BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Griekenland. Amerika. BINNENLAND. beter zijn geweest de beslissing aan de kame* te hebben overgelaten. De coalitie van opportunisten en radicalen gaat tot nog toe uitnemend de heeren geven wederzijds blijken van groote welwillendheid en inschikkelijkheid, verschijnselen, op grond waarvan allerlei verwachtingen worden ge koesterd, die bij slot van rekening wel eens luchtkasteelen zouden kunnen blijken. Men gaat namelijk zoover 150 zetels van de 180, bij de herstemmingen te verwerven, als voor de republikeinen bestemd te beschouwen waardoor de republikeinsche meerderheid op 382 zou worden gebracht en de reactionaire minderheid op hoogstens, 194 een verhouding die gunstiger zou zijn dan die van de vorige kamer, van welker 584 zetels er 385 in han den der republikeinen, waren en 199 in handen der reactionairen. Dan zou dus blijken, dat de republikeinsche beginselen vorderingen hadden gemaakt en zou met eenig meer recht van een heugelijke overwinning der republikeinen sprake kunnen zijn. Afwachten is echter het parool, want ook de boulangisten zijn niet moedeloos, zij zet ten de campagne met hardnekkigheid voort, ten volle zich bewust, welke groote belangen er op 't spel staan. Boulanger heeft aan de kiezers van Mont- martre een teek en van leven gegeven inden vorm van een manifest, waarin hij protesteert tegen de vernietiging van de stembriefjes, welke zijn naam droegen, protesteert in hef tige termen, deze daad van de regeering voorstellende als een schandelijk misdrijf, dat om wraak roept ten hemel. Alle rechten van de kiezers zoowel als van de kamer, zijn met voeten getreden, men laat de eersten belastingen betalenmaar ontneemt hun hunne rechten." De generaal teekent „uw toegenegen afgevaardigde". Er wordt in de Fransche bladen druk ge sproken over de coalitie van monarchisten en boulangisten, daar velen van de eerstge noemde partij zich niet ongeneigd toonen met de boulangisten te breken en met een deel der republikeinen een nieuwe partij te vormen. De leiders der monarchisten toonen echter geen lust tot een dergeb'jken stap en de coalitie zal in elk geval Zondag a. s. bij de herstemming gehandhaafd blijven. De Reichsanzeiger behelst de keizerlijke kabinetsorder, waarbij de rijksdag op 22 Oc tober wordt bijeengeroepen. In 't Oosten acht men een bezoek van Duitschlands keizer aan den sultan te Kon- stantinopel van groote politieke beteekenis, hoewel het niet in verband moet staan met 's zcaren opvallende houding tegenover keizer Wilhelm, daar reeds lang geleden het besluit tot zulk een bezoek genomen is. De groote politieke quaestie in Duitschland aan de orde van den dag is de vernieuwing van de uitzonderingswet der socialisten. Men weet dat deze maatregel in 1878 is genomen onder den indruk der aanslagen van Hoedel en Nobiling voor den duur van twee en een half jaar. In 1880 werd zij ver lengd voor 't eerst tot 30 September 1884, ondanks de pogingen van Bismarck om dien datum op 1886 te doen stellen. In 1884 werd de wet, na stormachtige debatten en de aan neming van belangrijke amendementen, nog met twee jaar verlengd met slechts 32 stem men meerderheid; in 1886 nog eens met twee jaar en in 1888 nogmaals. De regeering begint dat gehandel moede te worden, omdat zij immer maar half haar zin krijgt en heeft dus besloten de maatre gelen tegen -Ie socialisten, door de praktijk noodig gebleken, in de wet op te nemen. Nationaal liberalen en conservatieven heb ben daar niets tegen maar bet katholieke centrum zal tegenweer bieden en 't maakt nog steeds een punt van overweging uit of deze rijksdag dan wel de nieuwe zich er mede zal hebben bezig te