Bijvoegsel DE ECHO m IIET ZUIDl van 20 October. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. UITVOERINGEN. "waalwijkV'ïï Oct! De Wereldtentoonstelling te Parijs. VAN WAALWIJK, 19 Oct. 1889. Gisteren avond 6l/3 uur heeft de gemeen teraad een openbare vergadering gehouden tot behandeling van de volgende zaken lo. Ingekomen stukken. 2o. Aanbieding der begrooting voor 1890. 3o. Voorstel tot benoeming van 3 leden in de commissie havenzaak. 4o. Zaak van Steenes en Benjaminse. 5o. Reclames hoofdelijken omslag 1890. Tegenwoordig waren alle leden; alleen de burgemeester was weder weggebleven, thans zonder eenige kennisgeving of waarschuwing. De wethouder Timmermans praesideerde. Ingekomen was een besl. van ged. staten, houdende goedkeuring van de wijziging der begrooting 1889. Een adres van L. J. Leijtens, verzoekende dat op kosten der gemeente een gaslantaarn worde geplaatst aan den paralelweg nabij zijne woningen, is gesteld in handen van B. en W. om in overleg met de commissie voor de gasfabriek naar bevinding te handelen; op een nader verzoek van den oud-markt meester Frans Bogaerts is dezen een scha devergoeding toegekend van f40.— De door B. en W. aangeboden begrooting voor 1890 is ter onderzoeking gesteld in han den van een commissie, bestaande uit de heeren Timmermans Bz., Van Tilburg en Van Schijndel (de begrooting ligt gedurende 14 dagen voor een ieder ter lezing en is te gen betaling der kosten in afschrift verkrijg baar.) Naar aanleiding van vroegere besprekingen is eene commissie benoemd in de havenzaak om naast de bestaande op te treden. Tot leden zijn benoemd de heeren Verbunt, Van der Heijden en Zijlmans. In zake Van Steenes en Benjaminse is de dading, voorgesteld door de commissie, aan genomen. Zij komt in 't kort hierop neder: Van Steenes en Benjaminse hebben het voort durend gebruik van het gangetje gelegen tus- schen hun huis en de teekenschoolde ge meente betaalt de tot nu toe gemaakte kos ten en die der dadingde zuidelijke gevel van het huis van Van Steenes wordt ten koste der gemeente opgebouwd met een waal steen, zoover dit niet 't geval is; Van Stee nes en Benjaminse krijgen ieder f 150 scha devergoeding en doen afstand van hun recht op servituut achter en ten zuiden langs de teekenschool. Den heer van der Heijden bracht ten slotte zijn voorstel ter sprake om billijkheidshalve de levering der drukwerken enz. gedurende twee jaren aan Tielen op te dragen. De be sprekingen dienaangaande werden afgebro ken door den heer B a ij e n s, met de op merking, dat de reglementaire twee uren ver streken waren. Het uitvoerig verslag in het volgende num mer. Als een bewijs dat de scheepvaart alhier aanzienlijk toeneemt, kan dienen,dat de haven gelden thans reeds hooger zijn dan het hoogste cijfer tot dusver telken jare op 31 December bereikt, terwijl de heffing sedert een viertal jaren aanmerkelijk werd verminderd. De reederij der heeren Wagemakers en van Hilst alhier heeft drie stoombooten en twee zeil schepen in dienst op Dordrecht, Rotterdam, Amsterdam en Zaandam, en de firma H. van den Hoek Cie, alhier, brengt op 21 dezer een nieuwe boot in de vaart, tot vervoer van passagiers,goederen en vee tusschen Waalwijk, Dordrecht en Rotterdam, in rechtstreeks ver keer met Amsterdam, Tilburg, Loonopzand en Kaatsheuvel. Het vervoer met bestemming voor Tilburg is zeer beduidend. De Waalwijksche haven is de meest geschikte voor die voorname fa brieksplaats. De handel in deze streek neemt voortdu rend toe, de schoenfabrieken werken buiten gewoon druk, terwijl de leerlooierijen ook beter vooruitzichten krijgen en nu reeds meer leven en verkeer doen opmerken. De Waal wijksche veemarkt kan als een der drukste en meest bezochte uit deze provincie worden beschouwd. De handel in granen, hooi en stroo in de Langstraat heeft den laatsten tijd door zware concurrentie veel geleden, doch ock daarin is sedert eenige tijd eene gunstige wending gekomen; dank zij de spoorweglijn Waalwijk Zwaluwe en WaalwijkVlijmen. Eene spoedige