NotarisRANT, Advertentiën. A. H. van Schijndel, ondergeteekende V RACHTKAR, Lederuitsnijderij Tweede Kamer. Burgerlijke stand. maakt bekend. 3 bekwame STIKSTERS 3 PLAKSTERS. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag LEDER- en koop aangeboden: De Wereldtentoonstelling te Parijs. xx. ►Zij, die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneerenontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. ONDERTROUWD CORXELIS RE1MER STEPIIAMS van der HEIJDEN ANNA MARIA HENRIETTE WAKKERS. 20 Sept. 1889. ONDERTROUWD Gerrit C. Rubbens Marie E. M. Moors. te WAALWIJK, Op de schoenenfabriek van te Waalwijk Ter voorkoming van alle mis— verstand BERICHT aan hare geachte begunstigers dat hare naar 's BOSCH rijdt en terug, in correspondentie op Kaatsheuvel. Onder voortdurende aanbeveling, Stationsstraat, WAALWIJK. Een flink HUIS, waarin een goed beklante De Hoftandmeester De omstandigheid dat het geld den vorigen dag nog aanwezig was en er nergens eenig spoor van braak of ander gepleegd geweld werd waargenomen, geven wel grond tot het vermoeden, dat de dader een bekende is, althans heeft geweten waar de kassier ge woon was den sleutel van de geldkist te bergen. Hoewel onmiddellijk ook door de politie een gestreng onderzoek werd inge steld, is men den dader echter nog niet op het spoor. Te Brakel is in den nacht van Zater dag op Zondag brand ontstaan in een aldaar aan het veer in de Waal liggend tweemast schip, geladen met hooi. Het schip met de lading, bestaande uit ruim honderdduizend pond hooi, is eene prooi der vlammen ge worden, waarna het wrak gezonken is. De personentrein der Hollandsche spoorwegmaatschappij, welke om 9.14 des voormiddags uit Enschede vertrekt, is Zater dag voorbij halte Usselo ontspoord en van den spoorweg afgeslagen, zoodat de geheele trein is omgevallen. Hoogst merkwaardig en gelukkig mag het heeten. dat slechts een der passagiers een arm heeft gebroken; ver scheidene andere kregen slechts lichte kneu zingen De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Nog meldt men omtrent dit spoorwegon geluk De locomotief is na de ontsporing de spoorbaan atgeslagen en ligt zwaar bescha digd onder aan den weg; de daarop volgende 3e kl. waggon kwam in eene zeer hellende positie te staan, doch werd staande gehouden door een 2e kl. waggon, die met de achterste wielen uit de rails was gesprongen. De sto ker werd van de locomotief geslingerd en de machinist is daarop gebleven, beide personen bekwamen weinig letseleen der passagiers uit den voorsten waggon bekwam kneuzingen aan zijn arm, en niet gebroken, zooals men eerst berichtte, terwijl anderen eenige schram men kregen. Hoe alles zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen, is een raadsel, wanneer men de locomotief daar ziet liggen; volgens afgegeven verklaring door eenige passagiers, die iederen dag dat traject pas- seeren, getuigen zij dat de trein zijne gewone snelheid had. De oorzaak van dit ongeluk is nog onbekend, doch men vermoedt dat er het een of ander aan de locomotief defect is geweest. De plaats van het onheil werd Zondag door een groot aantal ingezetenen bezocht; het is thans reeds de derdemaal, dat eene ontsporing op deze lijn heeft plaats gevon den; zwaardere locomotieven waren misschien niet ongewenscht, daar zij door hare licht heid thans reeds zoo dikwerf uit de rails zijn gesprongen. Kaatsheuvel22 Sept. De kermisweek is hier ongunstig verloopen. Op Zondag I5 Sept. zijn hier omstreeks half elf op 3 plaatsen ruiten verbrijzeldzelfs de pastorie is niet ontzien, ook daar heeft men één ruit inge worpen. Ook Dinsdagnacht heeft men bij A. v. R. een zelfde schandaal verwekt door 3 ruiten in