Nummer 82. Donderdag 17 October 1889. 12e Jaargang t o N i. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, FEUILLETON. Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. Het wetsvoorstel-Bahlmann. Naar het Duitsch van v. d. Horst, 18 Q. Q. en Langslraalsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden_/l,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Met groot leedwezen heeft de „Nederl. Bakkers Courant" vernomen, dat het wets voorstel-Bahlmann in de afdeelinger der tweede kamer bij de rechterzijde gunstig ontvangen is. Wordt het voorstel tot wet bevorderd, dan zal men in Nederland, voorspelt het blad, den prijs van het brood met 2 cent het kilo zien rijzen. De belasting, aldus berekent het verder, die men op het punt staat op onze schouders te leggen, bedraagt zoo ongeveer f 14,500,000, (zegge veertien en een half millioen guldens) in het jaar. Om dat sommetje bijeen te krijgen, zal voortaan iedere bete broods belast worden; voor iedere hap, die een hongerige doet, zal belasting betaald moeten worden, en voor ieder pond brood, dat straks als de winter komt, door den werkelooze zal gekocht wor den, zal h:j 1 cent belasting moeten neder- leggen. Wij, bakkers, die de behoeften en nooden van het volk beter kennen dan iemand an der», wij weten, niet waar? hoe in slechte tijden aan het einde der week minder brood gehaald wordt dan in het begin. Wij weten precies, wanneer deze of die fabriek het loon betaalt, wij weten dat als het geld van den werkman op is, hij geen brood meer koopen kan. Wij weten wanneer het meeste geborgd wordt. Menig geziö zal zich, als die volksbela.;- ting door de rechterzijde zal worden aange nomen, met een paar brooden in de week minder moeten tevreden stellen en menig ouderhart zal weer meer gefolterd worden door zijne kinderen aan het einde der week, 's avonds met leege maag naar bed te moeten sturen. Maar wat nood Menig landheer zal daarbij gebaat worden, en de meelfabrikanten zullen hunne jaarlijk- sche inkomsten met tonnen zien aangroeien! Want deze belasting beoogt tweeörlei doel: den landbouwer te helpen en den meelfabrikant rijk te maken. „Rijk te maken," zeggen we, want het bedrag, dat der maalindustrie zal ten goede komen, bedraagt f2,300,000. Twee millioen en driemaal honderdduizend gulden zal ten goede komen aan de maalindustrie, waarbij fabrieken zijn, die in de laatste jaren ge middeld 16 pCt. dividend hebben uitgekeerd. De meelfabrikanten vroegen vóór 2 jaren, toen ze een slecht jaar hadden, een verde- digingsrecht van 50 cents voor de 100 Kg., maar thans, nu de bron zoo rijkelijk vloeit, krijgen ze niet 50 maar 80 cents voor de 100 Kg. Bovendien is sinds dat jaar het aange vraagde verdedigingsrecht volkomen overbo dig geworden. Bovengenoemd bedrag zal dienen om het onvermogen der maalnijverheid nog te ver- grooten. Het blad gebruikt het woord „onvermogen" omdat de groote hoeveelheden meel, die in gevoerd worden, den bakker moeten dienen om de mindere soorten der Nederlandsche maalnijverheid te verbeteren. „De rechterzijde onzer volksvertegenwoor diging zal, besluit de „Bakkers Courant," bij aanneming een onverantwoordelijke daad verricht hebben." Nu de verkiezingen in Frankrijk achter den rug zijn, begint men zich ook daar weer bezig te houden met de voortdurende uit breiding der landsverdediging. De hooge raad voor militaire zaken heeft nu weer ver gaderd onder voorzitterschap van de Freycinet, teneinde te bespreken, welke maatregelen er te nemen zijn tegen de overmacht der Duit- sche troepen op de grens. Men sielde voor het zesde armeecorps te verdubbelen, doch aangenomen werd eenige nieuwe strategische sporen aan te leggen en wel zoo, dat vier lijnen ter beschikking waren der legerkorpsen te Parijs, Rijsel, Lyon en Besan^on gelegerd. Daar ieder corps dan twee lijnen voor den aanvoer van troepen heeft en twee lijnen voor afvoer van spoorwegmaterieel, zou in door „Het was op dit tijdstip, dat uw brief met liet geld voor Henriette door ons werd ontvangen. De verzoeking was groot en bleek ons te sterk, want wij hebben het geld achtergehouden en het ten eigen bate aangewend. Vervloek mij, Karei, indien ge kunt en wilt, want ik heb Andréas overreed om het geld achter te houden, om er ons bestaan mede te redden en ons voor onder gang en gebrek te behouden, liever dan het aan zijne stervende zuster te geven, die ongelukkig in haar huwelijk, haar man en twee harer kin deren had zien sterven en zelf eenige dagen la ter overleed. Wat zou haar, zoo redeneerde ik toen, die som gelds nog helpen, die ons zoo goed te pas kwam En bovendien, was zij niet de gene geweest, die mij mijn geliefde had ontsto- Ien, die mijn levensgeluk verwoest had. Deze overweging was voldoende om alle verdere aar zelingen bij mij te verdrijven. Na Henrietta's dood nam Andréas haar eenig overgebleven kind, de kleine Toni, bij ons in huis, niettegenstaande ik mij daartegen met alle macht verzette. Smeeken noch bedreigen hielp, hij bleef doof voor al wat ik zeide en ik moest het aanzien, hoe dit kind aan onze tafel at, ik zag dagelijks het evenbeeld voor mij van haar, die mijn geluk verwoest had en, wat het ergste was, ik moest lijdelijk aanzien hoe Oscar, tengevolge van de dagelijksche oneenigheden tusschen An dréas en mij, in een pensionaat gebracht werd. Mijn eigen kind onder vreemden en het gehate andere vertroeteld eu verwend, was het een won der, dat ik het toen uit mijn huis verstiet, zoo dra mijn man was ontslapen Oscar moest ge lukkig zijn, Oscar moest het leven genieten, voor hem wilde ik mijn gewetensrust opofferen, voor hem was mij geen lijden te zwaar. Doch de weg, dien ik gekozen had, voerde niet tut het doel ik verloor Oscar's achting, ik leed de vreeselijkste smarten toen hij, zonder een woord van verzoening gesproken te hebben, het land had verlaten en weende bittere tranen van zelf verwijt en zielesmart gedurende de lange, lange jaren mijner eenzaamheid. God heeft mijn hoo- vaardigheid gestraft. Rudolf Arning, de vriend onzer jeugd, de trouwe goede man is later meer dan eens bij mij gekomen om mij te troosten en te vertellen wat hij van u omtrent Oscar's lot vernomen had. Mijn trots belette mij echter nog steeds om vrede en vergiffenis te smeekenik talmde en draalde, totdat mijn zoon weder te rugkeerde. Nu kan ik het niet langer uithouden; ik moet mij met hem verzoenen of sterven van verdriet. Wilt gij alles, wat ik u thans verteld heb, aan hem en haar, uit mijn naam overbren gen, Karei? Wilt gij medelijden hebben met een arme zondares, die op aarde niets meer te nopen ol' te vreezen heeft er. die het hoofd niet rustig zou kunnen nederleggen zonder vrede te hebben gesloten met haar eenig kind?' Hevig aangedaan, bedekte de onde vrouw zich de oogen. Verning stond op en stak haar zijn beide handen toe, die zij met een blik van innige dankbaarheid drukte. Hij troostte haar op zach- ten, kalmen toon en toen het uur daar was, dat oom Karei als gewoonlijk zich naar Schorndorf begaf, om eenige uren bij zijne kinderen door te brengen, klopte hij de oude bemoedigend op den schouder en zeide: „llegine, schep moed! Binnen kort wandelen wij oudjes samen naar het huis onzer kinderen. Schep moed De oude vrouw lachtte droevig en ging liaars weegs. Zeker, zij was bezweken, toen zij had moeten staande blijvende verleiding was haar te sterk geweest, doch lioevelen zouden in waarheid van zich zclven durven zeggen, dat geene verleiding, hoe sterk ook, vat op hen kan hebben. Het is gemakkelijker de arn.e gevallene liefdeloos te ver- oox-deelen, dan zelf de stem der verzoeking het hoofd te moeten bieden. Zij had gezondigd, doch zij had ook berouwvol geleden; die sta, zie toe dat hij niet valle. üom Karei sprak echter geen woord tot zijn neef over het plaats gehad hebbend onderhoud. 