HUIS m VERTROUWEN. De Groote Zwaan W. Hardeweg ZOOLLEDER Advertentiën. AMSTERDAM. SPOORBOEKJES Handelsberichten. Prins Hendrikkade 52, AANBIEDINGEN Antoon Tielen. De werkstaking te Rotterdam. Vrije beschikking van de werklieden over hun verdiend loon. Vreeselijke overstroomingen in JAPAN. beveelt zich minzaam aan bij HH. reizigers van de Langstraat en omstreken. van puik gelooid extra zwaar van den winter dienst verkrijgbaar bij Tot handhaving der orde zijn maréchaus sees uit 's Bosch vertrokken. Ongeregeldheden waren niet voorgevallen, doch werden wel gevreesd, daar, naar men mededeelt, de jeneverflesch den geheelen ochtend zeer druk de ronde deed onder de werkstakenden. Verder kunnen wij nog mededeelen dat al de arbeiders Dinsdag morgen op het ge wone uur weder gereed stonden om het wagens-lossen te hervatten. De werkgever echter had des avonds te voren zijn onder bazen order gegeven om, wanneer het werk volk zich daartoe mocht aanmelden, het te doen weten, dat zij Dinsdag niet mochten werken, ten einde de opruiers beter te kunnen kennen. Hierop volgde dat dezen, vijf in getal, direct werden aangewezen en hun daarna voorgoed het werk werd ontzegd, terwijl den overigen werd belootd, dat zij, zich ordelijk gedragende, Woensdag morgen het werk mochten hervatten. Uit Tolen wordt gemeld Een rijtuig, bespannen met een paard, is Zondag avond vermoedelijk door de duisternis in de Eendracht geraakt. De knecht van den heer W., te Tolen verdronk. Het lijk is nog niet teruggevonden. Uit Schermerhorn wordt gemeld Mijzen is geheel overstroomd. Behalve de machinist, van het stoomgemaal, dat hooger staat, hebben alle bewoners den polder ver laten. Komt er harde wind, dan vreest men dat er eenige huizen zullen instorten. Nadat men uren lang vergeefs gepoogd had de nieuwe breuk in den Mijzendijk te dichten, werd Zondag middag in overeen stemming met het gevoelen van den heer Scholten, provinciaal hoofdingenieur van den waterstaat, die met een paar andere ingeni eurs aanwezig was, last gegeven, met dien vruchteloozen arbeid op te houden, zoodat de polder is ondergeloopen. Uit Enkhuizen wordt dd. 29 September gemeld De reserveboot „Zuiderzee," van het Stoom- bqotveer Enkhuizen—Stavoren, is bij hare aankomst alhier, 's avonds half negen, in het Krabbersgat met volle kracht tegen een aldaar voor anker liggend tjalkschip gevaren. Het vaartuig, genaamd „De Onderneming," schipper Stegenga, van Franeker, is alhier binnengebracht; het heeft belangrijke schade aan den voorsteven bekomen, die ten deele is ingedrukt. De schipper had de noodige voorzorgs maatregelen genomen; het voor stilliggende schepen vereischte licht was halverwege den mast geheschen en duidelijk zichtbaar. Het vaartuig was geladen raet aardappelen en bestemd naar Amsterdam. Maandag avond, omstreeks 8 uur, werd op den overweg van den spoorweg Eindhoven, door den Duitsch-Vlissingschen sneltrein eene kar, geladen met kool, verbrijzeld; voerman en paard bleven ongedeerd. Nog een ander rijtuig bevond zich op dien gevaarlijken over weg. Het gelukte echter den koetsier, die zijne tegenwoordigheid van geest niet verloor, het paard op zij te rukken, waardoor eene bijna zeker vreeselijke ramp voorkomen werd. Vrijdag middag 11. had op de Waal nabij Ochten eene aanvaring plaats tusschen de stoomboot „Siegfried" der Nederlandsche Stoombootrederij en een met grint geladen scheepje, waardoor het laatstgenoemde on middellijk zonk. De opvarenden werden gered. Zondag nacht brandde te Ossendrecht at de schuur van den landbouwer J. van den Ende. Behalve 5 kalveren, die in de vlammen omkwamenwerd het vee bijtijds gered. Eene juffrouw aan de Nieuwstraat te Dordrecht, die Zondag haren onder dienst zijnden zoon met verlof verwachtte, geraakte bij het zien van den jongeling zoo opgewon den van blijdschap, dat zij door eene be roerte werd getroffen en kort daarna den geest gaf. (D. Cr.) Een paar personen vond