BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. _BINNËNLAND. 107* mingen in de hoofdstad Yves Guot, minis ter van openbare werkengekozen met 6113 stemmen tegen Turquet met 5417 Barodet met 5635 tegenover de Ménorval (lid v.d. raad) met 4285, Berger, directeur-generaal der tentoonstelling, met 6136, tegenover An- drieux met 4867 Floquet met 5284, tegen over Nicotmet 3208; Lockroy 7911, tegen over Massard met 1320. Onder de republikeinen, die te Parijs ge vallen zijn verdient in de eerste plaats ge noemd te worden Frédéric Passy, die met 5114 stemmen heeft moeten wijken voor Mar tin, opwien 6831 werden uitgebracht. Van de Boulangisten zijn verder gekozen Mermeix, directeur van „la Cocarde," veroor deeld wegens het ontijdig openbaar maken van de gerechtelijke stukken in het proces tegen Boulanger, Dillon en Henri Rochefort, Laisant en Naquet. In Belleville is Henri Rochelort gevallen. Constans, minister van binnenlandsche zaken, heeft te Toulouse den Boulangist Susini ge slagen. Men spreekt te Parijs weer druk over de vorming van een nieuwe partij die der re visionisten onder Laguerre die wel ziet dat Boulanger in het tijdperk van achteruit gang verkeert en zich nu aan 't hoofd zou willen plaatsen van een groep uit mannen best?ande wier eenig streven zou zijnde herziening der grondwet te doen aannemen in de kamer. Werd het op de Berlijnsche beurs Woens dag verspreide gerucht, als zou de kleinig heid van 300 millioen mark in den rijksdag worden aangevraagd voor militaire doelein den, als een „canard» beschouwd, het „Wie ner Fremdenblatt" deelt mede dat inder daad 230 270 millioen voor bovengenoemd doel zullen worden geeischt. Misschien is er wel eenig verband tus schen dien eisch der regeering en Bismarck's plan reeds aan de eerste rijksdagzittingen deeltenemen. De beschouwingen over 's keizers verklaring tegen de „Kveuzzeitung" nemen in de Duitsche pers natuurlijk een ruime plaats in en dat vele bladen met leedvermaak spreken over de „hooge onderscheiding" het reactio naire blad ten deel gevallen, is te begrijpen, maar minder verklaarbaar isdat ook de vrijzinnige bladen daaraan mededoen. Zij schijnen uit het oog te verliezen dat spoe dig ook aan hen de beurt kan komen en dan hebben zij toch weinig reden tot jui chen over schrijven van den vorstwaarin deze niet onduidelijk partij kiest voor het Car teil. Wie wel reden hebben tot juichen zijn de Bismarckianen want de rijkskanselier en zijn politiek varen er 't best bij en ook met het oog op de aanstaande verkiezingen is zoo'n „mention honorable" van niemand minder dan den keizer, lang niet te verwerpen dat weet Bismarck ook wel, die aan deze 'svor- sten handelwijze wel niet vreemd zal zijn. De „Kreuz-Zeitung tracht hare woede over den keizerlijken kaakslag te verhalen op de „Norddeutsche Allgemeine" door verwijten uit het verleden op te halen toen de keizer meer met de Stöckerianen scheen te willen medegaan dan Von Bismarck te volgen, wat ook inderdaad het geval schijnt te zijn ge weest. In zooverre is hij dus vooruitgegaan, ware juist niet het feit zijner inmenging weer een bewijs voor zijn afkeer van moder ne begrippen in deze. Het zeer ongewone van den keizerlijken stap toch moeten ook de nationaal liberale bladen met een bedrukt gezicht toegeven. De voorzitters van twee hoogconservatieve Berlijnsche kiesvereenigingen hebben hunne betrekking neergelegd. Daar zij noch den keizer ongehoorzaam wilden zijn, noch hunne eigen politieke overtuiging geweld wilden aandoen bleef hun,, nadat de keizer zijne zienswijze had kenbaar gemaakt, niets