BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Griekenland. Azië. Amerika. Australië. Uitbreiding van het station 's-Her- j togenbosch in verband met de 'J\ voltooiing van den spoorweg Zwaluwe—'s Hertogenbosch, enz. of anderen voor dezen was wereldkundig gemaakt. Desondanks heeft 's premiers rede voering hem tot den held van den dag gemaakt. Sinds Maandag is Italië, de derde mogend heid van de vredes-liga, op den voorgrond getreden van het politiek tooneel van Europa. Waarschijnlijk heeft de quaestie aangaande Italie's militaire politiek, die zelfs onder 's premiers vrienden, tal van tegenstanders telt (de politiek van hoogmoedswaanzin ge naamd) de minister-president tot het houden van een groote politieke redevoering doen besluiten. Crispi heeft zich bezig gehouden met twee hoofdpunten, le de ongemotiveerd heid van de verwachtingen van het Vaticaan, als zou 's Pausen wereldlijk gezag moeten worden hersteld. Deze eischen noemde de premier onvereenigbaar met de nationale eenheid en den wil van het Italiaansche volk. De Kerk kan baar godsdienstige bevoegdheid vrijelijk uitoefenen mits zij niet de rechten der natie aantast. Als verdere vijanden van de monarchis tische en constitutioneele regeering noemde Crispi nog de republikeinen, de internationalen en anarchisten, welk men moet vermijden. De breuk op 't gebied der handelsrelatien met Frankrijk, was volgens Crispi geschied onafhankelijk van den wil en de politiek der regeering van Italië en een gevolg van een door Franrijk gevolgd systeem. De treu rige economische toestanden, die echter reeds beter werden, zouden niet alleen dezen breuk tot oorzaak hebben. Crispi deelde mede, dat de regeering de differentieele rechten wil opheffen, als de kamer haar daartoe machtigt. De beschuldigingen, dat Italie's buitenland- sche politiek die van den hoogmoedswaanzin is, weersprak de premier. Zij was die van Mazzini, Victor-Emanuel en Garibaldi. Groote verwachting koestert Crispi van Abessinie. Hoe kan men —vroeg hijde politiek der regeering slaafsch noemen, een politiek waardoor Italië op gelijken voet staat met de grootste zeemogendheid, met de grootste mogendheden van het vasteland, een politiek, die keizer Wilhelm naar Italië heeft doen komen en hem ten tweedemaal daarheen zal leiden 't Schijnt, dat Crispi bij nader inzien heeft begrepen, dat hij in zijn speech wat al te geprononceerd anti-Franschgezind is geweest, want hij heeft den volgenden dag als toe lichting van of bijvoeging tot zijn speech in de democratische club van Palermo gezegd, dat de vrede verzekerd is, Italië den vrede wil en met niemand oorlog zoekt. 't Leste is 't beste zal Crispi denken, die door deze zijn verzekering heeft willen goed maken, wat hij door zijn redevoering verkorven heeft. Men weet, dat de heerlijke vrede, waarvan ons werelddeel op 't oogenblik ge niet, hoogst teeder is, men doet 't best er maar geheel over te zwijgen, tenzij men een Bismarck of een Crispi is en dubbeltjes noodig heeft om den oorlog mogelijk te maken, pardon om den vrede te ver zekeren. 't Is met deze speech van den Italiaan- s hen staatsman al evenals met die van zoovele zijner collega's. Zij trekt bijna even zeer de aandacht door hetgeen er niet instaat als door het er in behandelde. Zoo zegt de premier niets van vermeerdering of vermin dering van legeruitgaven en dat is in de buitenlandsche politiek van Italië toch een cardinaal punt. Koning Humbert heeft zijn eersten minister een hartelijk telegram doen toekomen, waarin de vorst met 'sministers redevoering zijn instemming betuigt. Crispi's actie zal van de zijde van het Vaticaan reactie wekken, want nu reeds loo- pen er geruchten, dat kardinaal Rampolla aan de mogendheden een protest-nota zal richten tegen de redevoering en de Paus reeds in de volgende week een encycliek zal opstellen. Te Budapest heeft het onder de wapens roepen van de supplementaire