dezer dagen te Haarlem op straat een bankbiljet van f 40 met welk geld zij zoowel daar ter stede als te Amsterdam goeden sier hebben ge maakt. Dit- is echter bekend geworden en thans is tegen hen proces verbaal opgemaakt wegens verduistering, terwijl gebleken was dat het geldswaardige papier door een sla gersknecht was verloren. Waalwijk. Maandag hield de kolfclub haar jaarlijks concours in de met tropheên en vlaggen versierde kolfbaan. Aan het concours namen 14 leden deel; na een hevigen kampstrijd, die van 4 tot ÏO1/^ uur duurde, werd de eerste prijs behaald door C. van Delft2e prijs C. Gragtmans3e prijs C. de GreeffSr. Na afloop van den wed strijd had uitreiking der prijzen plaatsge volgd door een feestmaal, dat zich na zulk een lange inspanning goed deed smaken, waarna ieder hoogst oldaan huiswaarts keerde. Drunen, 1 October. Gisteren namiddag omstreeks 3 uren ontstond brand in het huis van en bewoond door M. Van der Ven. Door spoedige hulp der brandweer mocht het ge lukken den brand tot dit perceel te beperken en de belendende gebouwen te behouden; van den inboedel is een weinig gered. Huis en inboedel zijn verzekerd. Oorzaak onbekend. De werkstaking heeft sedert Zaterdag een guns tige wending genomen. Uit een onderhoud met een der leden van het comité uit de graanwer- kers is gebleken, dat door bijna alle graanlactors en cargadoors, die bij den graanhandel betrokken zijn, aan de eischen der graan werkers is tege moet gekomen. Deze eischen zijn lo. Voor de iastvverkers in granen van den uitlader 10 cent per last met een .kras" (ploeg baas), die niet medewerkt, en i'1,50 per dag voor de winsdrijvers 2o. Voor de lastwerkers in granen (ran den ontvanger) 15 cent per last en kleine* verande ringen in de wijze van werken. De onderhandelingen met de erts werkers zijn nog niet zoo ver gevorderd. Voor de ertswerkers wordt 6 cent per last verlangd en voor de wer kers met spoorwegrails en slakkenmeel 7'/a cent. Men hoopt echter spoedig ook tot een vex-gelijk te komen. De werklieden aan de stoombooten hielden Maandag avond weder eene bijeenkomst in de veilingszaal van het verkooplokaal aan den Goud- schen Singel. Te 7 uur was het er zoo propvol, dat tot zelfs op de gaanderijen geen staanplaats onbezet bleet. Allen zaten of stonden dicht opeen gepakt. Er waren naar verschillende raming van 1000 tot 1500 zoogenaamde bootwerkers bijeen, want nu ook weaer werden alle anderen ge weerd. Er heerschte weldra door het rooken van tabak en sigaren en het gemis aan ventilatie eene ondragelijke lucht in ae zaal, waaronder vele werklieden zeiven zichtbaar leden, hetgeen niet belette dat men tot 10 uur bijeenbleef. De slotsom was dat allen verklaarden te vol harden bij hunne eischen. v. d. Kolk, constateerde uit dien hoofde dat het werk niet zal hervat worden zoolang de ge stelde eischen niet zijn ingewilligd. Het werk was tot nu toe een pest geweestzooals het nu wordt betaald en geregeld is, ging er een ver pestende lucht van uit. Hooger loon en beter conditiën zullen maken dat de arbeid weder in beter lucht bij den werkm-n komt en dat er meer welvaart onder bootwerkers heerscht. Wie thans, zonder dat de gestelde eischen bewilligd worden, toegeeft, die doet het uit lafheid maar niet uit honger, want wie honger heeft, die wende zich tot het comité en hij zal geholpen worden. Reeds heeft een persoon de welwillende hand aangeboden. Hij is bereid, al is het morgen, 1000 versche tarwebrooden beschikbaar te stellen. Ik weigerde, zeide spreker, want ik heb het niet nooaig, maar gij Hoogmoed is eene goede zaak en niemand zal, voor ae nood hem er toe dwingt willen bedelen, maar als de nood er is en ik weet, er zijn er onder u die in nood verkeeren meldt u dan bij ons aan. De kas van het comité kan nog niet worden aangesproken, maar wie behoefte heeft kan levensmiddelen bij het bestuur bekomen. En als de groote macht ons dan wil uithongeren en ons wil