2 BOVENKAMERS ■ge——— Huidenberichten. Advertentién. Te Huur: Portugal. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Servie. Griekenland. BINNENLAND. s> Kav. 1-3 verkocht -2 ets. n 4-7 opgehouden 21-201/a n 7-61 24-237, u 62-85 267,-26 86-91 verkocht 26 92-114 opgehouden 267a-26 u 115-119 267fl-26 120 u 22-217 121 ,1 25-2472 122 /r 22-217, n 123 verkocht 227, u 124-125 237, n naar verkiezing gemeubileerd of ongemeubileerd toegeven der patroons te Lens, stellen nu verdere eischen. In hêt „Roode Kruis-hospitaal" te Lyon, moest dezer dagen een patient een zeer pijnlijke operatie ondergaan. Men bedwelmde hem met chloroform, maar de man, die bui tengewoon sterk en tevens een drinkebroer was, ontwaakte bij de eerste snede, sprong woedend van pijn op, ontrukte den genees kundige het scherpe mes en doorstak daar mede, voor een der aanwezigen het verhoe den kon, den hoogleeraar Ragout en een 20jarige ziekenverpleegster, een non. Hij werd met moeite geboeid en, daar men het gebruik van bedwelmingsmiddelen in dit geval onmogelijk achtte, bij zijn volle bewustzijn aan de operatie onderworpen, welke gelukkig slaagde. De man zal weldra geheel hersteld zijn en zich dan te verantwoorden hebben wegens de twee moorden. Het is echter de vraag of hij gestraft zal worden voor die misdaden, welke hij in half bewusteloozen toestand pleegde. De koning van Portugal is Zaterdag over leden. Zijn zoon, de hertog van Braganza, is hem opgevolgd, onder den naam van Don Carlos I. Van dezen 26jarigen jongman wordt veel goeds verteld. Behalve een aangenaam uiterlijk, heeft hij een open en levendig ka rakter en zijn moeder, die zich steeds aan zijn opvoeding heeft gelegen laten liggen, heeft hem in de gelegenheid gesteld zoowel op het gebied van wetenschap als schoone kunsten zich te ontwikkelen. In zijn proclamatie aan het volk, waarin hij mededeelt de regeering te aanvaarden, zegt de jonge koning, dat hij, om zijn taak naar behooren te vervullen, de kracht zal putten uit de vaderlijke traditie. Te Manchester heeft Zaterdag de heer Balfour, minister van Ierland, eene redevoe ring gehouden ter verdediging zijner Iersche staatkunde. Het dwangstelsel, zeide hij, had verbazingwekkende (sic!) gevolgen opgeleverd. „Home Rule" beteekent, volgens hem, in de oogen der pachters niet anders dan onteige ning der landheeren ten hunne behoeve. Er is eene verkiezing ophanden, die zeer de aandacht trekt, en wel te Brighton, waar de gladstoniaan sir Robert Peel in het krijt treedt tegen den conservatief Loder. Er wordt eene hartstochtelijke beweging van gemaakt. De bekende katholieke afgevaardigde Von Schorlemer-Alst heeft zijn mandaat als rijks- dags-afgevaardigde nedergelegd, naar het heet wegens redenen van gezondheid. Op den WuitembergSchen kroonprins, prins Wilhelm, is Zondag te Ludwigsburg een aanslag gepleegd. Toen hij naar de kerk reed, loste een jonkmank (zekere Klaiber, uit Ulm) een pistoolschot op hem, doch zonder hem te treffen. De dader werd gevat. Men schijnt hier weer met een krankzinnige te doen te hebben. Toen men hem inrukte, zeide hij, dat het hoog tijd werd, dat Wur- temberg een katholieken koning kreeg. Keizer Wilhelm heeft zich door de hofjuweliers een nieuwe Pruisische konings kroon laten maken. Die kroon is van goud, rijk met diamanten en parelen versierd, met een grooten „en capuchon" geslepen saffier als „rijksappel" en gevoerd met rood fluweel. Zij ziet er prachtig uit, is betrekkelijk zeer licht, en past den keizer precies, naar men