BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitsehland. Italië. Oostenrijk, Servie. Griekenland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. die altijd raad weet, moet daarop voorge steld hebben geld op te nemen op landgoe deren, zijn moeder toebehoorende. Eer tot dezen stap wordt overgegaan, moest daarover familieraad worden gehouden en ziedaar het hoofddoel van de geheimzinnige reis. Niet minder dan vier interpellatien zijn in de eerste zitting van den Hongaarschen rijksdag ingediendalle door de oppositie. De eerste heeft betrekking op het gebruik van de keizerlijke zwart-gele vlag bij de ma noeuvres, welke aanwending in strijd is met de wet; de tweede betreft de instorting van de Szegediner Theiss-kade, door den broeder van Tisza, den premier, gebouwdde derde bevat een protest tegen de oprichting van een uitsluitend Duitsch theater door graaf Esterhazy, terwijl de vierde de samenroeping bedoelt van een Servisch kerkelijk congres, ter verkiezing van een patriarch. In den Boheemschen landdag is vanwege de jong-Czechen een adres ingediend, de zelfregeering en koningskroning van Bohemen bepleitende. De reis van keizer Wilhelm II naar Grie kenland en dus (o, schrik van Rusland!) ook naar Konstantinopel is verzekerd; de com missie, door de Grieksche regeering benoemd om een onderzoek in te stellen naar den gezondheidstoestand te Athene, heeft gunstig verslag uitgebracht; de gezondheidstoestand laat niets te wenschen over. De Fransche bladen hebben dus te vergeets met grooten ophef melding gemaakt van enkele gevallen van koorts, die elk jaar om dezen tijd voor komen. De behandeling der zaak Corvilain en Délaunay is bepaald op 21 October. Vier zittingen zijn voor de behandeling gereser veerd. De aanklacht is gebaseerd op moord door onvoorzichtigheid. Meer dan honderd getuigen zijn opgeroepen, waaronder de gou verneur der provincie, de gedeputeerde staten, terwijl verschillende Fransche militairen als deskundigen worden gehoord. Zaterdagavond te 11 uur 20 min. heeft bij het station Schaerbeek, eene van Brussels voorsteden op het snijpunt der Luiksche en Antwerpsche lijnen eene botsing plaats ge had tusschen den nachttrein Brussel—Keulen en eenen van Antwerpen komenden goede rentrein, welke wonderbaarlijk genoeg, zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Toch zijn de beide locomotieven en tenders, die juist op het snijpunt schuin tegen elkaar zijn ingeredentotaal vernield en ia van den goederentrein geen enkele wagen ongeschon den gebleven. In den nachttrein waren een dertigtal passagiers, die door den schok heen en weer geslingerd zijn, maar geen hunner is gewond. Vanwege de Fransche regeering is aan de bladen het volgende staatje omtrent den uitslag der jongste verkiezingen medegedeeld, hetwelk beter dan eenig betoog de tegen woordige politieke verhoudingen in Frank rijk aangeeft. De republikeinsche candidaten verkregen 4,012,853 stemmen,de conservatieven2.340,686 en de boulangistische 1,037,666. Ongeveer drie millioen kiezers onthielden zich. Uit de cijfers blijkt, dat de republikeinen 2,974,687 meer stemmen verwierven dan de boulangisten 1,671,667 stemmen meer dan de conservatieven en 634,000 stemmen meer dan de conservatieven en boulangisten te zamen. Bij de algemeene verkiezingen van 1885 een tijd toen er nog geen boulangisme be stond en er alleen republikeinen en conser vatieven waren was het verschil ten gunste van eerstgenoemden niet meer dan 418,000 stemmen. Vergelijkt men de cijfers der verkiezingen van 1885 met die van 1889 dan ziet men, dat de conservatieven in vier jaren tijds 807,000 stemmen