dwingen op de knieën eene schikking af te bedelen, laten wij dan ge meenschappelijk volharden. Wie behoefte heeft, wende zien tot one, maar hervatte den arbeid niet zoolang de gestelde eischen niet zijn inge willigd. (Toejuiching,) De vergadering ging daarna uiteen. Van ongeregeldheden is gelukkig geen melding te maken. Zaterdagavond was, als gewoonlijk op den laatsten dag der week, veel publiek op de straat, doch van kwaadwilligheid was geen spoor te ontdekken. Wel zijn de schutters des avonds langer onder de wapenen gehouden dan men oorspronkelijk voornemens was, omdat het gerucht liep, dat werkstakers hun wraak wilden koelen op ae pakhuizen, aan de Westerkade, waar gewerkt was, doch gelukkig is deze voorzorgs maatregel onnoodig gebleken. Zondag zijn de schutters geregeld opgekomen en ook later ver leenden zij aan de handelskaden hun diensten. Aan de brug van de Leuvehaven naar het Wil lemsplein waren eenige schutters geposteerd, die alleen die personen doorlieten, die er passeeren moesten, eveneens was de Westerkade afgezet evenals Zaterdag. Onder toezicht der gewapende macht is aan de Harwich-booten geregeld door gewerkt; de Liverpool-boot daarentegen heeft niet ewerkt evenmin als de booten op Leith. Aan e Boompjes waren in den loop van den morgen verscheidene aan 't laden en lossen, zooals de vWinsloe", de Swift" en de ^Stoomvaart. Op de //Starling* hoopte men om 2 uur weder aan 't werk te gaan, evenals op eenige andere schepen. Dientengevolge warden op dat tijdstip divisiën schutters uitgezonden om op die booten toezicht te houden. Ook was de waterpolitie opgeroepen om tegen 2 uur op stroom dienst te doen, ten einde die schepen, waar men wilde werken, in de gelegenheid te stellen. Aan ae Boompjes patrouilleerden politie-agen- ten onder leiding van een paar inspecteurs van politie. Op Feijenoord waar de mariniers voor de hand having der orde zorg dragen, heerscht ook vol maakte rust. Op de stoomschepen der Rotter- damsche Lloyd wordt gewerkt, op die van de Nederi.-Amerik. Stoomv.-Maatsch&ppij heerscht nog rust. Op stroom liggen ruim 20 schepen op lossing te wachten. Alle zijn echter niet voornemens het einde der werkstaking af te wachten. De Bernard" is met volle lading naar Schiedam gegaan om te lossen en gisteren is de //Skiold" eveneens gedeel telijk geladen naar Schiedam vertrokken. De ^Seagull", die altijd naar Rotterdam komt, is thans naar Amsterdam gezonden; de ,Wiltoh" ligt te Maassluis te wachten op order waar hij heen moet. De „Malemba* is Zaterdag naar Maassluis ver trokken om aldaar 1000 ton jenever in te laden hetgeen anders hier geschied zou zijn. De ,Ouse" is haar lading te Schiedam gaan completeeren. Over de werkstakingen te Rotterdam heett gis teren een onderhoud plaats gehad tusschen den procureur-generaal bij het hof te 's Hage en den minister van justitie. De Engelsche stoomboot Holmrook en deHol- landsche stoomboot Alblasserdam zijn, wegens de werkstaking, niet naar Rotterdam, maar langs het Voornsche kanaal en Hellevoetsluis naar Dordrecht opgestoomd. Aan het Ned. Rijnspoor zijn de zandwerkers aangevangen met ae ertsbooten te lossen. Tot Zondag nacht twaalf uur werd daar gewerkt, om 's morgens de werkzaamheden voort te zetten. In ae Boompjes werkte de Batavier Maandag nacht door, om Dinsdag tegen 12 uur te vertrek ken. Ook op de Maasstroom werd Maandag avond gewerkt. De Harwich-boot wordt eerst Maandag na mid dernacht aan den wal verwacht, en zal te 5 of 6 uur in den ochtend beginnen met lossen. Naar wij vernemen, heeft de burgemeester bij den schout-bij-nacht te Hellevoetsluis maritieme hulp gevraagd, om voor de orde en veiligheid op de rivier te waken. De commandant van de stalen stoomkanonneerboot No 3, jhr. 0. C. R. Westpalm van Hoorn van Burgh, ontving daarop te Arnhem telegraphisch bericht, dat hij zich onverwijld naar hier moest begeven. Door sommige bladen is gemeld, dat Burns de socialist, die