li; BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitsc.hland. Italië. BINNENLAND. De groote stroom van vreemdelingen naar de tentoonstelling kan dien waarborg niet anders dan versterken. In dit opzicht gaan de terkiezingen en de tentoonstelling hand aan hand, en beider invloed is ongetwijfeld in dezelfde richting. De rede van den pre sident der republiek bij de prijsuitdeeling heeft dit met groote helderheid uiteengezet, en bij het publiek heeft die rede een voor- treffelijken indruk gemaakt. De berichten, die uit de provinciën komen, stemmen alle hierin overeen, en de invloed op de herstemmingen aanstaanden Zondag zal daarvan zeer goed merkbaar zijn. De republikeinsche candidaten hebben hierdoor een krachtigen steun ge kregen. DeSpaansche Cortes is tegen 29 dezer bijeengeroepen. Het kabinet zal zonder eenige wijziging optreden en een motie van ver trouwen vragen aan de kamer, door het wetsontwerp betreffende het algemeen stem recht ter behandeling aan te bevelen. Nieuwe gezanten zullen benoemd worden bij den Paus en te Londen. Het conflict met Marokko is in vredelie- venden zin geëindigd; de schepelingen zijn teruggekeerd, zoodat nu slechts de schade vergoeding dient te worden vastgesteld. De regeering ontkent, dat de bark sluikhandel dreef en verlangt, dat de noodige eer aan de Spaansche vlag bewezen zal worden, voor de beleediging haar aangedaan te Alhucemas „II Banolense," een te Banolas (Gerona) verschijnend dagblad, wijst op eene onge wone beweging onder de voorname carlisten dier plaats, die in het geheim samenkomen om de organisatie hunner partij te bespre ken. Voor zijn vertrek naar Stettin heeft Duitsch- lands keizer minister Boetticher en den mi nister van oorlog bij zich ontboden, misschien wel om nieuwe militaire voorstellen voor den rijksdag te bespreken. Aan de Berlijnsche beurs liep het gerucht, dat een voorstel zou worden ingediend om een buitengewoon krediet van 300 millioen mark voor den aankoop van bronzen kanonnen bij de in voering van het nieuwe buskruit. Men kan begrijpen hoe den beursmannen de schrik om het hart sloeg en een flauwer stemming was het gevolg. De keizer heeft in den „Reichsanzeiger" een mededeeling doen plaatsen, een scherpe aikeuring bevattende van de politieke opvat tingen en aanvallen der „Kreuz- Zeitung" tegen andere partijen, met name tegen het „Cartel," waarin de keizer de „politiek vol gens de grondstellingen van zijn regeering, verwezenlijkt ziet." De „Kreuz-Zeitung" antwoord eenvoudig, dat hare houding tegenover het „Cartel" steunt op zakelijke bezwaren en eene vaste politieke overtuiging. Wanneer zij nu zich buigt voor de mededeeling, van allerhoogste zijde gedaan, dan is dit slechts het gevolg van haar royalisme en een van zelf sprekend blijk van hare voortdurende en onverander lijke achting voor des keizers allerhoogsten persoon. Omtrent den arbeid, door den eerlang bij- eenkomenden rijksdag te verrichten, verne men de Berlijnsche „Politische Nachtrichten" reeds eenige bijzonderheden. Volgens dit blad zal de rijksdag zich, behalve met de begrooting, hoofdzakelijk met de bankquaes- tie, de socialistenwet en de legerwet bezig houden. Eene ingrijpende verandering van het tegenwoordige bankstelsel, inzonderheid eene reorganisatie van de rijksbank, ligt niet in het plan. Het ontwerp betreffende de socialisten beoogt geen voorioopige, maar eene duurzame vaststelling van wettelijke bepalingen tegen het streven der sociaal democratie. Men wil de zitting voor Kerstmis of kort daarna doen afloopen, ten einde de alg-meene verkiezing zoo tijdig te doen plaats hebben, dat er, ingeval van dringende noodzakelijk heid, eene voorjaarszitting zou kunnen worden gehouden. Te Augsburg werd een Protestantendag belegd om te protesteeren tegen de vorde ringen op den Katholiekendag aan de regee ring gesteld. Eene motie werd aangenomen, waarin de hoop is uitgedrukt, dat de regeering met de kamers het land zal weten te be schermen tegen het drijven der ultramontanen. 