aansluiting met 's Bosch wordt met belangstelling verbeid. De handel in paarden was in de Lang straat dit jaar van meer belang dan in het vorige jaar. De meeste werden tusschen f 350 en f500 verhandeld en de omzet geschiedde zoowel aan de paardenhouders onderling als aan buitenlandsche kooplieden. Wegens het gure en aanhoudend natte weder is de stal tijd zoowel voor de werkpaarden, als die voor den handel bestemd zijn, reeds aangevangen. Veulens en oude paarden laat men zoolang mogelijk in de weide, omdat het zeer dure kostgangers zijn. De handel in leverantiehooi was sedert de vorige noteering van weinig beteekenis, slechts enkele partijtjes van de le qual. werden voor de persen tegen f 10 per 1()0 V2 Kg. afge leverd. Jarig schraal hooi deed f 5.en dito van dit jaar f6.af. In stroo wordt de han del, met het oog op de winterstalling, iets levendiger, zonder dat er noemenswaardige prijsverandering plaats heeft. Naar qual. wordt het tegen f 8 a 10 per 1000 Vg Kg. verhan deld. Het leveren van roode en witte kool uit de Boven-Langstraat blijft druk aanhouden. De prijs is thans naar grootte l1/3 a 5 ct. per stuk. De vette varkens worden van week tot week lager in prijs. De 2e qual. wordt thans tot 58 ct. per Kg. schoon afgeleverd. In de Donderdag gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad van 's Gre- velduin-Kapelle is tot wethouder herbenoemd de heer J. Verheijden. Bij koninklijk besluit van 15 October is aan M. J. Romer, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Novembsr a. s., eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Schoonhoven; aan mr. F. A. J. van Lanschot, op zijn ver zoek, met ingang van 6 November a. s. eer vol ontslag verleend als raadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenbosch, met dank betuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Het hof te 's Bosch heeft in hooger beroep de invrijheidstelling bevolen van J. W. Dols, lid der prov. staten van Limburg, te Sittard, tegen wien een bevel van gevan genneming was uitgevaardigd, als verdacht van meineed bij de aangifte eener memorie van successie en die zich vrijwillig ter be schikking der justitie te Maastricht had gesteld. De kapitein der kon. Maréchaussée te Eindhoven, vestigt de aandacht op 2 vreem delingen, vermoedelijk Belgen, 20 en 28 jaren, zonder baard, fatsoenlijk gekleed, één met een kiel, met hooge petten, die voor onge veer drie weken getracht hebben te Budel een nagemaakt gouden 20markstuk in betaling te geven, dat de kleur en grootte had van een zoodanig echt stuk, aan de eene zijde met de woorden: „Willem keizer van Duitsch- land" en diens beeltenis en aan de andere zijde met de woorden „leihe, lijden ohne klagen." Vermoedelijk hebben diezelfde per sonen den 9e dezer te Gestel een nagemaakt tienguldenstuk in betaling gegeten, dat wel de kleur had van een zoodanig echt stuk, doch grooter was, aan de eene zijde met de woorden:„Willem III Koning derNederlanden" en diens beeltenis, aan de andere zijde de woorden: „Willem III, Koning der Neder landen, Prins van Oranje-Nassau, Groothertog van Luxemburg." De Tijd verneemt, dat het. lid der eerste kamer, de heer H. M. Smits, te Oos terhout, ernstig ziek is, zoodat hij hoogst waarschijnlijk aan de behandeling van het wetsontwerp-Mackay geen deel zal kunnen nemen. Te Boksmeer is de vrouw van den bakker J. de dupe geworden van een sluwen oplichter. Een koopman in linnen bracht een groot stuk van die stof bij haar, voorgevende dat haar broer te Sambeek dit gekocht en verzocht had het bij haar te brengen, waar het zou worden afgehaald zij zou dan de rekening, bedragende 35.72, wel voldoen. De vrouw, die geen kwaad vermoedde, be taalde en vertelde het geval aan haren man, die bij zijne thuiskomst het pak onderzocht en er slechts vodden in vond. Van den be drieger was geen spoor meer te vinden. Een woestaard heeft Zondag te Woer.sel aan een 12jarigen knaap, zoon eener weduwe, zooveel jenever met asch vermengd doen drinken, dat de knaap in levensgevaar ver