reserven veel sensatie gewekt, welke bedaard is, toen men vernam, dat de maatregel noodig was om het contingent tc completeeren. De oppositie zal echter de regeering over deze zaak in- terpelleeren. De reis van prins Alexander van Bulgarije is nog niet opgehelderd. Men vreest verwik kelingen in de Balkanstaten. Peter Kara- georgewitch,de pretendent voor den Servischen troon heeft 100.000 florijnen opgenomen, die hem bij een bank te Buda-Pest te goed stonden, terwijl uit Engelsche banken nog grooter bedragen opgenomen moeten zijn. Men vreest, dat hij met een deel van het Montenegrijnsch leger een coup d'état zal wagen. Op den Boheemschen landdag heeft de partij der jonge Czechen voorgesteld maat regelen te nemen om aan Duitschland zijne rechten op den invoer van graan betaald te zetten. In berichten van Creta wordt gemeld, dat verscheidene regimenten Turksche soldaten in opstand gekomen zijn, omdat men hen wilde bezigen voor het herstel van de forti- ficatiewerken. Chakir-pacha heeft slechts met moeite kunnen ontvluchten. Zijne positie op Creta is onhoudbaar. Uit Samoa is bericht ontvangen, dat aldaar eene groote volksvergadering heelt plaats ge had ter verkiezing van een koning. Alle vreemde gezanten waren daarbij aanwezig. Veel indruk maakte een toespraak van Ma- lietoa, waarin deze verklaarde gaarne Mataafa te zullen erkennen en zich met het onder koningschap te zullen vergenoegen. Wat verder is geschied, weet men nog niet. Wel is bekend, dat niet alleen Duitsch land, maar ook Engeland en Amerika, Ma- lietoa liever hadden. Een eventueele ver kiezing van Mataafa zoo dus door een of meer dezer mogendheden wel eens niet be krachtigd kunnen worden, schoon het na tuurlijk een moeilijk geval is na de zelfver loochenende houding, door Malieota aange nomen. Het Congres „der drie Amerika's" door reist tegenwoordig de Vereenigde Staten en bezocht o. a. ook de stad Buffalo. Op een banket nu, door de ingezetenen gegeven ter eere van het congres, heeft de vertegenwoor diger van Chili eenen heildronk uitgebracht op het volk van de Vereenigde Staten, dat de eerste stappen gedaan heeit tot de toe komstige verbroedering van alle Amerikaan- sche Staten. De vertegenwoordiger van Peru nog kort geleden met Chili in oorlog wenschte vervolgens dien van Chili geluk met de door hem uitgesproken gevoelens en beiden druk ten elkander te midden van algemeene geest drift de hand. De trein die te 10 uren 's morgens van Bergen (in Henegouwen) vertrekt en te 11 uur 45 min. te Brussel aankomt, is Woens dagmorgen het station te Brussel met volle snelheid binnengereden tengevolge van het niet werken der remtoestellen. De tiein ver brijzelde de stootpalen. Volgens de Brusselsche bladen zijn er om streeks 22 gekwetsten maar allen stapten zonder hulp uit den trein en geen hunner heeft eenige beenbreuk of ook maar kneu zing. Allen hebben slechts min of meer ernstige huid- of vleeschwonden bekomen bijna uitsluitend aan het hoofd of de armen. Van ernstigen aard is geen enkele verwon ding. De schok en vooral de tegenschokken der wagens onderling waren hevig alle reizigers werden letterlijk door en tegen elkaar ge worpen daar zij voor het meerendel bij het inrijden van het station reeds stonden, het zij met de hand aan het portier, hetzij bezig om hunne bagage uit het vlechtwerk te ha len de eersten hebben de wonden en schrammen aan armen en handen, de laatsten meest aan het hoofd bekomen. In de zaak tegen Engelbeen, den on trouwen kassier van den gemeente-ontvanger te Gentheeft de rechtbank Donderdagoch tend in eene propvolle zaal, vonnis geveld. De rechtbank heefi Engelbeen veroordeeld tot 169 straffen van 3 maanden gevangenis en tot 169 boelen van 50 frank elk. Volgens de wet omtrent den „cumul des peines," komt deze straf op 10 jaar gevangenis en 2000 frank boete. Het onnis ontneemt boven dien Engelbeen zijne burgerlijke rechten, en stelt hem, na