houden. Optimis tische leden der regeering willen het laatste, pessimistische en meer voorzichtige het eer ste, omdat men nu weet wat men aan den rijksdag heeftwat van den nieuwen volgens hen niet kan worden gezegd. De socialisten zeiven trekken er zich niet veel van aan: ten eerste wisten zij dat het zoo zou gaan en ten tweede heeft de onder vinding hun geleerd, dat hun zaak ondanks alle tegenwerking of wellicht juist tengevolge daarvan steeds aanhangers wint. De oppositie-bladen in Duitschland houden zich voortdurend bezig met het stijgen van de prijzen der noodzakelijkste levensbehoef ten, voornamelijk met het duurder worden van de brandstoffen; zij voorspellen dat deze winter in Duitschland niet zal voorbijgaan zonder groot gebrek voor de arme lieden. De verantwoordelijkheid van dien staat van zaken doen zij terugvallen op de staathuis houdkunde van den kanselier en luide spreken zij de hoop uit, dat de kiezers bij de aan staande verkiezingen den moed zullen hebben om hunne ontevredenheid uit te drukken. Dit schijnt werkelijk noodig, niet alleen in 't belang van Duitschland maar ook in dat van gansch Europa, dat erg verstoord wordt door het slechte voorbeeld, door een zoo groot land gegeven. Het protectionisme, gunstig voor eenige bijzondere belangen, kan niet anders zijn dan eene oorzaak van on dergang voor de groote massa verbruikers. In Italië houdt men zich druk bezig met het gerucht, dat de begrooting van marine en leger weder met 40 millioen zou worden verhoogd. Wel hebben enkele officieuse bladen het tegengesprokenmaar dat belet niet dat andere organen hun ernstige bezorgdheid kond doen, er uitdrukkelijk op wijzend, dat zoowel de financieele als de economische toe stand van Italië volstrekt geen vermeerdering van de legeruitgaven wettigen, waarbij nog komt dat de uitslag der Fransche verkiezin gen en de vreedzame toestand dergelijke verandering bepaald otmoodig maken. De tegenwoordige economische crisis alsook de resultaten van den oogst van dit jaar, moeten van een verhooging van eiken post der be grooting doen afzien, in 't bijzonder voor die van leger en vloot; men hoopt integendeel dat het deficit voor den volgenden dienst op 20 millioen kan worden teruggebracht. 't Valt niet te loochenen, dat dit de mee ning is van de groote meerderheid der Italiaansche natie, men weet hoezeer Cvispi's populariteit geleden heeft door de buiten gewone militaire eischen. De terugkeer van koningin Nathalie te Belgrado vestigt meer dan ooit de staatkun dige aandacht op de Servische zaken. Dertigduizend personen wachtten de stoom boot af, op welke koningin Nathalie zich bevond. Ten 41/2 ure werd eene deputatie bij haar toegelaten, die haar bloemruikers aanbood. Geen enkel officieel persoon was aanwezig. De koningin begaf zich in een rijtuig van een rijke koopman dezer stad naar de kathedraal, maar de kerk was op last van het gouvernement gesloten. De koningin ging toen naar het huis van Youtcehvics, waar de menigte haar een ovatie bracht. Men verzekert, dat de deuren van het paleis op bevel van het gouvernement zijn gesloten en dat er soldaten in zijn om de koningin te verhinderen er binnen te komen, ingeval zij daartoe door de menigte werd genoopt. De stad is rustig. De Russische gezant bracht een bezoek aan de koningin. De schitterende overwinning der radicalen bij de laatste verkiezingen zou den toestand ook wel kunnen vei wikkelen. Men beweert dat eenige leden der nieuwe skuptchina aan de vergadering zullen voorstellen een ver- bannings-decreet tegen den ex-koning Milan uit te vaardigen. Volgens de Times heeft de sultan van Turkije een besluit genomen dat navolging verdient. Hij zal namelijk bij