keert. Moord te Amsterdam. Een aangrijpend treurspel had Dinsdag nacht plaats in de Eerste Goudsbloemdwars straat. Een in perceel 10 wonend melkboer, genaamd J. Smid, was om twee uur nog niet te huis en zijn vrouw was uit bed gekomen om eens te zien waar hij bleef. Op hetzelfde oogenblik kwam Smit binnen. Een oogenblik later ontstond, volgens het verhaal van den 17jarigen zoon, een woor denwisseling en gaf Smit zijn vrouw een duw, zoodat zij viel en bewusteloos bleef liggen. Ongeveer een uur had zij zoo doorgebracht, toen de man haar bij den arm trekkende riep: „Slaap je al weer," en haar begon te trappen. Een oogenblik later kwam de zoon boven bij een buurvrouw en zeide zeer be angst, dat h;j moeder geen geluid meer hoorde geven. Een buur spoedde zich naar een familielid en een ander naar het politie-bureau op de Noordermarkt en al spoedig werd de onge lukkige per brancard naar het Gasthuis ge bracht. Toen daar de dood werd geconsta teerd, wilde de iamilie het lijk liever weer mee nemen. Inmiddels was de man naar bed gegaan en sliep, daar hij zwaar beschonken was, onder hetzelfde dak met zijn doode vrouw, rustig zijn roes uit, zoodat hij des morgens door de rechercheurs Panhorst en Verbeek gear resteerd wordende, zich niets scheen te her- inreren. Het voorval wekt algemeene deel neming in de buurt. De man staat wel als dronkaard, ook bij de politie, aangeschreven, maar overigens scheen 't een gemoedelijk man. Volgens het verhaal der kinderen (Smit heeft een zoontje van 10, een van 13, en een van I7 jaar), „was vader niet kwaad voor zijn vrouw," zoodat zij onder tranen betuigden „dat als vader niet beschonken was geweest, het zeker niet gebeurd zou zijn." Zooveel is zeker dat de drankduivel weder een vree- selijken triomf heeft gevierd. Uit het Spui is Donderdag middag te 's Hage de revolver opgehaald, dien Bootsma wegwierp na den aanslag op vrouw de H. Te Zevenbergen is aan de suikertabriek „de Phoenix," van de firma De Basson en Houdenden monte-jus uiteengesprongen, waar door de beide beenen van den vijftien-jarigen werkman V. A. verbrijzeld werden en hij buitendien een aantal zware verwondingen kreeg, tengevolge waarvan hij 's nachts is bezweken. Te Ommerschans heeft een der ver pleegden een dertienjarig meisje, de dochter van den hoevenaar K. Hoogenberk, met een mes doodgestoken. Den vorigen dag had zij zich bij haren vader beklaagd, dat zij zooveel overlast van dien man had. De moordenaar vluchtte, maar werd door andere gedetineer den gegrepen. Van zijn familie moet men het maar hebben. Van Doesborg is geboeid naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht de arbeider S., vroeger werkman aan de olie slagerij van de heeren Van Hengel en Lens- velt. Door zijn broeder C. S. werd aan den kantonrechter mededeeling gedaan, dat door evengemelden S. en anderen de brandkast van de heeren v. H. en L. het vorig jaar is gestolenC. S. is dezelfde, op wien poging lot moord door zijne vrouw werd gepleegd door hem vitriool, terwijl hij sliep, in de keel te gieten. Zij is tot vijf jaar celstraf veroor deeld, maar heeft appèl van dit vonnis aan- geteekend. In de gevangenis heeft haar man haar opgezocht en het vergrijp tegen hem haar vergeven. Thans heeft hij, naar hij vertelt, zijn broer aangegeven om de beloo ning van f300 op de aangifte uitgeloofd te verdienen, teneinde zijne beminnelijke we derhelft een knappen advocaat bij haar appèl te bezorgen. Men meldt uit Wateringen van 16 Oc;. Tijdens de tuinder V. en zijne vrouw wo nende in een afzonderlijk staand huis aan de zoogenaamde Kwak onder deze gemeente, 's avonds tusschen 6 en half 8 uren naar de kerk waren, heeft men bij hen, door het stuk slaan van eene ruit, ingebroken, en een dub bele gouden streng en 1 dito manshorloge, benevens f 300 aan geld gestolen, en voorts nog meegenomen een partijtje centen, lig gende in een kopje, aanwezig in een belen dend schuurtje. Uit een en ander wordt op gemaakt, dat de dief met de localiteit goed bekend was. WAALWIJK. Zondag 20 dezer zal door de harmonie L'Espérance, in de zaal van de erven VAN RIEL worden uitgevoerd: 1. Marche militaire Van Hemert. 