't Schijnt dat de Engelsche gezant bij de Porte heeft aangedrongen op krachtdadige pogingen om de Bulgaarsche quaestie uit de wereld te helpen, dat alleen de gereserveerde houding van d®n Russischen gezant de af zending van een nota aan de mogendheden heeft vertraagd, niet er van heeft doen afzien. Oostenrijk heeft steeds zijn afwachtende hou ding gehandhaafd. De toestand in Servie wordt er niet beter op, de koningin wil haar zoon zien en spre ken zonder eenige voorwaarden en de regenten houden aan haar of liever koning Milans conditiën vast. Terwijl men steeds aan het onderhandelen is, begint de bevolking meer en meer een dreigende houding aan te ne men tegen het regentschap dat geen raad meer weet. De schatkist der Noord - Amerikaansche Unie verkeert in een toestand, die alle Euro- peesche Staten de republiek zullen benijden. De staatsschuld werd in de laatste maand verminderd mst 13 685.094 dollars, terwijl het overschot in de schatkist bedraagt 627.540.530 dollars of ongeveer f 1.600.000.000. De begrafenis van generaal Faidherbe heeft met groote statie plaats gehad. De Freycinet, de admiraal Duperré en de generaals Lecomte en Bressnet droegen ^met den senateur Fes- telin en Barbier de Monard de slippen van het lijkkleed. Alle ministers behalve Constans en Fal- lières waren tegenwoordigde president Camot had drie vertegenwoordigers gezon den. Verschillende redevoeringen werden uitgesproken, waaronder Tirard, die het heen gaan der helden als Chancy, Jauréguiberry Jaurès en Faidherbe met droefheid herdacht, al heerscht het vertrouwen, dat in het jongere geslacht waardige opvolgers gevonden zullen worden. Henri Rochefort heeft voor de her stemming op aanstaanden Zondag weer een manifest tot de kiezers in het eerste district van het twintigste arrondissement der hoold- stad (Belleville) gericht. Van hetgeen hij daarin zegt willen wij alleen de kreten aan het slot mededeelen Leve de sociale repu bliek en meer dan ooitWeg met de die ven Wat Jules Simon thans in „le Matin" te kennen geeft, dient hiertegenover gesteld te worden. Men beschuldigt zoowat de geheele wereld, schr'jft hij, van diefstal van 's lands penningen. Maar er is slechts één persoon (Boulanger), tegen wien bewijzen van diefstal geleverd zijn. En juist die persoon schreeuwt het hardst: „Weg met de dieven!" L'Intransigeant, het blad van Henri Rochefort, zal gerechtelijk vervolgd worden, omdat hij geschreven heeft, dat het fonds voor het ministerie van oorlog, bestemd tot het aanschaffen van fourages, overgeleverd is aan den minister van binnenlandsche zaken tot bestrijding der verkiezingskosten van de candidaten der regeering. Daar deze beschuldiging eene in geschrifte is tegen staatsambtenaren, zoo zal de jury hierover uitspraak hebben te doen, en zal 1'Intransigeant bewijzen hebben te leveren voor zijne aantijging. Van 16 tot 30 September is de ten toonstelling bezocht geworden door 2234628 betalende personen, tegen 1385483 in hetzelfde tijdvak van 1878. Tot nu toe is de tentoonstelling sedert hare opening door ruim 20 millioeo betalende personen bezocht. Te Parijs heeft een groote brand ge woed in de draaierswerkplaats van den heer Jury. De schade beloopt daar alleen f 150000. De brandweer slaagde er sleehts in be lendende gebouwen te behouden. De woningen der arbeiders boven de fabriek, wier in boedel niet verzekerd was, zijn alle een prooi der vlammen geworden. Eene betooverde plek was dezer dagen te Parijs een gedeelte van het plaveisel van den boulevard bij de Rue Louis le Grand. Als de paarden der rijtuigen daar gekomen waren begonnen