Nummer 81. Zondag 13 October 1889. 12e Jaargang TONI. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEVILT.KTO^. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Naar het Duitsch van v. d. Horst, 17 Q. Q. en Langstraalsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De gemachtigden der verschillende liberale groepen te Brussel zijn het eens geworden over het protest, hetwelk men wil indienen tegen de plannen der regeering, vooral wat betreft de afschaffing van het verleenen van kiesrecht aan personen, op grond van geble ken kennis van lezen en schrijven. De gemachtigden spraken den wensch uit, dat zoo spoedig mogelijk op het programma der geheele liberale partij zal worden opge nomen de eisch tot herziening van de Bel gische grondwet in dit opzicht, opdat het kiesrecht in zijn geheelen omvang verzekerd worde aan alle burgers, die den graad van bekwaamheid bezitten, welke door de wet wordt omschreven. Terwijl men in het republikeinsche kamp in Frankrijk nog zit te juichen en te jubelen over de overwinningbij de verkiezingen voor de kamer behaald en enkele optimisten, die 't goede zien en 't kwade ignoreeren benijdenswaardige kunst zelfs dronken zijn van vreugde, doet men in 't kamp der op positie alles om aan de wereld bekend te maken, dat men eigenlijk niets meer met elkaar te maken heeft. De conservatieven zoeken zich hun bondgenooten, de boulangis- ten, van den hals te schuivennatuurlijk buitengewoon uit hun humeur, omdat de boulangisten hebben gewonnen en wel ten koste van hen, monarchisten. Boulanger wordt ook nog eens even a faire genomen, alsof de arme generaal er nog niet genoeg aan had zonder geldmiddelen, verlaten en wel op Yersey den wintei te moeten doorbrengen, vrij wel als zeker kunnende aannemen, dat de wereld door hem niet meer in beroering zal komen. Dank zij den gunstigen uitslag der verkie zingen voor het kabinet in 't algemeen, voor de ministers Guyot en Constans in 't bijzonder, zal het ministerie aanblijven tot de bijeen roeping der kamers (misschien 11 November) en naar alle waarschijnlijkheid ook daarna, tenzij een échec van het ministerie, een wij ziging mocht noodig maken. door Deze weinige woorden waren voor Toni een teeken en waarschuwing tevens. Een teeken, dat geen ander beeld dan het hare Oscar's ziel ver vulde, dat hij alleen aan haar dacht, dat zij al leen zijn hart bezat en eene waarschuwing, om voortaan door blik noch woord te verraden, wat zij in zijne ziel had gelezen, wat zij wist. Wat vreemden duidelijk zagen, dat bleef voor den belanghebbende een geheim. De knechts en meiden hadden reeds duidelijk in de keuken en in de dienstbodenvtrtrekken, hunne meening ge zegd en hiermede verschillende opmerkingen ge combineerd. Oom Karei, wiens tegenzin tegen den jongen man geheel overwonnen was, lachte in zijn vuistje, doch Oscar merkte niets. Hij hield de zichtbare terughouding van het meisje ▼oor een wenkzijn wantrouwen werd weder levendiger dan ooit en meer dan vroeger bleef hij in zijn woning en verzuimde om als gewoon, lijk op Rosehill den avond te komen doorbrengen- De winter was ten einde en eene nieuwe lente had bloemen en zonneschijn weder in het land gebracht. Oom Karei zat aan het open venster en schreef naar Duitschland aan zijnen ouden vriend Arning. //Ik geloof nu toch, Rudolf, dat gij gelijk hadt, toen gij voorspeldet, dat wij elkander spoedig zouden wederzien. Weet gij nog, dat gij mij, bij mijn vertrek uit Duitschland, hebt aangeraden om het lot te laten beslissen en mij niet tegen den loop der omstandigheden te verzetten Welnu, ik heb uw raad gevolgd en het lot heet t beslist. Ik heb, bijr.a tegen haar zinhet meisje naar dit uiteinde der aarde gebracht, om haar Het Spaansch - Marokkaansch incident is wel bijgelegd, maar toch blijkt nog 't een en ander niet