keizerlijk de creet de sterkte van het leger in vredestijd verminderen met 150.000 man (van 250.000 op 100.000) waardoor 24 millioen zou wor den bespaard en het evenwicht in de be grooting zou worden hersteld. Zoo zouden de groote mogen Iheden van den Turk zelfs nog iets kunnen leeren. Maar 't zou te mooi zijn Het hof van appèl te Brussel heeft het hooger beroep van Corvilain en zijn ingenieur Delaunay van de hand gewezen en het ver zoek om vrijlating geweigerdofschoon de gevangenen 100.000 francs als borgstelling boden. Zondag had de laatste officiëele plechtig heid plaats in verband met de tentoonstel ling. Hoewel het weder niet medewerkte was de belangstelling groot. Door duizenden werd de president Carnot begroet, toen hij zich van het Elysée naar het Palais de l'in- dustrie begaf. De troepen en haie opgesteld sloten zich allengs achter het rijtuig aan, waarachter de juichende menigte volgde.Geen wanklank werd vernomen. Bij het binnen treden van den president hief het orkest de Marseillaise aan waarna de vaandels der regimenten, te Parijs in garnizoen, gepresen teerd werden. Dit défilé leverde een schoon, levendig schouwspel op, terwijl de opgewekte marschen van Berlioz, Gounod en Ambroise Thomas, door een krachtig muziekkorps uit gevoerd de geestdrift aanwakkerden. Luide werd dan ook de redevoering toegejuicht van den president, waarin hij het buitenland dank zeide voor de achting en bewezen sympathie, het land toewenschte dat de tentoonstelling voor de industrie een nieuw tijdvak van bloei zou openen en dat deze vredelievende kamp zou strekken tot verbetering inde verhouding der volkeren. De minister Tirard verklaarde daarop in eene rededat meer dan zestigduizend ex posanten aan de tentoonstelling hadden deel genomen en dat 33.139 belooningen waren uitgereikt. De bekroonden werden voorge lezen, daarna weerklonk nogmaals de Mar seillaise en de aanwezenden gingen uiteen de buitenlanders verbaasd over de imposante wijzewaarop het Fransche volk opgewekt plechtig de vreedzame overwinning had her dacht, met de wereld-tentoonstelling behaald. 1800 revisionisten besloten de installa tie van Joffrin met geweld te verhinderen zij blijven de nietigverklaring der stembil jetten met Boulanger, onwettig beschouwen. Tegen Donderdag is een protest meeting- uitgeschreven. 200.000 kaarten zijn rondge zonden op de agenda staat het voorstel, dat de burgers van Montmartre hunne belasting zullen weigeren en hunne spaarpenningen uit de staatskas zullen opeischen, wanneer de regeering het besluit niet opheft, dat hun feitelijk buiten de wet stelt. Generaal Faidherbede grootkanselier van de orde van het Légion d'Honneur is te Parijs gestorven. Zijn geboorteplaats Lille tracht hem daar begraven te krijgen en meldde aan den minister van buitenlandsche zaken dat zij hem een plechtige begrafenis zou bereiden. In den ministerraad was al reeds besloten hem op 's rijks kosten te be graven. Jules Ferry schijnt besloten zich uit het parlementaire leven terug te trekken. Het gerucht liep, dat hem de betrekking van gou verneur van Cochin-China zou worden aan geboden doch zij, die persoonlijk met hem bevriend zijn, zeggen, dat hij die in geen geval zal aanvaarden. De prijs van 100.000 francs door den heer Osiris uitgeloofd voor het merkwaardig ste werk op de wereldtentoonstelling te Pa rijs is door de commissie van beoordeeling toegekend aan de machine-galerij. Volgens de bepaling van den milden gever zal de eene helft dier som worden geschonken aan de architecten en ingenieurs onder wier leiding het grootsche gebouw werd voltooid en de andere helft verdeeld worden onder de ar beiders, die er aan werkten. Zooals men zich