anders over dan zich uit het staatkundige leven te rug te trekken. Bepaald (voor de hoeveelste maal reeds wordt 's czaren bezoek aan Berlijn nu ver wacht in deze week hoewel om gegronde redenen de juiste dag in officieele kringen wordt verzwegen. Koning Milan's antwoord op de vraag der Servische regenten of koningin Nathalie haar zoon mag ontmoeten en hoelang zij te Bel grado mag blijven is nu in Serviës hoofd stad ontvangen en men is evenver als 8 dagen geleden. In beginsel heeft koning Milan een samen komst tusschen moeder en zoon goedgekeurd, maar nadere bepalingen dienaangaande en de voorwaarden moeten de regenten vaststellen. De toestand is dus weer als volgtde re geering wil de koningin in veel tegemoet komen maar verlangt dat zij, alvorens haar zoon te ontmoeten, de verplichting op zich neemt binnen een bepaalden tijd Servie we der te verlaten. Die conditie weigert Na thalie en verlangt met haar zoon in onbeperkt dagelijksch verkeer te staan. Uit Athene verneemt de „Standard» dat de kritieke staat van zaken op Kreta voort duurt. Eene bloedige botsing met de troe pen had in het district Kydonia plaats er vielen dooden en gewonden aan de zijde der Turken. De troepen van den sultan drongen de Sint Jans-kerk te Vafe binnen waar zij de bajonet staken door gewijde kerkschilderijen de Russische consul diende een krachtig protest tegen deze heiligschen nis in. Een hevige brand is Zaterdagavond om streeks 11 uren uitgebroken in de kuiperij van den heer Persenaire, in de Muizenstraat te Antwerpen. Die kuiperij, het huis van den heer P., alsmede zijn drie groote houtmaga zijnen werden in den asch gelegd en vele aangrenzende huizen werden belangrijk beschadigd. Menschenlevens gingen niet bij den brand verloren. Een brandweerman, die van een laag dak viel, werd slechts licht gewond. De brandweer kon niets doen dan trachten het verspreiden van de vlammen te beperken en ook dat gelukte niet aan alle kanten. Tegen 6 uren in den ochtend was men de vlammen meester; maar volgens de berichten van Zondag avond smeulden de puinhoopen nog. Het gevaar voor de andere huizen in de dichtbebouwde en volkrijke buurt was zeer dreigend en er heerschte, zooals men denken kan, groote ontsteltenis. Iialfgekleede mannen, vrouwen en kinderen liepen angstig rond. De politie had moeite om de orde te be waren. Ook soldaten verleenden hulp. De brand leverde een indrukwekkende schouwspel op, vooral toen het voornaamste gebouw instortte en vlammen en vonken opvlogen als een reusachtige, groote vuurfontein. De zeer aanzienlijke schade is door ver zekering gedekt. Het onderzoek in de zaak betreffende den diefstal van het dossier-Boulanger van het hooggerechtshof, loopt ten einde. Warion, die het deel gestolen heeft, zal voor het hof van assises verschijnen en Mermeix, de re dacteur van het boulangistische blad, met hem als medeplichtige. Laisant zeide, toen hij vernam dat de minister van oorlog De Freycinet hem voor een krijgsraad zal doen terechtstaan wegens het gesprokene in het Chdteau d'Eau, dat de minister van oorlog wel eerst voor dien krijgsraad mocht verschijnen, voor hetgeen hij den 4 September 1870 gedurende een oorlog in staatsbetrekking gedaan heeft, het geen Laisant thans slechts voorstelt: namelijk de regeering omver te werpen. Ook Le Hérissé zal om dezelfde reden als Laisant vervolgd worden. Zondag, den dag der herstemmingen, had Parijs een geheel ander aanzien dan veertien dagen geleden, toen de eerste ver kiezingen plaats vonden. Zondag was het weder prachtig en was hét aantal kiezers des voormiddags veel grooter