te werpen. Ieder weldenkende is is hier verontwaardigd en gebeten op de daders van zulke laffe schanddaden. Donderdagavond kreeg de herbergier L. alhier in zijn eigen woning een steek met een mes in de linkerdij, zijn vrouw een slag in 't aangezicht, zoodat haar beide lippen ge zwollen zijn. Een tafel werd stuk geslagen en - het billart op veel plaatsen doorkorven. De dader is zekere F. P., welbekend bij politie en justitie. Zekere A. v. d. L. kwam van Waspik 's avonds ongeveer 10 uur en krijgt met een stuk hout moedwillig een slag van J. V.,ten gevolge waarvan zijn linkeroog opzwol eu zijn wang verwond werd. (N. B. Ct.) Besoijeu. Het volgende adres is uit deze gemeente gericht aan Z. M. den koning Sire! Geven met verschuldigden eerbied te ken nen de ondergeteekenden Johannes Verwiel, Josephus Groenen Johan Willem Andries Basting en Leendert van der Hammen, allen leder- en schoenfabrikanten in de gemeente Besoijen provincie Noord-Brabantdat zij in het algemeen het beginsel huldigen der wet van 5 Mei 1889 (Staatsblad no. 48) hou dende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid voor jeugdige personen en van vrouwen, doch dat voor de inrichting hunner fabrieken groote behoefte zal bestaan aan eene milde toepas sing der in art. 5 en 11 dier wet in uitzicht gestelde wijzigingen dat adressanten daarom Uwe Majesteit onderdataiglijk verzoeken le dat bij algemeenen maatregel van be stuur worde vergunddat voor de fabrieken in deze en de overige gemeenten der Lang straat de in art. 5 dier wet bedoelde elf werkuren door het hoofd of den bestuurder van eenig bedrijf kunnen worden bepaald tusschen zes uren des voormiddags en negen uren des namiddags 2e. Vrijstelling te verleenen Van de ver melding der werkuren op de lijst bedoeld in al. 1 van art. 11 der gemelde wet. Adressanten betuigen met deze tevens hunne volle adhaesie aan een verzoekschrift van ge lijke strekking, dezer dagen door de kamer van koophandel en fabrieken van het nabu rige Waalwijk aan uwe majesteit gericht en waarin de redenen voor de gevraagde vergun ning duidelijk zijn omschreven. Zij voegen nog enkel hierbij, dat het be gin en de eindiging van den werktijd op schoen- en lederfabrieken niet steeds dezelfde is en daar de gevraagde vergunningen beide inrichtingen dezer streek betreffen, meenden zij voor den werktijd de tijdruimte tusschen zes uren des voormiddags en negen uren des namiddags te moeten voorstellen. Besoijen, 24 September 1889. 't Welk doende (get-) J- Verwiel. Jos. Groenen. J. W. A. Basting. L. v. d. Hammen. Capellc, 24 Sept. In de heden morgen gehouden raadszitting is ingekomen een schrij ven van den heer J. van den Hoek, waarbij deze zijn ontslag neemt als lid van den raad. Dientengevolge zal onzen kiezers voor de achtste maal in dit jaar gelegenheid gegeven worden om hun kiesrecht uit te oefenen. Baardwijk. Vrouw van Mierl©, die te Utrecht eene operatie onderging tot verwij dering van een ingeslikte perzikpit, is aan de gevolgen overleden. Druneii, 23 Sept. Vrijdag had de land bouwer A. Van den M., wonende alhier, een kar toemaat te Bokhoven gehaald. Zijne dienstmeid P. v. M. zat boven op de kar. Op de Kuiksche heide onder deze gemeente gekomen, viel zij op den weg, ten gevolge waarvan zij daags daarna is overleden. Gecrtruidenberg, 22 Sept. Gister heeft de arbeider Gerritsen alhier, bij het versjouwen van eenig zwaar voorwerp, bij de werkzaam heden aan den Maasmond, het ongeluk gehad uit te glijden en dit voorwerp op zijn lichaam te krijgen, zwaar gewond is hij per rijtuig naar hier vervoerd en in het Gasthuis opge nomen; bij geneeskundig onderzoek moet ge bleken zijn, dat hij twee ribben heeft