48 uren een macht van vierhonderd duizend man over de grenzen geworpen kunnen wor den waarmede het overwicht behouden blijlt. Verdere versterking der grensforten wordt mede wenschelijk geacht. De Paus zond een eigenhandig schrijven aan den president om te trachten de Fransche regeering zachter te stemmen ten aanzien van de voordracht der nieuwe bisschoppen. De gevolmachtigde bij het Vaticaan heeft te kennen gegeven, dat Carnot weigert de bis schoppen aan te stellen, die de Paus heeft voorgedragen, en wel naar aanleiding van de vijandige houding der hooge geestelijkheid tegen de regeering, bij de jongste verkie zingen. 's Czaren bezoek aan Duitschlands hoofd stad behoort al weder tot de geschiedenis; Zondag namiddag heeft de hooge heerscher Berlijn verlaten. Kort is 's czaren bezoek geweest, maar kort en krachtig kan moeielijk gezegd wor den de vorst heeft zijne „Schuldigkeit" ge daan, er is getoost en geklonken, hoera en hoch geroepen, men heeft elke handeling van den vorst bespied en besproken en daar mee uit. Tot het laatste oogenblik heeft de Berlijner bijeenkomst een strikt privaat karakter ge dragen, den vorst is door den keizer-gastheer alle hem toekomende eer bewezen, ja zelfs meer dan dat, maar droog en koel is het gebleven. Natuurlijk zijn de officieelen en officieusen hoogst tevreden over den uitslag van het bezoek, dat geen noemenswaardige resultaten zal hebbenen misschien juist daarom het officieuse „Journal de St. Pétersbourg" een ontboezeming ontlokt, welke door haar would-be optimisme de aandacht trekt, het blad spreekt van de vriendschapelijke relation tusschen de hoven van Berlijn en St. Peters burg en van de hooge waarde er van, alsof er nimmer een vuiltje aan de lucht was ge weest, en heeft een vast vertrouwen in de duurzame gevolgen ervan. De Russische bladen bevatten alle dergelijke nietszeggende ge meenplaatsen, waarbij alleen de opvallende koelheid der ontvangst wordt verzwegen, maar Hij had geheel andere plannen in het hoofd, doch daartoe was nog eenigen tijd geduld noodig. Toni zou weldra moeder worden en de oude man rekende dat oogenblik als het best gekozen, beter dan woorden ooit zouden vermogen te doen, om eene toenadei ing tusschen moeder en zoon tot stand te brengen. Toni was intusscben reeds in het geheim ingewijd en had, door bemiddeling van haren oom, haar oude tante weergezien en hartelijk ontvangen als de moeder van haar ge liefden man. Het was echter nog alleen te doen om Oscar's hart te bewegen en toen Toni op zekeren dag eenen lieven mooiert jongen het leven had ge schonken en de eerste kreten van het kleine wichtje der moeder als de heerlijkste muziek in de ooren klonken, toen bad het jong moedertje, dat haar kleine engel de vredebode mocht we zen, die verzoening en eendracht zou brengen tusschen een andere moeder en haar zoon. En haar bede werd verhoord. Toen Oscar eenige oogenblikken later de kamer binnentrad, om zijn eerstgeboren zoon een wel kom in het leven toe te roepen, toen vond hij aan Toni's zijde, mét zijn lieveling in de armen, de vrouw die hem zeil' eens als kind gekoesterd en vertroeteld hadzijne oude, door verdriet en kommer gebogen moeder. Bevend en met een bede om vergiffenis in de roodgeschreide oogen, zag de oude vrouw, uit wier armen hij zijn kind ontving, hem aanhij zag zijn kind, dat teere hulpelooze wichtje, dat hij in zijn armen wiegde en met een gevoel van trots en vreugde aan het hart drukte en hoorde hoe zijn lieve vrouw, die daar bleeker en zwakker dan anders, doch schoo ner dan ooit, hem toefluisterde, terwijl zij hem de hand toestak en de andere op den arm der oude vrouw legde: „Oscar! dit is onze moeder, wees goed voor haar, miin lieveling!" Oom lvarel en dokter Arning, de oude trouwe vriend, kwamen naderbij. „Oscar sprak de eerste en zijn stem klonk ernstig en teeder tevens, „gij zijt thans vader en zoudt gij dan weigeren, om de vrouw, die u het leven heeft geschonken, de hand der verzoening toe