dan des namiddags. De aanplakkers waren den ganschen dag bezig met aanplakken van biljetten en telkens werden op de biljetten, waarbij tegen-candidaten werden aanbevolen, nieuwe biljetten bevestigd. De kiezers namen echter weinig notitie van die biljetten, daar zij vooruit reeds hun opinie omtrent den candidaat, die hun past, hebben gevestigd. Het was overigens veel kalmer in de stad dan op 22 September en na hun stem te hebben uitgebracht, gingen verscheiden kie zers met vrouw en kroost naar de tentoon stelling. Des avonds, tegen dat de uitslag bekend zou worden, werd het verkeer drukker op de boulevards. Vooral in de koffiehuizen was het stampvol. De nieuwsgierigen begaven zich ook naar de bureaux van de „Presse" en de „France," waar d uitslag door middel van een transparant aan de menigte werd medegedeeld. Toen de verkiezing van den boulangist Martinot werd aangekondigd, werd geroepen: „Leve Boulangerwelke kreet beantwoord werd met„Weg met Boulanger! Weg met den vluchtelingDit had eene schermutseling tengevolge, waarbij de stoelen uit een naburig café dienst deden. De politie kwam tusschenbeiden en deed eenige ar- restatien. Uit Spanje wordt weder een spoorweg ongeluk gemeld. Bij het station Arevalo is Woensdag een posttrein uit Madrid met een sneltrein uit Irun in botsing gekomen. Een aantal reizigers werd bij dat ongeluk gewond. De kapitein, van de, door onderdanen van den sultan van Marokko opgebrachte Spaansche bark „Miguel Theresa," van wien het eerst heette, dat hij bezweken was aan de gevolgen van ondergane mishandelingen, blijkt thans te leven niet alleen, maar heeft ook schriftelijk erkend 42 kisten met geweren aan boord gehad te hebben. Ook verklaart hij en zijne manschappen, door de Kabylen goed zijn behandeld. Op den Noordwestelijken spoorweg had Vrijdag avond eene botsing plaats tusschen eenen exprestrein en eenen goederentrein. Drie wagens, die vol reizigers Waren, werden geheel verpletterd, drie personen gedood en vele gekwetst, onder welken een twaalftal ernstig. De meesten hebben gebroken lede maten bekomen. Het hooggerechtshof te Leipzig heeft het hooger beroep van Wollank en Hagemann, leveranciers aan het leger, tegen het hun opgelegde vonnis verworpen. Zooals men weet, is Wollank toi U/2 jaar en Hagemann tot 5 jaar gevangenisstraf en 5 jaren verlies van burger- en burgerschapsrechten veroor deeld. Het> reeds vermelde spoorwegongeluk bij Stuttgart is ook weder aan onachtzaam heid te wijten. Een trein, die een berghelling op moest rijden, had een hulplocomotief aangevraagd, maar voor dat deze kwam, kon de trein weder zelf vooruitkomen en het station Böblingen bereiken. Bij de aankomst van dien trein liet men een naar Stuttgart bestemden -trein afrijden en deze kwam op den weg in botsing met de hulplocomotief, waarvoor de machinist, die haar ontbood, niet had gewaarschuwd. Volgens dépêches uit St Petersburg laten de Russische bladen, met het oog op het bezoek van den czaar aan ons hot, dui delijk veel ontevredenheid doorstralen over de reis van keizer Wilhelm II naar Kon- stantinopel. Uit Rome wordt gemeld dat een hevige orkaan de provincie Cagliari verwoest heeft; er zijn vele huizen ingestort en vele men- schen omgekomen. Door de commissiebelast met het maken der noodige bepalingen voor de uit voering van het nieuwe Italiaansche Strafwet boek, is voorgesteld de doodstraf en levens lange tuchthuisstraf te veranderen in gevan genisstraf, en de levenslange straffen, onder de vorige we'.ten opgelegd te veranderen in 24-jarige gevangenschap, met toezicht voor het verder