gebroken. Men zou waarlijk haast geneigd zijn te vragen of de spoorwegen alleen niet bij machte meer zijn al de vreemdelingen naar Parijs te vervoeren, die er dezen zomer de tentoonstelling komen be zoeken, zoovelen zijn er die andere middelen van vervoer te baat nemen om herwaarts te komen. Een Russisch officier heeft een paar maanden geleden de reis van NischnyNovgorod naar Parijs te paard gemaakt. Een VVeener journalist is met een huurrijtuig hier gekomen. Een sla gersknecht uit Pesth is met een paar vrienden naar Parijs komen wandelen, terwijl zij hun ba gage met zich voerden op een kruiwagen. Ook anderen zijn reeds per pedes apostolorum hon derden uren ver weg gekomen. Vreemdelingen, die hier per velocipede zijn gekomen, hebben we ook al bij herhaling gehad. Eindelijk vertoeft hier nu een bakker uit Arcachon, die de geheele reis op stelten gemaakt heeft, en hier ook voort durend zoowel in de stad als op de tentoonstel ling op een paar hooge stelten rondloopt. Eene vreemde liefhebberij zult ge zeggen niet waur Ja, hier te Parijs is dit stellig vreemd; maar in het departement der Landes, waarin Arcachon gelegen is, volstrekt niet. Dat is om zoo te zeggen het land van de steltenloopers. De moerassige bodem en de talrijke beekjes en onbevaarbare riviertjes,gevoegd bij den slechten toestand, waarin er vele wegen nog altijd verkeeren, maakt dat de bewoners er dikwerf hun toevlucht nemen tot het loopen op stelten om niet genoodzaakt te zijn tot aan de knieën door den modder of het water te baggeren. Met name de brievenbestellers en de schaapherders loopen er bijna geregeld op stel ten. Zoo komt het ook dat de bakker van Ar cachon, van wien ik zooeven sprak, en die in zijn jeugd zelf vijf jaar lang schaapherder is ge weest, een lieele bolleboos in deze zeldzame kunst is. Zij is zelfs eene bijzondere lielhebberij van hem geworden, want hij heeft in den aanvang van dit jaar in zijn departement eene «-vereeni- ging van steltenloopers" opgericht en heeft reeds een paar wedloopen op stelten georganiseerd. Voor zijn reisje naar Parijs heeft hij zich ge- doscht in het gewone herders-kostuum uit zijn departement. Hij is namelijk gehuld in een groo- ten schapenvacht, een jas zonder mouwen vor mende, op den rug draagt hij een knapzak, ge vormd uit een geitenvel; over de schouder een aarden waterkruik van eigenaardigen vorm en voor den buik een tasch voor verschillende kleinighe den. Bovendien zwaait hij deftig een langen her derstaf. ünnoodig u te zeggen dat de man heel wat bekijks heeft, zelfs hier, waar men anders zoo erg kijkerig niet is, als men iemand tegenkomt, die vreemd is toegetakeld. En na nu op onze beurt dezen zonderlingen bezoeker ook eens opgenomen te hebben, gaan wij on zes weegs. Wij staan nu voor den grooten Dom, welke den hoofdingang vormt voor de fransche atdee- ling en toegang geeft tot de eere-galerij, de zoo genaamde galerij van dertig meters dus ge noemd naar hare breedte, welke de fransche sectie in tweëen snijdt. Ik zou haast durven beweren dat die eere galerij alleen een bezoek aan de tentoonstelling waard is. De geheele fransche nijverheid is daar in hare schoonste scheppingen vertegenwoordigd. De verschillende afdeelingen, welke zich links en rechts in zijgalerijen uitstrekken hebben hier ie der voor zich eon monumentalen ingang gemaakt en dien toepasselijk gedecoreerd. De portieken zijn daardoor allen verschillend, maar allen zijn ver rukkelijk schoon. Ge weet niet wat ge hier meer hebt te bewonderen: de onovertroffen schoonheid der producten van de fransche industrie of de smaakvolle wijze van rangschikking eu versie ring het toovereu der decorateurs. De galerij van dertig