geheel en al zuiver te zijn. De te Malaga aangekomen gevangenen van de Mooren hebben medegedeeld, dat zij de verklaring als zou hun vaartuig oorlogscon trabande hebben bevat, alleen onderteekend hebben omdat 's sultans commissarissen dit voor hun invrijheidstelling noodig achtten, aanvoerende, dat de Mooren hen anders zouden dooden. Met 21 kanonschoten is het Spaansche eskader eergistereu begroet in de baai van Tanger. Een klein incidentgelukkig van geen ernstige beteekenis, is Dinsdag te Tanger voorgekomen. De Spaansche gezantschaps secretaris, graaf Haro, werd beleedigd door een neger en soldaten des sultans. Onmiddel lijk zijn hem verontschuldigingen aangeboden met de belofte, dat de schuldigen gestreng zullen worden gestraft. De gladstonianen hebben bij de gedeel telijke verkiezingen voor het Engelsch lager huis geluk. Dinsdag behaalden zij, zooals men weet, te Peterborough de overwinning en nu werd hun candidaat te Elgin en Nairn, in Schotland, Donderdag gekozen met een viermaal grootere meerderheid dan in 1885. Na een groot aantal malen te zijn uitge steld, is toch eindelijk het uur geslagen van 's czaren Alexanders en keizer Wilhelm's ont moeting. De Russische stoomjachten „Dersha- wa" en „Sarewka" zijn Donderdag even na 4 uur met den czar aan boord te Kiel aange komen. Op het oogenblik toen de „Dershawa" in de binnenhaven stoomde, losten de oor logsschepen, ook de Engelsche, een saluut schot. De „Dershawa" voer langs de ge pantserde schepen „Iron Duke," „Anson," „Mouax-h" en „Northumberland." Zij legde aan bij het wachtschip „Baden." Alle oor logsschepen heschen de Russische vlag aan den grooten mast. Naar aanleiding van een bericht uit St. Petersburg als zou de regeering na lang dralen besloten hebben tot invoering van het klein-kaliber geweer is liet Berl. Tagebl. zeer optimistisch gezind. Het blad noemt dit besluit een vreedzaam symptoon van den zoodoende de gelegenheid te benemen, den jongen, aan wien haar hart hing doch dien ik niet voor haar geschikt achtte, terug te zien, en ziedaar, dit is nu juist de manier geweest om haar in zijne armen te voeren. Terwijl ik u deze regelen schrijf, wandelen beiden, arm in arm, in den tuin. Een beslissend woord is nog niet gesproken, doch het zou mij zeer verwonderen, indien dit niet nog heden plaats had." En toch, hoezeer vergiste de oude man zich 1 Oscar had om een geheim onderhoud verzocht, maar met welk doel? „Toni," sprak hij zenuwachtig, „ik ben geko men, om afscheid van u te nemen. Met oom wil ik niet over mijn vertrek spreken, omdat hij dan weder alles in het werk zou stellen om mij van gedachten te doen veranderen, en dit zou toch moeite te vergeefs geweest zijn. Ik ga van hier Toni, omdat de omstadigheden mij daar toe dwingen, wilt gij oom voor mij groeten?" Het meisje knikte werktuigelijk zij werd beur telings bleek en rood. //En gij denkt niet weder terug te komen, Oscar „Nooit, zoolang ik leef.® ,En mag ik dan ook weten, welke omstan digheden het zijn, die u dwingen Rosehill te ver laten „Ja!' zeide hij, zonder het meisje in de oogen te durven zien. „Een woord, dat mij niet over de lippen kan komen, een woord, dat ik niet mag spreken, omdat ik met leege handen en zonder positie zou staan, tegenover de millioenen van oom. Vaarwel, Toni 1 God behoede u 'Een oogenblik 1' fluisterde zij, bleek en sid derend over geheel haar lichaam //Oscar, gij moogt zoo niet gaan. Ge vergist u. Dat woord, wat u ons doet verlaten, wil ik dat spre ken „Gij, Toni gij „Ja, ik 1' Haar gevoel was haar te machtig ge worden en met bevende stem sn tranen in de oogen sprak zij verder. „Oscar, wil ik aan oom zeggen, dat het mij goed is, aan wien hij zijne schatten wil wegschenken, als het maar niet aan mii is. Oscar wil ik hem zeggen, dat ik de vrouw wil worden van een armen schoolmeester, om