2. Retraite militaire Wagner. 4. La fille de Madame Angot. potpourri Van Eule. WAALWIJK. (Niet officieel.) Vanaf 12 Oct. tot 19 Oct. GEBOREN Cornelia Maria D. v. Hubertus Moo- nen en Adriana Maria Iilerx. OVERLEDEN: Elisabeth v. d. Goor 5 maanden. CAPELLE. Van Oct. tot 18 Oct. GEBOREN; Pieter Izaiik, Z. v. Izaak de Visser en Elisabeth van Tilborgh. Ardina D. v. Cornelis Boer en Ardina van den Hoven. HUWELIJKS-AANGIFTEJohannes Spierings 50 jaren en Johanna Maria Camerling, 37 j. te Dordrecht. Gerrit van der Hoeven, 46 j. te Sprang en Catharina Ruijtenberg 36 jaren. HUWELIJKS-AFKONDIGINGCornelis Bakkeren 2S j. en Johanna Clasina Roosenbrand 23 j. te Waspik. HUWELIJKS-VOLTREKKING: Christiaan van den Anker, 24 jaren te Besoijen, en Helena Jo hanna van Rooij 27 jaren. OVERLEDEN Hendrikus de Roon 19 j. Bij vluggen handel en goeden aanvoer waren de prijzen van hoornvee toch iets minder. Kalfkoeien golden f 167.50 a f 275. Kalfvaarzen f 137,50 f 210, Vet vee gezocht tegen flinke prijzen. Jonge varkens f7.75 a f 13,50 naar qualiteit. Ter botermarkt aangevoerd 939 KG. van f0,99 a f 1,07 per KG. Eieren f 6.a f 6.50 per 100 stuks. De handel in leder was wel zoo levendig. Voor prima zwaar en licht zoolleder zijn de prijzen beter, doch de voorraad is gering; van daar dat tweede en inferieure soorten meer de aandacht beginnen te trekken. De prijzen daarvan zijn echter nog zeer laag en de stock is groot. In schors was eenige handel uit de tweede hand aan iets betere prijzen. XXIII. Ter zijde van het hoofdgebouw, waarin d« Fransche nijverheidsprodukten zijn geherbergd, heeft een Franschmande heer E. Roulina een groot paviljoen opgericht, waarin hij eene dia mantslijperij heeft geinstalleerd, ons eene groote verzameling ruwe en geslepen Kaapsche diamanten laat zien, op zeer natuurlijke wijze in het klein diamantvelden uit de Kaapkolonie heeft voorge steld. De ruwe en geslepen diamanten liggen in een groote vogelkooi van zware ijzeren stangen, eheel volgens het model van die, waarin in 1855 e tot de Engelsche kroon behoorende beroem de Koïnoor op de tentoonstelling te Londen was geëxposeerd. Onder de werktuigen voor het bewerken van diamanten vinden wij hier onder anderen een machine om deze kostbare steenen te boren. Deze machine doet niet minder dan dertien duizend wentelingen per minuuten opdat onze lezers zich eenige'mate een denkbeeld zouden kannen vormen omtrent de ontzettende hardheid van een diamant, willen wij nog zeggen dat twee honderd vier en dertig millioen slagen noodig zijn om er een gaatje in te boren van slechts één enkelen millimeter dieptedat wil zeggen, dat dit een arbeid vordert van tien uren aaags, gedurende drie honderd dagen. Een machine dat dertien duizend slagen doet er minuut zal velen misschien ondenkbaar voor omen. De schijf, waarop de diamant geslepen wordtdraait echter altijd met eene duizeling wekkende snelheid. Zoo doen machines in de diamantslijperij van den heer Boas, uit Amster dam hier op de tentoonstelling, en over wier fraai paviljoen ik een tijd lang geleden reeds breedvoerig sprak, ook niet minder dan tiendui zend slagen per minuut, en dat niet eens voor het borenmaar enkel voor het slijpen van een diamant. De heer Roulina afficheert in zijn paviljoen dat hij de eerste franschman is, die eene diamant slijperij te Parijs heeft opgericht, waar Fransche slijpers arbeiden, er bijvoegende dat hij er niet dan met ontzagelijke geldelijke opofferingen in geslaagd is franschen door kundige Amsterdam- sclie slijpers te doen opleiden. De groote be kwaamheid onzer diamantslijpers wordt hier dus gul uit erkend. Trouwensdeze is ook altijd boven allen twijfel verheven geweest. Als de Hollanders nu maar oppassen dat hun nieuwe Fransche concurrenten hen niet boven het hoofd groeien Thans treden wij de Fransche sectie nogmaals binnen. In de afdeeling goud en zilver vinden we zóóveel kunstgewrochten, dat