NotarilBINK, 44 koopen KAM BODMER, Geregelde DIENST, „KOOPHANDEL", Van den BERG, 's ™STOt' J" Advertentiën, SCHROEFSTOOMBOOT Uren van vertrek: H. van den Hoek Co. Maandag 28 Oct TE WAALWIJK Handelsberichten. VERKOOPEN: ingaande tot vervoer van PASSAGIERS, GOEDEREN en VEE, tusschen Waalwijk, Dordrecht en Rotterdam, Amsterdam, Tilburg, Loonopzand en Kaatsheuvel. Dinsdags en Vrijdags omstreeks den middag. TE SPREKEN OP TE ONTBIEDEN ZIJN GETROUWD MELIS REINER STEPIIAMS m der HEIJDEN, ASIA MARIA IffiRIETTE WAKKERS, Gerrit C. Rubbens Marie M. Moors, te Waalwijk, zal op Maandag 28 October 1889, met de in rechtstreeks verkeer met Van WAALWIJK of DRONGELSCHE VEER, Maandag morgen 2 uur en Woensdag 's avonds: van ROTTERDAM, De Ondernemers, zal de TANDARTS Gisteren heeft de rechtbank te 'sBosch uitspraak gedaan in zake het O. M. contra 1. C. N.,gefailleerd smid en winkelier,wonende te Kaatsheuvel thans gedetineerd en 2. H. N., stucadoor wonende te Ginnekenbij Breda, en hen veroordeeld le beklaagde wegens bedriegelijke bankbreuk door het als koop man, die in staat van faillissement is ver klaard, ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischers onttrekken van goederen aan zijn boedel en die niet te ver antwoorden tot eene gevangenisstraf van 2 jaren; 2e beklaagde wegens medeplichtigheid aan dat misdrijf door den le beklaagde op zettelijk bij het plegen daarvan behulpzaam te zijn tot eene gevangenisstraf van een jaar. Verder is nog veroordeeld J. v. R., koopman wonende te Veen die met zijn broeder W. v. R., arbeider wo nende te Veen beiden gedetineerd terecht stond wegens mishandeling met voor bedachten rade den dood tengevolge heb bende, gepleegd op hunnen broeder C. v. R.tot eene gevangenisstraf van vijf jaren terwijl zijn medebeklaagde broeder W. v. R. is vrijgesproken. Sedert lang, zegt de „Haagsche Ct." wordt op betere wettelijke bepalingen op de faillissementen aangedrongen. Niet zonder reden. Er was een tijd, nog niet zoo heel lang geleden, toen 't voor schande gold, gefailleerd te zijn. En te recht. Want hij, die failliet gaat, laat de menschen die op zijn eerlijkheid vertrouwden, opdraaien voor zijne groote ver teringen, gedaan zonder dat hij er het geld voor bezat. Maar van lieverlede wordt het failleeren zoo alledaagsch, dat het thans voor velen een gemakkelijk middeltje is om weer eens schoon schip te maken en, van zorgen ont heven, op nieuw te beginnen. In hooge mate wordt dit in de hand ge werkt door de bereidvaardigheid der credi teuren om een accoordje aan te nemen. Maar ook de wet is te slap voor die methode van geoorloofde oplichterij. Dit dachten wij nog dezer dagen, toen werd medegedeeld dat uit een faillissement,... U/a percent (anderhalve cent van den gulden terechtkwam, Die failliet, wiens geheel actief f 230 bedroeg, had, alvorens op de flesch te gaan, voor te zamen f 15,234,181/2 schuld weten te maken. Moet zoo iets niet door de wet worden behandeld en gestraft als oplichterij Naar de N. R. C. verneemt, heeft zich thans voor goed een comité gevormd voor de inrichting eener in 1890 hier te lande te houden tentoonstelling van voorwerpen ter voorkoming van ongelukken in fabrieken. Het comité bestaat uit de leden van het ten vorigen jare door de vereeniging tot bevor dering van fabrieks- en handwerknijverheid in Nederland benoemde comité, met toevoe ging van eenige fabrikanten. De tentoonstelling zal vermoedelijk te Am sterdam of te 'sGravenhage worden gehouden en gepaard gaan met voordrachten op het gebied der nijverheidshygiene. In IJzendijke is heel wat gemaal over een waterputje geweest. Het Weekblad van Zeeuwsch-Vlaanderen (te Aardenburg) vertelt er het volgende van Het putje, op last van burgemeester en wethouders schoongemaakt Schoongemaakt, zonder dat de eigenaar