BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Servie. BINNENLAND. maar alleen om koning Milan en koningin Nathalie tam te maken, maar indien er geen rust komt om na hun afzetting onmiddellijk een opvolger bij de hand te hebben. De beleedigende houding van de ex-koningin tegenover de regenten en een samenzwerings plannetje van den ex-koning moeten dit plan bij de regenten hebben doen rijpen. De Karageorgevitch zitten niet stil, zij willen het ijzer smeden, terwijl het heet is, maar misschien hopen zij te vroeg. De russische pers heeft zich door de reis van den kroonprins naar Hannover niet ge beterd, integendeel, de „Nowoje Wremja" legt de verklaring af, dat het niets te ver wonderen zou zijn als Frankrijk van Rusland het bewijs kreeg, dat zijn streven op Rusland niet zonder indruk is gebleven. Daarbij komt dat men in een eventueel bezoek van den kroonprins aan de Parijsche tentoonstelling niets ongewoons ziet, hoewel zoo iets natuur lijk alleen zou plaats vinden als er rust en orde heerschen te Parijs m. a. w. als Bou— langer en zijn lieve vrienden den genadeslag hebben ontvangen door de verkiezingen. De „Précurseur" maakt van het volgende bijna ongeloofelijke gerucht melding. Het rapport door den chef van den technischen dienst der provincie, den ingenieur Verhou- straeten aan de bestendige deputatie over de fabriek van Corvilain uitgebrachtluidde in overeenstemming met het advies van het stedelijk bestuur ongunstig; daarop zou den twee leden van de deputatie zich bege ven hebben naar de inrichting van den heer Corvilainin overleg met wien eenige voor waarden werden vastgesteldonder welke het provinciaal bestuur de vergunning tot het verrichten van het gevaarlijke werk zou kunnen geven. Hiermede heeft het geheele bestuurscollege zich vereenigd hetwelk den ingenieur Verhoustraeten in strijd met diens rapport, in last gaf nauwkeurig toe te zien, dat aan de door het bestuur gestelde voor waarden werd voldaan. Hoe ongeloofelijk het ook schijne dat de bestendige deputatie, tegen het advies van den gemeenteraad van Antwerpen en tegen het advies van haar eigen ingenieur in,toestem ming gegeven zou hebben tot opening eener zoo gevaarlijke inrichtingblijkt het toch waar te zijn. Het „Handelsblad" en de „Escaut," twee dagbladen die geheel op de hand der deputatie zijn, verklaren dat duidelijk uit het rapport van den gouverneur blijkt, dat de advies van den provincialen ingenieur ongunstig was. Daarin toch staat te lezen „Den 17 Juli bracht de provinciale hoofd ingenieur de meening uit, dat in den toestand, waarin zich de werkplaats bevondver gunning niet kon worden verleend." Hoe de leden van het provinciaal bestuur zich nu zullen verantwoorden is ons een raadsel. De koerier van den Kongo, die met zoo veel ongeduld werd verwacht wegens de verontrustende tijdingen van sommige dag bladen is Zaterdagochtend aangekomen. De tijdingen van den Boven Kongo zijn uitste kend. De commandant van het grondgebied der Bangala's had voorloopig de scheepvaart op den Kongo van Aruwimi af verboden tengevolge van verontrustende rapporten en geruchten. Nadat hij zelf zich van de toestan den overtuigd hadwerd het verbod weder opgeheven. Tippo Tib, meer onderwoipen dan ooit, geeft blijken van trouw. De rapporten van Arabieren en Europeanen zijn uitmun tend. De gezondheid der residenten is goed. Te Ponta da Lehna is een gevecht ont staan. De bijzonderheden daaromtrent ont breken. De heeren Corvilain en Delaunay, die van de beslissing der raadkamer van de Ant- werpsche rechtbank, welke hunne aanhouding bevestigd heeft, in hooger beroep zijn gekomen bij het hof te Brussel, zijn Zaterdag daarheen overgebracht. De groote