verzekert. De keizerin heeft al sinds eenigen tijd. een nieuwe kroon. De Dinsdag den rijksdag aangeboden staatsbegrooting voor het dienstjaar 1890/91 bedraagt in ronde getallen aan uitgaven 1209 millioen mark. Daaronder zijn 278 mililoen aan éénmaal voorkomende buitengewone uit gaven, tot dekking waarvafti, behalve de ver wachte overschotten der belastingen, eene bijzondere leening van 267 millioen gevorderd wordt. De voornaamste buitengewone uitga ven zijn 140 millioen voor het leger en 31 millioen voor de vloot De voor ééns voorko mende posten in het budget der gewone uitga ven beloopen ongeveer 81 millioen mark, meerendeels ook voor de legerbegrooting. Bij de begrooting der uitgaven wordt op eene bestendig toenemende opbrengst der inkomende rechten, maar op een nog verder slinkend bedrag der suikerbelasting gerekend. Uit Bern wordt aan het Berliner Tageblatt gemeld, dat de Zwitsersche bondsraad bezig is eene concessie-aanvraag te behandelen van den ingenieur Koechlin, mede bouwmeester van den Eiffeltoren, die eenen kabelspoorweg (Drahtseil- bahn) wil bouwen naar den 4167 meter hoogen top van den Jungfrau. Dit reuzenwerk zal in vijf afdeelingen gesplitst worden. De baan zal te Lauterbrunnen beginnen en op vijf minuten afstands van den bergtop op houden. De kosten worden op tien millioen frank begroot. Als trekkracht zal water of electriciteit gebruikt worden. Voor het bouwen wordt een tijdvak van zeven jaren noodig geacht. De keizer en de keizerin van Duitschland zijn Zaterdag te Monza aangekomen. Zij werden ont vangen door den koning, de koningin, alle prinsen en prinsessen van het koninklijk huis, en de hooge staatsdienaren. De stad was met vlaggen en an dere versierselen getooid; langs de straten bewoog zich eene aanzienlijke m en sclien massa. Alle ven sters waren bezet. De koning omhelsde den keizer en de keizerin herhaalde malen; de ontmoe ting was van weerszijden zeer hartelijk. Crispi begroette Herbert von Bismarckdie hem den groet overbracht van den rijkskanselier. Bij het te omstreeks 12 uren gehouden familie-dejeuner, heeft de keizer zich onderhouden met Crispi en de koning met Bisimrck. Maandag zijn de keizer en de keizerin met linn gevolg weder te Genua aangekomen. Ondanks den stortregen wachtte eene groote volksmenigte den keizerlijken trein op. Prins Hendrik, alle autoriteiten en het voltallige con sulaire korps waren aan het spoorwegstation ge komen. De trein kwam te 2 uren. Prins Hendrik be gaf zich in den keizerlijken salonwagen. Door de Italiaansche en Duitsche eskaders werden sal vo's gelost. De menigtê juchte de souvereinen toe. De keizer en keizerin, koning Humbert, de prins van Napels, Crispi en Herbert von Bismarck be gaven zich terstond op de Hohenzollein, aan boord waarvan de keizerin de reis zal maken, en ver volgens gingen zij op de Kaiser, die den keizer zal overbrengen. Koning Humbert, de prins van Napels en prins Hendrik inspecteerden de Itali aansche pantserschependie alle met vlaggen getooid waren. Koning Humbert en de prins van Napels ver trokken te 372 naar Monza. De keizer omhelsde den koning en den prins hartelijk en drukte Crispi de hand. Wegens het slechte weer is het vertrek van den keizer tot den volgenden morgen uitgesteld. De paus ontving Zondag 2500 Fransche pel grims. Hij heette hen we kom en zeide, dat de godsdienst den arbeid adelt. Het christendom leerdedat de patroon de broeder is van den werkman en dat deze den patroon moet eerbie digen. De patroon is den werkman