afloop zijner straf, voor 5jaai onder de bewaking der politie. De burger lijke actie van de stad Gent is toegewezen, zoodat Engelbeen bovendien onder lijfsdwang veroordeeld wordt om aan de stad Gent te rug te betalen eene som van 163,580 frs. Woensdag heeft in de kapel van het paleis van justitie te Parijs de plechtige opening van den zittingstijd der gerechtshoven plaats gehad in tegenwoordigheid van de kardinaal aartsbischop van Parijs, die aan ieder lid der rechtbank zijn zegen gaf. De Fransche kamer zal weldra een harer leden in een blouse zien verschijnen, hetgeen sedert 1848 niet is gebeurd. De so cialistische afgevaardigde van Montlu^on Christoffel Thivrier, heeft zich tegenover zijn kiezers verbonden in een blouse ia het paleis Bourbon zitting te zullen nemen. De krijgsraad heeft den sergeant Moques wegens diefstal en heuling met Duitschland, tot deportatie veroordeeld en van zijn militairen rang vervallen verklaard. De veroordeelde moet graif Moltke een patroon (model 1886) voor 500 francs hebben aan geboden, welk aanbod is aangenomen. Door de arrestatie van den sergeant is de verzen ding voorkomen. Koning Milan van Servië heeft in de Chaussée d'Antin een klein huis gebouwd,dat hij gisteren is gaan bewonen men vermoedt dus, dat de koning eenigen tijd te Parijs zal doorbrengen. Te Lens hebben nu 7000 werklieden het werk gestaakt, zij willen een loonsver- hooging van 50 in plaats van 25 centimes hebben. De troepen handhaven de orde. Vorst Ferdinand van Bulgarije zal ee nige dagen te Parijs blijven. Hij heeft in streng incognito de tenstoonstelling bezocht. De Iersche parlementsleden, als getui gen betrokken bij de zaak Parnell-Times, hebben besloten de beslissing niet te vtr- tragen, door lange redevoeringen, die tot on aangenaamheden aanleiding zouden kunnen geven. Sir Henry James zal een kort woord spreken, en de anderen zullen zich daarop refereeren. Hiermede zal echter nog veer tien daag heengaan, doch 't einde van het proces is in 't zicht. Woensdag in den vroegen ochtend, te 4 uur, heeft er in de Monfield mijnen bij Longion in Staffordshire, een mijngasont- ploffing plaats gehad, terwijl 60 a 70 werk lieden zich in den mijnput bevonden. On middellijk is er hulp verleend, en te 8 uur had men 10 personen nog levend gevonden, maar tevens 3 vreeselijk verbrande lijken. Voor het behoud der overigen wordt zeer gevreesd. De Duitsche rijks-begrooting zal dit jaar voor de eerste maal de som van een mil liard overschrijden en wel met ruim twee mil- lioen Mark. Het Duitsche Middellandsche-zee-eska- der heeft dezer dagen San Remo aangedaan en de equipages der schepen hebben toen een bedevaart gemaakt naar de villa, waar keizer Frederik zoo langen tijd vertoefd heeft. De keizer en de keizerin hebben Don derdag avond ten 11.5 de reis naar Monza met eenen afzonderlijken trein aanvaard. Tegen 10 uur Donderdagochtend is het jacht „Dershawa" de haven van Dantzig bin- nengeloopon. De Russische keizerin voer in eene roeiboot naar den wal en werd door den czaar naar den salonwagen geleid, waar het ontbijt gebruikt werd. Te ll1/* uur heeft het keizerlijk echtpaar met den hoftrein Neufahrwasser verlaten en is over Dantzig verder gereisd. De Dershawa is voorloopig op de reede gebleven. De keizer heeft den nacht in den salonwagen doorgebracht. Na Londen en Rotterdam is Hamburg aan de beurt gekomen waar de dokwerkers strike maken. Gisteren is het werk gestaakt. Men beweert, dat het de Engelsche matro zen zijn, die de werklieden te Hamburg tot verzet hebben aangespoord. Men vreest ern stige gevolgen voor den handel van deze werkstaking. De Italiaansche regeering heeft 50 millioen patronen met rookvrij kruit besteld; zij moe ten binnen drie maanden zijn geleverd. Even als in vroegere jaren zal er de zen herfst een groot aantal Fransche bede vaartgangers in opvolgende reeksen naar het Vaticaan trekken. De eerste dier