herinnert, ontplofte on langs een bom op een plein te Madrid. Te San Sebastian, waar de koningin en haar familie thans vertoevenhad dezer dagen een gelijksoortig voorval plaats. Achter het paard van Ayete sprong een bom, doch daar de knal als zij veroorzaaktein dezen om trek herhaaldelijk gehoord wordt bij het doen springen van rotsen lette men er niet op. Het voorwerp scheen er intusschen opzette lijk neergelegd. Door wien, is onbekend. Toen de koningin later met den jeugdigen koning uitreedwerd zij door de bevolking hartelijk toegejuicht. Het geschil tusschen Marokko en Spanje is Zaterdagavond geschikt. Aan Spanje is eene volledige voldoening gegeven. De Spaansche gezant heeft Zondag morgen den sultan zijne geloofsbrieven overhandigd te gelijk met eenige geschenken. De door de Mooren gevangen genomen Spanjaarden zijn vrijgelaten en Zondagna middag te Alhucemas aaangekomen. De socialist Wiliams, die de leiding voerde der hernieuwde werkstaking van de sleepers bij de Londensche gemeente reiniging, is in hechtenis genomendaar hij trachtte een werkmandie werken wilde door dreige menten van zijn besluit terug te brengen. Tot lord-mayor van Londen is voor 1890 benoemd Henry Aaron Isaacdeelge noot van het handelshuis in vruchten Isaac en Zoon. Op de jaarlijksche vergaderingen der Iersche nationale liga, te Manchester gehou den verklaarde de president O'Connor, dat het aantal leden van in 1884 4.600, geste gen was tot 31117. Eene motie werd aan genomen, waarbij alle leden werden aange maand om te werken bij de aanstaande ver kiezingen waarbij de eerste slag geleverd zou worden om Ierland te bevrijden van het juk waaronder het zoovele eeuwen zuchtte. Uit Mergny (Ierland) wordt gemeld dat nabij Kostrovor een pachter is vermoord, terwijl zijn vader en zijne zuster ernstig zijn gekwetst. Er heeft eene arrestatie plaats gehad. Teneinde de katoen clique een nederlaag te doen leiden, hebben de vereenigde ka toenspinners te Manchester besloten om alle spinnersdie Amerikaansche katoen gebrui ken, met kracht aan te manen hunne spin nerijen gedurende de eerste week van Octo ber te sluiten. De spinners van Accrington hebben het voorbeeld van die van andere plaatsen ge volgd en het werk voor veertien dagen ge sloten. De KolnZtg. wil bij afwisseling wel eens den braven Hendrik spelen en gaat nu de bladen te lijf, die het uitstel melden van 's czaren bezoek aan Berlijn, op grond van die mededeelingen de lezers verontrustende door beschouwingen over de steeds koeler wordende verhouding tusschen Rusland en Duitschland. Met lot maakt het officieuse blad melding van een orgaan der vrijzinni gen, dat het uitstel van het bezoek op re kening heeft gesteld van een vergissing, lig gende in datum-verschil tusschen de nieuwe en de oude tijdrekening. Zoo is het duide lijk, dat 28 September volgens onze tijdre kening, gelijkstaat met lü October volgens den ouden stijl een oplossing, volgens welke het nieuwe uitstel dus niet in verband zou staan met de politiek. Generaal von Schweinits heeft ontslag verzocht als gezant te Petersburg, om rede nen van gezondheid, doch men vermoedt, dat de feitelijke reden is de koele houding van het hof, waar hij vroeger aanzat aan de keizerlijke whisttafel. - De „Post" verklaart op grond van ont vangen inlichtingen het bericht, dat graaf Munster zal aftreden als gezant te Parijs, volkomen uit de lucht gegrepen. In de vesting Spandau, nabij Berlijn, heeft eene ontploffing van militair vuurwerk plaats gehad in het laboratorium, dat op een eiland midden in de rivier ligt. Van 50 werk zaam zijnde vrouwen en meisjes werden er 12 zwaar en 30 licht gekwetst. Ook werden eenige militairen gekwetst. Gelukkig lag het