zij te steigeren en allerlei sprongen te maken, en daarna renden zij voort. De politie stremde er spoedig het verkeer; de straat werd afgezet, het plaveisel onderzocht, en nu bleek de oorzaak van de hekserij. Het was nl. een geleidingsdraad van de electrische verlichting, die opgetrok ken en in aanraking gekomen was met het vochtige houten plaveisel, dat hij geelectri- seerd had, zoodat de paarden, als zij er over liepen, een vrij hevigen schok gevoelden. Het kwaad was nu spoedig verholpen. Freytag zal uitgeven en dat herinneringen zal bevatten aan keizer Frederik, naar aan- teekeningen door dien schrijver in 1870/71 in het hoofdkwartier gemaakt, waar hij in de onmiddellijke nabijheid van den toenmaligen kroonprins was. Freytag heeft reeds vroeger aan dit voornemen gevolg willen geven, doch is daarvan teruggehouden door de opschud ding, welke de artikelen van prof. Geftken in de „Deutsche Rundschau" gemaakt hebben. Te Stuttgart had Dinsdag voormiddag te elf uren een botsing plaats van een spoor trein met eene locomotief. Drie personen wagens zijn vernield, 7 personen gedood en 43 gewond, onder welke 8 lichte kwetsuren hebben gekregen. Te Londen wil men weten, dat de prins van Wales, na de huwelijksleesten te Athene te hebben bijgewoond, een bezoek zal bren gen aan Egypte om aldaar het bezettingsleger te inspecteeren. De leider der unionisten, de markies van Hartington, heeft te Alberdeen eene redevoering gehouden, waarin hij het streven naar zelfbestuur voor Ierland bestreed. Bij die gelegenheid liet hij zich de even onwaar dige als onware uitdrukking ontvallen, dat de liberalen weinig reden hebben om tevreden te zijn over Gladstone's leiding, daar deze een slecht aanvoerder is, die hen steeds de nederlaag heeft doen lijden. De Gladstonianen hopen het hem anders te bewijzen bij de'eerstvolgende aanvullings verkiezingen. John Burns is nu candidaat voor het parlement in Battersea, en houdt natuurlijk verkiezingsredevoeringen. Zijn programma bevat: kosteloos onderwijsverbonden met gedwongen schoolbezoek en een voedzaam maal per dag (misschien met dwang het op te eten), een werkdag van 8 uur, algemeen stemrecht, betaling van parlementsleden, af schaffing van het hoogerhuis en van alle ge zag door geboorte, kortere parlementen, vrij heid van wetgeving voor Ierland en decen tralisatie der regeering, nationalisatie van landerijen en mijnen, recht van oorlog en vrede en van het sluiten van verdragen over gegeven aan het volk. Met dat programma gaat men een gouden eeuw tegemoet „Der Kronprinz und die deutsche Kaisers- krone" is de titel van een werk, dat Gustav In den nacht van Zondag op Maandag heeft er in den 3700 meter langen tunnel tusschen Ariano en Pianerottoloop de spoorlijn NapelsPoggia, eene botsing tusschen twee treinen plaats gehad. De bedoelde lijn heeft slechts een enkelvoudig spoorzoodat de treinen van Napels en Poggia elkander te Montecalvo afwachten om de reis te vervol gen. Toen nu de de trein van Napels te Montecalvo was gekomen, was die van Pog gia er nog niet gearriveerd. Eerstgenoemde trein ging daarop door om naar een der vol gende stations te stoomen. Hoe dit kwam of er een verkeerd sein was gegeven door den stationschef te Chiasso, gelijk door som migen wordt beweerdis nog niet met ze kerheid bekend. Genoeg zij het, dat de trein van Poggia in volle vaart over eene helling kwam aanrennen en den trein van Napels in dèn tunnel ontmoette. Een vreeselijke schok volgde. De locomotief en acht rijtui gen van den Napelschen trein werden ver pletterd. Gelukkiglijk waren de eerste wagens van beide treinen gevuld met vee, meestal runderen. Hoeveel personen er gedood en gewond werden was bij het afzenden van hel bericht nog niet bekend. Drie dooden en meer dan twintig gekwetsten waren in- tusschen