dag der verkiezingen, die met zooveel belangstelling en zelfs met zekere spanning tegemoet gezien werd, heeft Zondag een vrij kalm verloop gehad. Er waren na tuurlijk veel meer menschen in de straten van Parijs op de been dan gewoonlijk, maar van grove ongeregeldheden heeft men niet veel staaltjes vernomen. Nog in den nacht van Zaterdag op Zondag was men in de buitenwijken druk bezig met het aanplakken van verkiezingsbiljetten, geen huis bleef bijna vrij. De concierges der huizen waren met die versiering minder ingenomen, daar zij de personen zijn, die het papier weder van de muren moeten krabben. In het zevende arrondissement kwam het dan ook tot een grooten strijd tusschen de concierges en een paar aanplakkers, waarbij een dezer een paar messteken heeft opgeloopen en naar het zie kenhuis getransporteerd moest worden. In den namiddag toen het droog begon te worden, werd de drukte grooter. Om vier uur werd een groot portret van Boulanger tegen het beursgebouw geplaatst, hetgeen een voorbijganger mishaagde, die met zijn stok een gat in het doek stak. Eenige boulan- gisten wilden hem te lijf, doch de politie trad tusschenbeide. In de Rue Montmartre, waar de bureaux van de boulangistische bladen zijn, was het verkeer enorm. Gedurende een uur werd den koetsiers belet met hunne rij tuigen verder te gaan. Het gepeupel spande de paarden uit en dwong de passagiers „leve Boulanger!" te roepen. Vele vecht partijen kwamen voor. Tegen middernacht slaagden 300 politie agenten er in de straat schoon te vegen. Tegen 1 uur deed de republikeinsche garde weder een charge. Een rondbrenger van het blad „la France" werd de'schedel gekloofd. Een tweede charge verdreef de menigte. Negentien personen werden gevangen ge nomen. Daags voor de verkiezingen, welke over de toekomst van het land beslissen moesten, werd te Parijs op de Place de la Nation, het gedenkteeken ter eere van den triumf der republiek ingewijd. Minister president Tirard hield de feestrede en eindigde deze met den wensch, dat het vaderland eindelijk de zege ningen van den vrede zou kunnen genieten. President Carnot woonde de plechtigheid bij en werd toegejuicht. Tot dusver heeft de minister van eere- dienst tien priesters uit hun ambt ontzet, die op den kansel aanleiding tot manifestatien gegeven hebben. Volgens „Le XlXe Siècle" heeft de Britsche regeering na het overlijden van den regeerenden vorst van Monaco eene onder handeling geopend over het sluiten van de speelbank te Monaco, en wordt hierover met andere regeeringen, vooral met de Fransche, van gedachten gewisseld. De opvolger van den overleden prins moet zich bereid ver klaard hebben in de opheffing toe te stemmen, tegen het genot van een jaargeld van twee millioen frank en onzijdigverklaring van zijn vorstendom, gewaarborgd door alle mogend heden. Op de Parijsche tentoonstelling is een kanon geexposeerd volgens het stelsel van den Franschen kolonel Bunge. Een paar ge tallen kunnen eenigszins een denkbeeld geven omtrent dit reuzenstuk. Het kaliber is 320 m.M., delengte 12.5 M. het gewicht van het projectiel 400 KG., de grootst te bereiken afstand 19 K.M. Een ijzeren plaat van 90 r.M. dikte, vlak voor de monding geplaatst en een van 75 c.M. op 1500 M. afscand, werden geheel doorboord. De met dit stuk gehouden schietproeven hadden in Mei jl. plaats te Calais. Een particuliere telegram van 23 dezer luidt: Berichten uit Madrid bevestigen, dat de Marokkaansche regeering het gebeurde met de bark „Miguel Theresa" tracht te vergoelijken, door te beweren dat dit vaartuig smokkel handel dreef, waardoor een nader onderzoek noodzakelijk zou wezen. In werkelijkheid sehijnt Marokko tijd te willen winnen, aange