te reiken Neen, neen, dat kon hij niet. Zijne armen om- die overigens uitmunten door een duidelijk heid, die het zoeken naar een bepaalde po litieke beteekenis van het czaren - bezoek, kortweg verbiedt. Zoo en niet anders heeft de czaar het gewild, zoo en niet anders heeft men het te Berlijn verwacht, verrassingen voorbehouden. De bijeenkomst van den czaar met vorst Bismarck, de bijeenkomst tusschen hen, die onafhankelijk zijn van andere staatslieden zooals geen der andere mogendheden van Europa, heeft plaats gehad en bijna anderhalf uur geduurd, maar of de rijkskanselier er even als de vorige maal in geslaagd is den czaar aan te toonen, dat hij op het dwaal spoor is, moet betwijfeld worden. Dat er orer het Oosten gesproken is, kan men veilig voor waar aannemen, maar wat er is ver handeld en met welk resultaat, dat is een andere vraag. De „Grashdanin" wijzende op het lange onderhoud van den czaar met prins Bismarck en op de aan deze betoonde bijzondere be leefdheid, zegt dat uit dit alles mag worden afgeleid, dat de ontmoeting der keizers te Berlijn het begin zal kunnen wezen van eene gunstiger verhouding tusschen Rusland en Duitschland. We willen 't hopen. Bijna veertien dagen na de terugkomst van koningin Nathalie van Servie heeft, op hooge permissie van den ex-koning, Zaterdag de samenkomst tusschen moeder en zoon plaats gevonden tot verlichting van alle me delijdende en gevoelige zielen en meer nog misschien tot voldoening van de regeering, die ten minste voor het oogenblik gerust gesteld is. De Zaterdag gehouden eerste Skupchtina- zitting heeft zich door niets buitengewoons gekenmerkt. 't Schijnt meer en meer zeker te worden, dat de plotselinge reis van vorst Ferdinand van Bulgarije geen poëtische, maar hoogst prozaische drijfveeren heeft gehad, dat de prins namelijk op dubbeltjes uit is, en dat niet in 't belang van land of volk, maar in zijn persoonlijk belang. Zijn moeder heeft nu echter geen baar geld meer en de prins, sloten beiden tegelijk, de weenende vrouw en het kleine kind, de vredebode, door wien de palmtakjes als een geschenk van den hemel in dit huis waren gebracht. Toni zag met een lachje van zaligheid dit tooneel van geluk en vrede aan. Nu was alles, alles, in orde. Dahlberg had reeds voor Oscar's terugkomst de stad verlaten en zich elders gevestiga, doch daarentegen kwam in den loop van den zomer gravin Hartenstein haar kasteel weder betrek ken en ontzag zich niet om eenige dagen later met het onbeschaamdste en vroolijkste gezicht ter wereld op Schorndorf een bezoek te komen afleggen om, gelijk zij zich uitdrukte, eens naar den gezondheidstoestand van haar „kleine lie veling", thans mevrouw Verning, te informee- ren. Zij maakte echter van de gelegenheid ge bruik om tegelijkertijd hare netten weder uit te werpen, ten einde zoo mogelijk den jongen echtgenoot daarin te verstrikken. Hare in net oog loopende vertrouwelijkheid tegenover Oscar, hare blikken en wenken waren bestemd om Toni's jaloesie gaande te maken, want de altijd schoone gravin had het den burgerman nooit vergeven, aat hij ha»r indertijd niet gehoorzaam naar Ita lië wa9 gevolgd. Toni beefde en meende haar nauwelijks gewonnen geluk opnieuw bedreigd te zien, doch gelukkig duurde deze onzekerheid niet lang. Toen de gravin vertrokken was, kuste Oscar lachend zijn mooi vrouwtje en zeide: „Wees maar gerust, schat, zij komt niet terugik heb haar beleefd verzocht in het vervolg ons huis maar voorbij te gaan." „Is het waar, Oscar vroeg Toni. „Hebt gij dat gedaan „Ja, lieveling. Dergelijke vrouwen kunnen ons soms tot dwaasheden brengenmaar het ontwaken uit zulk een droom van gewaand ge luk is doorgaans voldoende om on9 voor goed te genezen." Toni legde haar hoofdje aan zijn borst en zag den beminden man met een blik vol liefde in de trouwe oogen. Uit haar hart was de laatste twijfel verbannen. EINDE.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1