijs f 15, aan Dirk van Bavel, te Bezooien. 2e prijs f 10aan J. van Schijndel, te Baardwijk. III. De beste dito vaars le prijs f 10,— aan A. van Huitente Waalwijk. 2e prijs f5.— aan W. Vos, te Eethen. IV. Voor het beste vette rund; le prijs f 10.— aan C. de Roon Mz., te Kapelle. 2e prijs f5.— aan P. de Roon Mz., te Kapelle. V. Voor het beste U/sjarig veulen le prijs f 15.— aan J. van der Hoeven Bz., te Kapelle. 2e prijs f 5.aan gebrs. de Bruijn Ez., te Kapelle. De keuringscommissie bestond uit de hee- ren W. Hagoort, le Kapelle, G. M. Verhoe ven, te Vrijhoeve-Kapelle en D. de Bruijn, te Waspik. Het met den len prijs bekroonde vette rund van den heer C. de Roon Mz., is aan gekocht door den vleeschhouwer C. van Loon, alhier. Ten 1 ure namiddags hield de 14e afdee ling der Noordbr. maatschappij van landbouw eene algemeene vergadering op „Musis Sa crum. Het bestuur was vertegenwoordigd door deheerenj. van Dijk, voorzitter, Van Heijst, secretaris en D. van Campen, bestuurslid de gemeente Waalwijk door den wethouder J. Timmermans Wz. en den secretaris Van Liempt. De voorzitter heette de aanwezigen welkom liever had hij een 3, 4maal zoo talrijke opkomst gezien, maar de hoedanigheid vergoedt liier de hoeveelheid; zij, die thans tegenwoordig waren, bewezen eens te meer dat zij belang stellen in het doel dat de Mij. beoogt. Dit voorzeker is het be stuur zeer aangenaam. Het vertrouwt dat hier mede zal worden voortgegaan; dit kan niet an ders dan het belang van den veestapel, en door den veestapel dat van den landbouw bevorderen. Hierna verklaarde de voorzitter de vergadering geopend en werden de notulen der vorige gele zen en goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat de bezwaren, waarvan in de notulen sprake is, ook door an dere afdeelingen zijn beaamd in hoofdzaak blijft nu het nieuwe reglement gelijk aan het oude, zoodat ingrijpende veranderingen niet zijn ge maakt. Aan de orde is: Het doen van rekening over het dienstjaar 1888. De door den secretaris voorgelezen rekening blijkt te sluiten in ontvangst met f350,31 in uitgaaf met f348.75 Batig slot fl.56. De rekening wordt met de bescheiden gesteld in handen van de heeren F. W. van Liempt en C. de Roon Mz. om ze te onderzoeken. Terwijl deze heeren zich van die taak kwijten wordt de bee;rooting voorgelezen voor 1881) en daarna door de leden goedgekeurd in ontvangst op f283,75 h uitgaaf y 280 Vermoedelijk batig saldo f 3,75. Hierna rapporteerde de heer van Liempt namens de commissie van onderzoek, dat de rekening in orde was bevonden en werd ook deze door de leden goedgekeurd. Alsnu overgaande tot het uitreiken der op den wedstrijd behaalde premiën zeide de voorzitter: Zonder concurrentie geen vooruitgang in eenigen tak van nijverheid of van den landbouwstand. Concurrentie is noodig. Er zijn wel eens stem men opgegaan om de concurrentie op kunstmatige wijze te smoren, maar dit behoort niet te huis in een vrij land, waar de handel zoo min mogelijk aan banden is gelegd; daar heeft men concurren tie, die tot inspanning aanzet,ook op landbouw gebied, waai'door die tak vooruit moet gaan. Dit hebt gij, M. H., terecht begrepen. Want de bewij zen van veredeling van den veestapel hier voor handen zijn niet gering. Wanneer wij een ver gelijking maken van aen veestapel in de Lang straat van voor 20 jaar en van nu, dan zullen we een zeer groot verschil zien. Er zijn tijden geweest dat de toestand veel minder gunstig was, maar heden kunnen wij wijzen op vele teekenen van beterschap, dit moet algemeen erkend worden; wat de