reeksen zal den 20sten dezer maand te Rome komen en de laatste tegen het einde der maand No vember. Naar men zegt, zal Leo XIII bij die gelegenheid eene toespraak houden over de sociale quaestie, welke toespraak de in leiding zal zijn van eene later te volgen en cycliek, die reeds in voorbereiding is. De berichten omtrent den waterstand in Noord-Itaiie luiden over het algemeen minder verontrustend. De Etsch (Adige) is weer langzaam dalende. In Toskane is een brug over de Peza weggeslagen, juist op 't oogenblik, dat de postkar haar passeerde, met het gevolg, dat kar en voerman in de golven zijn verdwenen en de brieven ver loren zijn gegaan. Te Tolmezzo, in Frioul, zijn Maan dag, tengevolge van drie hevige schokken van aardbeving, verscheidene daken en mu ren ingestort. In den grond kwamen scheu ren. De bevolking heeft, doodelijk ontsteld, hare woningen verlaten en in de open lucht barakken opgeslagen. Voortdurend worden nog lichte schokken waargenomen. Te Praag heeft een opstootje plaatsgehad van studenten, die protesteeren willen tegen het sluiten der leesvereeniging van Czechische studenten. De politie moest een 300tal stu denten uiteenjagen. De keizerin van Oostenrijk was den 8 dezer te Reva, en voornemens een tochtje op het meer te doen. Naar men meldt, werd zij echler uitgefloten, zoodat zij onmiddellijk naar Meran vertrok. Tegen haar gewoonte, heeft zij niets aan de armen van Reva ge schonken. Een Turksch onderdaan, Belitski genaamd, uit Hongkong te Bangkok aangekomen, schreef vandaar aan zijne vrouw Madame Charlotte Belitski, Tornovie Seimen Oost-Rumelie Turkije, een briefkaart, waarop in het Duitsch stond: „Bangkok, 7 December 1888. Hier is alles wild en onbeschaafd! De vrouwen loopen half naakt rond. Alle ondeugden heerschen hier: een paradijs voor verdachte personen. Welk een contrast met de zeer beschaafde inboorlingen van China en Japan, waar ik onlangs was! Siam is een echt YVal- lachiaansch land. Het is het wildste land dat ik op mijne reizen gezien heb. Robert Belitski." Den 16en December werd Belitski gevangen genomen wegens beleediging van Siam, hij werd nooit verhoord en eerst den 16en Juli op het vertoog van eenige Britsche onderda nen vrijgelaten. Hij is naar Batavia gegaan om zich daar bij den Turschen consul te beklagen. Turkije heeft geen tractaat met Siam. De man zal zeker nooit meer zulke briefkaarten schrijven. In October 1888 vertrok de heer W. W. Rockhill, vroeger secretaris der Afrikaan- sche legatie te Peking en een bekend be oefenaar van Thibetaansche zaken, uit de Vereenigde Staten om een reis naar Thibet te maken. Hij vertrok uit Peking en vermomde zich bij aankomst in Mongolië als een pel grim. Hij slaagde er in zich aan te sluiten bij een karavaan, die op het punt stond naar Thassa te vertrekken. Op 30 dagreizen van de heilige stad werd zijn bedrog ontdekt, al zijne bagage werd aangehouden en hij werd gedwongen naar China terug te keeren. In het begin van Augustus bereikte hij Chung- King aan de Boven-Yangtse, na een reis door een streek, die tot hiertoe door geen Westersch ontdekkingsreiziger bezocht werd. De hoofdstraten van New-York waren deze week 's nachts in duisternis gehuld wegens het afsluiten der electrische geleidingen. De electriciteitsmaatschappijen liggen met de stad overhoop over het gevaar, dat de boven- grondsche leidingen opleveren, waardoor reeds verscheiden personen zijn gedood. Australische bladen verhalen van een man, die rijk is geworden door een kus. Het was een jong slachter te Sydney, die, als de mees ten zijner vakgenooten, zeer vriendelijk jegens dienstmeisjes was. Bij een dier lieve klanten ging hij echter in zijn vriendelijkheid te ver: hij waagde het haar te kussen. Zij klaagde hem aan voor het gerecht en hij werd tot een aanzienlijke geldboete veroordeeld. Dit was het treurig begin der geschiedenis van den wonderkus; het vervolg is vroolijker. Het