meters is #het neusje van den zalm" der fransche atdeeling. Alvorens echter de galerij zelve binnen te tre den, willen wij een oogenblik onder den Dom zelf verwijlen, die er toegang tot verleent. De constructie van dien dom is indrukwek kend. Met versieringen in boog en koepel aan gebracht, prijkt hijin eene schitterende schakeering van kleuren en in eene groote verscheidenheid van ornementatie als een alles beheerschend mo nument, dat met. recht een ieders bewondering afperst. Het aanzicht bij het binnentreden is overwel digend. Van alle kanten in koepel en kroonlijst, op pilasters en kapiteelen zijn allegorische beel dengroepen en decoraties aangebracht, terwijl even als in de Dom des invalides ook hier door gekleurde glazen een lichteffect is teweeggebracht, als werd het gewelf door een eeuwigaurendeu zonnestraal beschenen. Rondom in den kroonlijst prijken in gulden letters de namen van al de mededingende natiën onder veelkleurige en meesterlijk geschilderde frescos. Allegorische groepen, de electriciteit, het wa ter, de lucht en den stoom voorstellende, vindt men op de vier hoofdpunten in dat fries. Ver der merkt men er op ae muziek, de beeldhouw kunst, de bouwkunst en de schilderkunst. Breede balcons en gaanderijen, zoowel aan de binnen- als aan de buitenzijde verhoogen nog den grootschen indruk dien deze eigenaardige constructie opwekt. In de beiae ruime nissen ter weerszijden op den beganen grond is de eereplaats gereserveerd aan de tapijtwerken uit de beroemde fabriek der Gobelins. Verder vindt men rechts de uitstalling der ta pijtwerken uit de nationale fabriek te Beauvais, links die der porceleinen uit de fabriek te Sèvres. Thans treden we de galerij van 30 meters zelve in, aan het einde waarvan de groote machinen- halle gelegen is. Links vinden wij de gaanderijen der juweelen, der kleeding, kanten- en katoenen stoffen, der wapens, geweven en geverfde goederen, der hout teelt, der jacht en visscherij, der chemische pro ducten, van het leder en de huiden en var. het mijnwezen. Rechts de gaanderijen der goud- en zilverwer ken, van het kristal- en glas-, porcelein- en aar dewerk, der meubels, tapijten en meubelstoffen, der reukwerken, marokijnwerkender uurwer ken, der kunstbronzen, en van het artistiek ijzer gietwerk; eindelijk die der verwarmings-en ver lichtingstoestellen en der metallurgie. Senior. (Ziiting van Dinsdag.) De kamer benoemde tot leden der huishoude lijke commissiede lieeren Schimmelpenninck Van Nyenhuis en Veegens, aftredende leden. Besloten werd Donderdag a. s. de voordracht op te maken voor de vervulling der vacature in den lioogen raad. Daarna werd het debat hervat over de Onderwijswet De artikelen 3 en 4 werden goedgekeurd. Daarna verdedigde de heer Kerüjk het leer plicht-amendement. De grieven tegen den leer plicht trachtende te weerleggen, gat hij toe dat het volstrekte schoolverzuim in Nederland niet zoo erg wasdoch beweerde dat tegen het be trekkelijk verzuim en den te korten duur van on wijs de leerplicht moest zijn gericht. De heer Lohman ontraadde namens de C. v. V. (meerderheid) tot alstemming. Behalve de grief dat leerdwang werd bedoeld en onnoode was. achtte hij het ongeraden dit soort motie zonder schriftelijke voorbereiding in de wet te brengen. Er was hier verband met den veldarbeid, een zaak die nog niet geregeld kan worden, en met de voorgenomen enquête. Ook daarom had spreker bezwaar. De minister achtte de voorgestelde regeling bij deze wet ondoenlijk, omdat ae zaak nog te wei nig bekend was, evenals de verschillende oorzaken voor schoolverzuim, zoodat een billijke leerplicht regeling thans onmogelijk was. De heer Gleichman bestreed den heer