laboratorium geheel geïsoleerd in eene groote watervlakte, zoodat stad en vesting onge deerd bleven. De oorzaak van de ramp is onbekend. Te Krotoschin, provincie Posen, is eene munitieloods, bevattende vijf duizend patro nen, in de lucht gevlogen, waarbij een mi litair gewond werd. De Theiss wast snel. De werken tot her stel der verzonken kade zijn weggeslagen. Men vreest ernstig voor de stad bij de hooge vloeden. De Weener correspondent van de Stan dard seinde aan zijn blad, dat de berichten omtrent de militaire toebereidselen van Rus land aan den Donau zeer overdreven zijn. Te Weenen betwijfelt men of het Turksche leger werkelijk tot 100,000 man zal vermin derd worden. Crispi blijft nog eenige dagen te Napels en Qntbood daar den chef van het gezant schap van den koning van Choa, ter be spreking van het verdrag. Abessinie wenscht zich geheel onder pro tectie te stellen van Italië, doch Crispi wil die aansprakelijkheid niet aanvaardende binnenlandsche aangelegenheden zouden ex peditie op expeditie vorderen. Op de munt wordt voor Abessinie een munt geslagen in den vorm van de Maria Theresia-thaler met de beeltenis van koning Humbert. Eene groote betooging ten gunste van Kreta, Zondag te Athena op het Marsveld gehouden, heeft zich eenstemmig vereenigd met het denkbeeld eener vedetta der Kre- tensers, gelijk de Turken die uitoefenen, en dank betuigd aan het geheim comité tot vereeniging van Kreta met Griekenland. De Standard verneemt uit Athene dat de Kretensers een waakzaamheids comité be noemd hebben. Shakir Pasha liet verschei dene onschuldig gekerkerde christenen los, wegens het krachtig protest van den Griek- schen consul te Kanea. De Grieksche minis ter-president gaat voort met de vreemde gezanten te Athene te onderhandelen en te protesteeren tegen de lauwheid en de aar zelingen der groote mogendheden, evenals tegen de trouwloosheid der Porte. Zestig jaar geleden, zoo spreekt een Ame rikaan, was een spoorweg bij ons, evenals in Europa, eene onbekende zaak en de be volking der Vereenigde Staten bestond uit 12 millioen zielen. Nu exploiteeren wij 260.000 Km. spoorweg en de bevolking is toegenomen tot 60 millioen. Vóór zestig jaar werd ons nationaal vermogen geschat op minder dan 1000 millioen dollars Nu rekent men 't minstens op 56,000 dollars. Onze spoorwegen vervoerden in het laatste jaar 475 millioen passagiers en 600 millioen ton vrachtgoederen. Ruim een millioen ambte naren zijn aan onze spoorwegen verbonden, te zamen 600 millioen per jaar aan traktement genietende. Het rollend materieel bestaat uit 30,000 locomotieven, 21,000 personenwagens, 7000 bagagewagens en een millioen goederen wagens. Bouw en uitrusting der lijnen kosten 8000 millioen dollars. Wij zijn wat wij zijn door de spoorwegen Aanstaanden DONDERDAG 3 Oct. jaarmarkt (Bavo-Markt) te Waalwijk. J WAALWIJK, 2 Oct. 1889. In eene Zaterdag avond gehouden verga dering van de teekenschool-commissie is de heer F. M. Ingen-Housz gekozen tot voor zitter. ^De heer J. W. de Bree heeft verleden Maandag de betrekking van hoofd der open bare school alhier nedergelegd, na ze onge veer 40 jaren met eere bekleed te hebben. Daar de heer Goossens reeds geruimen tijd ziek is, zijn de twee hoogste klassen thans zonder onderwijzer. In afwachting van de komst van het nieuwe hoofd, schijnt de schooljeugd erg onrustig te zijn. Maandag ochtend is eene gedeeltelijke werkstaking uitgebroken onder het werkvolk bezig aan den spoorweg Kromvoirt-'sBosch. Een 40tal arbeiders hebben, naar wij ver nemen, het werk gestaakt, meer loon en minder werkuren eischende, waaraan de werk gever niet wilde tegemoetkomen.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2