zien het gezag van den sultan over de stam men aan de kust, waar de plundering heeft plaats gehad, uiterst zwak is, zoodat een al te krachtig optreden van den sultan lichtelijk het vermoorden der gevangenen tot gevolg zou kunnen hebben. Het antwoord op de eischen van den Spaanschen gezant te Tanger is dientengevolge ontwijkend; het houdt het voorstel in tot het houden van een dubbel onderzoek naar het gebeurde te Alhucermas, onder belofte van volledige genoegdoening. Betreffende de geschillen over Casabianca en Agadir heeft de Spaansche regeering de ophelderingen van Marokkaansche zijde zoo onbevredigend gevondendat zij besloten heeft tot het zenden van een tweede, krach- ger nota, gesteund door het zenden van oor logsschepen naar Tanger. Deze tweede nota heeft den vorm van een ultimatum, waarin Spanje eischt dat de gevangenen zonder ver wijl losgelaten zullen worden. William Redmond, parnellistisch afgevaar digde, is te Arthurstown (Ierland) tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het houden van een redevoering, waarin hij aanspoort tot verzet tegen de uitzetting, zelfs al worden zij door de autoriteiten bevolen. De katoen-crisis duurt voort. In het graafschap Lancashire alleen hebben 18000 werklieden in de weverijen niet gewerkt. Harer majesteits schroef-kanonneerboot „Lily," van het Noord-Amerikaansche eskader heeft op een rots gestooten, dicht bij de New - Foundlandsche kust en is gezonken. Zeven personen der bemanning zijn verdron ken en een groot bedrag aan geld en gelds waarde is met de boot verloren. Een inzender van de Pall Mall Gazette wijst er op, dat de huisbazen te Londen hoogstwaarschijnlijk de huur zullen opslaan, nu de dokwerkers hooger loon ontvangen, en dat alles dus hierop neder zal komen, dat de huiseigenaars alleen voordeel zullen hebben van de werkstaking, waarvoor de werklieden geleden, hun leiders zich ingespannen hebben en het publiek geld bijeen heeft gebracht. Volgens dagbladberichten uit Calcutta zou er een ernstig verschil van raeening be staan tusschen de Indische regeering en den gouverneur van Bombay, lord Reay. Naar deze berichten zou de Indische regeering van gevoelen zijn, dat lord Reay niet bevoegd was de inlandsche magistraatspersonen, die voor het verkrijgen hunner betrekkingen geld gegeven hebben, toe te zeggen dat zij in hunne posten gehandhaafd zouden worden. Zoodanige handhaving ware strijdig met de wet. De Indische regeering wil de bedoelde mag istraten, die in het proces-Crawford over eenkomstig de waarheid getuigenis afgelegd hebben, wel schadeloos stellen, maar niet hen opnieuw in hunne betrekkingen beves tigen. Het gerucht loopt dat lord Reay dien tengevolge zijn ontslag gevraagd zou hebben. De bekende romanschrijver Wilkie Collins is overleden. Het laatste slachtoffer te Londen. De hoofdman van het Whitechapel veiligheids comité deelt mede dat de politie in Leman- street een brief ontvangen hadmeldende dat een lange, sterkgebouwde vrouw sedert eenigen tijd in de slachthuizen is werkzaam geweest, verkleed als een man. De politie heeft een nauwkeurig onder zoek in de slachthuizen ingesteld. Men werpt nu een nieuwe theorie op en wel dat de slachtoffers vermoord werden door een vrouw. Men merkte op, dat uit de verhooren steeds bleekdat er geen man op de plaats des onheils gezien was. Als datum voor de aanstaande verkiezingen voor den rijdagworden genoemd de maan den April en Mei. Volgens de grondwet zouden de verkiezingen tot het najaar uit gesteld kunnen worden maar welk voordeel zou het hebben vraagt de „Nat. Lib. Cour." de verkiezingsbeweging zoolang te rekken. De voorzitter van het werkstakerscomilé uit de mijnwerkers, Weber, is