bescherming schuldig. De paus raadde, tot de oude corpora ties terug te keeren. De opening der Skupchtina heeft plaats gehad met een troonrede, door Christitch uitgesproken. Belangrijke werkzaamheden moeten worden af gedaan alsde samenstelling van een wet, rege lende de verhouding tussclien kerk en staat, de legerorganisatie, financiëele wetten enz. en de ex-koningin is nog altijd te Belgrado. De radicale leider Paschitsch is president van de Schupclitina. Te Athene is beslag gelegd op een brochure, waarin het volk aangespoord werd, den keizer van Duitschland en zijn familie niet gunstig te ontvangen en tegen een Duitsche alliantie te ma nifesteeren. In Korten tijd waren reeds duizen den exemplaren der brochure verkocht. Deze be slaglegging is het voorspel van uitgebreide poli tiemaatregelen gedurende de feesten van het hu welijk des kroonprinsen en het verblijf van Wil helm II, in Griekenland. WAALWIJK, 23 Oct. 1889. Zooals wij reeds in ons vorig nummer in 't kort mededeelden, heeft de gemeenteraad op voorstel van burgemeester en wethouders 3 leden geassumeerd bij de bestaande commissie voor de belangen der werken van den nieuwen Maasmond, zijnde de heeren A. C. Zijlmans lid van den gemeente aad en der kamer van koophandel, C. G. van der" Heijden, lid van den gemeenteraad en der kamer van koophandel, en A. Verbunt, lid van den gemeenteraad, alle alhier. De commissie bestaat thans met deze hee ren uitvan Grotenhuis, burgemeester te Waalwijk, voorzitter, J. B. Timmermans Wz., voorzitter der kamer van koophandel te Waal wijk, Jansen, burgemeester te Tilburg, Boll, burgemeester te Eeten en Drongelen c. a., Van Heijst, burgemeester te Baardwijk, Ver meulen, burgemeester te 's Grevelduin-Capelle en F. W. van Liempt, gemeentesecretaris al hier, secretaris. Hoofddoel der commissie blijft het verzoek te richten tot en aan te dringen bij de hooge regeering op het daarstellen van een com- municatieweg tusschen de Langstraat en het Land van Altena over het te graven kanaal der Oude Maas en het verkrijgen eener schut sluis aan de monding der Waalwijksche ha ven in verbinding met de nieuwe rivier. Met het oog op de belangrijke werken aan de haven werd de noodzakelijkheid ingezien de commissie met 3 leden uit te breiden. Aanstaanden Zondag, zal de Harmonie l'Espérance haar eerste winterconcert geven; de schoonste bekende stukken uit haar re pertoire, benevens enkele nieuwe, komen op het programma voor, terwijl de alom be roemde karakterkomiek, de heer Leon. Boe dels, voor de noodige afwisseling zal zorg dragen. Heeren abonnés wacht dus een ge notvolle avond. Ende is de Hop koopmanschap hier wel de voornaemste koopmanschap die hier oock van oudts altijdts gefloreert heeft,* vertelde Ouden hoven in de eerste helft der achttiende eeuw, en hij had daarbij het oog op de landstreek destcds genaamd HedickhuyzenHael-steegh, Vlijmen, Honsoirt en Nieuw-Cuyck. Helaas, de glorie van die dagen, toen de gemeenten Vlijmen de heer lijkheid van Helvoirt bezat, alwaar die van Vlij men twee dagen in hot jaar den baas mochten spelen, is voorbij, evenals de voordeelen van hop teelt en hophandel. Er is veel geld met hop ver diend door boeren en handelaars, maar tegenwoor dig is het allertreurigst. De meeste hop wordt dan ook uitgeroeid, want bij prijzen als thans, f4 de 50 kilo voor nieuwe hop, moet de teelman geld bijleggen en koopers zijn er bijna niet, daar de speculanten nog zoo vol zitten met oud ge was, dat ze er geen raad mede weten. Zij zullen er heel