verloren. De republikei nen die in 1885 3,565,000 stemmen ver wierven, hebben in 1889 4,012,000 verkregen. Zij hebben dus in de laatste 4 jaren 447,000 stemmen gewonnen. De conservatieven gaan dus hard achteruit en de republikeinen gaan vooruit. Te Leus duurt de werkstaking onder de arbeiders in de steenkool-groeven voort, ja ze breidt zich steeds meer uiten indien niet spoedig eene schikking wordt getroffen de mijnbesturen weigerden tot nu toe de gevraagde verhooging vreest mendat ze zeer bedenkelijke afmetingen zal gaan aan nemen. Er zijn weer meer troepen aangekomen. De bezoekers der werktuigengalerij op de Parijsche wereldtentoonstelling zijn Woens dagmiddag verschrikt door een ongeluk, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Het vliegwiel van een der stoommachines, waar door electrische beweegkracht voor de rol lende brug geleverd wordt, brak en werd met kracht door het gebouw geslingerd dat vol bezoekers was. Een der dubbele zuilen, welke den weg van de rollende brug onder steunen, waartegen het zware rad aanvloog werd door den schok gespleten en er werd nog eenige andere schade aangericht maar niemand werd gewond. Als het wiel een paar centimeters voorbij de zuil was gevlogen, midden onder het talrijk publiek, zouden er zeker velen het slachtoffer van het ongeluk zijn geweest. Gelijk reeds gemeld isheeft de re geering besloten de tentoonstelling niet lan ger open te houden dan zes maanden, gelijk aanvankelijk bepaald is. Maar de zes maan den zullen niet den 31sten October eindigen zooals velen geloofden. Daar zij den 6 Mei. geopend werdzal de sluiting den 6 Nov. plaats hebben. Gladstone's partij in het Engelsch lager huis is andermaal met een lid versterkt, daar in Noord-Buckinghamshire de heer Verney met 4855 stemmen heeft gezegevierd over den anti- Home Ruler Hubbard, die er slechts 4647 verwierf. Het gold een conservatieven afgevaardigde, die tot pair benoemd was, te vervangen en is dus eene zuivere winst voor de partij van Gladstone. Hartington's harde woorden over den groo ten ouden man biengen hun straf mede. Een vreemd ongeval had gedurende den storm van Zondag te Dublin plaats. Een schoorsteen viel door het dak van een aan grenzend huis en door de tweede en eerste verdiepingen. Een heer die in de bovenste kamer sliep, werd naar beneden geslingerd, doch kwam er zonder letsel af. Bij de wedvaart voor de oceaan tus schen de stoomschepen City of New-York van Inman-lijn, en de Teutonic van de White Star-lijn, is laatstgenoemd vaartuig overwin naar geweest. De City of New-York is in Gedney's Chan nel aan den grond geraakt. De passagiers werden met booten aan land gebracht. De Britsche stoomboot Earnmoor, op reis van Baltimore naar Rio Janeiro is in een hevigen storm vergaan. Van de aan boord zijnden werden 7 geredde 28 overi gen verdronken. Onlangs is te Shanghai op een nieuwe stoomboot, welke met den eigenaar en een aantal gasten een proeftocht deed, de stoom ketel gesprongen. Het vaartuig werd vernield. Van degenen, die er op waren, werden ver- scheidenen in ter hulp afgezonden vaartui gen van verdrinken geredmaar de meesten van deze hadden ernstige brandwonden be komen. Men vond elf doodenmaar er wor den nog twaalf personen vermist, die waar schijnlijk ook om het leven zijn gekomen. Van de zijde der Berlijnsche bevolking is de ontvangst van den czar bepaaldelijk zeer" koel geweest. Er waren betrekkelijk slechts weinig nieuwsgierigen op de been, en men groette wel, doch meest zwijgend. Slechts een enkele maal verhief zich een bescheiden Hochen dan meest met bijvoeging van kaiser Wilhelm. Op sommige oogenblikken