door de recht bank te Bochum tot zeven maanden gevan genisstraf veroordeeldwegens ophitsing tot klassenhaatmajesteitschennis en wegens het aansporen tot verzet tegen de bepalingen van de mijnwet. Daarentegen werd gecon stateerd dat de beschuldigde niet in be trekking stond tot de sociaal-democraten. Daar het voorloopige arrest in rekening werd gebrachtis Weber onmiddellijk in vrijheid gesteld. Uit de omstandigheiddat de rijks kanselier op het einde dezer week voor eenige weken naar Berlijn wil komen wordt opgemaaktdat nu het bezoek van den czaar omstreeks denzelfden tijd met grooter zekerheid dan tot heden mag ver wacht worden. Men beweert, dat prins Bis marck op bijzonder verlangen van keizer Wilhelm naar Berlijn komt. In diplomatieke kringen is men van oor deel dat de vraag of keizer Wilhelm na zijne reis naar Athene ook persoonlijk een bezoek zal brengen aan den sultan aihangt van hetgeen de komst van den czaar te Ber lijn zal opleveren. Als verzamelpunt voor de naar Athene bestemde. Duitsche Oostzee-eskaders is Ter schelling bepaald, waar de Duitsche schepen den 28 dezer zullen bijeenkomen. Voor zoover de uitslag der verkiezin gen in Frankrijk zich reeds laat overzien is men in onze politieke kringen met het oog op den algemeene Europeesehen toestand er over tevreden. Men zegtEr is wel geen verbetering gekomen, maar ook geen vererge ring. De oude partijen zullen in ongeveer dezelfde sterkte terugkeerenzoodat de in wendige politieke oneenigheid zal blijven voortduren. Geene partij schijnt eene groote overwinning te zullen behalen en de repu bliek zal ook nu weder met inwendige vij anden zwaar te kampen hebben. De keizer heeft het verzoek nitStraatsburg, om den passendwang voorElzas-Lotharingen te verlichten, afgewezen. Uit Budapest meldt men dat gedurende de manoeuvresdie in de omstreken plaats gehad hebbende keizerlijke zwarte en gele vlag van het huis van den kolonel door boe ren is gehaald. De vlag is gescheurd en met slijk bedekt gevonden. Een onderzoek is ingesteld. De beschuldiging wegens verduistering van gelden tegen den Hongaarschen onder secretaris van staat Matlekovitchzal om staalkundige redenen niet voor de rechtbank gebracht worden. Het wordt bevestigd dat op den Servischen spoorweg den 19 dezer een poging is ge daan om een trein te laten verongelukken. De werktuigen zijn den volgenden dag op de lijn gevonden. Zondagmorgen 6 uur is de internatio nale trein van Weenen naar Konstantinopel en van Belgrado den vorigen avond 11 uur vertrekkende, te Nisch terug moeten keeren omdat een pijler van een brug in de nabijheid van Pirot door den sterken stroom was weg geslagen. WAALWIJK, 25 Sept. 1889. penbare vergadering van den gemeente raad Donderdag 26 Sept. n/m. 6V2 ure. 1. Vaststelling der gemeente-, armen- en gasthuisrekening over 1888. 2. Ontwerp-besluit tot wijziging der be grooting van 1889. 3. Benoeming van 2 leden der teeken schoolcommissie (voordracht ter visie.) 4. Voorstel tot oproeping van een onder wijzer aan de openbare school. 5. Reclames hoofdelijken omslag 1889. 6. Zaak van Sceenes c.s. uitweg Stations straat (stukken ter visie.) Schoolwet. De regeering heeft eene nadere nota van wijziging ingediend, strekkende om achter art. 2 van het wetsontwerp te plaatsen het volgende Art. 3. Tusschen de artikelen 32 en 33 der wet tot regeling van het lager onderwijs laatstelijk gewijzigd bij die van 11 Juli 1884 (Stbl. no. 123), wordt ingelascht art. 32 bis: Wanneer in een gemeenteschool jongelie den in het bezit der akte, bedoeld in art. 56, onder a, op den voet van art. 8 als kwee- kelingen zijn toegelaten, zijn deze bij schor sing, ontslag, ontstentenis of tijdelijke ver