wat aan verliezen. Het is wel mogelijk, dat door de teelt van een fijner soort en door betere wijze van behandeling, vooral van drogen, de hopcultuur eenigszins voordeeliger kan wor den gemaakt dan zij thans is, maar de vraag zal zijn, in hoeverre bodera en klimaat geschikt zijn om betere soorten te produceeren. Over het al gemeen is tegenwoordig in deze van ouds zoo welvarende streek de toestand van de bevolking allertreurigst. De meeste telers zijn sterk ach teruitgegaan, ze missen alle kapitaal om zich wat beter van vee te voorzien en zijn niet vatbaar voor goeden raad. De meergegoeden hebben voor anderen niets over, zoodat net onmogelijk is door samenwerking en eenige opoffering zooals el ders geschiedt hulp te verschaffen. //Tot Vlijmen zegt Oudenhoven in een ander geschriftworden veel peulen ende eenighe an dere Hofkruyden geteelt ende in de Hollandsche steden vervoert ende vertiert,* en op de groen- tenteelt, die toen reeds bloeide, moet men zich zooveel mogelijk toeleggen. Nog altijd kan men in deze streken uitmuntende groenten van allerlei aard telen, maar de eischen zijn ook in dat op zicht toegenomen, zoodat men al beter en fijner soorten verlangt. De Hollandsche groenten vinden nog ruimen aftrek, en als men ziet, dat in Duitsch land tuinbouwscholen worden opgericht om vol gens de Hollandsche maniergroenten te leeren kweeken, met het oog op den grooten invoer van groenten uit Nederland in Duitschland, dan is het wel zeer treurig, dat men in het eigen land, wegens gebrek aan voldoende kennis, achteruit gang moet constateeren. Was de aanvoer van stalvee in de laatste weken groot, die van de afgeloopene week overtrof nog de vorigezoodat alle 111 de vaart zijnde booten naar deze streek volgeladen waren. De prijzen voor de le qualiteit guste of vare koeien varieerden tusschen f180 en f230, die van 2e qual. tusschen 1125 en f175. Per Kg. wordt het stalvee duurder gekocht dan de vette koeien. De laatste dagen doen tegenwoordig naar qual. 56 a 70 ct. per Kg. af. Kalf koeien en dito vaarsen golden van f 1/5 tot 250. De eerste kamer kwam Maandagavond bijeen tot hervatting der werkzaamheden. Het nieuwgekozen lid voor Gelderland, Jhr. mr F. X. J. Nispen tot Pannerden, nam na eeds aflegging, zitting. Ingekomen waren de door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder de onder wijswet, welke naar de afdeelingen werden ver zonden, alsmede 146 verzoekschriften de onder wijswet betreffende. De vergadering is daarna gescheiden. In de zitting der rechtbank te Aken stonden Vrijdag jl. niet minder dan 22 personen daar te recht wegens frauduleuzen invoer van 16000 kilo rogge. Het grootste gedeelte was uit Nederland ingevoerdwaar op de grenzen in ééne loods 20000 kilo waren geborgen. De opgelegde boeten en straffen wisselden af tusschen 150 en 1390 mark en 1 en 2 maanden gevangenisstraf. De voor vier weken nieuw voltooide toren op de St. Nicolaaskerk te Venluo wordt thans weer afgebroken, omdat hij zoo overhelde, dat er vrees voor omvallen bestond. Ook de toren der groote St. Martinuskerk aldaar heeft vele groote scheuren. Op den Bolswarder weg te Sneek is in de vorige week een koopman in brillen bestolen door zekeren H. v. d. H., die zoowat overal in den lande bij de politie te boek staat, aangezien hij reeds 60 vonnissen te zijnen laatste achter den rug heeft. De man schijnt zoo aan het ge vangenisleven gewoon te zijn geraakt, dat hij zich in de maatschappij volstrekt niet meer thuis gevoelt. Ten minste pas zijn