moet de stilte bepaaldelijk drukkend zijn ge weest. De stijve houding en het ernstig ge zicht van den czar waren daarmede wei in overeenstemming. Ook de dagbladpers heeft merkwaardig weinig notitie van het bezoek genomen en geheel anders dan waar het vroegere gasten gold. Van de niet-Duitsche bladen ziet het Wee- ner Fremdenblatt in het bezoek van den czar het bewijs, dat geen reden bestaat om te vreezen voor eene verstoring van den te- genwoordigen staat van zaken door een ge- welddadigen aanval. De Russische pers ver gist zich, indien zij meent, dat het verbond tusschen Duischland en Oostenrijk door de reis van den czar verzwakt wordt. De Presse zegt, dat de vrede zal afhan gen van den czarvoor hem is het 't bes», in goede verstandhouding te blijven met het drievoudig verbond. De Neue freie Presse zegt als de ver houding tusschen Duitsehland en Rusland gunstiger wordt, des te beterzoo niet, dan is het drievoudig verbond een krachtige waar borg tegen elk gevaar. The Times schrijft de houding van den czar tegenover Duitsehland toe aan het be zoek van keizer Wilhelm aan Engeland, aan het toenemen van Duitschland's invloed in Griekenland, aan 's keizers aanstaande reis naar Constantinopel en aan de gebeurtenis sen op het Balkan-schiereiland. Lachwekkend is de wijze, waarop de be richten der verschillende couranten over de houding van den czaar elkander tegenspre ken. Volgens den Reichs-Anzeiger voerde hij tijdens den maaltijd drukke gesprekken volgens de Norddeutsche Allgemeine Zeitung daarentegen sprak hij slechts „met de oogen." Door enkele couranten wordt er aanmer king op gemaakt dat de czaar, die het Duitsch machtig is, een toost in het Fransch uitbracht, terwijl keizer Wilhelm voor een deel Russisch gesproken had. Overigens laat, hetgeen de couranten te melden hebben, zich hierin sa menvatten, dat ook Bismarck's onderhoud met den czaar geen enkele wijziging in den politieken toestand van Europa heeft gebracht. Het blijft opmerkelijk dat ook noch de Post die door het ministerie van buitenlandsche geïnspireerd wordt, noch Bismarck's Nord deutsche ook maar met een enkel woord van de politieke beteekenis van het bezoek des czaren reppen. Op een oogenblik dat de beide keizers voor een venster stonden, wilde een photo- graaf zijn toestel gereed maken, hetgeen de politie in opschudding bracht, die meende, dat de man iets kwaads in den zin had en een helsch werktuig bij zich had. Ter eere van prinses Sophie, bruid van den kroonprins van Griekenland, heeft er aan het hof een gala-diner plaats gehad, waartoe alle leden der keizerlijke familie, alle minis ters, staatssecretarissen, de Grieksche gezant en de generaliteit, in het geheel 134 perso nen, deelnamen. De prinses Sohie zat tus schen de regeerende keizerin en keizerin Frederik. Tegen haar over zat de keizer. Na het diner was er een groote cour aan het hof. Keizerin Frederik was in rouwklee deren verschenen. De nieuwe militaire kredieten zullen niet uitsluitend dienen voor de oprichting der twee nieuwe korpsen in Elzas en Lotharin gen voornamelijk voor de versterking der artillerie is veel geld noodig. Overeenkomstig de algemeene acte der Berlijnsche conferentie heeft de Italiaansche regeering aan de mogendhedenondertee kenaars der overeenkomst, eene nota doen toekomenwaarin gezegd wordt dat art. 7 van het onlangs met Italië gesloten tractaat inhoudt, dat de Negus van Abessinie zich van Ialie zal bedienen voor alle onderhande lingen, die hij met vreemde staten te voeren heeft. De Italiaansche regeering heeft het verzoek van generaal Baldisseraom uit Afrika te mogen