hindering van een onderwijzer in die school, op aanwijzing van het hoofd, bevoegd en verplicht tot de waarneming der opengeval len plaats, hangende het overleg in het eerste lid van art. 32 voorgeschreven. Geldvermorsen. Onder bovenstaand opschrift lezen wij in de Haagsche Courant „Toen 105 blauwe huzaren Woensdag weer naar Den Bosch terugkeerden, vroegen wij, of dat nu de moeite waard was gjweest om een geheel korps zulk een reis te laten maken. Dat die vraag niet zonder grond werd ge daan, zal men inzien, wanneer men weet, dat die aardigheid aan de schatkist acht honderd gulden kost. Achthonderd gulden om de ministers met een troepje huzaren van het paleis naar het Binnenhof en terug te brengen Wat schuilt daar wel achter Vreesde men een komplot om het geheele kabinet op te lichten, of eene samenzwering van het volk tegen de opening der kamerzitting Ons dunkt, alleen een of ander dwaas schrikbeeld van dien aard verontschuldigt nog eenigermate den maatregel, die anders eenvou lig op idiote geldverspilling zou neerkomen." Ook de Haagsche correspondent der Midd. Ct. verbaast zich over de geldverspilling van den minister van oorlog door honderd hu zaren uit 's Hertogenbosch naar Den Haag te laten komen voor de opening der kamers. Hij schrijft o. a.„Maar hoe het ook zij, vooreerst is het de vraag of niet dichter bij huzaren te krijgen waren, als die dan bepaald noodig waren, en ten andere, waarom meer dan honderd paarden en manschappen moes ten overkomen, terwijl slechts een vierde ge deelte en slechts een van de vijf officieren den stoet begeleidde En had de minister van oorlog bij het bepalen van den tijd voor en de regeling van de manoeuvres niet kun nen en moeten rekenen op de behoefte al hier aan huzaren op den derden Dinsdag van September Het schijnt dat de regeering, nu de inkomsten, blijkens de openingsrede, steeds milder vloeien, niet meer op dergelijke uit gaven ziet. De onkosten, verbonden aan de huzarendetacheering, zullen een waardig pen dant zijn van die, besteed aan het aankoo- pen van een inktkoker van f 95 voor den mi nister van binnenlandsche zaken." Het comité voor een locaalspoorweg GraveBerchemOss is er niet in mogen slagen het benoodigde kapitaal te bekomen. Het doet thans pogingen, om met behulp van rijks- en gemeentesubsidie eene stoom tramverbinding tot stand te brengen. Met ingang van October a. s. zal bij wijze van proef in iederen trein 3e klasse van de staatsspoorwegen een coupé voor niet- rookers bestemd worden, doch slechts voor zoover er voldoende plaatsruimte in de an dere compartimenten beschikbaar is. Aan de betreffende coupés zullen daartoe bordjes met het opschrift „niet rooken" worden aange bracht. Uit Werkendam meldt men van Maandag: Heden middag had schipper P. Mendema, voerende eene Groninger tjalk, bij het bin- nensleepen in de haven alhier, het ongeluk, op een ander mede gesleept wordend schip te loopen. Dit laatste bekwam daardoor in den kop een lek, zoodanig, dat het schip onmiddellijk zonk en de zeven aan boord zijnde personen, onder welke vrouwen en één kind, met moeite zich konden redden. Het schip was geladen met suikerpeen voor de fabriek aldaar en kwam uit Haarlemmer meer. Zondag 22 dezer is te Oorschot over leden de heer J. Schellekens, die den 27en der vorige maand den hoogen leeftijd van 101 jaar bereikt had. De kassier der firma van Gend Loos alhier, (zoo meldt men uit Utrecht,) kwam Zaterdagavond tot de minder aangename ontdekking, dat uit de op het kantoor aan wezige geldkist een bankbiljet van f 1000 was ontvreemd, dat met ander bankpapier in een blikken geldtrommel geborgen was geweest.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2