de deuren van het tuchthuis voor hem ontsloten, of weinige dagen daarna ziet men hem weer naar zijn oud verblijf terugkeeren. Ook thans was hij pas weer op vrije voeten. Dat koeienhoe gewillig en vreedzaam zij doorgaans mogen zijn, ook wel eens in een te genovergestelde uiterste verkeeren, bewezen dezer dagen zes runderen van den landbouwer H. Hal- bersraa te Hardegarijp. In hunne weide waren namelijk twee varkens, die in een aangrenzend land thuis behoorden terecht gekomen. De koeien werden hierdoor zoo razenddat zij het eene varken op de plaats afmaakten, nadat zij het ge zamenlijk hadaen aangevallen. Het andere redde zich door de vlucht. Op den Weerdsingel te Utrecht, heeft men in den nacht van Zaterdag op Zondag weder, door het opschuiven van een benedenraam, bij twee bewoners aldaar diefstal gepleegd. Bij den een werd namelijk een paar vitrage-gordijnen, en bij den andere een blauw horretje ontvreemd, terwijl ook ditmaal diverse voorwerpen, die als 't ware zoo maar voor het grijpen waren, we derom onaangeroerd zijn gelaten. Wie de bedrijver van al deze diefstallen is, bleef ondanks de ijverigste nasporingen der po litie, tot heden nog onbekend. Aan het station van den N. R. spoor te Utrecht had Zaterdagavond een als heer gekleed persoon, die merkbaar te veel vergunning had gebruikt, bij het verlaten van het rijtuig, waar mede hij zich naar den trein had laten brengen, het ongeluk mis te stappen, waardoor hij viel en zich zoodanig aan het hoofd verwondde, dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Toen Zaterdag de militairen te Arnhem aan het schijfschieten waien, wierp een onderofficier aan een soldaat een pakje patronen toe, dat in de hand van den soldaat ontplofte, waardoor deze zeer ernstig aan de vingers werd gekwetst. Te 's Bosch heeft een huwelijk plaatsgehad onder bijzondere omstandigheden. Eenige jaren geleden vertrok J. S. als land bouwer naar Amerika met achterlating van zijn huisvrouw. Daar kreeg hij kennis aan een meis je, dat hij trouwde, zonder haar mede te deelen dat hij reeds gehuwd was. Toen hij naar het vaderland was teruggekeerd, waar zijn eerste vrouw nog in leven was, kreeg de zaak ruchtbaarheid en werd hij tot 5 maan den gevangenisstraf veroordeeld, die hij thans ondergaat. Middelerwijl nu is zijne eerste vrouw gestor ven en thans trouwde hij volgens de wet met de vrouw, die hij uit Amerika meebracht. Hij werd uit de gevangenis naar het stadhuis geleid. De man is 70, en de vrouw 27 jaar oud. Dezer dagen werd in het „Algem. pol. bind" vermeld dat zekere Joseph Baum of'Braunermet een rijwiel van door was gegaan. Thans meldt de Arnh. Ct. dat die persoon een paar dagen in het ^Zwijnshoofd" te Arnhem heef gelogeerd en toen zonder logies te betalen naar Reenen is ver trokken, waar door den hotelhouder van het lo gement //De Koning van Denemarken" voor de gemaakte vertering het rijwiel in beslag is geno men. Later werd het rijwiel nuar het „Zwijns hoofd" gezonden en in het hotel door Bauia of Braun aan zekeren C. verkochtwaarna hijom goedschiks weg te komen, genoodzaakt was den logementhouder te betalen. Hij begaf zich dadelijk daarop naar den smid G., huurde van diens moe der slechts voor een paar uren een rijwiel voor den prijs van f 1.75 en is daarmede spoorloos verdwenen. Het rijwiel door hem gehuurd en in het^Zwijns- hoofd* verkocht, is door de politie in beslagge nomen en naar Amsterdam gezonden, vanwaar het ontvreemd was. Terwijl de herbergier G. van Rijen Vrijdag voormiddag nabij