bij de werkstaking te Londen de voornaamste handelende persoon was f3000 zou hebben gezonden voor de werkstakers alhier. De correspondent te Londen van de N. R. Ct. meldt heaen, dat Burns dit gerucht laat tegen spreken. Het afdeelingsverslag der tweede kamer is verschenen over het wetsontwerp, houdende bepalingen tot waarborging van de vrije be schikking door werklieden over hun verdiend loon. Bij verscheidene leden bestond al dadelijk ernstige twijfel of de medegedeelde uitkom sten van het onderzoek wel het noodige licht geven om de zaak behoorlijk te beoordeelen. Een juist begrip van den omvang en van den aard der bestaande misbruiken is daar uit niet afteleiden. Eenige leden hadden van de memorie van toelichting den indruk ontvangen, alsof men hier met een zaak van philantropie te doen had en alsof de strekking van wettelijke maat regelen ooit kon zijn de werkgevers tot hu mane behandeling hunner werklieden te dwin gen. De juistheid van die opvatting werd echter weersproken door hen, die meenden, dat het wetsontwerp alleen strekt, om zoo veel mogelijk aan de bedoelde misbruiken een einde te maken, althans die tot de kleinst mogelijke afmetingen terug te brengen. Met dat streven konden deze leden zich geheel vereenigen. Tegen de beginselen van het ontwerp wer den verschillende bedenkingen geopperd. Vele leden verklaarden zich intusschen bereid om met di; wetsontwerp mede te gaan, indien kon worden verkregen, dat beoogde misbruiken daardoor inderdaad zullen wor den tegengegaan. Ernstig werd echter be twijfeld of dit doel hiermede bereikt zal worden. Daarenboven zullen de voorgestelde bepa lingen in vele gevallen beletten den vorm der arbeidsvergoeding op voor de werklieden voordeelige wijze te regelen. Ten aanzien van de korting van het loon en van den winkeldwang zijn de voorgestelde bepalingen ook onvoldoende. Op grond van deze door een overzicht van de hoofdbepalingen toegelichte be schouwingen kwamen verscheidene leden tot de slotsom dat, om het goede te bewer ken, wijziging van het wetsontwerp op ver schillende punten noodzakelijk is.-- Eckele leden gaven in bedenking om, teneinde met de uiteenloopende locale toe standen beter rekening te houden—de inmen ging van de wet te beperken tot eene mach tiging aan de provinciale en gemeentebestu ren om verordeningen te maken op dit stuk. Andere leden achtten het wenschelijk het stelsel van het ontwerpom eerst strenge voorschriften te geven en daarna groote vrijheid te geven tot afwijking daarvan te vervangen door het stellen van minder strenge bepalingen met minder vrijheid van afwijking. Zoo zou art. 1 behalve loon en kost ver schillende andere geoorloofde vormen van betaling kunnen noemen met bepalingdat in mindering van het loon geleverde goede ren niet boven werkelijke waarde mogen worden toegerekend. Het voorschrift van art. 2 omtrent uitbetaling om de week ware als regel te behoudenmet bevoegdheid van partijen om daarvan binnen bepaalde grenzen ook bij mondelinge overeenkomst, aftewijken. Voorts zouden betalingen in ongeoorloofden vorm nietig verklaard moeten worden,zoodat de werklieden desondanks andermaal betaling van het hun toekomende zouden kunnen vor deren. Deze leden hoopten dat de minister zou kunnen besluiten het ontwerp alsnog in dezen geest te wijzigen. Verscheidene duizende dooclen. De eerste helft der maand Augustus ken merkte zich door hevige regens en weldra was de plotselinge was der rivieren dreigend geworden. Den 18 Augustus werden de dijken van de Kinogawoi, eene rivier van 100 mijlen of 190 kilometer lengte, weggeslagen nabij de stad Yokohama en eene berg van water stortte zich uit over velden en stedenhuizen bruggen, muren, tempels en alles wat het op zijnen weg ontmoette, verwoestende. In dat district werden 2uü huizen medegesleept 5000 werden door het water ondermijnd, 30000 menschen zonder middelen van bestaan achterlatende ten laste der plaatselijke