we waarlijk bijna niet weten waarhen het eerst het oog te wendenwaaraan het meest onze aandacht te schenken. Wat wij echter in geen opzicht onopgemerkt mogen laten voorbijgaan is net gedreven zilver van den heer Vernaz en zijne echtgenoote mevr. Vernaz-Vechte. De heer en mevr. zonden slechts een zeer be scheiden vitrine en we vinden er hoogstens een dozijn voorwerpen in, waarvan de helft nog niet eens te koop is. De andere helft bestaat uit een schildeen vaaseen paar coupes en den knop van een wandelstok, alles van prachtig gedreven zilver en de coupes voorzien van met goud inge legde randen. Alles is verrukkelijk van vorm en onberispelijk van teekening. Elk beeldje, elke bloem, elke arabesk op zich zelf een juweeltje een meesterwerkje. De vaas, het pièce de résis- tance inzonderheid, is onbeschrijfelijk schoon. Het stuk is nog geen 3 decimeter hoog, toch wordt ermet het gedreven voetstuk 1 decimeter hoog waarop het staat, het bagatel van twin tigduizend francs voor gevraagd, hoewel het aan zilver geen twee duizend franks waard is. Maar het vertegenwoordigt een arbeid van meer dan vier jaar 1 Het ronde schild, dat er naast ligt, is te koop voor tienduizend franks en elk der beide kleine coupes voor twee duizend vijf honderd franks. Maar ge moet ook eens zien noe verwonderlijk fijn het gouden inlegsel in den rand is! De echtgenooten vernaz houden er geen teeke naars modeleurs of andere werklieden op na zij concipieerenteekenen, modeleeren, drijven ciseleeren en incrustreeren alles zelf. Beiden zijn kunstenaars, die hun weêrga be zwaarlijk zullen vinden. Zij werken eigenlijk hoofdzakelijk voor hun pleizier, gedreven door het heilige vuur der kunstwant voor hunne hoogst kostbare artikelen zijn de koopers uit den aard der zaak met een lantaarntje te zoeken. En daarbij, heel hard zoeken ze er toch niet naar. Een andere kunstenaar, maar in een ander genreis de Hr. G. Facchinaeen Italiaandie echter reeds een vijf en twintig jaar te Parijs woont en echte kunstwerken vervaardigt in Ve- netiaansch en Romeinscli mozaïek. In het laatste dat wil zeggen in uit mar mer vervaardigd mozaiek laat ons de hr. Fa cchina een paar vloeren en een paar tafeltjes zien, die een zeer schoon effect maken. Doch de stukken, waarin zijn meesterschap uit komt, zijn de groote muurvakken, de medaillons en schilderijen in Venetiaansch mozaïek, namen- lijk ir. dat, bestaande uit geëmailleerd glas. Twee groote muurvakken, elk ter hoogte van 4 en ter breedte van ruim 3 meter wekken in de allereerste plaats de bewondering der bezoekers op. Het stelt voor de inscheping van Cleopatra, het andere Cleopatra aan tafelop het oogenblik dat zij een paarl laat oplossen in het glas dat zij gereed is te ledigen. Beide voorstellingen zijn copies van frescos van Tiepolo, en zoo prachtig van toonde overgangen der kleuren zijn zoo zacht, in het geheel zit zooveel diepte, dat men nu eens zou denken met tapijtwerk, dan eens met schilderwerk te doen te hebben. Aan beide vakken is zeven jaar gearbeid. Zij zijn te koop voor dertig duizend franks. Dit tot naricht voor de liefhebbers. Van die zeven jaren arbeids zijn echter door den hr. Facchina niet minder dan drie besteed aan het zoeken naar en het gereedmaken van de verschillende nuances zijner kleuren. Om b.v. van hoog rood geleidelijk te komen op rose en vleeschkleur heeft hij ruim twee duizend nuan ces moeten maken. Zoo zijn de zachte gelaats trekken van Cleopatra en de daarop vallende schaduwen weergegeven door evenveel nuances als het gelaat steentjes bevat: over de 200. In het geheel zijn twintig duizend nuances noodig geweest om deze meesterstukken te scheppen. De arbeid van dezen Italiaanschen meester is eenvoudig verrukkelijkhoe langer men er op staart, hoe meer die schoonheid der verschillen de onderdeelen uitkomt, hoe meer men verbaasd staat over het effect, dat de kunstenaar met zijn ontelbare blokjes van email heeft weten te weeg te brengsn. Senio r.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 5