leven. Door den ingenieur Oberholtser is bij den Romeinschen provincialen raad e'en plan ingediend om Rome door een kanaal met de zee te verbinden. Dit kanaal hetwelk 19,500 meter lang zou zijn zou van de ba siliek van St. Paul naar de kust loopen bij Ostia. Het voorste gedeelte zou uit twee havenhoofden bestaan elk 400 meter breed, waarvan het westelijke 900, het oostelijke 1200 meter lang zou zijn. Dit laatste zou aan het uiterste punt voorzien zijn van een 40 meter hoogen vuurtoren, zichtbaar tot op een afstand van 17 mijlen. Bij de basiliek zou het kanaal in twee groote bassins uitloopen het een bestemd voor een station voor de schepen en het ander voor het laden en lossen der vaartui gen. De haven, rechthoekig van vorm, zou 400 bij 600 meter groot zijn, gelijkstaande aan een oppervlakte van 240.000 vierkante meters. Graaf Salembeni is voorloopig belast om Italië aan 't hof van koning Menelek te ver tegenwoordigen. Zijn vertrek is bepaald ge lijk met dat van het gezantschap dat nu na de onderteekening van het tractaatbin nen enkele dagen plaats zal hebben. Te Palermo heeft een hevige brand gewoed. De vischmarkt welke tijdelijk ten gebruike was afgestaan aan de eigenaar van een tentoonstelling van wassenbeelden is Vrijdag in weinige uren geheel in de asch gelegd. Tijdens den brand heerschte groote ont steltenis in de stad daar zich het gerucht verspreid had dat de dieren uit een nabij- zijnd wilden-beestenspel waren losgebroken gelukkig echter bleek spoedig dat dit niet waar was. Bij den brand ging een koffertje met geld verloren van den eigenaar der wassenbeelden. De markt heeft 700.000 lires gekosten het beeldenmuseum had eene waarde van 80.000 lires. Te Quebec heeft Woensdag andermaal een aardstorting plaats gehad op weinig afstand van het looneel van het voiige ongeval. Een gedeelte van een gebouw werd verwoest doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door een noodlottige ketelontploffing aan boord van de stoomboot „Corona» op de Mississippi bij Port-Hudson, zijn veertig men- schen om het leven gekomen. De overigen van passagiers en bemanning werden allen ernstig gewonddoor het stoomschip „City of St. Louis" gered. Het schip zonk onmid dellijk na de ontploffing. WAAJLWIJK, 9 Oct 1889. ^Maandag heeft het nieuwe hoofd der open bare school alhier, de heer Spijkerman, zijn betrekking aanvaard. Wij heeten hem van harte welkom en hopen dat zijn onder richt rijke vruchten moge dragen voor Waal- wijks toekomst. In den veehandel was de omzet sedert de vorige noteering in de Langstraat enorm groot, wel waren kalfkoeien en dito vaarzen iets minder in prijs, doch de le qualiteit deed altijd nog van f240 tot 275 af. Van Rotterdam was de aanvoer van guste koeien weder zeer groot en de prijzen wa ren er niet minder op geworden, le qual. f180 a 200, 2e qual. f120 a 160. Vette koeien 1 qual. 70 a 72 ct., 2e qual. 58 a 62 ct, per Kg. Vette varkens minder geanimeerd, 61 h 63 ct. per Kg. schoon. De aflevering van roode en witte kool ge schiedt thans in de Boven Langstraat op bree- de schaal Voor de verbouwers vallen de prijzen meerendeels tegen, omdat er overal meer uitgesneden wordt, dan men aanvan kelijk gedacht had. De prijs is gemiddeld van 4 tot 6 ct. per stuk. Daar de aardap pelen uit de kleistreek dit jaar puik zijn en als winterprovisie naar qualiteit en grootte voor f 1.80 a 2.50 per Hl. geleverd worden, is de vraag naar winteraardappelen uit deze streek niet groot en kan men slechts van f 1,75 a 2,25,per Hl. bedingen. Naar men verneemt, zijn de ontwerpen voor de uitbreiding van het