met die schoonmakerij was ingenomen. Vandaar proces. De raad gesommeerd voor de daden van burgemeester en wethouders; niet van plan te procedeeren, maar de verantwoordelijkheid latende voor degeen, die het putje hadden schoongemaakt. Na advies aarzelende toestemming, om een proces te beginnen tegen den man, die zijn putje onschoongemaakt wilde bezitten. Veroordeeling der gemeente tot schade ver- goeding en in de kosten. Een heele vracht rijksdaalders in 't putje gegooid en nog niet gedempt. Procedure van den raad tegen de wethou ders en den burgemeester om de kosten le dragen Toestemming tot procedeeren geweigerd Zoodat de gemaakte kosten enz. niet, zoo als eerst het plan scheen te zijn, op burge meester en wethouders verhaald zullen kunnen worden. De kosten zijn echter gemaakt, de kosten moeten betaald worden en de belastingschul digen kunnen er voor opdraaien." Juist ais te Waalwijk niet de teekenschool- geschiedenis. Men meldt uit Groesbeek Donderdag avond werd alhier in bosschen van jhr. van Nispen het lijk gevonden van een armoedig gekleed man, dat naderhand bleek te zijn dat van mr. W. C. J. van der Moore, vroeger advocaat - procureur bij het hooggerechtshof van Ned. Indie. Niet alleen de aanstellingen, die hij bij zich had, be wezen dit, maar ook werd hij door iemand, die hem vroeger gekend had, erkend. Zaterdag ochtend is het lijk onder toezicht van de justitie ter aarde besteld. - Uit Huissen wordt van 14 Oct. gemeld: Gisteren avond brak er omstreeks 6 uren brand uit in eene hofstede op het Zand, toebehoorende aan en bewoond door H. Jansen. Hoewel twee brandspuiten zoo spoedig mogelijk waren aangerukt, konden zij wegens gebrek aan water, de vlammen niet bedwin gen, zoodat het perceel geheel uitbrandde, en het huisraad (met uitzondering van eene tafel, een kachel en een paar kasten), benevens een voorraad hooi en stroo en eene partij tabak, een prooi der vlammen werden. Een paar geiten en varkens waren intijds uit de hokken verwijderd en alzoo gered. Huis en inboedel waren zeer laag ver zekerd. Het centraalstation te Amsterdam, is gisteren zonder eenig feestbetoon in gebruik genomen. Enkele ochtendtreinen vertrokken of kwamen veel te laat aan. Vele bewoners van het Damrak vlagden ter eere van de opening van het centraalstation. Op den straatweg van Sleeuwijk naar Raamsdonksveer heeft Zondagavond een bot sing plaats gehad tusschen twee tilbury's, waar van de eene van licht voorzien was. Een woordenwisselinggevolgd door een vecht partij, was daarvan het gevolg. Latet moet de persoon, die van geen licht voorzien was, nog een ander onschuldig persoon met een mes gewond hebben. De politie heeit het zaakje in handen. De treinrangeerder Bartels had Zondag morgen aan het station Arnhem het ongeluk met de borst tusschen de buffers van twee wagens beklemd te raken, waardoor hij zwaar gekwetst werd. Hij is in het Diaconnessen- huis opgenomen. Maandag morgen leefde hij nog, maar er is zeer weinig hoop, hem in het leven te behouden. Zondag avond is te Helmond een moord gepleegd. Zekere M., fabrieksarbeider aldaar, heeft een bejaard timmerman, genaamd L., bij eenen twist doodgeslagen. Misbruik van sterken drank is ook hier weder oorzaak van het ongeval. Zondag morgen brak er te Leiden brand uit in een perceel aan de Haarlemmerstraat, beneden ingericht tot winkel in gemaakte kleederen, petten enz welke brand binnen enkele oogenblikken zoo hevig toenam, dat weldra het geheele pand in lichtelaaie vlam stond, zoodat de bewoners ternauwernood den tijd hadden zich te bergen. Het bene dengedeelte bestond dan ook geheel uit houthouten voorpui, houten afscheidingen bij wijze van muren. Terwijl de winkelier boven was, bevond zich een der kleine kin deren in den winkel en heeft dit kind ver moedelijk