met hem, moeite en zorgen te deelen; dat ik reeds toestand, want als Rusland heeft ingezien dat het zonder klein-klaiber geweer niet genoeg kan uitrichten, zal het land den vrede moeten bewaren tot deze vernieuwing is ingevoerd en dat duurt jaren. Als het blad geen andere garantien voor den vrede kent, zou 't er treurig uitzien. De Italiaansche minister van financien zou plan hebben de differentieele rechten tegen Frankrijk op te heffen, misschien wel in de hoop, dat deze maatregel Frankrijk aanlei ding zal geven eveneens zijn oorlogstarief tegen Italië te verzachten. De bepalingen van een overeenkomst tus- schen Rusland en het Vaticaan zijn Donder dag geteekend door den Russischen gevol machtigde Iswolski en kardinaal Rampolla en in verband daarmede zullen waarschijnlijk vijf bisschoppen benoemd worden. Volgens de bladen der oud-Czechen zal de Hongaarsche landdag het voorstel van de jong-Czechen om tot den keizer een adres te richten, hem verzoekende zich als koning van Bohemen te doen kronen, een voudig verwerpen, omdat de oplossing van deze nog niet tot rijpheid gekomen quaestie nu niet gewenscht is. De regent Gruitch en de metropolitaan schijnen er in geslaagd te zijn de ex - koningin Nathalie tot reden te brengen. Zij heeft toe gestemd in een vergelijk, waarbij voorloopig het verblijf op zes weken is vastgesteld, zoo dat zij waarschijnlijk haren zoon voor de samenkomst der Schupgdina zal kunnen be groeten. De ex-koningin Nathalie moet ge dreigd hebben zich onder bescherming van prins Nikita, vorst van Montenegro, te stellen. Het plotseling vertrek van prins Ferdinand uit Sofia, naar het heet voor eene veertien- daagsche reis, ten einde zijne moeder te be zoeken, baart opzien in diplomatieken kring, omdat eene benoeming van Stambouloff tot regent voorafging. Volgens den correspon dent van de Times te Weenen is Ferdinand's overhaast vertrek te wijten aan twisten met de ministers betreffende eene Bulgaarsche leening. Prins Ferdinand verweet Stambou loff daarbij slechts met zijn eigenbelang te te rijk ben door zijn bezit, dan dat ik zijn geld nog zou kunnen noodig hebben Hij hield haar reeds lang en innig aan zijn borst gedrukt, stom door overmaat van geluk. „Toni!" sprak hij een oogenblik later, toen beide arm in arm naar het landhuis wandelden, om oom Karei van hun besluit kennis te geven. //Toni, kunt ge mij vergeven alles, wat ik tegen u in woord en daad heb misdaan Zij antwoordde niet, doch sloot haren geliefde des harten de lippen met kussen. Er waren bijna tien jaren sedert den aanvang van dit verhaal verloopen, toen op zekeren dag twecoude luidjes, die elkander in nun leven bijr.a niet gekend, doch tevens des te heviger gehaat hadden, in een smaakvol gemeubeld vertrek van een huis aan den straatweg naar Schorndorf, bij elkander zaten; het waren tante Regina en haar zwager de //farmer." Sedert het huwelijk van Toni had hij dit huis betrokken en had tevens het landgoed Schorndorf teruggekocht en het als huwelijksgift aan de jonggehuwden ten geschenke gegeven. Oscar was het nu niet te veel om te werken en van den vroegen morgen tot den laten avond was hij on vermoeid bezig om de heide in vruchtbaar land te herscheppen. Oom Karei bezocht hem bijna dagelijks, maar stond er overigens op, om altijd alleen te blijven wonen. Hij had niet weinig vreemd opgekeken, toen hij zoo eensklaps de weduwe van zijn broeder voor zich had zien staan en vol medelijden met de arme oude vrouw, die bleek en ziekelijk, een tegenbeeld van de vroeger zoo statige en hoog moedige meesteresse van Schorndorf, nad hij haar een stoel toegeschoven. Zij kwam nein smeeken, haar haren zoon terug te geven; alles, alles wilde zij bekennen, eerlijk zou zij ook niet het ergste verzwijgendoch bad zij: „Zwager, heb medelijden met eene arme, oude moeder, wie het niet lang meer gegeven zal zijn te leven en voer haar weder terug in de armen van haar eenigen, zielsbeminden zoon.