be sturen. Iets lager trad de rivier Kidakagouan ins gelijks buiten hare oevers, de bouwlanden en aangelegen 'steden overstroomende. Van de 60 huizen te Wakanomoura zijn er slechts twee overeind gebleven, en meer dan 50 personen verloren het leven. De rivier Kinokuni en een naburige stroom waren buitengewoon gestegen. Op zekere punten stond het water 13 A 18 voet boven de gewone hoogte. De rivier liep over, bijna op een uur afstand van de stad Wakayma en bijna op hetzelfde oogenblik werd het dorp Iwatasi en 48 rondom liggende gehuchten door den watervloed overdekt. Het water stond 5 15 voet hoog. In de omstreken van Osaka is de ramp ook groot geweest, naar 't schijnt, en de te legrammen van den gouverneur van Osaka aan den minister te Tokio, melden dat men verscheidene duizenden personen hulp heeft moeten verleenen. Te Hougoumoura zijn 180 huizen mede- gesleept, en 30 personen verdronken. Te Higachipo en Muragori zijn verscheidene dui zenden huizen vernield en ontelbare personen omgekomen. Te Hedakagori werden 480 huizen verwoest en 70 min of meer bescha digd, terwijl 120 personen verongelukten en 50 ernstig gekwetst werden. 5000 personen zijn niet dan met groote moeite den dood ontkomen. Volgens de van Jencau gekomen berich ten zijn een vierde gedeelte van de gebou wen, ten getale van 5000 en een 100tal per sonen door het water weggevaagd. Te Tu- sany zijn 78 huizen vernield. Tal van hoo rnen zijn ontworteld door den stroom mede- gesleept en liggen thans bij duizenden op de velden. Ongeveer 200 huizen van de dorpen langs de Tiniotogaroa gelegen zijn, naar men zegt, weggeslagen en meer dan 500 personen zou den het leven hebben verloren. Een andere dépêche van Oatogama, geda teerd van 26 Augustus meldt dat, volgens het begonnen onderzoek het totaal der mee gesleepte huizen te Nitogosi 1.062 bedraagt; 503 andere zouden zijn ingestort440 meer of min beschadigd. Het aantal dooden be draagt 863. In de provincie Ki-i, de eenige waarvoor men nauwkeurige schattingen heeft kunnen doen, zal het aantal dooden zeker niet bene den de 10,000 blijven. Lijken en alle soort overblijfsels overdekken de velden. De over levenden zullen zeker den arbeid niet kun nen hervatten voor over eenige maanden. De geldelijke, verliezen bedragen meer dan 150 millioen. Er is hulp gezonden naar de geteisterde districten, maar de moeilijkheden die men ondervindt bij het verzamelen en uitdeelen van levensmiddelen, maakt de ellende ver schrikkelijk. 'tls te vreezen dat in de buiten afgelegen districten veel menschen van honger sterven. ROTTERDAM, 30 Sept. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm. De beste f6.75 k f7.25 Mindere en geringe f 5.10 a 6,90 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f5.25 k 5.60; dito mindere f4.25 k 5. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f3.75 a 5,10; mindere f0,— a 0,— beste Zomer f 3,50 a 4.40 mindere f 0,a 0. Haver. De beste f2.50 k 3.75. Mindere f0.— a 0. Paardenboonen. De beste f4.75 k 5.60. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f8,75 a 9,25; Mindere f 7,50 8.25. Witte boonen. De beste f8.25 k 8.60. Kookerwtende beste partijtjes van f 0.k 0.mindere van f0.a 0. Schokkers van f0,k 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed tot f10.af 11.75 Zomerzaad f0,totfO. Xanariezaad f6.75 tot f7.00 ROTTERDAM, 1 Oct. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 13, runde ren 700, vette graskalv. 311, nuchtere kalveren 9, schapen of lammeren 11, varkens 5. bieeen 260 bokken of geiten 5. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen: le kw. 70 a—ct. 2e kw.66 a ct. 3e kw. 62 ct. Kalveren: le kw. 95 a ct., 2de kw. a ct.3de kw. a ct. Schapen le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 d. 70 cent per half kilo. worden onder motto zooileder, ingewacht aan het bureau van „De Echo van het Zuiden" te WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3