Lohman en de regeering en verdedigde 't amendement. De verwerping zou voor hem de wet niet aan nemelijker maken. De heer Borgesius sloot zich bij die bestrijding aan. Nadat de lieeren Hartog en Liefting nader den minister bestreden hadden en de rechterzijde hadden opgeroepen van haar beginsel voor leer plicht te doen blijken en de minister had bliiven volhouden, dat thans het amendement onaanne melijk was en slechts een politieken strijd zou uitlokken, is het amendement-Borgesius om het beginsel van leerplicht in de onderwijswet op te nemen, verworpen met 43 tegen 38 stemmen. Rechts tegen links. Aangenomen is verder met 55 tegen 26 stem men het amendement van Delden c. s., bedoelende de toekomst voor elk dienstjaar, waarin de rijksbijdrage volgens de nieuwe regeling minder zou bedragen dan zij volgens de oude regeling in 1889 was, de berekening volgens den regel van de oude en niet volgens dien der nu in te voeren wet toe te passen, doch met dien ver stande dat de rijksbijdrage in geen geval hoogcr zou zijn dan zij in 1889 was. Eindstemming Donderdag na de pauze. WAALWIJK. (Niet ofliciCel.) Van af 14 21 Sept. ONDERTROUWD: Joh. Rombouts 23 jaren en Pieternella Leenheers 22 j. Gerardus Corn. Rubbens 21 j. en Maria E. H. Moors 22 j. Cornelia R. S. van der Heijden 33 jaar en Anna M. H. Wakkers 28 jaar. OVERLEDEN: Petrus Ch. Trimbach 13 weken, Cornelius Hamers 80 jaar. CAPELLE. Van 620 Sept. GEBORENAdriaan z. van Johannes Werther en Pieternella de liooij. Jan Adriaan z. van Hendrik Arnoldus van Suijlekom en Labina Coliin. Adriana Elisabeth d. van Marijnus Johannes Rijken en Johanna Neel- tje de Roon. Geertruida d. van Adriaan Kluijtenaar en Maria Christina Chabot. Koenraad z. van Koenraad ltosenbrand en Pieternella Laurina van der Schans. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Heijliger van der Schans, 26 jaren te Capelle en Jacoba He lena Meeuwis, 19 jaren te Dongen. OVERLEDENJacobus van Dongen, 12 dagen Adriaan Werther 9 dagen. Gerrit Talen, 52 jaren, echtgenoot van Margaretha van Nugteren. Geertruida van der Waals, 5 weken.-r-Hendrika Martijntje Blom, 7 maan den. - Gerrit Rosenbrana16 jaren. Nicolaas Bax'el, 20 jaren. en Waalwijk, Osch, en Waalwijk, 20 Sept. 1889. Al de mannelijke en vrouwelijke werk lieden van den heer GERRIT RUBBENS betuigen bij deze ZEd. openlijk hun welge- meenden dank voor bet gulle onthaal, Maan dag avond genoten, en voor al bet genoegen bun toen aangedaan. dat zijn INGEZET I. Het huis, erf en tuin te Kaatsheu vel, bewoond door C. Nooten, op slechts f1580. II. De huizen aldaar aan de Rechtvaart van denzelfde op f300. III. Het huiserf en tuin aldaar van J. H. Kipping, op f750. IV. Het bouwterrein aldaar, van den zelfde, op f200. TOESLAG ter berberge van H. Muskens te Kaatsheuvel, op Maandag 7 October a.s., 's avonds 7 uur. Dagelijks kan ten kantore van genoemden notaris gehoogd worden. kunnen direct GEPLAATST worden en even als vroeger, eiken In een der HOOFDSTEDEN van Over- ijsel wordt wegens vertrek naar elders, te gedreven woidt, zoomede engros zaak. Aan bovengenoemd buis is een apart bo venhuis verbonden, wat thans voor f250 verhuurd is. Alleen op serieuze offertes, onder de streng ste discretie, zal gelet worden. Brieven franco onder motto leder bij den bsekh. M. M. OLIVIER (tijdelijk) Rokin 160, Amsterdam. is dagelijks te spreken, van des morgens 8 tot 6 ure 's avonds, voor alle mond- en tandziekten, met het ongevoelig makend Cocaïne stelsel. Kunstgebitten worden in 4 uur tijd ver vaardigd en gewaarborgd. Adres Van den BERG, Tandmeester, Goudbloemstraat No. 2, (Hoek der Han— delsley,) ANTWERPEN.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3