met een lucifer gespeeld; althans werd ontdekt, dat de brand in een papier bak beneden ontstaan is. Het geheele pand is uitgebrand en de brandweer had handen vol werk om de huizen aan de overzijde der straat vrij te houden, daar de wind in de richting der vlammen dreef. De stoombrandspuit, die mede op het terrein kwam, is, nadat de paarden waren afgespannen, in den Nieuwen Rijn gevallen. Met behulp van Zincks toestel, daartoe uit Amsterdam ontboden, is de spuit op het drooge gebracht. Zij bleef onbeschadigd. De Haagsche straatjongens hebben weer een nieuw veld ontdekt voor hun „kinderlijke spelen." Zij slaan nl. de ruitjes van de elec- trische brandschellen hier en daar stuk, trek ken aan de bellen en laten de stoombrand spuit en den haspelwagen van de brandweer op hun loos alarm uitrukken; op een avond geschiedde dit tot tweemaal toe. 't Is te hopen, dat de liefhebberij van de straatjeugd, om de brandweer (met de „bel lenswagens, zooals de jongens 't noemen) in volle wapenrusting, met flambouwen te zien optreden, spoedig zal zijn bevredigdwant op den duur werkt dat loos alarm maken slecht. Uit 's Hage wordt gemeld Zaterdag omstreeks middernacht knalde op het Spui nabij het Zieken een schot, onmid dellijk gevolgd door vier andere schoten. Vele bewoners snelden hunne huizen uit en vonden toen op straat liggen zekere Anna de H., met eene hevig bloedende wonde in het aangezicht. De schoten waren op haar met een revolver gelost door Arie Bootsma, een man, met wienzij vroeger in zeer nauwe betrekking leefde, en die uit wraak, dat zij met anderen lietdesbetrekkingen had aange knoopt, tot dezen aanslag gedreven werd. De gewonde bleef nog geruimen tijd wee- nende op straat in de armen van eene haar vergezellende vriendin, totdat zij in een der logementen aan het einde van het Spui werd binnengedragen. Het bloed vloeide uit neus en linkerwang. De vrouw verloor haar be wustzijn niet, hetwelk zij ook behield toen zij per brancard naar het ziekenhuis werd gedragen. Daar ontdekte men dat de kogels, waar mede de revolver geladen was, gedrongen waren één in het been, een tweede in den rug, een andere in den schouder en de overige in neus en wang. Zoowel de verwonde als de vrouw, die met haar huiswaarts wandelde, verklaren dat nie mand anders dan Bootsma het pistool tegen haar gericht heeft. De vermoedelijke dader is in handen der politie. Hij werd aangehouden op het oogen- blik, dat hij dood bedaard zijne woning wilde binnentreden. De man ontkende aanvankelijk iets te weten van heigeen was voorgevallen en beweerde dat de aanslag het werk van een ander was. De revolver is niet in het bezit van den gearresteerde bevonden. Men vermoedt dat hij, vluchtende, het wapen in het water heeft geworpen. Maandag namiddag14^2 uur is een man, volgens ooggetuigen door eigen moedwilte Mathnesserdijk, kort bij de grens van Schie dam onder een wagen, beladen met fles- schen, geraakt en overreden, wairbij hij aan een been verwond is en zooveel bloed heeft verloren dat hij in bewusteloozen toestand naar het hulpbureau van politie aan de Voor straat te Rotterdam is gebracht, van waar hij, na door een geneesheer verbonden te zijn, met een rijtuig naar het ziekenhuis is vervoerd. Daar is hij spoedig overleden. In de //Economiste Francais" heeft de lieer Henri de Beaumont eene belangwekkende studie over de verspreiding van Duitschers over de ge heele wereld. Hij schat hét geheele aantal dier buitenlandsche Duitschers op 9 millioen, waarvan 7 millioen in de Vereenigde Staten, waar zij een zevende van de geheele bevolking uitmaken. Zij zijn daar voornamelijk gevestigd in de staten New-York en Pennsylvanië, maar zij zijn ook in alle groote trans-atlantische havens, zooals New- York, Boston, Philadelphia, Baltimore en Char leston, in