landbouwproducten aangaat, daarvoor is zeker beterschap nog gewenscht maar de veehan del is alles wat men verlangen kan. Dit is te danken aan de inspanning der veefokkers en hunne uitermate zorgvuldige behandeling van het vee. Hierna overhandigde de voorzitter de behaalde 6rijzen aan de heeren L. Rijken Jz. en B. van der ioeven Bz. De heer J. Timmermans Wz.wethouder van Waalwijk, reikte de prijzen uit aan de heeren D. van Bavel, J. van Schijndel, A. van Huiten en W. Vos. Hij bedankte hen voor de groote be langstelling betoond in den veestapel en in de Waalwijksche markt; hij uitte de hoop dat zij in hun eigen belang, en ook in dat van den veeteelt en van Waalwijk op dezelfden weg zouden voort gaan. De secretaris van het bestuur, de heer van Heijst, de prijzen ter hand stellende aan C. de Roun Mz. en P. de Roon Mz., verklaarde dat het hem een genoegen was deze premien te mogen uitreiken. Een gunstig tijdperk was voor aen handel in rundvee aangebroken door de open stelling der Engelschc markt, die 12 jaar was ge sloten geweest. Hij hoopt dat ook de Langstraat en vooral Kapelle, dat zooveel goed rundvae levert, daarvan zal profiteerendaar de communicatie zoo gemakkelijk is. Dit zal den veefokkers ten goede komen en ook de maatschappij van land bouw. Ten slotte gaf de heer van Liempt de prijzen over aan J. van der Hoeven Bz. en Gebrs. de Bruijn Ez. Hij feliciteerde hen met de behaalde onderscheiding en hoopte dat zij hun een spoor slag zou zijn om zich meer en meer toe te leggen op het fokken van uitmuntende paarden. De voorzitter nam nu het woord en zeide: Thans, na het einde van de uitreiking der prij zen, breng ik dank aan allen, die belangstelling hebben getoond in het doel der maatschappij. Ik wensch de bekroonden geluk en hoop dat de be haalde zege hen zal opwekken om op hetzelfde spoor voort te gaanik blijf de maatschappij aanbevelen in de belangstelling van allen, aie daarvan reeds blijken hebben gegeven. In de eerste plaats bij het gemeentebestuur van Waalwijk, dat bewezen heeft landbouw en vee teelt een warm hart toe te dragen en die te wil len bevorderen. Ik vertrouw dat wij daarop ook in de toekomst zullen mogen rekenen. De moeilijkste taak is heden zeker die geweest van de keurmeesters. Ik dank hen voor hunne toewijding, die zij niet alleen door inspanning maar vooral ook door hunne onpartijdigheid heb ben getoond; want dit staat vast, dat zij gehan deld hebben geheel alleen naar hunne overtui ging, en dat moet genoeg zijn, wat men er ook van zegge; want kennis en bekwaamheid voor hunne taak zal niemand hun ontzeggen. Elk meent dat zijn uil een valk is; we koesteren al len een zekere voorliefde voor al wat we zelf doen of hebbendat begrijpen wij zeer goed; daardoor oordeelen wij minder juist over anderen. Het spreekwoord blijft waar dat de kritiek ge makkelijk en de kunst moeilijk is. Wij blijven verder de maatschappij in aller belangstelling aanbevelen en hopen ae thans hier tegenwoordigen het volgende jaar weder terug te zien. Hierop sloot de voorzitter de vergadering. Door de kamer van koophandel en faorieken alhier is aan Z. Mden koning het volgende adres verzonden, dat van groot be lang is voor de industrie van onze en de omliggende gemeentenwaar de schoenen industrie wordt uitgeoefend, Wij vestigen er daarom ten zeerste de aandacht op. Aan Zijne Majesteit den Koning I De kamer van koophandel en fabrieken te Waal wijk, kennis genomen hebbende van de wet van 5 Mei 1889 (Staatsblad no. 48), houdende bepa-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2