reeds weggevoerd. Daar de lichten van de beide treinen door den schok waren uitgedoofd en de tunnel zelf niet verlicht was liepen de personen en dieren, die ongedeerd gebleven of licht ge kwetst waren, al schreeuwende en brullende door elkander om den uitweg te zoeken. Soldaten en inwoners van de nabijgelene plaatsen schoten zoo spoedig mogelijk toe om hulp te verleenen doch het reddings werk ging moeilijk van de hand. De minister van openbare werken is on verwijld naar de plaats der ramp vertrokken. Crispi heeft tegen 14 October zijn komst in Palermo aangekondigd en zal de lang verwachte politieke rede uitspreken. Van daar vertrekt hij naar Monza, om tegenwoor- te zijn bij de begroeting van het Duitsche keizerpaar. Verschillende kleine banken in de pro vincie hebben de betalingen gestaakt. Uit Bari en Lecco kwamen berichten dat de financieele toestand treurig is. Het moet gebleken zijn dat het in storten van het paleis San Severino te Napels veroorzaakt is door water uit de zeer slecht gebouwde riolen, door welk water het gebouw is ondermijnd. Prins San Severino zal nu naar men verneemt tegen de stad Napels een eisch tot schadevergoeding instellen. Weerkundige waarnemingen over de Maand SEPt., te Waalwijk. Gevallen regen 1227/8 millimeter. 13 regendagen 3, 8, 12, 20, 21, 23 a 30 De meeste regen viel 8 Sept. 241/s. minste 20 2l/4- Krans om de maan 17 Ruige vorst 16 Donder en bliksem 3, 20 en 22 Sept. Weerlicht 21; mist 8: hagel 22 September. Windkracht op 19, 26, 27, 29 ts z/lQ; op 15 3/io» 9P 28 2/io&5/io; op 25 4/io^6/io- Windrichting. N. 12, 14, 17 O. 1, 2, 3, 6 Z. 19W. 4, 8, 9, 10, 25, 26, 27, 30 N.O. 5, 7, 15, 16, 18; NW. 11, 13, 20, 22, 23, 28, 29; ZO. niet; ZW. 21,22,24. WAALWIJK, 5 Qct 1889 Verleden Woensdag avond is de nieuwe cursus van de Waal wij ksche teekenschool ge opend. Ten 7 ure 's a.vonds begaven zich de leden der teekenschoolcommissie, verge zeld van den heer Th. Hoffmans, als wet houder het gemeentebestuur vertegenwoordi gende, naar het lokaal, waar zich reeds de leeraren en leerlingen bevonden. De heer F. M. Ingen-Housz, voorzitter der commissie, nam het woord en zeide onge veer het volgende „Het is mij een aangename plicht den nieuwen cursus der teekenschool als nieuwe voorzitter te mogen openen. Zeker stel ik er groote eer in gekozen te zijn, om met u, heeren commissieleden, mede te werken tot den bloei dezer schoone in richting, die ik steeds, zooveel in mijn ver mogen is, met raad en daad zal steunen. Altijd zal het mijn streven zijn, de goede verstandhouding te doen voortduren, die tot dusverre onafgebroken tusschen heeren com missieleden en leeraren bestaan heeft. Tot u, leerlingen wensch ik een woord van aanmoediging te richtenwerkt ijverig en met lust en geeft uwen onderwijzers re den tot tevredenheid dan zullen uwe po gingen met goeden uitslag bekroond wor den. Houdt u verzekerd dat de uren, die gij hier goed besteed hebt, u in uw verdere loopbaan nooit zullen berouwen. Den heer Hoffmans zeg ik dank voor zijne aanwezigheid als vertegenwoordiger der ge meente en verklaar den nieuwen cursus ge opend." De heer Th. van Delft dankte den heer Ingen-Housz, dien hij met genoegen hier als voorzitter ontmoette, voor de goede woorden leeraren en leerlingen toegesproken hij gaf de verzekering, dat beiden de goede zorgen der commissie steeds waardeeren en spoorde de leerlingen aan de vermaningen van den voorzitter goed ter harte te nemen. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. In 't geheel hadden zich aangemeld 40 in woners en 10 personen van buiten; deze laatsten kunnen pas geplaatst worden, als de nieuwe teekenschool in gebruik zal genomen zijn. Door de firma Kleymans Hoogewerf, exportant van hooi en ströo te Rozendaal, is aan het gemeentebestuur alhier, onder over legging van de noodige stukken, vergunning aangevraagdtot het opstellen van eene stoommachine van 7 paardenkracht in een op te richten gebouw tegen den zuidelijken eindgevel van het graanpakhuis van den heer A C. Zijlmans, aan de haven alhier. Bedoeld pakhuisdat voorloopig gehuurd is, maar, naar wij vernemen, waarschijnlijk in koop zal worden overgenomen zal worden ingericht tot stoomhooipers. Deze nieuwe industrie kan weer aan ver scheidene handen werk verschaffen en zal zeker nog meer levendigheid brengen in onze haven. In den hooihandel komt een weinig meer leven. Er is meer vraag, doch daar de verkoopers weinig geneigd zijn tegen den tegenwoordigen lagen prijs af te leveren, is de omzet nog van weinig beteekenis. Voor jarig schraal hooi wordt f 5 geboden, voor dito van het nieuw gewas f 6 en voor de beste qualiteit leverantiehooi f 10, alles per 500 Kg. Stroo doet naar qualiteit f 8 9 af. Door vier afdeelingen der tweede kamer zijn reeds rapporteurs benoemd over de wets voorstellen van de heeren Borgesius en Bahl- mann, en wel over het voorstel Borgesius c.s., betreffende eene inkomstenbelasting enz. de heeren HarteDe MeijierVan Delden en Meesen over het voorstel van den heer Bahlmann tot heffing van een recht op granen enz.de heeren BorretVan der Borch, Gleichman en A. van Dedem. In L890 zullen voor de remonte van ons leger worden aangeschaft 100 vijfjarige en 300 jongere paarden. Aan het departement van justitie wor den thans de bestuursmaatreg len, voort vloeiende uit de arbeidswet, voorbereid, in overleg ook met de ingenieurs, de heeren Struve en Bekaar, die als deskundigen belast zijn met een onderzoek naar de inrichting van fabrieken. Men zegt, dat een dezer ingenieurs aange wezen zal worden om met 1 Januari a. s. op te treden als fabrieks-inspecteur. De volkstelling. De nieuwe methode, welke de regeering bij gelegenheid der zevende tienjaarlijksche volkstelling voorstelt te volgen, ontmoette geen onverdeelde instemming in de afdee lingen der tweede kamer; enkelen oordeelden haar noodeloos duur en omslachtig. Mocht echter de voorgestelde methode ge volgd worden, dan vroegen sommige leden, of deze niet zou kunnen worden dienstbaar gemaakt aan het verkrijgen eener betrouw bare statistiek van het aantal al of niet schoolgaande kinderen. Anderen wezen op het voetspoor van hetgeen in andere rijken geschiedt, op het belang eener statistiek der lijders aan epileptische ziekten. Wat alleen een Hollander kan overkomen. Een welgezeten burgermannetje heeft te Parijs een alleronaangenaamste ontmoeting gehad. Met een goedkoopen trein naar Frankrijks hoofdstad vertrokken, maakte hij onderweg nog al zeer veel gebruik van de „Hollandsche vergunning." Zoolang hij in den wagen zat, had hij er geen last van nlaar nauwelijks voelde hij te Parijs het pla veisel onder de voeten, of 't was hem of de geheele stad in 't rond draaide. Waggelend en vallend, strompelde hij voort, zoodat hij weldra de aandacht trok van een paar Fran- sche rustbewaarders. Deze wilden den be- schonkene met een zoet lijntje onder dak brengen, toen, tot zijn ongeluk, het vrijheid lievend gemoed van onzen landgenoot ont waakte hij sloeg als een razende om zich heen. Maar nu kwam hij van een leelijke kermis te huis. Met geweld werd hij opgepakt en in de gevangenis geworpenwaar hij eenige dagen opgesloten bleef, en die hij slechts verliet om door twee politieagenten naar het station, waar hij aangekomen was gebracht te worden. Het strekte tot zijn troost, dat hij altijd naar waarheid kan ver klaren: „ik ben ook te Parijs geweest." De normale toestand is in Rotterdam teruggekeerd. Donderdag morgen zijn de werklieden, die enkele dagen het werk ge staakt hebben, allerwegen weder aan 't werk

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2