repatrieeren, voorloopig ge weigerd. Opnieuw is een inlandsch hoofddat zich aan verraad schuldig maakte, gevangen genomen. Zijne straf, levenslange gevange nisstraf, zal hij evenals Massin, in Italië ondergaan. De Secoio ontving bericht dat te Mas- sowah een ontzettende brand heeft gewoed in het 6000 last bevattende steenkolenmagazijn der marine. Koning Menelek heeft bij het Italiaan sche gouvernement eene leening aangegaan van 4 millioen. De nieuwe encycliek van den Paus over het arbeiders-vraagstuk zal weldra het licht zien. Aan kardinaal Manning en den aarts bisschop van Westminster is op eenige pun ten nadere opheldering gevraagd en ook de rede van Crispi te Palermo,zal wellicht eenige wijzigingen in den vorm gewenscht maken. Kardinaal Pecci tracht eene katholieke bank te stichten onder toezicht der hooge geestelijkheid waar de geloovigen met groote zekerheid hunne spaarpenningen zullen kun nen brengen. Het kapitaal is voorloopig bepaald op f 120.000.000. Dit zal in Enge land bijeengebracht worden. De naam der instelling zal zijn Anglo Roman Bank. Kardinaal Capecelatro heeft den Paus rapport gebracht over zijn onderhoud met een vijftigtal bisschoppen, die allen verzoch ten, dat de Paus de katholieken zou toestaan te stemmen. Crispi is te Palermo aangekomen. In de stad heerschtc groote drukte en eene feestelijke stemming: De geestdrift bij de landingsplaats was buitengewoon. Crispi sprak van het balkon van het hotel, waar hij was afgestapt, het volk toe en zeide dat zijn levensdoel was het vaderland en den ko ning te dienen en Italië groot en gelukkig te maken. Aan het Journal des Débats" is uit Rome de hoofdinhoud geseind van de rede door de minister Crispi den 15en dezer op een hem aangeboden feestmaal te Palermo ge houden. Hij trachtte aan te toonen, dat zijne staatkunde eenig en alleen het behoud van den vrede ten doel heeft en dat die staat kunde veel tot voorkoming van het verstoren des vredes heeft bijgedragen. Verder ver klaarde hij, dat de economische crisis in Italië grootelijks overdreven is voorgesteld dat zij niet ontsproten is uit het afbreken der handelsbetrekkingen met Frankrijkdat het afbreken daarvan integendeeel aan Italië meer voor dan nadeel heeft verschaft. Het krediet des lands, rust op stevige grondsla gen zoodat de pogingengedaan om het te schokken, geen doel zullen treffen. Uit het rapport betreffende de provin ciale administratie van Napels over de laat ste 10 jaar blijktdat in dat tijdsverloop 3,000.000 lires uitgegeven zijn voor het aan leggen en ouderhouden van straatwegen, die bijna alle reeds lang geleden werden aange legd en geen provincialedoch gemeente wegen waren800,000 lires werden uitgege ven aan buitengewone gratificatiën aan be ambten terwijl op het budget van 1880 ver schillende baten tot een gezamenlijk bedrag van 3,600,000 lires tot slechts 350,000 werd teruggebracht, deels door het zonder eenige reden kwijtschelden van schulden, door ver schillende gemeenten verschuldigd, deels door het aannemen van verklaringen vau onver mogen, ook van als vermogend bekende per sonen. Een raadsheer had een contract met een gefortuneerden aannemer. De straatwe gen, die aangenomen moesten worden, had den twee verschillende lengtende kortste de ware, voor den aannemer en de andere voor den raaddie de kosten goed moest keuren enz. enz. De zaak wordt vervolgd. Te Montecompatri, bij Rome, is met veel plechtigheid de waterleiding ingewijd, die de eeuwige stad beter voorzien zal. Uit het ingestelde onderzoek naar de oorzaak von de instorting van het in aan bouw zijnde huis in Milaan, waarbij zoovele werklieden omkwamen