hoofdgebouw en het stations-emplacement, alsmede die ter vergrooting van de werkplaatsen ter herstel ling van locomotieven en rijtuigen te Tilburg, bij de regeering ingekomen. Wanneer deze, naar men hoopt, goedgekeurd worden, kan de aanbesteding spoedig tegemoet worden gezien. Naar men mededeelt; moet het voorstel van den heer Bahlmann bij het onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer door de leden der rechterzijde niet ongunstig zijn ontvangen, althans wat betreft de heffing van invoerrecht op tarwe. De heer M. J. C. Ham, te Utrecht, ver zoekt de binnen- en buitenlandsche hande laars te waarschuwen tegen het effectueeren van bestellingen, door W. J. S. M. van Ham te Utrecht, Kleine Slachtsteeg H. 563 ge daan. Gewoonlijk vraagt deze persoon om stalen van verschillende artikelen, welke soms een vrij aanzienlijk bedrag vertegenwoordigen, om daarna zijn bestelling, die weldra volgt, in te richten. Van Ham woont te Rotterdam en komt eenige malen per week naar Utrecht om de goederen, daar aan zijn adres bezorgd, in ontvangst te nemen. Handelaars en fabrikanten, met welke de heer MJ. C. Ham zaken deed, schreven dat zij gemeend hadden met hem te doen te hebbenvoor zoover genoemde heer kon heeft hij hun uit den droom geholpen en verzocht geer. goederen voor hem af te ge ven, die niet door M. J. C. Ham of M. J. C. Ham en Zn. waren besteld. „Den Eiffeltoren niet bereikt," schrijft het Schoolblad. „Neen de discussies over de onderwijswet in onze tweede kamer hebben in lengte van kolommen de hoogte van den Eiffeltoren gelukkig niet bereikt. Men is dan ook geen maand, doch slechts ruim een halve, 16 da gen lang, aan 't beraadslegen geweest, en de 72 vel van de handelingen, die met de on derwijsdebatten gevuld werden, kunnen voor 15 cent per postpakket verzonden worden, want ze wegen nog beneden één kilo. Toen de eerste dagen met de meterlange alge- meene beschouwingen voorbij waren, ging het vrij wat vlugger, en redevoeringen van 10 tot 14 kolommen kwamen toen niet meer voor. Enkele sprekers bereikten echter aaft kolommen-aantal nog een aardig totaal. Zie hier hoe de arbeid van het bespreken der zaak verdeeld is geweest. De min. van binnenl. zaken 65Va kolom. n heer Van Houten 43 n Lohman 41 Tl Roell 32i/o II Borgesius 32 1 1 Sanders 27 II it De Beaufort 25 II Smidt 21 1} Rutgers 20 Va 11 n Schaepman 173/, It Zaayer 15>/2 It De minister tan financiën IS'/* It De heer Vermeulen 13 If n Hartogh 13 It n Fabius 121/2 II Veegens 12 It II De Meijier 11 It II Huber 11 II n Van der Kaay It ii Heldt 10 II Verder nog 30 sprekers te zamen 1271/2 II T otaal 5741/, y> Dit vormt nog wel een respectabele lengte, want al deze kolommen der 50 sprekers aan eengeregen, daar elke kolom 26 cM. lang is, zijn bijna 150 meter, en dit reikt nog 40 meter boven den Dom te Utrecht en is meer dan twee maal de hoogte van den Wester toren te Amsterdam, doch van Eiffel's ge wrocht is het slechts precies de helft. Wij kunnen het er dan ook mee doen." Van wege de eerste kamer der staten- generaal is aan de leden rondgedeeld de tekst van de ontwerp schoolwet in drie ko lommen verdeeld a. de wet van 1878 en de daarin later tot en met 1884 gebrachte wijzigingen b. het gewijzigd ontwerp der wet, zooals het luidde bij der aanvang der beraadsla gingen in de tweede kamer (in deze kolom zijn de door de regeering in de wet van 1878 voorgestelde, in de stukken van de tweede kamer met rooden inkt aangebrachte veran deringen in cursief gedrukt) c. het ontwerp, zooals het luidt na de

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2