zijn huis in de Énschotsche baan te Tilburg op het veld arbeidde en zijn huisgenooten afwezig waren, bemerkte hij eens klaps dat de vlammen uit het dak zijner woning sloegen. Het huis en aanbouw waren spoedig uitgebrand terwijl de roerende goederen uit het benedenhuis grootendeels konden gered worden. Te Wageningen is een persoon gevestigd, genaamd J. A. van Leuventegen wien door de politie te Arnhem, waar hij vroeger ver blijf hield, herhaaldelijk is gewaarschuwd. Ter wijl eerst vischhandelaren het moesten ontgelden, versmaadt hij thans ook eau de Cologne van Bol- doot en piano's niet. Zoo is het hem de laatste dagen gelukt in het bezit te komen van eene pia nino en orgel uit eene fabriek te Amsterdam.(De pianino is naar gemeld wordt doorhem in Arnhem weer te gelde gemaakt.) Vrijdag ochtend ontdekte de huisknecht van den eigenaar P., dat in de onbewoonde villa Zomerlust, eerst sedert korten tijd onbewoond aan den Zeedijkgem. Diemen, diefstal met in braak was gepleegd. De dieven hebben zich toe gang verschaft door een raam aan de achterzijde, en na het geheele huis doorloopen te hebben hoogst waarschijnlijk het door de voordeur ver laten, waarvan zij het slot afgebroken en mede genomen hebben. Hun buit was niet groothij bestond uit een bed met dekens, een kachel en kolenbak, een greep en een oude pantalon van den huisknecht. „Zomerlust* krijgt nog al eens bezoek van in brekers. Capellc, 21 Oct. De begrooting van plaat selijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1890 is door den ge meenteraad vastgesteld als volgt De ontvangsten op f 17874.19 en de uit gaven op een gelijk bedrag. Loonopzund, 22 Oct. Bij openbare aanbe steding door burgemeester en wethouders is W. de Jong, alhier, aannemer geworden van het afnemen der oude plaatjes aan de ge bouwen in deze gemeente en van het leveren, nummeren en vasthechten van 1700 nieuwe. Een en ander geschiedt met het oog op de a. s. 7e tienjarige volkstelling. Tilburg, 19 Oct. Ingevolge besluit van de kamer van koophandel en fabrieken zal aan de fabrikanten van wollen stoffen alhier een adres ter teekening worden aangeboden, ten einde eene milde toepassing te verkrijgen van de op 1 Januari a. s. in werking tredende wet op den kinderarbeid. Dat adres zal daarna door tusschenkomst der kamer worden opgezonden. Breda, 20 Oct. Men heeft het plan opge vat, alhier te midden van het plantsoen en de in aanbouw zijnde straat voorbij de Nieuwe Ginnikenstraat, een standbeeld of een ge- denkteeken op te richten voor wijlen dr. Van Cooth, den man, die zooveel voor onze ge meente gedaan heeft, 0. a. door het legaat van 300,000 gulden tot oprichting der thans reeds zoo bloeiende ambachtsschool. Men zou de genoemde straat tevens dr. Van Cooth'sstraat wenschen te noemen. WAALWIJK, 23 Oct. AFLOOP der veiling van ca. 10000 st. gezouten La Plafa huiden, te Rotterdam Dinsdag 22 Oct. 1889. De huidenveiling werd gisteren te Rotter dam zeer druk bezocht. De verkoop was uiterst gering, daar de conditie der huiden veel te wenschen overliet en het taxaat te hoog was. Het soort huiden was echter zeer goed. Met bestemming voor Noordbrabant is weinig gekocht, tenzij nog na de veiling. Voor Duitsche en binnen- landsche rekening werden na de veiling nog eea paar duizend stuks afgedaan. Alles zoowel op als 11a de veiling, werd ver be neden taxaat verkocht. O O* rH -4-3 11 tt H H II V tt H H H II II II II Te bevragen letters XYZ bureau dezer courant.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3