® „Zuster,' spiak de oude farmer, terwijl iets rade te gaan, hetgeen laatsgenoemde ver ontwaardigd loochende. Eene groote werkstaking, welke reeds ge- ruimen tijd werd voorbereid, is in de mijnen te Lens uitgebroken. Eene talrijke macht gendarmes is er heen gezonden. Uit Parijs wordt de ontdekking bericht van een onderaardsche rivier, waaromtrent fabelachtige mededeeling gedaan worden. De rivier werd gevonden bij Miers (dep. Lot) en loopt door wonderlijke grotten; op den afstand van 2 KM (meer is van het stroom gebied nog niet verkend) vond men 7 meren en 32 watervallen. Men gelooft, dat deze stroom een der bronnen van de Dordogne voedt. De schouwburgen te Parijs, die, na&r men gedacht heeft, gedurende de tentoon stelling minder bezocht zouden worden dan gewoonlijk, daar de tentoonstelling geopend bleef tot 12 uur 's nachts, hebben, integen deel, gedurende de vijf laatste maanden een sterk vermeerderd bezoek ontvangen, zoodat de 10 pet., die van de entrées als armenbe lasting gevorderd worden, in dien tijd 2045000 fr. bedragen, tegen 958000 in hetzelfde tijdvak van 1888, en tegen 1789000 fr. gedurende de vijf eerste tentoonstellingsmaanden van 1878. Het groote amphitheater van de genees kundige school te Parijs is door brand ver nield. De leden van het hygiënisch en chi rurgisch congres waren er nog vergaderd, en weinige oogenblikken nadat zij vertrokken waren, zag de concierge een dikken rook uit een der gangen opstijgen. Hij riep om hulp, en het geheele personeel der school kwam toeschieteu om den brand te blusschen. Ook de brandweer was spoedig ter plaatse. Doch dit alles mocht niet beletten, dat al het ma terieel vernield is. In het Hippodrome té Parijs, is in dit seizoen het grootste aautrekkingspunt een veel in mijn vermogen is.' „Luister dan,' en alsof het haar goed deed eindelijk eens haar hart te kunnen uitstorten, begon zij „Ik had in mijn jeugd een beminde, met wien ik verloofd was en aan wien mijn hart met af godische liefde was gehecht. Reeds als kinderen met elkander opgegroeid en voor elkaar bestemd, hadden wij geduldig gewacht en gehoopt, toen ik ten laatste als gouvernante bij uwe ouders in dienst trad om ae opvoeding van uwe zuster Henriette te voltooien. Onze plannen waren reeds zoover gevorderd, dat wij aan een huwelijk met ernst konden gaan denken. Mijne uitrusting was gereed, onze meubelen waren stuk voor stuk en penning voor penning bespaard, en de aanstelling van mijnen aanstaande tot stedelijk onderwijzer was reed9 zoo goed als zeker, zoodat niets onze verbintenis meer in den weg stond. Ik was de gelukkigste sterveling op aarde, totdat toen on verwachts mijn aardsch paradijs in puin viel en...., „Maar ik kan u dit niet in kleuren en geuren vertellen. Het stuit mij tegen de borst, als aan klaagster op te treden van hen, die reeds sedert lang niet meer tot de lerenden behooren, vooral ornaat ik zelf zooveel vergiffenis noodig heb. Om kort te gaan, Karei, uw zuster onstal mij het hart mijns verloofden, haar jeugdige schoonheid zegepraalde over plicht en eer en hij huwde haar, terwijl hij mij'aan vertwijfeling en wan hoop ten prooi liet. Wat ik toen heb geleden kan geen pen beschrijven. „Zoowel uit een gevoel van beleedigde trots als uit wraakzucht, reikte ik eenigen tijd later uwen broeder, Andréas mijn hand, Ik bedroog hem niet, want ik deelde hem alles van te vorea mede; hij beminde mij, doch niettegenstaande dit alles was onze verbintenis toch ongelukkig. Alles liep ons legen en juist op het oogenblik, dat onze zoon geboren werd, hadden wij kapitaal op kapitaal verloren en zaten in grooten geldnooa. (Slot volgt.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1