geval van den gestraften kusser werd in alle bladen besproken. Een der artikelen daarover kwam in handen van een notaris te Sydney, die sinds jaren het beheer had over een vermogen, welks erfgenaam zich tot dus ver, ondanks herhaalde oproepingen, niet had aangemeld, en het bleek, dat de slachter de langgezochte erfgenaam was. Volgens de wetten der poëtische gerech tigheid moest de rijk geworden man nu de schoone trouwen, wier gerechtelijke aanklacht hem den schat bezorgde. Maar of hij dat gedaan heeft, wordt niet bericht. De slachters te Sydney kussen nu meer dan ooit de dienstmeisjes; maar tot nog toe heefi geen van allen er een schat door ver worven, nog niet eens een proces. Bij liet onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer van bovengenoemd wetsontwerp werd twijfel geopperd of de regeering wel heeft gevolgd de bedoeling* der kamer, uitgesproken tijdens de behandeling der wet tot onteigening voor een spoorweg van Kromvoort naar 's Hertogenbosch, door de toenmalige aanneming van het amende ment-Van Kerkwijk in de zitting van 18 Mei 1887. Bij de verdediging daarvan werd betoogd dat: lo. de verhooging van de Diezebrug tot 10 M. boven A. P. niet moest plaats hebben, ten ge volge waarvan groote uitgaven bespaard worden; 2o. de ontworpen nieuwe dooiT atbrug onnoodig zoude wezen, wanneer de werken van de verleg ging van den Maasmond gereed zijn. Nu is de minister wel tegemoet gekomen aan de vroegere bezwaren omtrent de Diezebrug, maar toch wordt eene nieuwe doorlaatbrug van 60 M. aangelegd, en dat, niettegenstaande de minister verleden jaar verklaard had, dat hij niet zoude reageeren tegen het besluit van 1887. De gelden aan deze brug ten koste gelegd, achtten verscheidene leden ge heel nutteloos besteed. Al het water toch door deze brug gaat naar de Baardwijksche overlaat, die echter bij de voltooiing der werken van den Maasmond zal kunnen vervallen. Verschillende leden daarentegen achtten den aanleg van deze brug volkomen gerechtvaardigd. Zelfs bij ver legging van den Maasmond zou het zeer gevaar lijk zijn op dit punt geen doorlaatbrug te hebben, al kon men dan ook nu volstaan met de doorlaat van 60 M. Bovendien was het nog niet definitief uitgemaakt, dat de Baardwijksche overlaat zoude vervallen, daar het uitwateringskanaal wellicht op genoemde overlaat zal komen. Andere leden wenschten nadere inlichtingen omtrent de vroeger ontworpen tunnel ter door lating van den provincialen weg, die in dit plan niet meer voorkomt. Sommige leden vreesden dat hier de zuinigheid de wijsheid zoude bedrie gen. Met het oog ook op de ervaring te Utrecht en te Haarlem, meenden deze leden, dat aan eene tunnel, die een onbelemmerd en gevaarloos ver keer verzekert aan voetgangers en voertuigen, de voorkeur behoorde gegeven te worden boven een gewonen overweg. Andere leden, met den localen toestand bekend, meenden dat eene tunnel niet noodig zoude zijn, daar toeneming van het verkeer over den weg niet zoude te verwachten zijn, omdat iedere uit breiding der stad aan de overzijde van het sta tion hoogst onwaarschijnlijk, ja zelfs ondenkbaar is met het oog op den aard van het terrein. Zij wisten verder, op eene desbetreffende vraag, mede te deelen, dat de kamer van koophandel over de verplaatsing van de goederenloods gehoord was en geene bezwaren daartegen had en ook het gemeentebestuur aan het nieuwe plan de voorkeur gaf boven het vorige. In verband met de vraag door wie het werk zal uitgevoerd worden, door den staat of door de Exploitaiie-maatschappij, gaf een aantal leden als hun gevoelen te kennen dat het hier werken van eersten aanleg betreft, zoodat de staat ver plicht, en het, nu de ambtenaren nog aanwezig zijn, ook in zijn belang is, die werken uit te voe ren. Andere ieden meenden echter dat het hier uitbreidingswerken betreft, en beriepen zich daar-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2