blijkt thans, dat dit niet enkel plaats heeft gehad tengevolge van het te diep uitgraveu der fondamenten, doch dat de fondamenten op enkele punten geheel ontbraken Rochemolle, een dorp in Italië, is bijna geheel in de asch gelegd. Vijftig huizen werden een prooi der vlammen. De bewoners zijn van alles beroofd. Uit Klagenfurth wordt van 13 dezer ge seind Er hebben groote overstroomingen plaats gehad. Op tal van plaatsen zijn er bruggen weggespoeld en huizen ingestort en steeds houdt de regen aan. Alle verbindingen zijn verstoord. Uit een Hongaarsch regeeringsverslag omtrent de weddenschapsbureaux blijkt, dat de zucht tot wedden in Hongarije zeer alge meen is. Jongen en ouden tot schoolkna pen toeverwedden in het seizoen der wed rennen roekeloos hun geld op den uitslag. De biljetten, door welker koopen men op het een of ander paard wedt, worden niet alleen verkocht op de wedrenterreinen maar in alle loterijkantoren en tabakswinkels. Men zou uit den verontwaardigden toon van het verslag opmaken dat de regeering aan de volksvertegenwoordigers machtiging wilde vragen tot het verbieden van alle wed- agentschappen. Maar de regeering wil dit niet. Zij stelt alleen voor, den verkoop van de wedrenbiljetten te beperken en belasting te heffen van de door wedden gewonnen gelden. Zoo wil zij een maatschappelijk kwaad bestrijden door geldelijk belang bij de instandhouding daarvan te verwerven. De minister van binnenlandsche zaken heeft groote verzendingen van wapenen bevolen naar alle plaatsen van centralisatie der re servetroepen, wier oefeningen op het punt staan aan te vangen. Het regentschap zou, handelende op aan sporing van den ex-koning Milan, aan het ministerie hebben bevolen, koningin Nathalie aan te zeggen dat zij Belgrado moet verla ten, doch de regeering zou dit geweigerd hebben. Naar de News uit Athene verneemt, tracht ten de Turksche troepen Donderdag de stad Sphakia op Kreta in te nemen, doch zij moesten zich met verlies Yan eenen officier en drie anderen terugtrekken. Te Konstan tinopel zou bericht ontvangen zijn, dat Sha- kir pacha verlangt teruggeroepen te worden. ^Groote diefstallen zijn ontdekt bij de ad ministratie van het leger in Zuid-Rusland. De proeven met de dynamiet-kruiser „Ve suvius" zijn boven verwachting geslaagd. 3000 kilo dynamiet werd een zeemijl ver gewor pen en bracht eene ontzettende ontploffing te weeg. In 17 minuten werden 15 schoten gelost. Amerikaansche marineofficieren zijn overtuigd, dat eene geheele omwenteling in de marine ophanden is. Van eene afschuwelijke Indianenwreed- heid gewaagt een bericht uit Mexico. Niet ver van Sonora zijn twee compagnien Mexi- caansche soldaten, terwijl ze in de rivier zich door een bad verfrischten, en dus naakt en volkomen weerloos waren, door Jacquis-indi- anen overvallen en afgemaakt. Er is een straf-expeditie van 4000 man uitgezonden. WAALWIJK, 16 Oct. 1889. De heer Jan Bink, student aan de universi teit te Amsterdam heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd als candidaat in de rechten. Verleden Vrijdag heeft de commissie voor den Maasmond alhier een bijeenkomst gehou den. Naar wij vernemen hebben bij die ge legenheid de belangen dér Waahvijksche haven een punt van ernstige bespreking uit gemaakt en is aan den president en den se cretaris onzer kamer van koophandel opge dragen, een adres over dat onderwerp aan de hooge regeering te richten. Ten gerieve van onze abonné's hebben wij op de laatste bladzijde van dit nummer de volledige dienstregeling opgenomen van het post- en telegraaf kantoor alhier.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2