grooten getalle te vinden. In St. Louis zijn 39,000 Duitschers; in Chicago vormen zij een derde dey geheele bevolking; in New-Orleans zijn er 15,000, die den handel met Bremen onder houden en in San Francisco zijn er 13,000. In Mexico, zijn er 5 k 8000, vooral in de steden Mexico, Colina en Vera Cruz. Er zijn Duitsche koloniën in H^vannah, Jamaica, Curasao en Porto-Rico. Op Haiti houden zij zich bezig met den aanplant van en den handel in koffie. In 1887 vervoerde een Haraburgsche stoomvaartlijn een derde van de koffie, die uit Port-au-Prince verscheept werd, de helft van die uit Cap Hay tien en twee derden van die uit Gonaives. 20 jaren geleden wareneer 32,000 Franschen en 5,000 Duit schers in Argentinië. Thans zijn er 153000 Fran schen en 54000 Duitschers. In 1873 was de handel tusschen Duitsehland en Argentinië voor een be drag van 15 millioen francs; thans is het 60 mil lioen. De Duitschers zijn voornameijk gevestigd in de provinciën Entre Rios en Santa Fé. Te B.-A. zijn 4000 Duitschers, in Chili zijn er 4000 (meestal zich bezighoudende met de rijstcultuur), in Peru 1000, in Brazilië SO,000, in de provincie Rio Grande do Sul alleen. In Uruguay verdeelen 3000 Duitschers in Montevideo met de Britten den voornaamsten handel van het land en zijn de Duitsche invoeren in 15 jaren verdubbeld. In Venezuela vormen de Duitschers 12 percent van de vreemde bevolking. In de Australische koloDien zijn 65,000 en in Zuid-Afrika 12,000 Duitschers. In alle Oostersche handelshavens vindt men ze in grooten getalle en over geheel Poly- nesie nemen zij als kooplieden en planters eene voorname positie in. Bruine boonen de beste f8,75 9,25; Mindere f 7,75 k 8.50. Witte boonen. De beste f8.50 9. Kookerwten de beste partijtjes van f 8.k 8.25 mindere van f7.25 a 7.75. Schokkers van f0,0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f00.af00.Zomerzaad f0,totfO. Kanariezaad f5.75 tot f6.50 Vlas. Heden ter markt bedroeg de aanvoer 8000 steenhoofdzakelijk draadvlaswaarvan slechts 1/3 langzaam opruimde tot prijzen ten gun ste van koopers. Lijnzaad met goeden aanvoer doch minder koop lust, prijzen bleven evenwel onveranderd. Aardappelen. Spuische jammen f2.25 a 2.80 dito Flakkeesche 2.- a 2,40, champions fl.50 a 1,75, magnum bonum f 1.30 k 1.60,Brielsche witte f0.a 0,— jammen poters fl,25 a 1.60, Gelder- 8che kralen f—k dito blauwe f2—a2,10 Daue Ages f 0, a 0.Zeeuwsche blauwe f 2,10 a 2,30, alles per heet. ROTTERDAM, 14 October. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm. De beste f6.75 f7.25 Mindere en geringe f 5.75 a 6,60 hogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f5.25 k 5.60; dito mindere f4.25 &5. Gerst. Zeeuwsch, Flakk. en Overm. Winter 5,20 5 mindere f7,30 a 7,60; beste Zomer f 3,50 a 4.40 mindere f 0,a 0. Haver. De beste f3.— k 3.75. Mindere fl.50 a 2.75 Paardenboonen. De beste f4.75 k 5.75. Duivenboonen van f0.a 0. van Waalwijk, en die mede namens wederzijdsche familien oprechten dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden, Osch, 8 Oct. 1889. GETROUWD en die, ook uit naam der wederzijdsche familien, dank zeggen voor de hartelijke bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van hun hu welijk ondervonden. Waalwijk, 9 Oct. 1889. des namiddags om 5 ure, bij FRANS BROK te Elshout, in den Hoed, voor de gemeen te Oudheusden en Elshout staande in de Eindsche Steeg, op de Molen kade en op den Omloop. Tandmeester van Z. M. den koning der Belgen, Speciaal voor het plaatsen van Kunsttanden en geheele gebitten zonder haken of veren alles me. en zonder zuigplaat, Amerikaansch stelsel. Een verdere aanbeveling is overbodig daar de tandarts VAN DEN BERG genoegzaam bekend is. ANTWERPEN. Hoofdhuis Handelslei 209<*.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3